V budove Národnej rady SR ako aj v jej okolí sa počas leta urobilo viacero významných zmien Vytlačiť stránku / Print page

7. 10. 2017 8:05

7. októbra (Kancelária NR SR) - Budova Národnej rady SR, ako aj jej okolie potrebovalo už nutné úpravy. Mnohé opravy si vyžiadal havarijný stav terás, ale aj rekonštrukcia priestorov, o ktoré sa viac ako 23 rokov nikto nestaral. Koncom augusta prešla rokovacia sála v Národnej rade SR významnou zmenou osvetľovacieho systému. Dekoratívny ceremoniálny luster Kancelária NR SR vymenila za funkčné a bezpečné osvetlenie. Bližšie informácie nájdete v zverejnenej tlačovej správe:
Okrem týchto investičných akcií boli v rámci prevádzkových výdavkov Kancelárie NR SR vo veľkom rozsahu opravené a sfunkčnene stavebné a technologické časti v budove parlamentu. A to hlavne zatekajúca terasa nad výbormi a ubytovacím zariadením, časti nefunkčnej vnútro blokovej kanalizácie a nevyhnutná výmena poškodenej hydroizolácie v časti kvetináčov pri objekte parlamentu. Na týchto miestach bude ďalej prebiehať údržba a opravy, keďže sú v havarijnom stave.
Opravené bolo aj technologické zariadenie fontány. Už od leta, tak mohli návštevníci Bratislavského hradu a okolia vidieť aj funkčnú fontánu. Uskutočnili sa komplexné exteriérové úpravy trávnatých plôch a okrasná výsadba kvetináčov pred budovou NR SR. Priestor pred parlamentom má vymenené aj exteriérové osvetlenie. Viditeľnou úpravou prešli aj priestory pre novinárov.
„Časť miestností pre novinárov mala naozaj až historickú 23 ročnú podobu. Priestory sa vyčistili, omaľovali, vymenili sa staré nefunkčné stoly, stoličky tak, aby počas dlhých rokovacích dní mali aj novinári svoj komfort na prácu,“ povedal predseda parlamentu Andrej Danko.
Boli vykonané aj opravy vzduchotechnických zariadení plenárnej sály a množstvo ďalších udržiavacích prác zabezpečujúcich prevádzku nášho zákonodarného zboru, ako sú napr. opravy omietok, obkladov, dlažieb, maľovanie, oprava chodníkov, obnova vodorovného dopravného značenia, nátery exteriérových konštrukcií, oprava nástupného schodiska, a pod.
Na záver pár informácií z histórie budovy nášho parlamentu. Národná rada SR sídlila až do roku 1994 v Župnom dome a jeho priestory využíva aj v súčasnosti. Slúžia najmä ako konferenčné centrum. Provizórium v Župnom dome sa skončilo presťahovaním NR SR do jej súčasnej budovy na hradnom vrchu v Bratislave. Jej výstavba sa začala v júni 1986. Architektonický projekt bol prispôsobený existencii pôsobenia jednej politickej strany a musel sa preto počas výstavby meniť. Poslancom slávnostne odovzdali do užívania ich prvú skutočnú sídelnú budovu 25. mája 1994.

Deň v parlamente

<- ->