Predseda NR SR Andrej Danko sa zúčastnil osláv 168. výročia vzniku I. Slovenskej národnej rady Vytlačiť stránku / Print page

19. 9. 2016 15:00

Bratislava 19. septembra (Kancelária Národnej rady SR) – Prvé slávnostné zasadnutie vrcholných predstaviteľov Slovenskej národnej rady Ľ. Štúra, J. M. Hurbana M. M. Hoďžu sa uskutočnilo 19. septembra 1848, kedy na verejnom zhromaždení vyhlásil Ľ. Štúr nezávislosť slovenského národa, neposlušnosť uhorskej vláde a začiatok ozbrojeného povstania.
Pri príležitosti dnešného pamätného Dňa vzniku I. Slovenskej národnej rady sa predseda Národnej rady SR Andrej Danko zúčastní spomienkového zhromaždenia a osláv 168. výročia vzniku I. SNR, ktoré sa uskutočnia v Múzeum I. SNR v Myjave.
Na jeseň roku 1848 sa dom vdovy evanjelického farára Anny Koléniovej v Myjave stal sídlom historicky dôležitého momentu - vytvoreniu prvého centra politického národného a revolučného boja v dejinách slovenského národa Slovenskej národnej rady. Zo sviatočnej izby tohto domu sa vydávali rozhodnutia, koncipovali výzvy, apely a žiadosti adresované slovenskému ľudu a v spolupráci s vojenskými veliteľmi B. Bloudkom, B. Janečkom a F. Zachom koordinovali dobrovoľnícke výpravy. Predsedom Slovenskej národnej rady sa stal všestranný J. M. Hurban, keďže sa predstavitelia SNR dohodli, že predsedom bude ten, v koho rodnom kraji budú operovať výpravy.
Obrovský dejinný význam prvej SNR je nielen v tom, že ako prvý národný, reprezentačný a politický orgán v histórii slovenského národa sa postavila na čelo národnooslobodzovacieho boja za práva Slovákov, ale aj v tom, že sa stala najvyššou reprezentantkou zvrchovanosti národa. Tak dostali štátoprávne snahy Slovákov aj svoju inštitucionálnu formu. Slováci ako národ po prvý krát vkročili na scénu európskych dejín. Bol to dôstojný začiatok ich cesty k budúcej svojbytnosti a štátnosti.
Prvý vrcholný reprezentatívny a štátoprávny orgán Slovákov Slovenská národná rada bude navždy základným kameňom vývoja parlamentarizmu na Slovensku. Aj keď v súdobých zložitých historických podmienkach nemala dlhé trvanie, jej význam bol obrovský. Znamenala úplne nový obraz Slovákov vo svete, ako národa, ktorý prvýkrát uvedomele a organizovane povstal za uznanie svojbytnosti, právo na sebaurčenie a za zvrchovanosť. Z toho hľadiska bola vždy zdrojom poučenia a východiskom pre ďalšie dejinné vystúpenia slovenského národa na ceste k jeho nezávislosti a vlastnej štátnosti. Tak ako je historický odkaz 1. SNR podnetný aj pre dnešok, tak sú nadčasové aj slová Ľ Štúra v reči pred slovenskými dobrovoľníkmi z 19.9.1848: „Bojovníci, naša úloha je pekná, veľká, národ z biedy a ničoty vytrhnúť a priviesť k slobode a sláve. Nože sľúbte nám teraz pri vstupe, že chcete za tieto veci mužne bojovať a keď na to príde i za ne umierať.“
 

 

 

Deň v parlamente

<- ->