Stála delegácia NR SR v Parlamentnom zhromaždení NATO Vytlačiť stránku / Print page

 

NATO (North Atlantic Treaty Organization - Severoatlantická aliancia) je transatlantické zoskupenie založené zmluvou o kolektívnej sebaobrane podľa článku 51 Charty OSN. Severoatlantická aliancia vznikla 4.apríla 1949 vo Washingtone podpisom dohody zástupcami 12 krajín. Sídlom NATO je od roku 1967 hlavné mesto Belgicka Brusel. Parlamentné zhromaždenie NATO vzniklo v roku 1955 a slúži ako konzultatívna medzi-parlamentná organizácia pre Severoatlantickú alianciu. Združuje 257 poslancov 28 parlamentov členských krajín NATO, delegátov 14 asociovaných krajín, Európskeho parlamentu, 4 regionálnych partnerov a stredomorských asociovaných členov, ako aj parlamentných pozorovateľov zo 7 krajín a 3 medziparlamentných zhromaždení. Hoci Parlamentné zhromaždenie NATO je od NATO nezávislým orgánom, nadviazalo s ním v priebehu uplynulých rokov veľmi úzke a účinné pracovné vzťahy a prostredníctvom poslancov členských krajín Aliancie prispieva k väčšej transparentnosti NATO politík a napomáha budovať ich parlamentnú a verejnú podporu.

Od ukončenia Studenej vojny PZ NATO nadobudlo nové úlohy integrovaním do svojej činnosti parlamentárov krajín Strednej a Východnej Európy, ktoré prejavili záujem o užšiu asociáciu s NATO. Táto integrácia zahŕňala politickú i praktickú asistenciu krajinám a prispela k upevneniu parlamentnej demokracie naprieč Euro-Atlantickým regiónom a tým aj k naplneniu a posilneniu NATO programov pre partnerstvo a spoluprácu.

Delegácia Národnej rady Slovenskej republiky v Parlamentnom zhromaždení NATO je zložená z 5 členov a 5 náhradníkov z radu poslancov NRSR.

Viac informácií o NATO a Parlamentnom zhromaždení NATO nájdete na www.nato.int, resp. www.nato-pa.int.

 

Kontakt:Barbora Škápíková, Odbor zahraničných vzťahov a protokolu Kancelárie Národnej rady Slovenskej republiky
Tel.+ 421 59 72 25 08
Email:barbora.skapikova@nrsr.sk

 

Zoznam členov

Hrnko, Anton
Hrnko, Anton (Klub SNS) Vedúci
Fedor, Martin
Fedor, Martin (Klub MOST - HÍD) Člen
Klus, Martin
Klus, Martin (Klub SaS) Člen
Krajniak, Milan
Krajniak, Milan (Klub SME RODINA) Člen
Šuca, Peter
Šuca, Peter (Klub SMER - SD) Člen
Bastrnák, Tibor
Bastrnák, Tibor (Klub MOST - HÍD) Náhradník
Baška, Jaroslav
Baška, Jaroslav (Klub SMER - SD) Náhradník
Farkašovský, Karol
Farkašovský, Karol (Klub SNS) Náhradník
Heger, Eduard
Heger, Eduard (Klub OĽANO) Náhradník
Pčolinská, Adriana
Pčolinská, Adriana (Klub SME RODINA) Náhradníčka

Deň v parlamente

<- ->