NRSR: Kandidátov na ombudsmana by mal výbor vypočuť 6. februára Vytlačiť stránku / Print page

31. 1. 2017 11:26

Bratislava 31. januára (TASR) – Kandidátov na verejného ochrancu práv by mal parlamentný ľudskoprávny výbor vypočuť 6. februára. Výbor má posúdiť, či spĺňajú podmienky. O tomto termíne hovoril dnes na tlačovej konferencii v parlamente predseda poslaneckého klubu Mosta-Híd Gábor Gál. Voľba nového ombudsmana bude 8. februára. Doterajšej verejnej ochrankyni práv Jane Dubovcovej sa končí funkčné obdobie 28. marca.
      O post verejného ochrancu práv sa uchádzajú traja kandidáti. Máriu Patakyovú navrhuje Most-Híd, podporu má aj u Smeru-SD a SNS. Opozičné strany SaS a OĽaNO-NOVA navrhli Janku Šípošovú. Tretím kandidátom je Anton Čulen, nominujú ho poslanci za ĽSNS s podporou nezávislého poslanca Petra Marčeka.
      Mária Patakyová je prorektorka Univerzity Komenského (UK) v Bratislave pre legislatívu. Podľa navrhovateľov je uznávanou odborníčkou a autoritou v oblasti práva s dlhoročnými skúsenosťami doma i v zahraničí. V oblasti ľudských práv pôsobí ako zástupca UK v Európskom medziuniverzitnom centre, prostredníctvom ktorého sa realizuje študijný program zameraný na ľudské práva a demokratizáciu.
      Janka Šípošová je bývalá poslankyňa Národnej rady (NR) SR za OĽaNO. Podľa opozičných navrhovateľov je erudovaná odborníčka a dlhoročná aktivistka v oblasti ľudských práv, osobitne obetí trestných činov, násilia a prenasledovania.
      Anton Čulen je podľa navrhovateľov známy verejný aktivista a disident, ktorý sa dlhodobo angažuje v prospech ochrany predovšetkým sociálnych a náboženských práv občanov Slovenskej republiky.
      Verejného ochrancu práv volí parlament z kandidátov, ktorých navrhne najmenej 15 poslancov. Za ombudsmana možno zvoliť občana Slovenskej republiky, ktorý v deň voľby dosiahol vek 35 rokov, má spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu, je bezúhonný a jeho vzdelanie, schopnosti, skúsenosti a morálne vlastnosti dávajú záruku, že funkciu verejného ochrancu práv bude riadne vykonávať. 
      Verejný ochranca práv nesmie byť členom politickej strany ani politického hnutia, musí mať trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a súhlasiť s voľbou.


      vik map mia 

Deň v parlamente

<- ->