Hodina otázok Vytlačiť stránku / Print page

Otázka od: Erika Jurinová

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 12. 12. 2012 
Zadávateľ Erika Jurinová 
Otázka Vážený pán minister, v prípade, že rozhodnutie v spore so spoločnosťou Achmea nadobudne právoplatnosť a Slovenská republika bude nútená vyplatiť škody, kde vo verejných financiách nájdete prostriedky na jej vyplatenie? 
Adresát minister financií SR Peter Kažimír 
Dátum odpovede 13. 12. 2012 
Zodpovedal minister financií SR Peter Kažimír 
Odpoveď Ja by som aj odpovedal, ale ja som nepostrehol v tej, v tej konštatácii žiadnu otázku. Ale môžem ako voľne povedať, že čo právnik, to názor. A ako som tu už povedal, doteraz prehrala Slovenská republika len jednu arbitráž, a to je z minulosti, verzus ČSOB, na ktorú mali tiež právnici rôznorodé názory. A aj na tie arbitráže, ktoré sme už vyhrali, mali právnici rôznorodé názory. Čiže ja by som v tento moment ešte úplne nepredbiehal. Ja osobne nie som právnik, neviem, či vy ste právnik, takže len také šumy, čo píšu v novinách a čo niekto niekde povedal, to je jedna vec, druhá vec je, ako ten spor na záver dňa dopadne. A ako som tu jasne citoval, keď sa bavíme o verejných financiách, relevanciu to nadobúda až vtedy, keď je to naozaj už vykonateľný rozsudok. Ak sa to potvrdí, tak potom sa určite ministerstvo financií bude zamýšľať nad tým, z akých zdrojov sa to bude financovať. V tento moment to vôbec nie je otázka dňa. Ďakujem, skončil som.  
Doplňujúca otázka Ďakujem pekne pánovi ministrovi za odpoveď, aj keď si myslím, že nie je dostatočná. Pretože názor, ktorý má, ja neviem, možnože naša vláda, nezdieľajú právnici, ktorí na Slovensku sú. Ich, ja neviem, tých názorov je veľmi veľa, ale naozaj prevláda názor, že rozsudok je právoplatný. Každopádne je mi jasné, že Slovensko podá žalobu na zrušenie alebo nejaké pozastavenie rozhodnutia, ale takisto v tomto prevláda viac skepsa, ako kladný postoj, že by Slovensko bolo zbavené tohto rozhodnutia. Takže podľa mňa by sa naozaj ministerstvo malo veľmi zamýšľať nad tým, že z akých zdrojov bude hradiť tieto škody, ktoré vlastne spáchala vaša prvá vláda. Ďakujem.  
Doplňujúca odpoveď Ja by som aj odpovedal, ale ja som nepostrehol v tej, v tej konštatácii žiadnu otázku. Ale môžem ako voľne povedať, že čo právnik, to názor. A ako som tu už povedal, doteraz prehrala Slovenská republika len jednu arbitráž, a to je z minulosti, verzus ČSOB, na ktorú mali tiež právnici rôznorodé názory. A aj na tie arbitráže, ktoré sme už vyhrali, mali právnici rôznorodé názory. Čiže ja by som v tento moment ešte úplne nepredbiehal. Ja osobne nie som právnik, neviem, či vy ste právnik, takže len také šumy, čo píšu v novinách a čo niekto niekde povedal, to je jedna vec, druhá vec je, ako ten spor na záver dňa dopadne. A ako som tu jasne citoval, keď sa bavíme o verejných financiách, relevanciu to nadobúda až vtedy, keď je to naozaj už vykonateľný rozsudok. Ak sa to potvrdí, tak potom sa určite ministerstvo financií bude zamýšľať nad tým, z akých zdrojov sa to bude financovať. V tento moment to vôbec nie je otázka dňa. Ďakujem, skončil som.  

Deň v parlamente

<- ->
Kalendár zobrazí hodinu otázok pre daný deň.