Letný seriál o Národnej rade SR - Diel štvrtý– bronzová busta Jozefa Miloslava Hurbana Vytlačiť stránku / Print page

17. 8. 2016 15:00

Vo vestibule NR SR dominuje bronzová busta J. M. Hurbana od akademického sochára Jána Kulicha. Od umiestnenia busty sa vestibul NR SR z úcty k tomuto velikánovi slovenských dejín nazýva Hurbanova sieňM. Hurban bol významný predstaviteľ štúrovskej generácie, predseda historicky prvej Slovenskej národnej rady z roku 1848, slovenský spisovateľ, novinár, politik, literárny kritik a historik, evanjelický kňaz a vedúca osobnosť Slovenského povstania 1848 – 1849. Bol šéfredaktor a vydavateľ najstaršieho literárneho periodika v strednej Európe – pod názvom Slovenské pohľady, ktoré vychádza dodnes. Ako jeden z autorov Žiadostí slovenského národa sa osvedčil nielen ako významný osnovateľ tohto prvého vrcholného politického programu, ale aj ako neúnavný rečník, agitátor a organizátor slovenského hnutia za národnú emancipáciu a demokratizáciu.

Spolu s Ľ. Štúrom a M. M. Hodžom sa v júli 1843 na jeho fare v Hlbokom rozhodli uzákoniť novú spisovnú normu slovenského jazyka, aby sa stala celonárodným literárnym jazykom Slovákov: „My sme slovenčinou chceli pozdvihnúť ten úbohý národ Slovenský.“ Ako jeden zo spoluautorov novej spisovnej slovenčiny ju organizačne presadzoval v almanachu Nitra i v Slovenských pohľadoch.

Významná bola aj jeho činnosť v oblasti rozvoja kultúrneho života slovenského národa - zakladal nedeľné školy, spolky miernosti, gazdovské spolky, organizoval ochotnícke divadelné predstavenia. Hlavným cieľom jeho snáh bolo budovanie národnej identity, vzdelanosti a povedomia Slovákov, a tým aj snaha o zlepšovanie ich životných podmienok. M. Hurban stál na čele slovenského národného, literárneho a verejného života takmer pol storočia. Po sklamaní z neúspechu revolúcie sa sústredil na oblasť cirkevnej a literárnej tvorby. V 60. rokoch sa opäť vrátil do aktívnej politiky ako účastník memorandového zhromaždenia a spoluzakladateľ Matice slovenskej. Po rakúsko-maďarskom vyrovnaní bol niekoľkokrát väznený za otvorenú obranu slovenských záujmov. M. Hurban patril k najaktívnejším a najvýznamnejším osobnostiam slovenského národného a literárneho života v 19. storočí. Zostane navždy zapísaný do histórie slovenského národa so všetkými svojimi aktivitami, schopnosťami, zručnosťami, obrovským nadaním a citlivosťou pre veci národné, organizátorským talentom aj odhodlaním obetovať sa pre národ. Jeho život a práca si zaslúžia veľkú úctu a obdiv. Je a ostane pre slovenský národ nevyčerpateľnou studnicou - zdrojom inšpirácie pre súčasnosť aj budúcnosť.

Máme peknú úlohu, my Slováci, národnosť našu zachrániť a mocnárstvu zlaté služby doniesť. Touto cestou dôjdeme k tomu, po čom sme tu túžili, ale nevedeli si to predstaviť.“

Zdroj citátu: J. M. Hurban, List manželke, 20.9.1848, Život zvoniaci činom, Martin 1987

 

Deň v parlamente

<- ->