PREZIDENT: Slovensko si v tejto migračnej kríze zle zaplo prvý gombík Vytlačiť stránku / Print page

7. 10. 2015 15:06

Bratislava 7. októbra (TASR) - Slovenská republika si v súčasnej migračnej kríze zle zapla prvý gombík a stala sa objektom uťahovania a zosmiešňovania zo strany európskych a svetových médií. Na pôde Národnej rady SR to dnes vyhlásil prezident SR Andrej Kiska s domnienkou, akoby sa z pozície našej krajiny vytratil človek a hodnota ľudskej bytosti.
Hlava štátu preto považuje za dôležité hovoriť o dôvodoch, prečo podľa jeho názoru slovenská pozícia prehrala súboj proti mechanizmu prerozdelenia 120.000 migrantov z Talianska a Grécka. "Nielen u nás na Slovensku, ale ani nikto v Európe nikdy nenazýval mechanizmus tzv. kvót riešením migračnej krízy. Napriek tomu vo väčšine Európy ani úradnícky výraz kvóty neprekryl jeho ľudský a humanitárny rozmer v tomto konkrétnom prípade," povedala hlava štátu, podľa ktorej si vo väčšine Európy obyvatelia aj politickí lídri stále myslia, že musíme pomôcť ľuďom, ktorí do Európy utekajú pred vojnou a násilím a ktorí tu už sú.
"Myslím si, že tento ľudský humanitárny rozmer, túto emóciu, sme podcenili. A keď Slovensko v júli oznámilo prijatie 100 ľudí z celkového počtu 40.000, stratili sme sympatie vo väčšine Európy a stratili sme porozumenie a pochopenie aj pre každý rozumný argument," upozornil Kiska pred poslancami. Zároveň varoval, že ak sa politika zúži len na pojem záujmy, od toho je už len kúsok k egoizmu a na tomto princípe jednotná Európa nemá budúcnosť.
Kiska tu zopakoval, že SR má kapacitu prijať niekoľko sto alebo aj tisíc ľudí utekajúcich pred vojnou. "Myslím si, že by to bolo aj prijateľné pre väčšinu našich občanov, ak by sme im takéto rozhodnutie pokojne a spoločne vysvetľovali. Nešlo by o žiadne ohrozenie Slovenska, ani by to nemalo nijaký vplyv na lepší alebo horší život ľudí na Slovensku," podotkol.
Za dôvod, prečo SR prehrala boj proti prerozdeleniu 120.000 utečencov, označil aj nepochopenie významu tzv. kvót. "A tým je solidarita medzi našimi európskymi štátmi navzájom vo chvíli asi najvážnejšej krízy pravidiel od vzniku EÚ," povedal. Tiež priznal, že sa už stalo viacero vecí, pri ktorých si musel položiť otázku, či sa nám nestáva pričasto, že sa pri vážnych európskych témach dostávame ako krajina do otvorených sporov s kľúčovými spojencami. "S uplatňovaním práva na vlastný názor nikto nebude polemizovať. Som ale presvedčený, že ambíciou Slovenska má byť oveľa viac," tvrdí prezident.
Podľa jeho slov radosť a potešenie vysloviť vlastný názor, nedať sa ničím obmedzovať a ostro kritizovať každého, kto si to podľa nás zaslúži, každý človek objaví pomerne mladý. "Istý čas mu to aj stačí a patrí to k veku. Nemať inú ambíciu, iba zažívať radosť a potešenie z toho, že názor zaznie verejne a nahlas. Aj mladý človek ale pomerne rýchlo objaví oveľa väčšiu radosť a potešenie, a to ak sa mu niečo podarí vo svojom okolí aj presadiť, zmeniť," konštatoval.
Prezident je presvedčený, že je dôležitý záujem SR na tom, aby sa nám podarilo čo najrýchlejšie zmazať nepriaznivý dojem, ktorý sme v doterajšom priebehu migračnej krízy zanechali vo väčšine Európy. "A aby sme sa čo najskôr dostali z osamotenej pozície, v ktorej sme sa teraz ocitli a v ktorej nás takto vníma Európa," povedal.
Za osobitne nešťastné by Kiska považoval, ak by sme o niekoľko mesiacov predsedali EÚ bez všeobecného presvedčenia našich partnerov, že slovenské srdce je na strane spoločnej Európy a náš charakter je k nej dôležitým príspevkom. "Dajte ľuďom na Slovensku dôvod, aby zahraničnopolitickým a európskym záujmom Slovenska aj záväzkom a prínosom, ktoré z toho vyplývajú, nielen rozumeli. Aby ich v parlamentných voľbách nielen potvrdili. Ale aby sa s nimi stotožnili a rozumom a srdcom im aj dôverovali," apeloval záverom na poslancov prezident.
Trištvrtehodinový prejav Andreja Kisku si v rokovacej sále NR SR vypočula väčšina poslancov aj ministrov vlády SR. Premiér Robert Fico sa ospravedlnil z dôvodu odletu na oficiálnu návštevu Kuby.
map von
© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Deň v parlamente

<- ->