Hodina otázok Vytlačiť stránku / Print page

Otázka od: Roman Hofbauer

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 17. 2. 1999 
Zadávateľ Roman Hofbauer 
Otázka Uspokojujú vás a celý vládny kabinet vaše samopresvedčenia o vstupe Slovenskej republiky do OECD, EÚ a NATO, keď po neštandardných postupoch tejto vlády vyjadrenia kompetentných o vstupe Slovenska sú čím ďalej, tým opatrnejšie a hmlistejšie? 
Adresát minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Eduard Kukan 
Dátum odpovede 18. 2. 1999 
Zodpovedal podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Ľudovít Černák 
Odpoveď Vážený pán predseda, vážený pán premiér, vážená vláda, vážené panie poslankyne, páni poslanci, na druhý pokus je pre mňa cťou, že vám môžem prečítať odpoveď pána ministra Kukana. Vstup Slovenskej republiky do NATO, Európskej únie a OECD je prioritným cieľom zahraničnej politiky súčasnej vlády. Na rozdiel od vlády predchádzajúcej, ktorá mala tento istý cieľ obsiahnutý vo svojom programovom vyhlásení, prikročila naša vláda hneď od nástupu do funkcie k naplneniu vytýčených cieľov v zahraničnej politike veľmi rázne. Presvedčivým dôkazom je už samotný výpočet cieľov zahraničných ciest najvyšších predstaviteľov súčasnej vlády za prvých sto dní. Dovolím si tvrdiť, že len na diplomatickom poli sa našej vláde za tento krátky čas podarilo dosiahnuť viac ako predchádzajúcej vláde za štyri roky. Naši predstavitelia už boli prijatí v hlavných mestách krajín hrajúcich najdôležitejšiu úlohu v súvislosti s našimi ambíciami začleniť sa do NATO a Európskej únie. Neviem, aké neštandardné postupy našej vlády má pán poslanec Hofbauer na mysli. Za neštandardné nepokladám ani uvedené aktivity na diplomatickom poli, ani druhú súčasť nášho snaženia o začlenenie sa do európskych a transatlantických integračných zoskupení, ktorou je vnútorná príprava krajiny vo všetkých oblastiach a plnenie podmienok, ktoré sú pred vstupom kladené na kandidátske krajiny. Podľa pána poslanca Hofbauera sú vyjadrenia kompetentných o vstupe Slovenska čím ďalej, tým opatrnejšie a hmlistejšie. Neviem síce, ktorých kompetentných má pán poslanec na mysli, avšak vyjadrenia západných predstaviteľov o pokroku na Slovensku od septembrových volieb a o šanciach našej krajiny v súvislosti so vstupom do uvedených medzinárodných inštitúcií rozhodne nemožno pokladať za hmlisté. Naopak, zo strany všetkých západných partnerov, ale aj susedných asociovaných krajín nachádzajúcich sa v procese integrácie o krok ďalej, sme doposiaľ počuli slová podpory a je úplne jasné, že všetko závisí len od toho, ako rýchlo a presvedčivo bude naša krajina postupovať v plnení stanovených podmienok na vstup. Rád by som odporučil tým, ktorí majú podobné pochybnosti ako pán poslanec Hofbauer, aby si prečítali text vystúpenia pána ministra Kukana, ktorým zhodnotil zahraničnú politiku Slovenskej republiky počas prvých sto dní súčasnej vlády. Som presvedčený, že potom tu nebudeme musieť hovoriť o samopresviedčaní nášho vládneho kabinetu, ale o reálnych skutkoch a výsledkoch doterajšieho pôsobenia našej vlády, ktoré sú podľa môjho názoru presvedčivé pre všetkých občanov našej krajiny. 
Doplňujúca otázka Celý rad kontraproduktívnych krokov tejto vlády je naprosto evidentný. Začína sa to rušením amnestií prezidenta republiky súčasne zastupujúcim prezidentom republiky. Sú to otázky vyhlasovania o rušení zmlúv z predchádzajúcich období, z ich údajnej nevýhodnosti. V oblasti trhového hospodárstva takéto čosi je vôbec možné? Sú to vyhlásenia o trestnom stíhaní, o zbavovaní imunity predtým, než boli podané akékoľvek podnety. To sú signály krajne varovné. Domnievate sa, že takéto signály zvyšujú dôveryhodnosť nášho štátu? Ja som sa s viacerými predstaviteľmi západných štátov mal možnosť stretnúť a vyjadrovali prekvapenia nad týmito krokmi súčasnej koalície vrátane napríklad vyhodenia žurnalistov a ich uzavretia na 28. poschodí pod ochranou strážnej služby. To sú kroky, ktoré nemajú nič spoločné s demokratickým štátom a už vonkoncom nie s integračnými snahami Slovenskej republiky. Takže domnievate sa, že tieto kroky zviditeľňujú pozitívne Slovenskú republiku? A domnievate sa, že tá vaša kolenačková diplomacia je pozitívnym javom? Pretože vymenovať všetky štáty sveta, do ktorých sa dá dostať, na to stačí cestovná kancelária. To nie je diplomacia, pán minister, ale čosi úplne iné. Domnievate sa, že nie je to tak? 
Doplňujúca odpoveď Vážený pán poslanec Hofbauer, neviem, ktorých predstaviteľov a ktorých štátov máte konkrétne na mysli, keď hovoríte o tom, že veľmi negatívne vnímajú signály, o ktorých ich informujete. Ja som zatiaľ nezachytil ani jednu vašu zahraničnú cestu a už vonkoncom nie žiadny negatívny signál. Dámy a páni, pán Brzeziński, ktorý pred časom prešiel ako turista poľsko-slovenské hranice a strávil pár dní v Tatrách a pár dní na Spiši, bol užasnutý krásou našej krajiny a pri osobnom stretnutí mi povedal, že Slovensko je neobjavená krajina. Nemému dieťaťu ani vlastná mama nerozumie. Rozbehli sme sa po svete a propagujeme Slovensko, ukazujeme ho také, aké v skutočnosti je a máme na tomto poli úspech. Mali sme kolegu poslanca, ktorý veľmi rád prirovnával konkrétne situácie k Ezopovým bájkam. A pamätám si na jednu bájku, ktorú tu rozprával, ako líška, ktorá chcela dočiahnuť krásne hrozno, skákala a skákala, nedočiahla naň, pozrela sa a povedala: Aj tak je kyslé. Vážený pán poslanec Hofbauer, napĺňame ten istý cieľ, ale darí sa nám. Vaše reči o kolenačkovej diplomacii, o neštandardných postupoch a o samopresviedčaní sú ako reči tej líšky, ktorá povedala: Aj tak je to kyslé. To, čo sa vám nepodarilo, my zabezpečíme. Ďakujem pekne. (Potlesk.) 

Deň v parlamente

<- ->
Kalendár zobrazí hodinu otázok pre daný deň.