Dokument je dostupný aj vo formátoch: zazn.pdf

Stenografická správa o 20. schôdzi Slovenskej národnej rady, konanej 12. januára 1990

Prepis zo schôdze


SLOVENSKA NÁRODNÁ RADA 20. schôdza 12. januára 1990

STENOGRAFICKÁ SPRÁVA

O SCHÔDZI SLOVENSKEJ NÁRODNEJ RADY

Voľba nových poslancov Slovenskej národnej rady

Sľub novozvolených poslancov Slovenskej národnej rady

Otázky poslancov

Vládny návrh ústavného zákona SNR o mimoriadnom doplnení národných výborov o nových poslancov

Vládny návrh zákona SNR, ktorým sa mení zákon SNR č. 74/1963 Zb. o Slovenskej akadémii vied

Informácia o riešení problémov v ústavoch nápravnej výchovy v Slovenskej socialistickej republike

Predbežná informácia o činnosti komisie, vytvorenej Predsedníctvom SNR na posúdenie pôsobenia Slovenské] národnej rady a jej orgánov v rokoch 1968—1970

Návrh Predsedníctva ÚV NF SSR na voľbu sudcov z povolania súdov SSR

Návrh Predsedníctva ÚV NF SSR na odvolanie JUDr. Jána Benčuru z funkcie sudcu z povolania a predsedu Najvyššieho súdu SSR a na voľbu Prof. JUDr. Karola Plánka, CSc., za predsedu Najvyššieho súdu SSR

Vyhlásenie Slovenskej národnej rady k príprave Ústavy Slovenskej socialistickej republiky a novej Ústavy Československej socialistickej republiky.

Návrh na zaradenie novozvolených poslancov Slovenskej národnej rady do výborov SNR a na voľbu predsedu Ústavnoprávneho výboru SNR a predsedu Výboru SNR pre životné prostredie

Odpovede členov vlády SSR na otázky poslancov Správa o činností Predsedníctva SNR za obdobie od 19. decembra 1989 do 12. januára 1990.

Bratislava, január 1990


Stenografická správa

o 20. schôdzi Slovenskej národnej rady,

konanej 12. januára 1990


20. schôdza Slovenskej národnej rady

Prítomní:

prezident československej socialistickej republiky Václav H a v e l.

predseda Slovenskej národnej rady Rudolf S c h u s tér, podpredsedovia Slovenskej národnej rady Jozef Sirotňák, Ján Majer, Kazimír N a g y, Janka Blažejová.

členovia vlády Slovenskej socialistickej republiky: predseda vlády Milan č i č prvý podpredseda vlády Jozef M a r k u š, podpredseda vlády Vladimír O n d tuš, podpredseda vlády Alexander V a r g a, prvý podpredseda vlády a predseda Slovenskej komisie pre plánovanie a vedeckotechnický rozvoj Vladimír Lexa, minister financií, cien a miezd Michal Kováč, minister výstavby a stavebníctva Ivan Š t e i s, minister školstva, mládeže a telesnej výchovy Ladislav Kováč, minister kultúry Ladislav C h u d í k, minister zdravotníctva a sociálnych vecí Stanislav Novák, minister spravodlivosti Ladislav K o š t a, minister vnútra a živoLnóho prostredia Vladimír Mečiar, minister prie myslu Jan D u c k ý, minister poľnohospodárstva a výživy Miroslav Belanský, minister lesného a vodného hospodárstva a drevospracujúceho priemyslu Ivan Veselý minister obchodu a cestovného ruchu Matej R o ľ k o, ministerka vlády Mária Kolařiková, minister predseda Výboru ľudovej kontroly Silvester M i n a r o v i č.

Generálny prokurátor SSR Tibor B ô h m.

Predseda Najvyššieho súdu SSR Karol P l a n k.

Predsedajúci Predsedníctva ÚV Národného frontu SSR Dušan J a n o t a.

Vedúci ústredných orgánov štátnej správy SSR.

115 poslancov SNR podľa listiny o prítomnosti.


/začiatok schôdze o 13. 00 hodine/

/Potlesk. / Predseda R. Schuster:

Vážený pán prezident,

vážená Slovenská národná rada,

vážení hostia,

otváram rokovanie 20. schôdze Slovenskej národnej rady.

Osobitne srdečne vítam na našom zasadaní prezidenta Československej socialistickej republiky pána Václava Havla, /potlesk. /. Vašu prítomnosť, vážený pán prezident považujeme za výraz posilnenia významu federatívneho usporiadania našej vlasti a postavenia Slovenska v jej rámci.

Rád vyslovujem presvedčenie, že občianska a pracovná statočnosť českého a slovenského národa a národností žijúcich v našej vlasti, oslobodená od balastu prázdnych fráz a hesiel, navráti týmto ideálom ich reprezentatívny význam - inými slovami - že sa stanú súčasťou nášho každodenného života. Nastáva obdobie ľudového príslovia: "aká práca taká pláca". Ale na dobrú prácu treba aj dobré podmienky. Chuť do práce musí podporiť moderná technológia, kvalitné suroviny, profesionálne riadenie a zábezpeka regenerácie síl a pocitu duchovnej voľnosti a rozletu mysle.

Tieto podmienky musíme našim občanom pripraviť. To je radostné trápenie sa našej vlády a našich poslancov. Volárae k spolupráci všetky spoločenské sily našej republiky. Máme otvorené srdcia, uši a dvere každému dobrému nápadu a každej konštruktívnej iniciatíve. Ponúkame svoje skúsenosti tak, ako sa nebojíme poučiť u bratského českého


- 2 národa, aj u múdrych ľudí za hranicami našej vlasti. Je vítaný každý, kto v dobrom prichádza. Snažíme sa spájať um a ruky do plodonosnej synbiózy spoločného diela, ktoré bude pevným kameňom v základoch spoločného Európskeho domu

Vážená Slovenska národná rada!

Súčasne obdobia prežívanie v atmosfére zvýšenej akti vity tohto orgánu. Svedčia o to- nielen jej tri pracovné stretnutia v posledných šiestich týždňoch, ale aj rozvinutie prac na príprave nových zákonov, na ktorých sa zúčastňuje takmer tretina poslancov a vyše 70 kvalifikovaných odborníkov verejnosti v dvanástich komisiách.

Vytvorili sme priestor pre všetky politické aktivity ktoré reprezentujú záujmy širokých vrstiev nášho obyvateľstva. Táto spolupráca sa ukazuje ako perspektívna a mienime v nej naďalej pokračovať.

Začíname s rekonštrukciou poslaneckého zboru obsadením miest 70 poslancov, ktorí sa vzdali svojich mandátov Tento postup vyplýva z nutnosti rešpektovať súčasnú politickú realitu. Ďalšia rekonštrukcia Slovenskej národnej rady bude pokračovať v súlade s rozložením politických síl. Treba zdôrazniť, že všetci poslanci, odhliadnuc od svojej politickej príslušnosti, musia zohľadňovať opravne ne požiadavky svojich voličov a v prípade nových kooptova nych poslancov, záujmy a požiadavky občanov vo svojich volebných obvodoch.

Dnes prerokujeme i príslušný zákon, umožňujúci rekonštruovať zloženie plenárnych zasadaní národných výborov všetkých stupňov. Na jednej strane je tu otázka skutočne individuálneho a nezaujatého, hoci otvoreného posúdenia činnosti každého poslanca. Už som vyslovil názor, že i poslaneckých funkcií, a to sa týka predovšetkým funkcionárov národných výborov, by mali odstúpiť tí poslanci, ktorí už pracujú niekoľko volebných období, ktorí už nikoho nerep-


- 3 rezentujú alebo stratili dôveru svojich voličov. Každý volený zástupca, aj v organoch národných výborov, si musí otvorene položiť otázku, či je v stave aj dnes predstúpiť pred svojich voličov a odpovedať, či rešpektoval ich záujmy a vôľu ľudu, ako sa prejavuje v súčasnosti.

Na druhej strane je nutné uvážlivo pristupovať k návrhom na nových poslancov. Mali by to byt nielen ľudia s vysokým morálnym kreditom a so všeobecnou vážnosťou vo vo rejnosti, čo považujem za prvý predpoklad, ale aj s odbornými znalosťami. Funkcionári národných výborov nižších stupňov musia a čoraz viac budú priamo rozhodovať o riešení konkrétnych otázok, Pri realizácii uvedených požiadaviek musí vyvinúť väčšiu aktivitu aj vláda Slovenskej socialistickej republiky.

Zároveň si treba uvedomiť, že nie všade je možné pri výbore kandidátov za poslancov národných výborov uplatniť metódu okrúhleho stola v takej podobe, ako ju poznáme z celoštátnej či celoslovenskej úrovne. V mnohých obciach sa doposiaľ občianske iniciatívy nesformovali a z politických strán tam pôsobí iba komunistická strana. Prekonaním jej monopolu a zároveň vytvorením priestoru pre rovnoprávne postavenie všetkých politických síl môže byt prizvanie k okrúhlemu stolu z radov nestraníkov, zástupcov cirkvi, záujmových organizácii, či ďalších politických strán, ktoré na miestnej úrovni sformujú svoju základňu.

Revolučná premena našej spoločnosti ďalej vyžaduje aby vláda SSR dôsledne a urýchlene realizovala úlohy, ktoré vyplývajú zo zrušenia článku 4 ústavy ČSSR. členovia vlády zatiaľ nedostatočne kontrolujú, či obsadenie vedúcich miest v aparátoch ministerstiev je na skutočne kvalitnej úrovni, alebo či je len výsledkom bývalého nomenklatúrneho dosadzovania do funkcií. Táto úloha bola vláde uložená už pri jej vymenovaní, žiadam preto predsedu vlády SSR, aby nás dnes informoval o prijatých opatreniach.


- 4 Slovenská národná rada zároveň očakáva od federálnych orgánov, že budú v duchu okrúhleho stola dopĺňať svoje rady aj o kvalifikovaných a schopných zástupcov zo Slovenska.

V poslednom období sa u nás prejavujú aj určité znepokojujúce tendencie pri realizácii záujmov národnostných menšín. Som presvedčený, že príprava novej ústavy vytvorí širšie možnosti ich záujmy vo väčšej miere uplatňovať. Základom riešenia musí byť aj tu dialóg, v duchu vzájomnej úcty a spolupráce.

Na dnešnom rokovaní sa chceme obrátil na Federálne zhromaždenie so žiadosťou o zrušenie doterajšej komisie ÚV KSČ a ÚV Národného frontu pre prípravu novej Ústavy ČSSR. Po dohode u vládou SSR zriadilo Predsedníctvo SNR komisiu pre prípravu republikovej ústavy a odporúčame zriadiť obdobnú komisiu Federálneho zhromaždenia, Slovenskej a českej národnej rady pre prípravu novej federálnej ústavy.

Vážený pán prezident!

Ceníme si skutočnosť, že ste krátko po svojom zvolení našli cestu na Slovensko a medzi nás, poslancov. Dúfam, že z dnešného i z ďalších rokovaní získate presvedčenie, že Slovenská národná rada bude všetkými svojimi silami podporovať nové politické tendencie smerujúce k demokratickému Československu a že bude všetku svoju činnosť realizovať pred tvárou a v prospech občanov našej vlasti.

Napokon vás, pán prezident, chceme ubezpečil, že Slovenská národná rada a jej orgány svoje úlohy a poslanie v súčasnom rýchle napredujúcom významnom spoločenskom dianí dôstojne zastanú svoje miesta. Preukážeme svoju občiansku zrelosť príkladným plnením úloh. Chceme byt vašou spoľahlivou oporou pri formovaní štátnej budúcnosti našich národov i národnostných menšín žijúcich spolu s nami.

Ďakujem za pozornosť.

/Potlesk. -/


- 5 Podpredseda J. Majer:

Vážené poslankyne vážení poslanci,

vítam na našom rokovaní členov vlády SSR na čele s jej predsedom akademikom Milanom Č i č o m /potlesk/. Na dnešnej schôdzi sa po prvýkrát zúčastňujú noví ministri a generálny prokurátor SSR, ktorých vymenovalo do funkcii Predsedníctvo Slovenskej národnej rady na svojej včerajšej schôdzi. Vítam ich na našom rokovaní a dovoľte mi, aby som vám ich predstavil:

minister vnútra a životného prostredia SSR JUDr. Vladimír M e č i a r /potlesk/, minister zdravotníctva a sociálnych veci SSR MUDr. Stanislav Novák /potlesk/ minister predseda Výboru ľudovej kontroly SSR Silvester Mi n a r o v i č, ktorého všetci poznáme ako nášho poslanca /potlesk/, generálny prokurátor SSR JUDr. Tibor Böhm /potlesk/.

V mene vás všetkých blahoželám novým ministrom a generálnemu prokurátorovi SSR k vymenovaniu do funkcie a vyjadrujem presvedčenie, že svoje sily a schopnosti vynaložia na dôsledné riešenie problémov a plnenie úloh v duchu demokratických premien v našej spoločnosti.

Vážené poslankyne vážení poslanci,

podľa prezenčných listín je na našom rokovaní prítomných 115 zo 130 poslancov, takže podľa článku 109 ústavného zákona o československej federácii je Slovenská národná rada schopná sa uznášať.


- 6 Predsedníctvo Slovenskej národnej rady odporúča tento

program schôdze:

po prvé: Voľba nových poslancov Slovenskej národnej rady

po druhé: Sľub novozvolených poslancov Slovenskej národnej rady

po tretie: Otázky poslancov

po štvrté: Vládny návrh ústavného zákona SNR o mimoriadnom doplnení národných výborov o nových poslancov

po piate: Vládny návrh zákona SNR, ktorým sa mení zákon Slovenskej národnej rady číslo 74/1963 Zb. o Slovenskej akadémii vied

po šieste: Vyhlásenie Slovenskej národnej rady k príprave ústavy Slovenskej socialistickej republiky a novej Ústavy Československej socialistickej republiky

po siedme: Informácia o riešení problémov v ústavoch

nápravnej výchovy v Slovenskej socialistickej republike

po ôsme: Predbežná informácia o činnosti komisie vytvorenej Predsedníctvom SNR na posúdenie pôsobenia Slovenskej národnej rady a jej orgánov v rokoch 1968-1970

po deviate: Návrh Predsedníctva ústredného výboru Národného frontu SSR na voľbu sudcov z povolania súdov SSR

po desiate: Návrh Predsedníctva ústredného výboru Národného frontu SSR na odvolanie JUDr. Jána Benčuru z funkcie sudcu z povolania a predsedu Najvyššieho súdu SSR a na voľbu Prof. JUDr. Karola Plánka, CSc., za predsedu Najvyššieho súdu SSR po jedenáste: Návrh na zaradenie novozvolených poslancov


- 7 Slovenskej národnej rady do výborov SNR a na voľbu predsedu ústavnoprávneho výboru SNR a predsedu Výboru SNR pre životné prostredie

po dvanáste. Odpovede členov vlády SSR na otázky poslan cov

po trináste Sprava o činnosti Predsedníctva Slovenskej národnej rady za obdobie od 19. decembra 1989 do 12. januára 1990.

Ma niekto z vás návrh na zmenu alebo doplnenie pred loženého návrhu programu?

Pán predseda vlády SSR akademik Milan Č i č má prosbu, aby po odchode prezidenta republiky mohol odpovi dal na výzvu pána predsedu Slovenskej národne] rady Ru dolfa Schustera. Myslím, že mu dáme túto možnosť, aby pohol potom sprevádzať prezidenta pri návšteve nášho najväč šieho bratislavského podniku Slovnaft.

Súhlasíte s týmto návrhom?

/Áno. /

Ďakujem.

Dávam hlasovať. Kto je za navrhovaný program, nech zdvihne ruku!

/Hlasovanie. /

Ďakujem.

Je niekto proti?

/Nikto. /

Zdržal sa niekto hlasovania?

/Nikto /

Zisťujem, že sme program dnešnej schôdze jednomyseľne schválili.


- B Pristúpime k prvému bodu programu, ktorým je Voľba poslancov Slovenskej národnej rady.

Vážené poslankyne,

vážení poslanci,

ku dnešnému dňu podalo rezignáciu na poslanecký mandát 20 poslancov Slovenskej národnej rady. Sú to poslanci Jaromír Algayer, Ernest Bielik, Branislav Biroš, Ján Blcháč, Juraj Buša, Ján Gregor, Július Hanus, Jaroslav Karas, Ľudovít Kilár, Ivan Knotek, Jozef Kováčik, Anna Kretová, Elena Litvajová, Silvester Minarovič, František Mišeje, Jozef Pócs, Karol straka, Viliam Šalgovič, Karol Šavcl a Petronela Višňovcová.

Predsedníctvo SNR na svojich troch schôdzach prerokovalo a vzalo rezignácie uvedených poslancov na vedomie a lýra podľa § 9 zákona o poslancoch Slovenskej národnej rady zanikol poslanecký mandát všetkých poslancov, ktorých som uviedol.

V súlade s ústavným zákonom o voľbe nových poslancov zákonodarných zborov, ktorý bo] schválený na 19. spoločnej schôdzi snemovne ľudu a Snemovne národov Federálneho zhromaždenia, máme na dnešnej schôdzi zvoliť nových poslancov Slovenskej národnej rady.

Návrh na nových poslancov predložili politické strany po vzájomnej dohode s občianskou iniciatívou Verejnosť proti násiliu. Návrh ste dostali ako tlač č. 121.

Aj keď rezignáciu na funkciu podalo 20 poslancov SNR, predložených je 19 kandidátov, pretože rezignáciu Ivana Knoteka na funkciu poslanca SNR Predsedníctvo SNR vzalo na vedomie len na včerajšej schôdzi a nemohol byt posúdený návrh kandidáta na nového poslanca. Prosím prítomných kandidátov, aby sa predstavili. Budem ich čítať prosím, aby povstali.

Sveťo Bombík, Peter Briestenský, Peter Brňák, Ivan Čarnogurský, Jozef Dubníček, Ján Jančik, Martin Krajčovič.


- 9 Vladimír Krivý, Ivan Laučik, Ivan Ľupták, Dalibor Maďar Miroslav Maxon, Ignác Richter, Marcel Strýko, Edita Šabová, Milan Šimečka, Ján Uher, Ján Vosček, Gábor Zászlós. Ďakujem.

Všetci navrhovaní Kandidáti s voľbou súhlasia a ako ste videli, sú prítomní na dnešnej schôdzi.

Voľbu poslancov vykonáme podľa zákona o rokovacom poriadku slovenskej národnej rady verejným hlasovaním. Pýtam sa vás, vážené poslankyne, vážení poslanci, či máte k predloženému návrhu na voľbu nových poslancov pripomienky.

/Pripomienky neboli. /

Odporúčam, aby sme o každom jednotlivom návrhu hlasovali osobitne. Máte pripomienky k tomuto spôsobu hlasovania?

/Pripomienky neboli. /

Skôr ako pristúpime k voľbe poslancov SNR, je potrebné zvoliť overovateľa Slovenskej národnej rady, nakoľko doterajší overovateľ poslanec Jozef Pócs sa poslaneckého mandátu vzdal.

Navrhujem, aby sme namiesto neho zvolili za overovateľa Slovenskej národnej rady poslanca Jozefa T r e p á č a. Prosím, aby sa postavil, lebo novonavrhovaní poslanci ho nepoznajú.

Má niekto pripomienky alebo iný návrh?

/Nie. /

Nie je tonu tak, dávam teda hlasovať. Kto je za pred-


- 10 ložený návrh, nech zdvihne ruku

/Hlasovanie. /

Ďakujem.

Je niekto proti?

/Nikto. /

Zdržal sa niekto hlasovania?

/Dvaja poslanci sa zdržali hlasovania. /

Zisťujem, že za overovateľa Slovenskej národnej rady bol zvolený poslanec Jozef T r e p á č.

Pristúpime teraz k hlasovaniu o nových poslancoch. Kto súhlasí, aby za poslanca Slovenskej národnej rady bol zvolený Sveťo B o m b i k, nech zdvihne ruku!

/Hlasovanie. /

Ja niekto proti?

/Jeden poslanec bol proti. /

Zdržal sa niekto hlasovania?

/Sedem poslancov sa zdržalo hlasovania. /

Pán Sveťo B o m b i k bol zvolený za poslanca Slovenskej národnej rady.

Kto súhlasí, aby za poslanca Slovenskej národnej rady bol zvolený Peter Briestenský, nech zdvihne ruku!

/Hlasovanie. /

Je niekto proti?

/Nikto. /

Zdržal sa niekto hlasovania?

/Šesť poslancov sa zdržalo hlasovania. /


- 11 Pán Peter Briestenský bol zvolený za po slanca Slovenskej národnej rady.

Kto súhlasí, aby za poslanca Slovenskej národne] rady bol zvolený Peter B r ň a k, nech zdvihne ruku!

/Hlasovanie. / Je niekto proti? /Nikto. /

Zdržal sa niekto hlasovania?

/Päť poslancov sa zdržalo hlasovania. /

Pán Peter Brňák bol zvolený za poslanca Slovenskej národnej rady.

Kto súhlasí, aby za poslanca Slovanskej národnej rady bol zvolený Ivan Čarnogursky, nech zdvihne ruku!

/Hlasovanie. /

Je niekto proti?

/Nikto. /

Zdržal Ba niekto hlasovania?

/Štrnásť poslancov sa zdržalo hlasovania. /

Konštatujem, že pán Ivan Čarnogurský bol zvolený za poslanca Slovenskej národnej rady

Kto súhlasí, aby za poslanca Slovenskej národnej rady bol zvolený Jozef Dubníček, nech zdvihne ruku"

/Hlasovanie /

Je niekto proti?

/Jeden poslanec hlasoval proti. /

Zdržal sa niekto hlasovania?

/Päť poslancov ba zdržalo hlasovania. /


- 12 Pán Jozef Dubníček bol zvolený za poslanca Slovenskej národnej rady.

Kto súhlasí, aby za poslanca Slovenskej národnej rady bol zvolený Ján J a n č í k, nech zdvihne ruku!

/Hlasovanie. /

Je niekto proti?

/Nikto. /

Kto sa zdržal hlasovania?

/7 poslancov sa zdržalo hlasovania. /

Pán Ján J a n č í k bol zvolený na poslanca Slovenskej národnej rady.

Kto súhlasí, aby za poslanca Slovenskej národnej rady bol zvolený Martin Krajčovič, nech zdvihne ruku!

/Hlasovanie. /

Kto je proti?

/Nikto. /

Kto sa zdržal hlasovania?

/7 poslancov sa zdržalo hlasovania. /

Konštatujem, že pán Martin Krajčovič bol zvolený za poslanca Slovenskej národnej rady.

Kto súhlasí, aby za poslanca Slovenskej národnej rady bol zvolený Vladimír Krivý, nech zdvihne ruku!

/Hlasovanie. /

Kto je proti?

/Nikto. /

Kto sa zdržal hlasovania?

/8 poslancov sa zdržalo hlasovania. /


- 13 Pán Vladimír Krivý bol zvolený za poslanca Slovenskej národnej rady.

Kto súhlasí, aby za poslanca Slovenskej národnej rady bol zvolený Ivan L a u č í k, nech zdvihne ruku!

/Hlasovanie. /

Je niekto proti?

/Nikto. /

Zdržal sa niekto hlasovania?

/9 poslancov sa zdržalo hlasovania. /

Pán Ivan L a u č í k bol zvolený za poslanca slovenskej národnej rady.

Kto súhlasí, aby za poslanca Slovenskej národnej rady bol zvolený Ivan Ľ u p t á k, nech zdvihne ruku!

/Hlasovanie. /

Je niekto proti?

/Jeden poslanec hlasoval proti. /

Kto sa zdržal hlasovania?

/6 poslancov sa zdržalo hlasovania. /

Konštatujem, že pán Ivan Ľ u p t á k bol zvolený za poslanca Slovenskej národnej rady.

Kto súhlasí, aby za poslanca Slovenskej národnej rady bol zvolený Dalibor M a ď a r, nech zdvihne ruku!

/Hlasovanie. /

Je niekto proti?

/Nikto. /

Kto sa zdržal hlasovania?

/7 poslancov sa zdržalo hlasovania. /


- 14 Konštatujem, že pán Dalibor M a ď a r bol zvolený za poslanca Slovenskej národnej rady.

Kto súhlasí, aby za poslanca Slovenskej národnej rady bol zvolený Miroslav M a x o n, nech zdvihne ruku!

/Hlasovanie. /

Kto je proti?

/Nikto. /

Kto sa zdržal hlasovania?

/4 poslanci sa zdržali hlasovania. /

Konštatujem, že pán Miroslav M a x o n bol zvolený za poslanca Slovenskej národnej rady.

Kto súhlasí, aby za poslanca Slovenskej národnej rady bol zvolený Ignác R i c h t e r, nech zdvihne ruku!

/Hlasovanie. /

Kto je proti?

/Nikto. /

Kto sa zdržal hlasovania?

/7 poslancov sa zdržalo hlasovania. /

Pán Ignác R i c h t e r bol zvolený za poslanca Slovenskej národnej rady.

Kto súhlasí, aby za poslanca Slovenskej národnej rady bol zvolený Marcel S t r ý k o, nech zdvihne ruku!

/Hlasovanie. /

Ďakujem.

Kto je proti?

/Nikto. /

Kto sa zdržal hlasovania?

/8 poslancov sa zdržalo hlasovania. /


- 15 Konštatujem, že Marcel S t c ý k o bol zvolený za poslanca Slovenskej národnej rady.

Kto súhlasí, aby za poslankyňu Slovenskej národnej rady bola zvolená Edita Š a b o v á, nech zdvihne ruku! /Hlasovanie. / Ďakujem. Kto je proti?

/Jeden poslanec hlasoval proti. / Kto sa zdržal hlasovania? /5 poslancov sa zdržalo hlasovania. /

Konštatujem, že pani Edita S a b o v á bola zvolená 7. a poslankyňu Slovenskej národnej rady.

Kto súhlasí, aby na poslanca Slovenskej národne] rady bol zvolený Milan Š i m e č k a, nech zdvihne ruku!

/Hlasovanie. /

Kto je proti?

/Jeden poslanec hlasoval proti. /

Kto sa zdržal hlasovania?

/15 poslancov sa zdržalo hlasovania. /

Konštatujem, že pán Milan Š i m e č k a bol zvolený za poslanca Slovenskej národnej rady.

Kto súhlasí, aby za poslanca Slovenskej národnej rady bol zvolený Ján U h e r, nech zdvihne ruku!

/Hlasovanie. /

Je niekto proti?

/Jeden poslanec hlasoval proti. /

Kto sa zdržal hlasovania?

/8 poslancov sa zdržalo hlasovania. /

- 16 Pán Ján U h e r bol zvolený za poslanca Slovenskej národnej rady.

Kto súhlasí, aby za poslanca Slovenskej národnej rady bol zvolený Ján V o s č e k, nech zdvihne ruku!

/Hlasovanie. /

Je niekto proti?

/Nikto. /

Kto sa zdržal hlasovania?

/12 poslancov sa zdržalo hlasovania. /

Konštatujem, že pán Ján V o s č e k bol zvolený za poslanca Slovenskej národnej rady.

Kto súhlasí, aby za poslanca Slovenskej národnej rady bol zvolený Gábor Z á s z l ó s, nech zdvihne ruku!

/Hlasovanie. /

Kto je proti?

/Jeden poslanec hlasoval proti. /

Kto sa zdržal hlasovania?

/9 poslancov sa zdržalo hlasovania.

Pán Gábor Z á s l ó s bol zvolený za poslanca Slovenskej národnej rady.

Vážené poslankyne. vážení poslanci.

konštatujem, že všetci navrhovaní kandidáti boli riadne zvolení. Novým poslancom Slovenskej národnej rady srdečne blahoželali /potlesk/. Prajem im úspešné vykonávanie- poslaneckého mandátu a vyslovujem presvedčenie, že


- 17 svojou prácou prispejú ku skvalitneniu činnosti nášho zákonodarného zboru.

Teraz pristúpime k druhému bodu nášho rokovania, ktorým je sľub novozvolených poslancov Slovenskej národnej rady.

Podľa článku 114 ústavného zákona o československej federácii zvolení poslanci skladajú sľub do rúk predsedu Slovenskej národnej rady.

Prosím novozvolených poslancov, aby prišli pred tribúnu. Zároveň prosím podpredsedníčku SNR pani Blažejovú aby prečítala text sľubu. Prosím, aby sme povstali.

Podpredsedníčka J. Blažejová:

"Sľubujem na svoju česť a svedomie, že budem verný československej socialistickej republike. Slovenskej socialistickej republike, veci socializmu a odkazu Slovenakoho národného povstania. Budem dbať na vôľu a záujmy ľudu, spravovať sa ústavou a ostatnými zákonmi československej socialistickej republiky a Slovenskej socialistickej republiky a pracovať pre to, aby sa uvádzali do života. "

Podpredseda J. Majer:

Prosím teraz novozvolených poslancov, aby pristúpili k predsedovi. Slovenskej národnej rady a slovom sľubujem zložili sľub.

Poslanec Sveťo Bombík: Sľubujem. Poslanec Peter Briestenský: Sľubujem. Poslanec Peter Brňák: Sľubujem.

Poslanec Ivan Čarnogurský: Sľubujem. Poslanec Jozef Dubníček: Sľubujem. Poslanec Ján Jančík: Sľubujem. Poslanec Martin Krajčovič: Sľubujem. Poslanec Vladimír Krivý: Sľubujem. Poslanec Ivan Laučik: Sľubujem. Poslanec Ivan Ľupták: Sľubujem. Poslanec Dalibor Maďar: Sľubujem. Poslanec Miroslav Maxon: Sľubujem. Poslanec Ignac Richter: Sľubujem. Poslanec Marcel Strýko: Sľubujem. Poslankyňa Edita Šabová: Sľubujem. Poslanec Milan Šimečka: Sľubujem. Poslanec Jan Uher: Sľubujem. Poslanec Ján Vosček: Sľubujem. Poslanec Gábor Zászlós: Sľubujem.

Podpredseda J. Majer:

Konštatujem, že všetci novozvolení poslanci Slovenskej národnej rady vykonali predpísaný poslanecký sľub.

Teraz prehovorí k Slovenskej národnej rade prezident Československej socialistickej republiky pán Václav Havel. Prosím, aby sa ujal slova.

Prezident ČSSR V. Havel:

Vážený pane předsedo vážení poslanci,

vážení přítomní,

především vám děkuji, že ste mně pozvali do Bratislavy. Za druhé vám děkuji, že ste mi umožnili, abych byl přítomen vašemu dnešnímu zasedání. Je to poprvé v mém


19 životě, kdy jsem v nějakém parlamentu. Jsem zde navíc jako prezident. Je to, jak jistě chápete, situace pro mne nezvyklá a jsem rád, že jsem se v této situaci ocitl právě v Bratislavě. Jak jsem vyrozuměl z úvodního proslovu vašeho pana předsedy, pate dneska mnoho práce nebudu vás proto zdržovat od této práce dlouhým proslovem Řeknu vlastně asi jen dvě věci.

První z nich je, že tato moje scela nova skušenost býti přítomen v parlamentu, mně dala najevo, že se to začíná podobat parlamentu Tomu, čím parlament má být Je pochopitelné, že v této vzrušené době, kdy zastupitelské sbory vyjadřuji v jakémsi zvláštním zrychleném tempu vůli věřejnosti, hlasují často jednomyslně. Zároveň je ale velmi dobře - a to pravě začíná parlament připomínat, že se objevují i tací, kteří hlasují proti a mnozí, kteří se zdržují hlasovaní To se mi zdá být dobré. Osobně mne těší, že jsem mezi kooptovanymi poslanci viděl svého dávného přítele Milana Šimečku

Druhá věc kterou jsem chtěl říct, je tato Jak víte, čekají nás svobodné volby. Budeme volit nové zastu pitelské orgány, budeme je volit na delší dobu, možná na čtyři roky Nemůžeme těmito volbami petrifikovat ně které struktury, které se přežili, a které byli výrazem administrativního pojetí federace, kdy federace nebyla chápana jako přátelské soužití dvou svébytných národů v jednon státě, ale jako jedna z byrokratických forem totalitní vlády Abychom v těchto volbách nepetrifikovali tuto starou strukturu, budeme pravděpodobně muset v ústavě naši republiky provést ještě před volbami a v souvislosti B přijetím volebního zákona, určité změny v podobě ústavních zákonů o těchto změnách se intenzivně jedná, budete o nich nepochybně jednati i na teto půdě Já bych vás prosil, doufám, že president má právo prosit o něco parlament, o dvě věci. Aby ste za prvé, pracovali rychle, protože všechny informace, kte


-20ré mám, i můj inštinkt mi říkají, že je doba, kdy musíme pracovať rychle. A za druhé, aby ste pracovali v atmosfére národního porozumění, která provázela tuto revoluci, tu revoluci, která vynesla mne až do nejvyššího úradu v naši zemi a která vynesla mimo jiné ty, kteŕí byli dneska zde kooptovaní do jejích poslaneckých míst. Tato atmosféra by měla provázet i téžkou dobu, ktorá je před námi, rychlé přípravy svobodných voleb, rychlé přípravy a schválení mnohá nových zákonů, rychlé prípravy ekonomické reformy. Ja věřím, že to všechno se bude dít v této atmosfére, a že dík tomu naše země nestratí ohromnou prestíž, kterou v této chvíli ve světě má.

Ďekuji vám za pozornost a přeji úspech vašemu ná ročnímu odpolednímu jednání.

/Potlesk. / Podpredseda J. Majer:

Ďakujem prezidentovi Československej socialistickej republiky pánovi Václavovi H a v l o v i za vystúpenie. Súčasne dovoľte, aby som poďakoval za účasť predstaviteľom občianskej inciatívy Verejnosť proti násiliu pánovi Budajovi a pánovi Kňažkovi i ostatným poradcom pána prezidenta, ktorí sa na tej schôdzi zúčastnili. Teraz vyhlasujem 15-minútovú prestávku, pokračovať budeme o 14. 15 hodine.

/Po prestávka. /


- 21 Podpredseda J. Majer:

Vážené poslankyne vážení poslanci,

pokračujeme v rokovaní. Bol vám rozdaný návrh Vyhlásenia Slovenskej národnej rady k príprave ústavy SSR a novej ústavy ČSSR. Prosím, aby ste počas rokovania odovzdali svoje pripomienky členom Predsedníctva SNR. Vyhlásenie prerokujeme v rámci ďalšieho rokovania.

O slovo sa teraz prihlásil predseda vlády SSR pán Milan Č i č, prosím ho, aby sa ujal slova.

Predseda vlády SSR M. Čič.

Vážené predsedníctvo,

Vážená Slovenská národná rada,

vážení prítomní,

bol som interpolovaný pánom predsedom Schusterom, ale nielen preto vystupujem. Považujem za povinnosť, aby som informoval Slovenskú národnú radu o celom rade vážnych problémov, ktoré máme pri plnení svojich povinností.

Viete, že sme boli ustanovení len pred niekoľkými týždňami a máme za sebou len málo pracovných dní najmä na to, aby vláda mohla aspoň sčasti naplniť svoje programové vyhlásenie. Považujem za potrebné poskytnúť vám aspoň niektoré základnú informácie o tom, ako pristupujeme k plneniu našich hlavných dlhodobejších úloh, ale aj k riešeniu každodenných problémov a potrieb našich spoluobčanov.

Vláda si ako celok v prvom rade ujasnila nové metódy a systémové prístupy svojej práce. Usilujeme o odbúranie rezortizmu. Vláda chce a musí pôsobiť ako kolektívny orgán


- 27. a v tomto duchu niesť ústavnú i morálnu zodpovednosť. V tomto duchu usilujeme nielen o poznanie problémov, ale aj ich riešenie. Netreba osobitne hovoriť, že je to komplex problémov, ktoré tu existovali už v minulosti a ktoré sa osobitne výrazne prejavujú, otvárajú, rozširujú, ba i kon plikujú v súčasnosti. Tento proces nemožno ignorovať a ani administratívne zastaviť. Riešenie politických otázok musí vytváral podmienky a priestor pre ekonomiku, ekológiu a sociálnu oblasť. Pripomínam tuto skutočnosť z toho dôvodu že sa často stretávate s otázkami zo strany našej verejnosti, občanov, pracujúcich podnikov, závodov i jednotných roľníckych družstiev, čo teda mame, alebo chceme robiť skôr.

Kvôli objektívnosti. treba povedal, že sú to všetko mimoriadne zložité a navzájom pospájané a poprepletané otázky i problémy. Ich zauzlovanie niekoľko desaťročí bolo mimoriadne silne a nemožno chcieť a očakávať, že vláda pripadne iné orgány, ich môžu vyriešiť v priebehu niekoľkých dni alebo mesiacov a dovolím si povedať aj niekoľko rokov Preto apelujem na našu verejnosť, aj na vás, poslancov, aby ste vo svojich volebných obvodoch takto voči ľuďom vysvetľovali. My máme každý deň telegramy a listy ktoré sa dožadujú odvolania funkcionárov, a to hneď "Ak nie", - uvádzajú - "tak v tom momente začíname štrajkovať!" A z čoho budeme žiť, akým spôsobom si chcú títo pracujúci zarobiť na svoje platy? To je neúnosná situácia. Ja sa k tomu ešte vrátim /potlesk/.

Chcem poukázal na také problémy zásadného významu ako je zmena výrobného programu v Závodoch ťažkého stro járstva v Martine, Dubnici, Detve, ZVL v Považskej Bystrici, modernizácia výroby hliníka v Žiari nad Honom, s veľ kým dôrazom na riešenie devastovaného životného prostredia a doriešenie ekonomickej efektívnosti výroby a ekológie niklu v Seredi, ale aj ďalších otázok v celom rade fabrík.


23 Spomínam to aj z tých dôvodov, že dnes pri obede sme mali možnosť rokovať o niektorých otázkach aj a pánom prezidentom, informoval sa aká je situácia, mal pomerne dobré presné informácie o tomto stave. Odpovedali sme mu zbežne pokiaľ to čas dovoľoval, na situáciu i na príčiny tohoto stavu.

Dobre viete, že problém využitia kapacít tzv. špeciálnej výroby vynikol v súvislosti s celkovým odzbrojovacím procesom. naliehavosť jeho riešenia sa osobitne silne prejavila v minulom toku. Zníženiu tejto výroby značne ovplyvnilo tvorbu národného dôchodku práve v SSR. Napriek tomu, že ide o podniky riadené federálnymi ústrednými orgánmi, naša vláda sa zúčastňovala, zúčastňuje a bude ešte ďalej a intenzívnejšie zúčastňovať na riešení tohoto závažného problému. Treba však povedať aj veci, ktoré snáď nie sú všeobecne známe. V roku 1989 bolo zavedených len v štátnom podniku ZŤS Martin okolo 40 nových alebo inovovaných výrobkov. Tu sa mnohokrát hovorí, že sa nič neurobilo v tejto oblastí. Pre rok 1990 a ďalšie roky sa pripravuje realizácia licenčnej výroby naftových motorov malých výko nov, buldozérov a nakladačov, je to najmä spolupráca s firmou Hanomak v NSR. O týchto otázkach sme rokovali už niekoľkokrát, aj predchádzajúca vláda, aj teraz pred niekoľkými dňami s ministrom pánom Vodrážkom. Uvažuje sa so zavedením výroby strojov a zariadení pre potravinársky chemický a gumárenský priemysel. Ide o výroby, ktorých pracnosť je trojnásobne vyššia a materiálová a energetická náročnosť o polovicu nižšia. Ku koncu roka 1995 by to v rámci SSR malo znamenať značný nárast nových pracovných príležitostí. Teda ak vidíme tieto veci aj v dlhodobejšom horizonte, treba aj k súčasným problémom pristupovať s porozumením a poznaním tejto situácie.

Obdobné rokovania v záujme zmien strojárskej výroby prebiehajú aj s viacerými zahraničnými partnermi. Vám je


- 24 všetkým dobre známe, že sa uchádzajú zo zahraničia, či už z Kanady, ale aj zo Spojených štátov amerických, z Nórska z ďalších krajín, o určité investície. Môže sa to zdať veľmi lákavé, ale je potrebné, aby sme skutočne uvažovali čo všetko sme v stave aj my akceptovať, z viacerých dôvodov. Opakujem to, sme krajina malá a ak pôjdeme plošným spôsobom, že budeme chcieť zobrať všetko možné na územie našej republiky, môžeme sa dostať do veľmi zložitej situácie. Takže tieto rokovania sú náročné aj z hľadiska poznania ich možnosti, konkrétnych záujmov, ale aj našich možnosti, našich slovenských a československých záujmov.

Zvýšenú pozornosť venujeme riešeniu výrobného programu BAZ-ky. Uskutočnili sme opätovne rokovania s predstaviteľmi federálnych orgánov, ktoré BAZ-ku riadia, prebehli ďalšie rokovania so zástupcami zahraničných firiem, samozrejme, že znovu je viacero ponúk. Treba hľadať to, čo je najlepšie, najefektívnejšie. Je tu ponuka firmy Renault je tu ponuka niektorých iných firiem, najmä z Veľkej Británie, ponuka z Kórey, takže sa všetky tieto otázky musia náležite zvážiť tak, aby bolo možné tieto autá produkovať čo najrýchlejšie. Zrejme nám pôjde a ide stále o tzv. úžitkové autá, nie o osobné autá. Chceme to riešiť urýchlene, ale nie prenáhlene.

Popri riešení BAZ-ky sledujeme aj ďalší rozvoj automobilovej výroby na Slovensku ako odvetvia s veľkým, narastajúcim národohospodárskym významom. Rovnako sa zasadzujeme za urýchlené riešenie VOC hliníka a niklu. Je predpoklad, že to zvládneme v priebehu buď tohoto polroka alebo najneskôr do konca tohoto roka. To je mimoriadne závažný problém, samozrejme, okrem iných problémov, ktoré sú konkrétne v niklovke, v Žiari nad Hronom, so všetkými dopadmi, ktoré sú vám tiež veľmi dobre známe. Ak by sa nám podarilo to, zo by sa VOC hliníka a niklu dostala na svetovú úroveň, alebo aby sa jej priblížila, tým by sa zmení-


- 25 la celková ekonomická situácia. Vytvorili by sa podmienky pre samofinancovanie a reprodukciu podnikov. Značná časť problémov ešte nie je doriešená pre ich mimoriadnu zložitosť, pretože zmena výrobných programov musí vychádzať aj z existujúcich výrobných profilov týchto podnikov, ako a] kvalifikačnej štruktúry pracovníkov, ktorí tam pracujú.

Vážne problémy sú zauzlené v realizácii takých veľkých investičných akcii, ako je Hydrokrak a Sústava vodných diel na Dunaji Nechcem hovoriť bližšie o Hydrokraku ktorý nám veľmi (skomplikoval život, a komplikuje ďalej najmä preto, že máme v súčasnosti vážny nedostatok ropy. Budeme musieť robiť vážne opatrenia, teda federálna vláda ale aj naša vláda, aby sme zabezpečili dostatok benzínu pre spotrebiteľov. Budú sa zrejme musieť zredukovať nie ktoré výroby, ktoré idú na benzín. To má zase ďalšie výpadky, resp. finančne a ekonomické dopady čiže je tu celý rad takých otázok, ktoré sa aktuálne v súčasnosti, majú síce aj svoje historické korene, ale vznikajú v mimoriadnych situáciách, ktoré sú napríklad aj v Sovietskom zväze.

Chcem ešte povedať, že v súčasnosti treba zabezpečiť dovoz benzínu z nesocialistických štátov a zabezpečiť aj príslušné devízové prostriedky v rozsahu okolo 600 mil. Kčs. A keďže je tu takýto veľký výpad - rok sa mešká s Hydrokrakom, predpokladáme, že v apríli by mal začať fungovať, ak to pôjde tak, aká je naša predstava a harmonogram, tak by to bolo dobré. Je možné, že budeme musieť situáciu riešiť aj požičaním benzínu a ak sa výroba zabehne a bude fungovať, tak by sme ho vrátili. Ale stratili sme obrovské devízové prostriedky, pretože jednak kupujeme a okrem toho plánovane vývozy pohonných hmôt nepokryjeme.

Pokiaľ ide o výstavbu Sústavy vodných diel na Dunaji znovu je to aktuálna problematika. Povedal by som k tomu par slov. Znovu sa posudzujú nožné ekologické vplyvy. Usilujeme sa o to, aby sme čo najefektívnejšie a čo najskôr


- 26 využili vynaložené investičné prostriedky. Vláda ČSSR a vláda SSR chce rokovať o týchto otázkach opätovne tak, aby sme nestrácali čas a aby sa neamortizovali dokonca ešte ani nepoužité prostriedky, ktoré sme do toho investovali.

V intenciách pripomienok poslancov Slovenskej národnej rady prvoradú pozornosť zameriavame na riešenie ekologických problémov, na zabezpečovanie rovnovážneho vývoja medzi potrebami a možnosťami národného hospodárstva na pitnú a úžitkovú vodu a disponibilné zdroje na výstavbu vodárenských nádrži, využívanie zásob podzemných vôd a výstavbu čistiarní odpadových vôd. V tejto súvislosti sa predovšetkým sústreďujeme na včasné uvedenie do prevádzky vodárenských nádrži Nová Bystrica - predpokladáme, že v priebehu tohoto roku by sa to malo už spustiť, Málinec s termínom ukončenia v roku 1993 a na finančné a dodávateľské zabezpečenie využitia nádrže Veľká Domaša. Počítame s realizáciou v rokoch 1994-1995. Spomínam to preto, že boli interpelácie aj tohoto druhu na predchádzajúcej schôdzi SNR.

K riešeniu problémov zásobovania obyvateľstva pitnou vodou prispeje aj výstavba viac ako 30 stavieb s rozpočtovou cenou zhruba 2. mld Kčs, ktoré sa budujú v rámci hospodárstva národných výborov. Veľký záujem je stále o výstavbu vodného diela Dierová. Takisto tu bola interpelácia. V smernom vodohospodárskom pláne sa uvažovalo so začatím výstavby tohto vodného diela až po roku 2000. Smerný plán, podľa ktorého sa mala táto výstavba uskutočniť, opäť prehodnocujeme z hľadiska technických, ekonomických a ekologických kritérií, za spoluúčasti občanov, ktorých sa to týka. Podľa výsledkov rokovania prijmeme zodpovedajúce rozhodnutie najneskôr v roku 1991. Ministerstvo lesného a vodného hospodárstva a drevospracujúceho priemyslu musí tomuto problému venovať osobitnú pozornosť a bude o ton informovať aj našu verejnosť.


- 27 S výstavbou vodárenskej nádrže Nová Bystrica súvisí cestná doprava Oravská Lesná, Nová Bystrica. Treba priznať, že sa nepostupovalo dôsledne najmä vtedy, keď sa ukázalo, že definitívna preložka je mimoriadne náročná po stránke technickej, investičnej i časovej. Malo sa pristúpil k okamžitému dočasnému riešeniu prepojením Oravskej Lesnej so Zázrivou. Preto budeme trvať na tom, aby toto prepojenie dokončili príslušné rezorty a krajské národné výbory najneskôr v priebehu roku 1991. Tam sa musí okamžite sústrediť pozornosť, pretože sú tam mimoriadne vážne pripomienky aj x českej socialistickej republiky, sú tam pripomienky aj od občanov, ktorí cestujú za prácou do českej socialistickej republiky a vracajú sa späť, sú to ob rovské nároky na naftu, benzín, strata času atď. To je jedna z významných úloh, ktorej musia príslušné rezorty venovať náležitú pozornosť.

V tomto období pripravujeme návrh na zriadenie nového ústredného orgánu, či rady Slovenskej socialistickej republiky pre životné prostredie. Chceme pritom vypočul, a podľa možnosti zohľadniť všetky rozumné návrhy a pripomienky, nielen vo strany ústredných orgánov, ale aj odbornej i širšej verejnosti. Predpokladáme, že návrh prerokuje vláda ešte vo februári tohoto roku a nadväzne bude predložený orgánom Slovenskej národnej rady.

Tak, ako je uvedené v programovom vyhlásení vlády, v prvom polroku tohoto roku vláda pristúpi k riešeniu viacerých nahromadených a veľmi vážnych problémov v najviac postihnutých oblastiach. Jednou z nich je Lubeník a celá Jelšavská oblasť. Vzhľadom na vážnu ekologickú situáciu občianske iniciatívy požadujú zastavenie prevádzky oboch závodov. V dôsledku toho bude vláda trvať na prijatí takých opatrení, ktoré povedú k rýchlemu zlepšeniu ekológie v tejto oblasti. Už v tomto roku bude ukončená rekonštrukcia odprašovania rotačnej pece v Lubeníku a v budúcom roku


- 28 sa uskutočni rekonštrukcia filtrov v Jelšave. Tieto a ďalšie opatrenia je potrebne urýchlene realizoval, aby nedošlo k rozsiahlemu útlmu výroby v magnezitovom priemysle. Okrem toho to má, pochopiteľne, ďalekosiahle sociálne a zdravotné dôsledky.

Chcel by som sa vyjadriť aj ku kritickým pripomienkam poslancov na nedostatočné zabezpečovanie uznesenia vlády SSR č. 214 z roku 1987 o riešení ekonomického a sociálneho rozvoja zaostalých okresov Veľký Krtíš, Čadca a najmä Rimavská Sobota. Hovorilo sa o tom aj na minulej schôdzi Slovenskej národnej rady. Možno povedať, že mnohé z opatrení, zameraných na rozvoj výrobno-technickej základne budovanie výrobnej i sociálnej infraštruktúry týchto okresov sa plnili neuspokojivo. Vláda bude zabezpečovať vyváženejší oblastný rozvoj ekonomickými prostriedkami, najmä diferencovanou úverovou, dotačnou a odvodovou politikou. V tom vidíme jeden z veľmi vážnych prostriedkov, ciest, mož nosti riešiť tieto veľmi vážne problémy, ktoré tam sú.

Ďalším dôležitým opatrením bude rozšírenie daňovej sústavy a daňové nástroje miestneho charakteru. Výnosy z týchto daní budú musieť tvoriť dôležitú súčasť príjmov rozpočtov národných výborov a o ich využití by mali spolurozhodovať občania. Tam vidíme základné východiská riešenia týchto veci.

Rovnako v popredí našej pozornosti, sú otázky starostlivosti o človeka, jeho zdravie a uspokojovanie hmotných a duchovných potrieb. Sme si vedomí, že vývoj v roku 1989 nezmiernil napätosť situácie na vnútornom trhu. Na jednej strane sa prekročili predpokladané príjmy obyvateľstva a na druhej strane sa nesplnili dodávky do trhových fondov predovšetkým v požadovanej štruktúre. Aj doterajšie výsledky v dodávateľsko-odberateľskom zabezpečení dodávok priemyselného i potravinárskeho tovaru na rok 1990 ukazujú na veľmi slabé miesta v tejto oblasti. Stojí pred nami


- 29 úloha doriešiť dodávky cukru na očakávanú úroveň potreby vnútorného trhu. Len pre zaujímavosť chcem povedal, že je to zvýšenie oproti limitu o 9 tisíc ton, čiže na 122. tisíc ton. Ďalej je to zabezpečenie zásobovania zemiakmi do novej úrody. Ešte v jarných mesiacoch musíme doviezť približne 20 tisíc ton zemiakov. Organizovať výrobu a dodávky výrobkov z masa, v súlade s požiadavkami spotrebiteľského dopytu. Aj napriek tomu, že sklzy dodávok priemyselných tovarov z minulého roka čiastočne zlepšili zásobovanie na začiatku roka, situácia v tomto tovare bude naďalej napätá a veľmi problematická.

Na úseku zdravotníctva sa upresňuje predovšetkým smer využitia bývalého štátneho ústavu národného zdravia na Kramároch. Okolo tejto inštitúcie máme mimoriadne veľa kritických pripomienok, veľa rôznorodých, protichodných návrhov od špičkových odborníkov a od inštitúcii. Celú túto problematiku sme dali posúdiť expertom a chceme za účasti odborníkov dostať návrh na také riešenie, ktoré zabezpečí jednak využitie tejto kapacity čo možno s najmenšími výdavkami a aby to bolo prospešné pre našu spoločnosť. To bude jedna z prvoradých úloh nového ministra zdravotníctva. Toto zariadenie by malo ako špičkové pracovisko pomôcť pri riešení niektorého zo závažných celospoločenských programov. Súčasne sa špecifikujú potreby na dobudovanie ďalších špičkových pracovísk pre tie oblasti medicíny ktoré riešia spoločensky najzávažnejšie skupiny ochorení. V tomto ohľade si musíme konečne urobiť poriadok a tieto programy mať jasné nielen na Slovensku, ale aj v rámci a v kontexte s Československom a v kontexte aj a inými krajinami. V spolupráci s výskumnými ústavmi a lekárskymi fakultami sa prepracúva organizácia a naplň celospoločenských zdravotníckych programov s ohľadom na prevenciu ochorení masového výskytu, ako aj ich liečbu. Musia sa racionálne využiť devízové prostriedky, ktoré budú uvoľnené


- 30 vládou na nákup prístrojov a liekov už v roku 1990. Pristupuje sa tiež k vypracovaniu takej koordinácie činnosti medzi poliklinickými a lôžkovými zariadeniami, ktorá bez ďalších nákladov musí nevyhnutne zvýšiť úroveň zdravotníckej činnosti.

Hygienická služba sa musí pripraviť pre intenzívnejšiu realizáciu preventívnych opatrení v zdravotníctve ale aj pre dôrazne presadzovanie požiadaviek na zdravé životné a pracovné prostredie, prísnejšou kontrolou nad dodržiavaním noriem znečistenia ovzdušia, vody, pôdy, potravín a pod. Za účelom orientácie na vybrané kľúčovú problémy, od riešenia ktorých závisí perspektíva ochrany zdravia, sa musí pristúpiť k reorganizácii vedecko-výskumnej činnosti ústavov rezortu zdravotníctva, ale i lekárskych fakúlt a farmaceutickej fakulty. Súčasne treba širšie informovať verejnosť o rizikách pre zdravie obyvateľstva, o cestách ich prekonávania, aj o dosiahnutých výsledkoch, s cieľom podnietil aktivitu každého pre ochranu svojho vlastného zdravia.

Zrušením zbytočnej adminintratívy sa musia vytvoriť podmienky, aby sa lekári a vôbec zdravotníci mohli venovať v prvom rade pacientom, ich zdraviu a liečeniu tých, ktorí to potrebujú. Treba zvážiť možnosť slobodnej voľby lekára a zdravotníckeho zariadenia, ako aj obnovenie úlohy a postavenia systému sociálneho poistenia ako hlavného zdroja financovania zdravotno-sociálnych opatrení.

Z komplexu úloh sociálnej oblasti spomeniem tiež prípravu novej koncepcie štátnej rodinnej politiky. V priebehu dnešného rokovania som dostal od poslankyne Kulinovej otvorený list zväzu žien, v ktorom sa poukazuje na cely rad otázok a problémov, ktoré dávajú do pozornosti našej vláde. Nechcem sľúbiť, ale aj my mame v našom programe formulovanú úlohu, aby sme väčšiu pozornosť venovali spoločenskej starostlivosti najmä o rodinu a osobitne o mat-


- 31 ky, so všetkými dôsledkami jednak na rodinu, ale aj na jej pracovné zaradenie, na eventuálnu dovolenku a celý rad iných opatrení, ktoré si matky, ženy, zaslúžia.

V školskej problematike sa sústreďujeme na riešenie takých otázok, ako je štruktúra vysokých a stredných škôl odborných učilíšť a prijímanie na vysoké školy. Bude potrebnú, aby sa predovšetkým v tejto oblasti urobil zásadný obral. Doterajšie systémy sa ukázali ako absurdné, neprijateľná, ktorými nebolo možné zabezpečiť prijímanie ľudí ktorí si zaslúžia, aby študovali a ktorí by mohli byt prospešní na exponovaných a tých miestach, ktoré majú zabezpečiť celospoločenskú prosperitu.

Samozrejme, že bude treba riešiť aj platová otázky učiteľov, niektoré organizačné a administratívne otázky resp. najmä odstránenie tej administratívy a byrokracie ktorá v školstve stále je.

V oblasti kultúry chceme novým spôsobom pristúpiť k skultúrňovaniu našich spoluobčanov v obciach a mestách vytvárať podmienky pre ozajstnú demokratickú, humánnu kultúru, zbavenú ideologického balastu, so zámerom, aby táto kultúra naozaj kultivovala, humanizovala človeka ako všestranne rozvinutú osobnosť.

Značnú časť našej práce a pozornosti venujeme tiež otázkam vzťahu cirkvi a štátu. Mnoho veci sa už podarilo riešiť. Na prijatí ordinárov Slovenskej socialistickej republiky všetkých cirkvi 9. januára sme v spoločnej diskusii vyjadrili aj naše filozofické, svetonázorové, etické i politické postoje k cirkvám i k veriacim v našej krajine v osobnom konštruktívnom dialógu s pánmi ordinármi sme postúpili dopredu pri riešení ich oprávnených požiadaviek. Týka sa to najmä súhlasu štátu pre ich pastoračnú činnosť vytvorenie podmienok pre výchovu kňazského dorastu, výstavbu bohoslužobných objektov, reholných spoločností v praxi, zriaďovanie cirkevných ústavov sociálnej starostli- 32 vosti, vstupu duchovných do nemocníc, platov duchovných vysporiadania sa s niektorými majetkovými vzťahmi, ako aj vzťahmi grécko-katolíckej a pravoslávnej cirkvi. Tu by som takisto veľmi prosil poslancov Slovenskej národnej rady ktorí sú z Východného Slovenska, aby pôsobili konsolidačné v tejto sfére. Dostávajú sa nám do vážnych rozporov aj duchovní pravoslávnej a grécko-katolíckej cirkvi a samozrejme aj veriaci. Vymenovali sme komisiu, v ktorej budú partiripovať aj jedna aj druhá cirkev, aj naša vláda. Chceme riešiť tieto veci, ale v prvom rade si musia tieto otázky riešiť samotní predstavitelia cirkvi, Ťažko je robiť sudcu v riešení týchto problémov.

Spomenul som len niektoré otázky preto, lebo sa niekedy stretávame s názormi, že vláda nie je dosť dynamická že nerieši všetky problémy. Ja doslova prosím o pochopenie, že nie sme v stave to urobiť. Včera som v tlači čítal jednu puknú noticku, kde sa hovorím, že môže byt akákoľvek vláda na svete, ak nebudeme všetci poctivo pracovať, ak nebudeme mať jeden záujem, aby sa táto spoločnosť dostala na vyššiu úroveň, tak vládu môžeme každý deň meniť, pretože neobstojí pred kritériami, ktoré majú niektoré skupiny ľudí v našej spoločnosti. Neobstojí nikto z nás. Chcem povedať, že vláda hneď na začiatku, 22. decembra 1989 zvolala aktív všetkých predsedov krajských i okresných národných výborov. Na tomto aktíve som osobne podrobne rozviedol nielen programové vyhlásenie vlády, jeho ciele, konkrétne úlohy a metódy práce, ale zaoberali sme sa aj otázkami sociálno-ekonomického rozvoja oblasti v ktorých pôsobia príslušné národné výbory.

Zaoberali sme sa súčasne aj problematikou fungovania a zmien národných výborov do demokratických volieb. Orientovali sme pozornosť účastníkov aktívu aj na také otázky ako je potreba odísť z funkcií tým funckionárom, ktorí stratili dôveru väčšiny svojich voličov. Je nesprávne, ak


- 33 sa za každú cenu držia na svojich miestach, hoci vidia, že nemôžu obstáť pred objektívnou, serióznou kritikou. Zdržujú tento proces, vytvárajú nové problémy, napätie a poškodzuje to celú našu spoločnosť. Ale v tejto súvislosti - a vtedy som to tiež povedal nemožno dať prednosť vybavovaniu a vyrovnávaniu si osobných účtov, osočovaniu, ohováraniu, šikanovaniu a v mnohých prípadoch aj krivému obviňovaniu z trestnej činnosti. Toto sa v našej spoločnosti vyskytujú a je to v rozpore so všetkým tým, čo hlásame. My hlásanie humanizáciu, demokratizáciu, hlásame kultivovanú civilizovanú spoločnosť ako náš program, a pritom sa správame nekultivovane, vulgárne, zlomyseľne a pod. /Potlesk. / Aby ste ma dobre pochopili, nechcem to absolutizovať ale s týmito javmi sa stretávame. Stretávame sa s názormi že treba odvolať celé vedenie podniku, treba odvolať celé vedenie, resp. funkcionárov národných výborov, takých a onakých inštitúcii, ale bez argumentov. Odvolať preto, že už boli vo vedení, odvolať preto, že sú tam členovia strany, či už komunistickej alebo ktorejkoľvek inej. No takýto prístup k veciam môže viesť jedine k ďalšiemu zauzlovaniu a bude nás to viesť na scestie, ktoré nás môže stáť veľmi mnoho, nielen ekonomicky, ale aj morálne. Myslím si, že ak kritizujeme staro praktiky, nedopúšťajme sa z inej strany podobných praktik. Je to nesprávne, nekultúrne a nemravné. Hovorím preto nemravné, aby sme nezdiskreditovali tak často používaný pojem mravnosti, bezúhonnosti atď. Lebo zdiskreditujeme skutočne všetko to pekné, humánne a demokratická, čo sa udialo a v základnom smerovaní deje v našej spoločnosti. Šikanovanie mnohých funkcionárov neobstojí. To nie je metóda práce. Metóda práce, ktorú chceme všetci používať, je cesta ústavnosti a zákonnosti. Moje osobné stanovisko - a myslím si, že aj celej vlády - je k tejto otázke známe. Skladali sme sľub do rúk predsedu Slovenskej národnej rady, že sa vo svojej práci budeme riadiť ústavou


- 34 a ostatnými zákonmi. Chcem a trvám na tom, aby aj naša vláda takto postupovala, pretože ak bude porušoval zákony tak je namiesto, aby bola zo svojej funkcie odvolaná resp. odvolaní jednotliví funkcionári, členovia vlády. Sme proti chaosu, neporiadku, svojvôli, subjektivizmu a v konečnom dôsledku krivdám voči jednotlivcom a spoločnosti. Ak však právna norma, vrátane ústavy, prekáža revolučným zmenám, treba ju urýchlene zmeniť a dal ju do súladu s potrebami aj s cieľmi našej demokratickej revolúcie. Taká je cesta ústavnosti, zákonnosti aj morálky.

chcem ešte informovať Slovenskú národnú radu aj o tom, že vláda prijala opatrenia, ktoré sa týkajú aj personálnych zmien na úrade vlády SSR, na jednotlivých ministerstvách, podnikoch i národných výboroch. Je to aj otázka pána predsedu Schustera. Medzi prvoradými úlohami, ktoré mala vláda vo svojom programe, bolo rokovanie o kritériách a potrebách zmien vo funkciách celej štruktúry ministerstiev i podnikov. Neopomenuli sme túto otázku. Táto úloha sa plní. Personálne zmeny nechceme robiť unáhlene bez toho, aby sme nemali istotu, že noví vedúci pracovníci budú na vyššej úrovni ako odchádzajúci.

Na úrade vlády SSR aj na všetkých ministerstvách sa už urobilo viacero zmien. Uvediem príklad. Celkove bolo odvolaných 24 vedúcich pracovníkov, z toho bolo 12 námestníkov ministrov, 8 vedúcich ústredných orgánov a 4 vedúci pracovnici úradu vlády SSR, Všetci členovia KSČ. Do dnešného dňa za pôsobenia novomenovanej vlády bolo vymenovaných 14 námestníkov ministrov, 4 vedúci ústredných orgánov a 8 vedúcich pracovníkov úradu vlády SSR. Z novo vymenovaných 26 vedúcich pracovníkov je 23 bez politickej prislušnosti, l člen Demokratickej strany a 7. členovia Komunistickej strany Československa. V súčasnosti sú pripravované aj ďalšie personálne zmeny, ktoré sú v štádiu prerokúvania s Verejnosťou proti násiliu i ďalšími inštitúciami


- 35 tak, aby podstatná časť personálnej prestavby Úradu vlády SSR i jednotlivých rezortov, mám na mysli aj riaditeľov jednotlivých odborov, bola v tejto etape ukončená do konca januára t. r. To neznamená, že nepôjdeme aj ďalej. a že nedôjde k postupnej inovácii, resp. určitým zmenám.

Chcem povedať, aby sme si aj tu ujasnili otázky vyme ny funkcionárov. Samozrejme dnes, keď sa prijme zákon o voľbách, novy spôsob konštituovania národných výborov, orgánov atď., situácia sa podstatne zmení. Ale pokiaľ ide o štátne podniky, o JRD, mame tiež veľmi nepekne poznatky. Stávajú sa prípady, že družstvo, ktoré bolo vynikajúce prosperujúce, jednoducho nepusti predsedu družstva do kancelárie, resp. do objektov. To naozaj nie sú vhodne spôso by. Myslím si, že by sme mali nechať čas a slušným spôsobom realizovať túto základnú myšlienku, o ktorej nikto nepochybuje, že musí dôjsť v rámci tohoto revolučného procesu aj k podstatným kvalitatívnym zmenám, pokiaľ ide o obsadenie určitých funkcií, či už v podnikoch, družstvách na ministerstvách, jednoducho všade. Ale musí to mať svoj čas. Myslím si, že reálny predpoklad ukončenia tejto etapy je koniec februára. Kto to urobí skôr, tak je to v jeho prospech, ale nechcime zajtra vymeniť všetkých. Niekoľko takýchto telefonátov som mal včera až do Prahy, kde som bol. Museli to riešiť potom podpredsedovia tu v Bratislave. Ultimatívne dávali požiadavky, že ak neodvoláme okamžite niektorých funkcionárov, budú štrajkovať. Štrajkuje správa ciest, štrajkuje ten a onen, a teda jednoducho riešte, tak sme mnohokrát tlačení doslova k stene a riešime veci tak, že nemáme argumenty. A prídu s argumentami až v poslednej minúte. Tak ak sú vážne argumenty a dôvody treba ich uviesť a myslím si, že každý rozumný človek vie že keď má argumenty proti sebe, tak sa s nimi musí vysporiadať eventuálne aj odchodom z funkcie. Prosím vás, aby sme aj my pôsobili v takomto duchu a videli veci reálne.


- 36 Vážené poslankyne.

vážení poslanci,

považoval som za potrebné možno aj trošku dlhšie hovoril. Nech mi to vážené predsedníctvo prepáči, aj vy, vážená Slovenská národná rada, ale podľa mojej mienky je potrebne, aby sme si o veciach povedali, aby ste aj vy vedeli, že tieto problémy, ktoré sú v našej spoločnosti, nielen evidujeme, ale robíme všetku to, čo je v našich fyzických silách, ale aj čo je v našich ekonomicko-finančných možnostiach. Sme limitovaní obrovskými kritériami a nemôžeme vyriešiť všetko naraz.

Ešte som zabudol spomenúť aj taký vážny problém, ako je stavebníctvo, kde máme mimoriadne vážne signály a dokonca takisto ultimáta, aby sa nastavila panelová výstavba. Môžeme to urobiť, zastaviť, ale čo ďalej? Kde budú bývať mladé rodiny, kde budú bývať ľudia? No budeme asi nútení, najmä v Bratislave pristúpil k tejto požiadavke a budeme musieť zastaviť výstavbu panelákov na Dlhých dieloch. Budeme musieť preskúmať rozostavanosť, ukončiť stavby a hľadať nejaké iné riešenia. No ale to sa nedá z večera do rána, keď takáto koncepcia bola 20, 30, 40 rokov. Tak kde nabrať teraz stavebný materiál a všetko ostatné čo s tým súvisí. Neviem niekedy pochopil netrpezlivosť našich ľudí, nespokojnosť s vecami, ktoré by sa dali riešil postupne normálnou cestou. Obraciam sa na vás s prosbou o porozumenie, podporu a pomoc aj od vás, nielen na pôde Slovenskej národnej rady, ale aj medzi vašimi voličmi. Obraciam sa aj na občianske iniciatívy, na Verejnosť proti násiliu, politické strany, spoločenské a záujmové organizácie o pomoc pri plnení a splnení týchto veľmi náročných úloh.

Veľmi pekne vám ďakujem za porozumenie aj za pozornosť.

/Potlesk. /


- 37 Podpredseda J. Major:

Ďakujem predsedovi vlády Slovenskej socialistickej republiky akademikovi Čičovi za vystúpenie. Chce sa niekto z poslancov vyjadriť k jeho vystúpeniu? Poslanec Peter Kiš.

Poslanec P. Kiš:

Mám len jednu otázku, prečo toto vystúpenie predsedu vlády Slovenskej socialistickej republiky nie je snímané televíziou alebo inými masmédiami /potlesk/. Som ochotný rešpektovať prítomnosť prezidenta republiky v Bratislave ale napriek tomu to boli také dôležité veci, ktorými on nám nebude môcť pomôcť. Tu si musíme pomôcť my. Preto opakujem, že mi to tu chyba a bol by som rád, keby sa niekto kto teraz televíziu riadi, mohol zodpovedať za to, prečo tu nie je.

/Potlesk. /

Podpredseda J. Majer:

Ďakujem poslancovi Kišovi za jeho príspevok. Žiadam československú tlačovú kanceláriu, aby v plnom znení uverejnila vystúpenie predsedu vlády akademika Čiča. /Potlesk. / Prosím organizačný odbor Kancelárie SNR, aby okamžite zariadil, aby televízia prišla na naše rokovanie. Majú predsa nie jeden štáb, ale dva. Sú ešte otázky k vystúpeniu akademika Čiča?

/Otázky neboli. /

Navrhujem, aby sme uvoľnili akademika Čiča, aby mohol ísť sprevádzať prezidenta republiky pri prehliadke Slovnaftu. Súhlasíte s týmto návrhom?

/Poslanci vyslovili súhlas. /


- 38 Ostatní členovia vlády SSR na rokovaní ostávajú a bu dú odpovedať na prípadné otázky. Ďakujem pánovi akademikovi Čičovi.

Tretím bodom programu sú Otázky poslancov.

Pýtam sa, či ma niekto / poslancov otázku na členov vlády Slovenskej socialistickej republiky, ktorú chce predniesť na dnešnom rokovaní. Budem udeľovať slovo, každého prosím, aby prišiel za rečnícky pult a predstavil sa najmä preto, že sú medzi nami noví poslanci, ktorých nepoznáme. Mám prosbu, aby ste svojo otázky formulovali jasne a stručne.

Dávam slovo poslancovi Vasilovi Bejdovi.

Poslanec V. Bejda:

Vážená Slovenská národná rada,

nie je to ani tak otázka na pánov ministrov, ako reakcia na vystúpenie predsedu vlády SSR

Poslancom Slovenskej národnej rady som od konca júna minulého roka, kedy som zložil sľub a prevzal dekrét. Nie je to veľká doba, nielen z hľadiska dejín, ale ani v živote jednotlivca. Pravda, za normálnych, tzv. mierových okolnosti. Posledné obdobie však k takým nepatrí. V spoločnosti nastali prevratne zmeny, ktoré podstatným spôsobom menia charakter a spôsob verejno-politického, spoločenského života. Svojim spôsobom to plne korešponduje i s mojim naberaním tak, ako som sa to v posledných rokoch snažil nastolovať vo svojich verejných publicistických vystúpeniach. Nie náhodou som si vyslúžil nielen prejavy nevôle, ale i ostré výtky, ba i neskrývane vyhrážky zo strany bývalej moci. Koniec koncov i moje vystúpenie, ako jed-


- 39 ného z mála z tejto tribúny k návrhu zákona o postupe v súvislosti s prijatím novej ústavy, staré vedenie SNR ocajchovalo nacionalistickou nálepkou, hoci ďalší vývoj udalostí korigovaním prijatého návrhu dal za pravdu nám.

Dnes, za relatívne krátku dobu, už po druhýkrát, a ako sa ukazuje, i naposledy, vystupujem z tejto tribúny. Prečo? Vysvetlenie je jednoduché. Vytýka sa nám všeobecne a nie som výnimka, že sme boli zvolení nedemokraticky, naviac, niektorí z nás boli navrhnutí dokonca až r. centra. Nedemokraticky? Neviem. Možno áno, možno nie. Ja som vlastná voľby neorganizoval, ani žiadnym spôsobom neovplyvňoval, pokiaľ abstrahujem od svojej aktívnej účasti na mnohých predvolebných zhromaždeniach. Rovnako neviem, o čo nedemokratickejšie som bol zvolený v porovnaní s tými, čo tu dnes boli vymenovaní za nových poslancov. Aby mi bolo dobre rozumené, ja neprotestujem, ide mi len o to, aby sa veci nazývali pravými menami. Snáď v nádeji na upokojenie spoločenského napätia i ja som hlasoval za novonavrhovaných poslancov Slovenskej národnej rady. V politike také či podobné taktické ťahy sú celkom prirodzené. Teda chápem a akceptujem tieto na výsosť politické kroky tak, že môžu prispieť- a ja chcem veriť, že aj prispejú - k nastoleniu demokracie. Vonkoncom však nie sú a ani nemôžu byt vlastným prejavom demokracie. Je to proste chladná kalkulácia politická hra.

O to viac prekvapuje taká "variabilita prístupov" keď na jednej strane súčasný politický protagonista reálnej moci výhražné požaduje iba jeden, naviac verejný spôsob hlasovania, zatiaľ čo druhý prominent sa rozhorčuje nemôže pochopiť jednomyseľnosť hlasovania v zákonodarnom organe. K čomu a komu je dobrá takáto hra na demokraciu? Pokiaľ to nenazveme iným menom, potiaľ by to bolo jasné. Čo však osobitne znepokojuje je fakt, že v súčasnej eufórii racio až príliš nebezpečne ustupuje do úzadia a začí-


- 40 najú dominovať, fakticky nadobúdajú absolútnu nadvládu emócie, čo momentálne vyhovuje reálnej moci. Veď ako to povedal jeden z architektov dneška: "Nevymieňame tvare ale systém" - a tým automaticky dodávam - ticho za seba i tváre v masovom meradle. Je to však aj perspektívne spoločensky nevyhnutné a prospešné? Nenakladáme tým budúce ohniská napätia a explózií?

Hon na čarodejnice vždy plnil - v tom je koniec koncov i jeho zmysel - iba krátkodobé utilitárne funkcie. Kde sú však jeho hranice? Už kulminuje, či je to iba začiatok ľadovca? Človeka nevdojak napadá otázka, kde je ten tak prepotrebný spoločenský konsens, po ktorom sa v minulosti tak vehementne a oprávnene volalo? Či už to neplatí? Veď namiesto toho sa znovu presadzujú metódy a praktiky všeobecného kádrovania, premiestňovania, dosadzovania atď. atď!., čo zákonite vyvoláva neistotu a zmätky a v kalných vodách sa vždy darilo nepoctivcom a karieristom. Hoci dobre chápem, že hra na ľudských a skupinových slabostiach je tiež silný argument v politike. Ale v politike kabinetnej zákulisnej. Upozorňujem na to z jednoduchého dôvodu. Pokiaľ sa to týkalo iba centrálnej riadiacej sféry, nevyvolávalo to až také prob1émy. Prenieslo sa to však aj na pracoviská, do materiálnej výroby, čo môže vyvolal ďalekosiahle sociálne dôsledky. Kto má na tom záujem? Komu to prospeje? Spoločnosti ako takej rozhodne nie.

Považoval som za potrebne predostrieť týchto par poznámok na margo vlastného dôvodu môjho vystúpenia. Nikdy som nepatril a ani nepatrím, ako by ma niektorí radi strkali, či videli, do žiadneho ovčinca. Dnes však jasne vidím, že vo vyhrotených situáciách, v prepolitizovanej spoločnosti, kde väčšiu váhu majú rôzne nálepky ako vecná argumentácia, osihotenému je ťažko si uchoval vlastnú identitu, úctu k pravde a spravodlivosti, ale i k samému sebe. A za istých okolnosti to inak ani nie je možné, len cestou rezignácie na výsostné politické atribúty.


- 41 Na základe toho všetkého vzdávam sa poslaneckého mandátu za volebný obvod číslo 142. Ďakujem za pozornosť. /Potlesk. /

Podpredseda J. Majer:

Ďakujem poslancovi Vasilovi Bejdovi za jeho prejav. Prosím Vás, vyhlásil som otázky a odpovede. Na diskusiu bude dosť priestoru v závere nášho rokovania. Prosím, aby ste sa hlásili len s otázkami. Ak bude niekto diskutovať. vezmem mu slovo. Je to nedemokratické, ale musíme sa pridržiavať stanoveného programu.

Na otázky sa prihlásili poslanci:

Anna Šimeková,

Ján Z e m k o,

J Júlia K o lá r i ková,

Andrej B a j c u r a,

Ladislav M a z á n,

Ján Z a b á k,

Ladislav A n d e l,

Ondrej Kolačkovský,

Viera Lehotská a

Karol Hildebrand.

Dávam slovo poslankyni Anne Šimekovej, pripraví sa poslanec Zemko.

Poslankyňa A. Šimeková:

Pracujem v Slovenskom hodvábe Senica. Mám otázku na ministra priemyslu SSR, prípadne podpredsedu vlády SSR.


- 42 - Ako to bude ďalej so štátnymi podnikmi, myslím tým konkrétne, aký zámer je s činnosťou terajšieho štátneho podniku Slovchémia, keď sa koncernove podniky Slovnaft Chemko Strážske, Benzinol chcú jednoznačne osamostatniť názory väčšiny ostatných podnikov, vyjadrené zástupcami občianskych iniciatív, au v tomto prípade taktiež za osamostatneniu?

Podpredseda J. Majer:

Ďakujem poslankyni Anne Šimekovej. Prosím poslanca Jana Zemku, aby predniesol otázku.

Poslanec J. Zemko:

Mám dve otázky. Jednu pre podpredsedu vlády SSR pána Lexu, a síce: rozvoj Ministerstva lesného a vodného hospo dárstva a drevospracujúceho priemyslu SSR odvádza z plánovanej tvorby devíz 2 mld korún vo FCO-cenách. Do centralizovaneho zdroja sa odvádza l, 5 mld korún vo FCO, pričom po zohľadnení potrieb dovozu pre výrobnú spotrebu ostáva pre investičný rozvoj cca 90 mil. Kčs vo FCO. Tento podiel je minimálny a nezodpovedá potrebám rozvoja odvetvia, ktoré je závisle na využívani domácej suroviny a ktoré je v oblasti strojných technológii odkázané na dovoz z nesocialistických štátov. Hlavne sa to týka drevárskych a nábytkárskych podnikov. Pokiaľ v posledných rokoch bol priestor na riešenie rozvoja cestou úverov, výška vývozných úloh stanovená pre rok 1990 tuto formu vylučuje. Pýtam sa, prečo nie je možne na rozvoj tohto odvetvia uvoľniť viac devízových prostriedkov, keď vložené prostriedky majú dobrú návratnosť a prejavia sa v lepšom devízovom zhodnotení drevnej suroviny pravo zásluhou uplatnenia nových technológií pri spracovaní dreva?


- 43 Druhú otázku mám pre ministra lesného a vodného hospodárstva a drevospracujúceho priemyslu SSR pána Veselého.

Prečo projekt na vodnú nádrž pitnej vody Turček nepočíta s ochrannými zariadeniami, ktoré by zabránili alebo eliminovali prípadné ekologické havárie. Príklad: prevrátenie strojného mechanizmu, vytečenie oleja, nafty a pod. Severoslovenské lesy, š. p. Žilina žiadali projekt takýmito zariadeniami doplnil, ich pripomienky neboli rešpektované. Ďakujem za pozornosť.

Podpredseda J. Major:

Ďakujem poslancovi Zemkovi.

Prv, než dám slovo poslankyni Kolárikovej, chcem vás informovať, že mám signál, že Československý rozhlas skončil priamy prenos zo zasadania SNR. Vraj chcú štrajkovať. Prosím ich, ak ma počujú, aby prišli sem a pokračovali v priamom prenose. Ak priamy prenos nie je možný, nech si to nahrajú a vysielajú to neskôr, aby národ počul, o čom sa tu hovorí, ak už ani televízia tu nie je.

Dávam slovo poslankyni Kolárikovej. Pripraví sa poslanec Bajcura.

Poslankyňa J. Koláriková:

Zastupujem volebný obvod č. 129 v okrese Poprad.

l0. januára 1990 bol Verejnosťou proti násiliu zorganizovaný dialóg B poslancami SNR, okresného národného výboru, krajského národného výboru, ako aj s pracovníkmi mestského národného výboru. Moderátor, ktorý dialóg viedol, dal jednu otázku na všetkých poslancov, ktorá znie: "čo sme, ako poslanci urobili pre mesto Svit?" Ocitli sme sa teda v skutočne zlej situácii, pretože to znelo tak ako keby sme naozaj neboli nič urobili.


- 44 Problém, ktorý tu chcem naniesť, má mesto Svit už viac rokov. Je to zásobovanie mäsom a mäsovými výrobkami. Samotný okres je závislý na rozvoze z iných krajov. Rozvoz mešká, objednávky sú krátené a naše obchody skutočne zívajú prázdnotou. Na tento problém som niekoľkokrát poukazovala vo Výbore SNR pre obchod, služby a dopravu. Môžem povedať, že dodnes nie je riešený. Chcela by som požiadať pána ministra Roľku, aby sa problémom zaoberal. Keďže nie je prítomný, odpoveď nežiadam, ale žiadam, aby táto problematika bola vyriešená v prospech takmer 12-tisícového mesta Svit.

Ďakujem.

Podpredseda J. Majer:

Ďakujem poslankyni Kolárikovej.

Chcem sa opýtať pracovníkov, ktorí prišli z televízie, či snímajú priamym prenosom? /Priamy prenos sa nesnímal. /

Keďže nie, prosím, aby v čo najkratšom čase toto rokovanie odvysielali v plnom znení.

Dávam slovo poslancovi Bajcurovi, pripraví sa poslanec Mazán.

Poslanec A. Bajcura:

Vážená Slovenská národná rada,

chcem sa obrátiť na ministra poľnohospodárstva a výživy SSR pána Ing. Belanského. Týka sa to problematiky mlieka, ktoré obsahuje látky PCB. Mlieko sa preváža, alebo sa prevážalo z Krtíša do Krupiny, kde sa riedilo a distribuovalo do obchodnej siete. Nechcem týmito podružnými otázkami zaťažovať poslancov SNR. Bolo veľké pohoršenie,


- 45 publikovaný bol aj článok v Novom Slove č. l pod titulkom "Mlieko je v norme?", takže je možnosť sa s tým oboznámiť. Moji voliči žiadajú, vážený pán minister, keby bolo možné vytvoriť objektívnu komisiu, ktorá by otázku posúdila, ako ako sa to dotykalo priameho ohrozenia zdravia obyvateľstva deti a pod. Rovnako aj Nové Slovo tieto otázky stavia tak, že by bolo treba vytvoriť komisiu. Ďakujem veľmi pekne.

Podpredseda J. Majer:

Ďakujem poslancovi Bajcurovi, hovoriť bude poslanec Mazan. Pripraví sa poslanec Zabák.

Poslanec L. Mazán:

Zastupujem volebný obvod č. 40. Prosil by som pána ministra zdravotníctva, aby mi písomne odpovedal na moje otázky. Voliči ma žiadajú, aby nám bolo písomne zodpovedane, prečo je taká zla situácia v zásobovaní liekmi, tak zahraničnými, ako aj domácimi a čo sa hodlá do budúcnosti robiť?

Ďakujem.

Podpredseda J. Majer:

Ďakujem poslancovi Mazánovi. Prosím poslanca Zabáka o prednesenie otázky. Pripraví sa poslanec Andel.

Poslanec J. Zabák;

Mám dve otázky. Prvou sa obraciam sa na pána podpredsedu vlády, do kompetencie ktorého snáď patrí rozhodovať o ďalšom využití priestorov Krajskej politickej školy v Mod-


- 46 re-Harmónii. Komu tento objekt bude v budúcnosti pridelený a na čo? Na základe žiadosti občanov a tiež ako predseda Výboru SNR pre veci sociálne a zdravotne podávam taký návrh, aby tento objekt Krajskej politickej školy v ModreHarmónii bol pridelený pre účely detského domova hlavného mesta SSR Bratislavy.

Druhá otázka. Zrušenie článku 4 ústavy otvára cestu na odstránenie dôsledkov tohoto monopolu z rozličného spoločenského diania. Jednou z týchto oblastí je aj pomenovanie ulíc všeobecne a bratislavských ulíc zvlášť. Mnohé ulice nesú názvy ľudí, ktorí nemali žiaden vzťah k Slovensku ani k Československu. Horšie je, že máme ulice pomenované po ľuďoch, ktorí boli piliermi stali piliermi stalinizmu, a teda zla. Naproti tomu nemáme ulice pomenované po takých činiteľoch, ako boli tvorcovia republiky Masaryk, Beneš, Štefánik, chýbajú mnohí národní dejatelia, ale nám vymizli i staré pomenovania tu v Bratislave. Mám otázku, kedy a ako dôjde tu v Bratislave, ale i všeobecne, k premenovaniu našich ulíc na dôstojné pomenovania.

Ďakujem. Podpredseda J. Majer:

Ďakujem poslancovi Zabákovi. Otázky bude klásť poslanec Andel. Pripraví sa člen predsedníctva poslanec Kolačkovský.

Poslanec I.. Andel:

V súčasnosti prebiehajú dialógy vedenia podnikov, organizácii so svojimi pracovníkmi. Je to väčšinou formulovanie požiadaviek pracovníkov jednotlivých výrobných podnikov, organizácii voči vedeniu a vyjadrovanie dôvery či


- 47 nedôvery vedúcim pracovníkov na jednotlivých stupňoch riadenia. Keďže tento proces prebieha neorganizovane a spontánne, požiadavky pracovníkov sú často ultimatívneho charakteru a smerujú k okamžitému zlepšeniu sociálnych podmienok, najmä požiadavka zvýšenia platov všeobecne. Ľudia nechcú počul argumenty, že to nie je len otázka vôle, či nevôle vedenia podnikov, ale otázka ekonomiky. Mám poznatky, že v niektorých podnikoch, ktoré poznám, poklesla pracovná iniciatíva a disciplína. Hovorím najmä o podnikoch v poľnohospodárstve a preto by som otázku smeroval na ministra poľnohospodárstva a výživy SSR súdruha Belanského.

Pretože sa v našich masmédiach stretávame len veľmi málo s

takými vystúpeniami, ktoré sú typu tu predneseného vystúpenia predsedu vlády, s vystúpeniami popredných ekonómov smerov k pracovníkom poľnohospodárskej výroby, smerom k zástupcom občianskych iniciatív? Zdá sa mi, že nie sú doutatočne informovaní. Hlavne otázky ekonomického charakteru treba ľuďom vysvetľovať, v čom sú princípy zlepšenia našej životnej úrovne.

Mám ešte otázku, či je na Ministerstve poľnohospodárstva a výživy SSR v súčasnosti zmapovaná situácia. Mam a vyjadrujem obavy. Máme jedno šťastie, že naša revolúcia v skutočnosti prišla v období relatívneho poľnohospodárskeho kľudu. Chcel by som týmto vyzvať všetkých poľnohospodárov aby sme skutočne začali jarné práce, ktoré nás čakajú tak, ako to bývalo vždy zvykom. Hovoríme, že naša ekonomika je relatívne dobrá v porovnaní so susedmi, nemusí to byt však pravda a nerád by som bol, aby sme sa dožili situácie, kedy bude nedostatok potravín, lak ako u niektorých našich susedov.

Ďakujem za pozornosť.

- 48 Podpredseda J. Majer:

Ďakujem poslancovi Andelovi. Hovoriť bude člen Predsedníctva SNR, poslanec Ondrej Kolačkovský. Pripraví sa členka Predsedníctva SNR, poslankyňa Viera Lehotská.

Poslanec O. Kolačkovský:

Vážené poslankyne vážení poslanci,

mám tri otázky na členov vlády Slovenskej socialistickej republiky.

Prvá. Zaujímalo by ma, ako sa a bude riešiť doprava v okrese Poprad a v oblasti Vysokých Tatier. Vzhľadom k tomu, že v okrese nie je električková ani trolejbusová doprava a sme odkázaní iba na autobusy, ktorých je nedostatok. Je skutočne potrebné zvýšiť počet autobusov a tým znížiť preťaženosť spojov a zlepšiť kultúru cestovania najmä robotníkov a školskej mládeže do a zo zamestnania.

Druhá. Na schôdzach Slovenskej národnej rady sa už viackrát diskutoval problém vysídľovania dedín. Počuli sme ubezpečenie, že sa tento problém bude riešiť. Zaujíma ma v akom štádiu toto riešenie je. Do riešenia, ak má byt komplexné, by bolo potrebné zahrnul aj pokrytie celého územia Slovenska signálom II. televízneho programu. Vo väčších mestách na už montujú satelitné antény, ale na mnohých dedinách chýbajú aj tie základné.

Záverom chcem podporiť petíciu občanov podtatranskej obce Lendak, ktorou sa obrátili na Slovenskú národnú radu i na mňa. Ide o urýchlenú výstavbu vodovodu a verejnej kanalizácie. Nečistoty, kaly a odpady znečisťujú aj ich vlastné studne. Spôsobuje to črevné, žalúdočné a rôzne infekčné ochorenia, otravy dusičnanmi a ťažkými kovmi. Hrozí


- 49 tam vypuknutie epidémie. Keďže ide o zdravie ľudí, plne podporujem svojich voličov v ich snahe o urýchlenú výstavbu vodovodu a kanalizácie a žiadam o pridelenie potrebných finančných prostriedkov pre túto oblasť. Ide o obec s takmer 4 tisíc obyvateľmi. Ďakujem.

Podpredseda J. Majer:

Ďakujem členovi Predsedníctva Slovenskej národnej rady poslancovi Kolačkovskému.

Opravujem, dostal som od Ing. Viliama Rotha, predsedu rozhlasovej rady opravu, že rozhlas neštrajkuje. Napriek tomu ho žiadam, aby zabezpečil rozhlasový prenos tohoto nášho zasadania. Keď nebude priamy, tak bude nepriamy prenos.

Teraz bude hovoriť poslankyňa Lehotská, pripraví sa poslanec Hildebrand.

Poslankyňa V. Lehotská:

Vážená Slovenská národná rada,

mám otázku na pána ministra financií, cien a miezd SSR, či sa uvažuje s vytváraním priaznivejších podmienok pre činnosť drobnochovateľov a pestovateľov, ktorých práca Ha v značnej miere podieľa na zlepšovaní zásobovania obyvateľov našej krajiny poľnohospodárskymi produktami. Konkrétne mi ide o podnet, o zásadnú zmenu federálneho zákona č. 172/1988 Zb. o poľnohospodárskej dani, ku ktorému na porade zástupcov obcí, národných výborov, nákupných organizácií a základných organizácií Slovenského zväzu záhradkárov, ako i na zhromaždeniach obyvateľstva v okrese Komárno odzneli podstatné závažné pripomienky. Ide najmä o §


- 50 18 citovaného zákona "základ dane". Občania vyjadrujú nespokojnosť, že od skutočne dosiahnutých príjmov sa neodpočítavajú, resp. sa nezohľadňujú výdavky na zlepšenie a rozmnoženie majetku a prvotne vstupy do výroby. Zásadne žiadajú aj na tomto úseku situáciu riešil formou uľav, ako je to riešené u občanov, poskytujúcich služby podľa naria denia vlády č. 7/1988 Zb. Doterajšia právna úprava je považovaná za brzdu ďalšieho rozširovania poľnohospodárskej výroby občanmi.

K § 19 citovaného zákona "sadzba dane" občania na verejných zhromaždeniach kritizujú najmä prílišnú progresivitu dane. Sadzba dane núti občanov obmedzovať produkciu nad 60 tis Kčs čistých príjmov, lebo nad tuto hranicu progresivita dane nezaručuje návratnosť vkladov. Ďalej tato sadzba vedie občanov k rôznym špekuláciám, najmä za účelom zníženia daňovej zaťaženosti. Podľa názoru občanov lineárna sadzba by bola spravodlivejšia, lebo by postihla všetky príjmy. Na základe poznatkov národných výborov možno konštatovať, že v roku 1989 sa dosiahne v okrese Komárno 500 mil. Kčs peňažných príjmov občanov, pestovateľov zeleniny. Pri lineárnej sadzbe dane len 5 % by vyrub dane predstavoval 25 mil. Kčs. Na základe doterajšej progresívnej sadzby dane je predpoklad vyrúbu dane v celom okrese cca 10 mil. Kčs. Z uvedeného príkladu vyplýva, že národne výbory by mali reálne vlastne príjmy asi o 15 mil. Kčs vyššie, pri spokojnosti občanov a umožnení ďalšieho zvyšovania produkcie zeleniny zo strany pestovateľov.

Zavedenie lineárnej sadzby dane vo výške 5 % z do siahnutých príjmov by umožnilo aj administratívne zjednodušenie pri správe tejto dane. Časť občanov požaduje zaviesť oslobodenie od poľnohospodárskej dane do určitej výšky dosiahnutých peňažných príjmov, čo by prispelo k ďalšiemu zvýšeniu produkcie zeleniny, vrátane plnenia možných vývozných úloh pri zabezpečení sebestačnosti, z hľadiska nedostatku zeleniny treba zvážiť aj túto alternatívu.


- 51 Paragraf 31 je predmetom ostrej kritiky občanov, kde argumentujú najmä tým, že ako môžu platiť preddavky, najmä prvú splátku z toho, čo vlastne ešte nevyprodukovali a teda ani nemali príjmy. Okrem toho pre národné výbory toto ustanovenie znamená značné zvýšenie administratívy a doslova byrokraciu. Musia sledovať tri proddavky, vymáhanie a po konečnom daňovom priznaní budú musieť vyrovnávať rozdiely, z hľadiska uvedeného sa toto ustanovenie javí neučelné, byrokratické, a názor občanov je, aby bolo zrušené. Otázka je teda, ako pristúpi Ministerstvo financií, cien a miezd SSR k riešeniu týchto námetov?

Ďalšia otázka sa týka výkonu správy dani. Národné výbory nie sú dostatočne vybavené počtom pracovníkov, zaručujúcich reálnu správu dani. V súčasnej dobe sa daňová agenda rozširuje do značnej miery aj činnosťou osôb, ktoré vykonávajú služby na základe nariadenia vlády č. 2/1988 7, b. a preto národné výbory navrhujú vytvoriť daňové úrady alebo zberné úrady podľa špecifík, ako špecializované orgány pre správu dani platených obyvateľstvom. Napríklad podľa súčasnej úpravy na jedného pracovníka národného výboru pripadá aj vyše 2, 5 tis.. daňových subjektov, čo fyzicky nie je možné zvládnuť. Absentuje najmä terénna práca, miestne ohliadky, čim vyniká značný priestor pre daňové úniky. Otázka je, ako ministerstvo bude riešiť túto podľa môjho názoru, naliehavú problematiku.

Na verejných zhromaždeniach občanov sa poukazovalo na oblasť sociálneho zabezpečenia. Kritizovala sa otázka sociálneho zabezpečenia súkromne hospodáriacich roľníkov kde podmienkou je obrábanie minimálne O, 4 ha pôdy. Poukazuje sa najmä na to, že pokiaľ niekto pestuje na 0, 4 ha pšenicu, môže dosiahnuť okolo 5 tisíc Kčs produkcie a môže byť poistený. A na druhej strane, keď občan pri intenzívnom využívaní napríklad 4 árov pôdy dosiahne produkciu aj 50 tis. Kčs, čo je vyšším prínosom aj pre štát, nemôžu byt


- 52 účastníkom sociálneho zabezpečenia. Požiadavkou je toto sociálne poistenie viazať na dosiahnutú produkciu a nie na výmeru obhospodarovanej pôdy. Uvedené riešenie by prispelo k sociálnemu zabezpečeniu značnej časti obyvateľstva okresov poľnohospodárskeho charakteru a najmä žien, starajúcich sa o deti, ktoré by takto mohli byt sociálne poistené. Problém patri do kompetencie Ministerstva zdravotníctva a sociálnych vecí SSR a na otázky prosím písomné odpovedať.

Ďakujem.

Podpredseda J. Majer:

Ďakujem poslankyni Lehotskej, hovoriť bude poslanec Hildebrand.

Poslanec K. Hildebrand:

Chcel by som požiadať o vyriešenie na prvý pohľad ba nálneho problému. Ide o nedostatok sáčkov na maloobchodné balenie múky v Mlynoch a cestovinárňach Nitra. Tento problém bol riešený už v minulom roku vtedajším ministrom obchodu, pánom Nagyom. Boli prijaté niektoré organizačne opatrenia, no tento problém nebol dotiahnutý do konca. Preto som sa písomne obrátil na výrobcu týchto sáčkov Stredoslovenské celulózky a papierne Ružomberok, no odtiaľ mi odpoveď na otázku, ich opatrení na riešenie tohoto problému neprišla. Navštívil som aj riaditeľa nitrianskych mlynov, kde som získal informáciu, že vzhľadom na nedostatok sáčkov jeden až dvojkilogramového balenia múky sa môže stať, že vo februári až marci sa vyskytne nedostatok múky v obchodnej sieti, čo isto nie je žiadúce. Preto žiadam príslušných ministrov o nápravu v záujme predídenia zbytočných problémov v obchode.


- 53 Podpredseda J. Majer:

Ďakujem poslancovi Hildebrandovi. Pýtam sa, chce ešte niekto položiť otázku členom vlády SSR?

Hovoriť bude poslanec Kodaj, poslankyňa J. Liptáková dá svoju otázku písomne a pripraví sa poslanec Gajdoš.

Poslanec S. Kodaj:

žiadam generálneho prokurátora SSR prešetriť článok v ZMENE, číslo 17, druhy ročník, týždeň 2, ktorú vydávajú študenti žurnalistiky Filozofickej fakulty UK v Bratislave v spolupráci s Celoslovenským koordinačným štrajkovým výbororn, pod názvom: "Kto sedel, či sedí v kreslách Ústredného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov", ktorý uverejnil redaktor Milan Žitný a uvádza v ňom veľa ľudí, i viacerých poslancov, žiadam, aby boli prijaté konkrétne zákonné opatrenia, ktoré majú za povinnosť chrániť občana. Chcem, aby boli kontaktovaní všetci tí poslanci, ktorí sú v článku spomínaní, chcem, aby údaje, ktoré sú tam uvedené, boli prešetrené, odkiaľ ich Milan Žitný zobral, pretože sú tam strašné nehoráznosti. Predsa v civilizovanej spoločnosti, kde platia zákony, zákon musí chrániť aj občana a nielen dávať pravo redaktorovi písať čo chce a urážať koho uzná za vhodné.

Podpredseda J. Majer:

Ďakujem poslancovi Kodajovi, hovoriť bude poslanec Gajdoš.


- 54 Poslanec M. Gajdoš:

Volebný obvod 27 Levice.

Obyvatelia obcí v okolí výstavby Atómovej elektrárne v Mochovciach na verejných poradách, organizovaných VPN vyjadrujú nedôveru realizovanej stavbe. Najviac obáv majú z úložiska rádioaktívneho odpadu v Mochovciach. Mám otázku na členov vlády:

po a/ či bude komisia na prešetrenie projektovej dokumentácie a hlavne jej bezpodmienečného dodržiavania pri výstavbe.

po b/ prešetrenie udalostí regionálneho úložiska v Mochovciach, hlavne dodržiavania bezpečnostných opatrení pri výstavbe, ako aj budúcom prevádzkovaní,

po c/ ako sa rieši ekológia širších vzťahov po ukončení výstavby?

Podpredseda J. Majer:

Ďakujem poslancovi Gajdošovi a pýtam sa, či má ešte niekto z poslancov otázky na členov vlády Slovenskej socialistickej republiky?

/Otázky neboli. /

Ďakujem, členovia vlády budú na otázky poslancov odpovedať v ďalšej časti nášho rokovania, podľa schváleného programu.

Štvrtým bodom programu je

Vládny návrh ústavného zákona SNR o mimoriadnom doplnení národných výborov o nových poslancov.

Návrh sto dostali ako tlač 127 a spoločnú správu výborov ako tlač 127a.


- 55 Za vládu Slovenskej socialistickej republiky návrh zákona odôvodní minister vnútra a životného prostredia pán Vladimír Mečiar. Prosím, dávam mu slovo.

Minister vnútra a životného prostredia SSR V. Mečiar:

vážené poslankyne, vážení poslanci,

vláda Slovenskej socialistickej republiky predkladá na vaše dnešné rokovanie návrh ústavného riešenia mimoriadneho doplnenia národných výborov o nových poslancov. Účelom navrhovaného ústavného zákona je urýchlene a zároveň ústavne zákonne obnoviť akcieschopnosť národných výborov v Slovenskej socialistickej republike, ako rozhodujúcich miestnych orgánov štátnej moci a štátnej správy,

ktorá bola oslabená uvoľnením poslaneckých mandátov. Prebiehajúce spoločenské zmeny, sledujúce širokú demokratizáciu života našej vlasti, vyžadujú rýchle, efektívne a pritom organizačne a ekonomicky nenáročné doplnenie zastupiteľských zborov všetkých stupňov. Preto navrhovaný ústavný zákon koncepčne nadväzuje na ústavne riešenie doplnenia poslancov Federálneho zhromaždenia a národných rád, a to formou ich rekonštrukcie bez vykonania doplňovacích volieb. Svojou povahou ide o mimoriadne a dočasné opatrenie zodpovedajúce vnútropolitickej situácii. Takáto cesta je výsledkom dohody politických strán a ostatných politických síl.

Vážené poslankyne vážení poslanci,

vláda Slovenskej socialistickej republiky, ako aj naša verejnosť očakávajú od prijatia predloženého návrhu


- 56 ústavného zákona takú rekonštrukciu národných výborov ktorá ukľudní situáciu v našich obciach a mestách, umožní venovať sa demokratickej obnove spoločenského života a zabezpečí vysokú akcieschopnosť národných výborov. Naša revolučná doba sa totiž nemôže zastavil pred bránami obcí a miest. Národné výbory musia zohrávať významnú úlohu v demokratickej rekonkštrukcii všetkého života miest a obci riešiť každodenné potreby občanov, organizačne a technicky zabezpečiť prípravu a vykonanie slobodných a demokratických volieb.

Vzhľadom na naznačený význam rekonštrukcie národných výborov vám v mene vlády Slovenskej socialistickej republiky odporúčam navrhovaný ústavný zákon prijať.

Ďakujem.

Podpredseda J. Majer:

Ďakujem ministrovi vnútra a životného prostredia pánovi Mečiarovi za odôvodnenie návrhu. Spoločným spravodajcom výborov Slovenskej národnej rady je poslanec Viliam Volko. Prosím, aby predniesol spravodajskú správu.

Poslanec V. Volko:

Vážené kolegyne, kolegovia vážená Vláda,

veľký spoločenský pohyb v súčasnon období nemôže zostať bez vplyvu na zloženie zastupiteľských zborov všetkých stupňov. Časť poslancov sa vzdáva mandátov, iných odvolávajú voliči. Rozvíjajú a uplatňujú sa nové politické sily, na Slovensku najmä občianska iniciatíva VPN, ktoré dosiaľ nemajú poslancov v zastupiteľských zboroch. Aby sa zabezpečila akcieschopnosť a uznášania schopnosť týchto or-


- 57 gánov štátnej moci, je potrebné doplniť poslancov na zaniknuté mandáty. Doplňovacie voľby podľa dosiaľ platných zákonov sú však organizačne i ekonomicky náročné. Pri značnom počte zaniknutých mandátov by rozhodne neboli optimálnym, ani racionálnym riešením v čase, kedy už je politická dohoda, že postupne v I. a II. polroku tohto roku sa majú uskutočniť všeobecne voľby. Preto, ako sa tu už hovorilo, Federálne zhromaždenie ústavným zákonom stanovilo, že zákonodarné zbory doplnia samy, voľbou, počty svojich poslancov, čiže vlastne kooptovaním. Tento princíp sme dnes uplatnili. Pritom určilo, že návrhy na nových poslancov predkladajú politické strany a spoločenské organizácie spoločne. Občianskym fórom v Českej socialistickej republike a Verejnosťou proti násiliu v Slovenskej socialislickej republike. Teraz je treba podobne upraviť aj postup pri doplňovaní národných výborov. Pre Slovensko úprava na tomto poli patri do kompetencie Slovenskej národnej rady je potrebné uskutočniť ju ústavným zákonom, ktorý bude špeciálnym zákonom, určeným len na tento prípad, len na tento krátkodobý účel a odchýli ba od inak všeobecne platného princípu našej ústavy, že poslancov zastupiteľských zborov volia priamo občania.

Prijatím tohto návrhu ústavného zákona sa umožní do určitej miery upraviť v národných výboroch zastúpenie zvlášť nových politických síl. Pritom sa majú prejaviť aj dôsledky novej situácie po zrušení ustanovenia o vedúcej úlohe KSČ, z ktorej sa v minulosti odvodzovala štruktúra všetkých zastupiteľských zborov.

Vládny návrh ústavného zákona Slovenskej národnej rady o mimoriadnom doplnení národných výborov o nových poslancov prerokovali Ústavnoprávny výbor SNR a Výbor SNR pre národne výbory a národnosti na svojich schôdzach 11. januára t. r. Na základe výsledkov rokovania týchto výborov ako spoločný spravodajca, z ich poverenia odporúčam, aby


58 Slovenská národná rada vládny návrh ústavného zákona Slovenskej národnej rady o mimoriadnom doplnení národných výborov o nových poslancov schválila s úpravami článku 1. ako sú uvedené v spoločnej správe, predloženej na dnešné rokovanie ako tlač 127a.

Poznamenávam, že vo Výbore Slovenskej národnej rady pre národne výbory a národnosti prevládal názor, že každý národný výbor by mal mať možnosť sám rozhodnúť, či bude hlasovať verejne alebo lajne. Pre zjednotenie stanovísk s Ústavnoprávnym výborom Slovenskej národnej rady a na základe predpokladu, že verejná forma hlasovania možno vyplýva z dohody politických síl pri okrúhlom stole. Výbor SNR pre národné výbory a národnosti mi uložil predložiť návrh v tomto smere, podľa rozhodnutia Predsedníctva SNR ktoré vyjadruje spoločná správa, čiže tlač 127a

Ďakujem za pozornosť.

Podpredseda J. Majer:

Ďakujem spoločnému spravodajcovi výborov Slovenskej národnej rady poslancovi Volkovi za prednesenie spravodajskej správy.

Otváram rozpravu o štvrtom bode programu. Do rozpravy sa prihlásila poslankyňa Kulinová. Prosím, aby sa ujala slova. Pripraví sa poslanec Ivan Čarnogurský.

Poslankyňa D. Kulinová:

Vážená Slovenská národná rada,

vážene poslankyne,

vážení poslanci,

na dnešnom zasadnutí bolo zvolených 19 nových poslancov Slovenskej národnej rady. Považujem za potrebne vyjadriť sa k tomu. Osobne nemám nič proti zvoleným kandidátom.


- 59 naopak, viacerých z nich si vysoko vážim, blahoželám im. Osobitne by som chcela zablahoželať žene, Ing. Šabovej ktorá bola zvolená do funkcie a zaväzujem sa, že jej, pokiaľ to bude možné, budeme pomáhať v jej poslaneckej funkcii. Napriek tomu som sa zdržala hlasovania pri všetkých poslancoch. Chcem vysvetliť svoje stanovisko.

Plne si uvedomujem dosah zmien a z nich vyplývajúcu nevyhnutnosť rekonštrukcie zákonodarných orgánov. Viera, že táto rekonštrukcia má dočasnú platnosť, do slobodných volieb. V predchádzajúcich dňoch som sa zúčastnila viacerých stretnutí so ženami. i s ich predstaviteľkami. V diskusiách s nimi, i s mojimi voličmi, som sa utvrdila v názore, že uvedenú formu doplňovania poslancov nemožno považoval za demokratickú, i keď možno v súčasnosti za potrebnú. Ako poslankyňu Slovenskej národnej rady ma trápi, že ústavný zákon Federálneho zhromaždenia z decembra 1903 odňal - dúfajme iba pre tento prípad - národným radám možnosť schváliť si vlastnú právnu úpravu volieb poslancov Slovenskej národnej rady.

Ako predstaviteľka Slovenského zväzu žien nemôžem súhlasiť ani s tým, že tento zákon zbavil spoločenské organizácie možnosti navrhovať kandidátov za poslancov. Možno aj tým sa stalo, že z 22 poslancov Federálneho zhromaždenia nebola zvolená ani jedna žena, pritom v Slovenskej národnej rade z 19 poslancov, kde sa vzdali tri ženy, bola zvolená iba jedna žena. Nie som feministka, ale myslím si že zastúpenie žien v zákonodarných zastupiteľských orgánoch i v riadiacich štruktúrach by nemalo byť opomínané. Vítam preto skutočnosť, že návrh zákona o mimoriadnom doplnení národných výborov o nových poslancov, i keď je tiež určitým obmedzením demokracie, umožňuje aspoň spoločenským organizáciám spolu s politickými stranami a Verejnosťou proti násiliu navrhovať poslancov.

Vyslovujem zároveň požiadavku, aby pripravované návrhy volebných zákonov, ktoré majú pripraviť cestu k slobod-


- 60 ným voľbám, boli predložené na verejnú diskusiu, čo bude plne v súlade s vyhláseniami a požiadavkami na skutočnú demokraciu.

Vážení hostia,

vážení poslanci,

nová spoločenská atmosféra motivuje ženy k zodpovednejšiemu prístupu k úlohám, vyplývajúcim v ich materského poslania a rovnako aj zo spoločenského postavenia ako pracovníčok a občianok. Oceňujem, že v novoročnom vystúpení pána prezidenta, i predsedu Federálneho zhromaždenia, ako aj v programových vyhláseniach federálnej i národnej vlády, sa venovala pozornosť problematike sociálneho postavenia rodín a žien. Vidíme v tom aj určitý výsledok doterajšieho úsilia našej ženskej organizácie, i žien, poslankýň všetkých stupňov zákonodarných a zastupiteľských zborov. Z radov našich žien, a osobitne matiek, však čoraz silnejšie zaznievajú obavy o sociálne istoty. Na viaceré problémy som upozornila na predchádzajúcej schôdzi. Pred dnešným zasadnutím som sa obrátila otvoreným listom na pána predandu vlády SSR, v ktorom sú sformulované nielen požiadavky, ale tiež istota prispieť k riešeniu nahromadených problémov. Nie okázalé oslavy, ako tomu bolo doteraz, ale prijatie konkrétnych krokov vlády, ako federálnej, tak národnej, v prospech života a práce žien a rodín, by naše ženy považovali na najlepšie ocenenie svojho prínosu spoločnosti k Medzinárodnému dňu Sien.

Škoda, že pán prezident nie je prítomný, že by som mu mohla aj osobne zablahoželať, ale verím, že mu bude tlmočené i moje blahoželanie a požiadavka, prosba, s ktorou sa obraciam na neho v mene žien, ktorou ho chcem požiadať o stretnutie so zástupkyňami našej organizácie z celého Slovenska. Veríme, že prijme nielen naše blahoželania, ale tiež podporí prijatie konkrétnych opatrení v prospech rodín, matiek a žien.


- 61 Záverom mi dovoľte, v záujme zracionalizovania rokovania slovenskej národnej rady odporučiť, aby otázky poslancov boli ústne alebo písomne predložené príslušným členom vlády hodinu pred rokovaním. Ušetríme si tým drahocenný čas.

Ďakujem za pozornosť.

Podpredseda J. Majer:

Ďakujem poslankyni Kulinovej za vystúpenie i za akLivny prístup k otázkam a jej návrh. Prosím poslanca Čarnogurského, aby vystúpil a súčasne žiadam, aby sa pripravil člen Predsedníctva Slovenskej národnej rady poslanec Bruncko.

Poslanec I. Čarnogurský:

Vážená Slovenská národná rada.

vážené poslankyne,

vážení poslanci,

považujem za potrebné informovať poslancov, ale zároveň aj verejnosť, že nastupujúce spoločenské a politické sily do Slovenskej národnej rady, aj do ďalších zastupiteľských orgánov nemali a nemajú v úmysle, aby zmena v zákonodarných aj výkonných orgánoch prebiehala nedemokraticky. Na zasadaní okrúhleho stola na pôde Národného frontu SSR ešte dňa 21. decembra minulého roku sme navrhovali aby voľby do Slovenskej národnej rady aj do ostatných orgánov prebiehali demokraticky ako doplňovacie voľby, s kandidátmi za všetky novonastupujúce politické sily, aj za existujúce politické strany.

Pokiaľ som informovaný, v mene účastníkov tohoto okrúhleho stola, t. j. všetkých doterajších strán v SSR, aj novovznikajúcich síl, bol odoslaný ďalekopis Predsedníctvu federálnej vlády, aby doplňovacie voľby do Slovenskej narodnej rady a ďalších stupňov prebehli demokraticky.


- 62 - Kuriózna situácia nastane pri uplatnení navrhovaného zákona, ktorý práve prerokúvame a ktorý budeme o chvíľu odhlasovávať, pretože vo veľkom počte menších miest a hlavne obcí nie je Verejnosť proti násiliu a z existujúcich, ani nových strán nie sú tam žiadne, bola tam iba KSČ. V zmysle predloženého návrhu za odstúpených poslancov - členov KSČ je prakticky poverený predložiť návrh nových kandidátov predseda Národného frontu, čo je predseda organizácie KSČ.

Demokratická obnova ešte neprebehla do dôsledkov vo všetkých mestách a hlavne dedinách a s touto skutočnosťou je nutnú aj dnes počítať. Domnievam sa, že v súčasnosti nie je možné prijať žiadnu takú formuláciu, ktorá by zaručila úplnú demokraciu, pre absenciu nových základných organizácií ďalších strán vo všetkých obciach. Za tejto situácie apelujem v prvom rade na funkcionárov KSČ, aby uplatnili v praxi slová, ktoré tak často počúvame, o snahe a zmysle urobiť všetky stupne riadenia riadením porozumenia a riadením spolupráce a aby takto postupovali aj v danej situácii po prijali práve predloženého návrhu zákona. Na druhej strane treba apelovať na verejnosť, aby podobne ako dokázala presadiť odstránenie článku 4 ústavy, ustrážila si aj návrhy kandidátov z ľudí nekompromitovaných a progresívnych.

Myslím si, že tým je zároveň možné odpovedať aj na článok v dnešnej Smene, ktorý na dovoláva demokratického postupu pri doplňovaní členov národných výborov, ktorý však v podstate zase nie je v stave toto riešiť demokratickou cestou. Domnievam sa, že je to aj naša odpoveď poslancov Slovenskej národnej rady.

Podpredseda J. Majer:

Ďakujem poslancovi Čarnogurskému. Prosím poslanca Bruncku, člena Predsedníctva SNR, aby sa ujal slova.


- 63 Poslanec J. Bruncko:

Vážená Slovenská národná rada,

vážené poslankyne,

vážení poslanci,

ja ako osoba som nebol prístupný, ani priateľom toho ako sme dopĺňali Federálne zhromaždenie a ako sme dnes do plnili sami seba. Napriek tomu - povedal som si - situácia je taká aká je, vzniklo by pomerne veľa problémov, aj 7 hľadiska - ako nám bolo povedané - finančného. Som si ve domý, že poslanec zákonodarného zboru zastupuje pomerne veľký počet obyvateľov a že teda by to vyvolávalo určite problémy V tomto okamihu sme sa však dostali k národným výborom. A osobne som presvedčený, že tu je situácia iná.

Poslanec aspoň základného stupňa národného výboru zastupuje pomerne úzky okruh svojich spoluobčanov Konk rétne v mojom prípade, nakoľko som aj poslancom mestského národného výboru, je to v podstate jeden dom. Neverím tomu, že by naň robilo až také neprekonateľné problémy, ak poslanec stratil dôveru, aby ho títo občania odvolali a aby si spomedzi seba zvolili svojho. Ak dnes a odznelo to tu už viackrát, na každej strane hovoríme o demokracii myslím, že aspoň medzi našimi spoluobčanmi na tom základnom stupni by sme si v podstate mali vyskúšať to, čo chceme robiť v budúcom období, vyskúšať si tu demokraciu, dať možnosť ľudom sa vyjadriť vychádzam z toho, že tak, ako je poukazovane na nás, na členov strany, že už mnohí z nás nezastupujú svojich voličov, mám možnosť sa vo svojom okolí presvedčiť, že nie vždy a nie všade aj zástupcovia VPN reprezentujú všetkých svojich spoluobčanov. Čiže aby sme sa od jedného totalitného systému nedostali k druhému. 7 týchto - a jedine z týchto dôvodov - osobne s predloženým návrhom nesúhlasím a budem hlasovať proti.

Ďakujem za pozornosť.

/Potlek. /

- 64 Podpredseda J. Majer;

Ďakujem poslancovi Brunckovi a keďže bol posledným i prihlásených do rozpravy pýtam sa. či chce ešte niekto k tomuto bodu vystúpiť? Ešte vystúpi poslanec Vosček.

Poslanec J. Vosček:

Vážená Slovenská národná rada,

vážené poslankyne,

vážení poslanci,

mám len formulačné upresnenie návrhu ústavného zákona SNR v článku 1. Poslednú vetu by som navrhoval upresniť takto: "Návrhy na nových poslancov predkladajú politické strany" - a teraz by išlo to upresnenie:... "spoločenské hnutia a spoločenské organizácie. " Myslím si, že taká právna norma akou je ústavný zákon, by mala znieť presne. Potrebu tohto upresnenia odôvodňujem tým, že na mnohých miestach, tak ako tu už bolo povedané, jestvuje l p n jedna politická strana, ďalšie sa ešte snáď nestačili konštituovať a nie je tam ani hnutie VPN, zatiaľ čo iné spoločenské hnutia tam už sú. Teda som toho názoru, že by mali právo navrhovať poslancov do národných výborov.

Ďakujem za pozornosť. Podpredseda J. Majer:.

Ďakujem poslancovi Vosčekovi. O faktickú poznámku sa do rozpravy prihlásil prvý podpredseda vlády SSR pán Markus.


- 65 Prvý podpredseda vlády SSR J. Markuš:

Vážená Slovenská národná rada,

ďakujem za to, že môžem vysloviť túto krátku faktickú poznámku. Týka sa vystúpenia člena Predsedníctva SNR poslanca Bruncka. S jeho príspevkom by bolo možné súhlasiť pokiaľ ide o miestne národné výbory. Pokiaľ ide o krajské a okresné národné výbory, myslím si, že fakticky pravdu nemá, pretože by si to vyžadovalo robiť volebnú kampaň ktorá by si vyžiadala nielen financie, ale aj čas, vysoko kvalifikovaných ľudí. A išlo by o volebnú kampaň na niekoľko mesiacov, pretože mandát týchto poslancov konči najneskôr koncom tohoto roku.

Ďakujem za pozornosť. Podpredseda J. Majer:

Ďakujem prvému podpredsedovi vlády pánovi Markušovi. Do rozpravy sa ešte hlási poslanec Marko.

Poslanec M. Marko:

Vážené predsedníctvo,

vážení poslanci,

chcem upozorniť na nezrovnalosť, ktorá vyplýva z tohoto nášho zákona a zo správy, ktorá je zo včerajšieho rokovania o zložení zastupiteľských zborov. V našom zákone sa nehovorí, kedy nadobudne platnosť, ale z uznesenia rokovania politických síl vyplýva, že sa odporúča tieto zmeny robiť až po prijatí zákona Federálneho zhromaždenia. Politickým silám v okresoch a obciach sa odporúča, aby potrebné zmeny v národných výboroch uskutočnili až po prija-


- 66 -

tí ústavného zákona o odvolávaní poslancov atď. Je to dnes uverejnené ako záver zo včerajšieho zasadania zástupcov politických síl. Kladiem to aj ako otázku, ale ak nebude zodpovedaná, vznikne nezrovnalosť medzi naším zákonom a týmto vyhlásením.

Chcem k tomu pridať ešte dve poznámky. Prvá sa týka toho, že tento zákon je ústavným. Budem zaň hlasovať, lebo už pri rokovaní o "trojjedinom ústavnom zákone sme zafixovali zásadu, že ústavné zákony, ktoré sa týkajú SSR resp. SNR ako jediného zákonodarného orgánu, budú prerokovávaná aj v SNR. My sme veľmi disciplinovane prijali zásady, ktoré za nás prijalo Federálne zhromaždenie. Faktom však je, že to vytvára precedens, že Federálne zhromaždenie prijíma zákony, ku ktorým Brne sa my ani nevyjadrovali. Čiže dnešný zákon vítam preto, že sa aspoň vyjadrujeme k tomu, čo potom prijme Federálne zhromaždenie. Tento princíp by sme mali zachovávať teraz, keď každé tri týždne meníme nejaký ústavný zákon. Suverenity tohto štátu, resp. tejto republiky a tejto SNR by sme sa mali dožadovať prinajmenšom tým spôsobom, ako to robilo Predsedníctvo SNR že prijímalo predbežné zásady, ktoré sme dodatočne schvaľovali. Česká národná rada sa napríklad pred prerokúvaním federálneho zákona narýchlo zišla a vyslovila sa k nemu. Vyslovíme sa kladne, ale ide mi o princíp, aby sme pri týchto zákonoch neopúšťali od ingerencie tohto orgánu.

Druhá otázka. Poviem vám úprimne, že v mandátovom a imunitnom výbore sme návrhy nových poslancov prijali veľmi jednoznačne. Nielen preto, že to bola dohoda politických síl, ale aj preto, že mnohí 7. nás - osobne som uvítal, že mnohí z týchto nových členov SNR po dlhšej dobe strádania a utrpenia sa dostali znovu do politického orgánu. Aj našim zavinením tak neskoro.

Ostáva však celý rad problémov, ktoré by sme si mali vyjasnil. O niektorých stranách sme nepočuli, že boli pri-


- 67 jaté do Národného frontu. Národný front alebo tá inštitúcia, ktorá nové strany konštituuje, by mala niekde - a najmä národnej rade - oficiálne povedať, aká je to strana či na 70 alebo 700 členov. Sám neviem, koľko má členov sociálna demokracia, a dokonca neviem ani jej presný názov. V názve strany kresťansko-demokratická sa niekde uvádza strana, niekde hnutie, niekde sú sírany konštituované na úrovni regionálnej, ako napríklad Trend tretieho tisícročia. Dokonca na nás sa obrátili niektoré strany, ktoré tu dnes nemajú nijakého zástupcu a v najbližšom období ho budú chcieť mať. Dnes tu nie je zástupca Národného frontu ako tu zvykol sedávať - ale nech nám dá takúto súvahu ktoré sú tie nové strany, či sú zaregistrované, na akej báze sú registrované, či na báze zhromaždenia alebo na báze podpisov. To nie je len volanie po istom právnom poriadku, to je volanie v súvislosti s týmto zákonom, aby nebola zbytočná licitácia a zbytočne reklamovanie síl. ktoré by naozaj v niektorých významných organoch mali mať svojich zástupcov.

Podpredseda J. Majer:

Ďakujem poslancovi Markovi. Hlási sa ešte niekto 7. poslancov alebo z členov Predsedníctva SNR?

Hlasí sa člen Predsedníctva SNR, priateľ Švihorík a potom poslanec Stryko.

Poslanec J. Švihorík:

Vážená Slovenská národná rada,

dnes sme hlasovaním prijali medzi seba nových poslancov, ktorými by sa malo viac zdemokratizovať a viac: rozširiť zastúpenie všetkých vrstiev občanov nášho slovenského národa. Pritom všetci to chápeme, ale mnohí sa tu tvá-


- 68 rime akosi rozpačito. Neviera prečo. Mnohí chceme hlasovať za, mnohí vyhlasujeme že chceme hlasovať proti, ale akosi odrazu chceme hlasovať proti, i keď doteraz sme všetci vždy hlasovali jednomyseľne, jednohlasne, všetci jednoznačne za, a pritom o demokracii vieme, že v minulosti to bolo nahnuté, pochybné.

Náš najvyšší orgán, Predsedníctvo SNR, tvorilo z 22 členov 20 komunistov a len dvaja nekomunisti, jeden člen Strany slobody a jeden člen Demokratickej strany, vtedajšej Strany slovenskej obrody. Takže nebolo by správne v terajšej situácii obrodného procesu, keď máme všetci napnúť sily a ísť jedným smerom, aby sme sa teraz nejako riešili, aby sme nejakým spôsobom začali medzi sebou bojovať a začali spochybňovať jednotlivých zástupcov z jednotlivých organizácii. Vieme, že v minulosti - prešlo to tlačou v minulých dňoch - jednoznačne sa hovorilo o tom že je potrebné doplniť všetky orgány a urobiť demokratická zastúpenie, aby celý náš národ mal svojich zástupcov, či sú to veriaci, či neveriaci, rôzne vrstvy, rôzne názory obyvateľstva. A prijali sme to i v Predsedníctve SNR s pochopením, prijalo sa to i v rámci iniciatív, či už Verejnosti proti násiliu, alebo rôznych občianskych iniciatív, i terajších zástupcov novovzniknutých strán. Dáva sa teda orgánu širšie a plnšie nastúpenie obyvateľstva. Vieme, že doteraz to tak nebolo.

Netvárme sa rozpačito, napnime sily, vykročme jedným smerom, buďme priatelia, aby to nebolo tak ako v minulosti, keď človek povedal niečo iné, ako bolo oficiálne nasmerované, tak sa mnohí tvárili akoby "do vrabcov strelil". Mnohí sa báli so mnou aj postáť, podať mi ruku, alebo mi zatlieskať, keď som tu v minulosti žiadal o prešetrenie toho zákroku proti veriacim. Urobme do budúcna zo svojich poslancov zástupcov, či to budú ti, alebo iní ktorí budú predstavovať myslenie, silu a názory svojich voličov, svojho národa, svojho ľudu, ktorý tu zastupujú.


- 69 Podpredseda J. Majer:

Ďakujem poslancovi Švihoríkovi. Prosím poslanca Strýka, aby sa ujal slova.

Poslanec M. Strýko:

Vážená Slovenská národná rada,

nemám pripravený príspevok. Situácia na Východnom Slovensku je taká, že krajsky národný výbor fakticky nepracuje, alebo pracuje veľmi zle, pretože nemá dni predsedu, ani podpredsedu. Podobná situácia je v meste, na Mestskom národnom výbore v Košiciach, kde nemáme námestníka primátora pre výstavbu atď. Verejnosť proti násiliu, poli tické strany Národného frontu, aj mimo národného frontu, v spolupráci s aparátom národných výborov podporujú tento vládny návrh na kooptáciu poslancov. Zdôrazňujem, národne výbory Košíc aj Východoslovenský KNV, aj aparát sú za kooptáciu.

Podpredseda J. Majer:

Ďakujem poslancovi Strýkovi. Bol posledným z poslancov v rozprave. Má ešte niekto záujem vystúpiť k tomuto bodu? Ak nie, prosím ministra vnútra a životného prostredia pána Mečiara, aby zaujal stanovisko k diskusii.

Minister vnútra a životného prostredia SSR V. Mečiar:

Vážené poslankyne a poslanci,

bolo by jednoducho a lacné povedať, že ministrom nie som ani 24 hodín a preto sa nemôžem k tomu vyjadriť. Návrh som predniesol, teda zodpovednosť za jeho obsah preberám.


- 70 Pokiaľ ide o vaše pripomienky, sledujú v podstate niekoľko okruhov otázok. Prečo ústavný zákon? Podľa čl. 147 ústavy ČSSR sa predpokladalo, že budú existovať aj ústavy republík Pretože sa tak nestalo, existuje v tomto článku dodatok, ktorý hovorí, de môžu existovať aj ústavne predpisy, prijímané Slovenskou národnou radou Na základe toho sa predkladá návrh ústavného zákona.

Pokiaľ reagujete na článok, ktorý vyšiel v Sneme a v podstate sa pokúša nejakým právnym spôsobom rozanalyzovať článok 2 ústavy ČSSR a považovať celý postup za neústavný tento článok nebral do úvahy, Že existuje i článok 142 ústavy, ktorý takúto možnosť upravuje Predtým, než bol návrh predložený, prešiel konzultáciami v radoch odborní kov - právnikov. V ústave existujú právne medzery, je možný rôzny výklad, ale niet sporu o tom, že tento návrh je v súlade s ústavou a ústavným zákonom

Pokiaľ ide o účelnosť tohoto zákona, ktorá bola tiež predmetom vašich pripomienok, treba povedať, že na spôsobe a modeloch sa dohodli za okrúhlym stolom tak ako, ste ho tvorili. Pôvodný návrh bol, že sa poslanci do národných výborov búdu voliť podľa obvodov verejným hlasovaním. Po prerokovaní v ČSR a ČSSR vo federálnych orgánoch bol tento návrh pozmenený s tým, že voľby nie sú vhodným spô sobom riešenia v takom rozsahu a v takom chápaní z dôvodov, ktoré ďalej uvediem.

Pokiaľ ste mali obavy, či náhodou v menších dedinách v dôsledku toho, že tam existovala komunistická strana nebude to prejavom toho, že nechceme politickú pluralitu nie je to pravda. Predložený návrh hovorí aj o spoločenských organizáciách, a pokiaľ mám prehľad, v každej, i v tej najmenšej dedine, boli aspoň požiarnici, aspoň zväz žien, zväzáci, takže existuje možnosť viacerých náborov; len treba dal príležitosť aby svoje názory a stanoviská mohli predniesť.


-71 Ďalej pokiaľ ide o navrhovanie zmien z hľadiska miestnych národných výborov, chcem upozorniť, že mame krajské aj okresné národné výbory a čo je najdôležitejšie v tejto oblasti, že vyslovovanie nespokojnosti k rôznym poslancom sa nedeje naraz. Je to neustála postupnosť, keď vystupujú nové a nové skutočnosti, takže v podstate priebeh volieb by sme dostali do situácie, že všetky politické strany v období, keď sa treba sústrediť na iné úlohy, by sa sústredili na fakticky boj o moc, ktorý by sa preťahoval na niekoľkotýždňové obdobie, v podstate až do obdobia bezprostredne pred voľbami Preto bolo treba tieto skutočnosti zohľadniť.

Pokiaľ bola otázka, ktoré strany dnes existujú, konzultovali sme to na ministerstve vnútra v dopoludňajších hodinách. Dovolím si povedať, že zoznam všetkých strán ktoré sú registrované na tomto ministerstve, necháme uverejniť v tlači, tak aby ste mali vy, i ďalší občania bezprostrednú možnosť kontroly a vedeli ako je ktorá strana legalizovaná. Chcem upozorniť, že Verejnosť proti násiliu je riadne registrovanou organizáciou.

Pokiaľ ide o situáciu na národných výboroch, je na Slovensku veľmi zložitá. V podstate ha dostávame do situácie, keď udalosti neriadime, ale ony riadia nás. To nie je len otázka Východoslovenského kraja, to je i Západosloven ský kraj, i Národný výbor hlavného mesta Bratislavy. Opatrenia prijímame a budú prijímané tak, aby štátna sprava plnila úlohy, pre ktoré bola zriadená, aby bola zachovaná funkčnosť týchto organov. Dúfam, že zakrátko budem môcť podať priaznivú správu o tom, že situácia je zvládnutá. Dnes je viac ako zložitá.

Ďakujem


- 72 Podpredseda J. Ma j e r:

Ďakujem za stanovisko pánovi ministrovi Mečiarovi. O slovo k tomuto bodu sa prihlásil aj podpredseda SNR poslanec Kazimír Nagy. Dávam mu slovo.

Podpredseda K. Nagy:

Vážená Slovenská národná rada,

zostala tu ešte nezodpovedaná jedna otázka, a síce otázka poslanca Miloša Mačku, ktorý sa odvolal na dnešnú dennú tlač, v ktorej je informácia o záveroch zo včerajšieho zasadnutia rozhodujúcich politických síl v ČSSR vo Waldsteinskom paláci za okrúhlym stolom. Je pravda, čo tu hovoril. Dovoľujem si odcitovať pasáž, ktorá sa dotýka tohto predmetného návrhu: "So všeobecným súhlasom prijali odporúčanie politickým silám v krajoch, okresoch a obciach, aby potrebné zmeny v národných výboroch jednotlivých stupňov uskutočnili až po prijatí ústavného zákona o odvolaní a voľbe poslancov Federálnym zhromaždením. " toľko citát.

Chcel by som K tomu dodať, že ak prijmeme dnešný návrh ústavného zákona, nezaviažeme nikoho v národných výboroch, že budú musieť do obdobia, kým sa tento nový ústavný zákon prijme, vykonať potrebné zmeny. My to len umožnime tam, kde to búdu potrebné, tam, kde to dnešný vývoj situácie vyžaduje - ako o tom hovoril pán poslanec Strýko - aby sa urýchlene uskutočnilo doplnenie poslancov a tým sa umožnilo, aby nastúpili aj noví funkcionári do funkcii. Zdôrazňujem, že to nie je v rozpore s tým, čo sa odporúča v záveroch rokovania za okrúhlym stolom a nie je to žiadna záväzná povinnosť národných výborov, ale bude to možnosť vykonať tieto zmeny.


- 73 Podpredseda J. Majer:

Ďakujem za stanovisko podpredsedovi SNR poslancovi Nagyovi. Pretože sa už do rozpravy nikto nehlási a stanoviská sme počuli, dávam o návrhu hlasovať.

Kto súhlasí s vládnym návrhom ústavného zákona SNR v znení, ako ho odporučil spoločný spravodajca poslanec Viliam Volko, nech zdvihne ruku!

/Hlasovanie. /

Ďakujem.

Kto je proti?

/6 poslancov hlasovalo proti. /

Kto sa zdržal hlasovania?

/15 poslancov sa zdržalo hlasovania. /

Zisťujem, že Slovenská národná rada schválila vládny

návrh ústavného zákona SNR o mimoriadnom doplnení národných výborov o nových poslancov.

Dovoľte mi, vážené poslankyne, vážení poslanci, aby som podložil návrh. Pretože sme k tlači 132 - Vyhlásenie SNR k príprave ústavy SNR a novej ústavy ČSSR dostali pozmeňujúce návrhy odporúčam, aby sme odsúhlasili návrhovú komisiu k tomuto bodu. Keďže je to návrh Predsedníctva SNR, odporúčam, aby v nej boli zastúpení členovia predsednictva poslanci J. Gajdošík, A. Rybnikárová, K. Lukáč, H. Kucharovič a V. Lehotská. Kto súhlasí s návrhom, nech zdvihne ruku:

/Hlasovanie. /

Ďakujem.

Kto je proti?

/Nikto. /


- 71 Kto sa zdržal hlasovania? /Nikto. /

Prosím aby sa táto komisia zišla po prerokovaní, piateho bodu programu a spracovala nové znenie, zvolila si predsedu, ktorý po prestávke prednesie nové znenie tohoto vyhlásenia.

Piatym bodom programu je Vládny návrh zákona SNR ktorým sa mení zákon Sloven-

skej národnej rady č. 74/1963 7b o Slovenskej akadémii

vied.

Nové znenie návrhu ste dostali ako tlač 128 a spoločnú, správu výborov SNR ako tlač 128a

Prosím prvého podpredsedu vlády SSR pána Jozefa Mar kuša aby sa vládu SSR návrh odôvodnil.

prvý podpredseda vlády SSR J. Markuš:

Vážená Slovenska národná rada,

vážené poslankyne,

vážení poslanci,

milí hostia,

z poverenia vlády SSR predkladám vládny návrh zákona SNR, ktorým sa mení zákon SNR č. /4/1963 /b o Slovenskej akadémii vied.

Slovenská akadémia vied je najvyššou národnou vedeckou ustanovizňou na Slovensku a je reprezentantom sloven skej vedy v ČSSR a samozrejme vo svete. Vzájomne blízky je vzťah Slovenskej akadémie vied k vláde SSR. V zásadných vedeckých otázkach je SAV hlavným poradcom vlády a jej orgánov. Za svoju činnosť akadémia zodpovedá vláde SSR a podáva jej o tom aj opravy.


-75 Dnes predložený vládny návrh zákona SNR prináša podstatne zmeny § 13 doterajšieho zákona. Ktorý upravuje konštituovanie stáleho ústredného riadiaceho organu Slovenskej akadémie vied, a to jej predsedníctva

Nove demokratické premeny mohlo by sa povedať už aj pomery v našej spoločnosti všeobecne a v našej vedezvlášť, si vyžadujú, aby za členov Predsedníctva SAV mohli byť okrem členov akadémie ustanovení aj iní uznávaní vedeckí pracovníci. Dôvod je jednoduchý. Preto, že mnohí uznávaní vedeckí pracovníci z mimovedných dôvodov nemohli byť členmi akadémie. Tým sa im umožní, aby a j oni, ako nečlenovia akadémie, sa mohli zúčastňovať na riadení SAV priamo v ústrednom riadiacom orgáne akadémie

Prerokovaná novela zákona o Slovenskej akadémii vied súčasne ruší voľbu členov Predsedníctva SAV valným zhromaždením členov akadémie a umožňuje túto voľbu uskutočniť novokonštituovaným orgánom, ktorým je Rada vodcov akadémie, zložená z volených zástupcov všetkých pracovísk akadémie. Táto Rada voličov volí všetkých členov predsedníctva akadémie, to znamená vrátane predsedu, podpredsedov, ako aj vedeckého sekretára akadémie. To umožňuje vyjadrovať sa,

k zvoleniu členov predsedníctva akadémie oveľa širšiemu okruhu vedeckých pracovníkov, ako tomu bolo doteraz.

Spomenuté riešenie na byt platne len na určitý čas, a to do obdobia, kým nadobudne účinnosť novy zákon o vede ktorý bude právnym základom aj pre vytvorenie všetkých riadiacich organov SAV novým spôsobom. Želáme si, aby k tomu došlo v relatívne krátkou čase preto je aj v novele zákona SNR o SAV určené, že funkčne obdobie predsedu akadémie a predsedníctva akadémie skonči najneskôr 30 decembra 1992 a dodávam, že to je skutočne krajný prípadný termín, keby sa vec nejako pretiahla Rátanie s kratším ter mínom.


- 76 Nazdávam sa, že predložený vládny návrh zákona SNR ktorým sa mení citovaný zákon SNR o Slovenskej akadémii vied, sa stane príspevkom k demokratickému procesu v akadémii a prispeje k tvorbe nového ústredného riadiaceho organu akadémie, ktorým bude jej nové predsedníctvo ustanovené čo najskôr na základe práve prerokúvanej novely zákona SNR. To "čo najskôr" je dosť dôležité, pretože takisto ako všade inde v našej spoločnosti, v našej ekonomike, aj v Slovenskej akadémii vied stojíme pred mnohými neodkladnými úlohami, ktoré treba riešiť rýchle a bez toho, aby ich mal kto riešiť aj z pozície predsedníctva akadémie samozrejme tieto veci stoja.

Z týchto dôvodov odporúčame, aby Slovenská národná rada vyslovila s predloženým návrhom zákona súhlas.

Ďakujem za pozornosť.

Podpredseda J. Majer:

Ďakujem prvému predsedovi vlády pánovi Markušovi za odôvodnenie návrhu zákona.

Spoločným spravodajcom výborov SNR je poslanec Emil Kucharovič. Prosím, aby predniesol spravodajskú správu.

Poslanec K. Kucharovič:

Vážená Slovenská národná rada,

vážené poslankyne,

vážení poslanci,

vážení hostia,

v súlade s udalosťami, ktoré vedú k demokratizácii nášho života, nemôže sa toto dianie nedotknúť aj Slovenskej akadémie vied, riadenia vedeckého života v tejto organizácii a vedy na Slovensku vôbec.


- 77 Vypracovanie návrhu novely zákona o Slovenskej akadémii vied rešpektuje i požiadavku Akademického fóra, aby bolo možné čiastočne vytvoriť podmienky na prechod riadenia SAV na samosprávny charakter ako základ utvárania nových podmienok pre rozvoj nákladného výskumu, čiastočne preto, že až prijatím nového zákona o Slovenskej akadémii vied dôjde k zavŕšeniu predpokladov nových podmienok.

Slovenská akadémia vied patrí medzi tie rezorty, u ktorých nebola dotiahnutá federalizácia ani tak, aby zodpovedala ústave. Asymetrický model riadenia vedeckých pracovísk v ČSR a SSR, nejasnosti v organizácii vedeckých spoločnosti, vedeckých kolégii a spôsob rozpočtovania prostriedkov mali za následok, že sa v roku 1989 začal priČeskú akadémiu vied, existujúcu Slovenskú akadémiu vied a vrcholný zastrešujúci orgán - československú akadémiu vied. Tento by mal byť formou učenej vedeckej spoločnosti reprezentantom československej vedy. Udalosti minulého roku dali týmto snahám akcerelačný impulz. Preto bolo potrebné v čo najkratšom čase prijať novelizáciu existujúceho zákona, vytvoriť možnosti, aby napríklad Predsedníctvo SAV mohlo byť zložené aj uznávaných, a bezúhonných vedeckých pracovníkov a nie výlučne len z členov akadémie. Týra sa umožní výkonným vedeckým pracovníkom zúčastňovať sa na riadení akadémie. Návrh novely umožní voliť členov predsedníctva delegátmi z jednotlivých pracovísk SAV.

Navrhovaná novela zákona je len dočasná a čiastková. Nové postavenie a usporiadanie SAV, ako aj jej riadenie bude vyjadrené v novom zákone. Prechodné obdobie, na ktoré sa novelizácia vzťahuje, sa ukončí federalizáciou akadémie ň vedy. Budú tiež vytvorené podmienky na odchod tým, ktorí sa necítia byt členmi SAV. Členovia budú požiadaní, aby predložili doklady o svojej vedeckej činnosti a o ohlase tejto činnosti. Ide nám o to, aby v akadémii boli tí vedci, ktorí majú odborný a morálny kredit byť členmi Slovenskej akadémie vied.


78 Predložený vládny návrh zákona prerokovali ústavnoprávny výbor SNR A Výbor SNR pre plán a rozpočet na svojich schôdzach 11. januára 1990 vyslovili s ním súhlas. Odporúčajú Slovenskej národnej za tento vládny návrh zákona schváliť s úpravami, ktoré sú obsiahnuté v spoločnej správe obidvoch výborov SNR - tlače NR čl. 78a Ide o legislatívno-technické úpravy.

Ako spoločný spravodajca výborov SNR k tomuto vládnemu návrhu zákona odporúčam slovenskej národnej rade, aby ho schválila

Podpredseda J. Majer:

Ďakujem poslancovi Emilovi Kucharovičovi, členovi Predsedníctva SNR za prednesenie spravodajskej správy

Otvárať rokovanie o piatom bode programu. Hlási sa niekto do rozpravy

Pretože sa do rozpravy nikto nehlási dávam o návrhu hlasovať Kto súhlasí s vládnym návrhom zákona SNR v znení spoločnej správy výborov SNR, ako ju predniesol spoločný spravodajca poslanec Emil Kucharovič, nech zdvihne ruku

/Hlasovanie. /

Ďakujem.

Kto je proti?

/Nikto. /

Kto sa zdržal hlasovania?

/Jeden poslanec sa zdral hlasovania /

Zisťujem, že Slovenská národná rada schválila vládny návrh zákona na SNR, ktorým sa mení zákon Slovenskej národnej rady č. 7 4/ 1963 Zb. o Slovenskej akadémii vied


- 79 Teraz vyhlasujem 20-minútovú prestávku. Pokračovať budeme o 17. 00 hodine.

/Po prestávke. / Podpredseda J. Majer:

Vážené poslankyne,

vážení poslanci,

pokračujeme v rokovaní Slovenskej národnej rady. Vzhľadom na to, že. komisia, ktorú sme ustanovili na spracovanie nového zmenia vyhlásenia SNR, ešte neskončila svoju pracú navrhujem, aby sme pokračovali prerokúvaním siedmeho bodu programu.

Vzhľadom na to, že večer sa máme všetci zúčastniť na tí divadelnom predstavení prosím aby, sme rokovali racionálneSúhlasíte s návrhom, aby sme pokračovali prerokovaním siedmeho bodu programu?

/Poslanci vyjadrili súhlas. /

Prosím ministra spravodlivosti SSR pána Ladislava Kontu, aby nás informoval o riešení problémov v ústavoch nápravnej výchovy v Slovenskej socialistickej republike.

Minister spravodlivosti SSR I. Košťa:

Vážené predsedníctvo,

vážená Slovenska národná rada,

keby som vás chcel detailne informovať o situácii aká vznikla na prelome starého a nového roka, zaplnilo by to rozsahom asi tri celovečerné filmy s veľmi závažnou kriminálnou zápletkou. Takže sa budem snažiť byť veľmi stručný.

- 80 Predmetom môjho vystúpenia je podať vám situačnú správu o pomeroch v ústavoch nápravnej výchovy v SSR. Zbor nápravnej výchovy v SSR prešiel od 19. decembra minulého roku mimoriadne náročným obdobím, ktoré nemá obdobu v jeho 20-ročnej histórii. Celospoločenský obrodný proces neobišiel ani väzenské zariadenia. Po prvom vystúpení odsúdených v Nápravno-výchovnom ústave Želiezovce, možno aj vďaka vynútenému televíznemu odvysielaniu reportáže z tohto ústavu, nasledovali ďalšie s takou dynamikou a razanciou že nebolo možné im racionálne čeliť. Tieto štrajky a hladovky prebehli prakticky vo všetkých nápravno-výchovných ústavoch, vrátane českých krajín.

Odsúdení kládli rôzne požiadavky, smerujúce k urýchleniu humanizácie výkonu trestu odňatia slobody, ktorú napriek mnohým opatreniam odsúdení stále považovali za nepostačujúcu. Ďalej bolo žiadané výraznejšie zlepšenie materialneho a finančného zabezpečenia odsúdených počas výkonu trestu. Išlo hlavne o zvýšenie stravného limitu, skvalitnenie zdravotníckeho zabezpečenia, zlepšenie vystrojovania odsúdených a prehodnotenie doterajšieho rozúčtovania miezd odsúdených. Osobitnou kapitolou bola požiadavka na všeobecnú amnestiu všetkých odsúdených. Roli vyslovené požiadavky primerané, ale aj nereálne, keď napríklad v Leopoldove sa žiadalo amnestoval až dve tretiny trestu každému odsúdenému. V rozhovoroch s odsúdenými sme upozorňovali že otázka amnestie je vo výlučnej právomoci prezidenta republiky.

Postupne nastal kľud vo všetkých nápravno-výchovných ústavoch, bolo to však napäté očakávanie vyhlásenia amnestie. Jej vyhlásenie bolo prijaté priaznivo, až na odsúdených v Nápravno-výchovnom ústave Leopoldov. Tu nastala nová vlna napätia, iniciátormi ktorého boli hlavne odsúdení recidivisti. Situácia kulminovala v dňoch 5. a 6. januára kedy sa musel zaviesť zákonný stav až hromadným zásahom


- 81 príslušníkov Zboru nápravnej výchovy, ktorý bol zvládnutý bez použitia násilia, nebolo zaznamenane žiadne násilie ani zo strany odsúdených v touto kritickom období

Dali sme jednoznačne najavo všetkým odsúdeným, že ak by pokračovali v neprimeraných prejavoch svojej nespokojnosti, budeme to považovať za vzburu so všetkými trestoprávnym následkami Vzápätí srne ich vyzvali, aby sa dobrovolne prihlásili k presunu, k eskorte, k rozptylu do ďalších iných nápravno-výchovných ústavov na uzemí Slovenska, aby Leopoldov bol zvládnuteľný. Poznamenávam, že nikde na svete v tejto skupine odsúdených, ktorí si odpykávajú tresty za ťažké trestne činy a zločiny, sa nepoužívajú také objekty, ako je náš objekt v Leopoldove, kde jena jednom mieste koncentrovaných vyše 7000 odsúdených Aj toto opatrenie nám pomohlo zabezpečiť, že napriek kritickej situácii aj tu nastal kľud.

Priebeh amnestie v ostatných nápravno-výchovných ústavoch bol vcelku pokojný, organizovaný a nikde nedošlo k žiadnyn komplikácia. Dobre boli pripravene aj súdne senáty, ktoré od rana do večera, vlastne aj cez noc pripra vovalí jednotlivé spisy, aby sa zachovali všetky zákonne podmienky na prepustenie. vrátane lekárska prehliadky vybavovania amnestovaných financiami a pod.

Pre vašu informáciu uvádzam, že výsledkom amnestie bolo prepustenie 7 407 odsúdených a 30 obvinených, spolu na Slovensku 7 769 osôb L pôvodných 11 838 odsúdených a a obvinených. Nakoľko sa vo verejnosti aj pričinením masmédií objavujú rôzne správy o prípadoch, kde amnestovaní sa dopúšťajú trestných činov, rad by som uviedol, že ku včerajšiemu dňu bolo spáchaných 27 trestných činov a 37 výtržnoti. Boli by sme radi, keby sme nemuseli už viac zaregistrovať ani jeden takýto prípad. V relácii k veľkému počtu amnestovaných je to vcelku číslo - i keď nepríjemne ale prijateľne. Musím uviesť, že aj v minulosti pri čias-


- 82 točných amnestiách, alebo keď väzni opúšťali ústavy, boli zistené podobné prejavy, no táto oblasť bola vždy predmetom tabu, málo sa o nej hovorilo, málo o nej verejnosť vedela a navyše už v čase prípravy očakávanej amnestie si verejnosť nesprávne myslela, že budú prepúšťaní aj ťažkí zločinci, ktorí spáchali najťažšie trestné činy. K tomu samozrejme nedošlo.

Po amnestii boli urýchlene vykonané potrebné opatrenia, aby sa život v nápravno-výchovných ústavoch dostal do normálnych koľají, aby odsúdení mohli opäť nastúpiť do prace a postupne sa odstraňujú spôsobené škody na vnútornom nariadení. Robia sa inventúry výstrojných súčastí, aby sa mohli stanoviť výšky strát a škôd. Postupne sa normalizuje aj situácia medzi príslušníkmi Zboru nápravnej výchovy. Títo boli psychicky a fyzicky vyčerpaní po dlhodobom trvaní značného napätia, vyhlásených  štrajkoch a niadovkách, ktoré mohli prerásť aj do vážnejších problémov

Nerád to uvádzam, ale chcem vás ubezpečiť, že nebyť tých foriem spôsobu riešenia tejto o mimoriadne napätej krízovej situácie, ktorá nemá obdoby za 40 rokov nášho spoločenského vývoja, mohli tieto nepokoje prerásť do nesmierne závažných nepokojov, ktoré by sa dostali aj von, za rúry nápravno-výchovných ústavov, kde aj za pomoci ťažkej techniky, zbrani a pod. by nastala situácia, v porovnaní s ktorou niektorá minulú prejavy boli len "malou idylkou". Preto sa rad aj z tohoto miesta poďakujem poslancom ústavnoprávneho výboru SNR, Slovenskej národnej rade ako celku príslušníkom vojenskej prokuratúry, generálnej prokuratúry a osobitne aj občianskemu hnutiu Verejnosť proti násiliu ktorí v súčinnosti sa mnou a ja s nimi sa snažili každý deň, každú hodinu, vo dne v noci, tieto otázky riešiť po kojnou cestou, aby sme predišli tomu najhoršiemu.

Príslušníci po amnestii majú obavy o svojo sociálnoprávne istoty. Aj to je prirodzené. Z tohoto dôvodu boli


- 83 vykonane mnohé aktívy s príslušníkmi. Stretávam sa s nimi v najbližších dňoch mám stretnutie so všetkými náčelníkmi v Kováčovej, kde tieto otázky budeme analyzovať. Rovnako budeme analyzovať príčiny nepokojov na strane odsúdených a príčiny situácie, ktorá vznikla v samotnom zbore, ktorý je ozbrojenou zložkou ministerstva spravodlivosti.

Ďalšie opatrenia sa pripravujú. Riadiace orgány pripravujú analýzu vzniknutej situácie, prijali sa mnohú opatrenia a ďalšie sa pripravujú spolu s rôznymi rezortami. Urobili ba kroky na rýchlu reorganizáciu pracovnej výpomoci národnému hospodárstvu.

Sprava Zboru nápravnej výchovy spolu s ministerstvom spravodlivosti urýchlene dokončiť všetky potrebné legislatívnme úpravy. Je nesmierne dôležité, aby sme urýchlene vytvorili dobrý zákon o výkone väzby a zákon o treste odňatia slobody. Pripraví sa kontrola poslancami SNR a prípad ne s ďalšími orgánmi sa bude správa Zboru nápravnej výchovy usilovať o zúžitkovanie všetkých námetov pre ďalšie zdokonalenie organizácie výkonu väzby a trestu odňatia slobody.

Vážená Slovenska národná rada,

to, čo sme zažili, je mementom. Samozrejme ide o represívnu oblasť našej spoločenskej činnosti. Treba otvorene povedať, že minule obdobia zanechali tvrdú a nepríjemnú pečať aj v tejto oblasti spoločenského života. Napokon keď si uvedomíme, že Slovensko má takmer celosvetový rekord uväznených vo väzniciach vo vzťahu k počtu obyvateľov, za normálnych okolnosti by som mohol povedať, že asi jedna tretina odsúdených, ktorí si odpykávajú trest, v inej vyspelej krajine by si odpykávala trest formou podmienečných trestov, teda na slobode. Tvrdosť dopadu Trestného zákonníka, tvrdosť sadzieb za jednotlivé trestne činy, ktoré takmer nepatrne odlišovali postih za vraždu


- 84 trebárs od postihu ZA hospodársku trestnú činnosť, nehovoriac o tzv. politickej trestnej činnosti, rozhodne je zlou vizitkou obdobia, ktoré máme za sebou a ani len v spomienkách sa nechceme ocitnúť v tých dňoch, ktoré nás rozdelili - verejnosť, masmédia, Zbor nápravnej výchovy, odsúdených celú spoločnosť.

Som presvedčený, že dôsledným upevňovaním základov právneho štátu, dôslednou premenou, demokratizáciou súdnictva a prokuratúry vytvoríme pre celú spoločnosť právne a sociálne istoty, aby sa nič podobného neopakovalo.

Ďakujem vám za pozornosť.

/Potlesk. /

Podpredseda J. Majer:

Ďakujem ministrovi spravodlivosti SSR pánovi Košťovi za informáciu. Predsedníctvo SNR 29. decembra minulého roku schválilo Komisiu na posúdenie situácie v nápravno- výchovných ústavoch v SSR a na zabezpečenie zvýšenia občianskej kontroly nad výkonom trestu odňatia slobody, zložená  z poslancov SNR s tým, že podľa potreby bude rozšírená o zástupcov Ministerstva spravodlivosti SSR, kvalifikovanej verejnosti, občianskej iniciatívy Verejnosť proti násiliu a Červeného kríža. Komisiu vedie podpredseda SNR Kazimír Nagy. Prosím, aby nás stručne informoval o jej zameraná a doterajšej činnosti.

Podpredseda K.  Nagy:

Vážená Slovenská národná rada,

dovoľte mi, aby som vás v nadväznosti na vystúpenie pána ministra Košťu informoval o činnosti Komisie Predsedníctva SNR na posúdenie situácie v nápravno-výchovných ústavoch na Slovensku a na zabezpečenie zvýšenia občian-


- 85 skej kontroly nad výkonom trestu odňatia slobody. Kvôli presnosti chcem uviesť, že komisiu tvoria poslanci SNR zástupcovia občianskej iniciatívy Verejnosť proti násiliu Červeného kríža a odborní pracovníci Kancelárie SNR. Podľa potreby budú prizývaní aj zástupcovia ministerstva spravodlivosti, ako aj zástupcovia ďalších inštitúcii.

Na prvom zasadaní komisie, ktoré sa uskutočnilo 4. januára, hol po vecnej a konštruktívnej diskusii dohodnutý hlavný -smer jej činnosti. Komisia si na základe podnetu zástupcov občianskej iniciatívy VPN dala do vienka nielen riešenie problémov, ktoré vznikli v nápravno-výchovných ústavoch v závere uplynulého roka a ktoré v rozličných formách pretrvávajú aj doteraz, ale bude sa snažiť predovšetkým o dôkladné preskúmanie príčin ich vzniku, a to aj v kontexte na problémy našej spoločnosti s tým, aby nápravno-výchovné ústavy nielen fungovali trik, ako ju to ustanovené zákonom, ale aby sa zmenila samotná podstata výkonu trestu odňatia slobody a predovšetkým jeho vplyv na odsúdeného.

Komisia nealternuje vykonávanie občianskej kontroly nad výkonom trestu odňatia slobody, ktorú zákon zveril orgánom SNR a ktorú na základe ustanovenia § 41 ods. 3 zákona SNR o rokovacom poriadku Slovenskej národnej rady zastrešuje ústavnoprávny výbor SNR. Pochopiteľne, chce využiť závory z občianskej kontroly výkonu trestu odňatia slobody, ktorú uskutočnili naši poslanci v predchádzajúcom období.

Už pri týchto kontrolných akciách sa konštatovali určite nepriaznivé vplyvy a pretrvávajúce nedostatky v oblasti výkonu trestu odňatia slobody. Vo svojich opatreniach naši poslanci uplatňovali viaceré návrhy za účelom vyššej humanizácie výkonu trestu odňatia slobody. Žiaľ, ako ukazujú i terajšie skúsenosti, k radikálnejšej náprave doteraz nedošlo, Bolo konštatované, že pri zabezpečovaní výko-


- 86 nu trestu odňatia slobody naďalej pretrvávajú niektoré závažné problémy, na ktoré poukázali už výsledky občianske] kontroly z roku 1984. Ide najmä o preplnenosť niektorých ústavov nápravnej výchovy a s tým súvisiace nedostatky v prehlbovaní diferenciácie odsúdených, nedostatočnú konplexnosť uplatňovania všetkých zložiek nápravno-výchovnej činnosti, problémy nedovolených stykov odsúdených, ako a] neplnenie úloh v oblasti postpenitenciárnej starostlivo Určite zlepšenia v tomto smere sa uskutočňovali veľmi zdĺhavo, a že sa dalo urobiť oveľa viac a bez prieťahov presvedčili sme sa všetci v uplynulých dňoch, i keď treba povedať, že iba rozsiahla amnestia pomohla nakoniec riešiť preplnenosť nápravno-výchovných ústavov

Chcem podčiarknuť, že konkrétny prístup vlády i samotného ministerstva spravodlivosť L k riešeniu tak pretrvávajúcich problémov, ako aj požiadaviek odsúdených i príslušníkov ZNV v uplynulých dňoch je účinným vkladom pre urýchlenie doterajšieho zdĺhavého postupu pri prijímaní konkrétnychych krokov. Chcem však upozorniť že vládou preto kované opatrenia treba dotiahnuť do konkrétnej realizácie

Je tiež zrejmé, že situáciu, ktorá vznikla, nemožno riešiť len tým, že sa budeme zaoberať len problémami na právno-výchovných ústavov ako takých. Ide o to, aby verejnosť, ale aj hospodárske a spoločenské organy nebrali problém delikvencie alebo kriminality, a potom aj nápravy páchateľa protispoločenského konania len okrajovo. Treba si uvedomiť, že u nás doteraz chýbal cely systém preventívnych činností, že spravidla sa veci riešia až vtedy keď sa už niečo stane. Chýba tiež dobre fungujúci systém postpenitenciárnej starostlivosti, čiže pripravenosť na opätovné začleňovanie týchto ľudí do života spoločnosti Takže ak by sme takto diagnostikovali celu situáciu ako colkovo spoločenskú, potom komisia sa bude orientovať nie len na problémy, ktoré momentálne v nápravno-výchovných ústavoch prežívajú, ale na oveľa širšie spoločensko-politické súvislosti.


- 87 Občianska kontrola výkonu trestu odňatia slobody sa po dohode so zástupcami VPN uskutoční vo vytypovaných nápravno-výchovných ústavoch. Bude zameraná na tieto štyri okruhy problémov:

po prvé, pôjde o zistenie príčin a priebehu väzenských nepokojov v nápravno výchovných ústavoch na Slovensku,

po druhu, oboznámenie sa so systémom nápravno- výchovnej činnosti,

po tretie, oboznámenie sa so systémom zdravotnej sta rostlivosti a

po štvrté, oboznámenie sa s pracovným postavením a podmienkami odsúdených.

Kontrolu budú vykonávať dve skupiny. Prvá skupina, v ktorej budú zástupcovia občianskej iniciatívy VPN, poslanec, odborný pracovník Kancelárie SNR, uskutoční kontrolu so zameraním na prvé dva okruhy problémov. Druhá skupina v ktorej bude tiež zástupca VPN, ale aj červeného kríža poslanec SNR a odborný pracovník Kancelárie SNR, pripadne zástupca ďalších inštitúcií, uskutočni Kontrolu so zameraním na tretí a štvrtý okruh problémov. Počítame tiež s prizvaním zástupcov Medzinárodného červeného kríža. Samozrejme, pri kontrolách počítame aj s účasťou zástupcov ministerstva spravodlivosti.

Jednotlivé kontroly sa uskutočnia do 14. februára. Obidve skupiny potom pripravia a predložia príslušnú správu, ktorá by mala byť predmetom rokovania vlády a výborov SNR a pokiaľ bude potrebné i Predsedníctva SNR. Očakávame že táto bude obsahovať cely rad opatrení na zlepšenie a že takto i náš zákonodarný orgán bezprostredne prispeje k riešeniu tohto spoločensky, ale aj politicky zvlášť citlivého problému.


/Hlasovanie. /

Ďakujem.

Je niekto proti?

/Nikto. /

Zdržal sa niekto hlasovania?

/Nikto. /

Prv než pristúpime k ôsmemu bodu rokovania, chcel by som sa ospravedlniť všetkým pracovníkom Československého rozhlasu, pretože som teraz dostal informáciu, že vôbec nechceli štrajkovať. Informácia, ktorá sa nám sem dostala bola mylná. Takisto sa chcem poďakovať kameramanovi Československej televízie, že nás takto vytrvalo sníma ťažkou prenosnou kamerou.

/Potlesk. /

Pristúpime k ôsmemu bodu nášho rokovania. Pred začatím dnešnej schôdze vám bola rozdaná predbežná informácia o činnosti komisie, vytvorenej Predsedníctvom SNR na posúdenie pôsobenia Slovenskej národnej rady a joj orgánov v rokoch 1968-1970.

- 88 Podpredseda J. Majer:

Ďakujem podpredsedov SNR Kazimírovi Nagyovi za informáciu. Máte otázky alebo pripomienky k prerokúvanej problematike?

/Pripomienky neboli. /

Odporúčam, aby sme informáciu ministra spravodlivosti SSR vzali na vedomie s tým, že utvorená komisia Slovenskej národnej rady situáciu v nápravno-vychovných ústavoch posúdi a podá Slovenskej národnej rade správu s návrhom opatrení. Súhlasíte s takýmto záverom? Kto súhlasí, nech zdvihne ruku:


- 89 Ma niekto z poslancov otázky alebo pripomienky k informácií?

/Pripomienky neboli. /

Dávam hlasovať o návrhu na uznesenie, ako je uvedené v materiáli. Kto je za to, aby sme predbežnú informáciu takto prijali?

/Hlasovanie. /

Ďakujem.

Kto je proti?

/Nikto. /

Kto sa zdržal hlasovania?

/Nikto. /

Deviatym bodom programu je

Návrh Predsedníctva Ústredného výboru Národného frontu SSR na voľbu sudcov z povolania súdov SSR.

Návrh ste dostali ako tlač 130.

Má niekto z poslancov pripomienky k návrhu? /Neboli. /

Dávam hlasovať. Kto súhlasí s tým, aby sme zvolili do funkcie? sudcov z povolania navrhovaných troch kandidátov nech zdvihne ruku!

/Hlasovanie. /

Ďakujem.

Kto je proti?

/Nikto. /

Kto sa zdržal hlasovania?

/Nikto. /


- 90 Zisťujem, že Slovenská národná rada návrh Predsedníctva Ústredného výboru Národného frontu SSR schválila.

Pristúpime k prerokovaniu

Návrhu Predsedníctva ústredného výboru Národného

frontu SSR na odvolanie JUDr. Jana Benčuru z funkcie sudcu

z povolania a predsedu Najvyššieho súdu SSR a na voľbu Prof. JUDr. Karola Plánka, CSc., za predsedu Najvyššieho súdu SSR

Návrh ste dostali ako tlač 131.

Ma niekto otázky alebo pripomienky k návrhom? /Neboli. /

Hlasovať budeme osobitne

Kto je za odvolanie JUDr. Jána Benčuru z funkcie sudcu a povolania a predsedu Najvyššieho súdu SSR, nech zdvihne ruku!

/Hlasovanie. /

U Ďakujem.

Kto je proti?

/Nikto. /

Kto sa zdržal hlasovania?

/6 poslancov sa zdržalo hlasovania. /

Zisťujem, že Slovenská národná rada odvolala JUDr. Jana Benčuru z funkcie.

Hlási sa pán minister Košťa, dávam mu slovo Minister spravodlivosti SSR I. Košťa:

Mala pripomienka, pokiaľ ide o odvolanie pána Benčuru. Slovenská národná rada, aj ja ako minister spravodli-


- 91 vosti, sme dostali list od Dr. Benčuru, v ktorom nás žiada o uvoľnenie z dôvodov dôchodkového veku s tým, že sa v tomto období necíti fyzicky a psychicky spôsobilý na túto funkciu. Bol by som rád, keby to poslanci vzali na vedomie.

Podpredseda J. Majer:

Ďakujem pánovi ministrovi Košťovi za vysvetlenie. Ďalej dávam hlasovať o návrhu na voľbu Prof. JUDr. Karola

Planka, CSc. za sudcu z povolania a za predsedu Najvyššieho súdu CSU.

Kto je za predložený návrh, nech zdvihne ruku:

/Hlasovanie. /

Ďakujem.

Kto je proti?

/Nikto. /

Kto sa zdržal hlasovania?

/Jeden poslanec sa zdržal hlasovania. /

Konštatujem, že Slovenská národná rada zvolila Prof.

JUDr. Karola Planka, CSc. za sudcu z povolania a za predsedu Najvyššieho súdu SSR.

Prosím Dr. Plánka, aby 7. zaujal miesto v predsedníctve. Dovoľte mi v mene vás všetkých zaželať mu úspešné vykonávanie funkcie.

/Potlesk. /

Vážené poslankyne vážení poslanci,

vrátime sa k prerokovaniu šiesteho bodu programu. Prosím predsedníčku návrhovej komisie, členku Predsedníc-


- 92 tva SNR pani Lehotskú, aby nás informovala, ako upravili Vyhlásenie Slovenskej národnej rady k ústave.

Poslankyňa V. Lehotská:

Vážená Slovenská národná rada,

komisia sa zišla a zohľadnila návrhy poslancov Mináča, Strýka a Vosčeka, ktoré sme dostali na úpravu textu vyhlásenia v nasledovnom znení.

Bola pripomienka, aby sa v prvej veto vsunulo slovo "jediná", teda.... slovenská národná rada ako jediná štátoprávna predstaviteľka.... - komisia to nezohľadnila pretože ústavný zákon o tomto liehovou a je celkom prirodzené, že SNR je štátoprávna predstaviteľka suverenity slovenského národa.

V štvrtom riadku vyhlásenia vynechávané slová "a bude bude budovať, koniec vety teda znie:.... "buduje nový právny poriadok. "

Ďalej sme zohľadnili pripomienku k druhej vete, ktorá po úprave znie: "Jeho základom sa stane nová ústava Slovenskej socialistickej republiky a ústava československej socialistickej republiky, ktoré zakotvia pluralitnú demokraciu a záruky občianskych práv, slobôd a povinnosti občanov SSR. "

Zohľadnila sa pripomienka v druhom odseku Štvrtom

riadku, ktorý bude znieť ....."politického, hospodárskeho,

sociálneho a kultúrneho života. " Ďalej pokračuje znenie: "Osobitný dôraz položí na realizáciu práva na sebaurčenie slovenského národa v rámci Slovenskej socialistickej republiky a v rámci československej socialistickej republiky na základe dobrovoľného spojenia s českým národom v československej federácii. Ústava SSR zakotvi široké práva národnosti, žijúcich v SSR. Ide tiež o vytvorenie vhodných

podmienok pre fungovanie právneho štátu na demokratickom základe. "


- 93 V ďalšej vete sa namiesto slov "by mala" nahradzuje slovo "má", teda veta znie: "Ústava SSR má vyjadrovať".... d v tejto veto v treťom riadku odspodu sa slovo "silný" nahradí slovom "skutočný", teda.... "pre skutočný federatívny štát"...

Na druhej strane: v šiestom riadku veta znie: "Tieto deformácie neraz predstavovali staré tendencie unitarizmu a centralizmu".

V predposlednom riadku druhého odseku sa mení slovosled, teda znenie je:... "a pritom národne a sociálne spravodlivý štát"...

V poslednom odseku v druhom riadku sa odporúča vynechať slovo "odborný". teda znenie je:... "súčasne ustanoví Komisiu"...

To je záver uplatnenia pripomienok v komisii.

Podpredseda J. Majer:

Počuli ste doplnky, ktoré nám predniesla predsedníčka komisie pani poslankyňa Lehotská. Pýtam sa, či ma niekto z poslancov ešte ďalšie pripomienky k návrhu vyhlásenia?

Hlási sa poslanec Dubníček:

Poslanec J. Dubníček:

Vážený pán predsedajúci,

vážení poslanci, poslankyne,

vážená vláda SSR,

dnešným dňom sa mi dostalo tej cti zasadnúť, ako kandidát Demokratickej strany medzi vás, na pôdu slovenského parlamentu. Túto časť - v týchto mimoriadne náročných chvíľach, jednak pre špecifickú politickú L hospodársku situáciu v štáte - si nesmierne vážim a súčasne ma zaväzuje oddať sa celý zabezpečovaniu vývoja, ktorý smeruje k naplneniu právneho štátu, politického pluralizmu a demokracie.


- 94 Dovoľte, aby som vám všetkým poďakoval, i tým, ktorí

ma schvaľovali, mojej strane, Verejnosti proti násiliu i

ostalným politickým zložkám SSR, za prejavenú dôveru.

Pokiaľ ide o tak závažný zákon, základnú právnu normu každého štátu, dovoľte, aby som povedal niekoľko pripomienok.

Osobne považujem za správnu pôvodnú formuláciu Vyhlásenia SNR k príprave Ústavy SSR a novej Ústavy ČSSR najmä v odseku 2. druhá veta. Citujem: "Osobitný dôraz položí na realizáciu práva na sebaurčenie slovenského národa až do odtrhnutia, jeho rovnoprávne postavenie s národom českým a vytvorenie vhodných podmienok pre fungovanie právneho štátu na demokratickom základe. Taktiež zakotví široké práva národnosti žijúcich v Slovenskej socialistickej republike. "

Prečo súhlasím s týmto pôvodným znením, dovolím si vysvetliť príkladom. Ani manželstvo, ktoré je stvorené na základe určitých špecifických okolnosti, z nevyhnutnosi nedaj Boh z donútenia, nemá stopercentnú garanciu, že bode manželstvom správnym a plnohodnotným. My s bratským českým národom žijeme v spoločnom manželstve vyše 71 rokov, ak odmyslíme určité obdobia, ktoré priviedli k roztrhnutiu republiky vtedajšími tvrdými, nekompromisnými politickými problémami v Európe. Osobne si myslím, že takýto zväzok postavený na absolútnom práve sebaurčovania pre obidva národy, je skutočne tou najvhodnejšou právnou normou.

Z tohoto dôvodu si myslím, že sú všetky predpoklady a to my, poslanci dvoch národných parlamentov, i federálneho parlamentu, budeme musieť ostro strážiť, aby takýto demokratický zákon tieto záruky dával a zaručoval i v budúcich desaťročiach. Tým viac, že všetci si naprosto jednoznačne želáme, a sme rozhodnutí toto želanie aj naplniť aby sme pod spoločnou strechou československého štátu


- 95 dvoch suverénnych národných republík vytvorili dobrý vstup pod spoločnú strechu európskych štátov a národov. Ďakujem za pozornosť.

Podpredseda J. Majer:

Ďakujem poslancovi Dubníčkovi. Beriem to tak, že je to protinávrh toho, čo predniesla pani poslankyňa Lehotská.

Poslanec J. Dubníček:

Áno, je to protinávrh, s ostatnými doplnkami súhlasím. Podpredseda J. Majer:

Chce sa ešte niekto vyjadriť? Hlási sa poslanec Strýko.

Poslanec M. Strýko:

Vážená Slovenská národná rada,

Zdá sa mi, že použitý výraz o "odtrhnutí" je nelogický. Pýtam sa, prečo sa zdôrazňuje a formuluje práve právo na odtrhnutie a nie napríklad právo na pripojenie inam. Právo na sebaurčenie je dostatočný všeobsiahly výraz, prídavok o odtrhnutí či pričlenení je duplexný pojem, preto je nelogický.

Podpredseda J. Majer:

Ďakujem poslancovi Strýkovi. Hlási sa ešte poslanec Švihorík, člen Predsedníctva SNR.


- 96 Poslanec J. Švihorík:

V podstate by, som podporil návrh poslanca Dubnička ale chcel by som zdôrazniť že na strane 134 preanbuly terajšej platnej ústavy je slovo "až do oddelenia", takže by sme toto tvrdé slovo "do odtrhnutia" nahradili slovom "do oddelenia", tak ako je to v terajšej platnej ústave. To je m návrh

Podpredseda J. Majer:

Ďakujem poslancovi Švihoríkovi. Pýtam sa poslanca Dubnička, či súhlasí s návrhom poslanca Švihoríka, pretože o protinávrhu treba dať hlasovať

Poslanec J. Dubníček.

Svoj návrh odôvodňujem aj tým, že v nedávnych dňoch keď ešte pán minister Dientzbier nebol ministrom zahraničných vec i ČSSR, ale len predákom Občianskeho fóra, veľmi významným mužom demokratického hnutia v Československu použi1 - a všetky oznamovacie prostriedky - ten istý výraz. Myslím si, že to nie je len názor určitej časti slovenského obyvateľstva, ale aj českého obyvateľstva. Trvám na, svojom pôvodnom návrhu.

Podpredseda J. Majer:

Dávam hlasovať Kto je za návrh na zmenu, ktorú predniesol poslanec Dubníček, nech zdvihne ruku

hlasovanie. /

Kto je za pozmeňovací návrh?

/8 poslancov hlasovalo za návrh. /


- 97 Kto je proti?

/Väčšina poslancov hlasovala proti pozmeňovaciemu návrhu. /

Teraz dávam hlasovať o návrhu, ktorý predniesla predsedníčka návrhovej komisie.

Kto je za tento návrh?

/Hlasovanie. /

Ďakujem.

Kto je proti?

/7 poslancov hlasovalo proti. /

Kto sa zdržal hlasovania?

/9 poslancov na zdržalo hlasovania. /

Konštatujem, že Slovenská národná rada schválila vyhlásenie k príprave nových ústav tak, ako ho predniesla poslankyňa Lehotská.

Budeme pokračoval v rokovaní jedenástym bodom nášho programu, ktorým je

Návrh na zaradenie novozvolených poslancov SNR do výborov SNR a na voľbu predsedu Úslavnoprávneho výboru SNR a predsedu Výboru SNR pre životné prostredie.

Prosím poverenú poslankyňu SNR pani Ďuricovú, aby za skupinu poslancov návrh predniesla.

Poslankyňa E. Ďuricová:

Vážená Slovenská národná rada,

skupina poslancov SNR v zložení Kalus Benyó, Elena Ďuricová, Jozef Buriča, Júlia Koláriková, Rudolf Švec,

- 98 Elena Tkáčová a Ján Zemko navrhuje, aby poslanci zvolení na 20. schôdzi Slovenskej národnej rady 12. januára 1990 boli zaradení do výborov SNR takto:

poslanec Sveťo Bombík do Výboru SNR pre kultúru a výchovu a zároveň do Mandátového a imunitného výboru SNR,

poslanec Peter Brňák do Výboru SNR pre pôdohospodárstvo a výživu,

poslanec Peter Brňak do ústavnoprávneho výboru SNR,

poslanec Ivan Čarnogurský do Výboru SNR pre priemysel a stavebníctvo a zároveň do Mandátového a imunitného výbo ru SNR,

poslanec Jozef Dubníček do Výboru SNR pre plán a roz počet,

poslanec Ján Jančík do Výboru SNR pre národné výbory a národnosti,

poslanec Martin Krajčovič do Výboru SNU pre kultúru a výchovu,

poslanec Vladimír Krivý do Výboru SNR pre národne výbory a národnosti,

poslanec Ivan Laučík do Výboru SNR pre pôdohospodárstvo a výživu,

poslanec Ivan Ľupták do Výboru SNR pre životné prostredie,

poslanec Dalibor Maďar do Výboru SNR pre životné prostredie,

poslanec Miroslav Maxon do Výboru SNR pre pôdohospodárstvo a výživu,

poslanec Ignác Richter do Výboru SNR pre plán a rozpočet,

poslanec Marcel Strýko do Výboru SNR pre obchod služby a dopravu,

poslankyňa Edita Šabová do Výboru SNR pre plán a rozpočet,


- 99 poslanec Milan Šimečka do Výboru SNR pre národné výbory a národnosti,

poslanec Ján Uher do Výboru SNR pre plán a rozpočet poslanec Ján Vosček do Ústavnoprávneho výboru SNR poslanec Gábor Zászlós do Výboru SNR pre životné pro stredie a do Ústavnoprávneho výboru SNR.

Podpredseda J. Majer:

Ďakujem poslankyni Ďuricovej za prednesenie návrhu.

Má niekto z poslancov otázky, pripomienky alebo iný návrh?

Hlási sa poslanec Laučík. Poslanec I. Laučík:

Pracujem v strednej lesníckej škole, ale vyučujem slovenský jazyk a pôsobím v slovenskej poézii. Prosil by som vás, aby som sa dostal tam, kam patrím.

Ďakujem. Podpredseda J. Majer:

Myslím, že môžeme súhlasiť s tým, aby poslanec Laučík bol zaradený do Výboru SNR pre kultúru a výchovu. Súhlasíte s tým?

/Väčšina poslancov vyjadrila súhlas. /

Ďakujem, takže sa mení zaradenie poslanca Laučíka z pôvodného zaradenia do výboru SNR pre kultúru a výchovu. Sú ešte ďalšie pripomienky?


- 100 /Pripomienky neboli. /

Odporúčam, aby sme o návrhu na zaradenie novozvolených poslancov do výborov hlasovali an blok. Voľba predsedov výborov SNR sa v zmysle ustanovenia § 27 zákona SNR o rokovacom poriadku Slovenskej národnej rady koná tajným hlasovaním.

Súhlasíte s takýmto postupom, alebo má niekto iný návrh?

/Iný návrh nebol. /

Dávam hlasovať. Kto je za predložený návrh na zaradenie novozvolených poslancov SNR do výborov SNR, ako ho navrhuje skupina poslancov, s príslušnou zmenou, nech zdvihne ruku!

/Hlasovanie. /

Ďakujem.

Kto je proti?

/Nikto. /

Kto sa zdržal hlasovania?

/Nikto. /

Konštatujem, že Slovenská národná rada zaradila novozvolených poslancov SNR do výborov Slovenskej národnej rady.

Teraz pristúpime k voľbe predsedov výborov Slovenskej národnej rady. Prosím, aby boli rozdané hlasovacie lístky ktoré môžete upraviť vo vyznačených priestoroch, nachádzajúcich sa vzadu za predsedníctvom. V záujme plynulosti


- 101 voľby prosím, aby ste za predsedníctvo vchádzali po mojej ľavej strane.

Ešte predtým sa hlási poslankyňa Ďuricová. Dávam jej slovo.

Poslankyňa E. Ďuricová:

Treba ešte povedať, že skupina poslancov SNR navrhuje za predsedu Ústavnoprávneho výboru SNR poslanca Petra Brňáka a za predsedu Výboru SNR pre životné prostredie poslanca Dalibora Maďara.

Podpredseda J. Majer:

Tieto mená sú na volebných lístkoch. Ak niekto s kandidátov nesúhlasí, môže navrhnúť iného, pôvodné meno však musí škrtnúť. Ešte sa hlási poslanec Brňák.

Poslanec P. Brňak:

Vážené predsednícvo,

vážená Slovenská národná rada,

skôr než pristúpite k voľbe, okrem iného aj predsedu ústavnoprávneho výboru SNR, z určitých principiálnych dôvodov som povinný oboznámiť vás s objektívnymi skutočnosťami, ktoré svedčia skôr v môj neprospech. Myslím, že je to správne. Ide o to, že mám elévsky poslanecký vek a skúsenosťi a že mojim profesným zameraním je výkon sudcovskej funkcie, ktorá je zameraná prodovšetkým na oblasť aplikácie práva. Takže v oblasti ústavnoprávneho výboru nemám nadmerné skúsenosti. Tým samozrejme nenegujem tento návrh,


- 102 ale kladiem si za povinnosť oboznámiť vás s touto skutočnosťou.

Podpredseda J. Majer:

Ďakujem poslancovi Brňákovi. Chcem k tomu povedať, že predtým zasadala komisia, oboznámila sa s návrhom a odporúča ho. S poslancom Brňákom sme predtým hovorili. Predsedu Ústavnoprávneho výboru SNR by mal byť, právnik. To je môj názor. Nechcem vás však tým ovplyvňovať. Ešte sa hlási poslanec Maďar.

Poslanec D. Maďar:

Chcem upozorniť na to, že moje meno sa píše foneticky Maďar.

Podpredseda J. Majer:

Ospravedlňujem sa za chybu. Prosím, aby ste si meno na volebných lístkoch opravili. Stalo sa to tým, že v SNR máme aj poslanca Izidora Magyara.

Poslanec J. Dubníček:

V tejto konkrétnej situácii neodporúčam robiť úpravy volebného lístku, aby nevznikli zmätky a potom nesprávnosť voľby. Poslanec Maďar sa určite neurazí, ak lístok ostane v pôvodnom znení.

Podpredseda J. Majer:

Vysvetlili sme si, že volíme poslanca Dalibora Maďara, teda volebné lístky s opraveným i neopraveným prie-


- 103 zviskom budú platné. Prosím, aby ste vykonali voľbu.

/Po vykonaní voľby. / Podpredseda J. Majer:

Pýtam sa, vážené poslankyne, vážení poslanci, či ste všetci vykonali voľby.

/Voľby vykonali všetci prítomní poslanci. /

Prosím overovateľov Slovenskej národnej rady, aby sa odobrali do určenej miestnosti a spočítali hlasy.

Odporúčam, aby sme pokračovali v rokovaní odpoveďami ministrov na otázky poslancov. Ústne chcú odpovedať pán minister Belanský, pán minister Veselý, pán prvý podpredseda vlády SSR Lexa a pán prvý podpredseda vlády SSR Markuš. Súhlasíte s takýmto postupom?

/Poslanci vyjadrili súhlas. /

Poslanec Zemko nežiada ústnu odpoveď. Stačí mu písomná odpoveď. Dávam slovo pánovi ministrovi Belanskému.

Minister poľnohospodárstva a výživy SSR M. Belanský:

Vážené poslankyne,

vážení poslanci,

v tejto miestnosti síce otázka neodznela, ale počas celého dnešného rokovania mi nedalo tu kľudne sedieť, pretoíe sme mali vážne podozrenie z nákazlivého ochorenia slintačkou a krivačkou na štátnom majetku Trnovec, hospodárstvo Horný Jatov. Až vo večerných hodinách som dostal z


- 104 Terezina odpoveď, našťastie negatívnu. Už len to by sme potrebovali v tejto situácii, ktorá je skutočne viac ako vážna! Som veľmi rád - a myslím že všetci, ktorí tu sedíme, keď vieme, že v roku 1973 bola posledná krivačka so všetkými jej následkami.

Na otázku poslanca pána Bajcuru chcem odpovedať, že vo Veľkom Krtíši, kde je výskyt mlieka s PCB látkami, platilo to, čo tu odznelo, do 5. decembra. Odvtedy všetku produkciu mlieka v množstve cca 30 tisíc litrov odoberáme z tohoto okresu, sušine ho na dvoch sušičkách v Košiciach a v Lučenci, ktoré sú určené na sušenie mlieka pre kŕmne účely. Je to pod prísnym dohľadom veterinárneho lekára Verejnosti proti násiliu a občianskej kontroly. Žiaľ, riešime len následky, príčina naďalej zostáva, a doteraz nie je povedané jasné označenie príčin. V súvislosti s touto problematikou máme veľa dotazov, idú dokonca až tak ďaleko, že treba zlikvidovať celé stádo kráv v tomto okrese. Myslím však, že to by nebolo riešenie.

Na otázky pána poslanca Andela k poklesu disciplíny aj v poľnohospodárstve, k otázkam ekonomického charakteru a či má rezort zmapovanú situáciu, chcem odpovedať jednou vetou. Nie prvýkrát som už k tejto oblasti vystúpil vo vláde SSR aj v masmédiách. Túto situáciu ovládame. Naviac včera som mal poradu všetkých riaditeľov okresných poľnohospodárskych správ. Pre krátkosť času na nebudem týmito otázkami zaoberať podrobne. Robíme všetky kroky, aby sme prakticky urýchlili dané dôvery vedenia, pretože toto obdobie, vyznačujúce sa bilanciami, by sa malo vyznačovať väčšou istotou predovšetkým vedúcich funkcionárov a malo by sa pamätať na to, že títo ľudia majú hmotnú a finančnú zodpovednosť, ktorú nemožno nezákonne len tak zlikvidovať.

Máme celý rad príkladov  a z Nitry zvlášť, keď prichádza k rozdeleniu agrokombinátov, aspoň k náznakom  povedal by som k chceniu rozdelenia niektorých veľkých poľ-


- 105 nohospodárkych podnikov z rôznych príčin. Tieto veci mame zmapované a robíme kroky, aby sme do maximálnej možnej miery udržali trh potravín.

Podpredseda J. Majer:

Ďakujem pánovi ministrovi Belanskému. Teraz prosím o odpovede pána ministra Veselého.

Minister lesného a vodného hospodárstva a drevospracujúceho priemyslu I. Veselý:

Pánom poslancom Zenkovi a Kolačkovskému pre krátkosť času odpoviem písomne.

Pokiaľ ide o otázku poslanca Hildebranda na nedostatok papierových sáčkov na balenie múky a cukru môžem oznámiť, že situácia sa v dohľadnom čase zlepší. V spolupráci s ministrom výstavby a stavebníctva zástupcami Československej armády sme zabezpečili i preklenutie nedostatku pracovných síl v Slovenských celulózkach a papierňach Ružomberok, ktoré tieto sáčky vyrábajú. Od 15. januára sa zavádza tretia smena a výroba sáčkov v zvýšenom rozsahu by sa mala prejaviť v našom obchode už. koncom januára tohto roku.

Ďakujem Podpredseda J. Majer:

Ďakujem pánovi ministrovi Veselému za odpovede. Teraz bude odpovedať prvý podpredseda vlády SSR V. Lexa.


- 106 Prvý podpredseda vlády SSR V. Lexa:

Vážená Slovenska národná rada,

bola na mňa priama otázka od pani poslankyne Šimekovej, ako to bude ďalej so Slovchémiou ako štátnym podnikom. Vieme, že aglomerácia Slovchémia doteraz - s tým, že sa už od nej odtrhlo zhrubra okolo 7 organizácii mala 44 tisíc ľudí. Teraz sú diverzifikačné snahy zo strany Slovnaftu, Benzinolu, Chemka, ale i ďalších organizácii. Náš názor je taký, že týmto snahám vyhovieme. Tak ako sme predbežne rokovali, budeme mať záujem na tom, že pokiaľ sa tieto organizácie budú chcieť osamostatniť, dáme im na to právo. Ďalší vývoj v aglomerácii Slovchémia bude záležať od kolektívov, rád pracujúcich, či podajú žiadosť o individuálnu právnu subjektivitu. Budeme to posudzovať, základom je však samofinancovanie, aby mali zdroje na svoj rozvoj. Je to veľmi dôležité, pretože niektoré organizácie v rámci š. p. Slovchémia tieto zdroje nemajú. Budeme to analyzovať individuálne. Podľa najnovšieho rozhodnutia, ktoré sme dostali a s ktorým sa aj ja v podstate stotožňujem v tejto etape by mal o tom rozhodovať už sám zakladateľ spolu s niektorými prierezovými orgánmi, aby sme posúdili ostatné náležitosti. To by bolo k prvej otázke.

Boli tu ešte otázky adresované na pána podpredsedu Ondruša vo veci Levíc, ekologickej nedôvery k stavbe. Tie radiačné odpady evidujeme, prerokujeme s Federálnym ministerstvom palív a energetiky. Využijeme lehotu jedného mesiaca s tým, že sa pokúsime odpovedať čo najskôr.

K problému, ktorý nastolil pán poslanec Kolačkovský v otázke dopravy a potreby autobusov chcem uviesť, že je to ver krajských národných výborov, ale aj vec bilancie autobusov a ostatných náležitostí. Dáme na to tiež písomnú odpoveď. Chcel by som však povedať, že je mimoriadne zložitá situácia v zahranično-ekonomických vzťahoch s Maďarmi, kde


- 107 tíme dostali do kontrakcii namiesto požadovaných 500 autobusov zatiaľ iba 250 s tým, že Maďarská republika chce tvrdé

protipoložky. Tento problém je otvorený a bude veľmi záležať na tom, aby sme sa v zahranično-ekonomických vzťahoch s MR dohodli. Predpokladám, že to bude doriešené do konca prvého štvrťroka, i keď vieme, že MR nemá na autobusy užitie. Musím to otvorene povedať, lebo majú vysoké aktívne saldo na Sovietsky zväz, ktorý má záujem o autobusy, ale nemá čím, platiť.

Ostatne otázky, pokiaľ by na ne nezodpovedal pán prvý podpredseda Markuš, zaevidujeme a budeme na ne reagovať v rámci rokovacieho poriadku.

Podpredseda J. Majer:

Ďakujem prvému podpredsedovi vlády pánovi Lexovi a prosím prvého podpredsedu vlády pána Markuša, aby odpovedal na otázky.

Prvý podpredseda vlády SSR J. Markuš:.

Vážená Slovenská národná rada,

milí hostia,

najprv by som zopakoval, že budeme odpovedať na všetko písomne. Mohol by som tým aj skončiť, ale predsa len budem pokračovať krátkym citátom: "Nemôže sa o nás síce hovoriť, že náruživo uctievame štát, ale napriek tomu sme fanatickí štatisti. Všetko čakáme iba od štátu, všetko mu ukladáme a div sa nedomáhame toho, aby nás prišiel poškrabkať súdny zriadenec, ak nás uštipne blcha. Jednou z našich národných čŕt je silná nechuť k úradom. Ale rovnako výraznou črtou našej národnej povahy je mystická dôvera že úrady sa majú o všetko postarať a majú na to plno prostriedkov. " - koniec citátu.


- 108 Aby na nikto neurazil, nejde o Slovákov. Ide o citát zo 100 rokov živého Karola Čapka. Ale myslím si, že ide aj

o Slovákov. Vrátil by som sa k problému, ktorý tu spomínal poslanec Andel, že sa dávajú požiadavky na mzdy, na zvýšenie platov a nikoho nezaujíma, odkiaľ tie peniaze prídu. Na to je jednoduchá ekonomická odpoveď, že rozmnožovať papier, na ktorom budú vytlačené rôzne symboly ČSSR a dávať to ľuďom, môžeme. Ale vedie to jednoznačne k inflácii a to je proste neprípustné.

Takisto tu bola veľmi vážna otázka, prečo poprední ekonómovia, a zrejme sa myslelo aj na ekonómov vlády, nevystupujú k zásadným ekonomickým otázkam. Milí a vážení poslanci, aj práve preto, lebo sme boli prinútení riešiť horiace jednotlivosti, v mnohých prípadoch závažnejšie ako tu dnes odzneli. Chcem zdôrazniť, že paradoxnosť tejto

revolučnej doby je napríklad v tom, že spochybňujeme zákony, upravujúce ekonomicky život. A oprávnene ich spochyb ňujeme, oprávnene pripravujeme nové zákony, pravidlá, ale súčasne musíme trvať na zákonnosti a na pravidlách, ktoré zrejme budú mať relatívne krátkodobú platnosť. To je objektívna paradoxnosť týchto mesiacov, v ktorých žijeme ich objektívna zložitosť a v nich sa pohybujeme. Ubezpečujem všetkých vážených poslancov SNR, že to robíme zodpovedne, že pripravujeme vo veľmi krátkom čase Radu pre národohospodársku politiku vlády SSR, ktorá bude mať svoju koncepciu, ktorá bude slovenská, nielen pokiaľ ide o meno ale aj o obsah.

Potom tu holi ešte niektoré veci, ktoré poslanci predniesli, počínajúc poslancom Bajcurom, ako keby na vlá du. Neviem komu to adresovali. Mohol by som na to reagovať, ale myslím že to nie je potrebné aj vzhľadom na krátkosť času.

Pokiaľ ide o osamostatňovanie podnikov, je to proces na jednej strane žiadúci, a na druhej strane treba pove-


- 109 dal, že si to treba poriadne rozmyslieť. Tak ako som hovoril pri mzdách, aj tu si musíme začať konečne klásť celkom vážne otázku, kto to zaplatí? Keď budeme my tento kolektív samostatný - tak si to budeme musieť sami aj platiť. čiže, kde takéto záruky sú, vláda bude vychádzať takýmto snahám v maximálne možnej miere v ústrety. Ale nech nikto nečaká, že tu bude niekto - ako s tým mikulášskym vrecom prideľovať prostriedky.

A ešte k otázke Mochoviec. Myslím si, že požiadavky sú oprávnené a že v krátkom čase sa utvoria skupiny nezávislých expertov na zistenie a prešetrenie tých troch uvedených bodov.

Ďakujem za slovo.

Podpredseda J. Majer:

Ďakujem prvému podpredsedovi vlády SSR pánovi Markušovi. Berieme na vedomie jeho ubezpečenie, že n každú otázku poslancov, prednesenú na tomto zasadaní, bude daná písomná odpoveď.

Poslankyňa A. Šimeková žiada skrátiť termín písomnej odpovede.

Prvý podpredseda vlády SSR V. Lexa:

Odpoveď dáme do 10 dní, nie je problém na to reagovať. Problém je v tom, že ste ešte ako podnik nepodali žiadosť. Máme evidované zatiaľ iba tri žiadosti, na ktoré budeme reagovať.

Podpredseda J. Majer:


- 110 Posledným bodom nášho programu je

Sprava o činnosti Predsedníctva Slovenskej národnej

rady za obdobie od 19. decembra 1989 do 12 januára 1990

Správu ste dostali ako tlač 132.

Má niekto z poslancov otázky alebo pripomienky k správe?

/Pripomienky neboli. /

Dávam hlasovať o návrhu na uznesenie, ktoré máte v predloženom materiáli.

/Hlasovanie. /

Ďakujem

Kto je proti?

/Nikto. /

Zdržal sa niekto hlasovania?

/Nikto. /

Zisťujem, že Slovenská národná rada vzala so súhlasom na vedomie správu o činnosti Predsedníctva SNR.

Prosím povereného overovateľa Slovenskej národnej rady, aby nás oboznámil s výsledkom volieb.

Poslanec V. Volko

Na voľbu predsedu Ústavnoprávneho výboru SNR a predsedu Výboru SNR pre životne prostredie bolo poslancom vydaných 177 hlasovacích lístkov. Po sčítaní hlasov overovatelia zistili, že pri voľbe predsedov výborov SNR bolo odovzdaných 121 platných hlasovacích lístkov, z toho za kandidáta na funkciu predsedu ústavnoprávneho výboru SNR


- 111 Petra Brňáka hlasovalo 106 poslancov, proti návrhu hlasovalo 15 poslancov. Na funkciu predsedu Výboru SNR pre životné prostredie Dalibora Maďara hlasovalo 117 poslancov proti návrhu hlasovali 1 poslanci.

Konštatujem, že poslanec Peter Brňák bol zvolený za predsedu ústavnoprávneho výboru SNR a poslanec Dalibor Mačlar bol zvolený za predsedu Výboru SNR pre životne pro stredie.

Podpredseda J. Majer:

Ďakujem poslancovi Volkovi za oboznámenie s výsledkom volieb.

Zisťujem, že Slovenská národná rada zvolila Petra

Brňaka za predsedu Ústavnoprávneho výboru SNR a Dalibora Maďara za predsedu Výboru SNR pre životne prostredie.

Dovoľte mi zablahoželať pánovi poslancovi Brňákovi i pánovi poslancovi Maďarovi k zvoleniu do funkcii a zaželať im veľa úspechov v práci.

V súvislosti so zvolením predsedu Výboru SNR pre životné prostredie odporúčam, aby z tohoto výboru bola uvoľnená podpredsedníčka SNR pani Blažejová, ktorá bola poverená vedením tohto výboru. Súhlasíte s týmto návrhom, alebo je iný názor?

/Pripomienky neboli. /

Dávam hlasovať. Kto je za to, aby sme uvoľnili podpredsedníčku SNR Janku Blažejovú z tohoto výboru, nech zdvihne ruku!

/Hlasovanie. / Ďakujem.


- 112 Kto je proti?

/Nikto. /

Kto sa zdržal hlasovania?

/Nikto. /

Vážené poslankyne,

vážení poslanci,

Lýra sme program dnešnej schôdze Slovenskej národnej rady vyčerpali. Ďakujem vám za aktívnu účasť a vyhlasujem 20. schôdzu Slovenskej národnej rady za skončenú.

/schôdza ukončená o 18. 30 hodine/


20 schôdza Slovenskej národnej rady

O B S A H

Prejav predsedu SNR R. Schustera str. 1

Procedurálne otázky str. 5

Schvaľovanie programu schôdze str. 6

Voľba poslancov SNR str. 8

Sľub novozvolených poslancov SNR. str. l/

Prejav prezidenta ČSSR Václava Havla str. 10

Predseda vlády SSR Milan Čič str. 21

Otázka poslanca P Kiša str. 17

Otázky poslancov.................str. 38

Poslanec V. Bejda .........str. 39

Poslankyňa A. Šimeková ............. str. 41

Poslanec J. Zemko............str. 47

Poslankyňa J. Koláriková ...... str. 43

Poslanec A. Bajcura..............str. 44

Poslanec Mazan ...................... str. 45

Poslanec Zabák..................... str. 45

Poslanec I. A n d e l................ str. 46

Poslanec O. Kolačkovský............... str. 48

Poslankyňa V. Lehotská.......str. 49

Poslanec K. Hildebrand.... ..... str. 52

Poslanec S. Kodaj ...................... str. 53

Poslanec M. Gajdoš ................... str. 54


- 2 4. Vládny návrh ústavného zákona SNR o mimoriadnom doplnení národných výborov o nových poslancov ..................................... str. 54

Minister vnútra a životného prostredia SSR

V. M e č i a r ............................. str. 55

Spoločný spravodajca výborov SNR poslanec

V. Volko ......................... str. 56

Rozprava

Poslankyňa D. K u l i n o v á .............. str. 58

Poslanec J. Č a r n o g u r s k ý ........... str. 61

Poslanec J. B r u n c k o .................. str. 63

Poslanec J. V o s č e k .................... str. 64

Prvý podpredseda vlády SSR J. M a r k u š.. str. 65

Poslanec M. Ma r k o ...................... str. 65

Poslanec J. Š v i n o r í k ................ str. 67

Poslanec M. S t r ý k o .................... str. 69

Minister vnútra a životného prostredia SSR

V. M e č i a r ............................. str. 69

Podpredseda SNR K. N a q y ................. str. 72

Hlasovanie o vládnom návrhu ústavného zákona str. 73

5. Vládny návrh zákona SNR, ktorým sa mení zákon

SNR č. 74/1963 Zb. o Slovenskej akadémii vied str. 74

Prvý podpredseda vlády SSR J. M a r k u š.. str. 74 Spoločný spravodajca výborov SNR poslanec

E. Ku c h a r o v i c ..................... str. 76

Hlasovanie o vládnom návrhu zákona .......... str. 78

6. Informácia o riešení problémov v ústavoch nápravnej výchovy v SSR ....................... str. 79

Minister spravodlivosti SSR L. K o š ť a.... str. 79

Podpredseda SNR K. N a g y ................. str. 84


- 3 7. Predbežná informácia o činnosti komisie vytvorenej Predsedníctvom SNR na posúdenie pôsobenia SNR a jej orgánov v rokoch 1968-1970 str. 88

8. Návrh Predsedníctva ÚV Národného frontu SSR

na voľbu sudcov z povolania súdov SSR ....... str. 89

9. Návrh Predsedníctva ÚV Národného frontu SSR na odvolanie JUDr. Jána Benčuru z funkcie sudcu z povolania a predsedu Najvyššieho súdu SSR a na voľbu Prof. Karola Plánka, CSc. za predsedu Najvyššieho súdu SSR ............... str. 90

Pripomienka ministra spravodlivosti

I,. K o š t u ............................. str. 90

10. Vyhlásenie Slovenskej národnej rady k príprave ústavy SSR a novej ústavy ČSSR ........... str. 91

Poslankyňa V. L e h o t c k á .............. str. 92

Poslanec J. D u b n i č e k ................ str. 93

Poslanec M. S t r ý k o .................... str. 95

Poslanec J. Š v i h o r í k ................ str. 96

Poslanec J. D u b n i č e k ................ str 96

Schválenie vyhlásenia ....................... str. 97

11. Návrh na zaradenie novozvolených poslancov SNR do výborov SNR a na voľbu predsedu Ústavnoprávneho výboru SNR a predsedu Výboru SNR

pre životné prostredie ....................... str. 97

Poslankyňa E. Ď u r i c o v á ............... str. 97

Poslanec I. L a u č í k ..................... str. 99

Schválenie uznesenia ........................ str. 100

Voľba predsedov výborov SNR ................. str. 100

Poslankyňa E. Ď u r i c o v á .............. str. 101


- 4 Poslanec P. B r ň á k ...................... str. 101

Poslanec D. M a ď a r ...................... str. 102

Poslanec J. Dubníček ................ str. 102

12. odpovede členov vlády SSR na otázky poslancov str. 103 Minister poľnohospodárstva a výživy SSR

M. B e l a n s k ý ......................... str. 103

Minister lesného a vodného hospodárstva a drevospracujúceho priemyslu SSR T. V e s e l ý str. 105

Prvý podpredseda vlády SSR V. L e x a ....... str. 106

Prvý podpredseda vlády SSR J. H a r k u š... str. 107 Prvý podpredseda vlády SSR V. L e x a ...... str. 109

13. Správa o činnosti Predsedníctva SNR za obdobie

od 19. decembra do 12. januára 1990 .......... str. 110

Oboznámenie s výsledkom volieb predsedov výborov SNR Poslanec V. V o l k o ....................... str. 110

Ukončenie schôdze ............................ str. 112

Prílohy

Uznesenia prijaté na 20. schôdzi SNR