NÁRODNÁ RADA SLOVENSKEJ REPUBLIKY
II. volebné obdobie
Číslo: 1715/2000
816
Návrh
skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky
na vydanie ústavného zákona o skrátení volebného obdobia Národnej rady Slovenskej republiky
Návrh uznesenia:
Národná rada Slovenskej republiky
schvaľuje
návrh skupiny poslancov Národnej rady
Slovenskej republiky na vydanie ústavného zákona o skrátení volebného obdobia Národnej rady Slovenskej republiky
Predkladajú:
Tibor Cabaj vr.
Peter Brňák v. r.
Dušan Jarjabek v. r.
Bratislava október 2000
NÁRODNÁ RADA SLOVENSKEJ REPUBLIKY
II. volebné obdobie
Návrh
Ústavný zákon o skrátení volebného obdobia Národnej rady Slovenskej republiky
z........................................2000
Národná rada Slovenskej republiky sa uzniesla na tomto ústavnom zákone:
Čl. I
(1) Volebné obdobie Národnej rady Slovenskej republiky zvolenej v roku 1998 sa skončí dňom volieb do Národnej rady Slovenskej republiky.
(2) Voľby do Národnej rady Slovenskej republiky sa vykonajú v dňoch 30. a 31. marca 2001
Čl. II
Tento ústavný zákon nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia.
Dôvodová správa
Všeobecná časť
Na základe rozhodnutia predsedu NR SR č. 199/1998 Zb., z 23. júna 1998 o vyhlásení volieb do NR SR sa v dňoch 25. - 26. septembra 1998 uskutočnili v Slovenskej republike voľby do Národnej rady Slovenskej republiky.
Výsledky volieb a politická realita na Slovensku určili, že vládna koalícia podporená parlamentnou väčšinou bola vytvorená z politických strán - SDK, SDĽ, SOP a SMK.
Zástupcovia petičného výboru dňa 8. augusta 2000 doručili prezidentovi Slovenskej republiky petíciu podporenú cez 650 000 podpismi oprávnených občanov Slovenskej republiky, na základe ktorej prezident Slovenskej republiky svojím rozhodnutím z 5. septembra 2000, uverejneným v zbierke zákonov pod č. 286/2000 Z. z. vyhlásil na deň 11. novembra 2000 referendum s touto otázkou: "Ste za to, aby sa Národná rada Slovenskej republiky uzniesla na ústavnom zákone: Volebné obdobie Národnej rady Slovenskej republiky zvolenej v roku 1998 sa skončí dňom volieb do Národnej rady Slovenskej republiky, ktoré sa vykonajú do 150 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov referenda?"
Poslancami (predkladateľmi) predpokladané výsledky tohto referenta, petičná podpora občanov Slovenskej republiky (viac ako 650 000 podpisov) a vznik SDKÚ, v ktorej sú etablovaní viacerí poslanci vládnej koalície, predseda vlády Slovenskej republiky a 6 ministrov tejto vlády, napriek tomu, že tento subjekt nie je legitimizovaný voľbami, to sú hlavné dôvody, ktoré viedli skupinu poslancov k predloženiu tohto návrhu ústavného zákona.
Predložený návrh ústavného zákona bude mať dopad na štátny rozpočet v roku 2001, nebude však mať dopad, na rozpočet v roku 2002, kedy by bolo potrebné vyčleniť finančné prostriedky na zabezpečenie volieb do Národnej rady Slovenskej republiky.
Návrh ústavného zákona nemá vplyv na zamestnanosť, ani na tvorbu pracovných miest, návrh je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky.
Osobitná časť
K článku I.
V uvedenom článku sa konštitutívnym spôsobom konštatuje skrátenie II. volebného obdobia k termínu uskutočnenia nových parlamentných volieb.
K článku II.
Vzhľadom na stručnosť a jednoduchosť predkladaného návrhu nieje potrebné stanoviť legisvaačnú lehotu. Z tohto dôvodu sa navrhuje nadobudnutie účinnosti ústavného zákona dňom vyhlásenia tohto ústavného zákona podľa zákona o zbierke zákonov.
DOLOŽKA ZLUČITEĽNOSTI
1. Navrhovateľ: Skupina poslancov Národnej rady Slovenskej republiky
2. Názov návrhu zákona: Ústavný zákon o skrátení volebného obdobia Národnej rady
Slovenskej republiky
3. V práve Európskej únie problematika návrhu zákona: nieje upravená
4. Návrh zákona svojou problematikou: nepatrí medzi prioritné oblasti aproximácie práva
5. Charakteristika právnych noriem Európskej únie, ktorými je upravená problematika návrhu zákona: nie je upravená
6. Vyjadrenie stupňa kompatibility s právom Európskej únie: nedá sa vyjadriť
Ministerstvo financií SR Odbor štátneho rozpočtu
Batislava 19. 10. 7000
Národná rada SR
Veď; Stanovisko odboru štátneho rozpočtu k rozpočtovým dôsledkom návrhu skupiny poslancov NR SR na vydanie ústavného zákona o skrátení volebného obdobia NR SR
- V dôvodovej správe sa konštatuje, že "predložený návrh ústavného zákona bude mať dopad na štátny rozpočet v roku 2000, nebude však mať dopad na rozpočet v roku 2002, kedy by bolo potrebné vyčleniť finančné prostriedky na zabezpečenie volieb do Národnej rady SR".
odbor štátneho rozpočtu konštatuje, že na voľby clo Národnej rady SR v roku 1998 sa zo štátneho rozpočtu uvolnili, výdavky v objeme 295, 4 mil. Sk. V návrhu rozpočtu na rok 2001 nie sú prostriedky na voľby do Národnej rady SR vyčlenené.
Odbor štátneho rozpočtu sa nevyjadruje k legislatívnej a obalovej stránke predloženému návrhu zákona.
Tng. Miloš Nosál, CSc riaditeľ odboru štátneho rozpočtu