NRSR: Zmena Ústavy SR, ktorá má smerovať k zrušeniu amnestií, je v 2. čítaní Vytlačiť stránku / Print page

28. 3. 2017 20:54

 Bratislava 28. marca (TASR) - Zmena Ústavy SR, na základe ktorej má Národná rada SR dostať možnosť rušiť prezidentské amnestie alebo individuálne milosti, ak odporujú princípom demokratického a právneho štátu, a ústavný súd má získať kompetenciu posudzovať ich rušenie, je v druhom čítaní. V závere piateho rokovacieho dňa 14. schôdze NR SR o tom 112 hlasmi rozhodli poslanci.
      Za posunutie návrhu do ďalšieho legislatívneho procesu hlasovali poslanci Smeru-SD, Mosta-Híd aj SNS okrem Antona Hrnka, ktorý sa zdržal. Kladne hlasovali aj poslanci Sme rodina, ĽSNS a polovica klubu SaS. Poslanci OĽaNO-NOVA sa zdržali.
      Diskusia o koaličnom návrhu na zrušenie amnestií Vladimíra Mečiara bola dnes v parlamentnom pléne jedinou témou. Koalícia si najskôr presadila skrátené legislatívne konanie a podvečer piateho rokovacieho dňa 14. schôdze parlamentu prijala rozhodnutie, že všetci prihlásení do rozpravy v rámci prvého čítania vystúpia ešte dnes bez ohľadu na čas tak, aby sa mohlo hlasovať.
      Opozícia avizovala, že vládnu iniciatívu pri konečnom hlasovaní podporí, má však päť pripomienok, ktorými podmieňuje svoje kladné hlasovanie. Prvou je zábezpeka, že nebude možné brať amnestované skutky ako premlčané. Druhá pripomienka hovorí o spoločnej politickej dohode koalície a opozície na tom, kto bude parlament zastupovať v tejto veci pred Ústavným súdom SR. Opozícia žiada, aby to bola dôrazná obhajoba zrušenia amnestií a aby zástupca mohol predkladať námietky zaujatosti voči niektorým ústavným sudcom.
      Ďalšia podmienka opozície je, aby sa nerušila len milosť exprezidenta Michala Kováča voči jeho synovi, ale voči všetkým, ktorým ju vtedy pre kauzu Technopol udelil. Omilostený bol napr. aj podnikateľ Marián Kočner. Štvrtou pripomienkou je, aby ÚS nezačal o amnestiách konať ex offo, ale až v prípade, ak sa naň obráti 30 poslancov NR SR. Piata pripomienka znie, aby vedľajším účastníkom konania pred ÚS bol prezident SR aj vláda.
      Podpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) dnes upozornila, že v koalícii je zatiaľ vôľa splniť len dve z piatich podmienok. Prvou je, aby sa koalícia a opozícia spolu dohodli, kto bude v tejto veci zastupovať parlament pred Ústavným súdom. Druhou pripomienkou, ktorá by mohla prejsť, je zábezpeka, že nebude možné brať amnestované skutky ako premlčané.
      Úplne jednotná však nie je ani samotná koalícia. Poslanec SNS Anton Hrnko dnes vyhlásil, že zrušenie amnestií nepodporí, lebo sa nechce podieľať na búraní ústavného poriadku, ktorý pomáhal stavať. "S Mečiarom sme mali od začiatku mnohé rozpory najmä o tom, ako treba vykonávať politickú moc. Nikto ma nemôže obviniť, že by som bol stúpencom Mečiara alebo jeho politiky. Ale ako človek, ktorý od začiatku pracoval na vytvorení ústavného systému republiky, som jeden z tvorcov ústavy, musím povedať, že nepodporím ani koaličný, ani opozičný návrh," deklaroval.
      O ďalšom postupe by mala v stredu (29.3.) ráno hovoriť koaličná rada. Na pôde parlamentu sa zase po 14. hodine zídu na grémiu zástupcovia všetkých parlamentných strán.
      V stredu ráno bude plénum pokračovať v rokovaní o opozičnej novele zákona o regulácii v sieťových odvetviach. Popoludní bude minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) informovať poslancov o tom, ako prezident Andrej Kiska, ale aj iní ústavní činitelia využívajú vládnu letku.


      map von 

Deň v parlamente

<- ->