Dokument je dostupný aj vo formátoch: nav_0316.pdf nav_0316.htm

Vládny návrh zákona Národnej rady Slovenskej republiky o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch Slovenskej republiky

Parlamentná tlač


VLADA SLOVENSKEJ REPUBLIKY

Č. m.: 4357/1993

UZNESENIE

VLÁDY SLOVENSKEJ REPUBLIKY

z 28. septembra 1993 číslo 697

k návrhu zákona Národnej rady Slovenskej republiky o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch Slovenskej republiky

Vláda

A. schvaľuje

návrh zákona Národnej rady Slovenskej republiky o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch Slovenskej republiky v znení pripomienok prijatých na rokovaní vlády;

B. poveruje 1. predsedu vlády

a/ predložiť vládny návrh zákona Národnej rady Slovenskej republiky o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch Slovenskej republiky predsedovi Národnej rady Slovenskej republiky na ďalšie ústavné prerokovanie,

b/ požiadať predsedu Národnej rady Slovenskej republiky

ba/ o vyslovenie súhlasu s upustením od predloženia zásad zákona,

bb/ o prerokovanie vládneho návrhu zákona Národnej rady Slovenskej republiky pred uplynutím 60 dní od jeho rozoslania poslancom,

2. ministra kultúry

odôvodniť vládny návrh zákona Národnej rady Slovenskej republiky o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch Slovenskej republiky v orgánoch Národnej rady Slovenskej republiky.

Vykonanú: predseda vlády a minister kultúry

Na vedomie: predseda Národnej rady Slovenskej republiky

VLADA SLOVENSKEJ REPUBLIKY

Číslo materiálu: 4357/1993

Materiál na rokovanie

Národnej rady Slovenskej republiky

316

Vládny návrh

zákona Národnej rady Slovenskej republiky o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch Slovenskej republiky

Predkladá:

Vladimír Mečiar,

predseda vlády Slovenskej republiky

Návrh uznesenia:

Národná rada Slovenskej republiky

schvaľuje

vládny návrh zákona Národnej rady Slovenskej republiky o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch Slovenskej republiky

Bratislava, september 1993

316 Vládny návrh

Zákon

Národnej rady Slovenskej republiky 2 .................. 1993

o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch Slovenskej republiky

Národná rada Slovenskej republiky sa uzniesla na tomto zákone:

§ 1 Štátne sviatky

Štátnymi sviatkami Slovenskej republiky sú:

a/ 1. január - Deň vzniku Slovenskej republiky

b/ 5. júl - Sviatok svätého Cyrila a svätého Metoda

c/ 29. august - Výročie Slovenského národného povstania

§ 2 Dni pracovného pokoja

/1/ Štátne sviatky sú dni pracovného pokojal/.

/2/ Ďalšie dni pracovného pokoja okrem nedelí sú tieto sviatky:

a/ 6. január - Zjavenie Pána /Troch kráľov/

b/ Veľkonočný pondelok

c/ 1. máj - Sviatok práce

d/ 15. septembra - Sedembolestná Panna Mária

e/ 1. november - Sviatok všetkých svätých

f/ 24. december - Štedrý deň

g/ 25. december - prvý sviatok vianočný

h/ 26. december - druhý sviatok vianočný.

1/ § 91 ods. 1 Zákonníka práce č. 65/19965 Zb. v znení neskorších predpisov

1

§ 3 Pamätné dni

/1/ Pamätnými dňami Slovenskej republiky sú:

a/ 25. marec - Deň zápasu za ľudské práva

b/ 13. apríl - Deň nespravodlivo stíhaných

c/ 3. máj - Deň víťazstva nad fašizmom

d/ 7. jún - Výročie Memoranda národa Slovenského

e/ 17. júl - Výročie Deklarácie o zvrchovanosti

Slovenskej republiky

f/ 4. august - Deň Matice slovenskej

g/ 1. september - Deň Ústavy Slovenskej republiky

h/ 19. september - Deň vzniku Slovenskej národnej rady

i/ 30. október - Výročie Deklarácie Slovenského národa

/2/ Pamätný deň Slovenskej republiky je pracovný deň, e výnimkou keď pripadne na deň pracovného pokoja1/.

§ 4 Zrušovacie ustanovenia

Zrušujú sa

1. Zákon č. 93/1951 Zb. o štátnom sviatku, o dňoch pracovného pokoja a o pamätných a významných dňoch v znení zákona č. 65/ 1965 Zb., zákona č. 56/1975 Zb., zákonného opatrenia Predsedníctva Federálneho zhromaždenia č. 141/1988 Zb., zákona č. 167/ 1990 Zb. a zákona č. 218/1991 Zb.

2. Zákon SNR č. 348/1990 Zb. o vyhlásení 1. novembra 1990 za Deň zmierenia /Pamiatke obetiam politického násilia/.

3. Zákon SNR č. 422/1991 Zb. o vyhlásení 19. septembra za pamätný deň Slovenskej republiky.

4. Zákon SNR č. 489/1992 Zb. o vyhlásení 29. augusta za Štátny sviatok Slovenskej republiky.

5. Zákon NR SR č. 88/1993 Z. z. o vyhlásení 25. marca za pamätný deň Slovenskej republiky.

§ 5

Účinnosť

Tento zákon nadobúda účinnosť.....

Vladimír M e č i a r Predseda vlády Slovenskej republiky

Dušan Slobodník minister kultúry

Dôvodová s p r á v a

Všeobecná časť

Vznikom nového samostatného štátu nastala potreba prehodnotiť systém štátnych sviatkov tak, aby zodpovedali súčasnému štátoprávnemu postaveniu Slovenska. Slovenská republika prevzala všetky zákony bývalej federácie vrátane tých, ktoré upravili štátne sviatky Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky. Z hľadiska vytvárania nového vzťahu občana Slovenskej republiky je nevyhnutné, aby všetky štátne sviatky súviseli s existenciou tohoto štátu, upevňovali v občanoch pocit vlastenectva a hrdosti na svoj štát i jeho minulosť.

Pri výbere štátnych sviatkov, dni pracovného pokoja a pamätných dni sa vychádzalo z už existujúceho systému štátnych sviatkov a z podkladov vypracovaných Komisiou odborníkov, ktorú na tento účel na základe uznesenia vlády SR zriadil minister kultúry Slovenskej republiky.

Vzhľadom na to, že návrh zákona ruší niektoré doterajšie štátne sviatky i pamätné dni a rozsah dní pracovného pokoja sa tak výrazne nemení, nepredpokladá sa podstatný nárast požiadaviek na štátny rozpočet a rozpočty obcí.

Osobitná časť

K § 1

Návrh zákona navrhuje zavedenie nového štátneho sviatku - Deň vzniku nezávislej Slovenskej republiky /1. január/ ktorý sa viaže na dlhoročné úsilie Slovenského národa získať nezávislosť a právo na sebaurčenie.

Sviatok sv. Cyrila a Metoda /5. júl/ a výročie Slovenského národného povstania /29, august/ boli konštituované ako štátne sviatky v posledných troch rokoch a nie je dôvod ich z tejto hierarchie vypustiť.

K § 2

Doterajšie dni pracovného pokoja - Veľkonočný pondelok. Sviatok práce /1. máj/. Štedrý deň /24. december/, prvý a druhý sviatok vianočný /25. a 26. december/, návrh zákona rozširuje o cirkevné sviatky: Zjavenie Pána- Troch kráľov /6. január/, Sedembolestná Panna Mária - patrónka Slovenska /l5. september/ Sviatok všetkých svätých /1. november/, z ktorých väčšina je tradičnými dňami pracovného pokoja aj v okolitých štátoch, čo potvrdili aj zastupiteľské úrady Poľska, Maďarska a Rakúska. Z tohto dôvodu má zavedenie týchto sviatkov v Slovenskej republike aj iné aspekty, súvisiace so vzájomnou koordináciou niektorých vzťahov so susednými štátmi, napr. v oblasti dopravy, priepustnosti hraničných priechodov, cestovného ruchu a pod. Sviatok Sedembolestnej Panny Márie ako patrónky Slovenska má pre Slovenský národ a Slovenskú republiku osobitný význam.

Výber cirkevných sviatkov reflektuje občiansky religiózny stav spoločnosti. Preto zákon nezohľadňuje cirkevné sviatky náboženských minorít, pretože v náboženskom prostredí Slovenska by pôsobili cudzorodo. Pri tvorbe zákona a jeho praktickom dosahu môže byť teda akceptovateľný iba princíp občiansko religiózny, ktorý vychádza z reálnej konfesijnej štruktúry obyvateľstva Slovenska. Všetky tieto sviatky boli štátom uznané aj pred rokom 1948 a majú dlhoročnú tradíciu.

K § 3

Za pamätné dni Slovenskej republiky návrh zákona ustanovuje dni viažuce sa na najvýznamnejšie udalosti dejín Slovenska: Výročie Memoranda národa Slovenského /7. jún - schválenie požiadaviek Slovenského národa na Slovenskom národnom zhromaždení v Martine v roku 1861, ktorých cieľom bolo dosiahnuť zrovnoprávnenie postavenia Slovákov v Uhorsku/. Deň Matice slovenskej /4. august - Výročie vzniku Matice slovenskej ako celonárodného kultúrneho spolku v roku 1863/. Výročie Deklarácie Slovenského národa /30. október - prijatá na zasadnutí SNR v Martine 1918, predstavuje zápas Slovenského národa na sebaurčenie na základe úplnej nezávislosti/. Deň vzniku Slovenskej národnej rady /19. september/.

Ďalej dni pripomínajúce nehumánne činy v totalitnej moci bývalého režimu sú Deň zápasu občanov za ľudské práva /25. marec výročie násilne potlačeného zhromaždenia občanov v roku 1988 za ľudské, náboženské a občianske práva a Deň nespravodlivo stíhaných /13. apríl 1950 - ako spomienka na brutálny zásah štátnej moci proti všetkým rehoľným rádom a kongregáciám na Slovensku. Päťdesiate roky znamenali pre mnohých deportovanie, internovanie a žalárovanie, stratu osobnej slobody, podlomenie zdravia i smrť, a to v dôsledku nespravodlivých zásahov štátnej moci/.

Medzi pamätné dni návrh zákona zaraďuje aj výročie Deklarácie o zvrchovanosti Slovenskej republiky /17. júl/ a Deň Ústavy Slovenskej republiky ako významné udalosti v procese utvárania zvrchovaného Slovenska. Ďalej Deň víťazstva nad fašizmom /8. máj/, ktorý bol v minulosti štátnym sviatkom. Komisia odborníkov odporučila tento sviatok zaradiť medzi pamätné dni, z dôvodu prijatia zásady, aby sa k jednej významnej štátnej historickej udalosti akou bol proti fašistický odboj, viazal len jeden štátny sviatok a tým v predloženom návrhu je 29. august, výročie Slovenského národného povstania.

K § 4

Návrh zákona ruší štátne sviatky 8. máj - Deň víťazstva nad fašizmom, 28. október - Deň vzniku samostatného Česko-slovenského štátu, z významných a pamätných dní ruší 25. február /Deň víťazstva pracujúceho ľudu/, 7, november /VOSR/, 17, november /Deň študentov za slobodu a demokraciu/ a 1. november /Deň zmierenia/.

NÁRODNÁ RADA SLOVENSKEJ REPUBLIKY X. volebné obdobie

Číslo: 2223/1993

316a Spoločná správa

výborov Národnej rady Slovenskej republiky /okrem Mandátového a imunitného výboru NR SR/ o výsledku prerokovania vládneho návrhu zákona Národnej rady Slovenskej republiky o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch Slovenskej republiky /tlač NR SR 316/

Uvedený vládny návrh zákona pridelil predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozhodnutím z 5. októbra 1993 č. 531 všetkým výborom Národnej rady Slovenskej republiky /okrem Mandátového a imunitného výboru NR SR/ na prerokovanie do 15. októbra 1993. Súčasne určil na skoordinovanie stanovísk výborov Národnej rady Slovenskej republiky Výbor NR SR pre vzdelanie, vedu a kultúru s tým, aby sa skoordinované stanoviská výborov premietli do spoločnej správy výborov Národnej rady Slovenskej republiky.

Všetky uvedené výbory Národnej rady Slovenskej republiky vládny návrh zákona prerokovali v určenej lehote. Pritom s vládnym návrhom zákona vyslovili súhlas s pripomienkami všetky výbory Národnej rady Slovenskej republiky okrem Výboru NR SR pre štátnu správu, územnú samosprávu a národnosti, ktorý nevyslovil s návrhom súhlas,

pretože za návrh nehlasovala nadpolovičná väčšina jeho členov.

Výbory Národnej rady Slovenskej republiky, ktoré s návrhom súhlasili, odporučili ho schváliť s týmito zmenami a doplneniami:

1. V názve zákona, v úvodnej vete § 1 a úvodnej vete § 3 ods. 1 vypustiť slová "Slovenskej republiky".

Ústavnoprávny výbor NR SR

Národohospodársky a rozpočtový výbor NR SR

Výbor NR SR pre poľnohospodárstvo, lesné a

vodné hospodárstvo

Výbor NR SR pre vzdelanie, vedu a kultúru

Výbor NR SR pre zdravotníctvo a sociálne

veci

2. § 1 doplniť písmenom d/ tohto znenia: "d/ 19. september - Deň nezávislosti. ".

V nadväznosti na to vypustiť v § 3 ods. 1 písm. h/.

Výbor NR SR pre poľnohospodárstvo, lesné a vodné hospodárstvo

3. V § 1 vložiť nové písm. c/ v tomto znení:

"c/ 19. september - vyhlásenie Slovenskej národnej rady v roku 1848".

Výbor NR SR pre zdravotníctvo a sociálne veci

4. V § 2 ods. 2 vypustiť slová "okrem nedelí".

Ústavnoprávny výbor NR SR

Národohospodársky a rozpočtový výbor NR SR

Výbor NR SR pre poľnohospodárstvo, lesné a

vodné hospodárstvo

Výbor NR SR pre životné prostredie a

ochranu prírody

Výbor NR SR pre vzdelanie, vedu a kultúru

Výbor NR SR pre zdravotníctvo a sociálne

veci

5. V § 2 ods. 2 písm. a/ slová "(Troch kráľov)" nahradiť slovami "(Traja králi)".

Národohospodársky a rozpočtový výbor NR SR Výbor NR SR pre poľnohospodárstvo, lesné a vodné hospodárstvo

Výbor NR SR pre vzdelanie, vedu a kultúru Výbor NR SR zdravotníctvo a sociálne veci

6. V § 2 ods. 2 písm. a/ názov sviatku rozšíriť o slová v zátvorke "(a vianočný sviatok pravoslávnych kresťanov)".

Výbor NR SR pre zdravotníctvo a sociálne veci

7. V § 2 ods. 2 sa vkladá nové písmeno b/ tohto znenia:

"b/ Veľký piatok, "; doterajšie písmeno b/ a ďalšie písmená sa preznačia na c/ až i/.

Výbor NR SR pre životné prostredie a ochranu prírody

8. V § 3 ods. 1 za písm. b/ vložiť nové písm. c/ v tomto znení:

"c/ 4. máj - Výročie úmrtia M. R. Štefánika". Doterajšie písmená c/ až i/ pozmeniť na d/ až j/.

Výbor NR SR pre zdravotníctvo a sociálne veci

9. V § 3 ods. 1 text pod písm. h/ nahradiť týmto znením: "h/ 27. október - Výročie černovských mučeníkov".

Výbor NR SR pre zdravotníctvo a sociálne veci

10. V § 3 ods. 1 za písm. h/ vložiť písm. i/ v znení: "i/ 27. október - Deň černovskej tragédie. ".

V doterajšom texte písm. i/ označiť ako písm. j/.

Výbor NR SR pre vzdelanie, vedu a kultúru

11. V § 3 ods. 1 za písmeno j/ vložiť ďalšie písmená k/ a l/ v znení:

"k/ 16. november - Deň slovenského študentstva l/ 17. november - Deň boja proti totalite".

Výbor NR SR pre vzdelanie, vedu a kultúru

12. V § 3 vypustiť odsek 2 a zrušiť číslovanie odseku 1.

Ústavnoprávny výbor NR SR

Národohospodársky a rozpočtový výbor NR SR

Výbor NR SR pre poľnohospodárstvo, lesné a

vodné hospodárstvo

Výbor NR SR pre životné prostredie a

ochranu prírody

Výbor NR SR pre petície, právnu ochranu a

bezpečnosť

Zahraničný výbor NR SR

Výbor NR SR pre vzdelanie, vedu a kultúru

13. Účinnosť zákona ustanoviť dňom vyhlásenia.

Národohospodársky a rozpočtový výbor NR SR

Výbor NR SR pre poľnohospodárstvo, lesné a

vodné hospodárstvo

Zahraničný výbor NR SR

Výbor NR SR pre zdravotníctvo a sociálne

veci

Bratislava 18. októbra 1993

JUDr. Milan Sečánsky v. r.

predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR

JUDr. Ladislav Polka v. r.

predseda Výboru NR SR pre petície, právnu ochranu a bezpečnosť

Doc. PhDr. Ivan Laluha, CSc. v. r.

predseda Zahraničného výboru NR SR

Ing. Pavel Koncoš v. r.

predseda Výboru NR SR pre poľnohospodárstvo, lesné a vodné hospodárstvo

JUDr. Ernö Rózsa v. r.

predseda Výboru NR SR pre životné prostredie a ochranu prírody

Jozef Rea v. r.

predseda Výboru NR SR pre štátnu správu, územnú samosprávu a národnosti

PhDr. Marián Andel v. r.

predseda Výboru NR SR pre vzdelanie, vedu a kultúru

MUDr. Bohumil Chmelík v. r.

predseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo a sociálne veci

Prof. Ing. Hvezdoň Kočtúch, DrSc. v. r.

predseda Národohospodárskeho a rozpočtového výboru NR SR

VLADA SLOVENSKEJ REPUBLIKY

Č. m.: 4471/1993

UZNESENIE

VLÁDY SLOVENSKEJ REPUBLIKY

z 5. októbra 1993 číslo 718

k návrhu kandidátov za členov orgánov Fondu detí a mládeže Vláda A. schvaľuje

návrh kandidátov za členov orgánov Fondu detí a mládeže v tomto zložení:

1. Rada Fondu detí a mládeže a/ Ing. Jana Sabová, b/ Ing. Peter Mikuš c/ Ing. Milan P e t r í k, d/ JUDr. Ladislav H o f f m a n, e/ PaedDr. Miroslav G a b r i š, f/ Ján Lazar,

g/ Igor H u r č í k, h/ Mgr. Vladimír V y k o u k, ch/ Ing. Jozef S o m o r a, 2. Dozorná rada Fondu detí a mládeže a/ Ing. Vladimír B a j a n, b/ JUDr. Štefan T h o l t, c/ Ing. František Kavecký; B. poveruje

1. predsedu vlády

predložiť návrh kandidátov za členov orgánov Fondu deti a mládeže Národnej rade Slovenskej republiky na ďalšie ústavné prerokovanie,

2. podpredsedu vlády R. Kováča povereného riadením Ministerstva školstva a vedy SR

odôvodniť návrh kandidátov za členov orgánov Fondu detí a mládeže v Národnej rade Slovenskej republiky.

Vykonajú: predseda vlády a podpredseda vlády R. Kováč poverený riadením Ministerstva školstva a vedy SR