Dátum zadania
13. 1. 1999
Zadávateľ
Irena Belohorská
Otázka
Pán podpredseda vlády, máte dôvod právne zasiahnuť do porušovania ľudských práv v Slovenskej televízii na ochranu novinárov?
Adresát
dočasne poverený podpredseda vlády SR Ľubomír Fogaš
Dátum odpovede
14. 1. 1999
Zodpovedal
podpredseda vlády SR pre európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Pavol Hamžík
Odpoveď
Vážená Národná rada,
dovoľte mi, aby som vás oboznámil s odpoveďou podpredsedu vlády pána Ľubomíra Fogaša na otázku položenú pani poslankyňou Belohorskou.
Vážená pani poslankyňa, ako člen vlády Slovenskej republiky zodpovedám za koordináciu prípravy právnych predpisov, ktoré Národnej rade Slovenskej republiky predkladá vláda. Nedisponujem žiadnou právomocou, ktorá by mi umožňovala právne zásahy do pomerov vo verejnoprávnej inštitúcii, akou Slovenská televízia je. Právne zasahovať môžu iba orgány na to určené. Serióznych predstaviteľov médií všetkých druhov si veľmi vážim, ich úlohou je to, čomu sa hovorí prostredník kontroly moci verejnosťou. Aj im je určený celý arzenál prostriedkov garancií, ľudských práv vrátane súdnej ochrany.
Doplňujúca otázka
Ďakujem pekne, pán podpredseda vlády.
Veľmi ma mrzí, že tu nie je pán Fogaš, pretože pán podpredseda vlády Fogaš bol aj podpredsedom Parlamentného zhromaždenia Rady Európy a vie veľmi dobre, že jedna z najcitlivejších metód na monitorovanie demokratických systémov jednotlivých štátov bola úcta vlády voči novinárom. Musím povedať, že správanie sa, ktoré dnes môžeme vidieť v Slovenskej televízii, kde novinári sú uzavretí, dalo by sa povedať v modernom tábore, nenazvem to ináč aspoň v tábore, kde majú 45 minút na opustenie na obed, kde napríklad jeden z našich poslancov, ktorý sa chcel s nimi kontaktovať, nemohol ísť hore. Ani žiaden z týchto novinárov nemá možnosť prísť dolu a stretnúť sa s ním. Táto situácia, myslím si, že je tak horúca, že by mal zakročiť každý právnik, tobôž človek, ktorý bol vedúcim delegácie v Rade Európy, bol podpredsedom Parlamentného zhromaždenia Rady Európy a bol v právnom výbore Rady Európy. Chcela by som vás poprosiť, pán podpredseda vlády Hamžík, nakoľko aj vy predsa len viete, čo je to právo a povedala by som, medzi základné ľudské práva patria aj politické práva, aby ste v tejto otázke zasiahli, pretože integrácia Slovenska do modernej Európy znamená aj rešpektovanie ľudských práv.
Doplňujúca odpoveď
Ďakujem, pani poslankyňa. Budem vašu doplňujúcu otázku tlmočiť pánu podpredsedovi Fogašovi, ale, keďže ste sa obrátili aj na mňa, dovoľte mi, aby som vyslovil svoj názor k vašej pôvodnej otázke. Ja osobne neviem o žiadnom porušovaní ľudských práv v Slovenskej televízii, ale viem o tom, že určití redaktori Slovenskej televízie pred parlamentnými voľbami porušovali volebný zákon, porušovali zákon o verejnoprávnej Slovenskej televízii. O týchto veciach, o ktorých sa teraz vedie súdne konanie, rozhodne súd a ten preukáže, komu, akým spôsobom a aké práva boli porušené.
Ďakujem.