Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
14. 2. 2018 14:08:20 - 14:08:37 26. schôdza NR SR - 9.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Galko, Ľubomír (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom  
Ďakujem pekne. Rešpektujem rozhodnutie, ktoré prijala vládna koalícia o tom, že sa nebude rokovať o tomto bode a chcel by som ctené plénum požiadať, aby sa mohol k tejto téme vystúpiť mimo bežného rokovania, teraz. Ďakujem.
14. 2. 2018 14:06:41 - 14:07:10 26. schôdza NR SR - 9.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Galko, Ľubomír (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom  
Pán predseda, vy ste navrhli nejaký bod. Je úplne irelevantné, kedy ste ho navrhli alebo kedy ste ho nenavrhli, lebo pokladáte tú situáciu... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Procedurálny návrh, pán poslanec.

Galko, Ľubomír, poslanec NR SR
Ja som chcel požiadať, aby ste neriešili môj zdravotný stav a minimálne verejnosť si zaslúži vysvetlenie... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Pán poslanec, procedurálny návrh. Vypnite mikrofón pánovi poslancovi. Pani poslankyňa Cigániková, procedurálny.
14. 2. 2018 14:04:11 - 14:04:19 26. schôdza NR SR - 9.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Galko, Ľubomír (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom  
Ďakujem pekne. Dávam procedurálny návrh, pán predseda, aby sa o tomto bode rokovalo tak ako bolo navrhnuté. A chcel by som vás požiadať, kolegov ctených z vládnej koalície, aby ste neriešili môj zdravotný stav. O mňa sa starajú lekári, starajú sa o mňa dobre a majú moju dôveru. Vy nie ste moji lekári. A pokiaľ ste potrebovali tú situáciu vyhodnotiť za tak dôležitú, že dnes ste tento bod navrhli, tak ja som pripravený sa obhajovať a som pripravený tak ako som to deklaroval včera aj dnes zodpovedať všetky otázky. Takže ja vás chcem požiadať, aby sme ten bod prerokovali tak ako bolo dohodnuté. Ďakujem pekne. (Potlesk.)
14. 2. 2018 11:02:33 - 11:03:23 26. schôdza NR SR - 9.deň - A. dopoludnia Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Galko, Ľubomír (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom  
(Vymazať rámček)
9. 2. 2018 15:46:17 - 15:48:07 27. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 856 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Galko, Ľubomír (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem pekne, pán minister za zodpovedanie niektorých otázok ale musím vás upozorniť, že ešte stále veľa otázok, ktoré som dal zostalo otvorených a nezodpovedali ste ich napríklad tá otázke ohľadne toho memoranda, ktoré ste podpísali v jeden deň potom ako ste vlastne dostali súhlas vlády, že vôbec sa môžete o niečom rozhodovať, tak isto nevieme prečo neprešiel ten materiál o obstaraní 8x8 cez kolégium ministra, ospravedlňujem sa za to skomolenie tej patrie ale skorej ma zaujímala tá vaša odpoveď, že či je, že už je vybratá, že bola vybratá ešte pred tou prezentáciou. tak isto ste neodpovedali na moje otázky týkajúce sa pána Martina Glváča. Ja naozaj chcem vedieť, že či klamal a či sa tie štyri roky flákal keď hovoril, že má perfektne rozpracované tie rokovania so Švédmi a ja chcem vedieť, že či on klamal a či, či proste to nebola pravda alebo teda či nehovoríte pravdu vy, lebo vy hovoríte, že to bolo v zlom stave. Tak jeden z vás dvoch nehovorí pravdu. Čo sa týka tých super sonicov, viete každý z nás ráta s tým, že tam bude to medziobdobie keď budú aj švédska alebo americká alebo aké stíhačky alebo budú tie ruské MIG-y ale už to bude úplne iná situácia. Ale vy to naďalej naťahujete a teraz tu rozprávate už o roku 2023 a to je presne tá obava, o ktorej som ja hovoril. Na záver vám chcem povedať ešte čo sa týka tej land roverov, tam sa to nesúťažilo to bolo cez agentúru Namza, to je agentúra na to, to znamená, že tá agentúra to vysúťažila a keďže hrám fér tak rátajte s tým to vám hovorím otvorene, že tie otázky, ktoré ste tu nezodpovedali vám položím v nedeľu ideme do relácie spolu do "O 5 minút 12" a presne na tieto isté otázky tak si to analyzujte, sa vás budem priamo v priamom prenose pýtať. Ďakujem pekne.
9. 2. 2018 15:22:01 - 15:23:59 27. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 856 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Galko, Ľubomír (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem pekne pán minister vnútra hľaďme do budúcnosti, nie dozadu. Nehovorme či som mal víziu alebo nemal, teraz víziu mám, ja vám darujem môj najnovší reformný materiál pre bezpečnejšie a spravodlivejšie Slovensko. Tam sú podrobne rozpracované moje myšlienky. Pán minister Gajdoš dostal, ocenil tie riešenia, ktoré sú tam a ktoré sa častokrát aj zhodujú s tým, čo navrhuje on. (Potlesk.) Po druhé, čo sa týka pána Fedora, pán Fedor nedostal zákaz na ministerstvo chodiť. Ja som vydal príkaz, aby každý s kým bude pán Fedor chcieť rozprávať úradník, aby z toho spísal úradný záznam, lebo dovtedy mi tam stále chodil a zaujímal ho plán obstarávania a čo ja viem čo všetko, ale odvtedy už nedošiel odkedy sa to malo dať vždy na papier, že čo vlastne chce. Čo sa týka tých firiem, viete treba si pozrieť napríklad Lodku Trenčín. Aké mala výsledky v roku 2010-2011. To boli jediné dva roky, kedy bola v čiernych číslach, inokedy predtým bola vždy v červených, čiže niekedy sa darilo viacej s tou firmou, niekomu s tou firmou. Pneumatiky, dávno vysvetlené. Ako keď kúpite Matadorky miesto Phirelli. Dal som televízií, ktorá to otvorila doklady následne a kačica zhasla. To je ako keď si kúpite pneumatiky lacnejšie a nie drahšie. Tie pneumatiky sú úplne v poriadku dodnes sa používajú. Posledná vec, čo sa týka tej kamery a toho radara. No pán Kaliňák ma veľmi pobavil, lebo to bolo tak, že on poslal pána Tomáša s tým videom do redakcie Pravda v nedeľu za tou pani bejby a pán Kaliňák jej telefonoval a vyhrážal sa jej, že ak nepôjde okamžite to zverejniť, tak že ju prepustia. Ona tam išla s natretou hlavou vážení. Z toho vznikol ten titulok natrela som si hlavu miláčik, ale pôjdem. Takže možno aj to je dobré, že takéto vaše praktiky sa odhalili pán minister ďakujem pekne.
9. 2. 2018 14:57:58 - 14:59:59 27. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 856 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Galko, Ľubomír (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem pekne kolegom. Budem len na niektorých reagovať, lebo nestihnem na všetkých. Na pána Blahu neviem reagovať, lebo ja nie som lekár a neviem mu pomôcť. Ale čo sa týka pána Baláža, tá smernica možno platila, ale my sme ju nevyužívali. Lebo vy hovoríte, že sme nič nekúpili. Tak potom si protirečíte. Ak sme ju využívali, tak sme museli niečo kúpiť. Ja si pamätám teda, že sme kúpili tie Land Rovery v ktorých sa pokračovalo potom, niekoľko desiatok. Dokonca myslím, že aj teraz sa nakupujú ešte na základe tej zmluvy. Tam sme to robili transparentne cez agentúru Namza a žiadne utajovanie tam nebolo. Ale okey, ak to bolo aj za nás, že tá smernica tam bola, tak ju treba zrušiť. Však o tom som hovoril Pani poslankyňa Janíková, ja som rád, že ste citovali uznesenie obvinenie z roku 2012, ale v roku 2015 bolo uznesenie o zastavení trestného stíhania v kauze odpočúvania novinárov, kde Kaliňákova polícia konštatovala, že všetci svedkovia vypovedali, že som nevydal ani jediný pokyn, ani jediný rozkaz na nasadenie ani jedného ITP. Moje meno bolo očistené. Vtedy táto kauza pre mňa skončila, môžete robiť čo chcete, lebo tak to bolo. Čo sa týka pána poslanca Glváča, ja chápem, že je nervózny. Však tu, ja som mu pomaly nič nevytkol, len úplne najzákladnejšie veci a vybehol rozzúrený jak sup. No tak, viete čo sa prevalilo. Prevalila sa kauza Bašternák. Teraz ten chlap chce využiť účinnú ľútosť a my vieme, že oni sú previazaní pupočnými šnúrami. Pán Glváč by po týchto dňoch si mal vypratať kanceláriu a odísť z pozície podpredsedu Národnej rady a mal by chodiť po kanáloch, keď s týmto človekom chodil po svadbách, na párty a ja neviem kde kade. Čiže nečudujme sa to, že on chce tu nejaké mimoriadne schôdze zvolávať. No a pán Tomáš to je taká veselá postavička. Viete, pán Tomáš, ja by som vám odporúčal, pozrite sa doma pod posteľ večer či tam nemáte nejaké vojenské komando. Viete, tí chlapi na tom spravodajstve odhalili, že Ficova prvá vláda vytunelovala Vojenské spravodajstvo. Preto sú dnes perzekvovaní, pán Tomáš. Preto sú dnes perzekvovaní. A takéto komando...
9. 2. 2018 14:14:00 - 14:31:57 27. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 856 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Galko, Ľubomír (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister vlády hrádze proti extrémizmu, panie poslankyne, páni poslanci. Dovoľte mi v mene klubu najsilnejšej opozičnej strany SaS, vysloviť niekoľko myšlienok k téme, pán Blaha, prosím vás, nevyrušujte ma, obzvlášť u vás som to neočakával, že by ste vyrušovali. Takže zopakujem, dovoľte v mene klubu najsilnejšej opozičnej strany SaS, vysloviť niekoľko myšlienok k téme, ktorú prerokúvame, a tou je nesporne dôležitá modernizácia ozbrojených síl Slovenskej republiky a jej súčasný stav.
Hneď na úvod poviem principiálnu vec, pán minister obrany Gajdoš, som presvedčený, že ešte nikdy v histórii po novembrovej, samostatnej Slovenskej republiky, nemal minister obrany také žičlivé prostredie, aké máte vy dnes. Mám na mysli mentálne nastavenie všetkých partnerov a osôb, ktoré majú väčší, či menší vplyv na bezpečnostnú politiku Slovenska, vyjadrujú sa k nej alebo o nej priamo aj rozhodujú. Porovnateľné prostredie bolo možno v časoch, keď sme sa stali členmi Severoatlantickej aliancie. Okrem ľudí z mimovládnej bezpečnostnej komunity, sú to predovšetkým poslanci koalície aj opozície, ktorí spoločne uznali, že ozbrojené sily Slovenskej republiky potrebujú ozdraviť, potrebujú novú techniku, v preklade potrebujú viac peňazí. Spoločne sme prijali deklaráciu o potrebe navýšenia finančných prostriedkov až na výšku 1,6 % HDP do roku 2020. Obzvlášť u opozície nebývalo v minulosti pravidlom, takýto konštruktívny postoj aký zastáva tá dnešná. Sú to však aj ďalší ľudia napr. súčasný minister financií, ktorý k rezortu obrany zaujal diametrálne iný pozitívnejší postoj, než mnohí jeho predchodcovia. A je to aj súčasný samotný premiér a obyvateľ Bašternákovho bytu v jednej osobe, Robert Fico, ktorý sa v minulosti preslávil tým, že sa vojakom len vysmieval, že nevedia pochodovať alebo sa s dešpektom, že on dá radšej peniaze na mlieko ako na zbrane. Aj on pod tlakom okolností o objektívneho stavu vecí, zmenil názor. A samozrejme sú mimoriadne žičlivé aj vonkajšie okolnosti, svetová hospodárska konjuktúra, na ktorej sa Slovensko vezie.
Musím vám, dámy a páni, povedať, že cítim za daný stav aj ja v sebe kus zodpovednosti. Ako tím líder SaS pre vonkajšiu a vnútornú bezpečnosť, som výrazne ovplyvnil postoj celého nášho klubu, v otázkach nutnosti modernizovať, a teda aj v tom, že potrebujeme do ozbrojených síl Slovenskej republiky liať oveľa viac peňazí. Peňazí je v spoločnosti totiž stále málo, na tom sa asi zhodneme. Trpí školstvo, trpí zdravotníctvo, ďalšie oblasti. Napriek tomu sa aj naši poslanci nadchli pre celopolitický konsenzus demokratických parlamentných politických strán, smerujúci k radikálnej obnove techniky ozbrojených síl Slovenskej republiky, ktorá je v súčasnosti v žalostnom stave. Preto som vždy mimoriadne znepokojený, keď prichádzajú ďalšie a ďalšie správy o tom, že je tu podozrenie, že sa na rezorte obrany hospodári neefektívne, netransparentne a neférovo. Chápem, že plánovanie procesov je v súvislosti s navyšovaním financií, problematické lebo stále máme k dispozícii len 1,2% HDP a v 2020 máme mať 1,6 % a budú tým pádom veľmi veľké skoky. Avšak práve o to viac sú dôležité transparentné a nespochybniteľné procesy.
Čo vám teda vyčítame, pán minister? Po prvé, chýba zmysluplná diskusia , nielen koalícia versus opozícia, ale vy nekomunikuje dokonca ani v rámci koalície. Slovenská národná strana, ktorú zastupujete, sa správa na rezorte feudalisticky, a to aj v rámci tohto rezortu. Typickým príkladom je to ako je doslova odstrihávaný od informácií štátny tajomník za stranu MOST - HÍD, ktorý si svoje traumy z tejto situácie, potom ventiluje na sociálnych sieťach.
Po druhé, tajíte informácie, resp. tieto informácie z vás idú, takpovediac ako z chlpatej deky. Všetko musia doslova vyňúrať novinári aj o tej zmienenej nemeckej ponuke pri vozidlách 8 x 8 a 4 x 4 aj o tzv. výskume pri tom istom projekte aj o pozastavení nákupu stíhačiek. Toto nie je transparentnosť, toto je hustá hmla, prechádzajúca do tmy.
Po tretie, neprofesionálnosť. Dnes už vieme, novinári to vypátrali a vy ste to na niekoľkýkrát konečne priznali, o nemeckej ponuke vozidiel Boxer. Reakcia vášho ministerského úradníka, vraj sa jednalo o pokus o podvod. On de facto obvinil Nemcov, ale aj Holanďanov a Litvu z podvodov. Vlastne 13 krajín agentúry OKAR, obvinil z podvodov. To je neslýchané. Pol roka ste boli o tejto nemeckej ponuke ticho, a potom ste nám tvrdili, že Nemci nechceli zapojiť slovenský obranný priemysel. A na výbore sme vám to aj uverili a keď bola táto lož vášho generálneho tajomníka pána Hoľka, vyvrátená lebo sa zverejnila ponuka Nemcov, kde participácia technológií bola explicitne uvedená, zase došla verzia, že Nemci chceli podvádzať a obísť súťaž. Teraz, keď sa mnohé z tých 13 krajín ohradilo a vlastne bol spôsobený diplomatický škandál, môžeme všetci akurát tak hasiť a môžeme naprávať pokazené vzťahy. Na tomto mieste chcem upozorniť, aby som nebol obvinený ako kolega Krajniak, že ja teda vôbec nelobujem za žiadnu ani nemeckú firmu ani nemecké vozidlo a nespochybňujem to vozidlo, ktoré bolo vybraté. Fínske vozidlo, ktoré pokladám za kvalitné, spochybňujem ten proces.
Vôbec spustenie projektu obstarania bojových obrnených vozidiel 8 x 8 bola presne ukážka toho ako Slovenská národná strana robí obstarávanie, utajene, netransparentne a chaoticky. Ako to, že minister podpísal memorandu o porozumení s fínskou stranou už v deň po rokovaní vlády, kde si ešte len nechal schváliť, že ide iba uvažovať o forme ako bude obstarávať. Určite to nie je protizákonné, ale je to morálne? Ako to, že výskum a vývoj, ktorý inde trvá roky, u nás trvá len pár mesiacov. No preto, že žiaden nie je. Toto je jeden veľký výmysel, aby bol legálne obídený zákon o obstarávaní. Ako to, že materiál o obstarávaní 8 x 8 ani len nešiel cez kolégium ministra, nešiel. No preto, aby ste obišli možných kritikov na čele so štátnym tajomníkom, ktorý sa na tieto vaše nákupy už nechcel v tichosti pozerať. Váš generálny tajomník pán Hoľko, ho obviňoval a zámerne klamal, že ten dokument videl. Združenie bezpečnostného a obranného priemyslu sa už na to tiež nemohlo pozerať ako rezort obrany zavádzal o tej komunikácii so slovenskými firmami a verejne to toto združenie povedalo, že boli selektívne vybrané len tie určité firmy na spoluprácu. A dnes sa ani nevie, kto by mal na slovenskej strane na tom robiť, lebo médiá vám čiastočne narušili tú predstavu o tom dodávateľskom reťazci. Dokonca evidujeme nedávne vyjadrenie premiéra Roberta Fica, ktorý pripustil, verejne pripustil, že to už nebudú tie fínske vozidlá a že nakoniec bude súťaž.
Žiaľ predpokladám, že taktické vozidlá 4 x 4, budú opäť rovnako chaoticky obstarávané. Áno, je dobré, že ste urobili prezentáciu vozidiel 4 x 4 na Záhorí, v decembri 2017, ale očakával by som, že ministerstvo odprezentuje aj plán ďalšieho postupu, aby ste zasa za pol roka nedošli s výsledkom, že vybrali sme teda nakoniec toto a hotovo, lebo v tom prípade by tá prezentácia bola len kamufláž. A mimochodom, vojenské v úvodzovkách, vrabce čvirikajú, že to kamufláž bola. Už vtedy, vraj boli a aj dnes sú vybraté Patrioty, československá verzia. Predtým to bola českopoľská verzia Husára. Je to pravda, že je to tak?
Po štvrté, neplnenie sľubov. Napr. dodnes ste nám neodprezentovali analýzu ponúk na základe, ktorej ste sa rozhodovali pri projekte bojových obrnených vozidiel 8 x 8, a pritom nám to bolo sľúbené vaším úradníkom na výbore pre obranu a bezpečnosť, že nám to bude odprezentované, priamo na ministerstve, členom výboru aj s ďalšími vecami. Nebolo. V súvislosti s projektom vozidiel 8 x 8 a 4 x 4, by som poprosil zodpovedať pána ministra otázku, čo nahradia vozidlá 8 x 8 a 4 x 4? Čo s vozidlami BVP Dana v 1. mechanizovanej brigáde Topoľčany, prápory Martin, Levice, Nitra, s komunikačným informačným systémom? Vieme, že sú tam rádiostanice, aké sú tam rádiostanice. Potom je 2. mechanizovaná brigáda Prešov, kde máme vozidlá BVP 1, tam je úplne iná technika, ktorú už nikto v Európskej únii nepoužíva. MOKYS, ktorý nás vyšiel na miliardu, používa ďalšiu techniku. Čiže preto je oprávnená otázka, že ako to vlastne bude do budúcnosti?
Dotknem sa teraz nákupov dopravných lietadiel Spartan. Okej, vystavili ste faktúru za omeškanie, za prvé lietadlo. Stále je tam však vata odhadom vyše 10 mil. eur, lebo váš predchodca Martin Glváč, ich zakúpil nehorázne draho, čo neprekvapuje lebo on
===== Do budúcnosti. Dotknem sa teraz nákupov dopravných lietadiel Spartan. Okay, vystavili ste faktúru za omeškanie za prvé lietadlo. Stále je tam však odhadom vyše 10 mil. eur, lebo váš predchodca Martin Glváč ich zakúpil nehorázne draho, čo neprekvapuje, lebo on zásadne nakupoval vždy všetko šialene predražene. Viď lietadlá L-410, ktoré kúpil kdesi u sprostredkovateľa sídliaceho v zubnej ambulancii za cenu o niekoľko desiatok percent vyššiu, než aká bola cena obvyklá. Nerozmýšľali ste dosiahnuť väčšiu zľavu za to omeškanie. Nehovoriac o tom, že sme sa dozvedeli o nejakej zľavy, ale my ju ani nevieme posúdiť, či bola dostatočná, lebo zmluva je utajená, vraj partner si to po vás žiada. To sa mi nechce veriť. A potom vaše vyjadrenia o výhodách a o ušetrení peňazí sú prakticky neoveriteľné.
Vrtuľníky Black Hawky, fajn, prvé tu máme. No však pýtam sa, ako to vyzerá s tým medzinárodným simulátorovým centrom, ktoré ste mali robil na Black Hawky. Plánujete sa zapojiť aspoň do nového výcvikového centra v Košiciach? Alebo budeme posielať vojakov na výcvik do Spojených štátov amerických?
Druhá otázka je, kedy dovybavíte tie holé Black Hawky. Otázok je veľa, odpovedí málo alebo žiadna. Radary, tretí rok beží alebo bežal teda medzinárodný tender, lebo sme sa opäť z médií dozvedeli o jeho zrušení. Za vašej vlády sa tento tender nepohol ani o milimeter. A nie je to náhodou naozaj o tom, že si chce niekto opäť raz ponechať ruskú techniku, ako je to s nadzvukovými Migov. Aj tam robíte všetko preto, aby ste ponechali ruskú techniku čo najdlhšie, ale k tým sa dostanem neskôr. Späť k radarom. Sám generálny štáb a v roku 2010 ste boli, pán minister Gajdoš, zástupcom náčelníka generálneho štábu, tak tento generálny štát samotný v tom čase tvrdil, že výmena radarov je potrebná v priebehu niekoľkých rokov. Dnes sú buď na konci, alebo po konci životnosti. Môj nasledovník a váš predchodca Martin Glváč spustil súťaž a preto sa pýtam, čo sa vlastne dnes zmenilo. Kto vlastne dne rozhodol o tom, že tie radary už netreba. A ten spôsob zrušenia súťaže po dvoch rokoch, veď ak nespĺňali tie firmy technické požiadavky to nemohlo trvať dva roky. Čiže tento problém tam byť nemôže. Nemôžete povedať, len hádať nejakú tlačovú správu a nepovedať b. A moja druhá otázka je preto vysoká konkrétna, chcete kúpiť nejaké radary, napríklad nejaké staršie od niekoho napriamu. Sú už vybraté? Alebo chcete nejako predĺžiť životnosť radov a tým aj závislosť Slovenska na ruskej technike. Ako, keď firma, ktorá to robí je na sankčnom zozname.
Vrátim sa k tým nadzvukovým lietadlám, stíhačkám. Dodnes sme nedostali relevantne vysvetlené prečo došlo k zdržaniu rokovanie so Švédmi, keď váš predchodca Martin Glváč tvrdil a stále tvrdí, že to bolo super pripravené. Vy, pán minister Gajdoš, vy tvrdíme presný opak. Tak kto zavádza? Veď ak ten smerák Martin Glváč tu štyri roky klamal a zavádzal celé Slovensko a v skutočnosti sa na rezorte iba flákal, čo by som sa teda ja nečudoval, tak to povedzte naplno. Veď ho nekryte.
Ďalšia otázka. Údajne, zhruba pol roka od januára 2017 do júla 2017 so Švédmi nikto z ministerstva obrany nerokoval. A ja sa chcem spýtať pán minister, že či je to pravda. Či ste sa za celého polroka s nimi vôbec nestretli. Ak je to pravda, ako toto máme vlastne chápať. To naozaj niekomu vyhovuje súčasný stav a to, že bude treba predĺžiť ruskú techniku. Najprv sme dostali informácie, že rezort obrany posudzuje aj ponuku od Francúzov, to boli tie Eurofightery, dne sa zase hovorí už o Američanoch. Viete, to že bude vláda požiadaná o posunutie termínu o pol roka nikto nevedel. Deň pred rokovaním vlády to zistila až verejnoprávna RTVS. A v tejto súvislosti znášam otázku, údajne je rozhodnutie pripravené na ministerstve obrany také, že sa takpovediac pôjde do nejakého riešenia, kde F-16 alebo Gripeny, ale bude tam posun do roku 2023, čo bude na sklonku nasledujúcej vlády. A obstaranie nových lietadiel bude od tohto roku rozparcelované na x ďalších rokov. To by znamenalo, že ruského Migy budú zabetónované na najbližších desať rokov. Údajne sa už rokuje s Poliakmi o servise a generálkach týchto Migov. A tí vraj nie sú tomu moc naklonení. Je toto pravda, pán minister Gajdoš. Ak áno, tak koho záujmy vlastne zastupujete.
Piata vec, ktorú vám vyčítame je bezdôvodné utajovanie. Vy sa mnohokrát zakrývate smernicami o utajení, ktoré ste, ale vy sami na ministerstve osobne vydali. Veď toto je groteska. Ak taká smernica o utajení vydaná ministrom existuje, tak nech ju minister zruší. Aj keby to bola jeho smernica alebo smernica jeho predchodcu. A ak ju vydala vláda, takúto smernicu, tak nech ju vláda zruší. Tiež registrujem, že argumenty o utajení z dôvodu, že si to želá obchodný partner sa používajú napríklad aj pri zmienených radaroch, ale to vôbec nie je pravda. Tie firmy to vôbec nežiadajú. Ministerstvo obrany sa týmto len zakrýva.
Na záver by som rád zdôraznil, že netreba zabudnúť ani na to, že by sme sa nemali baviť len o modernizácii techniky ale napríklad aj o personále. Zákon o štátnej službe profesionálnych vojakov, zvyšovanie platov vojakov hovoríte o tom už dlho a nič sa stále nedeje. Mali by sme sa baviť aj o infraštruktúre, pretože tie peniaze čo sú dnes vyčlenené na infraštruktúru pokrývajú možno tak 10 % potrieb. A to nás bude všetkých v budúcnosti dobiehať.
Tak isto vieme, že bezpečnostná stratégia, obranná stratégia, vojenská stratégia, dlhodobý plán rozvoja boli schválené ako balík na vláde. Je pravda, že kvôli výhradám Slovenskej národnej strany k bezpečnostnej stratégii, teda k jednému dokumenty, premiér predloženie všetkých štyroch dokumentov do Národnej rady Slovenskej republiky zadržiava. To je moja otázka.
No a takto vyzerá moja posledná otázka. Pán minister, hovoríte o sebe, že ste vojakom Ozbrojených síl Slovenskej republiky, čo slúži vlasti. Moja posledná otázka znie, a dúfam, že ako na ostatné dostanem aj tu jasnú odpoveď. Komu vy vlastne v tomto čase na rezorte slúžite. Lebo slúžil slovenským, nikdy by sa táto schôdza neuskutočnila. Ďakujem pekne za pozornosť. (Potlesk.)
9. 2. 2018 14:14:00 - 14:31:57 27. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 856 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Galko, Ľubomír (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister vlády hrádze proti extrémizmu, panie poslankyne, páni poslanci. Dovoľte mi v mene klubu najsilnejšej opozičnej strany SaS, vysloviť niekoľko myšlienok k téme, pán Blaha, prosím vás, nevyrušujte ma, obzvlášť u vás som to neočakával, že by ste vyrušovali. Takže zopakujem, dovoľte v mene klubu najsilnejšej opozičnej strany SaS, vysloviť niekoľko myšlienok k téme, ktorú prerokúvame, a tou je nesporne dôležitá modernizácia ozbrojených síl Slovenskej republiky a jej súčasný stav.
Hneď na úvod poviem principiálnu vec, pán minister obrany Gajdoš, som presvedčený, že ešte nikdy v histórii po novembrovej, samostatnej Slovenskej republiky, nemal minister obrany také žičlivé prostredie, aké máte vy dnes. Mám na mysli mentálne nastavenie všetkých partnerov a osôb, ktoré majú väčší, či menší vplyv na bezpečnostnú politiku Slovenska, vyjadrujú sa k nej alebo o nej priamo aj rozhodujú. Porovnateľné prostredie bolo možno v časoch, keď sme sa stali členmi Severoatlantickej aliancie. Okrem ľudí z mimovládnej bezpečnostnej komunity, sú to predovšetkým poslanci koalície aj opozície, ktorí spoločne uznali, že ozbrojené sily Slovenskej republiky potrebujú ozdraviť, potrebujú novú techniku, v preklade potrebujú viac peňazí. Spoločne sme prijali deklaráciu o potrebe navýšenia finančných prostriedkov až na výšku 1,6 % HDP do roku 2020. Obzvlášť u opozície nebývalo v minulosti pravidlom, takýto konštruktívny postoj aký zastáva tá dnešná. Sú to však aj ďalší ľudia napr. súčasný minister financií, ktorý k rezortu obrany zaujal diametrálne iný pozitívnejší postoj, než mnohí jeho predchodcovia. A je to aj súčasný samotný premiér a obyvateľ Bašternákovho bytu v jednej osobe, Robert Fico, ktorý sa v minulosti preslávil tým, že sa vojakom len vysmieval, že nevedia pochodovať alebo sa s dešpektom, že on dá radšej peniaze na mlieko ako na zbrane. Aj on pod tlakom okolností o objektívneho stavu vecí, zmenil názor. A samozrejme sú mimoriadne žičlivé aj vonkajšie okolnosti, svetová hospodárska konjuktúra, na ktorej sa Slovensko vezie.
Musím vám, dámy a páni, povedať, že cítim za daný stav aj ja v sebe kus zodpovednosti. Ako tím líder SaS pre vonkajšiu a vnútornú bezpečnosť, som výrazne ovplyvnil postoj celého nášho klubu, v otázkach nutnosti modernizovať, a teda aj v tom, že potrebujeme do ozbrojených síl Slovenskej republiky liať oveľa viac peňazí. Peňazí je v spoločnosti totiž stále málo, na tom sa asi zhodneme. Trpí školstvo, trpí zdravotníctvo, ďalšie oblasti. Napriek tomu sa aj naši poslanci nadchli pre celopolitický konsenzus demokratických parlamentných politických strán, smerujúci k radikálnej obnove techniky ozbrojených síl Slovenskej republiky, ktorá je v súčasnosti v žalostnom stave. Preto som vždy mimoriadne znepokojený, keď prichádzajú ďalšie a ďalšie správy o tom, že je tu podozrenie, že sa na rezorte obrany hospodári neefektívne, netransparentne a neférovo. Chápem, že plánovanie procesov je v súvislosti s navyšovaním financií, problematické lebo stále máme k dispozícii len 1,2% HDP a v 2020 máme mať 1,6 % a budú tým pádom veľmi veľké skoky. Avšak práve o to viac sú dôležité transparentné a nespochybniteľné procesy.
Čo vám teda vyčítame, pán minister? Po prvé, chýba zmysluplná diskusia , nielen koalícia versus opozícia, ale vy nekomunikuje dokonca ani v rámci koalície. Slovenská národná strana, ktorú zastupujete, sa správa na rezorte feudalisticky, a to aj v rámci tohto rezortu. Typickým príkladom je to ako je doslova odstrihávaný od informácií štátny tajomník za stranu MOST - HÍD, ktorý si svoje traumy z tejto situácie, potom ventiluje na sociálnych sieťach.
Po druhé, tajíte informácie, resp. tieto informácie z vás idú, takpovediac ako z chlpatej deky. Všetko musia doslova vyňúrať novinári aj o tej zmienenej nemeckej ponuke pri vozidlách 8 x 8 a 4 x 4 aj o tzv. výskume pri tom istom projekte aj o pozastavení nákupu stíhačiek. Toto nie je transparentnosť, toto je hustá hmla, prechádzajúca do tmy.
Po tretie, neprofesionálnosť. Dnes už vieme, novinári to vypátrali a vy ste to na niekoľkýkrát konečne priznali, o nemeckej ponuke vozidiel Boxer. Reakcia vášho ministerského úradníka, vraj sa jednalo o pokus o podvod. On de facto obvinil Nemcov, ale aj Holanďanov a Litvu z podvodov. Vlastne 13 krajín agentúry OKAR, obvinil z podvodov. To je neslýchané. Pol roka ste boli o tejto nemeckej ponuke ticho, a potom ste nám tvrdili, že Nemci nechceli zapojiť slovenský obranný priemysel. A na výbore sme vám to aj uverili a keď bola táto lož vášho generálneho tajomníka pána Hoľka, vyvrátená lebo sa zverejnila ponuka Nemcov, kde participácia technológií bola explicitne uvedená, zase došla verzia, že Nemci chceli podvádzať a obísť súťaž. Teraz, keď sa mnohé z tých 13 krajín ohradilo a vlastne bol spôsobený diplomatický škandál, môžeme všetci akurát tak hasiť a môžeme naprávať pokazené vzťahy. Na tomto mieste chcem upozorniť, aby som nebol obvinený ako kolega Krajniak, že ja teda vôbec nelobujem za žiadnu ani nemeckú firmu ani nemecké vozidlo a nespochybňujem to vozidlo, ktoré bolo vybraté. Fínske vozidlo, ktoré pokladám za kvalitné, spochybňujem ten proces.
Vôbec spustenie projektu obstarania bojových obrnených vozidiel 8 x 8 bola presne ukážka toho ako Slovenská národná strana robí obstarávanie, utajene, netransparentne a chaoticky. Ako to, že minister podpísal memorandu o porozumení s fínskou stranou už v deň po rokovaní vlády, kde si ešte len nechal schváliť, že ide iba uvažovať o forme ako bude obstarávať. Určite to nie je protizákonné, ale je to morálne? Ako to, že výskum a vývoj, ktorý inde trvá roky, u nás trvá len pár mesiacov. No preto, že žiaden nie je. Toto je jeden veľký výmysel, aby bol legálne obídený zákon o obstarávaní. Ako to, že materiál o obstarávaní 8 x 8 ani len nešiel cez kolégium ministra, nešiel. No preto, aby ste obišli možných kritikov na čele so štátnym tajomníkom, ktorý sa na tieto vaše nákupy už nechcel v tichosti pozerať. Váš generálny tajomník pán Hoľko, ho obviňoval a zámerne klamal, že ten dokument videl. Združenie bezpečnostného a obranného priemyslu sa už na to tiež nemohlo pozerať ako rezort obrany zavádzal o tej komunikácii so slovenskými firmami a verejne to toto združenie povedalo, že boli selektívne vybrané len tie určité firmy na spoluprácu. A dnes sa ani nevie, kto by mal na slovenskej strane na tom robiť, lebo médiá vám čiastočne narušili tú predstavu o tom dodávateľskom reťazci. Dokonca evidujeme nedávne vyjadrenie premiéra Roberta Fica, ktorý pripustil, verejne pripustil, že to už nebudú tie fínske vozidlá a že nakoniec bude súťaž.
Žiaľ predpokladám, že taktické vozidlá 4 x 4, budú opäť rovnako chaoticky obstarávané. Áno, je dobré, že ste urobili prezentáciu vozidiel 4 x 4 na Záhorí, v decembri 2017, ale očakával by som, že ministerstvo odprezentuje aj plán ďalšieho postupu, aby ste zasa za pol roka nedošli s výsledkom, že vybrali sme teda nakoniec toto a hotovo, lebo v tom prípade by tá prezentácia bola len kamufláž. A mimochodom, vojenské v úvodzovkách, vrabce čvirikajú, že to kamufláž bola. Už vtedy, vraj boli a aj dnes sú vybraté Patrioty, československá verzia. Predtým to bola českopoľská verzia Husára. Je to pravda, že je to tak?
Po štvrté, neplnenie sľubov. Napr. dodnes ste nám neodprezentovali analýzu ponúk na základe, ktorej ste sa rozhodovali pri projekte bojových obrnených vozidiel 8 x 8, a pritom nám to bolo sľúbené vaším úradníkom na výbore pre obranu a bezpečnosť, že nám to bude odprezentované, priamo na ministerstve, členom výboru aj s ďalšími vecami. Nebolo. V súvislosti s projektom vozidiel 8 x 8 a 4 x 4, by som poprosil zodpovedať pána ministra otázku, čo nahradia vozidlá 8 x 8 a 4 x 4? Čo s vozidlami BVP Dana v 1. mechanizovanej brigáde Topoľčany, prápory Martin, Levice, Nitra, s komunikačným informačným systémom? Vieme, že sú tam rádiostanice, aké sú tam rádiostanice. Potom je 2. mechanizovaná brigáda Prešov, kde máme vozidlá BVP 1, tam je úplne iná technika, ktorú už nikto v Európskej únii nepoužíva. MOKYS, ktorý nás vyšiel na miliardu, používa ďalšiu techniku. Čiže preto je oprávnená otázka, že ako to vlastne bude do budúcnosti?
Dotknem sa teraz nákupov dopravných lietadiel Spartan. Okej, vystavili ste faktúru za omeškanie, za prvé lietadlo. Stále je tam však vata odhadom vyše 10 mil. eur, lebo váš predchodca Martin Glváč, ich zakúpil nehorázne draho, čo neprekvapuje lebo on
===== Do budúcnosti. Dotknem sa teraz nákupov dopravných lietadiel Spartan. Okay, vystavili ste faktúru za omeškanie za prvé lietadlo. Stále je tam však odhadom vyše 10 mil. eur, lebo váš predchodca Martin Glváč ich zakúpil nehorázne draho, čo neprekvapuje, lebo on zásadne nakupoval vždy všetko šialene predražene. Viď lietadlá L-410, ktoré kúpil kdesi u sprostredkovateľa sídliaceho v zubnej ambulancii za cenu o niekoľko desiatok percent vyššiu, než aká bola cena obvyklá. Nerozmýšľali ste dosiahnuť väčšiu zľavu za to omeškanie. Nehovoriac o tom, že sme sa dozvedeli o nejakej zľavy, ale my ju ani nevieme posúdiť, či bola dostatočná, lebo zmluva je utajená, vraj partner si to po vás žiada. To sa mi nechce veriť. A potom vaše vyjadrenia o výhodách a o ušetrení peňazí sú prakticky neoveriteľné.
Vrtuľníky Black Hawky, fajn, prvé tu máme. No však pýtam sa, ako to vyzerá s tým medzinárodným simulátorovým centrom, ktoré ste mali robil na Black Hawky. Plánujete sa zapojiť aspoň do nového výcvikového centra v Košiciach? Alebo budeme posielať vojakov na výcvik do Spojených štátov amerických?
Druhá otázka je, kedy dovybavíte tie holé Black Hawky. Otázok je veľa, odpovedí málo alebo žiadna. Radary, tretí rok beží alebo bežal teda medzinárodný tender, lebo sme sa opäť z médií dozvedeli o jeho zrušení. Za vašej vlády sa tento tender nepohol ani o milimeter. A nie je to náhodou naozaj o tom, že si chce niekto opäť raz ponechať ruskú techniku, ako je to s nadzvukovými Migov. Aj tam robíte všetko preto, aby ste ponechali ruskú techniku čo najdlhšie, ale k tým sa dostanem neskôr. Späť k radarom. Sám generálny štáb a v roku 2010 ste boli, pán minister Gajdoš, zástupcom náčelníka generálneho štábu, tak tento generálny štát samotný v tom čase tvrdil, že výmena radarov je potrebná v priebehu niekoľkých rokov. Dnes sú buď na konci, alebo po konci životnosti. Môj nasledovník a váš predchodca Martin Glváč spustil súťaž a preto sa pýtam, čo sa vlastne dnes zmenilo. Kto vlastne dne rozhodol o tom, že tie radary už netreba. A ten spôsob zrušenia súťaže po dvoch rokoch, veď ak nespĺňali tie firmy technické požiadavky to nemohlo trvať dva roky. Čiže tento problém tam byť nemôže. Nemôžete povedať, len hádať nejakú tlačovú správu a nepovedať b. A moja druhá otázka je preto vysoká konkrétna, chcete kúpiť nejaké radary, napríklad nejaké staršie od niekoho napriamu. Sú už vybraté? Alebo chcete nejako predĺžiť životnosť radov a tým aj závislosť Slovenska na ruskej technike. Ako, keď firma, ktorá to robí je na sankčnom zozname.
Vrátim sa k tým nadzvukovým lietadlám, stíhačkám. Dodnes sme nedostali relevantne vysvetlené prečo došlo k zdržaniu rokovanie so Švédmi, keď váš predchodca Martin Glváč tvrdil a stále tvrdí, že to bolo super pripravené. Vy, pán minister Gajdoš, vy tvrdíme presný opak. Tak kto zavádza? Veď ak ten smerák Martin Glváč tu štyri roky klamal a zavádzal celé Slovensko a v skutočnosti sa na rezorte iba flákal, čo by som sa teda ja nečudoval, tak to povedzte naplno. Veď ho nekryte.
Ďalšia otázka. Údajne, zhruba pol roka od januára 2017 do júla 2017 so Švédmi nikto z ministerstva obrany nerokoval. A ja sa chcem spýtať pán minister, že či je to pravda. Či ste sa za celého polroka s nimi vôbec nestretli. Ak je to pravda, ako toto máme vlastne chápať. To naozaj niekomu vyhovuje súčasný stav a to, že bude treba predĺžiť ruskú techniku. Najprv sme dostali informácie, že rezort obrany posudzuje aj ponuku od Francúzov, to boli tie Eurofightery, dne sa zase hovorí už o Američanoch. Viete, to že bude vláda požiadaná o posunutie termínu o pol roka nikto nevedel. Deň pred rokovaním vlády to zistila až verejnoprávna RTVS. A v tejto súvislosti znášam otázku, údajne je rozhodnutie pripravené na ministerstve obrany také, že sa takpovediac pôjde do nejakého riešenia, kde F-16 alebo Gripeny, ale bude tam posun do roku 2023, čo bude na sklonku nasledujúcej vlády. A obstaranie nových lietadiel bude od tohto roku rozparcelované na x ďalších rokov. To by znamenalo, že ruského Migy budú zabetónované na najbližších desať rokov. Údajne sa už rokuje s Poliakmi o servise a generálkach týchto Migov. A tí vraj nie sú tomu moc naklonení. Je toto pravda, pán minister Gajdoš. Ak áno, tak koho záujmy vlastne zastupujete.
Piata vec, ktorú vám vyčítame je bezdôvodné utajovanie. Vy sa mnohokrát zakrývate smernicami o utajení, ktoré ste, ale vy sami na ministerstve osobne vydali. Veď toto je groteska. Ak taká smernica o utajení vydaná ministrom existuje, tak nech ju minister zruší. Aj keby to bola jeho smernica alebo smernica jeho predchodcu. A ak ju vydala vláda, takúto smernicu, tak nech ju vláda zruší. Tiež registrujem, že argumenty o utajení z dôvodu, že si to želá obchodný partner sa používajú napríklad aj pri zmienených radaroch, ale to vôbec nie je pravda. Tie firmy to vôbec nežiadajú. Ministerstvo obrany sa týmto len zakrýva.
Na záver by som rád zdôraznil, že netreba zabudnúť ani na to, že by sme sa nemali baviť len o modernizácii techniky ale napríklad aj o personále. Zákon o štátnej službe profesionálnych vojakov, zvyšovanie platov vojakov hovoríte o tom už dlho a nič sa stále nedeje. Mali by sme sa baviť aj o infraštruktúre, pretože tie peniaze čo sú dnes vyčlenené na infraštruktúru pokrývajú možno tak 10 % potrieb. A to nás bude všetkých v budúcnosti dobiehať.
Tak isto vieme, že bezpečnostná stratégia, obranná stratégia, vojenská stratégia, dlhodobý plán rozvoja boli schválené ako balík na vláde. Je pravda, že kvôli výhradám Slovenskej národnej strany k bezpečnostnej stratégii, teda k jednému dokumenty, premiér predloženie všetkých štyroch dokumentov do Národnej rady Slovenskej republiky zadržiava. To je moja otázka.
No a takto vyzerá moja posledná otázka. Pán minister, hovoríte o sebe, že ste vojakom Ozbrojených síl Slovenskej republiky, čo slúži vlasti. Moja posledná otázka znie, a dúfam, že ako na ostatné dostanem aj tu jasnú odpoveď. Komu vy vlastne v tomto čase na rezorte slúžite. Lebo slúžil slovenským, nikdy by sa táto schôdza neuskutočnila. Ďakujem pekne za pozornosť. (Potlesk.)
9. 2. 2018 14:14:00 - 14:31:57 27. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 856 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Galko, Ľubomír (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister vlády hrádze proti extrémizmu, panie poslankyne, páni poslanci. Dovoľte mi v mene klubu najsilnejšej opozičnej strany SaS, vysloviť niekoľko myšlienok k téme, pán Blaha, prosím vás, nevyrušujte ma, obzvlášť u vás som to neočakával, že by ste vyrušovali. Takže zopakujem, dovoľte v mene klubu najsilnejšej opozičnej strany SaS, vysloviť niekoľko myšlienok k téme, ktorú prerokúvame, a tou je nesporne dôležitá modernizácia ozbrojených síl Slovenskej republiky a jej súčasný stav.
Hneď na úvod poviem principiálnu vec, pán minister obrany Gajdoš, som presvedčený, že ešte nikdy v histórii po novembrovej, samostatnej Slovenskej republiky, nemal minister obrany také žičlivé prostredie, aké máte vy dnes. Mám na mysli mentálne nastavenie všetkých partnerov a osôb, ktoré majú väčší, či menší vplyv na bezpečnostnú politiku Slovenska, vyjadrujú sa k nej alebo o nej priamo aj rozhodujú. Porovnateľné prostredie bolo možno v časoch, keď sme sa stali členmi Severoatlantickej aliancie. Okrem ľudí z mimovládnej bezpečnostnej komunity, sú to predovšetkým poslanci koalície aj opozície, ktorí spoločne uznali, že ozbrojené sily Slovenskej republiky potrebujú ozdraviť, potrebujú novú techniku, v preklade potrebujú viac peňazí. Spoločne sme prijali deklaráciu o potrebe navýšenia finančných prostriedkov až na výšku 1,6 % HDP do roku 2020. Obzvlášť u opozície nebývalo v minulosti pravidlom, takýto konštruktívny postoj aký zastáva tá dnešná. Sú to však aj ďalší ľudia napr. súčasný minister financií, ktorý k rezortu obrany zaujal diametrálne iný pozitívnejší postoj, než mnohí jeho predchodcovia. A je to aj súčasný samotný premiér a obyvateľ Bašternákovho bytu v jednej osobe, Robert Fico, ktorý sa v minulosti preslávil tým, že sa vojakom len vysmieval, že nevedia pochodovať alebo sa s dešpektom, že on dá radšej peniaze na mlieko ako na zbrane. Aj on pod tlakom okolností o objektívneho stavu vecí, zmenil názor. A samozrejme sú mimoriadne žičlivé aj vonkajšie okolnosti, svetová hospodárska konjuktúra, na ktorej sa Slovensko vezie.
Musím vám, dámy a páni, povedať, že cítim za daný stav aj ja v sebe kus zodpovednosti. Ako tím líder SaS pre vonkajšiu a vnútornú bezpečnosť, som výrazne ovplyvnil postoj celého nášho klubu, v otázkach nutnosti modernizovať, a teda aj v tom, že potrebujeme do ozbrojených síl Slovenskej republiky liať oveľa viac peňazí. Peňazí je v spoločnosti totiž stále málo, na tom sa asi zhodneme. Trpí školstvo, trpí zdravotníctvo, ďalšie oblasti. Napriek tomu sa aj naši poslanci nadchli pre celopolitický konsenzus demokratických parlamentných politických strán, smerujúci k radikálnej obnove techniky ozbrojených síl Slovenskej republiky, ktorá je v súčasnosti v žalostnom stave. Preto som vždy mimoriadne znepokojený, keď prichádzajú ďalšie a ďalšie správy o tom, že je tu podozrenie, že sa na rezorte obrany hospodári neefektívne, netransparentne a neférovo. Chápem, že plánovanie procesov je v súvislosti s navyšovaním financií, problematické lebo stále máme k dispozícii len 1,2% HDP a v 2020 máme mať 1,6 % a budú tým pádom veľmi veľké skoky. Avšak práve o to viac sú dôležité transparentné a nespochybniteľné procesy.
Čo vám teda vyčítame, pán minister? Po prvé, chýba zmysluplná diskusia , nielen koalícia versus opozícia, ale vy nekomunikuje dokonca ani v rámci koalície. Slovenská národná strana, ktorú zastupujete, sa správa na rezorte feudalisticky, a to aj v rámci tohto rezortu. Typickým príkladom je to ako je doslova odstrihávaný od informácií štátny tajomník za stranu MOST - HÍD, ktorý si svoje traumy z tejto situácie, potom ventiluje na sociálnych sieťach.
Po druhé, tajíte informácie, resp. tieto informácie z vás idú, takpovediac ako z chlpatej deky. Všetko musia doslova vyňúrať novinári aj o tej zmienenej nemeckej ponuke pri vozidlách 8 x 8 a 4 x 4 aj o tzv. výskume pri tom istom projekte aj o pozastavení nákupu stíhačiek. Toto nie je transparentnosť, toto je hustá hmla, prechádzajúca do tmy.
Po tretie, neprofesionálnosť. Dnes už vieme, novinári to vypátrali a vy ste to na niekoľkýkrát konečne priznali, o nemeckej ponuke vozidiel Boxer. Reakcia vášho ministerského úradníka, vraj sa jednalo o pokus o podvod. On de facto obvinil Nemcov, ale aj Holanďanov a Litvu z podvodov. Vlastne 13 krajín agentúry OKAR, obvinil z podvodov. To je neslýchané. Pol roka ste boli o tejto nemeckej ponuke ticho, a potom ste nám tvrdili, že Nemci nechceli zapojiť slovenský obranný priemysel. A na výbore sme vám to aj uverili a keď bola táto lož vášho generálneho tajomníka pána Hoľka, vyvrátená lebo sa zverejnila ponuka Nemcov, kde participácia technológií bola explicitne uvedená, zase došla verzia, že Nemci chceli podvádzať a obísť súťaž. Teraz, keď sa mnohé z tých 13 krajín ohradilo a vlastne bol spôsobený diplomatický škandál, môžeme všetci akurát tak hasiť a môžeme naprávať pokazené vzťahy. Na tomto mieste chcem upozorniť, aby som nebol obvinený ako kolega Krajniak, že ja teda vôbec nelobujem za žiadnu ani nemeckú firmu ani nemecké vozidlo a nespochybňujem to vozidlo, ktoré bolo vybraté. Fínske vozidlo, ktoré pokladám za kvalitné, spochybňujem ten proces.
Vôbec spustenie projektu obstarania bojových obrnených vozidiel 8 x 8 bola presne ukážka toho ako Slovenská národná strana robí obstarávanie, utajene, netransparentne a chaoticky. Ako to, že minister podpísal memorandu o porozumení s fínskou stranou už v deň po rokovaní vlády, kde si ešte len nechal schváliť, že ide iba uvažovať o forme ako bude obstarávať. Určite to nie je protizákonné, ale je to morálne? Ako to, že výskum a vývoj, ktorý inde trvá roky, u nás trvá len pár mesiacov. No preto, že žiaden nie je. Toto je jeden veľký výmysel, aby bol legálne obídený zákon o obstarávaní. Ako to, že materiál o obstarávaní 8 x 8 ani len nešiel cez kolégium ministra, nešiel. No preto, aby ste obišli možných kritikov na čele so štátnym tajomníkom, ktorý sa na tieto vaše nákupy už nechcel v tichosti pozerať. Váš generálny tajomník pán Hoľko, ho obviňoval a zámerne klamal, že ten dokument videl. Združenie bezpečnostného a obranného priemyslu sa už na to tiež nemohlo pozerať ako rezort obrany zavádzal o tej komunikácii so slovenskými firmami a verejne to toto združenie povedalo, že boli selektívne vybrané len tie určité firmy na spoluprácu. A dnes sa ani nevie, kto by mal na slovenskej strane na tom robiť, lebo médiá vám čiastočne narušili tú predstavu o tom dodávateľskom reťazci. Dokonca evidujeme nedávne vyjadrenie premiéra Roberta Fica, ktorý pripustil, verejne pripustil, že to už nebudú tie fínske vozidlá a že nakoniec bude súťaž.
Žiaľ predpokladám, že taktické vozidlá 4 x 4, budú opäť rovnako chaoticky obstarávané. Áno, je dobré, že ste urobili prezentáciu vozidiel 4 x 4 na Záhorí, v decembri 2017, ale očakával by som, že ministerstvo odprezentuje aj plán ďalšieho postupu, aby ste zasa za pol roka nedošli s výsledkom, že vybrali sme teda nakoniec toto a hotovo, lebo v tom prípade by tá prezentácia bola len kamufláž. A mimochodom, vojenské v úvodzovkách, vrabce čvirikajú, že to kamufláž bola. Už vtedy, vraj boli a aj dnes sú vybraté Patrioty, československá verzia. Predtým to bola českopoľská verzia Husára. Je to pravda, že je to tak?
Po štvrté, neplnenie sľubov. Napr. dodnes ste nám neodprezentovali analýzu ponúk na základe, ktorej ste sa rozhodovali pri projekte bojových obrnených vozidiel 8 x 8, a pritom nám to bolo sľúbené vaším úradníkom na výbore pre obranu a bezpečnosť, že nám to bude odprezentované, priamo na ministerstve, členom výboru aj s ďalšími vecami. Nebolo. V súvislosti s projektom vozidiel 8 x 8 a 4 x 4, by som poprosil zodpovedať pána ministra otázku, čo nahradia vozidlá 8 x 8 a 4 x 4? Čo s vozidlami BVP Dana v 1. mechanizovanej brigáde Topoľčany, prápory Martin, Levice, Nitra, s komunikačným informačným systémom? Vieme, že sú tam rádiostanice, aké sú tam rádiostanice. Potom je 2. mechanizovaná brigáda Prešov, kde máme vozidlá BVP 1, tam je úplne iná technika, ktorú už nikto v Európskej únii nepoužíva. MOKYS, ktorý nás vyšiel na miliardu, používa ďalšiu techniku. Čiže preto je oprávnená otázka, že ako to vlastne bude do budúcnosti?
Dotknem sa teraz nákupov dopravných lietadiel Spartan. Okej, vystavili ste faktúru za omeškanie, za prvé lietadlo. Stále je tam však vata odhadom vyše 10 mil. eur, lebo váš predchodca Martin Glváč, ich zakúpil nehorázne draho, čo neprekvapuje lebo on
===== Do budúcnosti. Dotknem sa teraz nákupov dopravných lietadiel Spartan. Okay, vystavili ste faktúru za omeškanie za prvé lietadlo. Stále je tam však odhadom vyše 10 mil. eur, lebo váš predchodca Martin Glváč ich zakúpil nehorázne draho, čo neprekvapuje, lebo on zásadne nakupoval vždy všetko šialene predražene. Viď lietadlá L-410, ktoré kúpil kdesi u sprostredkovateľa sídliaceho v zubnej ambulancii za cenu o niekoľko desiatok percent vyššiu, než aká bola cena obvyklá. Nerozmýšľali ste dosiahnuť väčšiu zľavu za to omeškanie. Nehovoriac o tom, že sme sa dozvedeli o nejakej zľavy, ale my ju ani nevieme posúdiť, či bola dostatočná, lebo zmluva je utajená, vraj partner si to po vás žiada. To sa mi nechce veriť. A potom vaše vyjadrenia o výhodách a o ušetrení peňazí sú prakticky neoveriteľné.
Vrtuľníky Black Hawky, fajn, prvé tu máme. No však pýtam sa, ako to vyzerá s tým medzinárodným simulátorovým centrom, ktoré ste mali robil na Black Hawky. Plánujete sa zapojiť aspoň do nového výcvikového centra v Košiciach? Alebo budeme posielať vojakov na výcvik do Spojených štátov amerických?
Druhá otázka je, kedy dovybavíte tie holé Black Hawky. Otázok je veľa, odpovedí málo alebo žiadna. Radary, tretí rok beží alebo bežal teda medzinárodný tender, lebo sme sa opäť z médií dozvedeli o jeho zrušení. Za vašej vlády sa tento tender nepohol ani o milimeter. A nie je to náhodou naozaj o tom, že si chce niekto opäť raz ponechať ruskú techniku, ako je to s nadzvukovými Migov. Aj tam robíte všetko preto, aby ste ponechali ruskú techniku čo najdlhšie, ale k tým sa dostanem neskôr. Späť k radarom. Sám generálny štáb a v roku 2010 ste boli, pán minister Gajdoš, zástupcom náčelníka generálneho štábu, tak tento generálny štát samotný v tom čase tvrdil, že výmena radarov je potrebná v priebehu niekoľkých rokov. Dnes sú buď na konci, alebo po konci životnosti. Môj nasledovník a váš predchodca Martin Glváč spustil súťaž a preto sa pýtam, čo sa vlastne dnes zmenilo. Kto vlastne dne rozhodol o tom, že tie radary už netreba. A ten spôsob zrušenia súťaže po dvoch rokoch, veď ak nespĺňali tie firmy technické požiadavky to nemohlo trvať dva roky. Čiže tento problém tam byť nemôže. Nemôžete povedať, len hádať nejakú tlačovú správu a nepovedať b. A moja druhá otázka je preto vysoká konkrétna, chcete kúpiť nejaké radary, napríklad nejaké staršie od niekoho napriamu. Sú už vybraté? Alebo chcete nejako predĺžiť životnosť radov a tým aj závislosť Slovenska na ruskej technike. Ako, keď firma, ktorá to robí je na sankčnom zozname.
Vrátim sa k tým nadzvukovým lietadlám, stíhačkám. Dodnes sme nedostali relevantne vysvetlené prečo došlo k zdržaniu rokovanie so Švédmi, keď váš predchodca Martin Glváč tvrdil a stále tvrdí, že to bolo super pripravené. Vy, pán minister Gajdoš, vy tvrdíme presný opak. Tak kto zavádza? Veď ak ten smerák Martin Glváč tu štyri roky klamal a zavádzal celé Slovensko a v skutočnosti sa na rezorte iba flákal, čo by som sa teda ja nečudoval, tak to povedzte naplno. Veď ho nekryte.
Ďalšia otázka. Údajne, zhruba pol roka od januára 2017 do júla 2017 so Švédmi nikto z ministerstva obrany nerokoval. A ja sa chcem spýtať pán minister, že či je to pravda. Či ste sa za celého polroka s nimi vôbec nestretli. Ak je to pravda, ako toto máme vlastne chápať. To naozaj niekomu vyhovuje súčasný stav a to, že bude treba predĺžiť ruskú techniku. Najprv sme dostali informácie, že rezort obrany posudzuje aj ponuku od Francúzov, to boli tie Eurofightery, dne sa zase hovorí už o Američanoch. Viete, to že bude vláda požiadaná o posunutie termínu o pol roka nikto nevedel. Deň pred rokovaním vlády to zistila až verejnoprávna RTVS. A v tejto súvislosti znášam otázku, údajne je rozhodnutie pripravené na ministerstve obrany také, že sa takpovediac pôjde do nejakého riešenia, kde F-16 alebo Gripeny, ale bude tam posun do roku 2023, čo bude na sklonku nasledujúcej vlády. A obstaranie nových lietadiel bude od tohto roku rozparcelované na x ďalších rokov. To by znamenalo, že ruského Migy budú zabetónované na najbližších desať rokov. Údajne sa už rokuje s Poliakmi o servise a generálkach týchto Migov. A tí vraj nie sú tomu moc naklonení. Je toto pravda, pán minister Gajdoš. Ak áno, tak koho záujmy vlastne zastupujete.
Piata vec, ktorú vám vyčítame je bezdôvodné utajovanie. Vy sa mnohokrát zakrývate smernicami o utajení, ktoré ste, ale vy sami na ministerstve osobne vydali. Veď toto je groteska. Ak taká smernica o utajení vydaná ministrom existuje, tak nech ju minister zruší. Aj keby to bola jeho smernica alebo smernica jeho predchodcu. A ak ju vydala vláda, takúto smernicu, tak nech ju vláda zruší. Tiež registrujem, že argumenty o utajení z dôvodu, že si to želá obchodný partner sa používajú napríklad aj pri zmienených radaroch, ale to vôbec nie je pravda. Tie firmy to vôbec nežiadajú. Ministerstvo obrany sa týmto len zakrýva.
Na záver by som rád zdôraznil, že netreba zabudnúť ani na to, že by sme sa nemali baviť len o modernizácii techniky ale napríklad aj o personále. Zákon o štátnej službe profesionálnych vojakov, zvyšovanie platov vojakov hovoríte o tom už dlho a nič sa stále nedeje. Mali by sme sa baviť aj o infraštruktúre, pretože tie peniaze čo sú dnes vyčlenené na infraštruktúru pokrývajú možno tak 10 % potrieb. A to nás bude všetkých v budúcnosti dobiehať.
Tak isto vieme, že bezpečnostná stratégia, obranná stratégia, vojenská stratégia, dlhodobý plán rozvoja boli schválené ako balík na vláde. Je pravda, že kvôli výhradám Slovenskej národnej strany k bezpečnostnej stratégii, teda k jednému dokumenty, premiér predloženie všetkých štyroch dokumentov do Národnej rady Slovenskej republiky zadržiava. To je moja otázka.
No a takto vyzerá moja posledná otázka. Pán minister, hovoríte o sebe, že ste vojakom Ozbrojených síl Slovenskej republiky, čo slúži vlasti. Moja posledná otázka znie, a dúfam, že ako na ostatné dostanem aj tu jasnú odpoveď. Komu vy vlastne v tomto čase na rezorte slúžite. Lebo slúžil slovenským, nikdy by sa táto schôdza neuskutočnila. Ďakujem pekne za pozornosť. (Potlesk.)
9. 2. 2018 14:14:00 - 14:31:57 27. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 856 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Galko, Ľubomír (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister vlády hrádze proti extrémizmu, panie poslankyne, páni poslanci. Dovoľte mi v mene klubu najsilnejšej opozičnej strany SaS, vysloviť niekoľko myšlienok k téme, pán Blaha, prosím vás, nevyrušujte ma, obzvlášť u vás som to neočakával, že by ste vyrušovali. Takže zopakujem, dovoľte v mene klubu najsilnejšej opozičnej strany SaS, vysloviť niekoľko myšlienok k téme, ktorú prerokúvame, a tou je nesporne dôležitá modernizácia ozbrojených síl Slovenskej republiky a jej súčasný stav.
Hneď na úvod poviem principiálnu vec, pán minister obrany Gajdoš, som presvedčený, že ešte nikdy v histórii po novembrovej, samostatnej Slovenskej republiky, nemal minister obrany také žičlivé prostredie, aké máte vy dnes. Mám na mysli mentálne nastavenie všetkých partnerov a osôb, ktoré majú väčší, či menší vplyv na bezpečnostnú politiku Slovenska, vyjadrujú sa k nej alebo o nej priamo aj rozhodujú. Porovnateľné prostredie bolo možno v časoch, keď sme sa stali členmi Severoatlantickej aliancie. Okrem ľudí z mimovládnej bezpečnostnej komunity, sú to predovšetkým poslanci koalície aj opozície, ktorí spoločne uznali, že ozbrojené sily Slovenskej republiky potrebujú ozdraviť, potrebujú novú techniku, v preklade potrebujú viac peňazí. Spoločne sme prijali deklaráciu o potrebe navýšenia finančných prostriedkov až na výšku 1,6 % HDP do roku 2020. Obzvlášť u opozície nebývalo v minulosti pravidlom, takýto konštruktívny postoj aký zastáva tá dnešná. Sú to však aj ďalší ľudia napr. súčasný minister financií, ktorý k rezortu obrany zaujal diametrálne iný pozitívnejší postoj, než mnohí jeho predchodcovia. A je to aj súčasný samotný premiér a obyvateľ Bašternákovho bytu v jednej osobe, Robert Fico, ktorý sa v minulosti preslávil tým, že sa vojakom len vysmieval, že nevedia pochodovať alebo sa s dešpektom, že on dá radšej peniaze na mlieko ako na zbrane. Aj on pod tlakom okolností o objektívneho stavu vecí, zmenil názor. A samozrejme sú mimoriadne žičlivé aj vonkajšie okolnosti, svetová hospodárska konjuktúra, na ktorej sa Slovensko vezie.
Musím vám, dámy a páni, povedať, že cítim za daný stav aj ja v sebe kus zodpovednosti. Ako tím líder SaS pre vonkajšiu a vnútornú bezpečnosť, som výrazne ovplyvnil postoj celého nášho klubu, v otázkach nutnosti modernizovať, a teda aj v tom, že potrebujeme do ozbrojených síl Slovenskej republiky liať oveľa viac peňazí. Peňazí je v spoločnosti totiž stále málo, na tom sa asi zhodneme. Trpí školstvo, trpí zdravotníctvo, ďalšie oblasti. Napriek tomu sa aj naši poslanci nadchli pre celopolitický konsenzus demokratických parlamentných politických strán, smerujúci k radikálnej obnove techniky ozbrojených síl Slovenskej republiky, ktorá je v súčasnosti v žalostnom stave. Preto som vždy mimoriadne znepokojený, keď prichádzajú ďalšie a ďalšie správy o tom, že je tu podozrenie, že sa na rezorte obrany hospodári neefektívne, netransparentne a neférovo. Chápem, že plánovanie procesov je v súvislosti s navyšovaním financií, problematické lebo stále máme k dispozícii len 1,2% HDP a v 2020 máme mať 1,6 % a budú tým pádom veľmi veľké skoky. Avšak práve o to viac sú dôležité transparentné a nespochybniteľné procesy.
Čo vám teda vyčítame, pán minister? Po prvé, chýba zmysluplná diskusia , nielen koalícia versus opozícia, ale vy nekomunikuje dokonca ani v rámci koalície. Slovenská národná strana, ktorú zastupujete, sa správa na rezorte feudalisticky, a to aj v rámci tohto rezortu. Typickým príkladom je to ako je doslova odstrihávaný od informácií štátny tajomník za stranu MOST - HÍD, ktorý si svoje traumy z tejto situácie, potom ventiluje na sociálnych sieťach.
Po druhé, tajíte informácie, resp. tieto informácie z vás idú, takpovediac ako z chlpatej deky. Všetko musia doslova vyňúrať novinári aj o tej zmienenej nemeckej ponuke pri vozidlách 8 x 8 a 4 x 4 aj o tzv. výskume pri tom istom projekte aj o pozastavení nákupu stíhačiek. Toto nie je transparentnosť, toto je hustá hmla, prechádzajúca do tmy.
Po tretie, neprofesionálnosť. Dnes už vieme, novinári to vypátrali a vy ste to na niekoľkýkrát konečne priznali, o nemeckej ponuke vozidiel Boxer. Reakcia vášho ministerského úradníka, vraj sa jednalo o pokus o podvod. On de facto obvinil Nemcov, ale aj Holanďanov a Litvu z podvodov. Vlastne 13 krajín agentúry OKAR, obvinil z podvodov. To je neslýchané. Pol roka ste boli o tejto nemeckej ponuke ticho, a potom ste nám tvrdili, že Nemci nechceli zapojiť slovenský obranný priemysel. A na výbore sme vám to aj uverili a keď bola táto lož vášho generálneho tajomníka pána Hoľka, vyvrátená lebo sa zverejnila ponuka Nemcov, kde participácia technológií bola explicitne uvedená, zase došla verzia, že Nemci chceli podvádzať a obísť súťaž. Teraz, keď sa mnohé z tých 13 krajín ohradilo a vlastne bol spôsobený diplomatický škandál, môžeme všetci akurát tak hasiť a môžeme naprávať pokazené vzťahy. Na tomto mieste chcem upozorniť, aby som nebol obvinený ako kolega Krajniak, že ja teda vôbec nelobujem za žiadnu ani nemeckú firmu ani nemecké vozidlo a nespochybňujem to vozidlo, ktoré bolo vybraté. Fínske vozidlo, ktoré pokladám za kvalitné, spochybňujem ten proces.
Vôbec spustenie projektu obstarania bojových obrnených vozidiel 8 x 8 bola presne ukážka toho ako Slovenská národná strana robí obstarávanie, utajene, netransparentne a chaoticky. Ako to, že minister podpísal memorandu o porozumení s fínskou stranou už v deň po rokovaní vlády, kde si ešte len nechal schváliť, že ide iba uvažovať o forme ako bude obstarávať. Určite to nie je protizákonné, ale je to morálne? Ako to, že výskum a vývoj, ktorý inde trvá roky, u nás trvá len pár mesiacov. No preto, že žiaden nie je. Toto je jeden veľký výmysel, aby bol legálne obídený zákon o obstarávaní. Ako to, že materiál o obstarávaní 8 x 8 ani len nešiel cez kolégium ministra, nešiel. No preto, aby ste obišli možných kritikov na čele so štátnym tajomníkom, ktorý sa na tieto vaše nákupy už nechcel v tichosti pozerať. Váš generálny tajomník pán Hoľko, ho obviňoval a zámerne klamal, že ten dokument videl. Združenie bezpečnostného a obranného priemyslu sa už na to tiež nemohlo pozerať ako rezort obrany zavádzal o tej komunikácii so slovenskými firmami a verejne to toto združenie povedalo, že boli selektívne vybrané len tie určité firmy na spoluprácu. A dnes sa ani nevie, kto by mal na slovenskej strane na tom robiť, lebo médiá vám čiastočne narušili tú predstavu o tom dodávateľskom reťazci. Dokonca evidujeme nedávne vyjadrenie premiéra Roberta Fica, ktorý pripustil, verejne pripustil, že to už nebudú tie fínske vozidlá a že nakoniec bude súťaž.
Žiaľ predpokladám, že taktické vozidlá 4 x 4, budú opäť rovnako chaoticky obstarávané. Áno, je dobré, že ste urobili prezentáciu vozidiel 4 x 4 na Záhorí, v decembri 2017, ale očakával by som, že ministerstvo odprezentuje aj plán ďalšieho postupu, aby ste zasa za pol roka nedošli s výsledkom, že vybrali sme teda nakoniec toto a hotovo, lebo v tom prípade by tá prezentácia bola len kamufláž. A mimochodom, vojenské v úvodzovkách, vrabce čvirikajú, že to kamufláž bola. Už vtedy, vraj boli a aj dnes sú vybraté Patrioty, československá verzia. Predtým to bola českopoľská verzia Husára. Je to pravda, že je to tak?
Po štvrté, neplnenie sľubov. Napr. dodnes ste nám neodprezentovali analýzu ponúk na základe, ktorej ste sa rozhodovali pri projekte bojových obrnených vozidiel 8 x 8, a pritom nám to bolo sľúbené vaším úradníkom na výbore pre obranu a bezpečnosť, že nám to bude odprezentované, priamo na ministerstve, členom výboru aj s ďalšími vecami. Nebolo. V súvislosti s projektom vozidiel 8 x 8 a 4 x 4, by som poprosil zodpovedať pána ministra otázku, čo nahradia vozidlá 8 x 8 a 4 x 4? Čo s vozidlami BVP Dana v 1. mechanizovanej brigáde Topoľčany, prápory Martin, Levice, Nitra, s komunikačným informačným systémom? Vieme, že sú tam rádiostanice, aké sú tam rádiostanice. Potom je 2. mechanizovaná brigáda Prešov, kde máme vozidlá BVP 1, tam je úplne iná technika, ktorú už nikto v Európskej únii nepoužíva. MOKYS, ktorý nás vyšiel na miliardu, používa ďalšiu techniku. Čiže preto je oprávnená otázka, že ako to vlastne bude do budúcnosti?
Dotknem sa teraz nákupov dopravných lietadiel Spartan. Okej, vystavili ste faktúru za omeškanie, za prvé lietadlo. Stále je tam však vata odhadom vyše 10 mil. eur, lebo váš predchodca Martin Glváč, ich zakúpil nehorázne draho, čo neprekvapuje lebo on
===== Do budúcnosti. Dotknem sa teraz nákupov dopravných lietadiel Spartan. Okay, vystavili ste faktúru za omeškanie za prvé lietadlo. Stále je tam však odhadom vyše 10 mil. eur, lebo váš predchodca Martin Glváč ich zakúpil nehorázne draho, čo neprekvapuje, lebo on zásadne nakupoval vždy všetko šialene predražene. Viď lietadlá L-410, ktoré kúpil kdesi u sprostredkovateľa sídliaceho v zubnej ambulancii za cenu o niekoľko desiatok percent vyššiu, než aká bola cena obvyklá. Nerozmýšľali ste dosiahnuť väčšiu zľavu za to omeškanie. Nehovoriac o tom, že sme sa dozvedeli o nejakej zľavy, ale my ju ani nevieme posúdiť, či bola dostatočná, lebo zmluva je utajená, vraj partner si to po vás žiada. To sa mi nechce veriť. A potom vaše vyjadrenia o výhodách a o ušetrení peňazí sú prakticky neoveriteľné.
Vrtuľníky Black Hawky, fajn, prvé tu máme. No však pýtam sa, ako to vyzerá s tým medzinárodným simulátorovým centrom, ktoré ste mali robil na Black Hawky. Plánujete sa zapojiť aspoň do nového výcvikového centra v Košiciach? Alebo budeme posielať vojakov na výcvik do Spojených štátov amerických?
Druhá otázka je, kedy dovybavíte tie holé Black Hawky. Otázok je veľa, odpovedí málo alebo žiadna. Radary, tretí rok beží alebo bežal teda medzinárodný tender, lebo sme sa opäť z médií dozvedeli o jeho zrušení. Za vašej vlády sa tento tender nepohol ani o milimeter. A nie je to náhodou naozaj o tom, že si chce niekto opäť raz ponechať ruskú techniku, ako je to s nadzvukovými Migov. Aj tam robíte všetko preto, aby ste ponechali ruskú techniku čo najdlhšie, ale k tým sa dostanem neskôr. Späť k radarom. Sám generálny štáb a v roku 2010 ste boli, pán minister Gajdoš, zástupcom náčelníka generálneho štábu, tak tento generálny štát samotný v tom čase tvrdil, že výmena radarov je potrebná v priebehu niekoľkých rokov. Dnes sú buď na konci, alebo po konci životnosti. Môj nasledovník a váš predchodca Martin Glváč spustil súťaž a preto sa pýtam, čo sa vlastne dnes zmenilo. Kto vlastne dne rozhodol o tom, že tie radary už netreba. A ten spôsob zrušenia súťaže po dvoch rokoch, veď ak nespĺňali tie firmy technické požiadavky to nemohlo trvať dva roky. Čiže tento problém tam byť nemôže. Nemôžete povedať, len hádať nejakú tlačovú správu a nepovedať b. A moja druhá otázka je preto vysoká konkrétna, chcete kúpiť nejaké radary, napríklad nejaké staršie od niekoho napriamu. Sú už vybraté? Alebo chcete nejako predĺžiť životnosť radov a tým aj závislosť Slovenska na ruskej technike. Ako, keď firma, ktorá to robí je na sankčnom zozname.
Vrátim sa k tým nadzvukovým lietadlám, stíhačkám. Dodnes sme nedostali relevantne vysvetlené prečo došlo k zdržaniu rokovanie so Švédmi, keď váš predchodca Martin Glváč tvrdil a stále tvrdí, že to bolo super pripravené. Vy, pán minister Gajdoš, vy tvrdíme presný opak. Tak kto zavádza? Veď ak ten smerák Martin Glváč tu štyri roky klamal a zavádzal celé Slovensko a v skutočnosti sa na rezorte iba flákal, čo by som sa teda ja nečudoval, tak to povedzte naplno. Veď ho nekryte.
Ďalšia otázka. Údajne, zhruba pol roka od januára 2017 do júla 2017 so Švédmi nikto z ministerstva obrany nerokoval. A ja sa chcem spýtať pán minister, že či je to pravda. Či ste sa za celého polroka s nimi vôbec nestretli. Ak je to pravda, ako toto máme vlastne chápať. To naozaj niekomu vyhovuje súčasný stav a to, že bude treba predĺžiť ruskú techniku. Najprv sme dostali informácie, že rezort obrany posudzuje aj ponuku od Francúzov, to boli tie Eurofightery, dne sa zase hovorí už o Američanoch. Viete, to že bude vláda požiadaná o posunutie termínu o pol roka nikto nevedel. Deň pred rokovaním vlády to zistila až verejnoprávna RTVS. A v tejto súvislosti znášam otázku, údajne je rozhodnutie pripravené na ministerstve obrany také, že sa takpovediac pôjde do nejakého riešenia, kde F-16 alebo Gripeny, ale bude tam posun do roku 2023, čo bude na sklonku nasledujúcej vlády. A obstaranie nových lietadiel bude od tohto roku rozparcelované na x ďalších rokov. To by znamenalo, že ruského Migy budú zabetónované na najbližších desať rokov. Údajne sa už rokuje s Poliakmi o servise a generálkach týchto Migov. A tí vraj nie sú tomu moc naklonení. Je toto pravda, pán minister Gajdoš. Ak áno, tak koho záujmy vlastne zastupujete.
Piata vec, ktorú vám vyčítame je bezdôvodné utajovanie. Vy sa mnohokrát zakrývate smernicami o utajení, ktoré ste, ale vy sami na ministerstve osobne vydali. Veď toto je groteska. Ak taká smernica o utajení vydaná ministrom existuje, tak nech ju minister zruší. Aj keby to bola jeho smernica alebo smernica jeho predchodcu. A ak ju vydala vláda, takúto smernicu, tak nech ju vláda zruší. Tiež registrujem, že argumenty o utajení z dôvodu, že si to želá obchodný partner sa používajú napríklad aj pri zmienených radaroch, ale to vôbec nie je pravda. Tie firmy to vôbec nežiadajú. Ministerstvo obrany sa týmto len zakrýva.
Na záver by som rád zdôraznil, že netreba zabudnúť ani na to, že by sme sa nemali baviť len o modernizácii techniky ale napríklad aj o personále. Zákon o štátnej službe profesionálnych vojakov, zvyšovanie platov vojakov hovoríte o tom už dlho a nič sa stále nedeje. Mali by sme sa baviť aj o infraštruktúre, pretože tie peniaze čo sú dnes vyčlenené na infraštruktúru pokrývajú možno tak 10 % potrieb. A to nás bude všetkých v budúcnosti dobiehať.
Tak isto vieme, že bezpečnostná stratégia, obranná stratégia, vojenská stratégia, dlhodobý plán rozvoja boli schválené ako balík na vláde. Je pravda, že kvôli výhradám Slovenskej národnej strany k bezpečnostnej stratégii, teda k jednému dokumenty, premiér predloženie všetkých štyroch dokumentov do Národnej rady Slovenskej republiky zadržiava. To je moja otázka.
No a takto vyzerá moja posledná otázka. Pán minister, hovoríte o sebe, že ste vojakom Ozbrojených síl Slovenskej republiky, čo slúži vlasti. Moja posledná otázka znie, a dúfam, že ako na ostatné dostanem aj tu jasnú odpoveď. Komu vy vlastne v tomto čase na rezorte slúžite. Lebo slúžil slovenským, nikdy by sa táto schôdza neuskutočnila. Ďakujem pekne za pozornosť. (Potlesk.)
8. 2. 2018 11:16:21 - 11:16:33 26. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 746 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Galko, Ľubomír (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom  
Ďakujem pekne, upozorňujem kolegov, že máme výbor na kontrolu činnosti NBÚ, 12.45, čiže je tam posunutie o pol hodiny. Ďakujem.
6. 12. 2017 1:52:06 - 1:53:53 24. schôdza NR SR - 1.deň - C. noc Tlač 800 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Galko, Ľubomír (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
72.
Ďakujem pekne. Pán poslanec Číž, vy ste v súvislosti s Robertom Ficom povedali, že jeho meno sa objavilo v spojení s nejakými európskymi inštitúciami. No ja si myslím, že trošku predbiehate, lebo meno Roberta Fica, a teda, samozrejme, aj pána Roberta Kaliňáka sa v súvislosti s európskymi inštitúciami môže objaviť jedine v súvislosti s funkciou a úradom európskeho prokurátora. Ako iste viete, to je úrad, ktorý by mal stíhať tie najhrubšie a najväčšie daňové podvody, a títo dvaja páni sú ako vyšití pre tento úrad. To je prvá poznámka.
Druhá poznámka. Vy vyzývate ku nejakej konštruktívnej diskusii, ale vy sám ste počas toho svojho vystúpenia k tým vážnym pochybeniam a prešľapom ministra vnútra nepovedali ani slovo, tak potom neviem, o akej konštruktívnej diskusii hovoríte.
Viete, a po tom, čo tu vaši kolegovia a hlavne premiér Robert Fico a Robert Kaliňák, jeden ako obyvateľ Bašternákovho bytu a druhý ako jeho čulý obchodný partner, po tom v suteréne, ktorý tu predviedli počas tých 13 hodín odvolávania, je nejaké volanie po konštruktívnej diskusii z vašej strany, pán Číž, mimoriadne farizejské. Mimoriadne farizejské.
Vy hovoríte o nejakých riešenia, ktoré treba robiť, tak ja vám poviem to riešenie. To jediné riešenie, ktoré treba urobiť a ktoré nám pomôže, treba poslať Roberta Kaliňáka na politické smetisko, do horúcich pekiel, kam už dávno patrí. Urobte to za malú chvíľu, odvolajte ho spolu s nami a môžeme sa vrátiť potom ku konštruktívnych riešeniam.
Ďakujem pekne.
5. 12. 2017 20:06:07 - 20:08:08 24. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 800 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Galko, Ľubomír (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
260.
Ďakujem pekne. Budem reagovať len na kolegu pána Tomáša. Vy ste povedali, že veríte, že sa nedostanem k žiadnej funkcii ministra, aj pán Muňko to povedal. No vzhľadom k tomu, že mám blízko k silovým rezortom, nielen v obrane, ale aj k vnútru, tak ja sa vám nečudujem, ani vám, ani pánovi Kaliňákovi, ani pánovi Ficovi, že majú z toho panický strach, ale to je váš problém. Viete, kto nekradne, nepácha trestné činy, nemusí sa báť nejakého človeka, čo s ním zatočí. To je váš problém, nie môj. To je prvá poznámka.
A druhá poznámka. Ste hovorili niečo o tých eštebáckych metódach. Ja som aj rád, že ste to spomenuli, lebo som to zabudol povedať v tej rozprave, ako pán premiér opätovne klamal o tom, že počas vašej vlády neboli nasadzované informačno-technické prostriedky na novinárov. Vy veľmi dobre viete, že na tú istú novinárku pán Baška nasadil informačno-technické prostriedky, nieže len odposluchy, ale obraz a zvuk. A veľmi dobre viete, kde bol ten obraz. Viete, kde bola tá kamera? Ona ju mala v spálni.
Pán Tomáš, za pôsobenia vášho ministra obrany mala novinárka nasadený obraz v spálni. Tak mi, prosím vás, nerozprávajte tu niečo, ja neviem, čo ste s tým obrazom potom robili. Ja na to nechcem ani myslieť. Hej, budem radšej myslieť, že ste s tým robili nejaké nemravnosti, akože by ste ju pomocou toho obrazu potom nebodaj vydierali, lebo Robert Kaliňák je toho, je toho schopný.
Aj tá Beňová zmenila preto ten názor, lebo ju vydiera, lebo Robert Kaliňák vlastnú zakladajúcu členku strany SMER vydiera. To je odpoveď pre vás, pán Čaplovič.
Takže vy mi len rozprávajte niečo o eštebáckych metódach.
5. 12. 2017 19:30:03 - 19:55:30 24. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 800 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Galko, Ľubomír (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie   (text neprešiel jazykovou úpravou)
246.
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, pani poslankyne, páni poslanci, na úvod si dovolím povedať niekoľko poznámok k vystúpeniu najzbabelejšieho premiéra v histórii Slovenskej republiky a zároveň obyvateľa Bašternákovho bytu Roberta Fica.
To je ako už tradične, sa vôbec vo svojich vystúpeniach nedržal merita veci, a tým je odvolávanie skorumpovaného ministra vnútra, ale namiesto toho nabrýzgal na všetkých naokolo.
Prvá poznámka. Konštatujem, že Robert Fico povedal, že jeho minister vnútra Kaliňák patrí medzi najschopnejších ministrov zo všetkých, ktorých pozná. Opravujem toto tvrdenie. Robert Kaliňák nie je najschopnejším ministrom, ale je ministrom schopným všetkého. To už dnes vie celé Slovensko.
Druhá poznámka. To zareagujem, lebo tá komunikačná stratégia, ktorú naordinoval pán Tomáš kolegom zo SMER-u, je priehľadná, takže zareagujem na tie obvinenia na moju adresu, na to jedno konkrétne obvinenie, čo sa týka nasadzovania informačno-technických prostriedkov v roku 2010, 2011 počas môjho vedenia rezortu, a konštatujem, že Robert Fico je bezcharakterný luhár. On aj Robert Kaliňák veľmi dobre vedia, že celá táto vykonštruovaná kauza je z hľadiska môjho angažovania sa už dávno vyšetrená a dávno uzavretá. Všetci svedkovia vypovedali, že som nevydal ani jeden jediný pokyn na žiadne nasadenie informačno-technických prostriedkov ani na novinára, ani na kamionistu, ani na sekretárku, na nikoho. Veľmi dobre to obidvaja vedia. Dokonca ten prípad odpočúvania novinárov je už definitívne zastavený. Je definitívne zastavený s tým, že sťažnosti tých novinárov boli zamietnuté. Tieto sťažnosti posudzoval spolužiak Roberta Fica Jaromír Čižnár a ten prostredníctvom svojho trestného námestníka pána Šufliarskeho všetky sťažnosti novinárom zamietol. Čiže táto vec je už dávno z hľadiska nejakej mojej účasti alebo niečoho takého absolútne uzavretá, došetrená. Obidvaja to veľmi dobre vedia. Sú to luhári.
Na druhej strane je dobré, že to spomenuli, túto kvázi kauzu, lebo to je vec, ktorá ich mimoriadne traumatizuje a mimoriadne ich stigmatizuje, pretože práve v tom čase sa prevalilo, prevalilo sa, škandalózne rozhovory medzi novinárkou a vtedajším opozičným politikom a dnešným ministrom vnútra. Ten brutálnym, vulgárnym a agresívnym spôsobom útočil na ženu, úkoloval ju, vyhrážal sa jej stratou zamestnania, a to dokonca nielen jej, ale aj jej nadriadenej, ak nebudú písať diskreditačné články na moju osobu. Bolo to nechutné, ale zároveň to bolo užitočné, lebo sa verejnosť dozvedela, že vrcholoví predstavitelia SMER-u – SD úkolujú a vyhrážajú sa viacerým novinárom a majú ich na povel.
Chápem, že táto záležitosť stále stigmatizuje a znervózňuje stranu SMER – sociálna demokracia, a špeciálne Roberta Fica, a poviem vám teraz prečo. Lebo v tom čase sa síce ukázalo, že Robert Kaliňák vulgárne úkoluje a vydiera telefonicky novinárov, ale to, že to možno robil aj samotný Robert Fico, sa zatiaľ neukázalo. Podotýkam, že zatiaľ.
Tretia poznámka. V jednej veci s Robertom Ficom súhlasím. Roberta Fica aj Roberta Kaliňáka pokladám za kriminálnikov par excellence, za zlodejov a kriminálnikov, akých tak ľahko na celom svete nenájdete. V tejto veci s ním súhlasím.
Dámy a páni, teraz mi už dovoľte v mene klubu strany Sloboda a Solidarita vysloviť niekoľko myšlienok k samotnej téme, ktorú prerokúvame, a to je vyslovenie nedôvery členovi vlády Robertovi Kaliňákovi, nominantovi strany SMER – sociálna demokracia, poverenému riadením ministerstva vnútra, politikovi strany SMER – sociálna demokracia, ktorý sa ministrom vnútra nikdy nemal stať.
Zodpovedne môžem povedať, že pán Kaliňák v klube SaS dôveru nemá a nemal ju ani v predchádzajúcom volebnom období. A to, že takto sprofanovaný a skompromitovaný človek je do dnešného dňa vo svojej funkcii, je obrovskou čiernou škvrnou na ponovembrovej demokracii Slovenska. Pretože, dámy a páni, ak existuje na svete metrická jednotka demoralizácie, bezprávia a marazmu spoločnosti, tá jednotka sa nazýva jeden Kaliňák.
Súčasný minister vnútra nemôže mať ani vašu dôveru, kolegovia a kolegyne z vládnej koalície. Už dávno ju určite stratil, pretože ani vy nie ste úplne slepí a hluchí. Sú to len zvyšky poslednej straníckej a koaličnej disciplíny a poslušnosti, ktorú v sebe máte a ktorá vás núti stále ho držať v kresle, nie ste totiž ani úplne nesvojprávni a ani úplne hlúpi. Ste len bezhranične, a dovolím si povedať, že v túto chvíľu už až nebezpečne poslušní. Vaša poslušnosť, vaše držanie vo funkcii politika, ktorého zotrvanie na funkcii morálne devastuje Policajný zbor, devastuje našu mládež, ale vlastne devastuje celú našu vlasť, je nielen nebezpečné, ale je aj neospravedlniteľné a je neprípustné.
Dovoľte mi, aby som vás v túto chvíľu varoval, dámy a páni z koalície, lebo dnes sa už pohľady verejnosti začínajú upierať aj na iných ľudí, ako je Robert Fico, Robert Kaliňák a 49 poslušných poslancov SMER-u, ktorí vo svojej arogancii a podriadenosti nechcú vidieť spravodlivý hnev a rozhorčenie ľudí na Slovensku, a to sú predstavitelia koaličných strán SMER-u, predstavitelia strán MOST – HÍD a Slovenskej národnej strany.
Je neuveriteľné, že ľudia ako Béla Bugár, Lucia Žitňanská a ďalší sa na tento morálny úpadok a rozklad Slovenska stále prizerajú. Strana MOST – HÍD stále detinsky pokračuje, že počká, kým sa niečo okolo Roberta Kaliňáka vyšetrí, ako keby nebolo jasné, že pod Robertom Kaliňákom sa nikdy nič nevyšetrí, že to je celá pointa, že Robert Kaliňák je prekážkou akéhokoľvek objektívneho vyšetrovania v jeho vlastnej veci. Koľko chcete čakať, dámy a páni z MOST-u, 15, 20 rokov ako v iných prípadoch, v prípadoch emisií, Hedvigy Malinovej, Gorily a tak ďalej? Pokiaľ všetko, čo sa týka možnej kriminality a pochybení Roberta Kaliňáka, správny vyšetrovateľ niekde neuprace? Je mi ľúto, ale musím konštatovať, že pán Bugár, pani Žitňanská a ďalší politici zo strany MOST – HÍD sú dnes už spolupáchateľmi tohto abnormálneho a nenormálneho stavu, ktorého sme v súčasnosti svedkami.
Musím úprimne povedať, že som viac sklamaný z ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej. Je symptomatické a veľavravné, že sem dnes do Národnej rady Slovenskej republiky ani neprišla. Jeden výrok od nej ešte z júna 2016 by som ale teraz zacitoval: „Som presvedčená o tom, že dnes to nie je otázka verím-neverím, dôverujem-nedôverujem, dnes je to otázka toho, aby ľudia dokázali dôverovať štátu a jeho inštitúciám, že naozaj robia to, čo majú. A to je veľmi vážna téma, pretože pokiaľ nedokážeme zabezpečiť dôveru v štátne inštitúcie vrátane polície a prokuratúry, tak to môže mať za následky rast extrémizmu a politického radikalizmu na Slovensku.“ Čo z jej slov vyplýva iné ako to, že tento Bašternákov obchodný partner a druh v spoločných kšeftoch už nemá zostať vo funkcii, dámy a páni.
No a potom je tu ešte Andrej Danko aj s jeho ansámblom zo Slovenskej národnej strany. No oni už niekoľkokrát preukázali, že je to stále ten istý slotovský barák, len s nepodarene premaľovanou fasádou. A už aj tá za krátky čas od volieb dosť spustla. Ich postoj voči strane SMER – sociálna demokracia, to je zmesou vydierania a podriadenosti a to špeciálne aj v prípade ministra vnútra vypovedá za všetko. Robert Kaliňák pre nich nie je to, na čom sa láme štát a morálka, ale je to artikel do obchodného vyjednávania so SMER-om.
Každopádne dnes na mimoriadnej schôdzi, ktorú sme zvolali, prebehne už opakované odvolávanie ministra vnútra. Vyššie zmienení ľudia a ľudia okolo nich budú mať šancu na reparát. Budeme v priamom prenose vidieť, či sú schopní sa z toho bahna, do ktorého vlastnou vinou spadli, vyhrabať. Bude to veľmi ťažké, pretože niektorým trčia z neho už len hluché uši a slepé oči. Ale my vám znova, kolegovia z koalície, podávame, my v opozícii, pomocnú ruku.
Dámy a páni, teraz mi dovoľte druhý citát: „V prípade podozrenia z korupcie nebudem váhať ani tri sekundy a svojho ministra odvolám.“ Tak znie dnes už legendárny výrok obyvateľa Bašternákového bytu Roberta Fica, podobne legendárne ako ten, že diaľnica z Bratislavy do Košíc bude hotová v roku 2010, alebo ten, že v roku 2014 už v politike nebude. Od podozrenia z korupcie v prípade ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý je vyšetrovaný pre obzvlášť závažný zločin, uplynul výrazne dlhší čas ako tri sekundy, je to viac ako rok. A zbabelý premiér Robert Fico nekonal.
Premiér, čo zohnal peniaze, špinavé peniaze, vlastnou hlavou a za ne podvodným spôsobom vybudoval politickú stranu SMER – sociálna demokracia, kope do všetkých, čo si myslia, že skompromitovaný a skorumpovaný Robert Kaliňák už dávno nemá čo robiť v kresle ministra vnútra. Podľa neho sú to všetko výmysly a táraniny opozičných politikov. Lenže to nie je len názor opozičných poslancov, ktorí sa podpísali pod zvolanie tejto mimoriadnej schôdze, to je doslova prianie naprieč celou našou spoločnosťou, dámy a páni.
Pripomínam, že ešte 16. júna 2016 najvyšší ústavný činiteľ Slovenskej republiky prezident Andrej Kiska v tomto pléne vo svojej správe o stave republiky po prvýkrát povedal, citujem: „V týchto dňoch je opäť najhorúcejšou témou korupcia. Myslím, že v kontexte kauzy, ktorá je dnes politickou témou číslo jeden, nemôžem parlamentu, vláde ani politickým stranám poskytnúť žiadnu radu, ktorú nepoznáte, ale chcem zdôrazniť, že ak má Slovensko takto pokračovať ďalej, bude to mať veľmi vážne následky. Asi niet osoby, ktorá by uverila príbehu, že niekto v kufríkoch priniesol 12 mil. eur v hotovosti. Napriek tomu do dnešného dňa nemáme zmysluplnú odpoveď. Vyvodenie politickej zodpovednosti nie je riešením žiadnej kauzy, ale len obyčajným gestom slušnosti, ktoré má upokojiť verejnosť a umožniť zodpovedným inštitúciám pracovať.“
Prezident Andrej Kiska opakovane vyzval ministra vnútra Roberta Kaliňáka na odstúpenie mnohokrát aj potom, napríklad aj 2. novembra 2016, 3. apríla 2017, 4. júna 2017 a 23. júla 2017. Žiaľ, bez úspechu. Za všetko hovorí prezidentov citát pri tohtoročnom prejave o stave republiky: „Dvanásť dlhých mesiacov nedostala naša spoločnosť jasný signál, že by zodpovední úprimne hľadali cestu z pasce, do ktorej krajinu zavliekli. Udalosti od parlamentných volieb boli z tohto pohľadu veľmi zlou správou o stave republiky.“ Koniec citátu.
Ale keď už citujeme, spomeňme si aj na iný citát z 21. júna 2016: „Kaliňák vie sám, že by odstúpiť mal. Nemusí ho na to nikto vyzývať a bolo by to aj pre neho vhodnejšie, ak by tak urobil.“ Viete, kto je autorom tohto výroku? Jedna zo zakladajúcich členiek strany SMER – sociálna demokracia, kamarátka ministra vnútra Monika Beňová, vtedy ešte Flašíková.
O niekoľko dní neskôr 12. júla 2016 už počas slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie francúzska europoslankyňa Eva Joly verejne naznačila ministrovi Kaliňákovi, že by bolo najlepšie, keby odstúpil, citujem: „Ladislav Bašternák prevádzal peniaze na vaše účty, teraz ho vyšetruje polícia. Ako môžeme veriť, že to vyšetrenie bude nezávislé, keď ste ministrom vnútra? Pán Kaliňák, prosím, prevezmite zodpovednosť a dokážte, že viete byť príkladom, aby sa boj proti korupcii neobmedzoval na pekné slová.“ Koniec citátu.
Vo veľmi podobnom duchu sa vyjadrila aj portugalská europoslankyňa Ana Maria Gomes.
Dámy a páni, tri mesiace v lete roku 2016 tisícky ľudí na námestiach na celom Slovensku ukazovali týždeň čo týždeň červenú kartu ministrovi vnútra, ale aj premiérovi Ficovi, ktorý si ho chráni ako svoju Achillovu pätu. A nedialo sa to len pred neslávne známym komplexom Bonaparte, ktorý sa stal symbolom hanby a v ktorom aj po vyše roku na hanbu sveta premiér Fico stále býva. Dialo sa to vo všetkých kútoch Slovenska: v Košiciach, Žiline, Prešove, Trenčíne, Trnave, v Prievidzi, Poprade, Banskej Bystrici aj Martine. Ľudia všade po celom Slovensku protestovali proti zlodejom v politike, protestovali proti Robertovi Kaliňákovi.
Viete, dámy a páni, vo futbale stačí na vylúčenie hráča jedna červená karta. Robert Kaliňák ich dostal len počas dvanástich protestov pred Bonaparte a ďalších deviatich protestov v mestách, ktoré som spomenul, tisíce, ale rozhodca Fico ho bezprecedentne, mimo pravidiel demokratickej kultúry, ponechal na ihrisku. Ako je to možné? Podľa mňa je to preto, lebo skutočným rozhodcom na ihrisku je Robert Kaliňák. Drží v rukách políciu a drží v rukách aj tajomstvá Roberta Fica.
Lenže problémového hráča okrem premiéra nechce mať nikto v tíme, a tak 9. októbra 2016 ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, kolegyňa ministra vnútra Roberta Kaliňáka z jednej vlády a rovnako podpredsedníčka vlády, na otázku, či by mal Robert Kaliňák odstúpiť, odpovedala, citujem ďalší výrok: „Myslím si, že situácia sa dostala do polohy, že také rozhodnutie by bolo namieste v záujme dôveryhodnosti inštitúcií a polície ako takej.“ Žiaľ, ani na znepokojenie ministerky spravodlivosti to nepomohlo.
18. apríla 2017 zorganizovali študenti veľký protikorupčný pochod v Bratislave. Tisícky ľudí pochodovali a požadovali vyšetrenie káuz a odstúpenie ľudí zodpovedných za ich vyšetrovanie. Na Úrad vlády Slovenskej republiky bolo odovzdané memorandum, ktoré zahŕňalo aj požiadavku na odstúpenie ministra Kaliňáka, prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara či odchod špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Ani to nestačilo na to, aby sa Robert Kaliňák pozrel do zrkadla a aby premiér, ktorý sa hrá na protikorupčného politika, konal.
5. júna 2017 sa konal druhý protikorupčný pochod. Tentoraz už nielen v Bratislave, ale paralelne aj Košiciach.
O týždeň neskôr ľudia zaplnili námestia v Prešove a v Žiline a naposledy 25. septembra, kde na ďalší protikorupčný pochod v Bratislave opäť prišli tisíce ľudí, sa k tejto iniciatíve pridalo aj verejné zhromaždenie v Prahe, a to pred budovou Veľvyslanectva Slovenskej republiky. Požiadavky zostali nemenné, podpora a tlak verejnosti na ich splnenie naďalej pretrvávajú. Súčasťou je aj protikorupčná petícia, pod ktorú sa do posledného septembrového protestu podpísalo vyše 70-tisíc angažovaných ľudí.
Dámy a páni, počuli ste len malý výber z citátov, reakcií, požiadaviek a výziev na odchod Roberta Kaliňáka, ktoré nepatrili opozičným politikom. Ide o opakované požiadavky prezidenta republiky, europoslancov, vlastných kolegov z vlády, dokonca kolegov a kamarátov z vlastnej strany a najmä tisícov ľudí po celom Slovensku. Žiaľ, tieto požiadavky stále zostávajú vami, dámy a páni z koalície, nevypočuté, ignorované ministrom vnútra a najmä jeho premiérom Ficom.
Kolegovia, kolegyne, dnes sme sa tu primárne stretli kvôli zlyhaniam ministra vnútra pri rôznych tendroch rezortu, ktorý mu bol zverený. Kopa porušení zákonov pri rôznych obstarávaniach, rekonštrukciách, výstavbe nemocnice a tak ďalej. Mnoho kontrol, mnoho pokút, ktoré idú na jeho vrub.
Ale priznajme si úprimne, že o to vlastne ani až tak nejde. To je len aktualizačný moment, lebo Robert Kaliňák je zrelý na odvolanie každý každučičký deň. Ráno, na obed aj večer, ale aj v noci. Každý deň, každá hodina, každá minúta, každá sekunda, ktorú tento človek zotrváva vo svojej funkcii, devastuje morálku v našej spoločnosti, demotivuje mladých ľudí na Slovensku.
Robert Kaliňák napáchal a stále pácha nepredstaviteľné škody aj na Policajnom zbore, demoralizoval a demoralizuje ho každým dňom, podporuje gaunerov v radoch polície a, naopak, udupáva vieru, spravodlivosť a právny štát u tých slušných a čestných policajtov, čo v Policajnom zbore sú. Tých čestných, slušných policajtov, čo sú dnes utláčaní násilníkmi a korupčníkmi, ktorí sa v Policajnom zbore stále množia, ich počet rastie! Prečo by aj nerástol? Veď oni si povedia, keď môže náš minister Kaliňák, prečo by sme nemohli aj my. Lenže toto my nesmieme dopustiť ďalej.
Dámy a páni, toto zlo, toto bezprávie, dezilúziu a amorálnosť v jednom, ktoré šíri v Policajnom zbore tento bezcharakterný minister vnútra, musíme spoločne zastaviť. Musíme to urobiť. Alebo sa musíme o to aspoň pokúsiť, aby napáchané škody na odbornom a ľudskom potenciáli v Policajnom zbore neboli neopraviteľné. Varujem vás, dámy a páni, pretože nie sme od toho stavu ďaleko.
Je našou spoločnou povinnosťou zbaviť Roberta Kaliňáka funkcie a ozdraviť Policajný zbor. Ak by mal tento nominant strany SMER – sociálna demokracia, minister vnútra v sebe aspoň kúsok cti, nenechal by túto ani minulé schôdze s témou jeho odvolávania ani prebehnúť. Nespravil to, lebo má strach! A tento strach mu bráni reálne posúdiť jeho situáciu. Robert Kaliňák kompromituje SMER – sociálnu demokraciu. Robert Kaliňák poškodzuje Slovensko. Robert Kaliňák je dnes politik, pre ktorého už nikdy nebude žiadne miesto v obyčajnej slovenskej krčme.
Dámy a páni, my v strane Sloboda a Solidarita nemôžeme konať inak, v opačnom prípade by sme sa stali spolupáchateľmi, čo žijú v Kaliňákovom tieni. Musíme mu vysloviť nedôveru, a to nielen v mene voličov strany SaS a demokratickej pravicovej opozície, ale aj v mene mnohých voličov Slovenskej národnej strany, strany MOST – HÍD a, áno, aj v mene mnohých voličov samotného SMER-u – sociálna demokracia.
Vážený minister vnútra Robert Kaliňák, vyslovujeme vám nedôveru. Prosím, odíďte.
Ďakujem vám za pozornosť. (Potlesk.)
5. 12. 2017 19:13:31 - 19:15:26 24. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 800 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Galko, Ľubomír (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
228.
Ďakujem pekne. Ja dve poznámky by som si dovolil.
Pán minister, povedali ste, že nechcete nás zdržal, tak prečo to potom ale robíte? Veď vy nás zdržiavate už od marca 2016. Ja neviem, že či existuje na Slovensku v tej skupine kriminálnikov a mafiánov, do ktorej vy patríte, ešte okrem vás nejaký človek, ktorý by takto odmietal uznať svoju porážku. Lebo vy ste porazený, pán minister, vaša povesť je definitívne zničená a raz budete navyše za svoje činy niesť zodpovednosť – a vy to veľmi dobre viete.
Tak ma zaujíma, o čo vám ide vlastne? Ide vám o to, ide vám o ďalšie kradnutie? Veď už ste si nakradli dosť. Máte nakradnuté dosť. Alebo o čo vám ide? Ide vám o nejakú beztrestnosť? Veď tá vám raz skončí. Raz vás to dobehne.
Ak nás nechcete zdržiavať, normálne to zabaľte, uvoľnite priechod vášmu spravodlivému vyšetreniu a vášmu spravodlivému potrestaniu. Pretože čím skorej budete vyšetrený, čím skorej nastúpite na váš trest, tak tým skorej vám to aj ubehne, pán minister, ako voda vám to ubehne.
A druhá poznámka, povedali ste, že, na moju adresu, že namiesto argumentov častokrát používam vulgárne výrazy, to vám mám znovu prečítať tú vašu komunikáciu s tou nešťastnou novinárkou, keď ste sa jej vyhrážali, že ak nebude o mne písať diskreditačné články, tak ju vyrazíte z roboty? Veď to bolo samé choď do pi..., ty si ku..., ja tu nebudem pred tebou za ko... Takto ste sa, človeče, správali k dáme, k žene, k novinárke, matke. Po kanáloch by ste mali chodiť, pane, vy nemáte kožu na ksichte!
5. 12. 2017 18:24:13 - 18:25:23 24. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 800 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Galko, Ľubomír (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
198.
Ďakujem pekne. Pán minister, dve poznámky k tomu, čo ste povedali.
Po prvé. Hovorili ste o zatknutých mafiánoch. Dovoľujem si vás upozorniť, že mafiáni boli chytaní a boli zatýkaní za čias Daniela Lipšica, nie za vás. Za vás boli súdení a vy na tom nenesiete žiadnu zálohu (pozn. red.: správne "zásluhu"). Ja viem, pán minister, že kradnutie je vášmu srdcu blízke, všetkého možného, ale zásluhy by ste naozaj kradnúť nemuseli. Lebo to sa nepatrí.
A druhá poznámka. Hovorili ste, že všetky mafiánske hlavy sú odsúdené a že sedia vo väzení. Pán minister, musím vás opraviť, lebo jedna mafiánska hlava stále behá po slobode. Aj keď osobne si myslím, že už to moc dlho trvať nebude a že táto mafiánska hlava sa bude za svoje činy zodpovedať. Tou mafiánskou hlavou ste vy sám. A ja som pevne presvedčený, že budete niesť za všetky svoje činy raz zodpovednosť.
Ďakujem pekne.
5. 12. 2017 16:22:17 - 16:24:18 24. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 800 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Galko, Ľubomír (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
86.
Ďakujem pekne. Dve krátke poznámky.
Po prvé k tým pneumatikám, lebo často to tu na mňa kolegovia zo SMER-u vyťahujú, je to vec, ktorá už bola dávno vysvetlená. A pána ministra vnútra by som chcel upozorniť, že tie isté pneumatiky, sú to pneumatiky Kama 1260, používajú na Tatry 815 všetky hasičské a záchranné zbory. Na tie isté autá. Čiže pokiaľ chce nejakým spôsobom sám seba dehonestovať pred tými hasičmi, tak kľudne, nech to používa ďalej.
Ale dôležitejšia je druhá poznámka, lebo on tu hovoril o tom, že unikli nejaké prepisy v tom 2011 v čase, keď on tým vulgárnym, odporným spôsobom nútil redaktorky Pravdy, aby písali diskreditačné články. A veľa kolegov nevie, o čo išlo, tak si prečítajme niektoré jeho telefonické vyjadrenia. V čase, keď sa tá redaktorka bránila tomu, aby zverejnila diskreditačný článok na mňa, lebo jej nadriadená jej ho blokovala, tak prebehlo aj toto. Ona sa volá Patrícia Ďurišková.
„Výborne, vieš čo, Patrícia Ďurišková pôjde do p...! Povedz, že ten článok neuverejní a pôjde do p...! Do týždňa! Ešte raz sa naserem.“
No a ona sa znovu bráni a hovorí mu, že: „No, no, pardon.“
A on hovorí: „Ďurišková, som povedal. Tak choď, normálne povedz. Alebo mám ja zavolať Nore?“ To je šéfredaktorka. „Do p..., lebo už ma to prestáva baviť! Ako deti. Tak nezačnite si so mnou zase. Vandi, už sme sa dohodli, že ty budeš môj komunikačný prostriedok k Nore, takže choď Nore povedať moje stanovisko a že si teda fakt želám, aby som jej už nemusel volať, lebo ja vás nebudem takto stresovať. Fakt choď za ňou a fakt jej povedz, že proste ja tu nebudem za nejakého ko...!“
Takýto človek, dámy a páni, ktorý prerazil morálne aj politické dno, tu dnes pred vami vystupoval a takémuto človeku ste tlieskali. Gratulujem vám!
28. 11. 2017 13:06:22 - 13:07:23 23. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Galko, Ľubomír (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
2.
Ďakujem. Navrhujem prijatie uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky nasledovného znenia:
Národná rada Slovenskej republiky podľa § 128 ods. 1 rokovacieho poriadku žiada vládu Slovenskej republiky, aby v súvislosti s vývojom a výrobou obrnených transportérov na Slovensku v spolupráci s fínskymi partnermi predložila Národnej rade správu s nasledujúcimi informáciami:
- Kto a v akej výške bude financovať vývoj a výrobu prototypu na Slovensku?
- Kto bude lídrom vývoja prototypu?
- Aký je odhadovaný čas na ukončenie vývoja prototypu a ukončenie vojskových skúšok?
- Ktoré firmy a konštrukčné kancelárie na Slovensku budú na vývoji a výrobe prototypu pracovať?
Za každý subjekt treba uviesť súhrnné ekonomické ukazovatele za posledných päť rokov; hlavná činnosť, tržby, počet zamestnancov, zisk, strata, výška odvedenej dane z príjmu právnických osôb, výška doteraz poskytnutej štátnej pomoci; aká je právna forma týchto subjektov, a zoznam ich vlastníkov; aký je odhadovaný percentuálny pomer súčiastok vyrobených na Slovensku a dovezených zo zahraničia... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
18. 10. 2017 15:27:45 - 15:29:31 22. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 735 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Galko, Ľubomír (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
26.
Ďakujem pekne. Pán kolega Galek, no, ja som rád, že ste uviedol tú informáciu, že nominant SMER-u pán Bačík po svojom nástupe prepustil všetkých interných právnikov a stovky súdnych sporov firmy zveril do rúk externých advokátskych kancelárií. Osobne to pokladám za jasný dôkaz toho, že ľudia spojení so stranou SMER - sociálna demokracia sú pripravení kradnúť, tunelovať a podvádzať. Smeráci proste tunelujú ráno, smeráci tunelujú na obed a smeráci tunelujú aj večer. Samozrejme, tunelujú aj v noci, pokiaľ zrovna nespia.
Žiaden iný logický argument tohto kroku, ktorý si uviedol len ako podojenie štátu cez externé advokátske firmy, totiž neexistuje. Oni proste skúšajú, či im to vyjde.
Tento prípad, kolegovia, Džbán, alebo vlastne Bžán im nevyšiel, lebo sme im na to prišli. A je tristné, ale zároveň symptomatické pre túto korupčnú koalíciu, že keď sa im na takýto tunel príde, tak sem pošlú pána Pellegriniho a ten sa nás pokrytecky spýta, že či si fakt myslíme, že členovia tejto vlády sú tak blbí, že by niektorý z nich súhlasil s odmenou 77 mil. Nuž tak ja neviem, či sú tak blbí, ale som presvedčený, že sú tak drzí a neskutočne drzí, ak by sme na tento tunel neprišli, peniaze sú dnes už vyplatené a provízie z tohto špinavého biznisu bohviekomu zo strany SMER - sociálna demokracia povyplácané.
Ďakujem pekne.

Deň v parlamente

<- ->