Dokument je dostupný aj vo formátoch: zazn.pdf

Stenozáznam

Prepis zo schôdze


Slovenská národná rada 1947

Stenografický zápis

o priebehu 9. zasadnutia pléna Slovenskej národnej rady, konaného dňa 27. a 28. júna 1947.

Obsah:

 

1. Otvorenie zasadnutia - - - -

3

2. Složenie sluhu nových členov SNR Jána Kovala a Miloša Rumana - - - - -

3

3. Oznámenie udelenia dovoleniek členom SNR Júliusovi Ráczovi, Dr. Rudolfovi Brtáňovi a Ľudovítovi Benadovi

3

4. Ustanovenie nového člena kultúrneho a osídľovacieho výboru Dr. Jozefa Diešku - - -

3

5. Oznámenie vzdania sa členstva v SNR Mikuláša Mlynarčíka - - - - -

3

6. Ospravedlnenie neprítomných - - -

3

7. Zpráva o rozdanej tlači - - -

3

8. Rozprava o expozé povereníka vnútra gen. Dr. Mikuláša Ferjenčíka, prednesenom dňa 15. apríla 1947 v pléne Slovenskej národnej rady:

 

9. reč člena SNR Belomíra Sutorisa - - -

4

10. reč člena SNR Ladislava Holdoša - -

13

11. reč člena SNR Júliusa Viktoryho - -

18

12. reč člena SNR škpt. Júliusa Kukliša - -

20

13. reč člena SNR Jozefa Holičku - - -

32

14. reč člena SNR Michala Chudíka - - -

34

15. reč člena SNR Michala Géciho - - -

36

16. reč člena SNR Dr. Ivana Rohaľa-Iľkiva - -

41

17. reč člena SNR Petra Škodáčka - - -

44

18. Vecná poznámka člena SNR Ladislava Holdoša -

44

19. Zpráva právneho a hospodárskeho výboru o návrhu Sboru povereníkov na vydanie nariadenia o úprave užívania niektorých pastvín v pastevných obdobiach v rokoch 1947 až 1950.

 

Zpravodajca: člen SNR Matej Bobrík - -

45

20. Zakľúčenie zasadnutia, konaného dňa 27. VI. 1947 -

45

21. Otvorenie zasadnutia pléna SNR dňa 28. VI. 1947 -

46

22. Ospravedlnenie neprítomných - - -

46

23. Expozé povereníka dopravy Kazimíra Bezeka -

46

24. Zpráva právneho výboru o návrhu Sboru povereníkov na vydanie nariadenia, ktorým sa mení nariadenie o vicinálnych cestách. (Sníma sa s programu) - - - -

65

25. Zpráva právneho výboru o návrhu Sboru povereníkov na vydanie nariadenia o predĺžení účinnosti nariadenia o ochrane nájomníkov. Zpravodajca: člen SNR Dr. Ján Beharka - -

65

26. Reč člena SNR Juraja Pavlíka - - -

66

27. Zpráva právneho výboru o návrhu povereníka spravodlivosti na vydanie nariadenia o predĺžení niektorých zmenkoprávnych lehôt. Zpravodajca: člen SNR Alex Bogdanov - -

66

Zakľúčenie - - - - -

67

Stenografický zápis o priebehu 9. zasadnntia pléna Slovenskej národnej rady,

konaného dňa 27. a 28. júna 1947.

Začiatok: 15. 45 hod. Dňa 27. VI. 1947.

Koniec: 20. 20 hod.

Prítomní: predseda SNR Dr. Jozef Lettrich, podpredsedovia: kan. Andrej Cvinček a Karol Šmidke.

Členovia: 90.

Predseda Sboru povereníkov Dr. Gustáv Husák.

Povereníci: gen. Dr. Mikuláš Ferjenčík, Dr. Ivan Štefánik, Dr. Samuel Belluš, Dr. Jan Púll, Dr. Martin Kvetko, Kazimír Bezek, Ing. Jozef Styk, Jozef Lukačovič, Dr. Emanuel Böhm a predseda NKD Dr. Fedor Thurzo.

Predseda SNR Dr. Jozef Lettrich: (cengá. )

Slávna Slovenská národná rada! Otváram 9. zasadnutie pléna Slovenskej národdnej rady a zisťujem, že Slovenská národná rada je schopná usnášať sa. Pred rokovaním o vlastnom programe složia sľub noví členovia Slovenskej národnej rady, pán Ján Kovaľ a pán Miloš Ruman. Prosím menovaných pánov, aby predstúpili pred tribúnu a po prečítaní sľubu zástupcom prednostu Úradu Predsedníctva Slovenskej národnej rady, pristúpili ku mne a podaním ruky a vyslovením slova"sľubujem" dožili sľub.

Prosím pána Dr. Čičmanca, aby prečítal text sľubu.

Dr. Vladimír Čičmanec: (číta text sľubu).

"Sľubujem na svoju česť a svedomie, že budem verný odkazu Slovenského národného povstania, budem verný Československej republike a Slovenskej národnej rade, budem zachovávať platné zákony a nariadenia, budení plniť svedomite a nestranne svoje povinnosti a vo všetkom konaní budem mať na zreteli prospech štátu a národa. "

(Členovia pristupujú a podaním ruky a vyslovením slova "sľubujem" složili sľub).

Predseda SNR Dr. Jozef Lettrich:

(cengá)

Oznamujem, že Predsedníctvo Slovenskej národnej rady podľa § 1 ods. 3 rokovacieho poriadku udelilo dovolenky členom Slovenskej národnej rady Júliusovi Ráczovi od 5. mája do 1. júna 1947, Dr. Rudolfovi Brtáňovi od 14. mája do 14. júna 1947 a Ľudovítovi Benadovi od 28. apríla do 9. júna 1947.

Oznamujem ďalej, že Predsedníctvo Slovenskej národnej rady podľa § 13 rokovacieho poriadku vyslalo do kultúrneho a osídľovacieho výboru na miesto uprázdnené vzdaním sa člena Štefana Velgosa, člena Slovenskej národnej rady za Stranu Slobody Dr. Jozefa Diešku.

Oznamujem tiež. že Mikuláš Mlynarčík, člen Slovenskej národnej rady za Demokratickú stranu, vzdal sa členstva v Slovenskej národnej rade a Predsedníctvo Slovenskej národnej rady jeho rezignáciu vzalo na vedomie.

Svoju neprítomnosť na dnešnom zasadnutí pléna Slovenskej národnej rady ospravedlnili členovia Slovenskej národnej rady, páni: Ing. Teodor Lipčík, Michal Gáj, škpt. Viliam Šalgovič, Ľudovít Benada.. Michal Stanko a Július Gašperík.

Na dnešnom zasadnutí bola rozdaná táto tlač:

Stenografický zápis o priebehu 7. zasadnutia pléna Slovenskej národnej rady, stenografický zápis o priebehu 8. zasadnutia pléna Slovenskej národnej rady,

expozé povereníka dopravy Kazimíra Bezeka.

zpráva právneho výboru o návrhu Sboru povereníkov na vydanie nariadenia o predĺžení účinnosti nariadenia o ochrane nájomníkov,

zpráva právneho výboru o návrhu povereníka spravodlivosti na vydanie nariadenia o predĺžení niektorých zmenkoprávnych lehôt.

Počas dnešného zasadnutia bude rozdaná:

Zpráva právneho výboru o návrhu Sboru povereníkov na vydanie nariadenia, ktorým sa mení nariadenie o vicinálnych cestách a

interpelácia členov Slovenskej národnej rady Petra Škodáčka a spol. povereníkovi sociálnej starostlivosti vo veci protiprávneho postupu v prideľovaní bytov v Bratislave

Oznamujem, že poštou bola rozoslaná táto tlač:

Stenografický zápis o priebehu 6 zasadnutia pléna Slovenskej národnej rady.

Iniciatívny návrh členov Slovenskej národnej rady Juraja Pavlíka a spol. na vydanie nariadenia, ktorým sa mení a doplňuje nariadenie č. 51/1945 Sb. n. SNR o rozpustení a zakladaní spolkov. Návrh pridelilo Predsedníctvo výboru právnemu a kultúrnemu.

Iniciatívny návrh člena Slovenskej národnej rady Dr. Pavla Haljana a spol. na vydanie nariadenia, ktorým sa mení a doplňuje nariadenie č. 51/1945 Sb. n. SNR o rozpustení a zakladaní spolkov. Návrh pridelilo Predsedníctvo výboru právnemu a kultúrnemu.

Interpelácia členov Slovenskej národnej rady Petra Škodáčka a spol. na povereníka sociálnej starostlivosti Dr. Jozefa Šoltésza vo veci usporiadania pomerov v sociálnom poistení.

Návrh Sboru povereníkov na vydanie nariadenia o zaopatrení niektorých bývalých zamestnancov na skonfiškovanom pôdohospodárskom majetku a ich rodinných príslušníkov. Návrh pridelilo Predsedníctvo výborom právnemu a hospodársko-sociálnemu.

Návrh Predsedníctva Slovenskej národnej rady na vydanie nariadenia o zriadení ústavu Slovenského národného povstania. Návrh pridelilo Predsedníctvo výborom právnemu, rozpočtovému a kultúrnemu.

Prikročíme k rokovaniu.

Prvým bodom programu je rozprava o expozé povereníka vnútra gen. Dr. Mikuláša Ferjenčíka, prednesenom dňa 15. apríla 1947 v pléne Slovenskej národnej

rady.

Otváram rozpravu o prednesenom expozé a dávam slovo členovi Slovenskej národnej rady pánu Belomírovi Sutorisovi

(člen SNR Belomír Sutoris: )

Slávna Slovenská národná rada! Vypočuli sme obšírne expozé pána povereníka vnútra, prednesené na tomto mieste dňa 15. IV. t. r. a s radosťou sme vzali na vedomie dáta o konsolidácii pomerov v našej vnútornej správe. Ak by sme sa mohli domáhať v niektorom ohľade doplnenia predneseného expozé, týkalo by sa to najmä otázky obcí, obecného hospodárenia, národných výborov a úradníctva týchto orgánov. Nech mi je dovolené poukázať na problémy, ktoré by nás zvlášť zaujímaly, o ktoré sa musíme interesovať a venovať im túto pozornosť, ktorú si svojím významom zasluhujú.

Vnútorná správa na území Slovenska prekonala za posledné roky niekoľko štrukturálnych zmien a keď len neslávite spomínam zaniklé malé župy, veľké župy, krajinské zriadenie, samostatné ministerstvá, zasa župné zriadenie, Slovenská národná rada, povereníctva, obnovenie centrálnych orgánov s celoštátnou pôsobnosťou, to zaiste každý z nás si vie predstaviť opravdivú náplň týchto hesiel. Toto je dôležité spomenúť v súvislosti s pripravovanou ústavou, aby sme už vopred pripomenuli, že sa musíme vyvarovať pokusníctva. Naše úrady sú zavalené množstvom nevyriešených kompetenčných záležitostí a kým sa tieto veci hromadia v úradných priečinkoch a stolíkoch, zatiaľ v každom živote vznikajú z tohoto stavu nedožičme škody a právne újmy, a je na nás, aby sme tomuto stavu odpomohli. Odpomôžeme mu tak, ak nedopustíme reformovať za každú cenu a ak si podržíme z doterajšej správy to, čo sa nám osvedčilo a čo si reformy nevyžaduje. Nie je tajnosťou, že vývin verejnej správy na území slovenskom bol odlišný od stavu v zemiach českých a bolo tomu tak nielen do roku 1918, ale i po tomto roku. V obciach sme mali notársku ustanovizeň, ktorú v zemiach Českých nepoznali. Nepoznali tam ani župného zriadenia, ktoré bolo u nás zavedené a neboly zunifikované predpisy o domovskom práve, o chudobinskom zaopatrení, o štátnych matrikách a podobne.

My si veľmi dobre uvedomujeme, že kým v zemiach českých v roku 1918 mali vyspelú samosprávu, že vtedy na Slovensku sme len začínali. V Uhorsku, i keď vtedajšie župné zriadenie vychádzalo zo samosprávy, jednako bolo málo tej pravej samosprávnej činnosti v takej forme, ako si to dnes predstavujeme. Teda nebolo tam ozajstnej komunálnej politiky. A nám ide o správne vykonávanie tejto komunálnej politiky.

Keď zákon 329/1921 Sb. 7. a n. sjednotil obecné hospodárenie v celom štáte, nebral ohľad na rozdielny stav, ktorý platil pred vynesením tohoto zákona a toto

nerešpektovanie právneho stavu na Slovensku malo za následok pri neskorších zákonoch o obecnom hospodárení nepriamo poškodzovanie slovenských záujmov. Na Slovensku máme okolo 3. 600 obcí, ale chybujú nám spoľahlivé prehľady

o rozvrstvení týchto obcí podľa počtu obyvateľstva. Stav obcí je neustálený a vzniká obava pred ustavičnými zmenami v samostatnosti obcí, ich zadelení do okresov a začlenení do obvodných úradov miestnych národných výborov.

Po oslobodení bolia utvorená veľká Bratislava a nás by iste zaujímalo, ako sa toto spojenie osvedčilo v administatíve pripojených obcí a samostatného mesta Bratislavy a aký prínos znamená s hľadiska hospodárskeho a urbanistického. Toto je dôležité pripomenúť teraz, keď sa hovorí o veľkých Košiciach, o veľkom Martine a dôležité je povedať konečné slovo

i o definitívnom hlavnom meste Slovenska. Bolo by zaujímavé číslicou vyjadriť úsilie slovenskej samosprávy o vytvorenie nového hlavného meste. Aby sme mohli zaujať objektívne stanovisko k otázke spojovania a osamostatňovania obcí, bolo by potrebné posúdiť stav obecných financií a obecného hospodárenia vôbec. A tento stav by nás zaujímal aj po inej stránke. Zaujímal by nás stav obecných dlhov podľa stavu k 31. XII. 1938, na rok 1944 a rok 1946, výnos obecných dávok, vzrast obecných výdavkov, najmä pokiaľ ide o požitky obecných zamestnancov a počet týchto podľa jednotlivých kategórií.

Skutočnosť, že z celkového počtu našich obcí až 95% je odkázané na hradenie schodku zo štátnych prostriedkov, nám prikazuje vážne rozmýšľať, ako tomuto stavu odpomôcť. V obecnej samospráve je treba vymedziť úlohy a zabezpečiť možnosti hospodárenia z vlastných zdrojov, teda zainteresovať obecných činiteľov na dobrom hospodárení, čo je pri terajšom systéme hradenia schodkov obecných rozpočtov a náhradných prídelov problematické.

(Zrušenie samosprávnej liehovej dávky zavedenej zákonom č. 11/1944 Sl. z. nezdá sa byť s hľadiska slovenskej obecnej samosprávy výhodné. Bolo by však jednako zaujímavé vedieť, aký finančný efekt dávka táto znamenala pre naše obce a mestá. Keď sme pri tejto otázke, nemôžem nespomenúť neodkladnosť problému obecného chudobinského zaopatrenia. Základné zásady našej štátnej, sociálnej politiky prikazujú, aby otázka chudobinská bola riešená vo všetkých obciach jednotne a v odlišnom poňatí ako tomu bolo pred 50 rokmi, kedy bol vynesený zákonný článok XXII. z roku 1886, podľa ktorého obce a mestá na Slovensku až podnes vykonávajú, alebo aspoň majú vykonávať úlohy sociálnej starostlivosti. A tak ako s odbremenením obcí od znášania, výdavkov na chudobníctvo, treba ich oslobodiť od hradenia výdavkov spojených so zásobovaním, s rôznymi konfiškačnými opar treniami a ponechať im taký okruh pôsobnosti, ktorý zvládnu pri terajších úhradových možnostiach.

V tejto súvislosti treba sa zmieniť aj

o otázke investícií samosprávy v rámci dvojročného budovateľského plánu vlády. Z expozé sa dozvedáme, že z celkovej sumy povolenej samospráve na investície vo výške 693 mil. korún po odrátaní úveru 124 miliónov korún na vicinálne cesty a na iné stavby v záujme verejnom 86 miliónov korún, ktoré úvery neslúžia účelom samosprávnym, zostáva nám vyslovene na, samosprávne účely cca 500 miliónov korún, čo je kvóta naskrze nedostačujúca. Slovensko bolo vojnovými udalosťami zničené v takej miere, že komunálne stavby a zariadenia vyžadovaly by len na uvedenie do predošlého stavu aspoň štvornásobnej kvóty. Sú tu však aj problémy nesúvisiace s vojnovými udalosťami a tieto tiež nemalý by byť odkladané. Sme denne zaplavovaní žiadosťatmi obcí a intervenciami cieľom zariadenia obecných a okresných domov, úradov miestnych národných výborov, okresných národných výborov, stavieb ciest, bitúnkov, vodovodov a iných verejných stavieb, ktoré hoci sú technický a administratívne pripravené, jednako z operatívnych plánov vypadly.

Prihovárame sa za zvýšenie kvóty samosprávy na investičných stavbách už

i pre rok 1947, ale hlavne pre rok 1948 a domáham sa toho, aby operatívne plány dvojročenky pred ich konečným schválením vládou prešly aj Slovenskou národnou radou. (Potlesk. ) Podobne sa prihovárame i za zvýšenie dotácie UNRRA prostriedkov na samosprávne ciele, lebo túto akciu považujem za jedinečnú možnosť pre zabezpečenie rozmachu našich obcí. S radosťou sme vzali na vedomie vyhlásenie pána povereníka vnútra, že ustanovizeň národných výborov i pri počiatočných ťažkostiach sa osvedčila.

Je treba nahradiť správne komisie a komisárov i v takých obciach, kde len dodatočné boly splnené predpoklady pre ustanovenie národných výborov a to tak výborov miestnych, ako i okresných. Ak však chceme si tento výdobytok našej ľudovodemokratickej správy udržať a upevniť, je treba dať mu pevnejšie základy. Národným výborom treba presne určiť práva a povinnosti a vymedziť osobnú a hmotnú zodpovednosť. (Potlesk. ) Na národné výbory bola prenesená nielen agenda obecná a teda samosprávna, ale i agenda štátna a postúpili sme už tak ďaleko, že na jednej strane môžeme od národných výborov a ich orgánov očakávať podávanie vecných, ničím neovlivnených, nestranných návrhov, zpráv a dobrozdaní a na druhej strane aj rešpektovanie týchto na kompetentných miestach.

K tomu však, aby národné výbory mohly plniť tieto úkoly, je treba splniť prvotné predpoklady k vybudovaniu autority týchto. Nemožno očakávať, aby občan poverený funkciou predsedu národného výboru týmto poverením získal aj spôsobilosť pre zastavanie tejto funkcie. Je preto žiadúce, aby funkcionári národných výborov boli odborne, sústavne školení my sa dovolávame i vytvorenia organizácie samosprávnych pracovníkov na spôsob českého ústredia obcí a miest, ktorá na Slovensku až do oslobodenia bola a z neznámych príčin bolo rozpustená, hoci by jej bolo veľmi treba. (Potlesk. )

Úradníctvo národných výborov.

Pán povereník spomenul, že otázka úradníctva národných výborov nie je dosiaľ v súlade s konštitúciou národných výborov a je tomu skutočne tak. Začnime tu u obcí, kde na miesto bývalého notára nastupuje štátny úradník s kvalifikáciou bývalého notára, vo funkcii tajomníka miestneho národného výboru a vedúceho úradu miestneho národného výboru. A tu mi láskavé dovoľte, aby som sa zmienil o postavení týchto tajomníkov miestneho národného výboru.

Obecný a obvodný notár bol v bývalom Uhorsku a u nás až do 1. VIII. 1920 samosprávnym úradníkom a poštátnenie notárskej inštitúcie bob iste s hľadiska štátnej politiky nutnosťou. Rozchádzajú sa názory v tom, či notári zoštátnením získali, alebo stratili v svojich právach a povinnostiach, no bolo by znakom nespravodlivosti neuznať, že notársky stav sa za trvania prvej Republiky choval tak, ako to štátna správa od neho požadovala. Neslobodno zabúdať, že sme mali kraje národnostne miešané a že štátna správa mala eminentný záujem na tom, aby mala v každej obci svojho exponenta. Za notár sa dostal úradník so stredoškolským vzdelaním po jednoročnej praxi v notárskom úrade, po absolvovaní notár skeho náukobehu a po vykonaní predpísanej ustanovujúcej skúšky. Túto spôsobilosť vyžadoval už XX. zákonný článok z roku 1900, teda pred 47 rokmi a od tých čias namiesto toho, aby sme stupňovali požiadavky na tohoto administratívneho úradníka, zdá sa, že ich snižujeme. Notári boli dobrí administratívni úradníci, mali priemerné základné i odborné vzdelanie preto nikto sa nepozastavil nad tým, keď po roku 1918 bolo až 153 notárov preradených do služieb slúžnovských, župných, okresných úradov, na ministerstvá a krajinský úrad. A bolo by iste zaujímavé vedieť, koľko notárov koná cennú službu v štátnej správe nateraz u okresných národných výborov, na jednotlivých povereníctvach, na Osídľovacom úrade, u Fondu národnej obnovy a podobne. A zatiaľ sa títo notárski úradníci osvedčujú v iných rezortoch a úradoch, všeobecne sa znehodnocuje ich práca v obciach, na ktorú sa v prvom rade a vari najlepšie spôsobilí.

Prichodí sa nám spýtať, čo je tohoto príčinou. Nezachovali sa notári počas slávneho Slovenského národného povstania tak, ako sa zachovať mali? Zradili notári svoj národ v dobách najťažších? Môžem otvorene prehlásiť, že nie. Mnohí notári sa otvorene a aktívne zúčastnili už aj príprav Slovenského národného povstania, iní ho podporovali a napomáhali, ale nebyť ich porozumenia mnohí z našich najlepších bez pomoci notárov a ich cestovných preukazov by sa neboli dostali do bez pečia po potlačení povstania a neboli by zachovaní pre konštruktívnu prácu, ktorú teraz vykonávajú. A má i notársky stav mučeníkov za slobodu narodia, ktorí svojím životom a utrpením vykúpili našu slobodu. Prečo teda zaznávame túto ustanovizeň. Ak ich samospráva nepotrebuje, uvoľnime ich pre iné povolanie a dajme im možnosť ako užitočným členom

Pospolitosti, ktorú možnosť im nateraz upierame.

Ak však samospráva, a to vyslovene samospráva obecná potrebuje odborníka, úrajdníka, odborným vzdelaním, ktorý má určité práva i povinnosti, od ktorého žiadame, aby funkcionárov-laikov pri výkone ich rozhodujúcej činnosti podporoval a ich rozhodnutia registroval, vykonával a po stránke odbornej viedol, postarajme sa, aby postavenie tohoto úradníka bolo upevnené.

Aby mi nebolo zle rozumené, nijako sa nezastávam notárov, ako sme na nich boli zvyklí sa Uhorska. Ale nemôžeme sa nezastať notárov, vyšlých z našich roľníckych a robotníckych chalúp, krv z našej krvi, kosť z našej kosti, ktorí z národa vyšli, s národom žijú a mrú. (Potlesk. ) (Ak je treba z akýchkoľvek ohľadov premenovať úradníka notára, urobme tak, ak ho treba zobecniť, nech sa tak stane, ale neklamme sami seba, že obecná správa pôjde aj bez odborného úradníka.

(Potlesk. )

A tak ako je to s notármi v obci, tak je tomu aj s vedúcimi úradov Okresných národných výborov a podobne je to aj s ostatným úradníctvom obcí a okresov. Nestavajme národné výbory proti úradníkom a naopak. Hľadajme, čo nás spája a nie čo nás rozdvojuje.

Zdravá, finančne vyrovnaná a sebestačná obec, obec po stránke stavebnej a hygienickej usporiadaná, obec majúca dobrú, spoľahlivú a výkonnú správu, je základom spokojnosti občanov a sporiadanosti štátu. Prosím, laby sme vykonali všetko pre takéto budovanie obcí a štátu.

Slávna Slovenská národná rada!

Nech mi je dovolené zaoberať sa situáciou, v akej sa nachádzajú okresné národné výbory a úrady okresných národných výborov. Prehlasujem, že sme za to, aby národné výbory boly zachované a prehlasujeme, že táto ustanovizeň sa osvedčila. (Potlesk. ) I pán povereník vnútra konštatoval, že niet najmenšej pochybnosti o tom, že národné výbory napriek istým prekážkam sa osvedčily. Tomuto konštatovaniu treba, dať v podstate za pravdu, najmä však pokiaľ ide o najťažšie časy porevolučné. Národné výbory, nezaťažené škrupulami odborníkov, majúce dôveru verejnosti a súc plné ambícií, vedely rýchle previesť potrebné a často i menej populárne, ba i úplne nepopulárne opatrenie. (Potlesk. ) Čím sme však-ďalej od revolúcie, tým viac sa nám ukazujú i nedostatky tohoto systému verejnej správy. Všetci chceme dobrú verejnú správu vnútornú a preto nebude na škodu, keď poukážeme na niektoré nedostatky tkvejúce už v samotnom systéme národných výborov.

Od dobrej verejnej správy očakávame, aby bola 1) rýchla, 2) lacná, 3) odberná. Posvieťme si na národné výbory s hľadiska týchto postulátov.

1) Rýchlosť správy: Podľa dočasných organizačných poriadkov národné výbory vykonávajú svoju pôsobnosť prostredníctvom

a) pléna,

b) rady,

c) predsedu,

d) komisií,

e) úradu, ktorý je výlučne výkonným, t. j. nie je rozhodujúcim orgánom.

Rozhodujúcimi orgánmi sú orgány kolektívne a sám predseda má rozhodujúcu právomoc len veľmi obmedzenú. Rozhoduje len v prípadoch, keď hrozí nebezpečie z omeškania a i vtedy musí to oznámiť na najbližšej schôdzke rady.

Do pôsobnosti pléna patria: a) dôležité hospodárske veci,

b) veci organizačné,

c) rozhodovania v jednotlivých prípadoch, ktoré si plénum vyhradí,

d) mimoriadne dôležité veci politického a hospodárskeho rázu, platnými orgánmi prikázané okresnému národnému výboru.

Rada okresného národného výboru pripravuje návrhy pre plénum a rozhoduje o všetkých veciach, ktoré nie sú vyhradené inému orgánu. Rada okresných národných výborov má teda akúsi všeobecnú pôsobnosť a tým sa stáva orgánom, ktorý rozhoduje o absolútnej väčšine prípadov, vyskytujúcich sa pred okresnými národnými výbormi. Rada schádza sa podľa potreby. Podľa rokovacích poriadkov má sa sísť najmenej raz týždenne. Je všeobecne známe, že členovia rady majú svoje občianske povolanie, z ktorého ich je ťažko vytrhnúť a tak rada nezasedá tak často, ako by to postulát rýchlosti správy vyžadoval. Rýchlosť správy by vyžadovala, a. by rada zajedala denne. Keďže toto nemožno dosiahnuť, bude treba rozšíriť právomoc predsedu na úkor rady a tie veci, v ktorých má strana právny nárok a vyžaduje len právneho judícia, by bolo účelné dať do pôsobnosti úradu národného výboru, poťažne prednostu tohoto úradu. Pritom treba ešte poukázať na to, že niektoré veci pred rozhodovaním rady musia prejsť niektorou z komisií národného výboru, čo je ďalšie spomalenie výkonu verejnej správy.

Na úkor rýchlej správy je tiež duplicita podpisovania všetkých vybavení predsedom a prednostom úradu na okresnom národnom výbore. Netreba bližšie vysvetľovať, akú veľkú stratu pracovných hodín táto duplicita znamená. Tu treba poukázať na jednu zvláštnosť: kým na miestnom národnom výbore prednosta úradu podpisuje sám aspoň tie vybavenia, o ktorých neprislúcha rozhodovať plénu, rade alebo predsedovi miestneho národného výboru, na okresných národných výboroch prednosta úradu nepodpisuje samostatne ani len tie najmenej významné interné vybavenia.

Poukázal som aspoň na niektoré skutočnosti, ktoré pôsobia retardačné a ktoré, ak chceme aby naša verejná správa vnútorná bola rýchla, musíme odstrániť. Postulát lacnosti správy: Niet pochýb o tom, že terajšia ľudovoverejná správa vnútorná je voči minulej byrokratickej drahšia. Toto zdraženie pôsobia najmä odmeny predsedov a podpredsedov, hotové výdavky týchto na úradných cestách, hotové výdavky členom pléna, rady a rôznych komisií, spojené s účasťou na schôdzach i úradných cestách ako aj už spomenuté spomalenie výkonu verejnej správy. Účelným rozdelením pôsobnosti na jednotlivé orgány národných výborov bolo by možné zdraženie verejnej správy vnútornej, včetne územnej samosprávy, zredukovať. )

Postulát odbornosti správy: Odborné vykonávanie správy je jednou z požiadaviek, bez ktorej niet právnej istoty. Vykonávanie verejnej správy je v podstate aplikovanie platných právnych predpisov verejného práva a čiastočne aj práva súkromného. Správne aplikovanie predpokladá znalosť týchto predpisov. Nemôže byť pochyby o tom. že pánom povereníkom vnútra spomenuté školenie členov a funkcionárov národných výborov nenahradí odborné znalostí právne vzdelaného úradníckeho aparátu. Teraz platné dočasné organizačné poriadky pre národné výbory snažia sa odbornosť zaistiť tým,

že odborník-úradník, t. j. na okresnom národnom výbore právny úradník a na miestnom národnom výbore notársky úradník radí národnému výboru vo veciach odborných a povinne upozorňuje orgány národných výborov, ak by prekročily svoju pôsobnosť, alebo ak by ich usneseniami a opatreniami boly porušované platné zákony a predpisy. Toto ustanovenie však zďaleka nezaručuje odbornosť správy. Vydávanie nezákonných a protizákonných opatrení treba vo verejnom záujme znemožniť, resp. zredukovať na minimum. To možno dosiahnuť upevnením postavenia odborného úradníka v národnom výbore, najmä

1) priznaním hlasovacieho práva prednostovi úradu vo všetkých kolektívnych orgánoch národného výboru,

2) priznaním ominózneho práva veta pre prednostu úradu proti usneseniam a iným opatreniam národných výborov, ktorými bol porušený zákon, spôsobená škoda, alebo bol ohrozený verejný záujem.

Použitie práva veta by malo byť v takýchto prípadoch povinné, ako to správne spomínal aj pán povereník vnútra vo svojom expozé, kapitola, "Revízna činnosť".

Upevnenie postavenia úradníckeho elementu malo by tiež priaznivý vliv na odstránenie terajšieho citeľného nedostatku kvalifikovaných zamestnancov - právnikov, ktorých je o celú tretinu menej, ako je systemizovaný stav. Zarážajúca a príznačná skutočnosť je, že rezort vnútra na Slovensku nedostal od oslobodenia z právnickej fakulty ani jedného právnika. Tak isto je zarážajúci nedostatok účtovníckeho personálu tak na okresných národných výboroch, ako i na miestnych národných výboroch. Nedivme sa tomu, lebo v dočasných smerniciach miestnych národných výborov a okresných národných výborov je povedané, že kontrolu nad obecným a okresným hospodárením prevádza ľud. Tento pojem je veľmi široký. Smernice ovšem nehovoria, ako ten ľud prevedie odbornú revíziu hospodárenia obcí a okresov. Znamenalo by to, že účtovníkov nepotrebuje a oni sa skutočne ani do služieb štátu, okresných národných výborov a miestnych národných výborov nehlásia. Tak sa potom stáva, že hospodárenie prevádzajú laici, ktorí potom, i keď snáď bona fide, prevedú protizákonné veci na škodu obecného hospodárenia a obecného majetku. A na koniec predsa len musí

prísť úradník-odborník, ten veľký byrokrat, ktorý musí tieto nepríjemné veci dať do poriadku.

Zvláštna kapitola je postavenie samosprávnych úradníkov a)platy samosprávnych zamestnancov. Väčšina samosprávnych zamestnancov je v smluvnom pomere. To znamená, že takýto zamestnanec môže byť kedykoľvek prepustený. Môže to byť kvalifikovaný úradník, svedomitý pracovník, ale jeho tvár, alebo jeho osobnosť je niektorým funkcionárom miestneho národného výboru nie sympatická, alebo nie je toho politického presvedčenia, čo väčšina funkcionárov MNV a tak proste zo služby vyletí bez akejkoľvek náhrady. V takomto istom postavení sú teraz tkzv. smluvní tajomníci národných výborov. Týmto bývalým a cesto i definitívnym obecným úradníkom bolo sľubované, že po skončení kurzu, ktorý trval 12 týždňov, budú preradení do 2. služobnej triedy a budú dosadení ako vedúci úradníci miestnych národných výborov. Mnohí sa vzdali systemizovaného miesta v nádeji, že sa dostanú za definitívnych zamestnancov štátnych a tak šli do kurzu, ale aké bolo ich prekvapenie, keď po skončení kurzu nikto nechcel počuť o zaradení do 2. služobnej triedy a keď sa ako smluvní tajomníci národných výborov dostali zasa na tie isté miesta, síce ako štátni zamestnanci, ale vo smluvnom pomere. Teda na základe úradných sľubov opustili definitívne miesta, aby ich zamenili za miesta smluvne. Teraz znechutení sedia v úradoch a čakajú, kedy bude ich krivda odčinená a ako budú odmenení za to, že verili v úradné sľuby.

No, a tie platy tých samosprávnych úradníkov! Bude to znieť nepravdepodobne, keď prehlásim, že je mnoho, mnoho úradníkov, zamestnaných v úradoch miestnych národných výborov, ktorí majú 800. -, najviac 1. 200. - korún mesačného platu. Málo je tých, ktorí dostávajú 1. 500 Kčs. Za tento minimálny plat musí pracovať nie 8 hodín, ale 10, ba 12 až 14 hodín. V úrade, zvlášť u miestnych národných výborov, nie je možné povedať, že je ň hodín, ideme domov. V úradoch miestnych národných výborov nerozhodujú úradné hodiny, tam sa musí tak dlho pracovať, pokiaľ je celodenný úkol nie skončený. Na úradoch miestnych národných výborov a okresných národných výborov sú všetky spisy termínované, a tak nezbýva

nič iné, než robiť hoci do 8 hodiny večer, len aby spisy boly vybavené včas. Tak isto je to i s platmi ostatných štátnych zamestnancov-úradníkov. Často počuť, že u nás panuje núdza, že štátni úradníci sú nachyľní ku korupcii. Pýtam sa, čo je toho príčina? Ja myslím, že keby štátny úradník a tiež i úradník samosprávy mal taký plat, z ktorého by mohol seba a svoju rodinu riadne vyživiť, že by nebolo možné ho podplatiť. Uvediem len malý príklad: štátny zamestnanec bývajúci v Bratislave má manželku a 3 deti, dostáva 3. 600. Kos mesačného platu, z toho musí 700. Kčs mesačne platiť nájomné za byt, na stravu mu treba minimálne 3. 000. - Kčs, la z toho vidieť, že mu už dohromady chybí 100. - Kčs mesačne a kde je ešte šatstvo, školenie detí atď. Je len otázka, odkiaľ má tento deficit hradiť. Neistotu úradníctva zvlášť na okresných národných výboroch a miestnych národných výboroch zvyšujú ešte intervencie a zásahy politických strán. Niekedy sú to ani nie politické strany, ale týmito stranami inštruovaní príslušníci, poťažne funkcionári odbojových složiek, ktorí robia nátlak na kompetentné úrady v tom smere, aby niektorí vedúci úradníci, či už okresných alebo miestnych národných výborov boli zo svojich miest odstránení, iní zase ponechaní. Podklad k intervencii je najčastejšie nie kvalifikácia, služobný výkon, chovanie sa v úrade, odborné znalosti, ale politická legitimácia. Tak sú prípady dosť časté a zvlášť u okresných národných výborov. Ako príklad u vádzam: Stropkov, Bardejov a posledne i Košice. Ako sa môže úradníctvo cítiť, ako môže objektívne úradovať, keď musí mať stále strach, že v páde vydania stránke nepriaznivého, ale pri tom na zákonnom podklade spočívajúceho výmeru bude preložený alebo vystavený útokom tejktorej politickej strany. Slávna Slovenská národná rada! Keď sa už vo svojej odpovedi na expozé pána povereníka vnútra zaoberám správnymi orgánmi, považujem za nutné, aby som prehovoril i o vrcholnej organizácii slovenskej samosprávy, o Slovenskej národnej rade a o niektorých zjavoch, ktoré sa nám nepáčia a ktoré by sme radi videli odstránené. Plenárne schôdze Slovenskej národnej rady sú nečasté a vzdor tomu vidíme, že nie všetci páni povereníci držia si za povinnosť tieto

plenárne schôdze navštevovať. (Hlas: "To je chyba!") Dozvedel som sa, že toto si všimlo už i Predsedníctvo Slovenskej národnej rady a nariadilo Sboru povereníkov vydať výzvu o povinnej účasti pánov povereníkov na zasadaní pléna Slovenskej národnej rady. (Potlesk. ) Prosíme pritom, aby si páni povereníci uvedomili, že ako slovenské národné orgány majú záväzky voči plénu Slovenskej národnej rady a že za svoju kompetenciu v rámci Slovenskej národnej rady sú zodpovední plénu Slovenskej národnej rady a tak je ich povinnosťou dochádzať do pléna, tu referovať a podávať zprávy o svojej činnosti. Tým viac, že nateraz panuje u nás zvýšený ruch a shon. Vieme, že povereníctva sú zaplavené prácami, ktoré sa snažia vykonať. Pri týchto prácach ale vidíme i nezdravý zjav a to, že sa pri výdavkoch a potrebách jednotlivých našich úradov dostatočne nešetrí. (Hlas:,, Ako v Sedliackej banke!") Vidíme, že úrady naše s peniazmi manipulujú tak, ako by náš zdroj príjmov bol nevyčerpateľný. Zvlášť mnoho sa, míňa na reprezentáciu. Treba naviesť do hospodárenia účelnosť a úspornosť. Nech sú peniaze len na také veci vydávané, ktoré sú účelné. Bolo by treba, zaviesť lepšiu kontrolu. Slovenská národná rada má síce úsporno-kontrolný výbor, ale tento je posiaľ len parlamentným výborom a jeho kompetencia je nedostatočná. Bolo by treba kompetenciu a právomoc tohoto výboru rozšíriť. Vieme a cítime, že by to bolo potrebné, ale neočakávame toto prv, než bude ustavia ohlasovaná. Je isté, že by takéto rozšírenie právomoci úsporného a kontrolného výboru a pritom i Najvyššieho kontrolného dvora podľa troch dohôd narážalo na prekážky. Preto prosíme a žiadame pánov povereníkov a pánov vedúcich ostatných úradov, aby vo svojich rezortoch zaviedli účelnosť a úspornosť v hospodárení, lebo podľa pozorovania náš finančný stav sa dostáva čo raz do nepriaznivejšej situácie, príjmy klesajú ale potreba sa zvyšuje

Nariadením č. 1/1944 Sb. n. SNR § 1 Slovenská národná rada prevzala na Slovensku celú zákonodarnú, vládnu a výkonnú moc.

Týmto revolučným aktom ústavného charakteru modifikovaná bola ústava československej republiky, ktorá Slovenskú národnú radu ako partikulárny, národný

zákonodarný, vládny a výkonný orgán nepozná.

Táto ústavnoprávna zmena bola s hľadiska celoštátneho sankcionovaná politicky troma pražskými dohodami (prvá z 2. júna 1945, druhá z 11. apríla 1946 a tretia z 27. júna 1946) a legislatívne-právne článkom 1 ods. 3 ústavného zákona číslo 65/1946 Sb. a vyhláškou ministra vnútra č. 66/1946 Sb.

Pokiaľ ide o veci súdnictva, ustanovuje dohoda z 2. júna 1945 v bode 16 čl. II., že do kompetencie Národného shromaždenia patrí: unifikácia práva, najmä občianskeho, obchodného, zmenečného a šekového, trestného, ako aj administratívneho a súdneho pokračovania, ďalej veci zásadnej úpravy súdnej organizácie.

Zákonodarná úprava potrestania fašistických zločincov, zradcov a kolaborantov nebola považovaná so zreteľom na uvedený bod 16. za vec spoločnú, čo dokazuje skutočnosť, že veci ľudového súd. nictva pre Slovensko osobitne legislatívne upravila Slovenská národná rada a osobitne pre české zeme prezident republiky resp. Národné zhromaždenie.

Tomu zodpovedne aj celá výkonná moc vo veciach ľudového súdnictva na Slovensku patrila výlučne slovenským národným, orgánom: Predsedníctvu Slovenskej národnej rady, (pokiaľ ju citované nariadenia výslovne jemu vyhradily),, Shoru povereníkov a povereníkovi spravodlivosti. Ide teda o originálnu výkonnú právomoc slovenských národných orgánov. Táto pôvodná výkonná právomoc je na ústrednej vláde úplne nezávislá, slovenské výkonné orgány zodpovedajú za jej výkon výlučne Slovenskej národnej rade. Tomu nasvedčuje aj skutočnosť, že doteraz ani vláda, ani minister spravodlivosti do tohto výkonu vôbec nezasahovali.

Preto v terajšom ústavnoprávnom stave nemožno nájsť opory ani pre zásah vlády do otázky menovania alebo odvolania predsedu senátu Národného súdu podľa § 13 nariadenia č. 33/1945 v znení nariadenia č. 57/1946 Sb. n. SNR (Hlas: "Tak je!")

Právo menovať a odvolávať predsedu senátu Národného súdu, jeho námestníka a prísediacich a ustanovovať zpomedzi predsedov senátov predsedu Národného súdu podľa tohoto nariadenia ostalo vyhradené Predsedníctvu Slovenskej národnej riady. Na tomto stave nič nezmení

skutočnosť, že Slovenská národná rada nariadením č. 27/1945 Sb. a SNR moc vládnu a výkonnú, ktorá jej prináleží, preniesla na Sbor povereníkov a že nariadením č. 111/1945 bol na čelo Sboru povereníkov postavený predseda Nariadenie č. 57/1946 v § 13 hovorí o uvedenej kompetencii Predsedníctva Slovenskej národnej rady nezmenené. Bob preto nesporným úmyslom zákonodarcu túto kompetenciu ponechať Predsedníctvu Slovenskej národnej rady. Poznamenať ešte treba, že hoci Slovenská národná rada svoju vládnu a výkonnú moc citovaným nariadením č. 27/1945 Sb. n. SNR preniesla na Sbor povereníkov, predsa si zaistila rozhodujúci vplyv ma Sbor povereníkov v tom istom predpise ustanovením, že pre Sbor povereníkov a jednotlivé povereníctva sú záväzné smernice vydané Predsedníctvom alebo plénom Slovenskej národnej rady.

Podľa § 99 ods. 1 Ústavy sudcovia z povolania sú ustanovení na svoje miesta vždy trvalé; proti svojej vôli môžu byť preložení, sosadení, alebo do výslužby daní len v prípadoch novej organizácie súdnej, po dobu zákonom stanovenú, alebo na základe právoplatného disciplinárneho nálezu.

Slovenská národná rada,, ako nositeľka všetkej štátnej moci na Slovensku podľa nariadenia č. 1/1944 Sb. n. SNR, nariadením č. 8/1945 Sb. n. SNR o organizácii súdov a úradov verejnej obžaloby na Slovensku v § 8 vypovedala: "Pre všetky riadne súdy platí čas od počiatku účinností tohto nariadenia až do 31. decembra 1947 za čas ich novej Organizácie podľa § 99 ústavnej listiny, zákona č. 121/1920 Sb. z. a n. "

Týmto právnym predpisom je na Slovensku u riadnych súdov neodvolateľnosť, resp. nepreložiteľnosť sudcov (ako bola zaistená v § 99 ústavy) suspendovaná do konca roku 1947. Je to analogická modifikácia predpisov Ústavy, akou bolo vydané nariadenie č. 1/1944 Sb. n. SNR. Preto sú na Slovensku sudcovia od účinnosti citovaného nariadenia odvolávaní a prekladaní i proti svojej vôli.

Ak je však Národný súd v Bratislave súdom mimoriadnym, sudcovská neodvolateľnosť, resp. nepreložiteľnosť bola v oblasti ľudových súdov suspendovaná usneseniami §§ 13 a 23 nariadenia č. 33/1945 v znení nariadenia č. 57/1946 Sb. n. SNR, podľla ktorých Predsedníctvo Slovenskej

národnej rady sudcov ľudových súdov nielen vymenuváva, ale ich aj odvoláva, že ide o mimoriadne súdy, upravené osobitnými normami, dokazuje už povaha ľudových súdov, ktoré majú potrestať v prvom rade politických zločincov.

Nemôže byť sporu o tom, že nariadenie č. 33/1945 v znení nariadenia č. 57/46 Sb. n. SNR, vydané dňa 15. mája 1945, teda, ešte pre prvou pražskou dohodou (2. VI. 1945), v plnom rozsahu platí ako lex specialis, lebo na ňom sa zakladajú všetky rozsudky ľudových súdov a Národného súdu ma Slovensku. Výklad, že predsedovia senátov ľudových súdov na Slovensku sú vzdor uvedeným ustanoveniam §§ 13 a 23 nar. č. 33/1945 v znení nariadenia č. 57/1946 Sb. n. SNR so zreteľom na nezmenene platný § 99 Ústavy neodvolateľní, znamenal by vlastne, že citované paragrafy sa protivia Ústave. Na tomto podklade by sa mohlo dôjsť k záveru, že tieto nariadenia Slovenskej národnej rady sú podľa čl. I. ods. 1 uvodzovacieho zákona k Ústave neplatné, lebo tento odstavec hovorí, že zákony, odporujúce ústavnej listine, sú neplatné.

Sme si vedomí, že pán povereník vnútra ako vojak kladie hlavný dôraz na pokoj, poriadok a bezpečnosť. Snahu jeho kvitujeme s povďakom. Bezpečnosť musí byť zaistená všetkým. Ochrana majetkovmusí platiť tak pre chudobného, ako i pre bohatého, ale tiež pre štát. Vyzývam pozornosť pána povereníka vnútra na to, že v niektorých obciach došlo k protiprávnemu parcelovaniu a k scudzeniu živého i mŕtveho inventáru. (Hluk. ) Dokonca došlo k poškodeniu a odcudzeniu i poštátneného poľnohospodárskeho majetku. Ako napríklad uvádzam obce štarfiu a Malý Báb. (Hlas: "Nemec Leonardy!") úrady Národnej bezpečnosti zakročily, ale sú v takýchto veciach často bezmocné, alebo po úradnom zákroku príde hneď zákrok politických činiteľov, pohrozením, že takéto úradné zásahy a hájenie platného právneho poriadku je marením "vôle ľudu", že je to majetok všetkých atď. Prosíme pána povereníka vnútra, aby i v takýchto prípadoch zjednal platnosť zákonným predpisom a aby boly takéto politické zásahy do úradných výkonov zneškodnené a vylúčené a aby úradníci a členovia Národnej bezpečnosti za takýto úradný zásah neboli vyšetrovaní,

poprípade pod tlakom politických strán i trestaní.

Slávna Slovenská národná rada!

Nech mi je dovolené povedať niekoľko slov o predmete, ktorý síce v expozé pána povereníka vnútra sa nenachádza, ale ktorý patrí k veciam vnútorným a kto rý má mimo toho i hlboký význam národný a tiež hospodársky. A to je otázka reslovakizácie. Pán povereník vnútra sa vo svojom expozé dotknul zachovania štátneho občianstva Nemcov a Maďarov, ale o reslovakizácii neučinil žiadnu zmienku. V roku 1946 v záujme celoštátnom a celonárodnom bol prevedený súpis osôb, ktoré sa za doby okupácie prihlásily k maďarskej národnosti a chcú sa dobrovoľne reslovakizovať. Pri tomto súpise prihlásilo sa k reslovakizácii asi 350. 000 osôb, z ktorého, počtu je asi 250. 000 osôb slovenského pôvodu. Dodnes však reslovakizácia týchto osôb prakticky - z neznámych príčin - prevedená nebola. Ba nebola vyriešená ani otázka, v kompetencii ktorého úradu sa reslovakizácia bude vybavovať. Táto vec je veľmi naliehavá jednak s hľadiska práve teraz prevádzaného presídľovania Maďarov z ČSR do Maďarska a jednak s hľadiska konečného riešenia štátneho občianstva tu ponechať sa majúcich pomaďarčených Slovákov a tých Slovákov, ktorí sa za okupácie hlásili k maďarskej národnosti len z donútenia. Otázku túto zatlačilo do pozadia presídlenie Maďarov. V rámci tohoto presídlenia prosídľovaní sú i takí Maďari, ktorí v dobe okupácie zachovali si demokratické smýšľanie a ktorí i m doby útlaku zostali verní ČSR. Presídľovaní sú i takí, ktorí reslovakizovali a tak tí, ktorí sú ešte posiaľ tu, sú v úplnej neistote, čo bude s nimi. kto bude vysídlený a kto nie. Táto neistota má za následok i veľké národohospodárske škody. Pri ceste konanej úsporno- kontrolným výborom po južnom Slovensku sme zistili, že mnoho a mnoho pozemkov je neobrobených. Po dotaze u maďarského obyvateľstva, že prečo pole neobrába, odpovedali väčšinou svorne, že nevedia, čo bude s nimi, že reslovakizovali, ale podľa zpráv budú predsa len presídlení a preto obrábajú len toľko poľa, že lak by náhodou tu zostali, aby mali z čoho žiť. Zkrátka obrábajú len toľko, čo pre ich výživu bude stačiť a na predaj sa nič nedostane. Týmto naše hospodárenie utrpelo veľkú škodu a výživa naša zvlášť obilninami bude ohrozená. Je nutné, aby v tejto akcii bol už urobený rázny krok. Sú kraje, kde Maďari, ktorí mali byť odsunutí, sú už presídlení do Maďarska. Tým, ktorí tu zostali a reslovakizovali, nech sú dané výmery, že sú československí občania, aby dostali istotu, aby sa zapojili úplne do pracovného procesu. (Potlesk. )

Podľa novinových zpráv bola už stanovená komisia, ktorá má tieto práce prevádzať. Z novín sa dozvedáme, že predsedom tejto komisie má byť Prahou vyslaný expert. Prečo nie Slovák? Veď my máme na Slovensku odborníkov Slovákov, ktorí celý svoj život zasvätili tejto práci. Tu je napríklad kolega Granatier, ktorý ako funkcionár Slovenskej Ligy (potlesk) tieto otázky najlepšie pozná. Jeho bohaté skúsenosti a dlhotrvajúca prax v Slovenskej Lige by ho predurčovaly k tomu, aby bol poverený vedením tejto komisie Prečo sa tak nestalo? Boli by sme veľmi zvedaví na odpoveď.

Slávna Slovenská národná rada!

Chcem sa zmieniť ešte o jednej boľavej otázke, ktorá len teraz bude - tak sa zdá - správne riešená a ktorá zapríčinila medzi obyvateľstvom toľko nespokojnosti a toľko nedôvery. Pán povereník vnútra vo svojom expozé zmienil sa o vojnových škodách a prehlásil, že jeho povereníctvo je na tento rok a cieľ dotované mesačnou čiastkou len 50 miliónov. Je to obnos veľmi malý na to, aby nastalo medzi obyvateľstvom určité uspokojenie. Veď táto záležitosť už prešla tak mnohými fázami, že obyvateľstvo už stratilo dôveru. Najprv sa spisovaly škody všeobecne, potom prišla úprava, že treba si podať nové žiadosti zvlášť na škody, ktoré boly spôsobené Nemcami a bojovými činmi a zvlášť na tie, ktoré spôsobily spojenecké armády. Prvé preplácalo Povereníctvo financií, druhé preplácaly vojenské úrady. Po tomto bola celá agenda prv menovaná presunutá na Povereníctvo vnútra. Toto vydáva teraz tlačivá a nové smernice. Obyvateľstvo si musí znovu podávať žiadosti, kde musí byť potvrdená škodia štátnym stavebným úradom. Tieto úrady sú ale tak zavalené prácami spojenými s dvojročnicou, že na tieto odhady škôd sa času nedostáva. Kedy budú teda škody vyplácané okresným národným výborom, ktoré toto majú previesť? Písania, šetrenia mnoho, ale kedy sa dostaví výsledok? Prosíme pána povereníka vnútra, aby tomuto predmetu venoval zvýšenú pozornosť, zároveň ho prosíme, aby sa plnou svojou váhou zasadil o zvýšenie mesačnej kvóty tak, laby tí, ktorí boli vojnovými škodami veľmi poškodení a ktorí sú existenčne ohrození, aby títo obdržali náhradu vojnových škôd čím prv. (Potlesk. )

Slávna Slovenská národná rada!

Ako posledný predmet dovoľte mi spomenúť ešte jednu záležitosť. Posledné časy sa mnoho hovorí a píše i v nevinách o očiste verejného života. Áno, správne a ja za Klub členov Demokratickej strany prehlasujem, že i my sme za to, aby sa táto očista riadne a spravodlivo previedla. (Potlesk. ) Nedržíme ale za správne, aby niekto bol, ako sa hovorí, z poza bučka napádaný. Každý prípad nech je zvlášť spravodlivé a nestranne vyšetrený. O každom prípade nech sú podané doklady a faktá a nie dohady, alebo snáď len mienky. Sme za to, aby po spravodlivom a nestrannom vyšetrení každého jednotlivého prípadu dostal sa obvinenému do rúk i spravodlivý rozsudok. Ak je vinný, nech zmizne z verejného života, (potlesk) ak obvinenie neobstojí, nech dostane úplnú satisfakciu a nech je potom trestaný ten, kto krivé obvinenie podával. (Potlesk. )

Expozé pána povereníka vnútra za Klub členov SNR za Demokratickú stranu berieme s radosťou v známosť. Zároveň mu vyslovujeme vďaku a uznanie za to, že sa postaral o bezpečnosť a istotu a tiež ho prosíme v mene Demokratickej strany, aby v započatom diele pokračoval i ďalej, vždy nestranne a to tak, aby jeho úsilie bolo korunované plným zdarom. (Potlesk. )

Predseda SNR Dr. Jozef Lettrich:

Ako ďalší rečník je prihlásený člen Slovenskej národnej rady pán Ladislav Holdoš. Udeľujem mu slovo.

Člen SNR Ladislav Holdoš:

Slávna Slovenská národná rada! Klub komunistických členov Slovenskej národnej rady poveril ma, aby som v dnešnej rozprave o expozé pána povereníka vnútra zaujal a vyhlásil zásadné stanovisko nášho Klubu k aktuálnym otázkam bezpečnostným a k politickým zjavom oplyvňujúcim bezpečnostné pomery našej Republiky. Viac ako dva mesiace uplynuly, čo sme tu v pléne Slovenskej národnej rady vypočuli expozé pána povereníka vnútra, v ktorom upozornil na niektoré závažné zjavy s hľadiska štátnej bezpečnosti, žiaľbohu nemôžeme povedať, že by sa v tomto smere bolia situácia zlepšila. Nedávny prejav pána povereníka vnútra v Pezinku, v ktorom adresoval veľmi tvrdé a veľmi výstražné slová rozvratným živlom a protištátnej reakcii, len potvrdzujú naliehavosť a závažnosť tohoto problému. Medzitým sa činnosť protištátnych živlov musela (stať aj predmetom rokovania Národného frontu Čechov a Slovákov a v smysle jeho rozhodnutia bude sa s touto otázkou zapodievať aj vláda, aby sa urobily konkrétne opatrenia v záujme bezpečnosti nášho národa a štátu. (Hlas z lavice: "Nemusia mať obavu!") Nemáme. Keď hovoríme o bezpečnosti národa a štátu, nemáme prirodzene na mysli len opatrenia policajné. Pokoj občianstva, bezpečnosť národa a štátu sú prirodzene závislé aj od činiteľov medzinárodných a vnútropolitických. A tu treba povedať, že po oslobodení Slovenska a Republiky vytvorily sa tak priaznivé vnútorné i vonkajšie predpoklady pre pokojný vývoj, pre spokojnosť väčšiny občianstva, pre bezpečnosť národa a štátu, ako nikdy predtým. Navonok je naša štátna a národná sloboda zabezpečená. Porážkou nacistického Nemecka a revizionistického Maďarska boly vyradené sily, ktoré ohrožovaly slobodu Slovákov a Čechov. V spojenectve so Sovietskym sväzom, ktorý sa stal našim susedom, s novým Poľskom, s ktorým nás viažu hranice v dĺžke 1. 300 km a v družbe s ostatnými slovanskými štátmi zabezpečili sme plne náš štát navonok. No, aj vnútorná politika obnovenej Republiky nesie sa tým smerom, aby sa odstránily príčiny, ktoré v minulosti boly zdrojom nepokoja i slabosti.

Na novom spravodlivom podklade sa vyriešila otázka vzájomného pomeru Slovákov a Čechov, ktorá v minulosti bola tak zákerne využívaná vonkajším i vnútorným nepriateľom k rozvráteniu a napokon i k rozbitiu Československej republiky. Republika vyriešila otázku nemeckú a napriek mnohým ťažkostiam rieši aj otázku maďarskú. Vyrvali sane hospodársku moc z rúk nepriateľov štátu a národa konfiškovaním majetku Nemcom, Maďarom a zradcom. Hospodársku a, sociálnu politiku štátu prvý raz v dejinách Československa vyznačuje generálna línia. Plánovité dvíhať životnú úroveň širokých vrstiev ľudu. Kultúrna politika sprístupňuje výdobytky vzdelania širokým ľudovým vrstvám. Započali sme prakticky riešiť najpálčivejší problém slovenský. Meníme chybnú hospodársku skladbu našej krajiny a na základe znárodneného priemyslu la plánovitého hospodárstva industrializuje sa Slovensko, aby Slováci neboli odkázaní na prácu v ďalekej cudzine a aby sa Slovensko stalo domovinou všetkých poctivo pracujúcich Slovákov. Niet sporu o tom, že dnešná československá zahraničná a pokroková vnútorná politika nášho štátu vytvorila všetky predpoklady pre rýchle odstránenie zhubného dedičstva minulosti a to nielen vo smysle materiálnom, ale aj mravnom. Pravda, rýchle prekonanie morálne - politického dedičstva minulosti predpokladá energický zápas proti zvyškom tej politickej ideológie, ktorá zahnala Slovensko na okraj katastrofy. Túto myšlienku zdôraznily všetky složky Národného frontu tak vo svojich slávnostných dokumentoch za vojny, ako aj po nej. Osoby, ktoré sa previnilý na národe i ma Československej republike, maly byť potrestáme a vyradené z nášho verejného života. Politické strany, ktoré prisluhovaly v minulosti fašizmu, nemaly a nemajú byť obnovené v oslobodenej Republike. Drobní, svedení a pomýlení príslušníci týchto strán mali byť dôslednou a trpezlivou výchovou v duchu novej československej štátnosti a jej demokratických ideálov privedení na správnu cestu. (Hlas: "Prečo sa tak nerobí?") Sme hlboko presvedčení, že keby sa bolo v tomto duchu pokračovalo dôsledne a poctivo, politická i mravná konsolidácia na Slovensku pokračovala by oveľa rýchlejšie. Otázka protištátnej činnosti nebolia by závažným problémom, keby proti nej postupovaly všetky složky Slovenského národného frontu s rovnakou dôslednosťou a nekompromisnosťou. Šarapatenie podzemných skupín, agentov Ďurčanského bolo by nie príliš ťažkou záležitosťou policajnou, keby Ďurčanského druhovia a spoločníci, prívrženci fašistického Slovenského štátu, nesedeli na vedúcich a zodpovedných miestach nášho národného a štátneho života (Hlasy: "Čujme mená!" "Von s nimi!" "Netárať sprostosti!" Hluk. ) Rozkladná šuškaná propaganda, o ktorej

sa, zmieňuje vo svojom expozé aj pán povereník vnútra, namierená proti československému štátu, by sa na Slovensku nestretla s pozoruhodnejším ohlasom, keby slovenský človek sa nestretal s mnohými tézami tejto rozkladnej šuškandy, i keď v opatrnejšej a maskovanejšej forme aj na stĺpcoch vládnych novín. Nebolo by otázky česko-slovenskej, keby do pomeru našich dvoch bratských národov nezasahovali ľudia, ktorí si vytýčili za cieľ otráviť vzájomný pomer Čechov & Slovákov (hlasy:., Rudé právo!"), alebo, ako sa doslova hovorí v pokynoch Ďurčanského "nastoliť Československej republike problematiku československú. " Nebolo by dnešného napätia v pomere dvoch vedúcich strán Slovenského národného frontu, keby na politiku na. Slovensku nevykonávala silný tlak klika, ktorej protislovanská, protičeskoslovenská a v svojich dôsledkoch aj protislovenská politika bola porazená Národným povstaním, víťazstvom Spojencov a obnovenej československej republiky. (Hluk ) Áno, základná príčina dnešnej krízy na Slovensku je v tom, že jedna složka Národného frontu uzavrela politickú smluvu s predstaviteľmi skupiny, ktorej ciele ďaleko viac vyjadruje protipovstalecký manifest piešťanského sjazdu takzvanej mladej slovenskej generácie, ako manifesty povstaleckej Slovenskej národnej rady. O politickom charaktere tohoto paktu dnes už nemôže byť nijakých pochybností, hoci je pokrytecky vydávaný za vyrovnanie evanjelicko-katolícke. (Hluk. ) V skutočností však ide o politickú smluvu vedúcich činiteľov Demokratickej strany s politickými reprezentantami porazeného ľudáctva. Jeden zo zákulisných aranžérov tejto smluvy hovorí toto: "Naša skupina súhlasila s vyjednávaním, ku ktorému došlo v Prahe s vedením Demokratickej strany za predpokladu, že vo vedení Demokratickej strany naše snahy a pôvodný program, ktorý sme sledovali, bude zaručený a hájený našimi ľuďmi. " Kto je to tá naša skupina. Spomeniem len niektorých: bývalý spolupracovník Tisov, Tukov a Machov pán Dr. Emanuel Böhm, (Dr. Emanuel Böhm: "To si vyprosím, pán môj!") no, exponovaný činiteľ Hlinkovej slovenskej ľudovej strany (hádka, pokrikovanie: fuj, fuj), blízky spolupracovník Ďurčanského Dr. Kempný, Dr. Kosorín, Ing. Jurčovič, Dr. Špánik, Ing. Horváth, Dr. Kružliak a iní. A aký je ten program, ktorý sa tu spomína? Tento program sami charakterizujú takto: "Chceli sme zotrvať na pôvodne formulovanom programe a vychádzať predovšetkým zo základne slovenskej, národnej a katolíckej i za cenu, že by nás nazvali ľudákmi". (Hluk. ) A nakoniec ľudí, ktorí majú tento program v Demokratickej strane zaručiť a hájiť, iniciátor snáh o obnovenie Hlinkovej Slovenskej ľudovej strany charakterizuje takto:

"Títo mali v dôsledku svojej činnosti v minulosti dôveru v širokých ľudáckych vrstvách, ktoré v slovenskom katolíckom tábore znamenajú ešte stále mnoho. To bol tiež dôvod, prečo vedenie Demokratickej strany silou-mocou sa usilovalo ich získať. " Toto hovorí zmienený pán. Jasné, však áno . Komentáre zdajú sa byť zbytočnými. (Hlasy: "Nie, nie!" Hluk. ) A v smysle tejto dohody zaviazalo sa vedenie Demokratickej strany vydať 70% pozícií delegátom uvedenej skupiny a to nielen v straníckom aparáte, ale vo všetkých inštitúciách verejného živote, (hlas: "Stačí prejav pána predsedu Husáka!"), ktoré sú už v rukách, alebo pod vplyvom príslušníkov Demokratickej strany. (Hlasy: "čo ste zaplatili Čarnogurskému za to?") Aby mi nebolo zle rozumené, (hluk) vonkoncom nejde o to, aby katolíci boli vylučovaní z nášho verejného života. Pochybujem ale žeby ľudia delegovaní touto skupinou mali právo hovoriť v mene slovenských katolíkov. Rozhodne nemôžu hovoriť v mene tých slov. katolíkov, ktorí na vých. fronte prechádzali na stranu červenej armády, aby bojovali proti Nemcom, v mene tých slovenských katolíckych chlapcov a mužov, ktorí spontánne povstali proti Tisovskému štátu a proti Nemcom, ktorí bojovali v našich partizánskych oddieloch, v povstaleckej armáde (hluk. ) alebo tento zápas účinne podporovali. Ľudia, ktorí do posledného okamihu slúžili Tisovskému štátu, ktorí dezertovali z povstaleckého územia, ktorí v januári, februári a v marci roku 1945 vyzývali k boju proti partizánskej čvarge, takíto ľudia nemajú právo a mravnú legitimáciu vydávať sa za zástupcov slovenského katolicizmu, alebo slovenského katolíckeho ľudu. Sú aj medzi slovenskými katolíkmi, a to v hojnom počte, ľudia zaslúžilí v bojoch proti fašizmu a za novú Československú republiku, ale ani jedného takého nenájdete v tej skupine, s ktorou uzavrelo smluvu vedenie Demokratickej strany a ktorá zaujala vedúce postavenie v Demokratickej strane a cez Demokratickú stranu i v našom verejnom živote. Nuž, a keď už percentá, tak verejnosť by zaiste nič nenamietala proti takej dohode, v smysle ktorej sa zabezpečuje nie 70%, ale trebárs 100% bojovníkom za novú Československú republiku či už katolíkom, alebo evanjelikom. (Hluk. Potlesk. ) Ale agentom Ďurčanského nepatrí ani jedno percento (potlesk a výkriky. "Prečo ste pri voľbách prehrali?") Na niektorých udalostiach posledných týždňov môžeme si najlepšie ilustrovať, kam vedie toto spojenectvo s predstaviteľmi minulého režimu (hlas: "Rudé právo nám to hovorí!'') Máme na mysli udalosti okolo Tisovho procesu a akciu vedenú predstaviteľmi Demokratickej strany r mene Slovenskej národnej rady proti predsedovi Národného súdu Dr. Igorovi Daxnerovi (Hluk, výkriky. ) Vážení členovia Slovenskej národnej rady! Keď sme na Vianoce 1943 roku podpísali (Predseda SNR Dr. Jozef Lettrich: "Prosím, aby rečník nebol vyrušovaný!") dohodu o ustanovení revolučnej Slovenskej národnej rady, keď sme v mene tejto Slovenskej národnej rady viedli slovenský národ do protinemeckého a protitisovského povstania (hlas: i protimachovského!"), keď sme na pôde tejto Slovenskej národnej rady prijímali nariadenie o potrestaní fašistických previnilcov, veru sme si nemysleli, (hlas: "že Mach dostane 30 rokov!") že medzi nami bude voľakedy stáť Tiso (hlasy: "Vy ste ušli z Národného súdu!"). My nenamietame nič, aby nebolo obnovené pokračovanie proti Machovi. Ten Tiso, ktorý hnal proti nám Komunistom i Demokratom, katolíkom i evanjelikom SSácke bandy a gardistických žoldnierov (hlasy: "A hlavný veliteľ HG nehnal?") My sa nebránime tomu, aby ten pán bol aj prísnejšie potrestaný. Máte možnosť, je možnosť podľa zákona, podľa nariadenia Slovenskej národnej rady, aby sa proces obnovil. (Hlasy: "Tak, aj čo boly skoršie vynesené rozsudky, obnoviť'. ") Ten Tiso, ktorý do poslednej chvíle ostal zarytým nepriateľom nášho povstania, Československej republiky i Slovanstva a v ktorom fašistické elementy v zahraničí i doma videly do poslednej chvíle svojho politického vodcu. Pán povereník vnútra

by vedel potvrdiť, že nebol vydaný ani jeden leták orodujúci za Tisu-katolíckeho kňaza. No, nemálo ilegálnych letákov bolo vydaných za Tisu vodcu a prezidenta (hlas: "To nevydávala Demokratická strana!") Za tohoto Tisu tiahly odbavené veličiny minulého režimu a ich vôľu a záujem presadzovala v Predsedníctve Slovenskej národnej rady reprezentácia Demokratickej strany. (Hlas: "To je urážka!") A keď ho nezachránili, chceli dobyť aspoň "erzatz" - víťazstvo, chceli degradovať a strestať sudcu, ktorý poctivo konal svoju národnú a sudcovskú povinnosť. (Hluk. ) 20. mája páni Dr. Lettrich, Pollák a Cvinček v Predsedníctve Slovenskej národnej rady napriek protestu a odchodu našich zástupcov odhlasovali si odvolanie Dr. Daxnera z miesta predsedu Národného súdu. (Hluk, potlesk. ) Len dieťa nemôže nevidieť, že sa tuná menovaní páni stali vykonávateľmi politickej pomsty za rozsudok nad Tisom. Pravda, tento neslýchaný akt politickej pomsty a degradácie zaslúžilého odbojníka i sudcu bol skorigovaný rozhodnutím vlády a Dr. Igor Daxner naďalej vykonáva funkciu predsedu Národného súdu. (Potlesk, výkriky: "Do kedy?") Ale prichodí sa pýtať, v mene koho a v mene čoho ste chceli degradovať Daxnera? (Hlasy: "70% vôle ľudu!") Áno, 70%. Mali ste k tomu mandát od tých, ktorí bojovali za novú československú republiku, alebo ste konali z poverenia a v záujme tých, ktorí Tisovi do poslednej chvíle slúžili, proti utvoreniu Československej republiky bojovali a ktorí pre rozsudok nad Tisom Volali po pomste nad Daxnerom? (Hluk. ) Neostáva predstaviteľom Komunistickej strany Slovenska v Predsedníctve Slovenskej národnej rady, než vziať na vedomie, že k vôli kadejakým Tisovým prívržencom boli ste, páni Dr. Lettrich a Pollák, ochotní riskovať spoluprácu s druhmi z povstania. Na zasadnutí Národného frontu Čechov a Slovákov bol predložený závažný dôkazový materiál o rozvratnej činnosti protištátnej reakcie na Slovensku, ktorá sa zahniezdila aj do vedúcich inštitúcií nášho národného života. (Hlasy: "Nerobte tu reakciu!") Nerobte demokraciu! Jej konečným cieľom je nepochybne rozbitie Československej republiky, špekulujúc pritom na medzinárodné otrasy, ba aj na novú krvavú vojnu medzi východom a západom. (Hlas: "To už tak Rákoczi poradil!")

Pán povereník vnútra správne označil tieto špekulácie za zločinné i nesmyseľné. No, faktom ostáva i to, že konkrétnym cieľom týchto nepriateľov štátu je, ako konštatoval aj pán povereník vnútra, (hlasy: "Pišta to všetko radí!") čo najviac a všetkými prostriedkami hatiť a zdržovať konsolidáciu našich pomerov a zamedzovať nastolenie kľudu, mieru, shody a poriadku. Preveľkú zodpovednosť vzali by na seba tí, ktorí by z akýchkoľvek príčin bagatelizovali podobnú rozvratnú činnosť. Tento štát má svoje trpké a krvavé skúsenosti s činnosťou piatej kolóny.

Spomeňte si na predmníchovské časy! Tí, ktorí varovali (výkriky, hluk) a žiadali rozhodný zákrok proti henleinovcom, eszterházyovcom (hlasy: "A samostatný Slovenský štát v r. 1926!") a sfašizovaným separatistom na Slovensku (výkriky: "A ako to bolo v kamennej dobe?") boli neraz a hlučne poučovaní, že maľujú čerta na stenu, preháňajú a rušia idylický a, bezstarostný pokoj vedúcich kruhov. (Výkriky, hluk. ) Prirodzene, nechceme prirovnávať dnešnú situáciu ani medzinárodne politicky, ani vnútorne politicky k pomerom v rokoch 1935 a 1938. No, či ale nemáme právo, ba povinnosť, odstrániť nebezpečie už v zárodku? (Hluk, výkriky. ) či nemáme právo a povinnosť dnes zneškodniť činnosť tých, ktorí by zajtra mohli ohroziť pokoj národa a bezpečnosť štátu? (Výkrik: "Vy hrozíte stále!") či nemáme právo a povinnosť tvrdou rukou zasiahnuť proti tým, ktorí brzdia a rušia konsolidáciu a rozvracajú pomery (hlasy: "Správne!" Výkriky Potlesk. ), otravujú dušu národa a zákerne rozleptávajú vnútornú silu našej Republiky? (Výkriky: "Dobrý koniec Čechov a Slovákov!") Sú tu pokusy mystifikovať verejnosť, že vraj celá aféra bola vyvolaná preto, že Komunisti nie sú spokojní s výsledkami volieb a chcú (výkriky: "Samozrejme, že nie!") oslabiť mocenské postavenie Demokratickej strany. (Hluk, výkriky. ) Takýto výklad je falošný a nepravdivý. Očistou verejného života od nositeľov protištátnych tendencií nikto nemieni zmeniť stranícko-politické pomery, vytvorené poslednými voľbami. O týchto pozíciách rozhodovaly a budú rozhodovať znovu len voľby. (Výkriky: "Tak je!" "Nebudete mať ani hlasu!" Potlesk. ) Ide len, a výlučne len o to, aby exponovaní reprezentanti porazeného fašistického režimu, spolupracovníci Ďurčanského, nech sa skrývajú kdekoľvek, boli z verejného života odstránení. (Výkriky, hluk. ) Pýtame sa príslušníkov i činiteľov Demokratickej strany, tých, ktorí s Tisovým štátom nikdy nič spoločného nemali: či je vašim záujmom, aby vašu stranu, o ktorej hovoríte, že je povstalecká, viedli a reprezentovali Kempniovci, Bugárovci, Staškovci a im podobní? (Výkriky: "Nech žijú!") Či sa nenájde vo vašej strane dosť ľudí zaslúžilých, poctivých, národu a štátu oddaných, ktorí (výkriky: "Od Komunistickej strany si požičiame!") budú vedieť lepšie vykonávať zodpovednú prácu, ktorú vedenie vašej strany sverilo do rúk nehodných? Nejde o nijaké stranícko-politické presuny. Ide však o to, aby bez ujmy dnešného stranícko-politického rozvrstvenia správa národných vecí sa vrátila do rúk tých, ktorí viedli národ zo stavu poroby a potupy Je víťazstvu cti a slobody. (Potlesk. ) Orgán, na pôde ktorého dnes rokujeme, preslávil meno slovenského národa. S menom Slovenskej národnej rady je spojené naše národné povstanie. Tomuto poslaniu sa nesmieme spreneveriť. (Výkriky: "Ale ani Národnej rade!") Tomuto orgánu, Slovenská národná rada, bolo by tragédiou, keby si ktokoľvek plietol poslanie Slovenskej národnej rady s poslaním fašistického slovenského snemu. Kto používa Slovenskú národnú radu a vôbec slovenské národné orgány pre presadzovanie programu, ktorý je dedičstvom fašistickej minulosti, ten si zahráva so záujmami narodia a ťažko poškodzuje i samotné slovenské národné inštitúcie. Sme hlboko presvedčení, že zásah proti škodcom národa i štátu, ktorý žiada a súri celé pokrokové Slovensko, posilní i slovenské národné orgány a poslúži dobrému menu slovenského národa.

Národný front Čechov a Slovákov na svojom poslednom zasadnutí vďačne konštatoval rozhodnutie všetkých politických strán potierať všetkými zákonitými prostriedkami do všetkých dôsledkov reakčné, fašistické a štátne rozkladné elementy, ktoré ešte ostávajú ako neblahé dedičstvo ľudáckeho separatizmu. Osobitná komisia Národného frontu má navrhnúť vláde opatrenia, ktoré by dôslednou politickou očistou prispely k upevneniu štátnej jednoty a k zaisteniu šťastného vývinu bratského vzťahu medzi Slovákmi a Čechmi. S poľutovaním však treba zistiť, že vedenie Demokratickej strany nevyvodilo dodnes nijaké závery z tohoto jasného a nedvojsmyselného usnesenia Národného frontu, ale práve naopak snaží sa prekrúcať a bagatelizovať význam prijatého rozhodnutia. Ba sú vážne príznaky, že sa snaží znemožniť jeho splnenie. Apelujeme na všetkých, Československej republike a ideálom povstania verných príslušníkov a činiteľov Demokratickej strany, aby si uvedomili svoju zodpovednosť a očistili svoju stranu od nepriateľov štátu, národa a demokracie. Nech je jasné a nech sa nikto nemýli a to ani poniektorí politickí činitelia. Národne oslobodzovací boj, Slovenské národné povstanie, budovateľská práca v obnovenej československej republike umožnily zrod nových ľudí. Nové pokrokové a ničím nezaťažené sily v našom národe predstavujúce mohutný tábor odbojového Slovenská, vytvorily solidnú základňu pre upevnenie nášho nového štátneho zriadenia a jeho bezpečnosti. Tieto sily sú nositeľmi našich najlepších slovenských tradícií. Sú na stráži vymožeností daných národnou a demokratickou revolúciou, sú na stráži slobôd a práv nášho ľudu. Tieto sily, predstavujúce jednotný blok v Republike a jej ľudovodemokratickému zriadeniu oddaných Slovákov a Sloveniek, chcú prácou upevniť to, čo získaly bojom. (Potlesk. ) Na svojom vlastnom tele a k svojej vlastnej škode pocítil by raz ich silu a tvrdú ruku každý, kto stroji úklady proti štátu a jeho zriadeniu. Bolo by to vtedy, keby sa aj naďalej tolerovalo rozvratníctvo piatej kolóny a legalizovali jeho príslušníci.

Tak, ako odbojové Slovensko príkladne šlo plniť mierové úkoly, tak zase v prípade potreby zdvihne sa ako celok na ochranu svojej Republiky, jej politiky zahraničnej a vnútornej proti agentom a pomocníkom zradcovskej emigrácie a nositeľom fašistických, reakčných, protištátnych úmyslov. (Potlesk. ) Priali by sme si úprimne, aby pán povereník vnútra mal plný úspech v boji proti rozvratníkom. (Hlasy: "Tak je!") Sme však pevne presvedčení, že úspešné zvládnutie tejto zodpovednej úlohy vyžaduje, aby sa ono dialo s použitím Republike a ľudovodemoknatickému zriadeniu oddaných úradníkov a aby sa rázne skoncovalo s tolerovaním a legalizovaním protištátnych živlov v lone jednej vládnej strany, a aby všetky složky Národného frontu s rovnakou intenzitou a s rovnakým pocitom zodpovednosti bojovaly proti vnútornému nepriateľovi a vychovávaly celé naše obyvateľstvo v duchu novej československej štátnosti. (Potlesk. )

Predseda SNR Dr. Jozef Lettrich:

Ako ďalší rečník prihlásený je pán Dr. Július Viktory, udeľujem mu slovo.

Člen SNR Dr. Július Viktory:

Slávna Slovenská národná rada!

Dovoľte, aby som povedal niekoľko slov k expozé pána povereníka vnútra a síce o časti pojednávajúcej o bezpečnosti na Slovensku.

Z expozé sme sa dozvedeli, že v roku

1946 bolo na Slovensku pre kriminálne delikty zatknutých 6. 398 osôb, predvedených 7. 226 osôb a oznámených súdom 109. 276 osôb. Pre trestné činy podľa zákona na ochranu republiky zatknutých bolo 1258 osôb, predvedených 127 osôb a súdom oznámených 18. 590 osôb.

Teda na naše pomery značné čísla, ktoré nás nútia všímať si, či sa u nás potláča zločinnosť, či sa bráni šíreniu zločinnosti, a najmä, či orgány k tomu povolané sú vybavené po každej stránke tak, aby s úspechom čo možno najväčším stíhaly tých, ktorí prestupujú zákon Ako nám bolo oznámené, Sbor národnej bezpečnosti na Slovensku dosiahol dňa 1. marca

1947 čo do počtu provizórneho systemizovaného stavu. Inými slovami, stav členov Národnej bezpečnosti je t. č. zaplnený. Po materiálnej stránke sú tu ešte nedostatky, ktoré sa však postupne odstraňujú. Po stránke morálky a disciplíny je Sbor na výške a podľa slov pána povereníka možno sa naň plne spoľahnúť a zaslúži si všestrannej úcty a podpory ostatných spoluobčanov. Plne podtrhujeme tieto slová a niet pochyby o tom, že Komunistická strana a s ňou všetci občania, ktorým založí na pokojnom budovateľskom vývoji u nás, budú si ctiť a podporovať členov Sboru Národnej bezpečnosti za predpokladu, že títo budú neochvejne na stráži nielen platných trestných zákonov, ale aj celého ľudovodemokratického režimu.

Občania právom očakávajú, že Sbor národnej bezpečnosti neni o nebude pokračovateľom a kópiou četníckeho sboru, alebo sboru žandárskeho, že sa tu nepremaľovala len firma, ale zmenila sa aj obsahová náplň tejto dôležitej funkcie štátnej správy. Dnes musí byť Sbor národnej bezpečnosti skutočnou zárukou bezpečnosti celého národa a nielen tých, ako to vždy bolo v minulosti, čo vlastnili veľké majetky. Tak ako sa dnes ukladá členom Národnej bezpečnosti povinnosť hájiť nielen majetok súkromný, ale aj majetok celonárodný, ktorý predstavujú znárodnené podniky, tak im ľudovo-demokratický režim prikazuje stáť na stráži práv pracujúceho človeka a nikdy nestať sa nástrojom majetkové mocných na utláčanie drobných ľudí tak, aby sa nemohli domôcť toho, čo im podľa všetkých práv patrí. Z praxe vidno, že podstatná časť členov Sboru národnej bezpečnosti plne chápe svoju zmenenú úlohu ta toto pochopenie prinesie im, o tom nepochybujeme, vzájomne aj pochopenie, dôveru a podporu nášho pracujúceho ľudu.

Línia našej vnútroštátnej i zahraničnej politiky, ktorej správnosť a prospešnosť pre obidva naše národy v poslednom čase niekoľkoraz zdôraznil prezident republiky, nedovoľuje, aby ktokoľvek zneužíval Sboru národnej bezpečnosti proti tejto línii na hatenie pokrokového vývoja. Vyzývame preto všetkých členov Národnej bezpečnosti, aby sa nedali zneužiť proti ľudovým opatreniam, ale aby každému pokusu, ktorý by na nich robil ktokoľvek v tomto smere, so všetkou rozhodnosťou sa vzopreli.

Tak ako každý z nás považuje za samozrejmé, že musíme mať dobre organizovaný a školený sbor ľudí na ochranu bezpečnosti osobnej a majetkovej, verejného poriadku a pokoja, tak isto sa dnes vo svete považuje za samozrejmé, že na ochranu štátnej bezpečnosti sa organizujú a školia sbory na to vybraných ľudí ešte bedlivejsie, ako kedy predtým. To, čo je samozrejmé všade, či na východe alebo západe, musí byť samozrejmé aj u nás. Neposlúžili by sme nášmu národu a štátu, keby sme si vnútorný život budovali sebelepšie a pritom opomenuli budovať bezpečnosť štátu proti zásahom zvonku a vystavovali sa ako lacná korisť eventuelným útočníkom.

Udalosti z rokov 1938 a nasledujúcich nás názorne poučily ako sa nevypláca nebyť pripraveným. Ž týchto hľadisiek a potrieb musíme sa dívať aj na štáto-bezpečnostnú složku nášho Sboru národnej bezpečnosti. Tak ako žiadnemu občanovi poctivé budujúcemu túto Republiku a neprekračujúcemu platné zákony ani vo sne nenapadne uvažovať o zbytočnosti kriminálnej a poriadkovej složky Sboru národnej bezpečnosti, tak iste verný národovec a poctivý občan novej ľudovo-demokratickej republiky nebude proti existencii štátobezpečnostnej složky.

Keď slová a slávnostné vyhlásenia o príchyľnosti a oddanosti k Republike sú poctivo myslené, musia nasledovať za nimi skutky a tie sú: plná podpora aj štátnebezpečnostnej složke Národnej bezpečnosti. Ako je prirodzené, že vo svojom príbytku nestrpíme zlodeja alebo násilníka, tak musí byť prirodzené, že v štáte, o ktorom tvrdíme, že je to náš štát, nestrpíme špióna, cudzieho agenta alebo rozvracača pokojných pomerov.

Pán povereník vo svojom expozé výslovne uviedol, že takýchto špiónov, agentov a rovzracačov u nás máme a vecne dôvodil, že na odhaľovanie takýchto ľudí je v prvom rade povolaná štátnebezpečnostná složka Sboru národnej bezpečnosti. Zmienil sa aj o nedostatkoch po stránke osobnej, materiálnej a finančnej a veľmi vecne odôvodnil, prečo táto složka Sboru národnej bezpečnosti nie je ešte na takej výške, ako by sme si to všetci želali a ako by si to najmä vonkajšia bezpečnosť štátu vyžadovala. A plne treba vyzdvihnúť slová expozé, že štátne-bezpečnostnej složke treba poskytnúť potrebného času na vyškolenie, prostriedkov a kľudu na zreorganizovanie, ale tým menej máloprospešných politických zásahov do jej činnosti. Iste do takej FBI v Amerike prijímajú zo spoľahlivých len tých najspoľahlivejších a je prirodzené, že táto zásada platí aj u nás. A že tých najspoľahlivejších možno teraz hľadať len medzi tými, čo za oslobodenie Republiky bojovali a pracovali, o tom myslím nemusíme viesť žiadne reči. Nech nikoho nesvádza k falošným záverom skutočnosť, že protištátna činnosť niektorých živlov je namierená tiež proti Komunistom a tiež proti Komunistickej strane Touto taktikou sledujú protištátne elementy jediný cieľ: dostať časť neinformovaných slovenských ľudí, ktorí ešte vždy nevidia v komunizme silu budujúcu nový život pracujúcich, ale len červeného strašiaka, do svojich osídiel, kompromitovať ich účasťou na protištátnych aktoch a demonštráciách a tak rozvrátiť ich duše a rozoštvať a otráviť celý náš verejný a spoločenský život. Kto by tieto živly podporoval, hoci len nepriamo tým, že bude hatiť a znemožňovať bezpečnostným orgánom odhaľovanie takýchto živlov, nepomôže svojej politickej strane a nepoškodí Komunistom, ale rozhodne vydá nebezpečiu nielen výdobytky národného povstania, ale priamo existenciu narodia.

V poslednom čase mali sme o tejto veci možnosť počuť závery z úst najpovolanejších. Nedovoľme preto, aby ktokoľvek si zahrával s bezpečnosťou národa a štátu, tým upevníme nielen náš štát, ale prispejeme aj k snahám o trvalý svetový mier.

Nutno sa zmieniť aj o tom, že značný vplyv na výkon všetkých složiek Sboru Národnej bezpečnosti má tiež činnosť štátnych zastupiteľstiev a súdov. Vieme, ako zle pôsobí na morálku členov Sboru národnej bezpečnosti, keď páchateľ, usvedčenie ktorého stálo toľko námahy, vráti sa zo súdnej väzby domov skôr, než eskortujúca hliadka. V záujme upevnenia autority štátnej moci a jej orgánov nemalo by sa to stať vo veciach kriminálnych, ale tým viac by sa to nemalo stávať vo veciach stíhaných podľa zákona na ochranu republiky. Aby nebolo špatné rozumené, neprihovárame sa za vec tu stoj, čo stoj, ale úzku spoluprácu štátnych zastupiteľstiev a súdov so Sborom národnej bezpečnosti.

Členovia Sboru národnej bezpečnosti za ich namáhavú prácu si to plne zasluhujú. Zdrcujúca väčšina národa má životný záujem na tom, aby náš štát bol štátom konsolidovaným, zabezpečujúcim pokojnú budovateľskú prácu v duchu ľudovodemokratického vývoja. Je preto príkazom pre všetkých verejných činiteľov, aby túto vôľu národa plnili. Toho cieľa možno dosiahnuť len vtedy, keď bude Republika zabezpečená proti vnútorným a vonkajším nepriateľom. Túto zábezpeku jej poskytne v prvom rade dobre organizovaný, hmotne zabezpečený, mravne a kvalitou vysokostojací bezpečnostný sbor, složený z najuvedomelejších, národu a štátu najoddanejších členov. Je v našej moci, aby sme takýto sbor zorganizovali. (Potlesk. )

Predseda SNR Dr. Jozef Lettrich:

K slovu je ďalej prihlásený ako ďalší rečník člen Národnej rady pán škpt. Július Kukliš. Udeľujem mu slovo.

Člen SNR škpt. Július Kukliš:

Slávna Slovenská národná rada!

Vnútorná bezpečnosť štátu je základným pilierom jeho existencie, rozkvetu, budovania blahobytu a demokracie. Táto je u nás sverená do rúk Povereníctvu vnútra a jeho orgánov, Národnej bezpečnosti, ktorých úlohou je chrániť ľudové práva, ústavou zaručené slobody, bezpečnosť osoby, verejného i súkromného majetku, pečovať nad verejným poriadkom a verejnou mravnosťou. Sú to úlohy zodpovedné, vážne a smú byť sverené len osobám vysokých mravných kvalít, s veľkým smyslom zodpovednosti, spravodlivosti a so znalosťou zákonov, predpisov, inštrukcií, ako aj rešpektovaním právneho poriadku. Právny poriadok má byť bibliou každého orgánu, ktorému je sverená bezpečnosť v štáte. Právny poriadok je večná hodnota civilizovaného ľudstva, bez ktorého by sa život v štáte premenil v chaos a v anarchiu a preto je nielen povinnosťou bezpečnostného sboru pridŕžať sa presne právneho poriadku, ale musí byť záujmom nás všetkých bez rozdielu stranníckej alebo akejkoľvek inej príslušnosti. právny poriadok rešpektovať do všetkých dôsledkov.

V poslednej dobe sme boli svedkami, že privilegované stranníctvo vyvolalo boje o právny poriadok a že bol často zamieňaný pojem právneho poriadku s pojmom vlastného politického názoru, čo nebol na osoh nekompromisnému boju za pravdu, právo, humanizmus a za ideály demokracie.

Pán povereník vnútra generál Ferjenčík ako hlava vnútornej bezpečnosti na Slovensku, podal nám vo svojom expozé. prednesenom dňa 15. IV. t. r., rozsiahlu a obšírnu zprávu o činnosti bezpečnostného sboru, vykonanej od doby jeho prevzatia tohoto rezortu.

Slávna Slovenská národná rada! Nech je mi dovolené, aby som zhodnotil namáhavú, vytrvalú a neúnavnú prácu pána povereníka vnútra gen. Dr. Ferjenčíka, oko aj obetavú prácu celého bezpečnostného aparátu na Slovensku. Dovoľte mi však i doplniť niektoré state z expozé pána povereníka a napokon prosím, aby mi nebola zazlievaná i kritika, ktorú tu prednesiem, jak v záujme skonsolidovania pomerov v bezpečnostnom aparáte, tak i v záujme utuženia demokracie, ktorá ešte stále trpí pod nátlakom pozostatkov povojnovej revolučnej doby. (Potlesk. )

Bezpečnostné pomery na Slovensku po stránke verejnej bezpečnosti a poriadku sú oproti ostatným vojnou postihnutým štátom a krajinám snáď najlepšie v celej Európe, za čo musíme vzdať vďaku najmä pánu povereníkovi vnútra gen. Dr. Ferjenčíkovi (potlesk) a jeho spolupracovníkom z radov starých skúsených bezpečnostných orgánov, ako aj zaslúžilým mladým členom bezpečnostného sboru, ktorí si osvojili predpisy a zákony, ako aj mravné zásady, na ktorých musí každý člen Sboru národnej bezpečnosti zakladať svoju existenciu. Sbor národnej bezpečnosti sa zhostil veľkého úkolu na budovaní Republiky, keď po ukončení vojny nastúpil opäť so zbraňou v ruke do našich hôr, aby tam zabránil plieneniu našich dedín nepriateľom. Sbor národnej bezpečnosti je veľmi zahrňovaný službami, ktoré nesúvisia s jeho poslaním. Ba priečia sa ustanoveniam zákona č. 299 Sb. zo dňa 14. apríla 1920. I napriek plnému systemizovanému stavu javí sa byť nedostatok príslušníkov Sboru národnej bezpečnosti pre výkonnú bezpečnostnú službu, najmä na vidieku. Je veľmi nutné, aby si už konečne civilné úrady a ústavy uvedomily, že prácu, ktorá patrí do ich rezortov, si musia zdolávať samy, najmä keď je dokázané, že takmer všade majú nadbytok zamestnancov a keď si uvedomia, že v dobe dvojročnice musíme všetci vykázať zvýšený pracovný výkon.

Bola by snáď bývalo účelné, keby bol pán povereník vnútra vo svojom expozé pri zmienke o početnom štiave uviedol číselne, koľko bezpečnostných orgánov odvelené jednotlivé pre ktoré zvláštne služby. Povereníctvo vnútra spolu s Hlavným veliteľstvom národnej bezpečnosti sa pečlive stará o dobrý materiálny stav Sboru, najmä motorizácie a výzbroja. Pán povereník v tejto stati uviedol, že členom NB boly dodané čižmy, topánky atď., k čomu považujem za potrebné doplniť, že toto si členovia NB z vlastných prostriedkov uhradili.

Osvetoví dôstojníci majú udržovať a utužovať morálku vo sbore a starať sa o všeobecnú a politickú výchovu. Osvetový

dôstojník u sboru NB musí byť v prvom rade dobrým vojakom a veliteľom a musí mať na zreteli, že jeho činnosť je sledovaná nielen príslušníkmi sboru, ale i širokou verejnosťou. Svoju službu nesmie strannícky prejavovať, ale musí plniť poctivé svoje výchovné poslanie, vo sbore musí utužovať bratstvo Čechov a Slovákov, šíriť myšlienku slovanskej vzájomnosti a náš bratský pomer k SSSR ako aj priateľský postoj k západným mocnostiam, ktoré sa zaslúžilý o mier a o oslobodenie našej vlasti. (Potlesk. ) Takí jednotlivci, ktorí by chceli robiť z osvety u sboru strannícku politiku, do osvetovej služby nepatria a musia byť z nej vylúčení. (Potlesk. ) Je neprístupné, aby v budúcnosti sa opakovaly také prípady a aby Hlavné veliteľstvo vydávalo obežník takého obsahu, ako bol napríklad obežník č. 4., kde sa doslovne uvádza, že: "Tesne po vyhlásení volebných výsledkov istá časť ľudí jasala od radosti nad víťazstvom jednej politickej strany, bozkávali sa, objímali a pri tom celkom otvorene prejavovali svoje smýšľanie atď. "

Na dobrú disciplínu sboru veľmi zhubne pôsobia strannícke zásahy, ktoré sa prejavily a ešte miestami i teraz sem tam prejavujú, najmä prd povyšovaní, premiesťovaní, povolávaní do škôl atď.

Po mojej kritike prednesenej tu dňa 28. nov. m. r. o složke štátnej bezpečnosti, teraz VII. odboru Povereníctva vnútra, považoval pán povereník za potrebné zmieniť sa o tomto aparáte. Vyložil dôležitosť tejto složky pre ochranu štátu proti záškodníkom každého druhu, jej ťažkú službu v povojnových dobách a priznal aj jej nedostatky a prehmaty, spôsobené niektorými jednotlivcami. Zvláštny dôraz kladie na prísny výber jednotlivcov pre túto službu, na ich odborné školenie a napokon doporučuje hlavne málo prospešných politických zásahov do tejto složky, aby sa mohla v kľude vyškoliť a zreorganizovať. Úplne schvaľujem tento názor pána povereníka vnútra a nikdy by som nekritizoval VII. odbor jeho rezortu, keby ma k tomu nenútilo vlastné svedomie a povinnosť voči ľudu, ktorý ma zvolil za to, aby som na tejto pôde hájil jeho záujmy a výdobytky demokracie. (Potlesk. ) Celý VII. odbor Povereníctva vnútra, predtým NB 2, bol sostavený z nových ľudí až na malé výnimky, ktorí v podobnom odvetví nikdy nepracovali a bolo by nesmyslom, aby sa za tak krátku dobu dopracovali na úroveň podobných složiek iných štátov, najmä vojnou nepostihnutých. Tu bol urobený chybný experiment v minulosti, ktorého skúšobnými králikmi sa stalo veľa nevinných obetí slovenského národa. Buď mala byť táto složka utvorená hneď po oslobodení našej vlasti z bývalých zaslúžilých členov žandárskeho sboru, alebo, keď sa to už uskutočnilo tak ako je to, mal sa klásť hlavný dôraz pri prijímaní na mravné hodnoty a intelektuálne schopnosti jednotlivcov, ktorí mali byť najprv oboznámení dôkladne s právnym poriadkom, so zákonnými ustanoveniami, a len potom im maly byť sverené tak dôležité úlohy, ale aj to za predpokladu, že sa táto složka povznesie nad strannícku zameranosť. (Potlesk. )

Bolo by od nás všetkých nespravodlivé, keby sme žiadali od pána povereníka vnútra, aby tak rýchle napravil krivdy a odstránil zlo napáchané v minulosti, ktoré zapustily široko a hlboko korene. Tu je povinnosťou nás všetkých, aby sme spoločne svojimi zásahami urobili nápravu. Neni predsa mysliteľné, aby v právnom a demokratickom štáte bol podporovaný a úradne chránený ako aj tajený prípad, ktorý sa stal svojho času v Topoľčanoch, ktorý som letmo naznačil už aj v mojej reči prednesenej tu dňa 29. XI. 1946 a ktorý som nútený teraz podrobne uviesť.

Koncom novembra 1945 VI. odbor Povereníctva vnútra vyšetroval protištátnu činnosť istých kruhov v Topoľčanoch a v okolí. Vyšetrovanie sa konalo na stanici NB v Topoľčanoch a riadil ho príslušník vtedajšieho VI. odboru Povereníctva vnútra, poručík Karol Baroš. Keď vypočúval Tibora Benkoviča, občana z Nitrianskej Stredy, vo večerných hodinách zavrel sa s ním do jednej miestnosti, kde ostali sa. mi. Toto vyšetrovanie sa skončilo tak, že na druhý deň ležal Tibor Benkovič na dlážke mŕtvy s veľkými ranami na chrbte a na hlave (Výkriky). Ráno naložili mŕtvolu Tibora Benkoviča na nákladné auto medzi ostatných zaistených a doviezli ju do Nitry s úmyslom odovzdať ju do štátnej nemocnice. Nemocnica mŕtvolu neprijala. Poručík Baroš z Nitry hlásil VI. odboru Povereníctva vnútra tento prípad a prosil o ďalšie rozkazy. Na to VI. odbor vyslal do Nitry lekára oblastného veliteľstva NB I. v Bratislave Dr. Orována, ktorý vykonal na mŕtvole policajne zdravotnú pitvu, ačkoľvek podľa trestného poriadku mala byť vykonaná súdna pitva, a to miestnym štátnym lekárom. Potom mŕtvolu pochovali na cintoríne v nočnej hodine v Nitre bez toho, žeby boli o tom vyrozumeli príbuzných Tibora Benkoviča. Začiatkom roku 1946, keď sa o prípade dozvedel vojenský prokurátor, ovšemže nie z hlásenia nadriadeného úradu poručíka Baroša, vydal na Baroša zatykač. Keď Hlavné veliteľstva chcelo poručíka Baroša zatknúť, bolo jeho orgánom na VI. odbore Povereníctva vnútra oznámené, že Karol Baroš sa už tam nezdržuje.

po tomto si podal poručík Karol Baroš na Povereníctvo vnútra žiadosť o vydanie cestovného pasu do Jugoslávie a Maďarska. V žiadosti uviedol, že je zamestnaný u firmy Motýľ v Bratislave, čo sa však nezakladalo na pravde. Vydanie cestovného pasu bolo doporučené Povereníctvom priemyslu a obchodu spisom č. 1/1066-46zo dňa 3. III. 1946, ktorým Povereníctvo obchodu a priemyslu priamo žiada, aby bol cestovný pas Barošovi vydaný. Tento prípis podpísal za povereníka istý Feuer. Keďže bola žiadosť predložená (výkriky) bez potrebných dokladov, hlavný riaditeľ pán Sýkora na Povereníctve vnútra nesúhlasil s vydaním cestovného pasu. Proti tomuto sa však postavil prednosta III odboru Povereníctva vnútra pán Lietavec a dňa 4. III. 1946 vlastnoručne napísal m žiadosť slová "vydať" a opatril to vlastnoručným podpisom. Na základe tohoto bol Karolovi Barošovi protiprávne vydaný cestovný piate pod č. 1/023/20123 a opatrený klauzulou "pas služobný, bez dávky", dátum 4. III. 1946, podpis.

Vojenský prokurátor vyzval VI. odbor Povereníctva vnútra, aby predložil trestné oznámenie na por. Karola Baroša pre zločin zabitia, človeka. Ale či sa tak doteraz stalo, o tom nemám vedomie. Po termíne, keď bol vydaný na poručíka Baroša zatykač, dochádzal tento do budovy VI. odboru a dokonca bol služobne odoslaný na raziu do Topoľčian, kde sa opil a robil v meste výtržnosti. (Hlasy: "To nie je pravda!") Pri odchode do Juhoslávie boly Karolovi Barošovi ponechané jeho služobné doklady a dostal aj doporučenie, že je v službách VI odboru Povereníctva vnútra. Na štátnu hranicu ho zaviezol autom npr. Večera. Asi Pred dvoma mesiacmi prišiel na Povereníctvo vnútra prípis z Jugoslávie, v ktorom sa oznamuje, že Karol Baroš urobil v Belehrade dlžobu 60. 000- Kčs u hostinského Nikoliča Dimitrieva, po čom jedného dňa zmizol. O činnosť Karola Baroša v Jugoslávii javia už záujem aj spravodajské orgány. (Výkrik: "Gratulujeme!")

Nielen neschopnosť, ale i úmyselné protizákonné konanie služobných povinností niektorými príslušníkmi VII. odb. Povereníctva vnútra sa zračí z prípadov, ktoré sa odohraly nedávno a o ktorých i. ste nebol správne informovaný pán povereník vnútra. Dňa 2. XII. 1946 vypukla známa textilná aréna, pri ktorej major Baláž zo VII. odboru Povereníctva vnútra na základe svojich odborných neznalostí zatkol dňa 6. XII. 1946 bezprávne jedné ho riaditeľa a dvoch prokuristov a zaobchádzal s nimi ako s ťažkými politickými previnilcami. Jeden zo zatknutých prokuristov, František Drahorád, bol väznený 11 týždňov, pričom bol označený za nebezpečného a ako takému boly z cely väznice odobrané slamník a prikrývka. V dôsledku spávania na holej dlážke ochorel menovaný ťažko na ladviny a len po niekoľkých týždňoch prosenia a na návrh profesora Dr. Jakšyho bol odoslaný do vojenskej nemocnice medzi politických väzňov Po 11 týždňoch bol prepustený z nemocnice domov a policajný trestný sudca nemal vedomosť o jeho zaistení. Trestné oznámenie na zatknutých bolo podané policajnému trestnému súdu Povereníctvom pre obchod a priemysel pre priestupok až dňa 14. 1. 1947. teda až po 5 týždňoch po uväznení a celá aféra sa skončila tak, že z dvoch uväznených boli odsúdení policajným trestným súdom v Bratislave pod číslom tým a tým na peňažitú pokutu preto, že disponovali priadzou, čím chceli zabezpečiť nerušený prevoz podniku.

Ďalej neschopnosť tohto aparátu je dokázaná i tým, že často nesprávne informuje centrálne úrady o situácii, Čím vyvoláva neporiadky a chaos. Tak napríklad dňa 10. mája 1947 VII. odbor Povereníctva vnútra oznámil Povereníctvu pre výživu a zásobovanie, že jeho orgány z Michaloviec mu rádiotelegraficky hlásili, že v okrese Michalovce sa chystajú demonštrácie ľudí, preto že bol zastavený prídel múky a že táto už dlhšiu dobu nebola prideľovaná. Zpráva bola vraj overená. Skutočnosť je však tá, že okres Michalovce má stanovený prídel 600 q a vo

skutočnosti toho času mu bolo pridelených 950q. (Výkrik: "Choďte to tam povedať!") Na druhej strane zase, kde by mali informovať príslušné vládne miesta a činiteľov, tak nerobia, či už z nevodomosti alebo úmyselne. (Výkrik:,, Chudoba nechce žrať, čo? ) Bolo každému známe napríklad, že cesta pána predsedu SNR Dr. Lettricha do Spojených štátov severoamerických mala pre nás veľký význam a že jeho poslanie bolo veľmi dôležité. V Amerike medzi krajanmi máme prajníkov i neprajníkov. Týmto neprajníkom ženú vodu na mlyn najmä Slováci-emigranti, ktorí pred oslobodzujúcimi armádami ušli do Rakúska. Títo Slováci-emigranti v Rakúsku napísali memorandum, ktoré doručili vo februári 1946 americkým úradom a činiteľom. V tomto memorande úplne falošne informovali americké úrady a činiteľov. Ako napr. znehodnocujú naše národné povstanie, tvrdia, že Slováci sú za samostatný štát, za vlastného prezidenta a podobné nesmysly.

Je samozrejmé, že toto memorandum sa dostalo i do rúk našich neprajníkov vo Spojených štátoch severoamerických. Istý úradný orgán predložil odpis spomínaného memoranda dňa 2. III. 1946 Povereníctvu vnútra v Bratislave, po čom bolo povinnosťou Povereníctva vnútra, VII. odb. informovať pána predsedu Slovenskej národnej rady Dr. Lettricha najmä vtedy, keď vedel o jeho pripravovanej ceste do Ameriky. Pán predseda Dr. Lettrich však nedostal žiadnu zprávu. Toto urobil VII. odbor vnútra buď úmyselne, alebo z neschopnosti.

V minulých dobách, najmä za fašistického režimu boly niektoré triedy občanov prenasledované pre ich politické presvedčenie, triednu a rasovú príslušnosť. Kým nedošlo k otvorenému boju, na príklad proti Komunistom, viedly policajné úrady a orgány ich presnú evidenciu a bedlivé sledovaly každú ich činnosť a každý ich T) ohyb. Toto bol fašistický spôsob naháňania strachu a obmedzovania volného vykonávania politickej činnosti.

Pýtam sa, za čo považuje VII. odbor Povereníctva vnútra svoju terajšiu činnosť, ktorú vyvíja proti náboženským cirkvám, najmä proti cirkvi rímsko-katolickej? (Potlesk. ) Či neni nezákonným zásahom do práv zaručených ústavou občanom štátu, keď sa nariadi celému bezpečnostnému aparátu na Slovensku, aby všemožným spôsobom, ako napr. použitím konfidentov, fotografovaním, sledovaním bohoslužieb, kázní, špehovaním duchovných, ako aj osôb nábožensky založených, zamedzoval slobodné sa rozvíjanie cirkvi? Či je správne náboženské cirkve, duchovných a masy veriacich paušálne obviňovať z protištátnych činov i keď sa sem tam nájdu jednotlivci, ktorí sa ich dopustili? (Výkriky. )

Napokon konštatujem, že v mnohých prípadoch zprávy o protištátnej činnosti duchovných boly vymyslené, nepravdivé a učinené z pomsty alebo zo stranníckopolitickej zaslepenosti. Ako príklad uvádzam zprávu z bezpečnostného buletína Povereníctva vnútra č. 39 zo dňa 17. III. 1947, kde prednosta VII. odboru udáva falošné informácie o priebehu bohoslužieb, konaných dňa 14. III. 1947 v rím. kat. kostole v Lednickom Rovnom. Jeho tvrdenia boly dôkazmi vyvrátené a krivo obvinený rím. kat. farár Beňuš stíha udavačov, ako podvratných a zlomyselných rušiteľov pokoja a poriadku.

Metódy surového bitia a mučenia si osvojujú len tí ľudia z radov bezpečnostných orgánov, ktorí sú buď úplne neschopní docieliť úspechu pre svoju odbornú a intelektuálnu neschopnosť, alebo sú napáchnutí fašizmom, ktorému boly gestapácke metódy obvyklým vyšetrovacím prostriedkom. Nechcem sa tu zmieňovať o prípadoch surového nakladania s vyšetrovancami, ktorých sa dopustili príslušníci VII. odboru Povereníctva vnútra a to bez rozdielu, či boly vyšetrované osoby vinné alebo nevinné. Mám dôkazy, že napríklad mjr. Baláž, npr. Večeral a iní, surovo bili a mučili i nevinných ľudí, za čo neboli braní dosiaľ na zodpovednosť. (Výkriky, hluk. )

Je protizákonné i predvolávanie a vypočúvanie podozrivých osôb na VII. odbore Povereníctva vnútra preto, že tu neni k tomu oprávneného podkladu. Za prvé, neni tu zákonitej normy, podl'a ktorej by mal byť tento aparát ustanovený a za druhé, tí zamestnanci, aktívni príslušníci Sboru národnej bezpečnosti, nemajú právomoc policajného úradu, ale len policajného organa, ktorý podľa zákona nesmie vypočúvať na stanici, alebo inej úradovni bez prítomnosti úradných osôb správnych úradov. Najsmutnejšie je i to, že VII. odbor používa výsledkov vyšetrovania vyložene k straníckopolitickým cieľom.

Musím však objektívne konštatovať i to, že složka štátnej bezpečnosti vykonala i kus práce a dosiahla pozoruhodných výsledkov, za čo môžeme ďakovať p. gen. Dr. Ferjenčíkovi a príslušníkom uniformovaného sboru NB, ktorí boli zaradení v tejto složke a ktorí si už priniesli so sebou určité odborné vedomosti a smysel pre rešpektovanie právneho poriadku a zákonov.

Sbor NB má veľké ťažkosti nielen s umiestením útvarov, ale i s ubytovaním ženatých príslušníkov. Okrem vybudovania, modernej školskej budovy pre NB je potrebné uvažovať i o tom, či by nebolo účelné, keby štát postavil v sídlach útvarov NB primerané budovy, kde by sa okrem útvaru poskytly rodinné byty ženatým príslušníkom, čím by sa uvoľnilo veľa bytových jednotiek pre civilné obyvateľstvo a budovy NB by sa po niekoľkých rokoch amortizovaly. Veľmi dôležitá je tiež otázka ubytovania príslušníkov oblastného veliteľstva NB I. v Bratislave, kde je nielen nemožné, ale aj nehygienické bývanie slobodných členov v nevyhovujúcich miestnostiach.

Sociálne pomery príslušníkov NB sú zlé a to pre veľmi nízke platové podmienky. Okrem toho boli príslušníci NB ukrátení oproti vojenským gážistom usnesením vlády zo dňa 8. nov. 1945, ktorým boly stanovené príspevky na výstroj vojenským gážistom a gážistom sboru Národnej bezpečnosti. Toto ukrátenie vyplýva z tej skutočnosti, že vojenským gážistom bola poskytnutá suma 5. 000. - Kčs len na pozmenenie rovnošaty, t. j. na otvorenie golierov, naproti tomu gážistom národnej bezpečnosti boly tie isté sumy vyplatené za účelom zaopatrenia úplne nových rovnošiat, farby khaki. Za túto čiastku si príslušníci NB môžu zaopatriť sotva jednu uniformu, bez ktorej sa nemôžu obísť, pretože bezpodmienečne potrebujú aj uniformu vychádzkovú. Je preto nutné uvažovať o tom, aby bol spomenutý príspevok príslušníkov NB zvýšený o 5. 000 Kčs, čím by bolo docielené spravodlivosti oproti vojenským gážistom a zaslúženej sociálnej podpory.

Pán povereník vnútra sa vo svojom expozé zmienil i o činnosti KRIUS. V poslednom čase sa veľmi rozvírila na kompetentných miestach otázka kriminálnej služby na Slovensku. Stalo sa to hlavne tým, že nariadením SNR č. 7/1946 bol na

celom území Slovenska vytvorený z bývalých bezpečnostných sborov jednotný sbor NB a nariadením SNR č. 28/1945 bol preň vydaný organizačný poriadok.

Vydaním týchto nariadení sa urobil určitý zásah do štruktúry bývalých policajných úradov a ich uniformovaných sborov, keďže tieto sa staly súčiastkou HV NB, čo do služobnej podriadenosti. Týmto riešením stalo sa tedy vedenie bezpečnostnej služby na celom Slovensku jednotné.

V rámci tohoto riešenia boly usmerňované i kriminálne složky NB na celom Slovensku, a že boly usmerňované účelne, vidno už i z toho, že zločinnosť všetkého druhu bola ihneď po oslobodení veľmi dobre podchytená a vo zvýšenej miere jak preventívne tak i represívne potlačovaná, n čom svedčí tá skutočnosť, že za rok 1948 bolo zo všetkých spáchaných trestných činov vyše 80% vystopovaných.

Príčinou toho, že na Slovensku je zločinnosť potlačovaná účinnejšie než v zemiach českých je tá skutočnosť, že na Slovensku kriminálne složky NB, t. j. stopovacie stanice, veľmi úzko spolupracujú so stanicami NB, zatiaľ čo spolupráca tzv. kriminálnych úradovieň so stanicami NB v zemiach českých nie je na žiadúcom stupni.

Aby mohla byť zločinnosť jednotne a účinne potlačovaná ako na vidieku tak i y mestách, hlavne v Bratislave a v Košiciach, vydalo Povereníctvo vnútra na návrh HVNB výnos, ktorým sa kriminálne oddelenia oblastných veliteľstiev NB I. v Bratislave a v Košiciach podriaďujú po stránke služobnej kriminálnej ústrední, ako najvyššej kriminálnej inštitúcii na Slovensku.

Proti tomuto riešeniu sa ozývajú hlasy, hlavne z radov bývalej polície, že právne neobstojí, aby časť vrchnostenského úradu bola podriadená veliteľstvu, resp. útvaru NB, ktorý je len orgánom. Aby vyššie spomenutá organizácia obstála i právne, navrhujem, aby až do vyriešenia, schválenia nového zákona o sboru NB, HVNB v Bratislave stalo sa súčiastkou Povereníctva vnútra, ako samostatný odbor, tak ako je to zaradené u Ministerstva vnútra v Prahe. Takto by sa kriminálna ústredňa, ktorá je podriadená HVNB, stala časťou najvyššieho správneho úradu a potom by jej mohly byť podriadené kriminálne oddelenia v Bratislave i v Košiciach. Týmto riešením by prestaly polemiky o organizácii kriminálnej služby na Slovensku, ktoré doteraz len brzdia riadny chod kriminálnej služby.

Zistil som, že začiatkom tohoto mesiaca konalo sa plenárne shromaždenie medzinárodnej policajnej komisie v Paríži, ktoré sa koná každoročne. Na toto shromaždenie bola odoslaná niekoľkočlenná delegácia vyberaná len z príslušníkov Kriminálnej ústredne v Prahe. Z príslušníkov slovenskej kriminálnej služby nebol v delegácii zastúpený ani jediný člen, hoci o písomný príspevok na toto shromaždenie bola bratislav. KRIUS požiadaná pražskou kriminálnou ústredňou. Je preto z odborného stanoviska neúnosné, aby takto v budúcnosti Praha obchádzala pri medzinárodných kriminálnych podujatiach slovenských kriminalistov, ktorí prejavujú záujem pracovať v kriminálnych veciach i na poli medzinárodnom.

Stanice NB vykázaly veľmi peknú činnosť a podľa štatistiky je zistené, že sa spáchalo najviac trestných činov proti ľudskému životu a majetku Nevyšetrená ostala asi 1/5 trestných činov a dá sa predpokladať, že i toto číslo sa zmenší, preto-že sústavným školením jak veliteľov staníc tak i členov NB na skúšku značne stúpne výkon príslušníkov sboru.

Snáď nič tak demoralizačne nespôsobilo na zreorganizovaný Sbor NB, ako nespravodlivé povyšovanie v začiatkoch, keď bolo povýšených asi 180 príslušníkov sboru do dôstojníckych hodnosti bez predbežného vyškolenia a mnohokrát i bez zvláštnych a mimoriadnych zásluh. Na návrh býv. VI. odboru Povereníctva vnútra bolo prijatých veľa príslušníkov v dôstojníckych hodnostiach, alebo hneď po prijatí boli povýšení do týchto hodností, bez toho, že by boli mali akékoľvek teoretické alebo praktické vedomosti o službe. Týmto sa stalo, že dnes vzhľadom na preplnený systemizovaný stav nemôžu byť už povyšovaní do dôstojníckych hodností starší služobníci a plne kvalifikovaní vrchní strážmajstri, hoci sú schopní zastávať i tie najdôležitejšie funkcie. Je len samozrejmé, že pri takomto opatrení, keď nemajú možnosti sa ani len dostať do školy pre výcvik dôstojníkov, ani výhľad na povýšenie, neprejavuje sa u nich taký záujem a taká chuť k práci, ako to vyžaduje služba. Povýšenia v minulosti nielen, že boly uskutočnené ukvapene a nespravodlivé, ale i po stránke formálnej

boly vykonané protizákonne, čo znamená, že Povereníctvo vnútra jednoducho povýšilo svojich zamestnancov, vydalo im dekréty a to bez predchádzajúceho schválenia Povereníctva financií. Dnes stojíme, prosím, pred tým faktom, že už mesiace desiatky a desiatky ľudí poberajú vyššie služobné požitky neoprávnene, preto že schválenie ich návrhov si nemôže nik vziať na zodpovednosť, pretože neobsahujú dostatočné podmienky podľa platového zákona. (Výkriky. ) Toto nespravodlivé povýšenie nie je len na ťarchu štátnej pokladnice, ale i na úkor asi 300 príslušníkov sboru NB, ktorí sa plne zapojili do oslobodzovacieho boja, obetovali všetko, zachovali si nielen vlastenecké cítenie, ale i čistý štít po stránke mravnej a i odbornú kvalifikáciu. Týmto sa dnes už dá ťažko pomôcť, i keď sa na kompetentných miestach uznáva, že majú podľa zákona nárok na odmenu. (Výkriky. )

(Karol Šmidke, ktorý sa ujal predsedníctva: "Prosím nevyrušovať!")

Demokratická strana mala snahu čiastočne odčiniť spomínané krivdy, v dôsledku čoho predložila z vlastnej iniciatívy Povereníctvu vnútra návrh na povýšenie asi 260 príslušníkov sboru NB. Toto bolo uskutočnené asi pred pol rokom. A aký je výsledok? Iba ten, že celý spisový materiál i s návrhmi sa stratil a že v obžalobe, ktorá bola prednesená proti Demokratickej strane v poslednom zasedaní NF Čechov a Slovákov v Prahe je uvedené, že Demokratická strana žiada povýšiť asi 500 príslušníkov NB kolaborantov, fašistov, atď. Myslím, že je našou snahou a povinnosťou, aby sme našli spôsob, akým by sme odčinili krivdy, ktoré boly spáchané na týchto ľuďoch v minulosti, pretože hlavne im môžeme ďakovať za poriadok a bezpečnosť, aké u nás dnes existujú.

S uspokojením konštatujem, že v prítomnej dobe sa robí povyšovanie podľa platných predpisov a zákonov, mám však dojem, že pán povereník vnútra je niektorými složkami obchádzaný, alebo nesprávne informovaný, čoho výsledkom sú zase protizákonné opatrenia vo veciach povyšovania a povyšovaní sú i takí príslušníci sboru, ktorí na to nemajú právny nárok, pretože sa dopustili trestných činov v minulosti, ale prípady nie sú doteraz ešte vyriešené. Ako napríklad svojho času bol Dr. Eduard Švenda z Bratislavy

falošne označený za Nemca, na základe čoho bol odvezený do tábora v Petržalke. Páni Matej Bel a Viliam Zábojník, zamestnanci VI. odboru Povereníctva vnútra, namiesto toho, aby kľúče od bytu Dr. Švendu odovzdali príslušnému úradu MNV, nechali si ich, čím spôsobili škodu 600. 000 Kčs. Vyšetrovanie sa proti ním konalo u oblastného veliteľstva NB I. v Bratislave už od septembra 1945 a trestné oznámenie bolo zaslané vojenskému prokurátorovi a štátnemu zastupiteľstvu v Bratislave dňa 7. III. 1946. Vojenský prokurátor dňa 23. III. 1947 shľadal v čine obžalovaných zločin krádeže. Druhý prípad sa stal tak, že koncom marca 1946 bol dodaný do tábora v Petržalke Dr. Pongrác, Maďar. Ten istý deň sa do jeho bytu nasťahovala istá Etela Karkušová, ktorej vydal kľúče od bytu npor. Zábojník. zamestnanec VI., odboru Povereníctva vnútra neoprávnene, pretože ich mal odovzdať na Národný výbor. V dôsledku toho vznikla škoda 350. 000 Kčs. Zamestnamci Národného výboru, nábytkové oddelenie Karol Bednár, Jozef Lošovský a Jozef Roman dostali koncom augusta m. r. od prednostu nábytkového oddelenia Kuksa príkaz, aby spísali inventár tohoto zariadenia v byte Dr. Pongráca. Keď sa o tom dozvedel npor. Zábojník, telefonicky vyzval spomenuté orgány MNV, že keď neupustia od tohoto služobného úkonu, tak ich nechá zaistiť. Dňa 16. VII 1916 MNV uvoľnil nábytok Dr. Pongrácovi pod číslom tým a tým a dm 10. I. 1947 zaslalo oblastné veliteľstvo NB I. v Bratislave pod číslom x odboru Povereníctva vnútra odpis zprávy zaslanej št. zastupiteľstvu za účelom podania trestného oznámenia a vykonania domovej prehliadky. Toto zapríčinily osoby, proti ktorým, keby sa mierne pokračovalo, maly byť prinajmenšom pozbavené služby, avšak na veľké prekvapenie boly tieto v dobe, keď sa viedlo proti ním trestné pokračovanie, povýšené do vyšších hodností, napríklad npor. Zábojník bol dňa 23. III. 1947 povýšený a preradený do funkcie aktuárskeho tajomníka a boly mu udelené vraceré úchylky Sborom povereníkov pod číslom 4971/1947. (Výkrik: "V ktorej strane je!") Kto mal tu záujem, aby sa obišly zákonné pravidlá? Či predstavení prednostovia obžalovaných nemali vedomie o tom, že keď sa proti niekomu vedie vyšetrovanie pre podozrenie z trestného činu, nesmie

byť predkladaný návrh na povýšenie? Napokon je mi to známe, áno, že pán Zábojník bol ilegálnym pracovníkom la že bol odsúdený na smrť, čo mu bolo potom pozmenené na 12 rokov žalára, avšak práve ako taký má byť príkladom a nie špiniť čistý štít bojovníkov za slobodu Československej republiky. (Potlesk).

Som zásadne proti tomu, aby pri povyšovaní príslušníkov NB bol potrebný suhlas VII. odboru Povereníctva vnútra a ROHu. Odôvodňujem to tým, že každý príslušník sboru NB, ktorý koná službu, je už preverený, čiže má politickú spoľahlivosť. Každý kto vykonáva svedomite svoje povinnosti a vyhovuje i po stránke intelektuálnej, má podľa zákona po určitých rokoch nárok na povýšenie. Či ten-ktorý príslušník sboru NB sa choval počas svojej čakateľskej alebo služobnej doby na povýšenie lojálne voči štátu a či je po stránke politickej a mravnej spoľahlivý, musí vedieť najlepšie jeho priamy predstavený, ako aj vyššie veliteľstva, ktoré vedú o ňom záznamy a ho dokonale poznajú. Pripúšťam spoluprácu VII. odboru Povereníctva vnútra s príslušnými veliteľmi útvaru NB, avšak i pri tomto som rozhodne proti tomu, aby mal posledné slovo VII. odbor Povereníctva vnútra. VII. odbor Povereníctva vnútra má sverené iné ťažké úkoly, na ktoré sotvá stačí a nie sledovať oveľa schopnejších a nadanejších členov uniformovaného sboru NB. Týmto opatrením vzniká medzi oboma složkami, t. j. príslušníkmi VII. odboru Povereníctva vnútra a uniformovaným sborom NB nedôveru, nenávisť a nepriateľstvo, čo je len na škodu bezpečnostnej služby. (Potlesk. )

Vyžadovať si posudok zamestnaneckej rady pri povyšovaní príslušníkov Sboru NB nepovažujem tiež za správne a síce z toho dôvodu, že odborová organizácia nemá možnosť poznať schopnosti každého jednotlivca. Okrem toho väčšina príslušníkov NB nie je dosiaľ organizovaná v ROH-u a napokon sbor NB je vojenským organizovaným sborom a platí preň vojenský služobný poriadok, vojenský trestný zákon a podlieha vojenským súdom. Keďže čsl. armáda nepripúšťa organizovať zamestnanecké rady, platí toto i pre sbor NB. (Potlesk).

Veľmi chúlostivá u sboru NB je i otázka týkajúca sa vyznamenania príslušníkov. Poukazuje sa s rozhorčením na to

že u štábu HVNB sú vyznamenaní aj takí, ktorí na to nemajú vôbec nárok alebo si to nezasluhujú, keďže príslušníci NB, vykonávajúci službu mimo Bratislavy, sú úplne nepovšimnutí. Neviem, či pán povereník má vedomosť o tom, že doteraz skoro žiaden príslušník sboru, ktorý koná službu na vidieku, nebol vyznamenaný, i keď si to plne zaslúži. Približne asi tritisíc návrhov na vyznamenanie niekde zaspalo, avšak opačne, niektorým osobám u štábu Hlavného veliteľstva sa vyznamenania len tak sypú. (Hlas: "Vražda!")

Pri prijímaní do sboru NB je nielen uchádzač, ale i jeho široké príbuzenstvo Podrobené dokonalému vyšetrovaniu, aby sa, zistila politická i mravná bezúhonnosť žiadateľa a jeho príbuzných. Celé toto komplikované pokračovanie sa končí psychotechnickou skúškou. Týmto zákon sleduje, aby sa do Sboru dostaly osoby politicky a mravne bezúhonné.

Pán povereník vnútra vo svojom expozé uviedol, že do sboru boli prijímaní okrem z radov partizánov, vojakov povstania a ilegálnych pracovníkov aj iní, podmienkam vyhovujúci. Nezmienil sa však o tom, že do sboru NB sa v minulosti vlúdily aj osoby, ktoré tam nepatria. To to sa stalo pričinením určitých kompetentných osôb. Nie je predsa možné, aby sa obišly všetky zákonné ustanovenia a aby bolo do sboru takrečeno nakomandovaných 169 osôb trebárs aj proti ich vlastnej vôli. Toto sa uskutočnilo tak, že bývalý predseda, ONV v Ružomberku Rudolf Strechaj napísal dňa 31. VII. 1946 súkromný list Hlavnému veliteľstvu NB, do rúk p. majora Vraždu, kde uviedol, že sa obracia na neho s prosbou, aby zariadil okamžité prijatie tých a tých osôb na základe dohody, ktorú počas stretnutia sa s povereníkom vnútra ústne dojednal. Uchádzačov i s listinou doručil na Hlavné veliteľstvo NB, ktoré okamžite nariadilo, aby boli títo lekársky prehliadnutí, vystrojení, vyzbrojení a odoslaní na útvary. Toto bolo urobené viackrát bez všetkých týchto procedúr, ktoré vyžaduje zákon a život v demokraticky zriadenom štáte. HVNB dňa 2. VIII. 1946 hlásilo na Povereníctvo vnútra, že 1. VIII. 1946 bola vykonaná mimoriadna lekárska prehliadka a že odvedení členovia boli zaradení. Všetkým boly vyplatené náležitosti dopredu na jeden mesiac, boli oblečení a vystrojení a až potom dostali rozkaz, aby si predložili prosby o prijatie do sboru NB. Z týchto mužov doteraz dobrovoľne vystúpilo 7 a 38 ich bolo prepustených podľa § 22 ods. 1 služ. inštrukcie, pretože sa behom služby na skúšku ukázalo, že sú k službám NB nespôsobilí. U šiestich členov takmer po roku ešte ani doteraz neboly ich žiadosti vyšetrené. Vrchol protizákonného opatrenia boly však tie prípady, keď HVNB pod číslom tým a tým prepustilo z týchto mužov podľa zákona Vasila Micaja preto, že bol Krajským súdom v Michalovciach odsúdený na 6 mesiacov väzenia pod číslom tým a tým, Michala Kuracinu, ktorý nemal žiadnych zásluh, chybovala mu výška, školské vzdelanie a bol trestaný, atď. (Výkriky, hluk. ) Ďalej je odsúdenia hodný prípad npr. Večeru, ktorého prijal VII. odbor Povereníctva vnútra do svojich služieb a nevadilo mu ani to, že bol trestaný Divíznym súdom v Bratislave pod číslom tým a tým na tri mesiace žalára pre poburovanie, ďalej že bol gardistom a nevojakom. Nielen, že ho VII. odbor prijal do služieb, ale povýšil ho na nadporučíka i napriek tomu, že jeho formálne prijatie nebolo uskutočnené. Odsúdenia hodným jednaním je to, že v tom čase, keď sa proti Večerovi zaviedlo súdne pokračovanie u Krajského súdu v Bratislave pre trestné činy, ktorých sa dopustil vo svojej novej funkcii, nie že by ho bol VII. odbor pozbavil služby a bral ho k zodpovednosti, ale ho dal k dispozícii Hlavnému veliteľstvu NB, kde si tento horlivé vybavoval svoje prijatie do sboru a konal službu až do minulého týždňa, keď bol služby pozbavený, pretože ho HKS prichytila pri nákupe 6 ošípaných za účelom vykonávania čierneho obchodu. (Smiech. Výkrik: "Vy ste mazanejší!") Týmito predchádzajúcimi opatreniami boly štátu zapríčinené zbytočné miliónové škody, ku ktorým by nebolo došlo, keby sa bolo pri prijímaní uchádzačov postupovalo podľa zákonných ustanovení.

Premiesťovanie príslušníkov NB sa v minulosti dialo zásadne len na nátlak a intervenciu politických strán, čo bolo na škodu nielen samej bezpečnostnej službe, ale i skonsolidovaniu bezpečnostných pomerov a štátnej pokladnici. Teraz je tento nešvár odstránený. Mám však jednu prosbu na pána povereníka vnútra, aby keď to služobné pomery dovoľujú, láskave vyhovoval čo najviac prosbám príslušníkov sboru o promiesťovanie a síce z

tých príčin, že keď niekto koná službu s chuťou a radosťou, tak jej výkon o 100% stúpne.

K stati expozé "Prepúšťanie zo sboru" musím poznamenať, že nemáme ešte úplný dostatok kvalifikovaných odborníkov v bezpečnostnej službe, ani prebytok financií v štátnej pokladnici, aby sme mohli hazardovať prepúšťaním, penzionovaním a ponechávaním v neistom pomere mnohých príslušníkov sboru, tak ako sa to stalo v minulosti a náprava nebola ani doteraz urobená. Takrečeno vyštvaný bol do výslužby generál Bodický, (potlesk) ktorého úradný lekár Povereníctva vnútra uznal za chorého, avšak vojenský odborník zistil, že je úplne zdravý. Generál Bodický je len 49 ročný, na slovo vzatý odborník, pučista z roku 1939, vojak Slovenského národného povstania, veliteľ čsl. četníctva za povstania, partizán a ilegálny pracovník, a pre túto všetku činnosť bol slovenskou vládou odsúdený na smrť. Proti svojmu penzionovaniu podal odvolanie. (Výkrik: "Mal vstúpiť do KSS!") Ďalej plukovník Slezák, 55 ročný, vojak Slovenského národného povstania, starý ilegálny pracovník, vždy sa hlásil k československej myšlienke a je starým odborníkom. Tento dostáva plný plat, nič nerobí a ako dobrého odborníka ho Slovensko nepotrebuje? (Výkrik: "Neni v strane!") Jeden z najlepších znalcov predpisov a starý odborník plukovník Čobrda je 52 ročný, bol ilegálnym pracovníkom, vojakom Slovenského národného povstania, bol tiež penzionovaný, ačkoľvek má ešte sto chutí pracovať na budovaní nášho bezpečnostného sboru. (Výkrik: "Neni v strane!") Ďalej plukovník Karol Hajdóci, ktorého služobný pomer je dosiaľ nevyriešený, poberá plný plat, službu nekoná, vzdor tomu, že sa plne zapojil do Slovenského národného povstania, bol vojakom slovenského národného povstania, partizánom a je jedným z najlepších odborníkov. (Výkrik: "Neni v strane!") A ďalší dôstojník, ktorého pomer je nevyjasnený a dostáva normálne plné služobné požitky, je 49 ročný pplk. Košera, ktorý sa zapojil do povstania a po dobu 6 mesiacov vydržal u partizánov v horách. Prosím p. povereníka, aby láskavé konečne ich veci boly urýchlene a spravodlivo vyriešené, už vzhľadom k tomu, že na HVNB takmer od začiatku chýbajú ešte štábni dôstojníci s odbornými vedomosti

mi a s dlhoročnými skúsenosťami. Treba ich zapojiť do budovania Republiky a nie nechať ich odpočívať, pretože neboli sympatickí niekomu z býv. III. odboru alebo VI. odboru Povereníctva vnútra v minulosti. (Potlesk. )

Dobré vyškolenie sboru zaručuje jeho dobrú morálku a disciplínu, ako aj správne vykonávanie svojich povinností. Pán generál Ferjenčík sa pečlive stará o školenie sboru. Najdôležitejšia je výchova veliteľov staníc, ktorí sú dušou bezpečnostnej služby najmä na vidieku. Chválihodné je aj to, že veliteľ školstva sa nepridržiava len starých zkostnatelých predpisov, ale postupuje súčasne s dobou a najmä budúcich veliteľov staníc pripravuje vo všetkých smeroch, ako to vyžaduje dnešný život.

V krátkej budúcnosti sa uskutoční škola pre výkonných dôstojníkov, kde budú mať prednostné právo tiež zaslúžilí členovia sboru.

Okrem tých, proti ktorým sa vedie trestné pokračovanie a niekoľkým Nemcom, bol už celý sbor preverený. Preverovanie v minulosti bolo strannícky vykonávané a až po zákroku niektorých politických činiteľov bola urobená náprava. Čaká nás však ešte jedna chúlostivá vec Vraví sa veľa o očiste verejného života. Myslím, že v prvom rade by sa mala vykonať očista u tej inštitúcie, ktorej poslaním je očistu vykonávať, teda u VII. odboru Povereníctva vnútra. (Potlesk. Výkriky, hluk. ) Mám tým na mysli odstrániť osoby mravne nezachovalé a v niektorých prípadoch i politicky nespoľahlivé. Mám dôkazy, že u VII. odb. Povereníctva vnútra sa nachádzajú i také osoby, u ktorých je doteraz neznámy ich pôvod a národnosť. Ukrývajú sa pod rôznymi menami a páchajú to najväčšie zlo. Malo by sa však urobiť pevné a konečné rozhodnutie, či platí, alebo neplatí pre všetky politické strany tá zásada, že keď bol niekto exponentom HG, domobrany, HSĽS, atď. a nevadí mu toto ani pri preverení ani pri povyšovaní, alebo pri prijatí do služieb, pretože je očistený na základe potvrdenia, ktoré obdržal buď od politickej strany, alebo od niektorého politického činiteľa, v ktorom sa dokazuje, že tam, alebo oznam bol vyslaný. (Výkriky, hluk. ) Pán povereník vnútra spomenul i to, že ešte sú niektorí priedušnici NB internovaní v Sovietskom Sväze. Mám vedomosť,

že sa do Sovietskeho Sväzu dostali aj také osoby, ktoré boly za Slovenského štátu odsúdené na smrť pre povstaleckú a partizánsku činnosť. Mám vedomosť o tom, že sA tam dostali partizáni, ako aj takí, ktorí všemožne pomáhali partizánskemu hnutiu. Preto je našou svätou povinnosťou týchto ľudí sa ujať, pretože je dokázané, že boli odsúdení vo väčšine prípadoch na základe falošných udaní alebo pomsty. Nejde tu len o nich, ale musíme mať na zreteli aj ich rodiny, ktoré nevine trpia a o ktoré nie je dosiaľ postaráme.

Ozbrojené skupiny hneď po oslobodení našej Republiky usadily sa v našom pohraničí, najmä na východe štátu, kde lúpily a terorizovaly obyvateľov. Tu musíme byť povďační nášmu bezpečnostnému sboru, ktorý spolu s československou armádou a s finančnou strážcu podnikal veľké akcie proti nepriateľom Republiky a ešte i dodnes tam poniektorí členovia sboru NB svedomite plnia svoj ťažký úkol.

V poslednej dobe ozbrojené skupiny prenikly hlboko na západ, pri tom sa pravdepodobne snažia prejsť do susedných štátov. I napriek tomu, že sa vyhýbajú stretnutiu sa s našimi bezpečnostnými orgánmi, naše orgány konajú svedomite svoje povinnosti, takže nedávno dvaja príslušníci NB v dôsledku tejto svojej horlivej činnosti zaplatili to svojimi životmi.

Dňa 17. t. m. na celoštátnej konferencii Sväzu zamestnancov SNB v Prahe o týchto veciach prehovoril i pán minister vnútra Václav Nosek, ktorý kládol dôraz na to, že musíme potreť benderovské tlupy, aby sme si zabezpečili hranice pre prípad, až jedenkrát odíde Rudá armáda na druhej strane našich hraníc. Akcia Benderovcov je veľkým nebezpečím pre bezpečnostné pomery v štáte a to jak po stránke verejnej, tak i po stránke politickej bezpečnosti. Žiaľbohu sme svedkami, že tu musíme bojovať nielen proti cudzím elementom, ale i proti naším ľuďom, ktorí pod rúškom benderovčiny páchajú organizované lúpeže. Úradne zistené boly 3 prípady a to jeden pri Michalovciach, druhý v okolí Ružomberka a tretí v oblasti Levoče, kde boli dňa 12. IV. 1947 uväznení 9 páchatelia. Interesantné je to, že u všetkých prípadov išlo o osoby príslušné do tej politickej strany, ktorá neustále obviňuje Demokratickú (stranu z protištátnej činnosti. Ba dokonca sa vyskytly i prípady, že tieto takzvané benderovské výpravy sa osnovovaly v sekretariáte spomínanej politickej strany. (Výkriky, hluk. ) Pýtam sa, kde títo páchatelia berú zbrane a Kto ich podporuje? Či toto neni podporovanie neporiadku, (výkriky: "Amerika!" "Ďurčanský!") brzdenie konsolidácie bezpečnostných pomerov a umožňovanie rozkvetu činnosti protištátnych elementov, čiže fašizmu a reakcie? čo si máme myslieť o tom, keď začiatkom tohoto mesiaca Národná bezpečnosť pri razii v komunistickej obci Lipt. Lužná zabavila 100 pušiek, 4 automaty, ručné granáty a za 4 nákladné autá voj. výzbroja? (Výkriky: "To je málo! To je demokratická obec!") Boli sme už svedkami viacerých prípadov, ako napríklad v Závadke, Šihle, Drábsku, Kysuci, a podobne. V tomto nedovolenom ozbrojovaní nevidia vedúci činitelia KSS ohrozovanie bezpečnosti Republiky? (Hluk. ) Nielen, že nevidia, ale v každom prípade sa škodcov zastávajú, poskytujú im ochranu a proti tomu, kto háji záujmy zákona, ostré postupujú. Toto je obraz o tých, ktorí sa o považujú obviňovať niekoho z protištátnej činnosti. V posledných dňoch sme boli svedkami toho, že Okresný sekretariát KSS v Brezne n/Hronom znemožnil vypátranie zbrojní v tomto okrese. (Hlas: "Predseda ONV za KSS vyzýval, aby si schovali zbrane!" "Je písomný doklad!" "Ale, keby tak Demokrati mali zbrane a robili tak ako vy, to by bolo kriku!")

Konsolidácii vnútorných pomerov v štáte najviac škodia ilegálne prechody pašerákov a rôznych bezdomovcov, ktorí sa skrývajú pred zákonom pre ich fašistickú minulosť. Títo pašujú, zapodievajú sa vyzvedačstvom. Boly urobené opatrenia, aby sa takéto osoby sústreďovaly na určitých miestach, odkiaľ sa majú vyhostiť zpäť do toho štátu, odkiaľ k nám prišli. Príslušníci sboru NB spolu s finančnou strážcu túto službu veľmi svedomite konajú, však sú zavše znechutení a prekvapení niektorými opatreniami VII. odboru Povereníctva vnútra, pri ktorých tento odbor nielen že hatil službu, alp podporoval ilegálne prechody. Ako dôkaz uvádzam tento prípad: Minulého roku stanica NB Bardejov zadržala 26 uprchlíkov z Poľska, hovoriacich výlučne po nemecky. Keď stanica Bardejov chcela uprchlíkov vrátiť zpäť do Poľska, resp. do Rakúska vo smysle predpisov, bola v tomto

výkone hatená na základe rádiogramu býv. VI. odboru Povereníctva vnútra, ktorý nariadil spomenutých uprchlíkov eskortovať do Bratislavy. Keď eskorta prišla do Bratislavy, prednosta VI. odboru pán pplk. Viktorín nariadil veliteľovi eskorty, aby uprchlíkov odovzdal súkromnej osobe, istému Dr. Friedlovi, ktorý s Povereníctvom vnútra, ani s úradným výkonom nemal nič spoločného. Keď veliteľ eskorty odoprel tento rozkaz vykonať, asi po 4 hodinách čakania prišly 2 civ. osoby (nie zamestnanci VI. odboru), ktoré prevzaly eskortovaných na podklade predloženého potvrdenia, opatreného pečiatkou VI. cdboru Povereníctva vnútra. Neskoršie, keď VI. odbor chcel brať ma zodpovednosť veliteľa eskorty, preto že zapríčinil útek 26 spomínaných uprchlíkov, veliteľ eskorty sa musel brániť a dokazovať, že on konal presne podľa služobných predpisov a že uprchlíkov prepustil VI. odbor Povereníctva vnútra.

Po skončení vojny zbytky fašizmu na celom svete horlivé vyvíjajú svoju činnosť, ktorá všade, i u nás smeruje proti štátu. Tejto protištátnej činnosti sa, najlepšie darí v ilegálnych organizáciách, ktoré sa zakladajú jak doma, tak i v cudzine. Tieto ilegálne organizácie u nás sa živia jednak nádejou na novú vojnu a túžbou po navrátení sa minulosti, alebo túžbou po odtrhnutí časti našej Republiky a jej privtelení k inej mocnosti. Túto poslednú činnosť vyvíjajú najmä na východnom Slovensku isté osoby, ktoré verejne slúžily aj Slovenskému štátu. Tu leží najväčšia zodpovednosť VII. odboru Povereníctva vnútra a jej orgánov. Pochybujem však, že by táto složka splnila svoj úkol s takými odborníkmi, akých má teraz k dispozícii a ešte k tomu, keď si v poslednom čase prepustila svoje najlepšie kvalifikovanie sily zo služieb. Okrem toho táto složka len vtedy bude konať svoje správne poslanie v záujme slovenského národa a, ČSR, keď sa bude vedieť povzniesť nad všetky politické strany a nie ako je tomu teraz.

Slávna Slovenská národná rada! Pri tejto príležitosti si považujem za pcvinnoeť a potrebné objasniť i niektoré momenty okolo prípadu Kubíka v záujme hájenia dobrého mena sboru NB.

Meno kpt. Kubíka sa tak často objavuje či už v tlači alebo v parlamente a to vždy v spojitosti s NB. Prehlasujem, že

Štefan Kubík nie je dôstojníkom NB, pretože do sboru nebol nikdy prijatý a jeho dekrét č. 363/45 prez. zo dňa 21. V. 1945 znie takto: Vážený pán Štefan Kubík, Košice. K prvým slobodným oslavám sviatku práce povyšujem Vás za mimoriadne zásluhy a prácu v boji proti Nemcom na kapitána, o čom upovedomujem Hlavné veliteľstvo NB. Za povereníka: Švikruha, v. r. (Výkriky, hluk. ) O nedostatku toho. to dekrétu, ako aj o nedostatku podmienok prijatia u Kubíka podľa platového zákona sa dozvedelo svojho času i HVNB, ktoré na základe týchto skutočností koncom roku 1945 odoprelo Kubíkovi vyplácať služobný plat. Svojho času boly odhalené vraždy partizánov, najmä ruských, ďalej bezpečnostných orgánov a rôznych nevinných osôb. Podozrenie parilo okrem iných i na Kubíka. Z tohoto vzniklý veľké polemiky v tlači a veľké vyšetrovania a interpelácie v parlamente, činitelia KSS sa húževnaté ujali Kubíka a dokonca nemiestnym spôsobom napadli vojenského prokurátora, Ktorý konal len svoju povinnosť (Hluk. ) Nie som k tomu povolaný, aby som zisťoval vinu alebo nevinu Kubíkovú, ale považujem (výkriky) za potrebné a za povinnosť tu oznámiť, že v prípade Kubíkovom sa dobrovoľne prihlásil jeden svedok a síce Ján Kaplač na stanici NB v obci Ves Rudlotice, okres Krnov, ktorý doslovne udal toto:,. Sloužil jsem za, doby okupace v partizánské skupine Čapajev, odrad Pugačev od 4. srpna do konce listopadu 1944. Velitelem partizánske skupiny byl major Kukurelli. V této skupine sloužil istý Kubík. Asi v měsíci listopadu 1944 byli jsme vysláni na určitou akci směrem Dukla-Laborec-hora Kamjonka V tomto vyslaném oddílu byl jsem já, major Kukurelli, major Kokin a Kubík. Asi o 7. 30. když jsme šli dopredu, uviděl jsem, když dotyčný Kubík vytáhl pištoli škodovku 6. 85 mm a vypálil proti majorovi Kukurelimu asi ze vzdálenosti 2 metru do levého spánku. Kukurelli upadl ihned mrtev. Pohřben jest u Habury-Ruská Cerkev a byl převezen pozdějí do Košic. Podotýkam, že jsem udal pravdu a žádam, aby vec byla vyšetrená a vinník byl potřestán. " (Výkriky, hluk. )

Ja k tomu chcem poznamenať len toľko, že u VII. odboru Povereníctva vnútra pozbavili Kubíka služby dňa 10. X. 1946 a napriek tomu mu učtáreň Povereníctva vnútra vyplácala plné požitky až do 1.

mája 1947, čo je okrádanie štátnej pokladnice. Toto je najväčšie obvinenie proti Kubíkovi a prosím, aby bol prípad dôkladne a nestranne vyšetrený, aby sa s tým nezaspalo, ako s prípadmi zavraždenia partizánov Tkačenku a spol. napriek tomu, že to bolo komisionálne vyšetrené ešte v novembri roku 1946.

O tom, že na východnom Slovensku bol dušou a organizátorom partizánskeho hnutia mjr. Kukurelli, nepochybuje nikto a je preto našou svätou povinnosťou pričiniť sa o objasnenie prípadu. (Výkriky, hluk. )

Teraz najmä v dvojročnici je veľmi dôležité chrániť i bezpečnosť majetku a osôb v znárodnených podnikoch. Výnosom Povereníctva vnútra c. 7795/1946 zo dňa 6. VIII. 1946 boly zriadené závodné stráže, ktorých úlohou je chrániť štátny majetok. O organizáciu a výzbroj sa stará SOR. Výcvik a školenie stráží majú byť vedené v dohode s organizáciou NB. Keď. že ide o stráženie tak dôležitých podnikov a tiež ozbrojovania vo väčšom merítku, s hľadiska verejnej bezpečnosti je žiadúce, aby táto složka bola uzákonená.

Vojenská správa sa už viackrát sťažovala na neprístojnosti, ktorých sa dopúšťajú príslušníci závodných stráží v priemyselných podnikoch. Ako napr. hrajú karty, opíjajú sa a dopúšťajú sa iných deliktov.

Sme svedkami ďalších závažných nedostatkov súvisiacich so závodnými strážami a síce, že často nimi disponujú nekompetentné a nezodpovedné osoby. Napríklad v poslednom čase v závode Stollwerck v Bratislave predseda odborovej organizácie Ján Faban neoprávnene dal príkaz veliteľovi stráže Ignácovi Banárovi, aby na mieste vyhodil zo zavedú tajomníka Martinca a v prípade, že by sa tento protivil, nariadil, aby ho stráž zastrelila. (Smiech. ) Po tomto čine sa nevedela národná správa podniku zaručiť za osobnú bezpečnosť tajomníka Martinca. (Výkrik: "Včera som to vyšetroval na Povereníctve výživy a neni to pravda!") Načo sú potom závodné stráže? Kto s nimi disponuje a komu vlastne slúžia? či to má byť legálne ozbrojovanie istej skupiny ľudí, ktorí budú potom používaní na terorizovanie, presadzovanie neporiadkov do podnikov a na presadzovanie tak zvanej vôle ľudu? (Výkriky. ) Prosím pána

povereníka, aby i v tejto veci zjednal nápravu.

Prv než ukončím, musím tu z tohoto miesta! odsúdiť štvavý článok "Rudého práva", ktorým dňa 25. t. m. toto napadlo statočných pracovníkov z Povereníctva vnútra Viem, o čo ide súdruhom z "Rudého práva. " Odstrániť niektorých tých poctivých starých školených úradníkov, (smiech) ktorí majú ešte smysel pre svedomitú prácu a rešpektujú právny poriadok. Potom by si "Rudé právo" a jeho prívrženci namiesto nich nasadilo tam ľudí typu Večera, ktorým by nevadila ani gardistická legitimácia, ani mravná nespoľahlivosť. (Potlesk. Výkriky, hluk. )

Prehlasujem, že my sa od "Rudého práva a jeho prívržencov nebudeme učiť ako si máme zariadiť bezpečnosť na Slovensku. (Hlas: "Tak je!" Iný hlas: "Viď Kazár!'') Slovenský národ i v tomto smere dokázal svoju vyspelosť a to viackrát. Slovenský národ si je plne vedomý, že od vnútornej bezpečnosti, a to najmä teraz, závisí celý beh života v štáte. Keď je v štáte poriadok a zaručená bezpečnosť, vtedy je tam i požehnanie, práca, sloboda a pokoj. Slovenský národ složil skúšku politickej spoľahlivosti jak počas Slovenského národného povstania, tak i v nedávnych ťažkých dobách. Stálo ho to veľa, veľa trpel a veľa bojoval a bojovať bude i naďalej, nakoľko si je vedomý, že bojuje za demokraciu, za kresťanský svetonázor, za slobodu, za nedeliteľnú a šťastnú Republiku československú. (Potlesk. ) "Rudé právo" a jeho prívrženci takýmito písačkami znevažujú a znehodnocujú i namáhavú a zodpovednú prácu pána povereníka vnútra gen. Dr. Ferjenčíka a jeho spolupracovníkov, ktorí v ťažkých dobách nezradili, ba všemožne napomáhali politicky prenasledovaným občanom Republiky. (Výkriky. ) Pán povereník sa všemožne usiluje o konsolidáciu bezpečnostných pomerov, čoho ovocím sú oveľa zlepšené bezpečnostné pomery u nás, ako boly predtým než prevzal tento rezort

Slávna Slovenská národná rada! Demokratická strana vyslovuje za toto pánu povereníkovi vnútra gen. Dr. Ferjenčíkovi svoju najväčšiu dôveru a je kedykoľvek ochotná poskytnúť mu všemožnú podporu v jeho ťažkej práci, k čomu prejavuje tú najlepšiu vôľu. (Potlesk. )

Predsedníctva sa ujal podpredseda SNR Andrej Cvinček.

Podpredseda SNR Andrej Cvinček: Ďalším rečníkom je pán člen Slovenskej národnej rady Jozef Holička. Udeľujem mu slovo.

člen SNR Jozef Holička:

Slávna Slovenská národná rada!

K expozé pána povereníka vnútra gen. Dr. Ferjenčíka by som chcel povedať niekoľko poznámok o tom, ako u nás na Slovensku mnoho ráz viazne konfiškovanie priemyselných i pôdohospodárskych majetkov nepriateľov štátu. Chcem prehovoriť o tejto otázke nielen s hľadiska sociálneho, ale predovšetkým s hľadiska štátnej bezpečnosti. I v tejto veci sa môžem, pripojiť k vyhláseniu nášho klubu, že naša štátna bezpečnosť závisí od plnenia vládneho programu, lebo je to jedine nás vládny program, ktorý - na základe našich trpkých skúseností z Mníchova a z rokov fašistickej poroby - zaručuje napredovanie slovenského a českého národa a aj pokoj a bezpečnosť Republiky.

pokiaľ ide o konfiškácie, musím sa odvolať na dekrét č. 108/1945, Sb. ktorý vyhlásil za skonfiškovaný všetok majetok nepriateľských osôb a to Nemcov, Maďarov a kolaborantov, bez ohľadu na národnosť, ako i nemeckých, maďarských a kolaborantských spolkov, účastinných spoločností a družstiev. Nemusím znovu zdôrazňovať, aký význam to má pre Republiku a jej ľud, najmä tiež pre slovenský ľud, aby neostávaly majetky od ľudu získané v rukách jeho najväčších nepriateľov, ktorí tieto majetky zneužívali proti demokracii a Republike v časoch najkritickejších. Dekrét, ktorý som už spomenul, uložil okresným národným výborom a Povereníctvu vnútra, aby konkrétne zistily, ktoré sú tieto nepriateľské osoby, ktorým treba majetky skonfiškovať. Okresné národné výbory a Povereníctvo vnútra malý plniť túto povinnosť z vlastnej iniciatívy a z úradnej moci žiaľ, dnes musíme konštatovať, že sa to dialo veľmi nedostatočne. To uznalo konečne i samo Povereníctvo vnútra, keď až teraz navrhlo, aby sa odtiaľto z Bratislavy vyslaly do jednotlivých miest osobitné zisťovacie komisie, ktoré majú len teraz urobiť to, čo už malo byť dávno urobené, totiž zisťovať nepriateľské osoby, podliehajúce konfiškácii.

Chcem sa predovšetkým zastaviť u Nemcov, ktorým mal byť ako úhlavným nepriateľom nášho národa a štátu skonfiškovaný majetok. Okresným národným výborom muselo byť známe, ktoré osoby sú v ich okrese nemeckej národnosti a maly samy z vlastnej iniciatívy zaviesť konfiškačné pokračovanie proti nim.

Na ktorého Nemca sa má vzťahovať výnimka z konfiškačného dekrétu, to už nie je vecou okresného národného výboru, ale predovšetkým samého Nemca, aby sa o výnimku a tým tiež o zachovanie československého štátneho občianstva uchádzal. Pravda, túto výnimku môže úspešne uplatniť len ten Nemec, ktorý dokáže, že nikdy neporušil vernosť k Československej republike, k českému a slovenskému národu a že okrem toho činne bojoval za oslobodenie Československej republiky, alebo trpel pod fašistickým terorom.

No, podľa pravdy musím vyhlásiť, že na mnohých miestach terajší predstavitelia okresných národných výborov zavinili, že tieto naše ľudové orgány sa odchýlily od svojho správneho poslania a svoju úlohu nesplnily. V takýchto prípadoch mnohé okresné národné výbory samy veci riadne nevyšetrily a často sa uspokojily rôznymi,, bumáškami", podľa ktorých Nemci údajne kdesi-čosi dali partizánom, hoci tí istí Nemci boli prv alebo aj ozaj za povstania členmi Deutsche Partei a iných fašistických organizácií a aktívne podporovali nemecký fašistický režim. Okresné národné výbory, ktoré pod vplyvom istých svojich predstaviteľov nebraly dosť vážne Štátny a národný záujem, vydávaly tiež tzv. osvedčenia "B", t. j. potvrdenia o tom, že niektorý nemec podal odôvodnenú žiadosť o zachovanie štátneho občianstva a preto nepodliehal konfiškácii, osobám zrejme celkom nehodným. Takéto osvedčenie dostali aj Nemci, o ktorých tie isté národné výbory potvrdily, že boli členmi Deutsche Partei, ako ho dostal napr. Fridrich Holeček od ONV v Žiline. Také osvedčenie dostal dokonca aj Nemec, odsúdený ako aktívny nacista ľudovým súdom - napr. Oskár Petz od MNV v Bratislave.

Ešte horšie je to s konfiškáciami u kolaborantov, ktoré sa na Slovensku takmer vôbec neuskutočnily, a to aj u takých osôb, ktoré hraly význačnú úlohu vo fašistickom režime tzv. Slovenského štátu.

Konfiškácie sa v mnohých prípadoch nedotkly dokonca ani takých osôb, ktoré boly za svoju zradcovskú činnosť odsúdené a ktoré treba už aj v dôsledku rozsudku úradne považovať za kolaborantov.

Vyrábajú sa úplné zázraky v premieňaní Nemcov na Maďarov a prípadne na Slovákov. Ľudia, o ktorých je nielen verejne známe, ale aj úradne potvrdené, že boli Nemcami, naraz vystupujú ako nezávadní Slováci. Takýto zázrak sa stal napr. s Hitschom a Alexym v Poprade. O Hitschovi oblastné veliteľstvo Národnej bezpečnosti potvrdilo, že bol zapísaný y sozname členov Deutsche Partei, ten istý Hitsch bol odsúdený okresným ľudovým súdom za podporu nemeckého vojnového úsilia a predsa dostal osvedčenie o štátnej, národnej a ľudovodemokratickej spoľahlivosti a Povereníctvo vnútra mu toto osvedčenie potvrdilo. A tomu istému Hitschovi potvrdil okresný národný výbor a potvrdilo i (Povereníctvo vnútra, že jeho majetok konfiškácii nepodlieha. Je veľmi nevysvetliteľné, ako môže byť spoľahlivý človek, ktorý bol len nedávno odsúdený okresným ľudovým súdom, bol členom DP a pritom dokázateľne zväčšil svoj majetok za existencie tzv. Slovenského štátu na štvornásobok dodávkami pre nemeckú armádu a rabovaním slovenských lesov.

V poslednom čase robotníctvo niektorých priemyselných závodov na Slovensku muselo sa ohlásiť a protestovať dokonca aj demonštračnými štrajkmi proti tomu, aby už skofiškované ich podniky neboly vrátené zahraničným kapitalistom a nepriateľom štátu. V týchto prípadoch - ako to bolo v prípade fy Frank v Seredi, v prípade dioseckého cukrovaru n najnovšie v prípade popradského pivovaru - robotníctvo oddané svojej vlasti sa právom rozhorčilo a aj s tohto miesta musíme mu len ďakovať za to, že sa, postavilo na "obranu národného majetku.

V prípade fy Frank v Seredi Povereníctvo vnútra nepostupovalo správne. Veľmi starostlivo skúmalo údaje, ktoré zdanlivo hovorily proti konfiškácii, ale nepostaralo sa o riadne úradné vyšetrenie ktorým by nestranne zistilo dôkazy, hovoriace za konfiškáciu. Povereníctvo vnútra mohlo predsa vlastným vyšetrovaním zistiť, v akej reči viedla fy Frank korešpondenciu a knihy, ako sa vedenie firmy správalo za existencie Slovenského štátu a aký vplyv mala na vedenie rodina

Frank. No, Povereníctvo vnútra v tomto mysle vôbec nevyšetrovalo a uspokojilo sa s dôkazným materiálom, ktorý predložili odvolatelia, t. j. zahraniční kapitalisti.

Ani v prípade dioseckého cukrovaru nemala sa vec ináč. Tu sa okresný národný výbor spokojil jedine s tvrdením, s ktorým vystúpil advokát zahraničných kapitalistov, a na tomto podklade zrušil konfiškáciu, pričom nepreskúmal a nevyšetril celú vec, najmä nemal na zreteli všetok dôkazný materiál, ktorý hovoril za konfiškáciu.

V oboch prípadoch - i v prípade fy Franck, i v prípade dioseckého cukrovaru - ide o veľký majetok. Vzhľadom na to a tiež vzhľadom na pokus o zásah z cudziny malo Povereníctvo vnútra vec samo riadne a podrobne vyšetriť a malo samo rozhodnúť ešte v prvej stolici. TO sa nestalo ani v jednom, ani v druhom prípade.

Rovnako sa vo veľmi mnohých prípadoch nesprávne postupuje - aj keď ide o konfiškáciu pôdohospodárskych majetkov. Prejavuje sa aj tu línia, ktorá naskrze nevyhovuje štátu a jeho bezpečnosti. Mnohé veľkostatky, ktoré už dávno malý byť konfiškované, aby sa dostaly do rúk slovenského ľudu, sú ešte aj dnes v rukách Nemcov, Maďarov, zradcov a dosiaľ konfiškované neboly. Takto mal byť, ale nebol dosiaľ skonfiškovaný majetok nemeckej spoločnosti Negotium, kde takmer všetky účastiny sú v rukách Nemení Hirtscha. Podobne nebol dosiaľ skonfiškovaný majetok Kataríny Szombathelyovej a mnoho iných. Zarážajúca je najmä skutočnosť, že nebola u nás dosiaľ skonfiškovaná pôda ostrihomského arcibiskupstva, hoci ostrihomským arcibiskupom je známy reakcionár Mindszenthy a hoci majetok tohto arcibiskupstva v Maďarsku bol už rozpalcelovaný. Na Slovensku má tento majetok výmeru 50. 000 katastrálnych jutár. Doteraz nebol podaný ešte ani len návrh na konfiškáciu, hoci v smysle nariadenia Slovenskej národnej rady 104 ma! už byť skonfiškovaný a rozdelený medzi slovenských roľníkov. Je aj mnoho iných prípadov, že Povereníctvo pôdohospodárstva a pozemkovej reformy dosiaľ nepodalo Sboru povereníkov návrhy na konfiškáciu. Stalo sa tiež v mnohých prípadoch, že zástupcovia Povereníctva pôdohospodárstva v konfiškačných komisiách dostali pokyny, aby predložili na prerokovanie konfiškácie, o ktorých už rozhodlo svojho času Predsedníctvo Slovenskej národnej rady. A pod vplyvom týchto zástupcov Povereníctva pôdohospodárstva konfiškačné komisie skutočne aj zrušily vo viacerých prípadoch konfiškačné rozhodnutia Predsedníctva SNR. Je jasné, že i tým všetkým sa poškodzujú záujmy štátu a jeho bezpečnosť, ale vnáša sa aj neistota a nepokoj medzi roľníkov, podlamuje sa ich pocit majetkovej istoty, čo tiež naskrze nepodporuje hospodársku konsolidáciu štátu.

Zmätok, spôsobený rušením konfiškačných rozhodnutí umožnil, že miestami bola proti roľníkom dokonca zneužívaná i Národná bezpečnosť. (Výkriky. ) Stalo sa to napr. v prípade Leonardyho, kde miestna roľnícka komisia v Šarfii pridelila inventár a, statok uchádzačom a, kde boli potom členovia tejto komisie obvinení z krádeže tohto inventáru a statku. V prípade Emödyho v Šurankách pri Nitre zase dostali členovia Národnej bezpečnosti príkaz, aby odobrali roľníkom dobytok, ktorý im pridelila miestna roľnícka komisia. Povážlivým. spôsobom zakročovala Národná bezpečnosť aj v prípade Majlátha-Pokomého vo Veľkých Chrašťanoch, okres Zlaté Moravce. Tu sa stalo, že veliteľ národnej bezpečnosti v Dolných Slažanoch navštívil Kolomana Valkoviča vo Veľkých Chrašťanoch, spytoval sa ho, kto kázal roľníckej komisii pôdu maďarského veľkostatkára rozdeliť a prikázal mu, aby dal kolíky označujúce prídely vytrhať.

Toto obchádzanie vládneho programu, zákonitých ustanovení a zásad Slovenského národného povstania znepokojuje, ako som už povedal, slovenský ľud. Náš ľud sa domáha nápravy, ako to vidíme v Seredi a v Poprade a ako to dosvedčuje aj jasne vyslovené želanie slovenských dedín. Pokladám za svoju povinnosť vyhlásiť, že Komunistická strana Slovenska podporuje a bude i naďalej v plnej miere podporovať požiadavky slovenských robotníkov a roľníkov, aby už prestoly neprístojnosti v súvislosti s konfiškáciami nepriateľského majetku. Budeme túto požiadavku slovenského ľudu i naďalej podporovať v záujme štátnej bezpečnosti a aj preto, aby sme zabezpečili pokojný hospodársky vývin na Slovensku, aby nič nebránilo ľudu venovať sa budovateľskej

práci a uskutočňovaniu dvojročného plánu. (Potlesk. )

Podpredseda SNR Andrej Cvinček:

Hlási sa k slovu ďalší rečník, pán člen Slovenskej národnej rady Michal Chudík.

Člen SNR Michal Chudík:

Slávna Slovenská národná rada!

Myslím a zdá sa mi, že fantastické detektívky členstvo Národnej rady viac zaujímajú, ako konkrétne prípady nášho slovenského pracujúceho ľudu. Podľa toho, ako to vyzerá teraz. (Potlesk. )

S výsostného hľadiska štátnej bezpečností a konsolidácie pomerov je dôležité, aby boly do dôsledkov a čím rýchlejšie doriešené tie problémy nášho vnútroštátneho života na Slovensku, ktoré svojou závažnosťou a vleklosťou brzdia budovateľské úsilie nášho národa a zpravidla sú platformou pre činnosť reakčných štátu a národu nepriateľských elementov Musíme si preto bedlivé všímať všetko, čo by mohlo nepriaznivé ovplyvniť dôveru nášho ľudu v pevnosť a trvanlivosť Československej republiky, jeho vieru v pevnosť a trvanlivosť mieru, zaisteného nám spojeneckým Sovietskym sväzom a ostatnými. slovanskými národmi, ako aj jeho presvedčenie, že naše priateľstve k ostatným demokratickým štátom celého sveta je úprimné a poctivé.

Jedným z takýchto problémov našej národnej revolúcie, ktorým sa aj p. povereník vnútra vo svojom expozé podrobne zaoberal, je dokončenie odsunu Nemcov.

Nášmu ľudu bolo zrejmé už priebehom poslednej vojny, že spolužitie s Nemcami v jednom štáte po vojne nebude možné n bolo vrúcnym želaním celého slovenského národa raz navždy očistiť Slovensko od domácich nacistov a karmazinovcov. Toto želanie zmenilo sa priebehom národného povstania a po ňom, v dňoch najtvrdšieho zápasu Slovákov o svoju národnú si československú štátnu existenciu v pevné a tvrdé odhodlanie, raz navždy zúčtovať s nespratným a slovenskému ľudu nepriateľským nemectvom. A ten fakt, že naše účtovanie s mnohonásobnými vrahmi slovenských partizánov a povstelrov, slovenských bezbranných žien, detí, a starcov dialo sa formou nekrvavou takou cestou, ktorá by každému kultúrnemu národu robila česť, svedčí o mravnej a ľudskej čistote a výške si o mohutnej duchovnej istote a sile celého slovenského národa.

Otázka odsunu zvyškov domácich Nemcov stala sa skutočne záležitosťou širokých más pracujúceho ľudu a pri riešení úloh s touto akciou súvisiacich mohly sa bezpečnostné orgány pevne opierať o pomoc a podporu u všetkého slovenského obyvateľstva. Aj s tohto miesta treba s vd'akou kvitovať namáhavú a obetavú činnosť Národnej bezpečnosti a ostatných bezpečnostných orgánov, ktoré so svedomitosťou a dôslednosťou im vlastnou vykonaly všetko, čo bolo v ich moci, aby sa odsunu nevyhol nikto, kto tam patril.

Pravda, ako pri každej inej príležitosti, tak aj pri odsune Nemcov ukázaly svoju pravú tvár mnohé národne chabé alebo priami zradcovské živly. Pokúšaly sa dostať z odsunu veľaraz takých Nemcov, ktorí v svojom okolí boli piliermi nacizmu, že to neboli drobní, bezvýznamní ľudia, netreba zdôrazňovať. Ba v niektorých obciach Spiša ako v Hobgarde, Gniazdach atď., kde váha odbojových složiek a pokrokového občianstva. bola menšia, podarilo sa ochrancom Nemcov urobiť z odsunu paškvil a na čas ich "zachrániť" pre Slovensko. Tiež úsilie jednotlivcov, ktorí za úplaty vymáhali Nemcov z odsunu, bolo časté a široká verejnosť sa právom nad počínaním takých "vlastencov" pohoršovala. Veríme, že pán povereník vnútra bude si považovať za svoju historickú a národnú povinnosť zbaviť slovenský ľud aj od zbývajúcich Nemcov, bez ohľadu na falošné jojkanie a nepravý humanizmus intrigánov.

Skončením odsunu Nemcov bude uzavretá jedna z najtrápnejších kapitol histórie Slovákov.

Do širokého rámca národnej revolúcie zapadá tiež okrem odsunu Nemcov, výmeny obyvateľstva g Maďarskom, súdenia zradcov a kolaborantov aj preverenie každého občania slovanskej národnosti nášho štátu s hľadiska štátnej, národnej a ľudovodemokratickej spoľahlivosti. Správne bolo usúdené hneď v prvých dňoch po oslobodení, že po vojnovej povíchrica a po toľkých politických zmenách, ktorým bolo obyvateľstvo celej Republiky vystavené, je nutné, aby bola skúmaná štátna spoľahlivosť najmä tých ľudí, na ktorých spočíva bezpečnosť ľudovodemokratického zriadenia nášho štátu. Boly k tomu určené okresné preverovacie komisie a pri

štátnych úradoch komisie pri každom centrálnom úrade. Tí, ktorí obstáli v tejto ťažkej životnej skúške po každej stránke, môžu na základe vysvedčenia o štátnej, národnej a ľudovodemokratickej spoľahlivosti zastávať akúkoľvek zodpovednú funkciu v našom verejnom a spoločenskom živote, pre ktorú stačia ich vlohy, vzdelanie a prax.

My Komunisti sme nepriateľmi umelého vytvárania ovzdušia permanentného preverovania. Táto kapitola by bola už dávno za nami, keby myšlienka preverenia nebola denne znehodnocovaná reakčnými kruhmi, ľuďmi za bakšiš ochotne slúžiacimi aj zradcom a falošnými prorokmi humamizmu. Ako ilustrácia činnosti reakcie v tomto smere nech slúži vydanie štátnej, národnej a ľudovodemokratickej spoľahlivosti Okresným národným výborom v Poprade Nemco-Maďarovi odsúdenému Okresným ľudovým súdom v Poprade, členovi Deutsche Partei pánu Ing. Hitschovi, štyrma hlasmi členov rady ONV nezúčastnených v odboji, proti trom hlasom medzi nimi jednému hlasu z Demokratickej strany, občanov, ktorí sa povstania a odboja proti Nemcom zúčastnili. (Výkrik: "Dať to povereníctvu a toto rozhodne!") Bohužiaľ bolo sa. treba až hore dovolávať tej pravdy. Tak isto a na základe chlórom sfalšovaných sčítacích listín - to je fakt a dokázané bezpečnostnými orgánmi - aj továrnikovi Nemcovi Richardovi Alexymu. Pravdaže, štamperlíkové priateľstvá v cestovných, rýchlikových jedálnych vozňoch tzv. lepšej pánskej spoločnosti hrajú vždy dôležitú rolu pri týchto protiľudových, (výkrik: "Politická spoľahlivosť vydaná predsedom KSS!") protinárodných a protištátnych aktoch. A povstalci a partizáni, ilegálni pracovníci a politickí väzni, od vás je "aktom nezodpovednosti", keď reagujete na také výčiny už prismelých kupcov v chráme národnej čistoty. tak ako káže Vaša odbojárska česť. (Výkriky. )

No, snahy znehodnotiť preverovanie dokazujú jasne, že akú dôležitú úlohu hrá vydávanie vysvedčenia o spoľahlivosti alebo preverovací dekrét v organizácii nášho slobodne sa rozvíjajúceho hospodárskeho, politického a spoločného života Preto žiadame Povereníctvo vnútra, aby otázke vydávania osvedčení o štátnej, národnej a ľudovodemokratickej spoľahlivosti, venovalo v budúcnosti náležitú pozornosť.

A nielen to! Je nutné, a, by Povereníctvo vnútra ako dozorčí orgán okresných národných výborov stíhalo každého úradníka úradu ONV alebo člena ONV, ktorý sa proti predpisom v tomto smere vydaným akýmkoľvek spôsobom prehrešia.

Nehovorím o národnej cti takých ľudí, ktorí podobným pánom odhlasovali politickú spoľahlivosť.

Ideálom a ta ideálom na dosah ruky pre nás všetkých, ktorí sme za ČSR bojovali alebo boli väznení, je, mať túto obnovenú Republiku československú štátne jednotnú a nerozdvojiteľnú, národne konsolidovanú a ľudovodemokratickú. Preto povinnosťou nás všetkých je bdieť aj nad vydávaním vysvedčení o spoľahlivosti, ktoré prezentujú občanov pre služby tejto Republike a odmietnuť všetkých, ktorí paktovaním s piatou kolónou záujmy nášho štátu ohrozujú. (Potlesk. )

Toto sú pre nás hľadiská, ktoré podmieňujú tiež našu štátnu bezpečnosť s hľadiska medzinárodného. Lebo len štát vnútorne pevný, jednotný môže byť cenným partnerom ostatným spojencom. Vyvíjať zvýšené úsilie pre odstránenie všetkých prekážok na ceste za hospodárskou a politickou konsolidáciou je preto požiadavkou prítomných dní.

Nesmieme sa zastaviť ani na okamžik ani pri takej prekážke, ako je prítomnosť benderovských bánd na východnom Slovensku. (Výkrik: "Hovoril o tom už Váš predrečník!") Prosím, ja mám slovo a neráčte ma opravovať. I keď sa dnes už dívame na tieto bosé, polonahé a hladom zdecimované lupičské hordy ako na posledné neslávne dejstvo nacistickej frašky, je potrebné ihneď energicky skoncovať s ich prítomnosťou v severných okresoch východného Slovenska (Potlesk) A to myslím, nemusí rozčuľovať ani pána poslanca Géciho, keď sa i dvakrát zdôrazní na pôde Národnej rady. Dnes už neprišli sem preto, aby robili predvolebnú agitáciu určitej politickej strane a pre. nasledovali Komunistov, (potlesk) ale uchýlili sa do slovenských lesov pred trestajúcou rukou spojeneckej poľskej armády. No, predsa ich prítomnosťou trpí atorita štátnej svrchovamosti, dobré meno československej armády a, bezpečnostných sborov. Bolo by preto na mieste. keby na pomoc armáde boli pod velením príslušníkov Národnej bezpečnosti a finančnej stráže vyzbrojení partizáni a vojaci ohrožených obcí, ktorí by tieto strážili a benderovské tlupy do dedín nepripúšťali.

Toto sme povinní urobiť už aj preto, že utrpenia východoslovenského obyvateľstva, vojnou najťažšie postihnutého, bolo priveľa.

Je len treba obdivovať oddanosť občanov východoslovenských miest a dedín k Československej republike. Tu, v najťažšie skúšanom kraji nášho štátu pevne zakotvuje program ľudovej demokracie. Východnému Slovensku, ako mostu medzi ostatnými časťami našej republiky a našu štátnu národnú slobodu zaručujúcim spojeneckým Sovietskym sväzom treba preto venovať zvýšenú starostlivosť a pomoc pri odstraňovaní všetkých následkov tejto poslednej vojny. Apelujem aj v rámci tejto rozpravy na pána povereníka vnútra, aby si pozorne všímal pomerov na východnom Slovensku. (Potlesk. )

Podpredseda SNR Andrej Cvinček:

Udeľujem slovo pánu členovi Slovenskej národnej rady Michalovi Gécimu.

člen SNR Michal Géci:

Slávna Slovenská národná rada!

Rád konštatujem, že od minulého roku, potom, čo zaujal miesto povereníka vnútra pán divízny generál Dr. Mikuláš Ferjenčík, pomery vo vnútornej správe a v Národnej bezpečnosti, ako i pomery politické sa značne zlepšily. Isteže treba za túto nápravu v prvom rade poďakovať pánu povereníkovi a jeho spolupracovníkom na Povereníctve vnútra.

Ale pri rozprave o expozé povereníka vnútra dovolím si byť otvorene aj kritickým a povedľa už vyslovenej pochvaly dovolím si poukázať i na nedostatky, chyby a častokrát i na krivdy, ktoré sú páchané nezodpovednými ľuďmi vo sbore Národnej bezpečnosti.

Národná bezpečnosť má byť strážkyňou verejného poriadku, orgánom nadstranníckym, má sa riadiť jedine povinnosťami, vyplývajúcimi z platných zákonov a nariadení. No, sme svedkami veľmi často skutočností, ktoré sú v rozpore s takýmito zásadami, lebo Národná bezpečnosť necháva sa často ovplyvňovať príkazmi jednej politickej strany, ba priamo prijíma od nej dispozície pre svoje konanie a častokrát vystupuje nedemokraticky

proti zásadám ľudovej slobody a protizákonne.

Po oslobodení Republiky niektorí členovia Národnej bezpečnosti vystrájali veci, ktoré sú podľa platných zákonov trestné.

Dovolím si tu pripomenúť prípad oblastného veliteľa Košice-vidiek, pána, dnes už štábneho kapitána Korša, ktorý po oslobodení, pretože bol príslušníkom Komunistickej strany Slovenska, súdil nevinných ľudí a neskoršie sa ukázalo, že sám patril na lavicu obžalovaných. Bol Okresným ľudovým súdom v Lipt. Sv. Mikuláši odsúdený preto, že bil a trýznil ilegálnych pracovníkov a taktiež aj príslušníkov Komunistickej strany. Teda človek, ktorý bol predtým obžalobcom u okresného ľudového súdu a ktorý protizákonne nechal napr. zhabať časopis "Demokrat" na príkaz jedného politického sekretariátu a za to namieste toho, aby bol disciplinárne potrestaný, bol bývalým povereníkom Dr. Viktorym povýšený na štábneho kapitána. (Výkrik: "Tak sa patrí! ")

Kapitán Korš šiel vo svojej stranníckej zaslepenosti tak ďaleko, že nechal v okrese košickom v obci Nádošť zaistiť šesť mužov a štyri ženy, z ktorých jedna bola 75 ročná, len preto, že sa títo postavili proti zákonným osnovám ministra Ďuriša. (Výkrik: "Akým?") A všetkých týchto šesť občanov hrdo sa hlásilo počas maďarskej okupácie k slovenskej národnosti.

To som spomenul len jeden prípad. (Výkriky, hluk )

Kde sú ostatné? Ostatné, ako napr. pán Müller a spol. z roku 1945 v Košiciach? Kde je prípad z Gelnice? A keď veliteľ postupoval nadstrannícky, bol pozbavený svojho pôvodného miesta a preložený len preto, že postúpivší proti rušiteľom zákona.

Slávna Slovenská národná rada! Pýtam sa, či je možné, aby takýto ľudia vykonávali naďalej bezpečnostnú službu? Či je možné, aby takýto ľudia boli k tomu ešte i povyšovaní? Či sa bude i naďalej trpieť, aby slovenský národ žil pred nimi v strachu a neistote? Iste nikto nemôže povedať, že títo ľudia majú v ilegalite nejaké zásluhy. Požadujem revíziu v povyšovaní, v kvalifikovaní u Národnej bezpečnosti. A to revíziu až do dôsledkov (potlesk hluk).

Niektorí príslušníci Národnej bezpečnosti, najmä tí, ktorí boli prijatí do tohoto

bezpečnostného sboru už po oslobodení, prevádzajú rôznu činnosť, ale len málo z tej, ktorá je ich zákonnou povinnosťou. To sa týka najmä dnešného slávneho VII. odboru na Povereníctve vnútra, kde vyšetrujú ilegálne, kde bijú, čiže môžeme nazvať VII. odbor, že je mučiarňou.

Doposiaľ VIL odbor nezaistil tých previnilcov, ktorí vedome vraždili našich hrdinských partizánov na východnom Slovensku. Tak sa nestalo ani v prípade Martina Kukurelliho, ani v prípade zavraždenia Tkačenku a Repku, nestalo sa ani pri zavraždení slávnych hrdinských partizánov Rokosovského a spol. Volám preto, aby raz konečne tento VII. odbor zobral týchto vrahov na zodpovednosť. (Potlesk, výkriky: "Tak je!").

Je iste na mieste, keď s tohoto fóra žiadame nápravu, celých šesť rokov cez vojnu stavali sme sa proti nacistickým spôsobom ÚšB, Gestapa a koncentrákom a dnes, keď máme slobodu, demokratickú domovinu, nie je možné ďalej trpieť metódy, vlastné len tým zlopovestným formáciám Gestapa, ÚŠB a iným. Taktiež voláme i tých. ktorí vo Francii dezertovali, aby sa pred platnými zákonmi Republiky československej taktiež zodpovedali. (Výkrik: "Meno!") Nemôžeme trpeť policajný diktát a teror. Náš ľud bojoval za demokraciu a slobodu, proti krivde a nenávisti. (Odpoveď na dotaz z lavice "udať meno": "Sú na právoplatnej listine MNO Praha!")

Pán povereník sa ďalej zmienil o stávkach. Ja sa nebojím prehlásiť, že poväčšine stávky zapríčinené sú odborovou organizáciou ROH (Výkriky: "To je ono!"). Jej strannícko-politickým počínaním. Ak ROH bude používať robotníctvo ako nástroj pre strannícko-politickú ideológiu a ako nástroj k politickej špekulácii, tak môžeme i naďalej očakávať stávky ďalšie. Domnievam sa, že odborová organizácia ROH neni tu na to, aby robotníkov štvala, ale na to, aby robotníkom zlepšovala ich životný štandard. (Výkrik: "Zajtra v Stollwercku stávka!")

Pokiaľ ide o odsun Nemcov, i tu treba; poznamenať, že sa z veľkej časti riadil záujmami strannícko-politickými. Najčastejšie kompetentné úrady sbieraly informácie len od jednej politickej strany. Jasne pá to ukázalo v gelnickom okrese a v moldavskom okrese V dôsledku toho aj bývalých príslušníkov FS prehlásili m partizánov, obstarali im rôzne potvrdenia, len preto, aby ich mohli ponechať ako svojich stranníkov na Slovensku.

Medzev, okres Moldava. Komisie pôsobiace pri odsune nepostupovaly objektívne, ale strannícky, nehľadiac ani na celonárodný a celoštátny záujem.

Nie sme proti tomu, aby sa proti rozličným darebákom, leňochom a ľuďom nič národu a štátu neprinášajúcim zakročilo. Je známe, že máme plno všelijakých kaviarenských povalačov, ktorí nič nerobia, len sa priživujú na nedostatku iných pracujúcich. Myslím predovšetkým na čiernych obchodníkov, ktorých sú plné kaviarne. Zákrok proti týmto ľuďom bol by mravný a žiadúci aj cez intervenciu bárs ktorej politickej strany. Sme však rozhodne proti tomu, aby pracovné tábory slúžily za náhražku býv. koncentračných táborov v akejkoľvek inej forme.

Chcem sa dotknúť ešte aj otázky trestov za, cenové priestupky. Bolo zistené, že sa tieto tresty vymeriavajú tiež jednostranne. (Výkrik: "Nadstrannícky!") V budúcnosti je treba, aby sa takéto priestupky najprv náležite vyšetrily a aby sa, obvinenému pri pokračovaní dala, možnosť obhajoby. Zásada spravodlivosti, ktorá je podstatou súdneho pojednávania, musí byť dodržiavaná aj pri policajnom trestnom pokračovaní.

Treba sa tiež zaoberať tou časťou expozé pána povereníka, v ktorej hovorí o národných výboroch. Tieto boly už na malé výnimky reorganizované, ale i naďalej mnohé okresy, zvlášť tie, ktoré sú spravované okresnými správnymi komisiami, majú ťažké bolesti.

O činnosti okresných správnych komisií myslím na ani netreba rozširovať, nakoľko činnosť najmä jednotlivých pánov predsedov je dobre známe nielen jednotlivým členom Slovenskej národnej rady, ale aj širokej slovenskej verejnosti. Preto prosím pána povereníka, aby tak, ako posledné dni v okrese Moldava urobil patričné kroky na usporiadanie pomerov v tamojšom okrese, urobil aj v ostatných okresoch, kde je podobný prípad, teda v okrese Kráľovský Chlumec a v iných, Veľké Kapušany a v ostatných okresoch na južnom Slovensku. (Potlesk. ) Povereníctvu vnútra bol podaný celý elaborát ohľadom Kráľovského Chlumca a závažnej činnosti pána predsedu OSK. No, Povereníctvo ho trpí naďalej, lebo švagrovstvo, podotýkam švagrovstvo je viac, ako skutočný poriadok v okrese v prospech statočných Slovákov, ktorí tam žijú. Podotýkam, netýka sa to tuná prítomného pána povereníka. (Výkriky. )

Opačný prípad sú Veľké Kapušany. Tam patričný prednosta na Povereníctve vnútra na základe intervencie politickej s trámy pozbavil predsedu OSK behom 24 hodín, (výkriky: "Tak sa patrí!") hoci sa udanie nezakladalo vôbec na pravde. Tu je dôkazom skutočnosť, že oddelenie spravujúce OSK a MSK je vedené čisté strannícky, neodborne, ba dokonca rodinkársky. (Výkriky: "Nie! Nadstrannícky komunizmus!") Preto žiadame, aby prednosťovia OSK, ktorí sú takí ako v Moldave, boli ihneď suspendovaní a bolo proti ním zavedené trestné pokračovanie a aby prednosta príslušného odboru na Povereníctve bol vymenený za odborníka znalého pomerov na južnom Slovensku. (Výkriky. ) Bolo by iste účelné, keby zvláštna komisia, utvorená z členov pléna Slovenskej národnej rady, na mieste, v jednotlivých okresoch ma južnom Slovensku zistila skutočný stav a o veci podala hlásenie, aby tak mohla byť v uvedených okresoch čím skôr zjednaná očakávaná náprava.

Taktiež IV. odbor Povereníctva vnútra je potrebné obsadiť človekom schopným, ktorý nebude viesť odbor podľa stranníckych záujmov, ale podľa potreby, ako to vyžaduje najlepší chod služby na úradoch miestnych národných výborov a okresných národných výborov. (Potlesk. )

Najväčšou boľesťou nášho ľudu, ktorý bol vojnou značne poškodený, je preplácanie vojnových škôd. žiada sa tu poznamenať, že preplácanie dlhší čas zaspalo Pominie sa ďalší rok a likvidácia vojnových škôd nebude ani zďaleka, skončená. Preto žiadame, aby i do likvidácie vojnových škôd bola zavedená pružnosť, menej byrokratického jednania, aby jednotlivci boli čím skôr odškodnení a vojnové škody sa. konečne zlikvidovaly. (Výkriky: "V novobanskom okrese vyplácala priamo DS!" "Ale aj Komunistom, pán kolega!") Tu nezabúdajme ani Slovákov, ktorí boli za šesť rokov pod Maďarmi, (hluk) kde trpeli hospodársku biedu a k tomu hrozná vojna ich biedu ešte zvýšila. (Výkriky, hluk. ) Dnes nemôžu dostať ani haliera, lebo nie sú v strane, ktorá by im mohla urýchlene vybaviť politické osvedčenie o spravodlivosti, hoci museli si aj odsedieť v maďarskom žalári pre svoje národné a politické presvedčenie v tom čase, keď tí ľudia, ktorí rozhodujú o politickej a národnej spoľahlivosti dnes, slúžili Maďarom, alebo boli príslušníkmi organizácií protislovenských. (Výkrik: "Ilegálne tam boli poslaní!") Jedno je isté, že pán povereník Kvetko nesľubuje dávať a dáva, iní sľubujú a dosiaľ nič nedali. (Potlesk. )

Preverovanie v mnohých okresoch, najmä na južnom Slovensku, zvlášť v rokoch 1945 a 1946 prevádzala sa výlučne strannícky, kde osvedčenie o národnej a politickej spoľahlivosti dostali ľudia So záhadnou minulosťou, Maďari a Nemci a vydávanie národnej a politickej spoľahlivosti Slovákom bolo sťažované len preto, že neboli príslušníkmi strany KSS, ktorá mala a má ešte aj dnes veľký vplyv cez predsedu OSK.

Do celého preverovania je potrebné viac pružnosti. Politické strany nemôžu určovať, či je niekto spoľahlivý alebo nie, lebo podľa jednej by bol spoľahlivý aj bývalý minister vnútra Mach. (Potlesk. Výkriky. ) Iní s menšou vinou boli postivení pred ľudové súdy a s menšou vinou ako Mach by boli aj povesení.

Aby sme skončili revolúciu a začali normálny život, je potrebné aj preverovanie čim skôr ukončiť, lebo nie je možné, aby veľká časť našich ľudí bola držaná v neistote, nakoľko týmto trpí najmä pracovná morálka, a cez ňu celé naše hospodárstvo a dvojročnica. (Výkriky, hluk. ) Mnoho ľudí nie je zapojených do praco len preto, lebo čakajú vybavenie osvedčenia o národnej a politickej spoľahlivosti. Dnes už konečne potrebujeme každého zapojiť do budovateľskej práce novej Republiky.

Aby bol u nás každý celou svojou silou zapojený do budovania, je potrebné taktiež čím skôr previesť reslovakizáciu, lebo podobným stavom, aký je na južnom Slovensku, trpí hospodársky život, najmä čo sa týka sektoru zásobovania, resp. dodávania obilia a vôbec celého hospodárskeho vývoja v Republike. (Výkriky. )

Nakoniec žiadam, aby bol čím skôr doplnený stav odborného úradníctva v Medzilaborciach, v Snine, Svidníku, Stropkove z ONV na západnom Slovensku, ktoré majú úradníctva nad systemizovaný počet a nie sú u nich tak nepostrádateľní, ako v uvedených okresoch, nakoľko je dnes o mnoho viac administratívnej praco v uvedených východoslovenských okresoch, ako v okresoch skonsolidovaných aj po stránke hospodárskej. Je pravdou, že nie je dostatok administratívnych kvalifikovaných síl pre okresné národné výbory a miestne národné výbory, lebo sa uchýlily do inej služby.

Prečo sa tak stalo, musíme si taktiež zodpovedať. Treba si opäť pripomenúť stav, ktorý bol v roku 1945, najmä ešte v Košiciach, keď sme notárov nepotrebovali a bývalých náčelníkov sme nechali zatvárať, aj keď mali nemalé zásluhy v odboji. V tom čase stačili bumáškoví úradníci, ktorí nemali žiadnu prax, ale bolo hlavné, že boli príslušníkmi politickej strany p. povereníka vnútra v tomto roku, t. j. dnešného pána predsedu Sboru povereníkov Dr. Husáka. (Výkrik: "Poznáme!") Pripomeniem len prípad jedného z bývalých okresných náčelníkov, ktorého pán povereník v tom čase vyhlásil, že službu tohoto náčelníka na Povereníctve nepotrebuje. Menovaný si potom musel hľadať miesto na inom úrade, hoci to bol na slovo vzatý právnik a administratívny úradník s viacročnou praxou a dokonca ilegálny pracovník. Ďalej je tu prípad Dr. Denku a podobných prípadov by sme mohli uvádzať nekonečný rad. V tom čase namiesto toho, aby sme administratívu budovali, sme ju búrali a dnes môžeme právom povedať, že rozbúraním administratívy v roku 1945 boly spôsobené všetky tie škody, ktoré vzniklý po oslobodení. A právom sa môžeme spýtať, kedy budú braní na zodpovednosť tí ľudia, ktorí to zapríčinili? Výkriky. ) Podľa vyhlásenia v expozé pána povereníka máme v Košiciach revíznu odbočku Povereníctva vnútra. Ale v skutočnosti uvedená odbočka nemá žiadnej právomoci, podľa ktorej by mohla zjednať nápravu v prospech konsolidácie pomerov na východnom Slovensku. Preto ako člen Slovenskej národnej rady z východného Slovenska dovoľujem si požiadať v mene slovenského východu, aby právomoc, najmä kde je to v záujme konsolidácie, bola v rámci zákonných možností rozšírená.

Stotožňujem sa s tým vyhlásením pána povereníka, v ktorom reklamuje právo pre

prednostov miestnych a okresných národných výborov ex offo podať odvolanie proti usneseniam samosprávnych sväzkov, pokiaľ ich usneseniami by bol porušený zákon, pokračovaním spôsobené škody, alebo bol by ohrozený verejný záujem.

Uvedeným vyhlásením aj autorita administratívneho úradu by sa nepomerne zlepšila a mnohým nepríjemným veciam v národných výboroch by sa dalo predísť.

Končiac, dovoľujem si ešte pripomenúť niekoľko poznámok k reči pána člena Národnej rady Holdoša. A dovolím sa ho spýtať, kedy VII. odbor, Národná bezpečnosť, alebo kompetentné úrady konečne zlikvidujú prípad pána Vaška v Piešťanoch, príslušníka Komunistickej strany, ktorý verejne kričal: "Nech žije Hitler!" (Výkriky: "Však je mŕtvy!") Národný front v Piešťanoch, dovolím si poznamenať, taktiež zistil, že na manifestácii, ktorá tam vznikla, na manifestácii protištátnej boli prítomní aj príslušníci Komunistickej strany, či už ženy alebo mužovia. Taktiež žiadame pána povereníka. Povereníctvo vnútra a VII. odbor, aby konečne aj proti týmto buričom právneho poriadku, proti týmto, na ktorých tiež patrí zákon na ochranu republiky, bolo zakročené. (Potlesk. )

Ďalej si dovolím pána člena Slovenskej národnej rady Holdoša pozvať, nech sa príde pozrieť na východné Slovensko a nielen na východné Slovensko, ale na celý slovenský juh, ktorý bol v Maďarsku, aby sa tam sám osobne mohol presvedčiť na tú reakčnú fašistickú činnosť povereníka Dr. Böhma. (Potlesk. ) Aby tam osobne mohol sa presvedčiť o tom, Čo tu povedal, že ako za ním nestoja tamtí Slováci, ktorí mu celých šesť rokov dávali všetku dôveru, aby potieral maďarizáciu dobrých slovenských ľudí horthyovskou bagančou. A tu si dovolím poukázať len na jedny noviny, ktoré stály k službe slávnej maďarskej vlády za 6 rokov, "Naša zástava", kde veľmi dobre hovoria o činnosti najväčšieho reakcionára, podľa slov pána člena národnej rady Holdoša, nasledovne: (Výkriky: "Prečo teda Dr. Böhma nedáte zavrieť?")

Slávna Slovenská národná rada!

Porovnajte sami. Vy buďte kritikmi Dr. Böhma, buďte kritikmi maďarskej vlády

a prednesú pána poslanca, čiže člena Slovenskej národnej rady Holdoša.

Chce to ten Emanuel Böhm?

V 13-tim numeru "Slovenská Jednota" donoši titulni članek, v chtorim še jedna o memorandum, poslani p. ministerskému prezešovi gr. Teleki Pálovi.

Nič bi nenapadlo človekovi z memoranduma, kebi ňevišlo na jave daco z jeho obsahu. Tim menej vtedi, ked je memorandum pri obšahovim posudku akuratni, da-ľej, ked ho taki čľovek, ako take ľudze predkladajú, o chtorim je známo, že maju na sumeňu akurátne predpokladi - či už o štátnosti, abo o inšim.

Ale na každi pad ňeujdze od pozornosci, ked še dočítame takého dačeho: "My slovenskí vedúci činitelia... " a potím "Slove. Jednota" devodzuje, že na predňim mešcu še podpísal Dr. Emanuel Böhm.

Ta chto že to ten Böhm? (Zkadzi pochodzi? - Z čeho žije - a potim - oc tu hľeda? - opita še človek sam od sebe.

Dr. Emanuel Böhm še narodzel 1. februára 1909 vo Vrutkoch, jeho ocec totiž Emanuel - narodzeni vo Vidňu 11-ho sept. 1877, jeho dzedo - tiž Emanuel - Václav - V Chrudime na Čechoch 9-ho sept. 1853, jeho dzedo (po maceri) Jozef Srnka, narodzeni na Čechoch v Okoličné v sept. 1853.

Keď pozorujeme rodne údaje. vidzime, že ten novočasni a sam še bezočlivo nanukaci "vedúci činiteľ", politicki a kultúrni pracovník je opravdzivi Čechun!

Lem Čechun môže podpisac taki vijav, jaki "Slov. Jednota" spomina: "Hoci odstup po dvoch rokoch nemožno pokladať za dejinný... "

Čudni to pochop o skutkovich zjavoch v hlave teho panaška. Vedľa neho ozdaj ľem to je "dejinné", ked Uherskú krajinu rozkusali a návrat odebranich častkoch - to ňe?

A taki cudzinec chce še s jeho farizejskim pretváranom za dajakého slovenského apoštola nanukac?

Dobre bi bulo, keby še verchnosc dakus ľepši poohľadala a buričoch uherskeho života stigmatizovala. Docs smutne pamjatki nam ostaľi v pameci z českého, raja", pitame verchnosc, ňej nas veruje od čechuňskich buntošoch, bo Uherská krajina je zem pokoja.

Tu si dovolím poznamenať, aby slávna Slovenská národná rada, resp. jej členovia porovnali tento článok vládneho časopisu vlády maďarskej "Naša Zástava", ktorý mal za úkol rozbíjať Slovač v Maďarsku na západniarov a východniarov a tak v mútnych vodách loviť ryby, aby p týmto vládnym činiteľom horthyovskej vlády porovnali reč, člena, Slovenskej národnej rady Holdoša. (Výkriky. ) Ďalej pi dovolím poznamenať a volať na zodpovednosť všetkých tých, ktorí v roku 1945 namiesto toho, aby slúžili záujmom Republiky československej pri jej kladení prvých základov, začali na schôdzach rečniť proti Slovenskej národnej rade, čiže proti výdobytkom, taktiež si dovolili verejne vystupovať a rečniť voči bratom Čechom ako aj priamo proti dnešnému nášmu pánu prezidentovi Dr Eduardovi Benešovi. Polesk. ) Voláme všetkých týchto na zodpovednosť, aby sa zodpovedali podľa zákona, na ochranu republiky tak, aby už konečne Povereníctve. vnútra resp VII. odbor si posvietil na týchto ľudí a aby si posvietil aj na tých, ktorí v tom čase na východnom Slovensku boli ako vedúci politickí činitelia Komunistickej strany a Slovenskej národnej rady a mlčky trpeli tieto reči, že do memoranda podpisovej akcie na odtrhnutie Slovenska atď. Aby aj títo ľudia boli taktiež braní na zodpovednosť podľa citovaného zákona, či už sedia vo vláde Republiky československej, či už sedia v Sbore povereníkov, či už sedia v Ústavodárnom národnom shromaždení, alebo sedia tuná medzi Vami. (Potlesk. ) A tiež dovolíme si žiadať, aby boli braní na zodpovednosť a stíhaní aj tí, ktorí sú taktiež na tej istej listine ako nasledujúci, na ktorej je aj poslanec za Demokratickú stranu Staško, ktorí tak iste dezertovali nielen v Paríži, nielen vo Francii, ale dezertovali priamo v Anglii. (Potlesk, výkrik: "Tak je!")

Pri ukončení svojich pripomienok k expozé pána povereníka dovoľujem si mu za jeho doterajšiu prácu v prospech konsolidácie našich pomerov vysloviť našu vďaku a požiadať ho, aby vo veciach, kde ešte neboly odčinené napáchame staré hriechy, zjednal nápravu v prospech celého nášho národa a našej milovanej Republiky. (Potlesk. )

Predsedníctva sa ujal podpredseda SNR Karol Šmidke.

Podpredseda SNR Karol Šmidke:

Ďalším rečníkom je pán člen Rady Dr. Ivan Roháľ-Iľkiv. Dávam mu slovo.

Člen SNR Dr. Ivan Roháľ-Iľkiv:

Slávna Slovenská národná rada!

Chcel by som predniesť niekoľko poznámok k expozé p. povereníka vnútra, a síce ku kapitole ("Náhrada vojnových škôd")

Porereníctvo vnútra má k dispozícii 50, 000. 000 Kčs mesačne na poskytovanie preddavkov na náhradu vojnových škôd podľa zákona čís. 161/1946 Sb. Táto suma je malá, keď uvážime, že Povereníctvo financií malo k dispozícii na tieto účely v r. 1946 1. 750, 000. 000 Kčs, slovom jednu a trištvrte miliardy Kčs. Povereníctvo financií začalo poskytovať preddavky neskoro, až v auguste m. r., kedy už nadobudol účinnosť zákon čís. 161/1946 Sb. o preddavkoch na náhradu za niektoré vojnové škody a škody, spôsobené mimoriadnymi pomerami. Povereníctvo financií poskytovalo tieto preddavky naďalej až do konca r. 1946, neviem na akom právnom podklade, nakoľko od augusta nadobudol účinnosť zákon č. 161/ 1946. Nebudem opakovať už známe prípady, kde jednotlivci dostávali od štátu vysoké sumy často nie oprávnene (prípad obce Zborov v Bardejovskom okrese). Výška preddavkov bola určovaná ľubovoľne, protekcionársky, podľa toho, aké politické a iné vzťahy mal uchádzač k predstaviteľom príslušného národného výboru. Je nesporné, že mnohým občanom bola spôsobená krivda a že štát bol ukrátený o veľké sumy. Bolo by na čase, aby Povereníctvo financií vyúčtovalo tieto miliardy, ale tak, aby bolo zrejmé, koľko ktorý okres, obec a jednotlivci dostali. (Výkrik: "To komisia musí vyúčtovať!")

Povereníctvo vnútra, na rozdiel od Povereníctva financií, organizuje poskytovanie preddavkov na náhradu vojnových škôd omnoho svedomitejšie. Dalo natlačiť obežníky, v ktorých presne vysvetľuje národným výborom postup pri vybavovaní žiadostí. Vydalo až 16 vzorov tlačív, v ktorých jak stránka tak i podriadený úrad nájde všetko, čo je dôležité s hladiska rýchleho prejednávania žiadosti.

Podľa terajšieho stavu môže byť stránke poskytnutý preddavok na vojnovú škodu len do výšky 50% tejto škody, maximálne však 50. 000 Kčs, pričom okresný národný výbor rozhoduje o poskytnutí preddavku, keď zistená škoda nepresahuje čiastku 250. 000 Kčs, ináč rozhodne o žiadosti Povereníctvo vnútra.

Doteraz Povereníctvo vnútra vyplatilo na preddavkoch na vojnové škody Kčs 42, 060. 770., z toho 22, 900. 000 Kčs bolo poukázaných optantom do SSSR. Okresné národné výbory nevyčerpaly celé obnosy, ktoré im boly dané pre optantov, teraz začínajú vracať tieto nevyčerpané čiastky, takže optantom nebolo vyplatených ani tých 22, 000. 000 Kčs.

Jednotlivé okresy dostaly v tomto roku od Povereníctva vnútra tieto čiastky: Kolonisti v okrese

Dunajská Streda

2, 335. 720. - Kčs

Komárno

2, 598. 000- Kčs

Feledínce

2, 024. 700. - Kčs

Parkan

2, 408. 500. - Kčs

Želiezovce

431. 000- Kčs

Vráble

495. 000- Kčs

Stará Ďala

1, 369. 300- Kčs

Stará Ďala (okres)

1, 600. 000. - Kčs

Bratislava NV

561. 000. - Kčs

Bratislava (jednotlivci)

3, 198. 005. - Kčs

Galanta (jednotlivci)

293. 000. - Kčs

Nitra (jednotlivci)

2, 330. 500. - Kčs

Okres Parkan (jednotlivci

i) 77. 740- Kčs

Keď berieme do úvahy, že Povereníctvo vnútra má na tieto ciele 50 mil. Kčs mesačne, teda na uplynulých 6 mesiacov 300, 000. 000 Kčs, teda čiastka 42, 000. 000 Kčs, ktorá bola doteraz preplatená, je malá. Vinu na tom nenesie ani tak Povereníctvo vnútra, ako okresné národné výbory, ktoré neprejednávajú dosť rýchlo žiadosti a nechávajú ich ležať. Žiadame preto povereníka vnútra, aby zriadil komisiu, ktorá by navštívila každý okres a presvedčila sa o tom, akým spôsobom ONV vybavujú žiadostí, ako overujú výšku stranou udanej škody, a čo spôsobuje, že žiadosti doteraz ležia na okresoch. Podľa príslušných pokynov Povereníctva, poťažne Ministerstva vnútra, výšku škody má odhadnúť príslušný miestny národný výbor a overiť okresný národný výbor podľa podrobného soznamu utrpenej vojnovej škody, zhotoveného stránkou. Ak by MNV, poťažne ONV nesplnily svoje povinnosti riadne a objektívne, hrozí tu veľké nebezpečenstvo tak občanom, ako i štátnej pokladni. Preto na túto vec upozorňujeme Povereníctvo vnútra veľmi dôrazne. Niektoré okresné národné výbory si svoju činnosť v tomto smere predstavujú tak, že vyberú niekoľko protekčných prípadov z okresu, tie overia a zašlú Povereníctvu vnútra k preplateniu (prípad ONV Sabinov). Takýto postup nesmie sa trpieť. )

Celá táto otázka preddavkov vojnových škôd je skomplikovaná ešte tým, že prvé prihlášky boly podávané podľa nar. č. 67/1945 Sb. n. SNR a potom podľa nariadenia č. 130/1945 Sb. SNR a že tlačivá žiadostí podľa zák. 161/1946 Sb. boly rozposlané ONV až začiatkom tohto roku. Staršie žiadosti musia byť teraz prispôsobované ustanoveniam zák. č. 161/ 1946 Sb. Vec sa tým zdržuje. Treba sa postarať o to, aby žiadosti účastníkov národného odboja boly skutočne uprednostňované. Podľa zákona č. 161/1946 Sb. možno žiadať náhrady za voj. škody, spôsobené nielen na hnuteľnostiach, ale i na nehnuteľnostiach, na obytných a hospodárskych budovách. Táto druhá možnosť zbytočne komplikuje otázku náhrad za vojnové škody, pretože túto otázku rieši i zákon č. 86/1946 Sb. o stavebnej obnove a nariadenie č. 128/ 1945 Sb. n. SNR. Môže sa stať, že stránka dostane za zničený alebo poškodený dom dvakrát náhradu, raz od Povereníctva vnútra, podľa zák. č. 161/1946 Sb. a po druhé od Povereníctva sociálnej starostlivosti, podľa zákona o obnove, alebo podľa nariadenia č. 128/1945 Sb. n. SNR. Toto nebezpečenstvo hrozí tým viacej, že národné výbory a povereníctva nevedú evidencie žiadateľov podľa abecedných kartoték. Také prípady sa minulý rok skutočne stály v bardejovskom okrese, stránke bol obnovený, poťažne na novo postavený dom na účet štátu, okrem toho tá istá stránka na ten istý dom dostala preddavok od Povereníctva financií. Také prípady sa iste mohly stať i v iných okresoch.

Čiastky preddavku, ktoré pripadajú na poškodené obytné a hospodárske budovy, teda na nehnuteľnosti, sa zásadne poukazujú priamo percipientovi, len pri žiadostiach z východného Slovenska poukazujú sa tieto preddavky prostredníctvom príslušných štátnych stavebných úradov. Pod pojmom východného Slovenska rozumejú sa okresy: Svidník, Stropkov, Medzilaborce, Humenné, Veľké Kapušany, Snina, Sobrance, Michalovce, Vranov, Trebišov, Košice, Moldava, Gelnica, Prešov, Bardejov a Sabinov. Táto výnimka sa zakladá na rozhodnutí SP; sledovalo sa ňou to, aby preddavky za škody na budovách boly skutočne použité na opravu, poťažne obnovu týchto. Toto rozhodnutie SP sa v praxi neosvedčilo, lebo peniaze ležia na Štátnych stavebných úradoch a poškodenci, ktorí si často opravili svoje budovy sami za požičané peniaze, márne predkladajú účty a žiadosti, márne chodia na Štátne stavebné úrady, peniaze nedostávajú. Táto skutočnosť krajne rozhorčuje ľudí, najmä keď sa stanú ešte také prípady, aký bol nedávno hlásený Povereníctvu vnútra, že úradník Štátneho stavebného úradu v Košiciach vylákal od stránok predom potvrdenky o prevzatom preddavku a potom si preddavky ponechal.

Žiadame preto, aby p. povereník vnútra navrhol SP odvolať toto rozhodnutie, podľa ktorého žiadateľom z východného Slovenska sa preddavky za škody na nehnuteľostiach nelikvidujú priamo, ale cestou Štátnych stavebných úradov.

Žiadame ďalej p. povereníka vnútra, aby zariadil urýchlené prejednávanie žiadostí našich občanov o náhradu za osobné úkony a vecné plnenia podľa zák. o obrane štátu č. 131/1936 Sb. Občania si už dávno podali žiadosti na veliteľstvo IV. oblasti v Bratislave a vybavenie nedostali. Ide najmä o pálčivé prípady náhrad za kone, ktoré občania dali našej alebo spojeneckým armádam pri prechode frontu. Títo občania, často i inak poškodení, nemajú vlastných prostriedkov na zakúpenie koni, čakajú už tretí rok, často bez vlastného záprahu na vybavenie svojej žiadosti. Je zrejmé a pochopiteľné, že sú nervózni a neveria, že náhradu skutočne dostanú. Apelujem preto na

p. povereníka vnútra, aby tomuto problému venoval zvýšenú pozornosť.

Navrhujeme ďalej p. povereníkovi vnútra, aby pri náhradách za vojnové škody boly prednostne vybavované žiadosti občanov z tých okresov a krajov; ktoré vo vojne najviac utrpely a ktoré aktívne prispely k oslobodeniu našej Republiky. Nech i Republika pomáha najprv tým, ktorí dobrovoľne, ochotne prispeli k jej oslobodeniu. Tí, ktorí sa nechali oslobodiť, môžu chvíľku počkat.

Slávna Slovenská národná rada! Dovoľte mi ešte, aby som sa niekoľkými slovami zmienil o priebehu stavebnej obnovy, i keď táto otázka nesúvisí priamo s expozé povereníka vnútra.

V poslednom čase môžeme pozorovať, že otázka obnovy a plnenia dvojročného plánu v stavebnej časti je predmetom živej pozornosti našej tlače. Zatiaľ čo čiastka tejto tlače sleduje vecne priebeh obnovy, referuje o nedostatkoch a prekážkach, o chybách osôb, zodpovedných za obnovu, druhá čiastka tlače, mám na mysli najmä košický "Demokrat", snažia sa celý problém bagatelizovať v tom smysle, že tu ide o politickú vec Komunistickej strany, ktorá chce znemožniť povereníka Stýka, ktorý ako povereník techniky nesie hlavnú zodpovednosť za obnovu. Avšak náš roľník zo Svidníka, bez ohľadu na to, či je komunistom, demokratom alebo bezpartajník, ten sa nedíva na túto otázku s toho hľadiska, či referovanie o obnove a hlasy, volajúce po jej rozhýbaní, sa hodia do politiky niektorým pánom alebo stranám, ale výlučne s hľadiska, či ešte i štvrtú zimu bude bývať v zemljankách, narýchlo urobených a naprosto nevyhovujúcich provizóriách. Preto sa o túto vec interesujeme, lebo ide o odôvodnený záujem nášho ľudu a budeme sa o túto vec zaujímať i naďalej, vynasnažíme sa a urobíme všetko, odstránime všetky prekážky, aby dvojročnica bola splnená i v časti stavebnej.

K 1. júnu t. r. boly operatívne plány na rok 1947 splnené v 4 najviac zničených okresoch severovýchodného Slovenska: v Svidníku, Stropkove, Medzilaborciach a Snine, splnené pri opravách na 8%, pri novostavbách na 5%, pričom v niektorých prípadoch, ako v Sninskom okrese, sa počíta i s prácou vykonanou v roku

1946. Sú to iste smutné výsledky. Áno, uznávame, že otázka obnovy je ťažká, že sú vážne prekážky v jej uskutočnení, ale nikto nás nespresvedčí o tom, že Povereníctvo techniky pracuje dobre a pre záujem veci, keď na prípis podriadeného Štátneho stavebného úradu zo dňa 24. II. 1947 č. j. 400/757/47 vo veci zadania firmám tých obcí, ktoré si žiadajú jednotnú stavebnú výstavbu, dodnes napriek urgenciám ani neodpovie. A konečne vybaví ho len čiastočne tým, že práce zadá len v dvoch obciach. Nemôžeme veriť, že pánu povereníkovi techniky leží úprimne táto vec na srdci, ak o priebehu obnovy svoláva konferenciu uprostred stavebnej sezóny, v júni, keď je k tomu nútený hromadnými prejavmi nespokojnosti postihnutých občanov.

Keď upozorňujeme na takýto stav obnovy, činíme tak predovšetkým preto, aby kompetentné miesta si tento stav uvedomily, aby ešte teraz v polovici stavebnej sezóny napravily chyby, aby sa zachránilo a urobilo to, čo sa urobiť ešte dá. (Potlesk. )

Podpredseda SNR Karol Šmidke:

Ďalší rečník je pán Peter Škodáček, udeľujem mu slovo:

Člen SNR Peter Škodáček:

Slávna Slovenská národná rada! Na odznelé prejavy, ktoré tuná dnes boly k expozé pána povereníka vnútra, treba v jednej čiastke ihneď reagovať, poneváč dotýkajú sa na jednej strane snáď dobrého mena, asnáď aj cti tých ľudí, ktorí stoja na čele Slovenskej národnej rady a tým nepriamo tiež, dedukujem, na cti členov Slovenskej národnej rady. Preto v mene Klubu členov Slovenskej národnej rady za Demokratickú stranu, čo najrozhodnejšie odmietam urážlivý výrok pána člena SNR Holdoša, ako by členovia Predsedníctva Slovenskej národnej rady za Demokratickú stranu, páni Dr. Jozef Letrich, pplk. Polák a kanonik Cvinček pri rozhodovaní o odvolaní pána Dr. Igora Daxnera z funkcií v Národnom súde, boli stali pod tlakom protištátnych živlov. Lebo v tomto smysle a takto sa dala chápať reč pána člena SNR Holdoša, (výkrik: "Netreba ho vážne brať!"), čo však musíme hneď na tomto mieste odmietnuť, lebo takéto sníženie predstaviteľov najvyššieho fóra slovenského národa, Slovenskej národnej rady, je urážajúce a zaslúži odsúdenie a zatratenie.

Slávna Slovenská národná rada! O všetkých tých veciach, ktoré tu boly pohovorené a z ktorých tak mnohé, v tej väčšej čiastke, a všetky tie snáď, ktoré sa týkajú osôb spomenutých z Predsedníctva Slovenskej národnej rady, nezakladajú sa na pravde, o tých bude ešte reč na budúcich zasadnutiach pléna Slovenskej. národnej rady. Ja chcem teraz spomenúť len jednu vec. Kto začal vyjednávať prvý s tou reakciou na Slovensku? Kto prvý jednal s bývalým poslancom Slovenského snemu Čarnogurským? Vážení pánovia, neboli to vedúci činitelia Demokratickej strany, ale je pravdou, že to boli niektorí činitelia Komunistickej strany Slovenska. (Výkriky. ) Vtedy im bol dobrý, keď mal získať ľudácke hlasy pre Komunistickú stranu, vtedy nebol im ani ľudákom, ani fašistom.

Slávna Slovenská národná rada! Som oprávnený vyhlásiť, že vedúci činitelia Demokratickej strany s Čarnogurským nikdy nevyjednávali (výkrik: "Ale kto spravil dohodu?") a preto odmietame, aby nás, ktorí sme túto Republiku proti ľudákom budovali (výkriky, hluk. ) odmietame, aby niekto nás dával do súvisu s ľudáctvom. (Výkriky. ) S ľudáctvom sme nikdy nič spoločného nemali (výkriky, hluk. ) ani nechceme mať. Sme veľmi ďaleko od každého ľudáctva. S tým sme nemali, nechceme mať a nebudeme mať nikdy nič spoločného. Preto, aby bolo jasné naše stanovisko, aby podľa tohto stanoviska sa tiež hľadelo, aby sa tiež jednalo. (Potlesk. )

Podpredseda SNR Karol Šmidke:

K vecnej poznámke hlási sa ešte člen Rady Ladislav Holdoš. Dávam mu slovo.

Člen SNR Ladislav Holdoš:

Slávna Slovenská národná rada! Reč, ktorú som predniesol, nebola ma jún osobným stanoviskom, ja som tuná urobil vyhlásenie nášho Klubu. (Potlesk, výkriky: "To vám Šaňo Mach napísal?" Šaňo Mach je zavretý a vám píše Kempný!") Konštatujem, že obvinenia, prednesené tuná, boly už prednesené činiteľmi

našej strany aj na iných fórach a z príležitosti (hluk. Predsedajúci Karol Šmidke: Pán člen Rady, upozorňujem vás, aby ste nevykrikovali po predsedovi!) rozpravy o expozé pána povereníka vnútra, vzhľadom k problémom bezpečnostným nášho štátu, náš Klub považoval za potrebné poveriť ma týmto prehlásením. Ja osobne sám na všetkom tom, čo som povedal tuná, trvám. Ďalej konštatujem, že údaje, ktoré som povedal v tom súvise o povereníkovi Dr. Böhmovi, sú (výkrik: "Cigánstvá!) na základe materiálu, ktorý bol predložený vyšetrujúcej komisii Národného frontu československého. (Výkrik: "Ešte nepovedal ortieľ!") Kvôli tomu, aby som neprejudikoval jednanie tejto komisie, nepovažujem za potrebné tento materiál tuná zverejniť. (Výkriky. ) Toľko teda prosím, aby členovia Slovenskej národnej rady vzali na vedomie. (Výkriky: "Ďakujeme! Chvalabohu!")

Podpredseda SNR Karol Šmidke:

Keďže ďalší rečník prihlásený nie je, konštatujem rozpravu za zakončenú.

Druhým bodom dnešného rokovania je zpráva právneho a hospodárskeho výboru o návrhu Sboru povereníkov na vydanie nariadenia o úprave užívania niektorých pastvín v pastevných obdobiach v rokoch 1947 až 1950.

Zpravodajcom je pán člen Slovenskej národnej rady Matej Bobrík. Dávam mu slovo.

Člen SNR Matej Bobrík:

Slávna Slovenská národná rada!

Za právny a hospodársko-sociálny výbor o návrhu Sboru povereníkov na vydanie nariadenia o úprave užívania niektorých pastvín, prosím, aby mi bolo dovolené predniesť plénu Slovenskej národnej rady túto zprávu:

Nedostatok pastvín na Slovensku, hlavne v pastvinárskych oblastiach Banská Bystrica a Lipt. Sv. Mikuláš, teda v horských krajoch, kde obyvateľstvo je na chov dobytka obzvlášť odkázané, je veľmi citeľný.

Zákon č. 43/1930 Sb. dal možnosť drobným chovateľom dobytka užívať pri určených podmienkach cudzie pastviny, hlavne pastviny z majetkov štátnych lesov. Platnosť uvedeného zákona, predĺženého zákonom č. 20/1944 Sl. z., vypršala dňom

31. decembra 1946. Pomery v pastvinárstve sa v dôsledku udalostí len zhoršily, veľké pasienkové plochy boly vojnou ťažko poškodené, rozorané, rozkopané atď., takže musely byť z hospodárskeho užívania úplne vyňaté. Úprava týchto vojnou poškodených pasienok zaberie ešte dlhý čas, preto umožnenie užívania cudzích pastvín doterajším spôsobom je pre chovateľov dobytka existenčnou podmienkou a má veľký sociálny a národohospodársky význam. Poplatky za pasenie, vzhľadom na terajšiu zvýšenú cenovú hladinu, bude treba primerane zvýšiť, aby boly primerané k hodnote úžitku, ktorý majú užívatelia pastvín a ku škodám, ktoré majiteľom lesov pasením vznikajú.

Výbory právny a hospodársko-sociálny návrh Sboru povereníkov na spoločnej schôdzke prerokovaly a usniesly sa upraviť a doplniť pôvodný návrh.

Upravený návrh predkladajú výbory plénu Slovenskej národnej rady s odporúčaním na schválenie. (Potlesk. )

Predsedníctva sa ujal Dr. Jozef Lettrich.

Predseda SNR Dr. Jozef Lettrich:

Nasleduje rozprava o prednesenej zpráve, kto sa hlási k slovu? Nikto. Tým rozprava odpadá, dávam hlasovať o návrhu nariadenia Slovenskej národnej rady o úprave užívania niektorých pastvín v pastevných obdobiach v rokoch 1947-1950. Kto súhlasí s návrhom tak ako bol pánom zpravodajcom prednesený, nech zdvihne ruku. Ďakujem, zisťujem, že Slovenská národná rada schválila toto nariadenie v prednesenom znení.

Oznamujem, že podľa usnesenia Predsedníctva na programe zajtrajšieho zasadania pléna Slovenskej národnej rady je okrem už oznámených bodov aj zpráva právneho výboru o návrhu Sboru povereníkov na vydanie nariadenia o predĺžení účinnosti nariadenia o ochrane nájomníkov a

zpráva právneho výboru o návrhu povereníka spravodlivosti na vydanie nariadenia o predĺžení niektorých zmenkoprávnych lehôt.

Tým je program dnešného zasadania vyčerpaný. Zajtrajšie pokračujúce zasadanie začína sa o 9. hodine.

Dnešné rokovanie zakľučujem.

Stenografický zápis pokračujúceho zasadnutia pléna SNR, konaného dňa 28. júna 1947.

Začiatok: o 9. 30 hodine.

Koniec: o 12. hodine.

Prítomní: Predseda SNR Dr. Jozef Lettrich; podpredsedovia: kan. Andrej Cvinček a Karol Šmidke.

Členovia: 87.

Povereníci: gen. Dr. Mikuláš Ferjenčík, Dr. Samuel Belluš, Dr. Ján Púll, Kazimír Bezek, Jozef Lukačovič, predseda NKD Dr. Fedor Thurzo.

Predseda SNR Dr. Jozef Lettrich:

Otváram dnešné zasadnutie pléna Slovenskej národnej rady a zisťujem, že Slovenská národná rada je schopná usnášať sa.

Svoju neprítomnosť na dnešnom zasadnutí pléna Slovenskej národnej rady ospravedlnili členovia: pani Žofia Dubovcová, Ing. Teodor Lipčík, škpt. Viliam Šalgovič, Ľudovít Benada, Michal Stanko, Andrej Kapušanský, Ján Hlavatý, Ján Sinay a Jozef Suchý.

Prvým bodom dnešného rokovania je expozé pána povereníka dopravy Kazimíra Bezeka. Prosím ho, aby sa ujal slova.

Povereník dopravy Kazimír Bezek:

Slávna Slovenská národná rada!

Mám česť predniesť vám dnes prvé expozé povereníka dopravy. Považujem tento akt nielen za výraz svojej povinnosti ako predstaviteľa slovenského národného vládneho orgánu ku svojmu národnému zákonodarnému sboru, ale aj za významnú príležitosť shrnúť pred verejnosťou a jej politickými predstaviteľmi výsledok významnej tvorivej budovateľskej práce oslobodeného národa na jednom z najdôležitejších úsekov jeho života: v našej doprave.

Je to tým významnejšie, že sa už azda zabúda, aké strašné bolo zničenie našej dopravy, keď ju náš národ po oslobodení prevzal po bývalom fašistickom tisovskom režime! V žiadnom inom sektore neobjavil sa tak v hroznej podobe výsledok cesty zapredávania nášho národa nemeckému fašizmu, v žiadnom inom sektore neobjavila sa tak jasne opravdová hodnota spojenectva jedného fašizmu s druhým, spojenectva, vytvoreného vraj na obranu národných práv a ľudskej civilizácie; nikdy nebolo totiž nášmu národu zničených toľko civilizačných hodnôt ako práve takouto "obranou" civilizácie, hodnôt, budovaných od desaťročí v potu tvári, hodnôt, ktoré boly nositeľkami základných tvorivých síl celého nášho národného života a jeho napredovania v posledných desaťročiach.

Oproti tomuto strašnému dedičstvu, oproti zničenému základnému východisku novej slobody - dvíha sa dnes čestné dielo oslobodeného národa v našej doprave. Dielo, v ktorom náš národ v potu tvári, za najťažších podmienok v rekordne krátkom čase zdedenú zničenú dopravu obnovil a vytvoril tak predpoklady obnoviť úspešne a rýchle celý národný život na nových základoch v novej ľudovej Čs. republike. Toto dielo je pozoruhodné v tom, že hoci zamestnanci dopravy bolí jeho hlavnými a najpríkladnejšími nositeľmi a uskutočňovateľmi, zúčastnil sa ho aktívne celý národ, všetky vrstvy občianstva, že v ňom viac ako kedykoľvek inde národné výdobytky, ľudové orgány, či už zamestnanecké, alebo občianske (podnikové a národné výbory) ukázaly sa ako noví mocní, obetaví, tvoriví organizátori iniciatívnosti, vysokej pracovnej morálky nášho ľudu.

I. Aký bol obraz našej dopravy po oslobodení a čo sa v nej vykonalo do konca r. 1946?

A. V doprave železničnej:

V stavebnom obore:

Po oslobodení bolo z celkovej dĺžky 3. 500 km zničených 2. 500 km tratí t. j. 70%. Z vedľajších staničných koľají zničené bolo 30%, výhybiek 70% a 75% druhých koľají.

Zo všetkých mostov a priepustkov, ktorých je na Slovensku 7. 450 o celkovej dĺžke 40, 780 km, bolo zničených alebo poškodených 1, 126 o dĺžke 21, 135 km, t. j. 52%.

Zo 71 tunelov bolo zničených, alebo zavalených 31. Rovnaký osud stihol aj

pozemné stavby železničné. Zničených bolo 172 prijímacích budov, 48 výhrevní, 113 staničných skladíšť, 110 nakladacích rámp, 54 vodární, 270 vodných žeriavov, 258 strážnych domkov, 46 obytných budov a celý rad iných menších objektov.

Železničná správa bola si vedomá významu prevádzky železníc pre zásobovanie a konsolidáciu pomerov a preto všetky úsilia v roku 1945 a začiatkom roku 1946 venovala urýchlenej oprave tratí, hoci i len provizórne a pomocou materiálu, ktorý bol po ruke. Opraviť všetky dôležité trate a zahájiť na nich prevádzku v tak rekordne krátkom čase podarilo sa len skutočným nadšením a úsilím všetkých železničných zamestnancov pod vedením hŕstky železničných technikov a z časti i pomocou MNV a ONV a privátnych firiem. V druhej polovici roku 1946 prikročila železničná správa už k definitívnej obnove zničených tratí, objektov a zariadení.

Železničná sieť uvedená bola do konca r. 1946 do schodného stavu z 90% t. j. až na 64 km tratí dosial neschodných: Strážske-Pavlovce (úsek Vranov--Černe bude však v najbližšej dobe daný do prevádzky), Bratislava Nové Mesto-Petržalka št. hr., Komárno--Komárno št. hr. a spojka Lučenec-Vel. Ves. Druhé koľaje obnovené boly z 80% celej pôvodnej dĺžky, vedľajšie staničné koľaje a výhybky z 90%.

Zo zničených mostov a priepustkov boly provizórne vybudované všetky s výnimkou 69 objektov v dosiaľ neschodných tratiach a na druhých koľajach. Definitívne bolo do konca r. 1946 obnovených 29% všetkých mostov. Z význačnejších objektov hodno uviesť viadukt Silvašský, mosty cez Váh pri Strečne a žilinskej celulózke, Slažanský a Mechenický viadukt na trati Zlaté Moravce-Zbehy, viadukt Popradský a Devánsky a tri železobetónové nadjazdy na trati Nové Mesto n/V. a Myjava, viadukt Pstruhársky, viadukt v km 3, 072 a 36, 16 trati BanBystrica-Diváky, most cez Hron pri Kamenici n/Hr. a dvojkoľajný most cez Váh pri Púchove nad Váhom.

Tunely boly provizórne opravené všetky a 22 z nich definitívne.

Rekonštrukcia pozemných stavieb pokročila na 80%, zčasti opravou starých objektov, z časti novostavbami a stavbou, provizórií. Z väčších objektov uvádzame prijímacie budovy v Trnave, Slanci, Kostolanoch, Nových Zámkoch, výhrevne v Nových Zámkoch, v Trenč. Teplej, Bratislave N. M., vodárne v Trnave, Leopoldove a Brezne nad Hronom. Zásobovanie rušňov vodou bolo všade zaistené.

Zvláštna pozornosť bola venovaná zabezpečeniu provizórnych mostov proti porušeniu pri odchode ľadov. Boli sme si vedomí toho, že každý provizórny most je ohrožený jarným odchodom ľadov a preto sme slabšie mosty zosilili a zvlášť nebezpečné (u Kráľovien cez Oravu) nahradili polodefinitívnymi. Vzdor tomu bolo však v tomto roku u dvoch mostov (u Turian a Bánoviec n/O. ) ľadom poškodených niekoľko pilót v drevených bárkach. Po čiastočnom padnutí veľkej vody boly oba mosty za tri dni opravené. Katastrofálnym odchodom ľadu na Malom Dunaji bolo zničených 6 polí mostu pri verekni, ktoré boly tiež rýchle opravené.

V obore strojnom:

Rekonštrukciou tratí nebol technický úkol pre zahájenie prevádzky ešte splnený. Bolo treba opraviť a uviesť v chod poškodené strojné, vozebné zariadenia, výhrevne, dielne, točnice a vodárne, ktoré Nemci s mimoriadnym úsilím demolovali. Zo 42 vozebných služobní bolo 31 skoro úplne zničených a z 11 služobní na prinavrátenom území ostala nepoškodená len jedna (Levice). Ani dielenské zariadenia nezostaly neporušené.

Na Vrútkach zo všetkých strojných zariadení bolo 70% nepoužiteľných, z toho 67 obrábacích strojov odvlečených. Medené kotlové plechy, ložiskový kov a iný materiál odvlečený. Pracovné miestnosti porúchané.

V Trnave vyše 1. 000 kusov rozličného náradia drobných prístrojov odvlečených.

Vo Zvolene na obrábacích strojoch neboly veľké škody, lebo po znovuobsadení Zvolena Nemcami, sme väčšinu z nich postupne a tajne odviezli do Trnavy, odkiaľ sme ich neporušené doviezli nazad v júni 1945 okľukou cez Maďarsko.

Ináč sme mnoho obrábacích strojov vo všetkých dielňach zachránili tým, že ľudia oddaní Čs. republike dali v januári 1945 tajne rozkaz, aby sa dôležité súčiastky odmontovaly a schovaly v nádeji, že keď Nemci vidia práceneschopný stroj, že ho nerozbijú, čo sa aj v mnohých prípadoch osvedčilo.

Pracovné miestnosti v 12-tich výhreveňských opravovniach boly zničené, v 17-tich poškodené, obrábacie stroje z nich buď odvlečené, alebo kladivom poroztĺkané. Transmisné remene vykradnuté alebo prerezané.

Voľné vedenia elektrotechnických zariadení boly strhané, aparáty odvlečené, transformátory rozbité, elektrický pohon točníc porúchaný, elektrické čerpadlá vo vodárňach poškodené a 13 odvlečených.

Bezprostredne po oslobodení bol stav strojného zariadenia dielní a opravovní len asi 35% pôvodného stavu!

Stav vozidiel bol oproti stavu pred zničením nasledujúci:

 

rušňov

mot.

osôb.

nákl.

   

voz.

voz.

voz.

prevádzky schop.

3. 3%

27%

29%

23%

poškodených

59. 2%

73%

23%

17%

odvleč. Nemcami

37. 5%

0

52%

60%

Zamestnanci služby strojne-technickej pomáhali na samom počiatku pri stavebnej rekonštrukcii trati, neskôr sa však vrátili k svojmu pravému úkolu a výsledok ich práce ku koncu roku 1946 je tento:

Výhrevne a dielne boly dané do konca roku 1946 do prevádzkyschopného stavu a dnes sú tieto služobne vybavené až na 98% pôvodného stavu.

Tento stav sa dosiahol privezením 55 menších obrábacích strojov a cenných materiálu z Čiech, kam boly Nemcami odvlečené, opravou 69 obrábacích strojov v našich dielňach, výdatnou pomocou z Čiech, odkiaľ bolo pridelených mnoho drobných obrábacích strojov a náradia nákupom.

Z celkového počtu prevádzkyschopných rušňov opravilo sa 85%

2% je v opravách

2% sa rozložilo

3% je nezvestných

8% čaká ešte na dodanie zničených častí ale asi 6% z týchto sa už opraviť nedá.

Z celkového počtu motorových vozňov vojnou poškodených sa opravilo 64%.

V oprave je 7%, z toho 3% boly zrušené, čaká ešte na opravu 22%, z týchto 8% na zrušenie 4% sú nezvestné.

Prevedená bola rekonštrukcia elektrického osvetlenia na 297 staniciach, vodárenských staniciach 60, budovných vodární 9, uholných výťahov 9, nové inštalácie boly zavedené na 27 staniciach, nové inštalácie boly zavedené na 16 zastávkach, nové inštalácie boly zavedené na 17 cest. garážach.

Rekonštruovalo sa zničené troleyové vedenie na trati Trenč. Teplá-Trenčianske Teplice.

Zakúpené bolo 372 elektrických motorov ako náhrada za zničené alebo odvlečené.

V opravovni v Košiciach inštalovaných 22 elektrických motorov.

Previedla sa stavba 2 transformačných staníc (sriaď. nádr. a Ruskov).

V obore dorozumievacom zničené bolo okrúhle 18. 400 km železničných, telegrafných a telefónnych vedení, 3. 200 rôznych telegrafných a telefónnych prístrojov, 150 telefónnych ústrední, počítajúc v to i selektorové a vysokofrekventné konce, 15. 000 elektrických článkov, okrem obrovského množstva menších dorozumievacích zariadení a prístrojov, ako sú rozličné induktorové, zvonkové a bicie zariadenia, galvanické články, bleskovody, suché usmerňovače a pod., ktoré ťažko v blízkej dobe bude možno nahradiť.

V obore služby zabezpečovacej bolo

približne zničených 1. 200 rôzny ch návestidiel, 2. 300 predzvestí, prestavníkov a závorníkov, 280 staničných, stavädlových a hradlových prístrojov, vyše 480 rôznych závor a zasa okrem veľkého množstva menších zabezpečovacích zariadení, ako výmenových zámkov, výkoľajok, lampášov pre návestidla a predzvestí, pákových doťahovačov, napínačov drôtov a pod.

Na dovŕšenie všetkého vyhorely nám úplne v bojoch o Bratislavu návestné dielne i so všetkými zásobami, strojným zariadením, materiálom a inventárom.

Do konca roku 1946 bolo z dorozumievacích zariadení vybudované 37 telegrafných a 70 telefónnych priebežných spojov. Okrem toho dva vysokofrekventné

spoje a deväť riaditeľských hlavných a diaľkových spojov v diaľkovom kábeli. Celkové bolo vybudované okrúhle 13. 000 km železničných telekomunikačných spojov. Úspešné splnenie rekonštrukcie v tomto obore treba ovšem pripísať nielen zamestnancom služby dorozumievacej, ale i zamestnancom poštovej správy a zamestnancom telegrafného stavebného vlaku Praha I. požičaného Ministerstvom dopravy v čase od konca novembra 1945 do konca októbra 1946.

V obore služby zabezpečovacej bolo dané do činnosti definitívne elektromechanické zabezpečovacie zariadenie v 56 staniciach, provizórne zabezpečovacie zariadenie so zachovaním závislosti návestidiel na výmenách v 23 staniciach a v 4 staniciach, v ktorých tento druh zabezpečenia bol aj pred oslobodením. Okrem toho bol v 91 staniciach obnovený stav, ako bol pred oslobodením a to výmeny uzamknuté, vchodové návestidla s predzvesťami, avšak bez odvislosti na postavení výmeny. Obnovených bolo vyše 400 rôznych závor.

Vo vlastnej doprave.

Postupom rekonštrukčných prác zavádzali sme dopravu na opravených tratiach a rozširovali ju, nakoľko to skromné prevádzkové prostriedky dovoľovaly. Hlavnou našou snahou bolo dopravovať robotníctvo a materiál na pracoviská a prepravovať potraviny a tovar dennej potreby do krajov, kde najviac boly potrebné.

Za jún 1945 dosiahla osobná doprava rozsahu 160. 000 vlakových km a nákladná doprava 15, 181. 000 hrubých tonokilometrov.

Urýchlenou opravou rušňov, vozňov a ostatného železničného zariadenia bol umožnený vzostup intenzity osobnej a nákladnej dopravy. Za september 1945 dosiahla osobná doprava rozsahu až 533. 000 vlakových km a nákladná doprava 143, 583. 000 hrubých tonokilometrov. Za 3 mesiace vzrástla osobná doprava o 230%, nákladná o 839%.

Konsolidácia v železničnej doprave pokračovala i v roku 1946. Boly zavedené medzinárodné spoje tak v osobnej ako aj v nákladnej doprave.

Za október 1946 dosiahla osobná doprava rozsahu 1, 130. 000 vlakových kilometrov a nákladná doprava 364, 829. 000 hrubých tonokilometrov. Proti roku 1945 vzrástla osobná doprava na 112%, nákladná na 154%.

Preprava tovaru a osôb po prechode frontu celkom prestala následkom rozrušení tratí a pre úplný nedostatok vozidiel. S prepravou osôb sa započalo len na malých úsekoch, kde neboly zničené železničné objekty. Na počiatku bola preprava osôb na trati Bratislava-Leopoldov, neskôr i do Piešťan a Nového Mesta n/V., ďalej Bratislava-Kúty, BratislavaParkaň, Nitra-Topoľčany, Nitra-Zbehy -Leopoldov, Zvolen-Kriváň, ZvolenBanská Bystrica mesto, Zvolen-Šahy a až 28. augusta 1945 tiež Vrútky--Zvolen a pod.

Preprava i na vyššie uvedených tratiach bola vyhradená predovšetkým vojenským potrebám a len v súrnych prípadoch tiež pre civilnú prepravu. Situácia bola taká, že v máji 1945 nebolo možné pre prepravu civilnú pristaviť ani 10 krytých vozňov. Postupným rekonštruovaním tratí a vozidiel i rušňov bolo možné postupne započať s prepravou osôb a čiastočne i tovaru, takže ku koncu roku 1945 za júl až december činily už prepravné príjmy 788, 165. 583. - Kčs, z čoho tvorí 520, 000. 000. - Kčs príjem za prepravu osôb a zvyšok 268, 000. 000. - Kčs pripadá na prepravu tovaru. Z uvedeného vyplýva, že preprava tovaru v roku 1945 bola úplne podviazaná nedostatkom vozidiel a preto i príjem z tejto prepravy bol v nepomere k preprave cestujúcich. Prepravné príjmy za rok 1946 javia sa však už takto: 2. 493, 008. 000. - Kčs ako definitívne príjmy z prepravy osôb, batožín, spešnín a tovaru, z čoho pripadá na prepravu tovaru cca 1. 300, 008. 000. - Kčs a na prepravu osôb, batožín a spešnín cca 1. 193, 000. 000. - Kčs.

Do 31. XII. 1946 v prepravnej službe boly sjednotené všetky základné normy prepravnoprávne a prepravno-manipulačné tým, že bol vydaný železničný prepravný poriadok (ŽPP) a doplňujúce ustanovenia (viď vl. nar. č. 1 zo dňa 21. XII. 1945) a že boly vydané i ďalšie normatívne ustanovenia vo forme tzv. Spoločnej

tarify československých železníc pre prepravu cestujúcich, cestovných batožín, spešnín a tovaru s platnosťou od 1. jan. 1946. Tak isto boly aj vydané manipulačné predpisy komerčnej služby, osobné a nákladné tarify s patričnými tarifnými pomôckami a kilometrovníkmi. Tým bol daný celoštátny základ, a to s význačným prispením zamestnancov Slovákov, pre riadne a správne vykonávanie prepravnej služby a dôkladný návod zamestnancom na riadne vykonávanie komerčnej služby.

Na zaistenie riadneho chodu prepravnej služby v styku s cudzinou boly s jednotlivými štátmi ujednané odchýlky od medzinárodnej dohody o preprave tovaru po železniciach, platnej z 23. XI. 1933 s jednotlivými doplňujúcimi ustanoveniami, platnými od 1. X. 1938, a to s týmito štátmi:

Belgickom, Bulharskom, Dánskom, Francúzskom, Holandskom, Talianskom, Juhosláviou, Luxemburskom, Maďarskom, Nemeckom (americkou, britskou a francúzskou okupačnou zónou), Nórskom cez Nemecko, Nórskom cez Poľsko, Rakúskom, Rumunskom, Švédskom cez Nemecko, Švédskom cez Poľsko, Švajčiarskom a Tureckom. Zvláštna smluva ujednaná bola s SSSR.

Upravené boly predpisy o platení dovozného pri dovoze a vývoze tovaru po železniciach, pri dovoze z cudzích štátov do ČSR a pri vývoze tovaru z ČSR do cudzích štátov. Spolupráca úradníkov-Slovákov na týchto medzištátnych dohodách i úpravách bola veľmi významná a ich podiel na konečnom výsledku veľký a všeobecne i uznaný a vysoko cenený.

Pokiaľ ide o finančné výsledky ČSD v roku 1946 na Slovensku, definitívne výsledky výdavkov za rok 1946. nemôžem ešte oznámiť, avšak podľa výsledkov za prvý polrok 1946 a podľa predbežných výsledkov dá sa očakávať, že výdavkové hospodárenie podniku ČSD na Slovensku pohybovalo sa v rámci rozpočtu na rok 1946.

Pokiaľ ide o príjmy, budú robiť príjmy prepravné okrem ostatných príjmov približne Kčs 2. 694, 945. 000. -, a to:

Koľaj. preprava 2. 493. 008. 000, cest. preprava 199, 900. 000, lanová 2, 037. 000, úhrn 2. 694, 945. 000,

Javí sa tu priaznivejší výsledok oproti rozpočtu o Kčs 433, 402. 000. -.

Keďže prevádzkový rozpočet na rok 1946 predvídal ako výsledok hospodárenia stratu v čiastke Kčs 329, 102. 800. -, bude pravdepodobne dosiahnutý miesto očakávanej straty zisk v čiastke 104, 300. 000Kčs.

Podľa provizória prepravných príjmov za mesiac január 1947 javí sa v porovnaní s rokom 1946 stúpajúca tendencia príjmov.

Stavby nových tratí:

Stavby nových tratí boly na východnom a strednom Slovensku zastavené už v septembri roku 1944 v dôsledku Národného povstania a nasledujúcich potom bojov pravidelných armád. Pokračovalo sa len v stavbe tratí Plavecký Sv. Mikuláš - Jablonica (nemecké vojsko), ale s nepatrným výsledkom.

Rozostavané sú tieto trate:

Orlov Plavec - Podolinec,

Revúca - Tisovec,

Hronská Dúbrava - B. Štiavnica,

Plav. Sv. Mikuláš - Jablonica.

Tunel pod bratislavským hradom, financovaný Povereníctvom techniky.

K pokračovaniu v týchto stavbách dal súhlas Sbor povereníkov dňa 15. októbra 1945. Prikročené bolo potom ihneď k sanačným prácam, a neskôr pre pokročilú stavebnú sezónu len k prácam tunelovým. Začiatok stavebnej sezóny v roku 1946 bol ešte v znamení sanačných a prípravných prác a až neskôr pristúpilo sa k vlastným stavbám (zemným a tunelovým).

V roku 1946 boly na novostavbách vykonané nasledujúce práce:

Orlov Plavec-Podolínec (31, 551 km dl. ): Vykonané zemných prac asi na 14. 3% celej kubatúry. V Hombardskom tuneli, dĺžky 703 m, urobilo sa 11% prác a v Ružbažskom, dĺžky 439 m, docielené 9. 3%.

Revúca - Tisovec (19. 9 km):

Pohyb zemín 8% celkovej kubatúry. V tuneli, 2002 m dĺžky, urobené 13. 00% prác.

Hronská Dúbrava - B. Štiavnica (dlžka

9. 46 km):

Pohyb zemín 13. 5%. Z tunelu, 1364 m dlhého, urobené 8. 31%.

Plavecký Sv. Mikuláš - Jablonica

(15km dl. ): Urobené 32. 4% celej kubatúry.

Tunel pod bratislavským hradom (795 metrov dlhý), urobené 21% prác.

Vcelku bolo na stavbách nových tratí zamestnaných 5. 000 robotníkov.

B. V cestnej doprave:

Automobilová doprava ČSD na Slovensku bola vojnovými udalosťami práve tak poškodená ako železnice. Nepatrný počet motorových vozidiel, s ktorými sme začali znovu budovať automobilovú dopravu ČSD na Slovensku, ani zďaleka nepostačil na krytie prevádzkových potrieb. Prvú pomoc nám poskytla UNRRA, ktorá nám dodala ihneď po oslobodení 150 nákladných aut, ktoré boly ihneď zasadené do prevádzky.

Ďalšími pomocnými akciami, ktoré boly podnikané z českých zemí (trofejná akcia, vojenská výpomoc), bola síce poskytnutá určitá pomoc, avšak motorové vozidlá, dodané z týchto pomocných akcií, boly opotrebované a tak ani kvalitatívne, ani kvantitatívne neuspokojily a na zdolanie dopravných úkonov nepostačovaly. Účinnejšou pomocou pre autodopravu ČSD bola dodávka nových motorových vozidiel zo Švajčiarska.

Napriek všetkým ťažkostiam so skromnými technickými prostriedkami postupne sme rozširovali automobilovú cestnú sieť na Slovensku a do konca r. 1946 sme aktivovali okolo 78 tratí s celkovou prevádzkovou dĺžkou 2. 400 km a 6 pravidelných nákladných autotratí s prevádzkovou dĺžkou 321 km.

Ku koncu roku 1946 maly ČSD na Slovensku v prevádzke: 23 osobných aut, 97 autobusov, 425 nákladných aut.

Celkový príjem v roku 1946 činil: u pravidelnej prepravy osôb a batožín 71, 375. 473. - Kčs

z pravidelnej prepravy nákladov 112, 307. 200. - Kčs

z nepravidelnej, prepravy (príležitostnej) 16, 217. 327- Kčs

Spolu 199, 900. 000. - Kčs

V osobnej doprave bolo prepravených

bolo vykonaných 3, 444. 529 km

v nákladnej doprave

bolo vykonaných 9, 850. 000 km

spolu 13, 294. 529 km

V osobnej doprave bolo prepravených 6, 067. 365 osôb, v nákladnej doprave bolo prepravených 770. 688 ton tovaru.

Osobitná starostlivosť bola venovaná aj výstavbe potrebných garáží a opravovní, hlavne u Riaditeľstva Košice. Do konca roku 1946 boly v prevážnej čiastke opravené a čiastočne znovuvybudované vojnou zničené a poškodené objekty automobilovej služby.

C. Vo vodnej doprave: a) Prístavy:

Vojnovými udalosťami bola poškodená i plavba.

V bratislavskom prístave boly úplne zničené tri žeriavy, 2 žeriavy zhorené, ďalšie žeriavy poškodené.

Skladištia číslo II, VIII, IX, XII, XIV, XV, XVIII, XIX celkom vypálené a demolované, skladištia číslo I, III, IV, VI, VII, X, XI, XIII veľmi poškodené, avšak rekonštrukcii schopné. Kanalizačné, vodovodné potrubie, elektrické vedenie čiastočne zničené, koľajová sieť nepoužívateľná.

Prekladište minerálnych olejov: Nádrže, až na niekoľko, ťažko poškodené a zničené. Prečerpacia stanica úplne zničená a dielňa demolovaná. Plniaca geléria rozbitá.

Koľajová sieť prevádzky neschopná.

V prístave Komárno bolo poškodené len železničné koľajište a jeden žeriav.

Malý prístav Parkanský utrpel pomerne veľké škody. Silne bola poškodená administračná budova a nové skladište.

Do konca roku 1946 opravené bolo v bratislavskom prístave 11 žeriavov, vnútorná komunikačná sieť, podzemné kábelové vedenie vodovodné a kanálové potrubie, ďalej rekonštruované Dunajské nábrežie a vonkajšie prístavné osvetlenie a výpomocné mechanické zariadenie. Súčasne s týmito prácami opravovalo Povereníctvo techniky poškodené skladiste a vystavalo sklad VII. a IX., takže ku koncu roku 1946 má bratislavský prístav k dispozícii 13 k prevádzke schopných žeriavov a skladný ložný priestor cca 13. 700 m2, s verejnými skladišťami úhrnom cca 18. 200 m2 ložnej plochy.

Na prekladišti minerálnych olejov boly opravené nádrže v obsahu cca 9. 400 m2

a 3 čerpacie stanice s potrebným potrubím.

Vzhľadom na to, že veľká čiastka zariadenia prekladišťa bola zničená, bolo rozhodnuté prestavať doterajší systém elektrického zariadenia z rovnosmerného prúdu na prúd striedavý. Potrebné mechanické zariadenie je už objednané a má byť dodané ešte v tomto roku.

Kolajište v prístave na prekladišti minerálnych olejov je zčasti opravené a ďalšie opravy sa robia podľa potreby. V prístave parkaňskom opravila sa zatiaľ iba administratívna budova, skladištia budú opravené v prípade potreby.

Vyťahovanie vrakov, prevádzané Povereníctvom techniky, bolo započaté až v septembri roku 1946 a vytiahlo sa do konca roku 1946 13 vrakov.

Naše prístavy boly na Dunaji prvé, ktoré sa po ukončení vojny zapojily do prekladných úkonov. Už v roku 1945 preložilo sa v bratislavskom prístave cca 66. 550 ton rôzneho tovaru (najviac UNRRA tovaru), na prekladišti minerálnych olejov cca 93. 130 ton benzínu a iných minerálnych olejov, tak potrebných pre priemysel a poľnohospodárstvo. V komárňanskom prístave sa preložilo v roku 1945 vzhľadom na obsadenie jednotiek ČA cca 100. 000 ton.

V roku 1946 preložilo sa v bratislavskom prístave 340. 000 ton rôzneho tovaru a na prekladišti minerálnych olejov cca 202. 110 ton. V komárňanskom prístave cca 346. 000 ton rôzneho tovaru, najmä železná ruda, uhlie a koks.

b) Dunajplavba:

Plavbu na Dunaji prevádza Čsl. Dunajplavba.

Predvojnový lodný park u tohto podniku pozostával z 26 samohybov, 134 prívesných člnov v tonáži cca 108. 000 ton, 22 tankov cca 17. 600 ton a 6 pontonov.

Po prechode fronty zostalo 20 samohybov, 95 prívesných člnov a 22 tankov.

Tieto plavidla roztrúsené boly ovsení na celom toku Dunaja v rôznych okupačných pásmach. Po prechode frontu mal podnik k dispozícii jediný prevádzky schopný parník "Bratislava". V lodenici na brehu bugser "Istra", okrem toho tri člny.

Vrátením lodného parku z jednotlivých pásiem stav plavidiel ku dňu 31. XII. 1946 bol tento:

21 samohybov v HP 13. 690 a 82 vlečných člnov a tankov v tonáži 57. 508. Vzhľadom na to, že člny dochádzaly z okupačných pásiem v dezolátnom stave a musely byť ihneď dané do prevádzky previedlo sa na vrátenom lodnom parku mnoho opráv a to:

V dobe od 1. IX. 1945 do 31. XII. 1945 opravilo sa 20 samohybov, 27 vlečných člnov, 2 tanky a 1 ponton.

V dobe od 1. I. do 31. XII. 1946 opravilo sa 13 samohybov, 33 vlečných člnov, 9 tankov, 3 pontóny.

T. č. nachádzajú sa ešte v americkej zóne 1 samohyb, v ruskej zóne 32 vlečných člnov, 7 tankov, 2 samohyby a 1 nákladná loď.

Československá Dunajplavba preplavila v r. 1945, 4. 145 ton, v roku 1946, 69. 984 ton rôzneho tovaru.

D. V leteckej doprave:

Letecká doprava začala na Slovensku až v r. 1946. Pritom bola obmedzená iba na línie vnútrozemské. Dopravné úlohy vykonávaly Čsl. Aerolínie.

Prevádzka bola na tratiach: Praha, Brno, Bratislava celý rok, 1-3 lety denne, podľa roč. obdobia. Bratislava-Sliač-Košice od 15. V. do 6. XI.

Bratislava-Piešťany-Žilina, prevádzka bola zastavená pre nedostatok lietadiel.

Pokiaľ ide o prevádzkové výsledky leteckej dopravy na Slovensku, výsledky na tratiach Praha-Brno-BratislavaSliač-Košice a Bratislava-PiešťanyŽilina absolvovalo sa v r. 1946 už 1. 395 letov, preletelo sa 204. 397 km, dopravilo sa 16. 234 cestujúcich, 122. 649 kg batožiny, 25. 912 kg tovaru a 16. 203 kg pošty.

Pokiaľ sa týka materiálového vybavenia Československých aerolínií, vykonávala sa domáca i medzinárodná letecká doprava na 3 lietadlách trojmotorových a na 8 lietadlách dvojmotorových. Na skúšku boly zaradené jednomotorové lietadlá Norsman na linkách BratislavaŽilina a Praha-Olomouc, ale od ich ďalšieho používania sa upustilo.

Letecký odbor na Slovensku sám vlastnil 5 dopravných lietadiel a to 3 menšie a 2 väčšie. Uvedené lietadlá slúžily pre služobné lety členov Sboru Povereníkov a Predsedníctva SNR.

Z prevádzkových budov v roku 1946 boly vybudované najprv hangáre a objekty pre ostatné služby, ako zameriavaciu, vysielaciu, a provizórne nádražné budovy. Dielne na opravu lietadiel vybudujú v roku 1947 v Bratislave a v Košiciach. V prevádzke je iba menšia dielňa v Bratislave a na Stranníku pri Žiline konajú sa len malé opravy udržovanie bezmotorových lietadiel.

Taký bol, slávna Slovenská národná rada, obraz našej dopravy na Slovensku po oslobodení a také bolo dielo jej rekonštrukcie a jeho výsledky do konca roku 1946. Dielo, ktoré sa už dnes stalo samozrejmosťou, bežnou súčasťou života, predmetom častých malicherných kritík, avšak dielo, v ktorom je mnoho a mnoho potu, mnoho a mnoho premožených strádaní, mnoho bezpríkladnej obetavosti a hrdinstva tisícov dopravných zamestnancov, ktorí zo zrúcanín cez všetky prekážky vedeli položiť neotrasiteľné základy k novému radostnému životu nášho národa a našej novej Československej republike.

II. Dvojročnica v doprave a jej splňovanie:

Začiatkom roku 1947 boly nové úlohy už určené našej doprave dvojročným budovateľským plánom našej vlády a Sboru povereníkov.

V doprave železničnej. V dvojročnom budovateľskom pláne bolo nám predpísané uviesť železnice do takého stavu, aby bolo možno v doprave a preprave dosiahnuť výsledkov roku 1937 a ešte niektoré špeciálne úkoly, ktoré sú ďalej vymenované, hlavne zdvojkoľanenie košicko-bohumínskej trati. Na uskutočnenie uvedených stavebných prác je vo finančnom zákone pamätané čiastkou 2. 163, 800. 000 Kčs.

Mimo dvojročnice sú v programe na rok 1947 rôzne stavby, práce a projekty za 58 mil. a výstavba bytov za 63 núl., z čoho 18 mil. je na obnovu zničených

budov a 45 mil. na novostavby 250 nových bytových železničných jednotiek. Mimo to ustanovujú sa dve železničné bytové družstvá (Husákov fond) na stavbu činžových a rodinných domov.

Stavby na železničnom svršku a polovica stavebných prác mostných bude prevedená vo vlastnej réžii podniku ČSD, zvyšok a čiastočné pozemné stavby sa postupne zadávajú súkr. firmám. Po stránke projekčnej boly stavby dvojročnice, s ktorými sa hneď na začiatku stavebnej sezóny započalo plne pripravené, na ostatné stavby sú projekty pripravené zo 40%.

V cestnej doprave dvojročný budovateľský plán nám poskytuje možnosť na zdokonalenie a podstatné rozšírenie cestnej automobilovej siete na Slovensku. V rámci dvojročnice mienime v prvom rade dotovať stávajúce linky riadnymi autobusmi a nahradiť nákladné autá používané v osobnej doprave a aktivovať dopravu asi na 100 nových automobilových tratiach s celkovou prevádzkou dĺžkou 4. 200 km a na 30 pravidelných nákladných autotratiach a prevádzkovou dĺžkou 980 km. Na uskutočnenie tohto plánu bude potrebné dodať asi 250 autobusov a nákladných aut. Ešte v tomto roku bude aktivovaná doprava na 74 nových osobných tratiach automobilových a postatne sa zlepší dopravná situácia na stávajúcich tratiach.

V stavebno-technickej službe mienime ešte v tomto roku dokončiť rozostavené stavby a započať so stavbami administratívnych budov, garáži a opravovni, ktoré sú plánované v dvojročnici. Návrhy a projekty na tieto stavby sú čiastočne v prípravnom pokračovaní". Ešte v tomto roku budú pravdepodobne položené základy na budovanie autodielne vo Zvolene. Hoci finančné prostriedky na stavebné účele automobilovej prevádzky, ČSD sú veľmi skromné, vynasnažíme sa za pomoci záujmových korporácií a miest vybudovať čo najviac.

Pokiaľ ide o vodnú dopravu, dvojročnica nám predpisuje predovšetkým vybudovanie dunajských prístavov na kapacitu z roku 1937.

V roku 1947 sú preliminované nasledovné úpravy, objednávky a stavby, ktoré prevedie Povereníctvo dopravy:

Motorové člny, pre vytyčovaciu službu.

Prístavný mostový pojazdný a otočný žeriav o nosnosti 4 ton.

Čerpacie pontóny na prečerpávanie minerálnych olejov so strojným nariadením.

Prístavný pontón.

Rekonštrukcia koľajovej siete v bratislavskom prístave.

Rekonštrukcia železničného svršku v prístave komárňanskom.

Obnova skladíšť, budov, nádraží a elektrického zariadenia, ktoré prevedie Povereníctvo techniky.

Stavba 17 vlečných člnov a remorkéru - 1300 HP v lodeniciach Dunajplavby, resp. v lodenici komárňanskej.

Splnením horeuvedených úkolov nielen že sa dosiahne výkonu z roku 1937, ale tento aj prekonáme.

Pokiaľ ide o ďalšie úlohy, prikázané v dvojročníci:

Na shospodárnenie prevádzky Čsl. Dunajplavby je podaný iniciatívny návrh. Návrh osnovy na premenu dopravných podnikov na podniky obdobné národným podnikom bol už vypracovaný spolu s Ministerstvom dopravy a podaný vláde.

V leteckej dorave bolo v dvojročnici uložené zapojiť dôležité strediská, kúpele a turistické miesta do celoštátnej i medzinárodnej leteckej siete a za tým cieľom rozmnožiť a technicky dokonalejšie vybaviť letiská a tu zvlášť v Bratislave a Košiciach, ktoré majú byť dôležitými víziami aj v medzinárodnej leteckej doprave, menovite s juhom a juhovýchodom Európy.

Ďalej podporovať a rozvíjať domáce obchodné, turistické a športové letectvo, ako aj výcvik našej mládeže v bezmotorovom lietaní.

*

Samosebou - dosiahnutie a splňovanie všetkých týchto úloh dvojročnice v našej doprave znamená rozvíjať nesčiselné množstvo dielčích úkolov vo všetkých jej složkách, ich neustálu evidenciu a kontrolu, ako i neustálu kontrolu konečných výsledkov, javiacich sa vo vlastnom prevádzaní dopravy.

Je predovšetkým rozhodujúcou zásluhou ozaj len hŕstky našich inžinierov a technikov, medzi ktorými českí inžinieri a technici tvoria veľmi význačnú kladnú

složku a potom zásluhou iniciatívnosti, tvorivej obetavosti našich prostých zamestnancov a ich podnikových výborov a veľkej väčšiny aj úradníckeho aparátu, že tu môžem prosto konštatovať dobré plnenie dvojročnice v našej doprave na Slovensku, vzornú jej prípravu, dobré jej konečné výsledky!

V čom sa tieto výsledky javia?

V železničnej doprave sa javia predovšetkým v tom, že po všetkom zničení, pri trvajúcom nedostatku vozňov a rušňov splňujeme ten vzrastajúci vývojový úsek, ktorý nás má plánovité priblížiť k mierovému stavu z roku 1937.

Naša osobná doprava trakcie parnej vykazuje od januára do apríla tohto roku oproti plánu:

vo vlakových km

v januári

111. 9%

 

vo februári

95. 6%

 

v marci

108%

 

v apríli

115%

Naša osobná doprava trakcie motorovej vykazuje od januára do apríla 1947 oproti plánu vo vlakových km:

v januári

97. 3%

vo februári

76%

v marci

87. 8%

v apríli

94%

Naša nákladná doprava vykazuje od januára do apríla t. r. oproti plánu:

v hrubých ton. km.: 110%, 97. 8%, 129% a 124%,

v čistých ton. km.: 154. 6% 120. 9%, 151% a 146%,

vo vlakových km.: 121. 5%, 92. 6%r 114% a 102%.

Aby sme si tieto výsledky názornejšie ozrejmili, v akom pomere sú už dnes oproti roku 1937, poslúžia nám tieto srovnávacie dáta z mesiaca marca 1947 oproti marcu 1937:

Počet ubehnutých strojových km roku 1947: 2, 364. 140, roku 1937 2, 413. 300, 98%, prevezená záťaž v tisíc t/km r. 1947: 545. 103, r. 1937: 505. 190, 107. 6%. Pritom bolo v marci 1947 o 10% menej službyschopných rušňov než v marci 1937 a s týmto menším počtom rušňov sa vykonalo takmer toľko strojových km, ako roku 1937 a záťaže sa previezlo o 8% viac, teda toto nasvedčuje tomu, že rušne sú oveľa lepšie využitkované.

Tento celkový výkon nie je ovšem výsledkom iba vlastného prevádzania a organizovania dopravy, dobrého výkonu jej ústredných a výkonných složiek: staničného, komerčného, vlakového a rušňového osobníctva, ale má na ňom svoj rovnaký spoločný podiel: složka dielenská, výhrevenská, zásobárenská, dorozumievacia, zabezpečovacia i stavebneudržovacia, ktoré živia a vytvárajú stále lepšie a lepšie podmienky pre vlastnú dopravu, stále lepšie a lepšie ju vybavujú, zrýchľujú a zvyšujú jej výkonnosť.

Najnázornejšie sú tieto dôležité úkony základných živných složiek zjavné v našich dielňach a opravovňách.

Výsledky práce oproti plánu za prvých päť mesiacov 1947 podľa počtu opráv, vyjadrené v %-tách, sú tieto:

Dielne Vrútky: 67%, 85%, 104%, 106%, 109%.

Dielne Zvolen: 127%, 106%, 127%, 119%, 99. 7%.

Dielne Trnava: 86%, 74%, 107%, 99%, 120%.

Opravovňa Bratislava: 100%, 60%, 117%, 100%, 100%.

Opravovňa Košice: 75%, 100%, 125%, 123%, 125%.

Opravovňa N. Zámky: 47%, 112%, 107%, 173%, 131%.

Treba podotknúť, že okrem uvedených prác vykonávajú dielne ešte nenormované, ale nutné práce, ako: bežné opravy lokomotív, motorových vozňov, osobných i nákladných vozňov, ba i práce výrobné a to v dosť veľkom rozsahu!

V akom pomere sú už dnes tieto výkony oproti roku 1937, vidieť z tejto srovnávacej štatistiky:

Dielenské výkony za prvé 4 mesiace roku 1947 oproti roku 1937 sú tieto:

Počet hlavných opráv rušňov r. 1947: 42, r. 1937: 33, 124%, počet vyväzovačiek rušňov r. 1947: 45, roku 1937: 37, 122%, počet bezpečnostných prehliadok osobných vozňov r. 1947: 344, roku 1937: 618, 55%, počet bezpečnostných prehliadok nákladných vozňov roku 1947: 1507, roku 1937: 1519, 99%.

Malé percento bezpečnostných prehliadok osobných vozňov je zapríčinené absolútnym ich nedostatkom. V službe stavebnej a udržovacej v prvých troch mesiacoch t. r. boly pre mimoriadnu zimu konané len práce prípravné, projekty, súťaže a zadávky prác i dodávka materiálu.

Rozpísané boly súťaže na 11 mostov, 2 obytné domy, jednu prijímaciu budovu a tri vodárne, zadaných bolo 5 mostov a 4 pozemné stavby, vypracované projekty 12 mostov, 10 domov a iných pozemných stavieb.

Vo vlastnej stavebnej činnosti pokračovalo sa v montáži 12 mostných konštrukcií, v oprave 7 tunelov a v montáži koľají a výhybiek.

Po dokončení najnutnejších provizórnych rekonštrukčných prác započaté bolo ešte v roku 1946 s veľkým elánom s definitívnymi stavbami v náhradu za zničené, hlavne s budovami.

Veľký počet je ich teraz rozostavaných. Do dvojročného plánu nebolo však pokračovanie v týchto stavbách a v rozostavaných investičných stavbách pojaté pre nedostatok finančných prostriedkov. Jednáme o úhradu na pokračovanie častí týchto stavieb s Hospodárskou radou (dokončenie novej stanice B. Bystrica, dokončenie rekonštrukcie tratí PrešovStrážske a pod. ).

Najväčšou prekážkou pri uskutočňovaní dvojročného stavebného plánu u dopravy, mimo nedostatku materiálu a opozdenia dodávok je trvalý nedostatok technických síl vo všetkých odboroch Povereníctva dopravy. Počet technikov činí v doprave iba 48% stavu z r. 1937.

Na pokračovanie stavby nových tratí na Slovensku bolo povolené v dvojročnici len 60 mil. Kčs a mimorámec dvojročnice 30 mil. Kčs. Zahájili sme už v min. roku jednanie s Hospodárskou radou o zvýšenie úveru na 250 mil. Kčs a dá sa očakávať, že potrebný úver bude povolený. Sbor povereníkov pokračovanie v stavbách schválil a v stavbách sa pokračuje, hoci finančne nie sú ešte tieto stavby zaistené.

Najvýznamnejším dielom, ktoré sa uskutočňuje, je zdvojkoľajnenie košickobohumínskej železnice v úseku Spišská N. Ves-Vrútky. Táto práca, žiaľ, nemôže ísť tak rýchlo, ako by sme si želali, lebo sa nám stále nedodáva spojovací koľajnicový materiál v potrebnom množstve.

Študuje sa najvhodnejšia trasa pre úsek tratí Margecany-Košice. Terajší úsek bude treba preložiť, pretože na Hornáde bude u Kysaku postavená vyššia priehrada.

Do konca apríla t. r. dokončila sa výstavba I. etapy na novej prekladacej stanici Černá pri Čope, umožňujúca príchod široko rozchodných vlakov z SSSR a prekládku rudy i iného tovaru z SSSR už v dosť značnom rozsahu. Ide tu o výstavbu jedného z najväčších diel našej dvojročnice, ktorého I. etapa mala byť dokončená až v jeseni t. r. Zásluhou našich inžinierov i robotníkov, ktorí za najťažších podmienok pokračovali vo výstavbe aj v zime, bola táto I. etapa skončená už v apríli a stala sa novým význačným dôkazom statočnej obetavosti našich inžinierov i robotníkov, vysoko ocenenej i osobitným písomným uznaním vlády našej Republiky.

V službe dorozumievacej a zabezpečovacej boly dvojročnicou vytýčené tieto úkoly:

Výstavba hlavných selektorových liniek Parkan-N. Zámky, Bratislava-Žilina, Fiľakovo-Zvolen, N. Zámky-Zvolen, Lipt. Sv. Mikuláš-Žilina, TurňaZvolen, Margecany-Brezno n/Hr., Feledince-Brezno n/Hr., Košice-Michaľany, prevádzkových selektorových liniek Nové Zámky-Bratislava a Parkaň-Levice, hl. telegr. liniek Fiľakovo-Vrútky, Plešivec-Zvolen a Košice-Černá pri Čope, doplnenie hláskových liniek na trati Košice-Čadca, stavba zvonkovej linky Košice-Biel, induktorovej linky PrešovStrážske a vysokofrekventných liniek Košice-Biel, Košice-Plešivec, PlešivecRim. Sobota, Košice-Vrútky, KošiceBrezno n/Hr.., Brezno n/Hr. -Rim. Sobota, Košice-Prešov a Košice-Humenné, stavba rozhlasového zariadenia v Žiline, Košiciach a Vrútkach, Pov. Bystrici, Tren. Teplej, Leopoldove, Lučenci, Piešťanoch a v Kútoch, automatických telefónnych ústrední v Žiline, Košiciach a v Poprade manuelného prepojovača ústredne v Košiciach, ďalekopisnej ústredne v Žiline a zriadenie elektrických hodín v Košiciach, Žiline, v Humennom, Margecanoch a Kysaku.

Bude obnovené vojnou zničené zabezpečovacie zariadenie v staniciach, Kamenica n. Hronom, Mužľa-Köbölkút, Kerť, Perbete, Dvory nad Žitavou, Trnovec n. Váhom, Senec, Hričov, Veľká Bytča, Považská Teplá, Považská Bystrica, Púchov n/Váhom, Melčice, Veľké Kostolany, Fiľakovo, Lučenec, Zvolen, Príbovce, Turč. Sv. Martin, Lúky pod Mak., Hornie Srnie, Nemšová, Bratislava - sr. stanica, Skalica na Slov., Šahy, Komárno, Istebník n/Váh., Trnava, Michaľany, spoj. Rybárpole, Žilina, Budatín, Varia, Margecany, spoj. Ružomberok, hlásky Kumazov, Sopotnica, Bujanov, Lieskovany, Vlásky, Liesková, Ráztoky, Kluknava, Slanec, Strečno, Kráľovany, Batizovce, Štrba, Východná, Margecany, Poprad, Varia, Michaľany, Kysak, Krásno m Kys., Kys. N. Mesto, Kaľša, Opácká, ďalej provizórne zabezpečenie vojnou zničeného zariadenia v stanici Sp. N. Ves, Krompachy a Vrútky, ako i provizórne zabezpečenie stanice Černá pri Čope.

Ďalej prevedie sa ako investícia stavba osobitných odchodových návestidiel pre priebežné koľaje na trati Bratislava-Kúty, hradlové prístroje v stanici Čata, hlásnice Opatová, ďalej stavba znamení Z2, Z8, Z9, stavba závor na tratiach Nitra-Prievidza, N. Zámky-Komárno a obnova závor v oblasti ršž Bratislava.

Pri rekonštrukcii zničeného zabezpečovacieho zariadenia, ktoré bolo prevažne na ručnú obsluhu a 30 až 40 rokov staré, uvažujeme nahradiť moderným elektrodinamickým zabezpečovacím zariadením, ktoré je v zahraničí už zavedené a dobre sa osvedčilo a to nielen po stránke bezpečnostnej, ale aj po stránke hospodárnej (značná úspora personálu, 50-60%); zvýši sa podstatne rýchlou obsluhou výkonnosť tratí a usporiada sa tiež vybudovanie stavidiel v menších a stredných staniciach.

Manipulácia s týmito prístrojmi je veľmi jednoduchá, prehľadná a veľmi bezpečná. Otočením jednej páky postaví sa výhybková cesta a návestidla, pričom na obsadenú koľaj nie je možné vchody postaviť, a na tabuľke osvetľuje sa miesto, kde vozidlo stojí, alebo prejde. Návestidlá v polohe "stoj" sú kryté elektromagnetickými brzdami, ktoré automaticky zastavia vlaky, ktoré by prešly návestidlá v polohe "stoj".

Po vyskúšaní 4 až 5 rôznych systémov zahraničných, ktoré dáme namontovať a v rôznych staniciach (po jednom prístroji), zavedieme potom ten systém, ktorý sa najlepšie osvedčí.

Veľmi dôležitou složkou vedia spomenutých už složiek je v našej doprave aj služba prepravná, komerčná. Dôležitou preto, lebo práve ona pretvára dopravu v tú hospodársku službu, akou má doprava byť v národnom živote.

V službe prepravnej, pri spomenutom už významnom podiele tejto našej služby pri celoštátnych vnútorných i medzinárodných úpravách a ujednaniach prepravných, - dnes prepravná služba smaží sa odstrániť organizačnými opatreniami nedostatky, zavinené vojnou v zariadeniach prepravnej služby, aby mohla slúžiť verejnosti presne, dochvílne, lacno a bezpečne.

Pripravuje radiálnu prepravu kusového tovaru (z domu do domu), aby vyhovela širokým vrstvám a obchodnému podnikaniu. Pracuje sa na zhospodárnení výkonu prepravnej služby, vykonávanej v staniciach, ako i prepravnej služby cestnej (vlakovej). Vzhľadom na to, že chystané zmeny nemôžu byť uvedené v život náhle, podrobuje sa postupne každý druh služby skúmaniu podľa nových ekonomickejších hľadísk, a len potom ich uvádza v život. Vzhľadom na to, že celé naše hospodárstvo je riadené, táto skutočnosť sa odráža v službe komerčných zamestnancov najmarkantnejšie tým, že celá preprava je regulovaná mnohými opatreniami štátnych, hospodárskych, plánovacích a iných správnych orgánov, ktoré komerční zamestnanci musia sledovať, aby súhra týchto na poli dopravníctva bola zaistená.

Výsledky prvých mesiacov toho roku, napriek prekážkam v preprave, znamenajú vzostup proti prvým mesiacom v roku 1946, čo sa javí v hrubých príjmoch prepravných stúpnutím o 25-30%, proti príjmom z roku 1946. Problémov a ťažkostí, ktoré sa stavajú do cesty, je mnoho.

Jednou z nich je prekážka pri plnení snahy o zvýšení obehu vozňov pri vykládke tovaru do vozňov, podľa dekrétu prezidenta Republiky č. 77/1945. Najmä preto, že aktivovanie brigád na vykladanie zásielok prichádza v úvahu po väčšine len pre niektoré druhy tovarov, uhlie, drevo a pod. ONV zakročujú proti oneskorenému vykladaniu trestne. Nemá to však veľkého významu, lebo prepravcovia ani za zvýšené mzdy v nedeľu v niektorých staniciach nesoženú robotníkov.

V cestnej doprave

bola v prvých štyroch mesiacoch t. r. aktivovaná doprava na 11 nových automobilových tratiach a zavedením nového nového cestovného poriadku podstatne rozšírená na dosavádnych automobilových tratiach.

Za prvé mesiace v tomto roku vplyvom krajne nepriaznivých poveternostných podmienok nedosiahlo sa v automobilovej doprave ČSD plánovaných výkonov. Taktiež priemyselný sektor nesplnil plánované dodávky nových motorových vozidiel. Tak napr. za prvé dva mesiace malo byť dodané 20 nových autobusov tuzemskej výroby, bolo dodaných len 15 kusov. Nákladné autá z tuzemskej výroby pre ČSD na Slovensku neboly dodané žiadne. V dôsledku toho bol splnený plán v osobnej doprave iba na 79% a v nákladnej doprave na 72%, čo do počtu ubehnutých kilometrov, prepravených osôb a tovaru v tonách.

Očakávame, že v blízkej budúcnosti nielen že dosiahneme predpokladaných a plánovaných výkonov, ale tieto budú aj prekročené. Predpokladom pre splnenie úkolov, ktoré nám ukladá dvojročný plán je predovšetkým dodávka nových motorových vozidiel a ostatného technického materiálu.

Najväčšiu ťažkosť nám tu spôsobuje skutočnosť, že z celkového- počtu autobusov i nákladných aut musí byť vyraďovaná z prevádzky temer polovica pre zlý stav ciest, úplný nedostatok opravovní, ako i nedostatok súčiastok, najmä pneumatík. Kým v Čechách a na Morave má autodoprava ČSD vlastné svoje dielne, jedna vlastnú veľkú zásobáreň a tiež dobre vybavených správkarní - na Slovensku nemáme ani jednu autodielňu, žiadnu zásobáreň, a správkárne sa len postupne budujú a vybavujú.

Veľká autodielňa má sa začať budovať ešte tohto roku v rámci dvojročnice vo Zvolene, avšak finančné prostriedky na

ňu poskytnuté sú tak nedostatočné, že ju bude možno sotva nacelkom vybudovať v dvojročnici.

V doprave vodnej.

Od 1. I. do 1. V. 1947 sa preložilo v bratislavskom prístave 129. 618 ton tovaru a v prístavných skladoch premanipulovalo sa 37. 400 ton.

V komárňanskom prístave za tú istú dobu preložilo sa 76. 000 ton a obrat v skladištiach bol 15. 000 ton.

Pre zaistenie nehatenej prevádzky na Dunaji stojíme ešte pred veľmi ťažkými úlohami. Plavebné pomery na Dunaji nielen že nevyhovujú dnešným potrebám plavby, ale sú dokonca také, že keď bude dunajská cesta i naďalej ponechaná v takom stave ako je dnes, prestane byť Dunaj tou dôležitou tepnou európskeho hospodárstva, ktorou bol od nepamäti. Plavba na ňom bude nielen nebezpečná, ale i veľmi drahá a časom temer nemožná.

Ide tu najmä o odmínovanie Dunaja, ktoré bolo ČA prevedené v šírke asi 80 metrov, ale pre pohyblivosť dňa dunajského tento priestor sa stále zužuje.

Ďalej ide o vyťahovanie potopených vrakov a mostných vrakov. Túto úlohu prevádza Povereníctvo techniky, ktoré doteraz vytiahlo 13 lodných vrakov, ale práce postupujú veľmi pomaly, keďže niet potrebného zariadenia.

Najdôležitejšou z týchto úloh však je zaistenie splavnosti Dunaja medzi Bratislavou a Komárnom. Udržovanie, vytyčovanie a signalizačná služba sú spojené s veľkými nákladmi a behom času sa plavebná cesta tak môže zhoršiť, že ju ďalej nebude možno udržovať obvyklým spôsobom. Je preto nutné, aby bol čím skôr prevedený energický regulačný zákrok.

Pokiaľ ide o Československú Dunaj plavbu, uč. spol. v Bratislave, jej právne pomery boly upravené dňa 11. marca 1946, keď mimoriadne valné shromaždenie spoločnosti si zvolilo správu a dozornú radu. Hospodársky stav spoločnosti, resp. podniku je veľmi neutešený, lebo podnik utrpel za vojny veľké škody tak na plavidlách, ako aj na prístavných zariadeniach, v hodnote cca 394 mil. Kčs,

nečítajúc do toho neuhradené úkony v obnose 103 mil. Kčs konané pre Spojeneckú armádu, ktoré jasne odôvodňujú finančné ťažkosti, s ktorými podnik bez svojho zapríčinenia zápasí. Všetky doterajšie podania ohľadom preddavkov, výpomoci, boly bezúspešne a čo podnik ako pomoc dostal, bola iba štátna záruka na pôžičku 136 mil. Kčs. Keď sa aj uznáva všetsranná starostlivosť štátneho hospodárstva oproti iným složkám národohospodársky dôležitým, nemôžu sa nechať bez povšimnutia potreby tak dôležitého úseku, ako je vodná doprava.

Nezbytným predpokladom riadnej činnosti podniku je zvýšiť lodný priestor na odvezenie cca 500. 000 ton rôzneho substrátu. Na vykonanie tohto úkonu je treba cca 140. 000 t. ložného priestoru čo sa. dá dosiahnuť cca 180 kusmi vlečných člnov a 28 samohybnú.

Terajší stav lodného parku je 54. 954 t. ložného priestoru a 13 remokrétov, ktorý park sa zvýši po čoskorom vrátení v ruskom pásme zadržaných plavidiel, ktorých vrátenie je už rozhodnuté, na stav 127 vlečných jednotiek v tonáži 84. 656 a 16 samohybov pre remorkáž. V rámci dvojročnice sa ukladá ČSDP povinnosť vystaviť zo svojich prostriedkov 20 vlečných člnov a jeden samohyb pre remorkáž. Potom bude mať ČSDP, ku koncu roku 1948, 147 vlečných člnov v tonáži 104. 656 a 17 samohybov pre remorkáž. Na prevezenie minimálne stanoveného 500. 000 t. substrátu by bolo však treba zaobstarať ďalších 33 plavidiel s cca 36. 000 t. ložným priestorom a 9 remorkérov a to trebárs i objednávkou v cudzine.

Okolnosť, že ČSDP nemá dostatočný počet ložného priestoru vyvolávo problematiku dunajskej plavby, ktorá však by bola okamžite riešená, ak by Dunajplavba mala dostatočný počet prevádzky schopných plavidiel. Je treba, aby podnik už teraz pred dosiahnutím navrhovaného počtu plavidiel bol reorganizovaný a jeho správa zhospodárnená. Reorganizáciu však nemožno previesť skôr, dokiaľ nebude všeobecne a definitívne rozhodnuté o forme štátneho dopravného podnikania (v smysle budovateľského programu bod IV. čís. 1. ), lebo pokladá sa za účelné, aby nová úprava štátnych doprávnych podnikov jednotne. Poznamenávam, že už bol podaný návrh osnovy, vo smysle budovateľského programu, o premene všetkých dopravných podnikov na podniky obdobné, podnikom národným. Pokiaľ ide o zhospodárnenie správy dunajskej plavby, je podaný návrh, s ktorým sa zaoberá t. č. Generálny sekretariát Hospodárskej rady.

V rámci tohto návrhu majú byť konečne riešené i tieto otázky:

1. úprava finančných pomerov spoločnosti, najmä pokiaľ ide o predĺženie krátkodobých pôžičiek na dlhodobé a rozhodnutie o výške subvencie,

2. likvidácia vojenských škôd a náhrada za úkony ČA,

3. doplnenie lodného parku a vlečnej sily na predpokladanú tonáž štátnymi prostriedkami,

4. vypracovanie dunajskej prekladištnej tarify železničnej, koordinovanej s dunajskou tarifou tak, aby sa z nej stal inštrument celoštátnej dôležitosti,

5. zaplánovanie dunajskej cesty do dopravného systému ČSR a do medzinárodných obchodných dohôd tak, aby priniesla najlepšie hospodárske výsledky pre štát,

6. zapojenie dunajskej cesty na plavbu námornú, aby československý zahraničný obchod, poťažne československý štát mal z vodnej cesty na Blízky Východ najväčší prospech.

Je najprednejším záujmom previesť túto reorganizáciu čo najrýchlejšie event. podobne ako sa to stalo s Čs. Aerolíniami a ak by celková zákonná reorganizácia dopravných podnikov nemala sa pred ohlasovaním novej ústavy realizovať vyňať ju z tohto celkového návrhu a uzákoniť ju samostatne a prv.

V doprave leteckej:

V r. 1947 pokračovalo sa v prevádzke na linke Praha-Bratislava a od 21. IV. bola linka predĺžená na Sliač a ďalej do Košíc.

Od 15. V. bola zahájená doprava na linkách:

Bratislava - Piešťany - Zlín - Morav. Ostrava a Praha - Piešťany - Sliač - Poprad - Prešov.

Po zlých skúsenostiach z týchto dvoch liniek bola prevedená dňom 16. VI. ich zmena takto:

Praha - Bratislava - Sliač - Košice s predĺžením do Prešova a Bratislava Piešťany - Žilina.

Dňom 16. júna zahájili sme prevádzku na dvoch medzinárodných leteckých linkách a to:

Praha - Bratislava - Budapešť 2x týždenne v striedavej prevádzke našej a maďarskej,

a Praha - Bratislava - Zágreb - Zadar 2x týždenne v prevádzke juhoslovanskej.

Veľké ťažkosti v ďalšom rozvoji letectva a v jeho vedení robí jeho nevyriešená organizácia, keďže civilné letectvo na Slovensku sa rozpadlo do dvoch rezortov (dopravy a techniky). Rozpočtové je civilné letectvo začlenené do rezortu dopravného, organizačne 8 zamestnancov zostalo u Povereníctva techniky, kde utvorili nový odbor leteckého stavebníctva.

Boli sme od počiatku toho názoru, keďže letectvo je možné budovať len ako celok, že je nemysliteľné, aby sa hneď na začiatku jeho rozvoja uplatnily rôzne záujmy, ktoré hatia tento rozvoj a veľmi škodia kladnej spolupráci. Letectvo sa môže správne a úmerne k letectvu svetovému rozvíjať len vtedy, keď bude zodpovednosť za veci letectva a za jeho výstavbu sústredená v jednom rezorte štátnej správy - keď bude letectvo riadené s jedného miesta.

Vláda Československej republiky pred niekoľkými týždňami rozhodla, aby aj veci leteckého stavebníctva boly sústredené v rezorte Ministerstva dopravy. Keďže je nemysliteľné, aby práve v tom dopravnom obore, ktorý je zo všetkých najviac celoštátne centralizovaný - boly veci inakšie riešené na Slovensku a nadto je nemysliteľné, aby nejaká dôležitá agenda na Slovensku podliehala inému, než rezortnému ministerstvu, pričom by rezortné povereníctvo nemalo na ňu nijakej urgencie - požiadal som povereníctov techniky, aby sa v smysle usnesenia vlády, agenda leteckého stavebníctva odovzdala Povereníctvu dopravy a prejednala sa znova aj otázka personálna s touto agendou spojená.

Od oslobodenia zaznamenávame na Slovensku neobyčajný vzrast športového letectva. Ustupujúce okupačné vojská zničili prevádzkový materiál, zariadenia letíšť, prevodzovní a podnikov do základov. Bolo nutné zreorganizovať všetky odvetvia športovej leteckej činnosti modelárstvo, plachtarstvo a motorové letectvo - keďže technický a hospodársky význam letectva po skončení tejto vojny neobyčajne vzrástol a vynútil si nové zabezpečovacie opatrenia.

Nevyhovujúci organizačný rámec sa prebudoval po dohode s Prahou tak, že sa utvoril Slovenský národný aeroklub ako jediný spolok pre leteckú výchovu a činnosť, ktorý spolu s Českým národným aeroklubom a Moravsko-slíezskym zemským aeroklubom tvorí Aeroklub Republiky československej. Toto usporiadanie umožňuje uplatnenie našich požiadaviek v rámci celoštátnom, a na druhej strane úpravu vlastných problémov podľa našich najlepších podmienok. Činnosť Slovenského národného aeroklubu Povereníctvo dopravy hmotne aj finančne podporovalo, a tak umožnilo účasť na leteckej práci 4. 000 členom sdruženým v 20 odbočkách po celom území Slovenska. Členstvo v aerokluboch regrutuje sa v prevážnej časti zo sociálne slabších vrstiev národa a preta poskytované podpory sú plne odôvodnené.

Modelársky výcvik a činnosť prevádza 31 modelárskych odborov a 3 strediská so sídlom v Bratislave, Banskej Bystrici a. v Prešove. Modeloví letci zúčastnili sa zájazdu do Anglie, odkiaľ priniesli cenné poznatky. V rámci celoštátnych pretekov vytvorili sme jeden oficiálny čsl. rekord s modelom opatreným výbušným motorom, časom 16 minút 32 sekúnd a ďalšie 4 výkony lepšie terajších čsl. rekordov. V súčasnej dobe sme účastení medzinárodných pretekov modelových lietadiel vo Švajčiarsku. Stavbou modelových lietadiel zaoberá sa 3. 000 modelárov vo veku od 12 až do 19 rokov. Aby sme umožnili účasť na cieľuvedomej výchove modelárskeho dorastu, zakúpili sme a odovzdali do používania 30 nástrojových skriniek.

Keďže modelárstvom zaoberá sa prevážne mládež, bolo by žiaduce, aby modelové letectvo bolo zaradené do učebnej osnovy ľudových a meštianskych škôl. Doterajšie riešenie vo forme nepovinného predmetu považujem za nedostačujúce, keďže o najdôležitejšom a najpokročilejšom obore technickom - letectve -nie je dostatočná zmienka v školstve.

Usporiadali sme niekoľko miestnych pretekov modelových lietadiel, na ktorých sa zúčastnili aj modelári z Čiech a Moravy. Spolupráca na tomto poli je veľmi príkladná a prospeje k utuženiu vzájomného pomeru slovenskej a českej mládeže.

Na obnovenie prevádzkových zariadení pre bezmotorové plachtárske letectvo, zakúpili sme 25 kusov gumových štartovacích lán, 10 vetroňov čs. výroby "Krajanek" a 11 dvojsedadlových vetroňov "Jastrab" z výroby firmy Mraz v Nitre. Okrem toho opravili sme 30 klzákov a 40 vetroňov, ktoré sme zasadili do prevádzky v 14 plachtárskych oboroch a 5 výcvikových strediskách. Na týchto lietadlách konalo výcvik a udržovacie lety 400 pilótov-plachtárov rôzneho stupňa, z nich 40 sa podrobilo úradným skúškam a boli zapísaní do registra letcov podľa medzinárodných pravidiel CINA. Koncom roku 1945 bol na Straníku slet československých plachtárov, pri ktorom sa zdôraznila spolupatričnosť oboch národov a utužil sa bratský pomer. Naši plachtári zúčastnili sa na výcviku na Ranej v Čechách a udržovali neustály styk s členskými odbočkami v historických zemiach.

V septembri 1946 a v júni t. r. usporiadali sme preteky slovenských plachtárov, ktoré náš rezort finančne umožnil. Na pretekoch ukázala sa vyspelosť a vysoká úroveň bezmotorového letectva na Slovensku, takže sa radíme medzi najlepších európskych plachtárov. Sme držiteľmi čsl. výškového rekordu 2680 m prevýšenia, čsl. výškového rekordu v kategórii žien 1870 m, čsl. vzdialenostného rekordu v kategórii žien 95 km a čsl. vzdialenostného rekordu s vopred určeným cieľom 97 km.

Zvýšenú pozornosť sme venovali výchove učiteľov-plachtárov a to z dôvodu zabezpečenia prevádzky. Umožnili sme zájazd našich najlepších plachtárov do Anglie a vynasnažíme sa zúčastniť na

medzinárodných pretekoch vo Švajčiarsku, aby sme prehĺbili svoje poznatky a porovnali naše vedomosti s ostatnou cudzinou. Treba zdôrazniť, že všetky podujatia, smerujúce k zdokonaleniu a zabezpečeniu plachtárstva robíme v shode s opatreniami v zemiach českých a po dohode s MNO. Konštatujeme, že mnohé z opatrení boly urobené na náš popud a návrh, čo nasvedčuje našej vyspelosti v tomto obore leteckej činnosti.

Letecká prevádzka vyžaduje však zariadené a vybudované prevodzovne (letištia, dielne, hangáry atp. ). Zničené a poškodené objekty sme opravili a vzhľadom na budúci program a vzrast leteckej činnosti budujeme prevodzovne nové, aby srne mohli usporiadať aj medzinárodné súťaže a konferencie. Bezmotorové letište na Straníku a v Dúbravke sme poštátnili a v programe máme poštátnenie plachtarskych stredísk v Banskej Bystrici, v Prešove a v Horných Orešanoch. Po dohode s MNO previedli sme stavby drevených typových ubikácií a hangárov, aby srne uľahčili prácu a usnadnili odpočinok našim učiteľom. V pláchtárstve konštatujem mnohé mravné prvky dôležité pre obrodu národa. Poskytuje mládeži hodnotnú technickú kolektívnu a sociálnu výchovu, ktorej výsledkom sú rozvážni, charakterové ucelení, pevní a odhodlaní ľudia, stmelení rovnakým cieľom a vôľou.

Motorové turistické lietanie prevádza 18 motorových odborov. Na uľahčenie lietania aj pre sociálne slabších občanov sme zakúpili 5 lietadiel Zlín-181, 7 lietadiel Bocian a 40 lietadiel americkej výroby Piper z prebytkov americkej armády. Udržujeme a cvičime 160 turistických letcov, ktorí sú u nás registrovaní. Činnosť v tomto sektore športového letectva je veľmi hatená enormnými výdavkami za letecké pohonné hmoty, (1 kg benzínu asi 16. - Kčs) takže výcvik jedného turistického letca na lietadle s motorom 65 HP stojí 8-12. 000 Kčs. Ak chceme umožniť každému občanovi lietať a naše letectvo postaviť na bázu ľudovú, je treba poskytovať podpory a vynasnažiť sa zmenšiť prevádzkové náklady v rámci našich možností na minimálnu mieru.

Slávna Slovenská národná rada, konečne chcel by som Vás ešte stručne oboznámiť s celkovým personálnym stavom zamestnanectva, ako i s politikou, ktorú v tejto otázke Povereníctvo dopravy sledovalo a čo chce v najbližšej budúcnosti uskutočniť.

Ide tu hlavne o postavenie železničných zamestnancov. Sotva je ešte inej kategórie štátnych a verejných zamestnancov, ktorí by boli bývali v takej miere v minulosti ukrivďovaní! Už za predmníchovskej Čs. republiky v roku 1927 protiľudové a reakčné sily, soskupené v agroľudáckej vláde, zvolily si ich ako prvú obeť, aby na ich úkor, na ich účet pomohly z krízy svojmu kapitalistickému štátnemu hospodárstvu. Tisovský štát snažil sa kupovať si ich alebo odmeňovať svojich verných suroviakovským protekcionárstvom a zaistiť tak železnice čo najlepšie nemeckej fašistickej vojennej mašinérii - okrem tohto protekcionárstva však nevykonal nič pre skutočné a všeobecné sociálne zlepšenie postavenia dopravných zamestnancov.

Musela prísť nová ľudová Čs. republika, nový, v ľudovom duchu vedený vládny orgán, aby temer v zápätí po oslobodení, ešte za ťažkej hospodárskej situácie, zdedenej z minulosti, začal s dôsledným postupným odbúravaním týchto krívd a zaradil železničných zamestnancov na predné miesto sociálne-politickej starostlivostí. Bolo treba predovšetkým riešiť existenčnú otázku tých tisícov smluvných zamestnancov, ktorí dlhé roky trvalé u železnice pracovali ako robotníci na výpomoc, ktorí sa v službe osvedčili a ktorí sa za Slovenského štátu nespreneverili Československej republike. Pritom podľa dĺžky tejto služby boli títo zamestnanci ustanovení buď za pomocných zamestnancov, alebo do pomeru definitívnych zriadencov a podúradnikov.

Súbežne s týmto závažným sociálnym úkolom previedli sme ustanovenie, považne povýšenie do kategórií podúradníckych, zriadeneckých, do kategórií pomocných zamestnancov a železničných gážistov všetkých účastníkov domáceho i zahraničného odboja - ako i povýšenia zaslúžilých zamestnancov a úradníkov v smysle nar. č. 99/45 Sb. n. SNR. Táto akcia, pokiaľ návrhy na ňu boly podané včas a nevyskytly sa pritom

zvláštne komplikácie, spojené s udelením výnimiek alebo skrátením čakateľskej doby - bola už tiež v podstate prevedená, až na niekoľko oneskorených desiatok prípadov, ktoré budú úspešne rozriešené v najbližšej budúcnosti.

Prevedením týchto dvoch veľkých akcií, dostalo sa viac ako 15. 000 železničným zamestnancom buď pevnej životnej existencie, alebo lepšieho sociálneho postavenia, o aké márne v minulosti usilovali.

Treťou veľkou akciou bola nami navrhnutá a teraz sa už realizujúca novelizácia vlád. nariadenia č. 15/1927 Sb. z. a n., zákonnej normy, upravujúcej v minulosti tak nenávidené platové a služobné pomery železničných zamestnancov. Táto novelizácia nerieši ešte všetko, ale je význačným medzidobným zlepšením platových pomerov zvlášť nižších kategórií, lebo spravodlivejšie umožňuje zhodnocovať ich dosavádnu službu, spravodlivejšie ju zaraďuje do celkovej štruktúry služieb osobníctva a umožňuje im dosiahnuť vyšších platových stupníc v poctivom snažení.

Mnoho a mnoho iných - až 170 väčších dielčích, okrem už spomínaných, akcií sa previedlo v prospech nášho zamestnanectva. Mnoho úkolov zostáva ešte pred nami.

I cez všetky už realizované opatrenia máme v doprave na Slovensku stále ešte okolo 17. 000 smluvných zamestnancov, ktorých existencia musí byť bezpečne riešená. Predovšetkým musia byť z nich zrovnoprávnení s definitívnymi zamestnancami tí statoční smluvní zamestnanci, ktorí sú trvalé zaradení, resp. vypožičaní do organicky pevných složiek a služieb našej dopravy a nedostali sa tam pred oslobodením dokázateľným protekcionárstvom tisovského režimu za vzorné zapredávanie Československej republiky.

Za druhé - musí byť spravodlivo riešená otázka sezónnych robotníkov, a to tak, aby na zimu boli vysadzovaní predovšetkým podľa dobrovoľnosti, potom podľa svojho sociálneho postavenia, pričom sa im budeme snažiť nájsť pokiaľ možno náhradné zamestnanie, kým sa zase k nám nevrátia. Pritom vysadzovanie nebude značiť prerušenie v práci u nás, aby pri trvalom zaradení do definitívneho služobného pomeru na uvoľnené miesta mohol sa im zhodnotiť ako neprerušený všetok čas, čo i len sezónne strávený v práci pri železnici.

Popri týchto dielčích, železničných personálnych problémoch treba tu zdôrazniť celkovú štátnu sociálnu politiku, ktorá sa všeobecne snaží zvýšiť životnú úroveň štátnych a verejných zamestnancov. Nová daň zo mzdy, príplatky na deti, zákon o unifikácii platových a služobných predpisov - budú ďalším význačným prínosom, ktorým naša vláda v súčinnosti s ROHom zvýši ich existenčnú úroveň až do vydania definitívneho, ľudovej republike zodpovedajúceho platového zákona.

K tomuto stručnému prehľadu personálnej politiky v rezorte dopravy musím ešte dodať, že celkový počet i vnútorná štruktúra nášho zamestnanectva je priaznivejšia a zdravšia ako v Čechách a na Morave. Kým tam napr. na 1 km trati pripadá 18. 5 zamestnancov, u nás len 14. 5 zamestnancov. Dôsledok tohto priaznivejšieho počtu bude, že pri chystanej reorganizácii dopravných podnikov budeme môcť na Slovensku aj zhospodárnenie týchto nových podnikov previesť omnoho ľahšie, naše zamestnanectvo nebude musieť byť temer vôbec reštringovane - ba bude mať z toho len významné výhody, lebo sa mu celoštátne vytvoria predpoklady pre značne lepšiu úpravu platových pomerov.

Na poli sociálnom a kultúrnom, dokončujeme definitívnu úpravu odpočivných a zaopatrovacích platov ako i dôchodkov z úrazového zaopatrenia pre tie rôzne kategórie zamestnancov, ktoré štátoprávnymi územnými zmenami boly vyradené z kontinuity, ďalej pre presídlencov, ako i pre vdovy a siroty, pozostalé po príslušníkoch odboja.

Z prostriedkov podporného fondu cieľom zotavenia a upevnenia zdravia železničiarov - najmä ťažko pracujúcich, bolo v zimnom a letnom období r. 1946 vyslaných na rekreáciu, a to na čas 10 dní, úhrnom 2. 140 zamestnancov a finančný náklad činil približne 2, 495. 000 Kčs.

Rekreačná akcia v zimnom období roku 1947 pokračovala v súkromných podnikoch vo Vysokých Tatrách pod dozorom našich úradníkov.

Stály počet umiestených rekreantov vo všetkých rekreačných strediskách bol 163 osôb. Táto rekreačná akcia trvala do 20. apríla 1947 a počas trvania tejto akcie pri 14-dennom pobyte u jedného rekreanta sa vystriedalo asi 1. 150 osôb. Novinkou bolo, že v rámci tejto rekreačnej akcie poskytol sa pobyt tiež manželkám aktívnych železničných zamestnancov za príplatok 500. - Kčs za celý 14-denný pobyt.

V detských prázdninových osadách bolo v letnom období roku 1946 umiestených na účet Podporného fondu 433 detí železničných zamestnancov a penzistov a náklad činil 625. 000. - Kčs.

Cieľom poskytnutia podpôr z Podporného fondu železničných zamestnancov bolo do konca roku 1946 prerokovaných 1. 004 žiadostí a bola vyplatená suma Kčs 1, 440. 000. - sociálne slabým železničným zamestnancom.

Z uvedenej čiastky pre zamestnancov trpiacich na Tbc, resp. pre rodinných príslušníkov postihnutých touto nemocou, bolo poukázané na podporách 109. 900. Kčs.

Zo sociálneho fondu železničných zamestnancov bolo prerokovaných do konca roku 1946 628 žiadostí o pôžičky, na ktoré bola dovedna povolená čiastka 2, 617. 900. - Kčs na svadobných podporách zo Sociálneho fondu železničných zamestnancov bola do konca roku 1946 vyplatená čiastka 115. 000 Kčs, pričom na jednu žiadosť pripadala podpora 500 Kčs. Na študijných podporách z uvedeného fondu bola doteraz vyplatená čiastka 65. 600. - Kčs, pričom na jednu žiadosť pripadala podpora v čiastke 400. - Kčs.

Z prostriedkov Sociálneho fondu železničných zamestnancov bol zakúpený pre účele fondu penzionát "Tatra" v Lučivnej. Doteraz boly vykonané všetky prípravné práce pre nadstavbu tohto penzionátu.

Z fondu Ing. Višňovského, prvého povstaleckého povereníka dopravy, usmrteného ľudákmi a Nemcami, bolo do konca roku 1946 prerokovaných 105 žiadostí, na ktoré boly povolené podpory pozostalým, poprípade iným osobám po týchto aktívnych železničných zamestnancoch, ktorí v dôsledku politických alebo bojových

činov boli usmrtení, v celkovej čiastke 358. 500. - Kčs.

V odbore ochrannej sociálnej starostlivosti v rámci dvojročnice zintenzívnený bol "boj proti úrazom", a to najmä

1. profylaktickými opatreniami,

2. zvýšenou propagačnou činnosťou.

V tomto smere bol vydaný výnos (P8332-VIII/3-46), adresovaný všetkým miestnym orgánom úrazovej zábrany a každej výkonnej služobní, obsahujúci podrobné pokyny, ako zabrániť úrazom, poťažne ako úrazovosť by sa dala snížiť na minimum.

Pracuje sa na štatistickom zachytávaní úrazovosti našich zamestnancov a na služobnom predpise o úrazovej zábrane.

K zdolaniu bytovej krízy bol založený "Železničný bytový fond Dr. Husáka", ktorý má za úkol stavať v rámci pridelených bytových jednotiek budovy, slúžiace k hromadnému ubytovaniu železničných zamestnancov a tiež rodinné domky, ktoré by prešly do vlastníctva železničných zamestnancov. Celá činnosť Husákovho fondu je závislá na dotácii so strany Povereníctva sociálnej starostlivosti a tiež so strany železničnej správy.

Pracuje sa na detailnej organizácii tohto fondu. Aby mohol svoj úkol splniť, bude zriadený u obidvoch riaditeľstiev a Povereníctvu zostane len dozor.

Na poli kultúrnej a telovýchovnej starostlivosti o železničných zamestnancov boly učinené tieto opatrenia:

a) Riaditeľstvám štátnych železníc bol pridelený úver Kčs 600. 000. - cieľom prevádzania kultúrnej starostlivosti a bol vydaný zásadný výnos, obsahujúci smernice o praktickom prevádzaní kultúrnej výchovy železničných zamestnancov ako i o vyúčtovaní jednotlivých kultúrnych podnikov.

b) Bolo založených vo väčších železničiarskych strediskách 32 telovýchovných a športových spolkov, ktorých účelom je sdružovať všetkých železničných zamestnancov a ich rodinných príslušníkov v jeden celok a dbať o ich výchovu v telovýchove, v športe, spoločenských hrách a v kultúre. Bolo uskutočnených viac medzinárodných podnikov doma i v zahraničí, ktoré pre nás skončily sa s veľkým úspechom. V rámci rekreačnej akcie železničných zamestnancov boly usporiadané lyžiarske kurzy pre začiatočníkov a pokročilých vo Vysokých Tatrách a v kúpeľoch Vyšné Ružbachy, kurz telovýchovy pre železničných učňov. Bolo vydaných viacej výnosov vo vecí organizácie železničiarskeho športu.

Pripravujú sa ďalšie výnosy zásadného rázu, najmä pokiaľ ide o zapojenie širokej masy železničiarov do telovýchovy, o spôsobe podporovania jednotlivých klubov podnikom, o ich finančnom hospodárení, o poriadaní športových podnikov väčšieho rozsahu a spolupráci na poli telovýchovy so Sväzom dopravných zamestnancov ako i miestnymi jeho skupinami.

V odbore starostlivosti o odborné železničiarske školstvo boly učinené nasledovné opatrenia:

Aby školenie mohlo byť uspokojivo prevádzané, bolo nutné sostaviť nové učebné osnovy, podľa ktorých sa teraz prednáša na školách a kurzoch.

V súvislosti s kurzami boly pozmenené tiež niektoré ustanovenia služobného predpisu o odbornom železničnom školstve; ako reverzy, odmena riaditeľa v celodenných kurzoch a odmeny učiteľov.

Skúmajú sa podmienky pre otvorenie nových 4 odborných učňovských škôl, pričom najväčšie ťažkostí budú s umiestením škôl vo vhodných budovách a s vyhľadaním učiteľských a cvičiteľských síl.. Prevádza sa dozor nad činnosťou školných úradníkov na trati. Pracuje sa na novom skúšobnom poriadku v spolupráci s MD.

Pracuje sa na novej organizácii zdravotnej služby ako v ústredí tak i na riaditeľstvách, ďalej na ročnej štatistike revíznych prehliadok na Povereníctve a na riaditeľstvách, z ktorých bude sostavené úhrnná štatistika o výške nemocnosti.

Všetky tu uvedené sociálne výdobytky, ktoré si naši železničiari svojpomocne pod vedením a za pomoci štátnej dopravnej správy vybudovali - rozšírime v najbližšej dobe aj na ostatných zamestnancov v doprave, aby aj oni mohli požívať ovocie tohto vzorného sociálneho úsilia nášho zamestnanectva!

Slávna Slovenská národná rada! Všetko, čo som vo svojom expozé uviedol, celý celkový obraz, v ktorom som sa

vás snažil oboznámiť s výsledkami i otázkami našej dopravy - shrňujem v tento záver:

Historickú službu preukázala doprava nášmu národu, nášmu štátu, veľkým dielom rekonštrukcie, veľkú službu preukazuje vzorným plnením svojej dvojročnice. Historické ľudovodemokratické princípy nášho národného povstania, nášho nového štátu, vydaly svojmu národu svoje prvé ovocie. Toto ovocie, hlboko od koreňov stromu zničeného fašizmom, zapredanectvom a vojnou, vypestovali naši zamestnanci vedno s naším národom v potu tvári, privalení biedou, nedostatkom a strádaniami, týmto strašným dedičstvom, ktorým ničivý fašizmus rozprestrel na náš národ, na jeho nový život svoj, posledný, smrteľný, mŕtvolný závoj.

Naši zamestnanci nedali sa ním pomýliť - začali pracovať hneď od počiatku statočne a vzorne - a pracovali tak preto, lebo dôverovali svojmu novému ľudovému štátu, svojej novej obnovenej ľudovej ČSR. Dôverovali svojmu štátu preto, lebo v súlade so životnými záujmami ľudu proklamoval svoj košický vládny program a Povereníctvo dopravy ho začalo dôsledne plniť, začalo organizovať a budovať dopravu v duchu tohto programu. Naši zamestnanci, viac ako kdekoľvek inde, zdvihli svoje zamestnanecké výbory až k povereníkovi dopravy; očistili, viac ako kdekoľvek inde, dopravu od tých, ktorí zapredali svoj národ, svoju Čs. republiku, sami sa aktívne začali zúčastňovať riešenia všetkých otázok v našej doprave; sami začali účtovať s krivdami, ktoré na nich navalila minulosť a to vo vyššej miere než na ostatných štátnych zamestnancov. Desaťtisíce z nich zabezpečili si v novom štáte pevnú životnú postať, o ktorú v minulosti márne usilovali. Nový ľudový štát, jeho vláda, znárodnením kľúčového bohatstva, plánovitým budovateľským programom, vzišlým z potrieb ľudu - zvyšovaly v ňom túto dôveru a dávaly mu istotu, že výsledky jeho práce nestratia sa už v piesku starého koristníctva, ale vrátia sa jeho rukám, aby mu daly spolu s národom krajší a radostnejší život!

Toto a nič menšieho - stalo sa zdrojom obetavosti, vysokej pracovnej morálky, pracovného hrdinstva nášho zamestnanectva v službách svojmu národu, svojmu novému štátu!

Toto a nič menšieho v našej novej republike bude zamestnanectvo dopravy dôsledne strážiť, lebo vie, že len štát ovládaný ľudom, štát ľudový nielen že mu zaisti dosavádne výdobytky, ale bude ich neustále upevňovať a rozvíjať v živote nášho národa, v živote obidvoch národov - na tejto ľudovej ceste si dobre rozumejúcich a navzájom sa podporujúcich - v spoločnej, pevnej, jednotnej Československej republike!

Slávna Slovenská národná rada!

Nech mi je nakoniec dovolené poďakovať sa mojim predchodcom-povereníkom v rezorte dopravy, Ing. Filovi, ale zvlášť Dr. Gustávovi Husákovi za veľké dielo rekonštrukcie, ktoré práve on tak úspešne viedol a organizoval. Poďakovať sa Ústrednému železničnému podnikovému výboru ako i Sväzu dopravných zamestnancov, celému mohutnému jednotnému revolučnému odborovému hnutiu, ktoré stálo vždy v čele nášho budovateľského úsilia a ktoré má hlavnú zásluhu na našich úspechoch, na vyspelej politickej uvedomelosti, vysokej pracovnej morálke nášho Zamestnanectva. Poďakovať sa a vysloviť uznanie a obdiv - tak malému - počtu našich inžinierov a technikov, tisícom našich úradníkov, remselníkov, zamestnancov i robotníkov, ktorých obetavá, statočná a vzorná spoločná práca dala nášmu národu a nášmu štátu obnovenú dopravu a ktorá ju teraz slepšuje a rozvíja pre spoločný krajší zajtrajšok. Vyslovujem konečne vrelú vďaku a uznanie českému dopravnému zamestnanectvu aklimatizovanému už dlhšie na Slovensku, ďalej českému zamestnanectvu v českých zemiach, ktoré veľkou mierou prispelo a prispieva k úspechom našej dopravy na Slovensku; vrelú vďaku pracujúcim vrstvám českého národa a ich predstaviteľom, ktorí vždy s plnou dôverou nám v našom úsilí viac ako bratsky pomáhali, lebo v našej práci videli ozaj spoločný prospech, spoločný rozkvet našej jednotnej Čs. republiky i u nás na Slovensku! (Potlesk. )

Predsedníctva sa ujal podpredseda SNR kaň. Andrej Cvinček.

Podpredseda SNR kan. Andrej Cvinček;

Oznamujem, že podľa usnesenie Predsedníctva Slovenskej národnej rady, rozprava o tomto expozé bude v najbližšom zasadnutí pléna Slovenskej národnej rady.

Oznamujem ďalej, že druhý bod dnešného programu, zpráva právneho výboru o návrhu Sboru povereníkov na vydanie nariadenia, ktorým sa mení nariadenie o vicinálnych cestách sníma sa s programu.

Tretím bodom dnešného rokovania je zpráva právneho výboru o návrhu Sboru povereníkov na vydanie nariadenia o predĺžení účinnosti nariadenia o ochrane nájomníkov,

Zpravodajcom je pán člen Slovenskej národnej rady Dr. Ján Betarka. Udeľujem mu slovo.

Člen SNR Dr. Ján Beharka:

Slávna Národná rada! Nariadením čís. 54/1946 Sb. n. SNR o ochrane nájomníkov, bola na Slovensku dočasne do 30. júna 1947 upravená ochrana nájomníkov v menších bytoch a to z dôvodov mimoriadne veľkého nedostatku bytov po druhej svetovej vojne. Očakávalo sa, že v bytovej otázke nastane na Slovensku, najmä v mestách, do tohto času tak podstatná náprava, že nebude treba v tomto smere viac mimoriadnych opatrení. Povojnový nedostatok bytov javí sa v celej Republike ako spoločný problém nášho štátu, preto sa predpokladala celoštátna úprava tejto matérie.

Bytová kríza však stále ešte tvrdo dolieha. Štát musí vyvinúť úsilie, aby v tomto smere chránil predovšetkým sociálne najslabších a to tak, že dočasne značne stáži možnosť majiteľom domov dávať výpoveď nájomníkom trojizbových a menších bytov. Ministerstvo sociálnej sta rostlivosti pripravilo návrh zákona o ochrane nájomníkov a tento je už v pripomienkovom pokračovaní. Nedá sa však čakať, že by sa stal zákonom do konca tohto roku. Nepozostáva preto predbežne iné, ako predlžiť na neurčitý čas nariadenie č. 54/1946 Sb. n. SNR, ktoré by potom nový celoštátny zákon o ochrane nájomníkov zrušil.

Právny výbor návrh Sboru povereníkov doplnil v článku I. pri čísle nariadenia 54/1946 Sb. n. SNR názvom nariadenia "o ochrane nájomníkov" a na konci článku slovami "do novej úpravy", a takto upravený ho predkladá plénu Slovenskej národnej rady s odporúčaním na schválenie. (Potlesk. )

Podpredseda SNR Andrej Cvinček:

K slovu sa hlási pán člen Slovenskej národnej rady Juraj Pavlík. Udeľujem mu slovo.

Člen SNR Juraj Pavlík:

Slávna Slovenská národná rada! Dovoľte, aby som sa v krátkostí zmienil o veľmi dôležitej veci, ktorá i keď priamo nesúvisí s predloženou osnovou, je takého rázu, že je potrebné o nej na tomto mieste osobitne sa zmieniť.

Dozvedáme sa práve, že náš pokojný život na Slovensku v poslednom čase bol narušený výčinmi znovu sa objavivších benderovských bánd, ktoré sa objavily v menších, či vo väčších skupinách na rôznych častiach Slovenska. Ide tu o tlupy záškodníkov, zlodejov, ba priamo vrahov, o čom svedčí jasne udalosť v Turč. Blatnici, kde takejto skupine padlo za obeť 6 ľudských životov našich občanov. Sú to tlupy, ktoré prichádzajú k nám zo zahraničia a pokúšajú sa takto narušovať náš pokojný život a rušiť budovateľské dielo v našej demokratickej Československej republike.

Menom Klubu členov Slovenskej národnej rady za stranu Demokratickú žiadam po prvé, aby naše bezpečnostné a ostatné štátne orgány urobily ihneď čo najprísnejšie a najrozsiahlejšie opatrenia na zneškodnenie týchto záškodníckych a vraždiacich bánd, a po druhé, súčasne vyhlasujem na adresu všektých civilných, či akýchkoľvek osôb nášho štátu a národa, že každý, kto by akýmkoľvek spôsobom týmto skupinám poskytol i tú najmenšiu pomoc, bude ihneď bezmilostne najprísnejšie potrestaný. Nedovolíme v žiadnom prípade rušiť takto zo zahraničia náš vnútorný pokoj a poriadok. Demokratická naša Československá republika, jej neodvislosť, náš slobodný život v nej, sú nám všetkým nadovšetko drahým. Voláme preto všetkých, aby podľa svojich síl i po tejto stránke boli našim bezpečnostným orgánom nápomocní, aby zavládol všade u nás poriadok, pokoj, bezpečnosť a právna istota. (Potlesk. )

Podpredseda SNR Andrej Cvinček:

Iný rečník neni k rozprave prihlásený, rozprava je skončená.

Dávam hlasovať o návrhu nariadenia Slovenskej národnej rady o predĺžení účinnosti nariadenia o ochrane nájomníkov. Kto súhlasí s návrhom tak, ako bol pánom zpravodajcom prednesený, nech zdvihne ruku. Zisťujem, že Slovenská národná rada schválila toto nariadenie v prednesenom znení.

Nasleduje štvrtý bod programu, ktorým je zpráva právneho výboru o návrhu povereníka spravodlivosti, na vydanie nariadenia o predĺžení niektorých zmenkoprávnych lehôt.

Zpravodajcom je pán člen Slovenskej národnej rady Alex Bogdanov. Dávam mu slovo.

Člen SNR Alex Bogdanov:

Slávna Slovenská národná rada! Predĺženie zmenkoprávnych lehôt je nutné preto, lebo dosiaľ nie je normatívne upravené plnenie záväzkov, znejúcich na pengö. Tieto lehoty sa predlžujú len o tri mesiace, lebo sa predpokladá, že medzi časom bude vydaná celoštátna norma o plnení záväzkov, znejúcich na pengö, vypracovaná Ministerstvom spravodlivosti.

Navrhované predĺženie lehôt na úplatnenie zmenkoprávnych nárokov sa vzťahuje len na zmenky, vystavené na Časti územia Slovenska, ktoré boly dočasne okupované Maďarským štátom, a len na tie, ktoré boly vystavené do 5. mája, poťažne do 26. júna 1945.

Tu ale treba poznamenať, že v nariadení č. 62/1945 SNR o stiahnutí a obehu, označení a nahradení niektorých platiel obiehajúcich na Slovensku, je medzi iným ustanovené, že na území Slovenska, oslobodenom zpod maďarskej okupácie, sa stiahnu s obehu a všetky platidlá, znejúce na pengö, ktoré do 26. júna 1945 maly po tomto území zákonný obeh a preto bolo treba lehotu na uplatnenie nárokov zo zmeniek, zamýšľanou touto osnovou do 5. V. 1945 prispôsobiť spomínanej lehote v nariadení č. 62/1945. Lebo do tejto doby mohla byť vystavená zmenka, teda ako cenný papier, znejúca i na pengö. Práve preto právny výbor odporúča slávnej Slovenskej národnej rade, túto osnovu prijať, ale s tou zmenou, aby v § 1 lehota na uplatnenie nárokov zo zmeniek bola určená nie do 5. V. 1945, ale do 26. júna 1945. (Potlesk. )

Podpredseda SNR Andrej Cvinček:

Nasleduje rozprava o prednesenej zpráve. Kto sa hlási k slovu? Keďže sa k slovu nikto nehlási, rozprava odpadá. Dávam hlasovať o návrhu nariadenia Slovenskej národnej rady o predĺžení niektorých zmenkoprávnych lehôt. Kto súhlasí s návrhom, tak ako bol pánom zpravodajcom prednesený, nech zdvihne ruku. Ustaľujem, že Slovenská národná rada schválila toto nariadenie v prednesenom znení. Tým je program dnešného plenárneho zasadnutia vyčerpaný.

Oznamujem, že najbližšie zasadnutie Slovenskej národnej rady svolá Predsedníctvo Slovenskej národnej rady písomne.

Zasadnutie zakľučujem.