Predseda NR SR Andrej Danko vrátil na parlamentnú pôdu originály významných umeleckých diel Vytlačiť stránku / Print page

29. 7. 2017 8:00

Bratislava 29. júl 2017 (Kancelária Národnej rady SR) - Pri príležitosti osláv  25. výročia Ústavy SR, Národná rada SR otvorí svoje brány pre verejnosť. 1. septembra 2017 sa tak sprístupnia priestory parlamentu ako aj Bratislavského hradu, ktoré bežne nie sú verejné. Okrem zaujímavého programu nie len pre deti, sa postupne predstavia aj všetky obranné a ochranné zložky štátu. Parlament chystá mnoho prekvapení. V prípravnom procese začali technické skrášľovacie práce na budove a aj okolí.

Zároveň sa však podarilo získať pre Národnú radu SR aj významné diela v podobizniach slávneho národovca Ľudovíta Štúra, ktoré bude môcť verejnosť prvýkrát vidieť. Ambíciou predsedu parlamentu Andreja Danka, bolo v spolupráci so SNM získať pre parlamentnú pôdu originálne diela, ktoré tematicky patria k Národnej rade SR. 

Bezprostredné okolie budovy parlamentu a najmä jej interiéry umelecky dotvárajú sochy, obrazy či pamätníky niekoľkých význačných osobností našich dejín. „Ľudovít Štúr, jeden z najvýznamnejších Slovákov v histórii, však paradoxne takéto dôstojné miesto na pôde zákonodarného zboru ešte donedávna nemal.“ Vysvetľuje predseda parlamentu Andrej Danko.

Už krátko po nástupe do funkcie dal Andrej Danko inštalovať do tzv. Gremiálnej miestnosti v reprezentačnom trakte budovy parlamentu obraz Ľudovít Štúr na uhorskom sneme od G. Szalaya. Olejomaľba na plátne z roku 1950 majstrovsky zachytáva vodcu Slovákov v boji za slobodu v 19. storočí počas oduševneného prejavu na zasadaní uhorského snemu. Dielo zo zbierok SNM − Historického múzea patrí medzi najpozoruhodnejšie maliarske práce s výjavom zo života Štúra a štúrovcov.

Predseda parlamentu sa rozhodol umelecky dotvoriť aj foyer hlavnej budovy parlamentu. V septembri minulého roku preto v tzv. Hurbanovej sieni pribudlo niekoľko vzácnych exponátov a dokumentov z obdobia vzniku prvej Slovenskej národnej rady v roku 1848. Je medzi nimi aj originál litografie Ľudovíta Štúra od F. Kolářa z roku 1861 či busta tohto kľúčového predstaviteľa slovenského národného obrodenia. Najväčšia postava novodobej slovenskej histórie je však už teraz prítomná na pôde zákonodarného zboru aj v monumentálnejšej podobe. Pred vstupom do prijímacieho Koženého salónu v reprezentačnom krídle parlamentnej budovy dominuje socha Ľudovíta Štúra v jeho typickej póze s neodmysliteľnou knihou v ruke. Precízna práca F. Štefunka z roku 1961 je zo zbierkového fondu Slovenskej národnej knižnice − Literárneho múzea v Martine. „Chcem, aby mali poslanci, zahraničné delegácie, ale aj tisícky návštevníkov Národnej rady na očiach tohto neúnavného bojovníka za povznesenie slovenského národa a aby sme si aj takto neustále pripomínali veľkolepé dielo Ľudovíta Štúra. Máme mu za čo ďakovať. Tento človek má bezpochyby výnimočné miesto v našich národných dejinách,“ povedal Andrej Danko na margo obohatenia umeleckej výzdoby v budove parlamentu.

Už o mesiac sa otvoria brány Národnej rady SR pre verejnosť. Návštevníci Dňa otvorených dverí si 1. septembra okrem iných zaujímavostí budú môcť pozrieť aj nové umelecké diela, ktoré pripomínajú myšlienkový odkaz Ľudovíta Štúra a celej generácie štúrovcov. Príďte sa aj Vy pokochať pohľadom na pútavú maľbu, krásne sochárske diela a ďalšie vzácne exponáty a dokumenty z obdobia formovania Slovákov ako moderného politického národa. Osobnosť Ľudovíta Štúra si našu  pozornosť nepochybne zaslúži.

Deň v parlamente

<- ->