Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
18. 10. 2017 15:27:45 - 15:29:31 22. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 735 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Galko, Ľubomír (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem pekne. Pán kolega Galek, no ja som rád, že ste uviedol tú informáciu, že nominant SMER-u, pán Bačík po svojom nástupe prepustil všetkých interných právnikov a stovky súdnych sporov firmy zveril do rúk externých advokátskych kancelárií. Osobne to pokladám za jasný dôkaz toho, že ľudia spojení so stranou SMER - sociálna demokracia sú pripravení kradnúť, tunelovať a podvádzať. Smeráci proste tunelujú ráno, smeráci tunelujú na obed a smeráci tunelujú aj večer. Samozrejme tunelujú aj v noci, pokiaľ zrovna nespia. Žiaden iný logický argument tohto kroku, ktorý si uviedol len ako podojenie štátu cez externé advokátske firmy, totiž neexistuje. Oni proste skúšajú či im to vyjde. Tento prípad, kolegovia, Džbán alebo vlastne Bžán, im nevyšiel lebo sme im na to prišli. A je tristné, ale zároveň symptomatické pre túto korupčnú koalíciu, že keď sa im na takýto tunel príde, tak sem pošlú pána Pellegriniho, a ten sa nás pokrytecky spýta, že či si fakt myslíme, že členovia tejto vlády sú tak blbí, že by niektorý z nich súhlasil s odmenou 77 mil., nuž tak ja neviem, či sú tak blbí, ale som presvedčený, že sú tak drzí a neskutočne drzí, ak by sme na tento tunel neprišli, peniaze sú dnes už vyplatené a provízie z tohto špinavého biznisu, bohvie komu zo strany SMER - sociálna demokracia, povyplácané. Ďakujem pekne.
14. 9. 2017 11:46:11 - 11:48:36 19. schôdza NR SR - 8.deň - A. dopoludnia Tlač 646 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Galko, Ľubomír (SaS) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
90.
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, predkladám návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov.
Tento návrh zákona predkladáme spolu s dvoma kolegami, s Natáliou Blahovou a s Jurajom Drobom, a cieľom predloženého návrhu je zavedenie podobnej úpravy poskytovania materského v systéme sociálneho zabezpečenia policajtov a vojakov, aká dnes funguje v systéme sociálneho poistenia civilov. Jedná sa o dve úpravy. V prvom rade navrhujeme zvýšiť výšku materského podľa zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov obdobne, ako je to v zákone o sociálnom poistení, na úroveň 75 % čistého denného služobného platu z pôvodnej sadzby 70 percent. Ide totiž o to, že, myslím, v máji 2017 na základe dobrých ekonomických výsledkov a hospodárskych výsledkov bola zvyšovaná materská o 5 % všetkým civilom a na vojakov, alebo teda vojačky, policajtky, hasičky, príslušníčky Zboru väzenskej, justičnej stráže, na príslušníčky NBÚ a Slovenskej informačnej služby sa takpovediac nemyslelo alebo zabudlo a my nechceme nič iné, ale aby aj ony sa podieľali na tom, že sa ekonomike darí. To je po prvé.
Po druhé, chceme zrovnoprávniť príslušníkov ozbrojených zborov s civilmi, z hľadiska čerpania materskej. Máme na mysli čerpanie materskej pri ich partneroch. Civili to môžu robiť a príslušníci ozbrojených zborov to robiť nemôžu. Tento náš návrh zákona je plne v súlade aj s tým, čo nedávno povedal minister obrany, a síce to, že treba zatraktívniť službu v ozbrojených silách, pretože počet uchádzačov o ozbrojené sily, neustále klesá, a toto je, tento návrh zákona je plne v súlade s tým, čo hovoril. Určite to ten problém nevyrieši, ale ako určitá malá pomoc a príspevok zo strany najsilnejšej opozičnej strany by to malo byť chápané a pevne verím, že tento náš návrh podporíte.
Ďakujem pekne, pán predsedajúci, skončil som.
7. 9. 2017 16:44:33 - 16:44:48 20. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní 2 Tlač 691 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Galko, Ľubomír (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
2.
Ďakujem pekne.
Pán minister, aj nám je ľúto, že tu ešte stojíte... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Hrnčiar, Andrej, podpredseda NR SR
Pán poslanec, idem zavolať pána ministra.

Galko, Ľubomír, poslanec NR SR
Á, výborne, no tak zavolajte. (Reakcie z pléna.) O. K.
(Krátka pauza pre neprítomnosť ministra.)

Hrnčiar, Andrej, podpredseda NR SR
Takže, nech sa páči, pán poslanec Galko.

Galko, Ľubomír, poslanec NR SR
Ďakujem pekne.
Pán minister, aj nám je ľúto, že tu ešte stojíte. Pretože vy ste už mali stáť niekde úplne inde. Ale žiaľ, musíme to pretrpieť, lebo poslanci tejto korupčnej koalície vás aj iných zdiskreditovaných ľudí, napríklad Bašternákovho obchodného partnera Roberta Kaliňáka, nasilu stále držia vo funkciách.
Vy hovoríte o špine, ktorá sa neustále leje. Máte pravdu, ona sa nielen leje, ale už je aj vyliata. Je vyliata na vás a je vyliata na tie bezbranné deti. Aj na seba, aj na tie nešťastné deti ste tú špinu vyliali vy osobne. Ani vy, ani tie deti už tú špinu zo seba nezmyjete. A to je smutné, lebo vám je to asi jedno. Vy máte hrošiu kožu. Ale tie deti, ktorým ste zničili život, ktoré ste ešte rok nechali v šialenom prostredí, ktoré im zdevastovalo ich detské duše, sa s tou špinou, do ktorej ste ich ponorili vy osobne až po krk, nikdy nevyrovnajú.
Prihovárate sa, zároveň sa tu líškate kolegom vašej korupčnej koalície z SNS, ktorí vás v týchto dňoch už viackrát vyzvali, aby ste odišli. To je dobré, že to robíte, lebo dnes odhalíte ich charakter. Ak vás podržia a nezahlasujú za vaše odvolanie, historicky sa znemožnia, zlikvidujú sa a skončia. Ak vás spolu s opozíciou dnes neodvolajú, stanú sa vašimi spolupáchateľmi pri prznení detských duší. O tom je táto schôdza. O korupcii, o kšeftoch a o bezbranných nevinných deťoch. A o tom, komu dajú poslanci SNS prednosť, či kšeftom a korupčnému žvancu, alebo bezbranným deťom. Táto schôdza nie je o strane SMER – SD, to je korupčná strana, ani o strane MOST – HÍD, to je strana v úpadku, v podstate mŕtva strana. Je o poslancoch Slovenskej národnej strany. O tom, či dnes odohrajú svoju potupnú derniéru.
21. 6. 2017 9:49:55 - 10:02:44 18. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 557 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Galko, Ľubomír (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
16.
Vážený pán predsedajúci, pán špeciálny prokurátor, pani poslankyne, páni poslanci, dovoľte mi za klub strany Sloboda a Solidarita uviesť niekoľko poznámok k správe špeciálneho prokurátora o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry a poznatkoch o stave zákonnosti za rok 2016. Na úvod by som chcel poznamenať, že som potajme dúfal, že dnes nebudem musieť vystúpiť, že táto správa dnes nebude vôbec prerokúvaná a bude odložená na jeseň, a to z jednoduchého dôvodu, že ju nebude mať kto predložiť. Veril som, pán prokurátor Kováčik, že dnes už nebudete špeciálnym prokurátorom, že napĺňajúc očakávanie verejnosti, ktoré ste sám vyvolali, odstúpite, abdikujete.
Pán špeciálny prokurátor, azda ešte nikdy v histórii samostatného Slovenska neviedla tak dôležitý úrad, ako je ten váš, osoba s tak nízkym verejným kreditom, ako je ten váš. Možno kedysi Ivan Lexa na čele Slovenskej informačnej služby. Je mi to ľúto, ale musím vám oznámiť, pokiaľ ste si to nevšimli, že váš kredit vo verejnosti dosahuje nulové, povedal by som až záporné hodnoty. Vaše zotrvávanie vo funkcii, ktorú zastávate, traumatizuje slovenskú verejnosť. Ľudí – a nie sú to len mladí ľudia, študenti, ale aj tí skôr narodení, týchto ľudí máme v uliciach. Sú to nespokojní ľudia, frustrovaní zo stavu, v ktorom sa nachádza naša krajina. Zo stavu obrovského bezprávia a nespravodlivosti, do ktorej sa naša vlasť ponára každým dňom viac a viac. A vy, pán Kováčik, na tom nesiete svoj nezmazateľný podiel. Vás žiadajú ľudia, aby ste odišli. A myslíme si to aj my členovia politických strán demokratickej opozície SaS, hnutí OĽANO a SME RODINA. Za tieto tri strany, ako aj za všetkých tých ľudí v uliciach po celom Slovensku vás teraz vyzývam: Odíďte!
Vo svojej správe píšete, že v roku 2016 napadlo do trestného registra 321 vecí, čo bol kontinuálny pokles v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi, oproti roku 2015, keď to bolo 343 vecí, v roku 2014 401 vecí a v roku 2013 442 vecí. Onen pokles týkajúci sa trestného registra sa snažíte vysvetliť tvrdením, že prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry nemajú nijaké možnosti na ovplyvnenie nápadu kriminality, pretože do konania vstupujú až vtedy, keď je na úrad doručené uznesenie o začatí trestného stíhania, prípadne aj vznesení obvinenia.
Pre korupčné trestné činy bolo v roku 2016 stíhaných 113 páchateľov, čo bol veľmi podstatný pokles oproti roku 2015, kedy bolo pre korupčné trestné činy stíhaných 173 páchateľov, aj oproti roku 2014, kedy bolo pre korupčné trestné činy stíhaných 209 páchateľov.
Obžalovaných v roku 2016 bolo 56 osôb, v roku 2015 to bolo 60 osôb a v roku 2014 to bolo 100 osôb.
Dohoda o vine a treste bola uzavretá s 27 obvinenými, pričom v roku 2015 to bolo 85 osôb a v roku 2014 to bolo 73 osôb.
A odsúdených bolo v roku 2016 71 osôb, pričom v roku 2015 to bolo 138 osôb a v roku 2014 to bolo 149 osôb.
Dámy a páni, je evidentné, že v posledných troch rokoch popri celkovom poklese týkajúcom sa trestného registra dochádza aj k poklesu počtu osôb stíhaných pre niektorý z trestných činov korupcie, k poklesu počtu obžalovaných osôb a taktiež poklesu odsúdených osôb.
Aj v tejto súvislosti upozorňujete, pán špeciálny prokurátor, že orgány prokuratúry, a teda aj Úrad špeciálnej prokuratúry, sú represívne orgány, ktoré vstupujú do konania až vtedy, ak je odhalené podozrenie z trestného činu, a až potom začína prokurátorský dozor. Opierate sa o tvrdenie, že prokuratúra nie je prioritne orgán prevencie, nemá ani oprávnenie, ani procesné, personálne a materiálne podmienky na odhaľovanie trestnej činnosti. A zároveň tvrdíte, že fyzické, ale aj právnické osoby často nie sú ochotné spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní pri odhaľovaní a objasňovaní korupcie, čím je odhaľovanie a postihovanie tohto druhu kriminality nepochybne sťažené, pričom uvádzate dva dôvody.
Prvým dôvodom je podľa vás preformalizovaný Trestný poriadok a ako druhý dôvod uvádzate, že v posledných rokoch je zo strany niektorých novinárov, ale aj politikov vytváraný mediálny tlak na Úrad špeciálnej prokuratúry a vo verejnosti sa prezentujú názory, že tento úrad všetky korupčné veci zametá pod stôl. Lenže, pán prokurátor Kováčik, skúste si položiť otázku. Nie je to náhodou tak, že s klesajúcou dôveryhodnosťou vedenia špeciálnej prokuratúry klesá aj ochota ohlasovať korupciu? Akou motiváciou ohlasovať korupciu má byť informácia o tom, že ste v 61 prípadoch, ktoré ste osobne dozorovali za uplynulých osem rokov, nepodali ani jednu obžalobu? Položte si túto otázku, pán Kováčik, a úprimne si ju sám pre seba zodpovedzte. Trebárs aj tu, takpovediac do vnútorného vrecka vášho saka. Ja odpoveď na túto otázku poznám.
Čo od nás vlastne chcete, od opozičných politikov, od novinárov? Chcete, aby sme vás za tých 61 prípadov bez jedinej obžaloby pochválili? Veď vás nechváli ani generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Aj ten len nechápavo krúti hlavou. Rozmýšľali ste vôbec niekedy nad tým, čo prispelo k vašej nedôveryhodnosti? Ale mám na mysli objektívne zamyslenie sa nad sebou a nad svojou prácou. Nie nezmysly typu: môže za to zlá opozícia, môžu za to zlí politici, môžu za to zlí novinári. Všetci naokolo mňa za to môžu, len ja za to nemôžem.
Pomôžem vám. Prečo ste, pán špeciálny prokurátor, definitívne zmarili vykonanie znaleckého posudku z nahrávky "peniaze vlastnou hlavou", aby sme vedeli, či hlas na nahrávke patrí Robertovi Ficovi, alebo je to jeho geniálny imitátor? Prečo ste, pán Kováčik, nedali zistiť znalcovi, či podpisy podnikateľa Blaška a predstaviteľov strany SMER – sociálna demokracia, na základe ktorej si údajne oligarchovia rozparcelovali Slovensko a poprideľovali významné štátne funkcie za svoje peniaze, ktoré venovali tejto strane, či sú tieto podpisy pravé alebo nie?
Dovoľujem si vás upozorniť, že tak ako traumatizovali spoločnosť takmer 20 rokov Mečiarove amnestie, tak verejnosť traumatizuje aj táto údajná nahrávka Roberta Fica a zmluva podnikateľa Blaška. Slovenská verejnosť má právo vedieť, či strana SMER – sociálna demokracia, ktorá je členom koaličnej vlády Slovenskej republiky, bola založená z čiernych peňazí, ktoré mohli byť získané podvodom, možno aj trestnou činnosťou, a či sa tu predávali funkcie v exekutíve a v parlamente. Máme právo vedieť, či kolegovia zo strany SMER – sociálna demokracia tu v tomto parlamente a ich kolegovia vo vláde Slovenskej republiky sedia podvodom, či sú to členovia strany s paralelným financovaním. Je to podobná trauma ako Mečiarove amnestie. Spravte to! Dajte preskúmať aj inkriminovanú zmluvu a dajte preskúmať aj zmienenú nahrávku. Verejnosť si toto poznanie zaslúži. Môžete to spraviť aj v súčasnosti. A potom môžete odísť aspoň s trocha napravenou reputáciou.
Na záver ešte uvediem, že by som mohol riešiť a kritizovať aj ďalšie veci vo vašej správe, napríklad určitý bulvarizmus, napríklad to, ako na strane 17 farbisto vysvetľujete, ako manželka v spolupráci nejakého komplica vylákala pod zámienkou sexuálneho uspokojenia svojho manžela do pivnice a tam ho aj s komplicom dopichala a dosekala nožom aj sekáčikom na mäso a telo následne rozštvrtili a odniesli do lesíka a dokázali ste ho identifikovať len preto, lebo mal špeciálne tetovanie. Prepáčte, ale tieto horory naozaj nepotrebujeme od vás v takejto správe čítať. To si nechajte pre seba na čítanie pred spaním.
Bulvarizácia je však najmenší problém. Oveľa vážnejšie je to, že radšej by sme vo vašej správe si prečítali, že Ladislav Bašternák, Marián Kočner, Strapatý, alias Ján Počiatek, Robo, alias Robert Kaliňák alebo niektorí smerácki poslanci typu Stanislav Kubánek, Jozef Buček a ďalší občania podozriví z daňových podvodov čelia spravodlivosti. Toho sme sa, žiaľ, počas vášho pôsobenia nedočkali.
Vážený pán prokurátor Kováčik, som presvedčený – a hovorím to s plnou vážnosťou, že pre nás všetkých včítane vás pre obnovenie nádeje vo vieru a spravodlivosť u ľudí na Slovensku je nutnou podmienkou to, aby toto bola vaša posledná správa v tomto parlamente a aby ste urýchlene uvoľnili miesto niekomu ďalšiemu. Razantnému, odvážnemu a poctivému človeku. Veľmi si želám, aby ste silu spraviť toto rozhodnutie v sebe čo najskôr našli. Už včera bolo totiž neskoro.
Ďakujem vám za pozornosť. (Potlesk.)
20. 6. 2017 18:53:54 - 18:55:52 18. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 556 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Galko, Ľubomír (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
130.
No ďakujem pekne, Ondrej Dostál, dobre si pomenoval nízke vedomie zákonnosti u starostov aj u poslancov jednotlivých obcí, a hlavne teda čo sa týka niektorých menších obcí, tak ja mám podobné skúsenosti. Otázka je, že čo s tým vieme všetci spraviť. Jednak my zákonodarcovia, takisto aj ľudia na Generálnej prokuratúre, lebo toto je vec, o ktorej sa viac menej hovorí už dlhšie obdobie, to, to nehovoríme o tom prvýkrát, to znamená, že treba si položiť otázku, že čo s tým vieme spraviť.
Tiež by som určite nešiel do takého riešenia, to si tiež spomínal, to ma zaujalo, že by prokuratúra mala oprávnenia meniť rozhodnutia samosprávy, tie pravidlá sú dobré, len ich treba dodržiavať. No a tam, kde sa porušujú, tak tam treba na to upozorňovať. Nevidím problém v tom, že prokuratúra koná tak, ako koná napríklad pri tých prípadoch, o ktorých si hovoril, napríklad pri tom prípade dodržiavania času predaja, a ale aj tie prípady, ktoré si spomínal ohľadne protestov, ktoré sú podávané pri predaji pyrotechniky alebo teda pri používaní pyrotechniky, ukazujú, že, že stále v tom meste niečo nefunguje, a to dokumentuje aj tá obrovská byrokracia, o ktorej si hovoril, desiatky hodín pracovného času venovaných úplne nezmyslu. Zopakoval by som len to, že riešenie máme v rukách aj my, ale jednoducho treba dať hlavy dohromady.
Chcel som povedať ešte k tomu domácemu násiliu, ale tam mi už čas nevyjde, tak potom možno v nejakej inej faktickej.
Ďakujem pekne.
20. 6. 2017 15:11:05 - 15:12:25 18. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 556 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Galko, Ľubomír (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
26.
Musím odtiaľto, lebo nejde mi tam prihlásiť, by som vás poprosil, keby ste sa mi došli pozrieť. (Rečník sa premiestnil na vedľajšie miesto za predsedníckym pultom.)
Pán kolega Glváč, nejaký rozšafný ste, tuším tiež mám taký pocit. Ja by som vás chcel tiež upozorniť na to, že my prerokúvame správu generálneho prokurátora a vy nás tu zaťažujete voľbou RTVS a zaťažujete nás tu tým, že kto je lídrom a nie je lídrom a bude lídrom. A ja by som tiež, si myslím, myslím si, že tiež by sa vám nepáčilo, keby som sa tu teraz postavil a začal by som tu, ja neviem, rozprávať niečo o tom, že ste kúpili drahé vrtuľníky a nezazmluvnili ste to, že ako tie vrtuľníky sem teraz majú dôjsť. A tiež by ste mi vyčítali, že to nesúvisí so správou generálneho prokurátora, jedine v tom prípade, že by vás chcel stíhať za to, vtedy teoreticky by to akože mohlo, ešte nejaký ten súvis by sme tam mohli nájsť. A napriek tomu to neurobím, že nebudem tu hovoriť, že ste ich kúpili úplne draho a že teraz proste to ďalšie náklady má Slovenská republika, lebo jednoducho si ctím to, že prerokúvame správu generálneho prokurátora.
Tak by som vás poprosil ako podpredsedu Národnej rady, keby ste boli príkladom, pán kolega Glváč.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
15. 6. 2017 11:23:34 - 11:23:46 18. schôdza NR SR - 3.deň - A. dopoludnia Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Galko, Ľubomír (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
93.
Ďakujem pekne. Kolegom z výboru na kontrolu činnosti NBÚ pripomínam, dnešné zasadnutie výboru 13.15 hod. Ďakujem pekne.
14. 6. 2017 18:44:24 - 18:48:12 18. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 590 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Galko, Ľubomír (SaS) - poslanec NR SR Uvádzajúci uvádza bod   (text neprešiel jazykovou úpravou)
142.
Ďakujem pekne. Vážená pani podpredsedníčka, vážení kolegovia, kolegyne, v mene skupiny poslancov zo strán SaS, OĽANO a SME RODINA vám predkladám návrh ústavného zákona o záväzných pravidlách pre financovanie obrany Slovenskej republiky.
Cieľom predloženia tohto návrhu ústavného zákona je zabezpečiť stabilnú a predvídateľnú úroveň financovania obrany Slovenskej republiky na cieľovej úrovni najmenej 2 % hrubého domáceho produktu.
Slovensko ako člen Severoatlantickej aliancie viackrát deklarovalo svoje odhodlanie plniť záväzky v oblasti investícií do vlastnej obranyschopnosti, čo sa však zatiaľ nepremietlo do praxe. Dlhodobo je nemožné využívať stav, aby tie krajiny, ktoré si svoje záväzky plnia, preberali zodpovednosť za bezpečnosť tých krajín, ktoré si svoje záväzky neplnia a nemajú ani ambíciu splniť ich postupne v priebehu nasledujúcich rokov. To je jeden aspekt.
Za oveľa dôležitejší aspekt však pokladáme to, že naše dlhodobo podvyživené ozbrojené sily tie peniaze doslova životne potrebujú. Vo všeobecnosti totiž platí to, že štát, ktorý nechce financovať armádu vlastnú, bude skôr či neskôr musieť financovať armádu cudziu. Objem výdavkov na obranu na Slovensku v súčasnosti stačí ledva na personálne a režijné výdavky. Na výcvik a modernizáciu bojovej techniky, ktorá je po životnosti, ostáva minimum financií.
Ozbrojené sily Slovenskej republiky potrebujú mať istotu, že investície do novej techniky budú v budúcnosti mať zabezpečené kontinuálne, aby mohli plniť svoje plány z Bielej knihy o obrane Slovenskej republiky, ktorú ministerstvo prednedávnom aktualizovalo a v ktorej počítajú okrem iného s dokončením výmeny dopravných lietadiel, viacúčelových vrtuľníkov či radarov a so začatím vyzbrojovania jedného mechanizovaného práporu bojovými obrnenými vozidlami 4x4 a viacúčelovými taktickými vozidlami.
Dnes majú ozbrojené sily viac ako 70 % pozemnej výzbroje a techniky po životnosti. Kariérny rast vojakov sa spomaľuje a niektoré vojenské spôsobilosti môžu naše ozbrojené sily za súčasného stavu nezvratne stratiť.
Návrhom zákona sa zakotví pravidlo, že výška rozpočtových výdavkov vynakladaných na obranu Slovenskej republiky bude najmenej vo výške 2 % hrubého domáceho produktu za rok, ktorý dva roky predchádza príslušnému rozpočtovému roku, pričom v prechodnom období sa predpokladá postupný nábeh na túto cieľovú sumu a to postupným zvyšovaním o 0,1 percentuálneho bodu oproti percentuálnemu podielu výdavkov na obranu HDP za obdobie, ktoré dva roky predchádza príslušnému rozpočtovému roku. Zohľadňovanie roku, ktorý dva roky predchádza príslušnému rozpočtovému roku, je nevyhnutné z toho dôvodu, že pri tvorbe rozpočtu na každý budúci kalendárny rok ešte nie je známe HDP za aktuálny kalendárny rok, ale iba za predchádzajúci kalendárny rok. Záväzok týkajúci sa dvojpercentnej referenčnej hodnoty je potrebné vnímať ako odporúčanú hranicu výdavkov smerujúcich na pokrytie nákladov na optimálne fungovanie ozbrojených síl Slovenskej republiky.
Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, zákonmi a ďalšími všeobecne záväznými právnymi predpismi, ako aj s medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentmi, ktorými je Slovenská republika viazaná, ako aj s právom Európskej únie.
Vážení kolegovia, kolegyne, dovolím si vás požiadať o podporu predmetného návrhu zákona. Ďakujem pekne.
16. 5. 2017 16:19:14 - 16:20:56 17. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Tlač 519 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Galko, Ľubomír (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
62.
Ďakujem pekne. Ja túto príležitosť využijem na to, aby som hneď na začiatok povedal, že by som poprosil technikov, aby sa mi pozreli na zariadenie, lebo už druhýkrát som sa musel prihlasovať od suseda. Nedokážem sa prihlásiť k faktickej poznámke.
A teraz k tomu, čo si hovoril, pán kolega Dostál. Ono to bolo totižto tak, ja myslím, že to môžem povedať, sme tu v takom komornom prostredí, ja som bol osobne za našimi kolegami z koalície s našou iniciatívou plus 0,1 % HDP ročne až teda do tých dvoch percent a oni mi dali najavo, že teda je to také problematické, že to neprejde. Ja im hovorím, chlapi, tak urobme teda aspoň nejakú spoločnú deklaráciu. A oni ju rýchlo urobili a zabudli nás k tomu prizvať. Ale nebudeme predsa my akože nejakí vzťahovační alebo niečo také, myslím si, že treba oceniť, že si osvojili tento náš nápad. Určite, keby sme boli my do toho involvovaní nejakým spôsobom, tak by som určite trval na tom, aby tá deklarácia nebola taká všeobecná, aby bola konkrétnejšia. Ale každopádne ako taký prvý krok k tomu, aby sa vôbec o problémoch obrany začalo rozprávať, aby sa začali riešiť, to môžeme privítať, ale teda s napätím budeme očakávať na tú júnovú schôdzu, kde bude predložený ten náš návrh. Ten predložíme 26. mája. To znamená deň po tom, ako sa uskutoční summit prezidentov aj za prítomnosti amerického prezidenta. To znamená, budeme vidieť v praxi budúci mesiac, že ako to myslia kolegovia s podporou obrany vážne.
Ďakujem pekne.
16. 5. 2017 16:11:43 - 16:13:43 17. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Tlač 519 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Galko, Ľubomír (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
56.
Ďakujem pekne. No aby sme tu zase nerobili nejaké mexické vlny tej deklarácii, lebo povedzme si úprimne, že to je, tá deklarácia je niečo viacej ako to, keď by sme chceli povedať, že si želáme, aby na druhý deň svietilo slnko. Všetci chceme, aby svietilo slnko. Je to vyslovene, má to vyslovene deklaratórny charakter. To znamená, že tak ako povedali kolegovia predo mnou, podporiť to podporíme, ale netvárme sa, že tu vládna koalícia predkladá nejaké koleso, ktoré vymyslela. Je to opäť len polovičaté riešenie. Je to pohladenie problému a v prípade, že koalícii naozaj záleží na tom, aby obrana bola systémovo riešená, tak očakávam, že v júni predloží náš systémový návrh na zvýšenie rozpočtu o 0,1 % HDP ročne.
Keď si pozriete tú deklaráciu, tak v podstate k čomu sa tam zaväzujeme. Deklarujeme svoju pripravenosť podporiť výdavky na obranu do roku 2020 1,6 % HDP. Ja by som oveľa viacej uvítal, keby sme to dali ministerstvu obrany a vôbec vláde Slovenskej republiky ako povinnosť. Ako povinnosť a stanovili im nejaký finančný rámec. A nie to, že keď oni láskavo s takým rozpočtom sem dôjdu, tak my im s tým budeme súhlasiť.
Vyjadruje podporu pripravovaným plánom na modernizáciu a rozvoj bezpečnostného systému a žiada vládu Slovenskej republiky, aby pravidelne konzultovala avizované plány rozvoja ozbrojených síl. Áno, s týmto sa dá súhlasiť, pretože povedzme si to otvorene, nie každý nákup sa vydarí. Zhodou okolností práve dvaja predkladatelia majú za sebou nákupy typu MOKYS, nákupy typu tých hračkárskych lietadiel nakúpených od sprostredkovateľov v zubnej ambulancii. Takže to je aj taký paradox, že vlastne oni predkladajú takúto deklaráciu. Takže tam by som oveľa viacej uvítal, keby to s nami nielen konzultovali, ale keby si to dávali od nás aj odsúhlasiť. (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
10. 5. 2017 11:42:04 - 11:42:12 17. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Galko, Ľubomír (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
65.
Ďakujem, pripomínam dnešný výbor na kontrolu činnosti NBÚ 12.15. Ďakujem.
10. 5. 2017 9:20:24 - 9:22:07 17. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 497 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Galko, Ľubomír (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
12.
Ďakujem pekne. Ja som veľmi rád, že to pán kolega Dostál spomenul, lebo ja som na to zabudol a bol by som veľmi nerád obviňovaný z toho, že by sme chceli potápať lode aj s ľuďmi. Samozrejme, že ja som dostal dokonca aj niekoľko spätných väzieb, že je to až proti životnému prostrediu. To sa myslí, samozrejme, symbolicky. Ako sa tie lode budú likvidovať tak, aby to bolo v súlade so životným prostredím, aby to bolo čo najlepšie, to už nech si rozhodnú kompetentní, ale ide o ten princíp.
Chcel by som ešte dve poznámky povedať, že tá operácia, ona má aj humanitárny charakter, pretože my veľmi dobre vieme, že koľko tých ľudí zahynie na tom mori a práve takýmto spôsobom, a preto nie nadarmo sa hovorí v tom materiáli aj o identifikácii, zaistení a likvidácii plavidiel a o vyhľadávaní a záchranných aktivitách. To znamená, že aj tento charakter to má, že vlastne tí ľudia budú zachránení a budú môcť potom podstúpiť normálny azylový proces, tak jak sa to má, a nie že sa tradákajú cez celú Európu alebo zahynú ešte rovno na mori.
A poslednú vec, neviem, či to hovoril pán minister, lebo ja som nestihol jeho príhovor, ale čo treba ešte spomenúť. Tá operácia ešte má, ďalšie dva aspekty v sebe zahŕňa, a to je výcvik líbyjskej pobrežnej stráže. To je takisto veľmi dôležité, aby si to robili postupne už oni. A po tretie je to zabránenie obchodovania so zbraňami. To znamená, že tej pridanej hodnoty je tam naozaj nielen pre Slovensko, ale aj v rámci celej Európy pomerne dosť veľa. Jednoducho treba túto operáciu podporiť.
Ďakujem pekne.
10. 5. 2017 9:08:07 - 9:13:54 17. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 497 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Galko, Ľubomír (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
6.
Ďakujem pekne. Vážená pani predsedajúca, vážený pán minister, vážené kolegyne, vážení kolegovia, dovoľte mi pár myšlienok k návrhu na vyslanie príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky do operácie EUNAVFOR MED Sophia.
Chcem hneď na úvod povedať, že poslanci za stranu Sloboda a Solidarita, pán minister, podporia tento váš návrh a sme radi, že sa Slovensko pripojilo k 24 krajinám, ktoré participujú na tejto vojenskej operácii. Je to presne v duchu toho, čo hovoríme už dávno, že treba posielať našich vojakov do zahraničných misií a do operácií medzinárodného krízového manažmentu, kde je možné očakávať čo najvyššiu pridanú hodnotu jednak pre Slovensko a jednak pre Európsku úniu, ktorej sme súčasťou. A máme za to, že táto operácia je presne tento druh vojenskej operácie, do ktorej by sa Slovensko malo zapájať a určite prispeje k riešeniu migračnej krízy, čo je vážna moderná bezpečnostná hrozba. Je to ohrozenie nielen, teda je to ohrozenie tak európskeho kontinentu, a teda aj Slovenskej republiky.
Chcem pri tejto príležitosti povedať, že ako prvý politik na Slovensku som v roku 2015 vystúpil a otvorene som povedal a vyzval som k likvidácii plavidiel pašerákov ľudí. Vyjadril som názor, že lode týchto pašerákov treba nekompromisne potápať. Bolo to roku 2015 a vtedy ma mnohí ľudia nazvali necitlivým. Následne strana Sloboda a Solidarita na jar roku 2016 ako prvá a jediná politická strana na Slovensku prezentovala riešenia migračnej krízy a odchytávania, likvidácia plavidiel prevádzačov bolo práve jedno z týchto riešení. Dnes vidíme, že to riešenie je reálne, že je dobré a hlavne že je realizovateľné.
Ako som povedal, práve preto takéto misie by sme mali ako Slovensko podporovať. A napriek tomu, že je nám všetkým jasné, že tá naša pomoc – počet tých vojakov do desať – je viac-menej solidárna a symbolická, tak sme presvedčení, že to robí z nás v očiach spojencov a partnerov dôveryhodných partnerov.
Chcel by som ešte povedať, že do budúcnosti, pán minister, by bolo možno, a nie že by bolo možno, ale naozaj odporúčame sústrediť sa na takéto misie a operácie medzinárodného krízového manažmentu, na misie s vyššou pridanou hodnotou, na bojové misie, na humanitárne a zdravotnícke misie a na misie so stretom s modernými hrozbami, ako je terorizmus, migračná kríza, ktoré je možné – a povedzme si to otvorene – v budúcnosti očakávať aj u nás. A keďže takým dobrým zvykom predstaviteľov politickej strany Sloboda a Solidarita je nielen kritizovať alebo v tomto prípade vyslovovať podporu, ale aj prezentovať nejaké riešenia, ktoré by sme my presadzovali v prípade, že by sme tú možnosť mali, tak vám poviem, čo by sme vám odporúčali do budúcnosti. Lebo treba sa baviť aj ďalej.
Po prvé, vyslať jednotky ozbrojených síl Slovenskej republiky do Pobaltia a po dohode s niektorou z vedúcich krajín aj začlenenie tejto jednotky do novovytvorených práporov a zabezpečenie jej dlhodobej rotácie v rozsahu do 150 vojakov. To znamená nielen tam cvičiť, ale už sa treba baviť aj o tom, že by sme tam išli v rámci tých medzinárodných práporov.
Po druhé, pokračovať v operácii tých 60 – 70 vojakov v Afganistane. To asi máte v pláne, predpokladám.
Po tretie, moja obľúbená téma, stiahnuť vojakov z Cypru v období do päť rokov, každý rok jedna pätina vojakov. Bude to korektné voči našim spojencom. Bude to korektné voči všetkým v prípade, že by sme to takto vopred dali vedieť. A sústrediť sa radšej na takéto misie, ako je aj misia, o ktorej dnes hovoríme.
A po štvrté, boj proti terorizmu. Posilniť boj proti terorizmu v oblasti Blízkeho východu napríklad výcvikom miestnych regulérnych vojenských síl, napríklad v Iraku, alebo zdravotníckou podporou.
Tieto štyri riešenia alebo tieto štyri návrhy strana SaS má. Toto bude súčasťou materiálu, reformného materiálu ozbrojených síl, ktorý momentálne pripravujeme a ktorý by sme chceli prezentovať niekedy koncom roka alebo začiatkom budúceho roka.
Čiže na záver ešte jedenkrát: Našu podporu máte, pán minister. Určite by si všetci vaši kolegovia vo vláde želali takú konštruktívnu opozíciu, akú máte vy ako rezortný minister. Ale nezostaňme len pri tomto a nebál by som sa tam tých vojakov poslať do budúcnosti aj viacej.
Na záver môjho vystúpenia by som chcel túto chvíľu využiť na to, aby som takto verejne poďakoval všetkým príslušníkom ozbrojených síl, ktorí pôsobia nielen teda na Slovensku, ale pôsobia aj v zahraničí. Konkrétne aj tým vojakom, ktorí budú rotovať a ktorí budú vyslaní do Stredozemného mora, a by som im poprial úspešné pôsobenia, predovšetkým po ich skončení ich misie, ich pôsobenia šťastný návrat k ich rodinám a k ich blízkym.
Ďakujem pekne za pozornosť.
9. 5. 2017 18:57:52 - 18:59:52 17. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 434 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Galko, Ľubomír (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
203.
Ďakujem pekne. Myslím, že to stihnem aj vo faktickej, takže som sa z rozpravy odhlásil. No ja som rád tomuto vystúpeniu pán poslanec Hrnko, lebo nič iné nepočúvam už asi tri dni, len to ma tu novinári obháňajú, že pán poslanec Hrnko, kadiaľ chodí, tadiaľ rozpráva, že peniaze nie sú dôležité, ale že musíme tých ľudí naverbovať z hľadiska vlastenectva. No z hľadiska vlastenectva možno tak vás naverbujú (smiech v sále), ale jednoducho tí ľudia musia byť zaplatení a musia tie výhody určité dostať.
Preto my ako klub SaS tiež podporíme tento návrh zákona. Pán minister to od nás dostal prisľúbené.
Chcem vás upozorniť na jednu vec, ktorú máte v dôvodovej správe, kde máte napísané, že to bude mať pozitívny sociálny vplyv v oblasti sociálnej inklúzie, predovšetkým u mladých ľudí hľadajúcich si zamestnanie. To by som neodporúčal, aby ste sa snažili verbovať hlavne ľudí, ktorí sa nevedia inak zamestnať, ale odporúčal by som verbovať ľudí, ktorí uvažujú o tom, že vstúpia do ozbrojených síl, ale chcú si to takpovediac vyskúšať.
To je jedna poznámka a druhá poznámka nadväzuje na túto prvú poznámku, to je už priamo pánovi ministrovi, že treba jednoducho viac nadviazať spoluprácu s mladými ľuďmi na školách. Dnes sa vám potulujú všelijaké polovojenské organizácie po školách, napríklad naposledy alebo v súčasnosti v Nitre na základnej škole a tam musíte byť vy, pán minister. Nie teda vy konkrétne, ale musia tam byť vaši ľudia na základných školách, na stredných školách, na vysokých školách a potom pevne verím, že dokážete mladých ľudí viacej pritiahnuť aj k tomuto projektu.
A posledná rada úplne zadarmo, riešenie SaS, zvýšte peniaze na aktívne zálohy na 150-tisíc eur ročne, dnes je to myslím polovica a tým pádom zabezpečíte to, že viac týchto ľudí možno z tej dobrovoľnej vojenskej služby prejde aj to projektu aktívnych záloh. Túto radu máte od nás úplne zadarmo.
Ďakujem pekne.
6. 4. 2017 22:09:25 - 22:11:25 15. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 495 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Galko, Ľubomír (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
105.
Ďakujem pekne. No, rozmýšľam nad tým, že čo dokáže prinútiť bývalého kolegu, futbalového rozhodcu, ktorý mal v minulosti vždy zmysel pre fair play, aby takto vystúpil v rozprave a aby obhajoval tie hrozné zverstvá, ktoré sa proste obhájiť nedajú. Načo chcete čakať, pán Kéry? Na aké ukončenie trestného stíhania? Za znásilnenie? Za pohlavné zneužívanie? Pán kolega, my dnes nesúdime riaditeľa toho domu hrôzy ani jeho zamestnancov, to nech spravia súdy. My hovoríme o odobratí akreditácie. Kolegyňa Blahová tu povedala desiatky nespochybniteľných argumentov, pochybení, ktoré boli uvedené aj v tej správe, na ktorú ste sa odvolávali. Vy ste nevyvrátili ani jeden jediný argument! Mlžíte, rozprávate tu o nezamestnanosti, tripartite, mzdách. Ja neviem, kto vám to písal, ale myslím, že sme všetci videli, že len odkláňate pozornosť od Čistého dňa, kvôli ktorému tu dnes sme. Ani neviete, pán kolega, že ako svojím vystúpením usvedčujete pána Richtera z toho, že by mal zo svojej funkcie odísť, že by sa mal porúčať. Ja by som očakával, že vysvetlíte, prečo minister nenaplnil odporúčanie svojej vlastnej akreditačnej komisie. Prečo nesplnil to, čo mu bolo odporučené v tej správe?
Pán Kéry, vy by ste dali do toho domu hrôzy svoje dieťa teraz? Vy by ste tam umiestnili svoje dieťa? (Reakcia z pléna.) Tak prečo chcete, aby tam súdy umiestňovali deti iných, pre živého boha?! Svojím spôsobom vás musím ľutovať, pán kolega, lebo ja osobne si myslím, že vám to bolo možno aj nepríjemné, že ste museli vystúpiť k tomuto bodu, že vás k tomuto na klube poverili. A skutočne je mi vás úprimne ľúto, že ste to museli urobiť.
Ďakujem pekne.
6. 4. 2017 21:25:33 - 21:26:54 15. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 495 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Galko, Ľubomír (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
81.
Ďakujem pekne. Pán Burian, vy si dovoľujete sa navážať do niekoho, kto počas svojho aktívneho života pomohol toľkým deťom a opusteným matkám? Vy poznáte činnosť Natálie Blahovej, poznáte tých ľudí, ktorým ona počas dlhých rokov pomáhala? Vy máte spoločne v tom, že ste v minulosti pomáhali ľuďom, ale zatiaľ čo ona pomáhala sa im vyhrabať z dna, tak vy ako bývalý úžerník ste im pomáhali do hrobu. Vy si trikrát zakusnite do jazyka, keď sa budete chcieť nabudúce do niekoho takého, ako je Natália Blahová, navážať, pán Burian! Vy ste nič nevyvrátili z tých obvinení, nič ste nevysvetlili z toho, čo tu zaznelo. A ja začínam nadobúdať pomaly istotu aj po tom konfliktnom a hysterickom vystúpení, čo tu predviedol ten, čo zháňa peniaze vlastnou hlavou, že v tomto svinstve lietate v tej vašej podarenej strane SMER – sociálna demokracia viacerí.
Ďakujem pekne.
6. 4. 2017 20:24:05 - 20:25:55 15. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 495 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Galko, Ľubomír (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
19.
Ďakujem pekne.
Pán minister, čo bolo podľa vás len subjektívne vyjadrenie navrhovateľov? Ktorá z výpovedí ktorého dieťaťa, čo tu bola čítaná? O tom, ako ich mlátili hokejkami? Alebo to, ako museli chodiť v ružovom pyžame? Alebo to, ako ich zamestnanci sexuálne zneužívali a vynucovali si na nich sex? Alebo ako im dávali drogy? Nalievali alkohol? Alebo ako ich držali o hlade? Vy sa nehanbíte?! Vy ste sa spreneverili tomu, čo by nám, pán minister, bez ohľadu na stranícke tričko malo byť všetkým sväté. Vy ste neochránili, ale práve naopak, hodili ste cez palubu bezbranné deti, deti, ktoré ste boli povinný chrániť.
Pán minister, vy si skutočne myslíte, že v tejto miestnosti existuje čo len jeden človek, ktorý verí tomu, že tie otrasné výpovede detí a dospelých bývalých klientov predmetného zariadenia, o ktorom dnes hovoríme, ktoré tu čítala Natália Blahová, sú vymyslené? Tak si buďte istý, že ani jeden takýto človek tu nie je. Všetci vieme, že to je pravda bez ohľadu na to, či vás dnes tí ľudia podržia alebo nie. Pretože takéto množstvo výpovedí u rôznych ľudí v rôznych časoch sa jednoducho nedajú vymyslieť, pán minister. Všetci to vieme. Viete to vy, viem to ja, vedia to vaši kolegovia a vie to aj obyvateľ Bašternákovho bytu, ktorý sa nezmohol na nič iné len na to, že tu trikrát urazil kolegyňu a zdrhol zbabelo odtiaľto preč.
Pán minister, vy ste obetovali tých najbezbrannejších, obetovali ste tých najzraniteľnejších, zneužívané a závislé deti. Vy by ste nemali byť odvolávaný, vy by ste mal stáť pred prokurátorom a pred sudcom.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
29. 3. 2017 18:29:49 - 18:31:27 14. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní 4 Tlač 373 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Galko, Ľubomír (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
118.
Ďakujem pekne, ďakujem kolegom.
Najprv na pána Hrnka. Pán poslanec Hrnko, určite sme na jednej lodi, čo sa týka šetrenia, na tom sa určite zhodneme, ale skúste ešte jedenkrát si vypočuť to, čo som tu povedal o tej hre, do ktorej vás stiahli. Ja si myslím, že vás tam vtiahli. Toto nie je váš biznis. To nie je biznis vašej politickej strany, pán Hrnko.
Pani Laššáková, vy ste povedali, že aby som, že hovorím, že som čestný človek. Ja vám teraz dokážem, že som čestný človek, ja vám poviem dve veci. Prvá vec je, v súvislosti s tým, čo ste hovorili, mali ste tam kolegyňu, ktorej sa potom pýtali na jej pracovný program, nevedela ani jednu aktivitu povedať počas tých dní, čo ste tam boli v tom Petrohrade, ani jednu jedinú nevedela z tých niekoľkých dní povedať, že kde ste boli.
A teraz vám poviem, prečo som čestný človek. Viete, čo som dostal pred týmto rokovaním? Dostal som dve videá, na ktorých je údajne premiér spolu s jednou hlavnou štátnou radkyňou, nastupujú do policajného vrtuľníka a idú, letia v rámci Slovenska, nie je dôležité kam. Viete, čo som urobil, pani Laššáková? Ja som ich obidve vymazal, ani som ich neotvoril, lebo ja túto hru s vami nebudem hrať, lebo túto hru s vami nebudem hrať, pretože si naozaj myslím, že je to nedôstojná hra, to, čo ste tu rozpútali, a že sme tu na to, aby sme spájali, a nie, aby sme takýmto spôsobom rozdeľovali ľudí, pani kolegyňa.
Ďakujem pekne.
29. 3. 2017 18:20:15 - 18:23:47 14. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní 4 Tlač 373 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Galko, Ľubomír (SaS) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
108.
Áno, možnože to bude aj menej. Ďakujem pekne. Dámy a páni, takže ešte jedenkrát zopakujem. A teraz, ako z toho von? Prezident Slovenskej republiky má právo rozhodnúť sa aký dopravný prostriedok si zvolí. Zákon zas ukladá Policajnému zboru, aby hlave štátu poskytoval ochranu 24 hodín denne a 7 dni v týždni. Nechcete, aby prezident využíval vládnu letku? Stačí mu to povedať. Vráti sa k zaužívanej preprave súkromným lietadlom a za vlastné, akurát štát zakúpi vždy letenky pre ochranku. Otázku, kto vysvetlí daňovým poplatníkom, že ich to takto vyjde drahšie, nechávam otvorenú a nechávam ju otvorenú preto, lebo je to vaša koaličná otázka.
Alebo je tu druhá možnosť, zmeňte zákon a nechajte prezidenta lietať bez ochranky. Niet jediný dôvod, prečo by nemohlo ísť auto s ochrankou z Bratislavy do Popradu a späť za štátne a prezident môže letieť súkromnou spoločnosťou za vlastné. Dá sa to jednoducho vyriešiť a je to len otázka dohody a nastavenia pravidiel. Teda ak chceme riešiť problém, riešme ho systémovo. Ale nezneužívajme túto tému na politický boj a šírenie osobného politického konfliktu, ktorý s nejakým lietaním má pramálo spoločné.
Dámy a páni, my sme tu preto, aby sme spájali ľudí, a nie aby sme ich rozdeľovali. Vy ste tu, kolegovia zo strany SMER – sociálna demokracia, Slovenská národná strana, v týchto dňoch rozohrali vážnu politickú hru. Zvážte dobre, či chcete v nej pokračovať a či chcete útočiť na najnižšie pudy ľudí na takto nesprávnom mieste. Táto moja výzva je hlavne výzvou pre kolegov zo Slovenskej národnej strany a aj pre ich predsedu Andreja Danka, ktorý ako druhý najvyšší ústavný činiteľ tiež chcel ľudí spájať a nie rozdeľovať. (Pípanie časomeru.)

Hrnčiar, Andrej, podpredseda NR SR
Áno, ale to...

Galko, Ľubomír, poslanec NR SR
Ale ja som 30 minút.

Hrnčiar, Andrej, podpredseda NR SR
Ale to bol, áno, ja som, to bolo ako vtip myslené. Keď pán poslanec končil, tak povedal, že bude už len dve minúty. Takže...

Galko, Ľubomír, poslanec NR SR
Tak, ďakujem pekne. Dobre, takže doneste mi, prosím vás, tých 7 papierov zhora, dáme to odznova celé. Či nie? Nie. Dobre.
Takže ešte ten koniec. Zvážte dobre, či chcete v nej pokračovať a chcete útočiť na najnižšie pudy ľudí na tak nesprávnom mieste. Táto moja výzva je hlavne výzvou pre kolegov zo SNS a aj pre ich predsedu Danka, ktorý ako druhý najvyšší ústavný činiteľ tiež chcel ľudí spájať a nie rozdeľovať.
Pán Danko, kolegovia a kolegyne zo SNS, nechajte smerákov, nech v tejto nečestnej hre pokračujú sami. Oni vedia, že postupne končia. Vedia, že ich strana je v úpadku. Tak kopú okolo seba ako blázni. To je vidno aj na tom, čo tu vyvádza vo faktických poznámkach ich úderka. Lebo ak tento konflikt exekutíva – prezident, čo ste spoločne rozdúchali, budete živiť aj naďalej a naozaj rozdelíte našich občanov, dopadneme zle raz nakoniec všetci.
Ďakujem vám za pozornosť. (Potlesk.)
29. 3. 2017 16:50:10 - 17:00:37 14. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní 3 Tlač 373 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Galko, Ľubomír (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
92.
(Zaznievanie gongu.) Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister vlády kontinuity a pokroku, pani poslankyne, páni poslanci. Úmyselne hovorím o kontinuite, ktorú ste dali priamo do názvu vašej vlády. Obávam sa však, že je to kontinuita zlá a nebezpečná, že je to kontinuita konfliktu, a chcem vás pred ňou dôrazne vystríhať.
Najprv jedna aktuálna poznámka priamo k vystúpeniu ministra Kaliňáka, ktorú som si narýchlo napísal, lebo nemali sme možnosť mať túto informáciu dopredu, nikde nebola zverejnená, takže sme sa nemohli na ňu pripraviť. Prvé, čo chcem povedať, je to, že nevystupujem preto, aby som obhajoval nikoho súkromné lietanie za štátne peniaze. Viem, že v čase vlády Ivety Radičovej viacerí ministri včítane mňa pri akomkoľvek súkromnom lete, napríklad na zahraničnú dovolenku s rodinou, podpísalo takzvaný reverz a ochranka s nimi neletela. Neleteli komerčnými linkami, pardon, leteli komerčnými linkami za vlastné peniaze. Takisto to robil aj napríklad náš predseda Sulík, ktorý bol vtedy predsedom Národnej rady Slovenskej republiky, a predpokladám, že sa tak deje aj v súčasnosti.
Pri prezidentovi Slovenskej republiky to, ak mám správne informácie, zákon neumožňuje. Z toho, čo sme počuli doteraz od ministra vnútra Kaliňáka a v rozprave od niektorých rečníkov, máme tu rozpor. Na jednej strane chápem, že sa Úradu pre ochranu ústavných činiteľov nepáči to, aby prezident lietal súkromnou spoločnosťou a ochrankár s ním, lebo tento argument má svoju logiku. Ak je ochranka zodpovedná za prezidenta 24 hodín denne, nevie v takomto prípade zaručiť, že civilný pilot súkromného lietadla je pod jej kontrolou a napríklad v noci nepil alkoholické nápoje, je zdravý, že lietadlo má za sebou kontrolu bezpečnosti, servis, v noci sa k nemu nikto nepriblížil, keďže nebolo strážené, a podobne. Zároveň je tu tvrdenie podložené listom z toho istého Úradu pre ochranu ústavných činiteľov, kde sa píše, že úrad pri ochrane nerozlišuje medzi súkromným a oficiálnym programom prezidenta.
Dámy a páni, akiste si spomeniete na let štyroch poslankýň SMER-u do Petrohradu v septembri 2013 lietadlom vládnej letky Jak-40, ktorý sa vtedy stretol s kritikou. Vtedajší minister vnútra Kaliňák odmietol vyčísliť náklady a let obhajoval týmito slovami, citujem: "Národná rada má svoje pravidlá protokolu. V tomto prípade sme len servisná organizácia. Malý špeciál je ale lacný. Neviem však povedať, aké boli náklady. To môže vyčísliť len Národná rada." Uviedol minister vnútra Kaliňák. Dodal, že rozlietanosť malých Jakov je malá a je potrebné, aby lietali, a preto ministerstvo podľa Roberta Kaliňáka víta, keď sa toto lietadlo využíva. Opäť citujem: "Vítame, keď si tie lietadlá objednajú, lebo lietajú málo a musia lietať. Raz mesačne aj tak musí ísť toto lietadlo do vzduchu a lietať určitý čas." Vysvetlil Kaliňák. Pri takýchto cvičných letoch sú zvyčajne podľa neho lietadla prázdne. Minister si vedel predstaviť, že by počas nich na palube bola aj verejnosť.
Dámy a páni, prečo to hovorím? Pred malou chvíľou pán poslanec, smerák Raši hovoril, že pán prezident lieta Jakmi a že je to bohapustá lož, že tie Jaky majú nalietané dosť, že lietať nepotrebujú. Vy nie ste len zlí ľudia v tom SMER-e a nebezpeční, vy ste obyčajní babráci. Obyčajní babráci. Ani na takomto jednoduchom klamstve, keď chcete niekoho diskreditovať, sa neviete dohodnúť. Obyčajní babráci ste, dámy a páni zo SMER-u. Obyčajní babráci.
Tak sa pýtam v tejto súvislosti, ako je možné, že objednávky na využitie vládnej letky minister vnútra Kaliňák víta, ale vy koaličníci máte problém, ak ide o špeciálnu objednávku prezidenta, a vtedy sa to už vyčísliť dá. To smrdí, dámy a páni. Veľmi to smrdí. Nie je to náhodou preto, že treba prezidentovi takpovediac naložiť? Naložiť mu za to, že si dovolí vysloviť svoj názor, ktorý sa vládnej koalícii zle počúva? A touto otázkou sa vraciam na začiatok.
Cítim tu na vašej koaličnej strane, dámy a páni, niečo veľmi zlé, niečo, čo by sme tu nikto v tejto sieni alebo v tejto sále nemali chcieť. Vznikol tu konflikt medzi časťou koalície, stranami SMER – sociálna demokracia a Slovenskou národnou stranou a medzi prezidentom. A môj názor je, že ho vyvolávajú dve politické strany, ktoré som menoval. A nie je to len táto informácia, ale aj rôzne výbory iniciované voči prezidentovi Kiskovi v týchto dňoch. Dnes som bol dokonca po dlhej dobe znova poctený a idem k tejto téme, do Témy dňa večer, dámy a páni, večer, takže niekto evidentne a koordinovane z toho hlavnú tému v súčasnosti spraviť chce. Rád tam pôjdem a teším sa na toho súpera, ktorý tam bude. Dúfam, že konečne nejaký smerák pôjde so mnou.
Dámy a páni, chcem vás varovať. Uvedomte si, s akým ohňom sa zahrávate! Uvedomte si, aký bod v Národnej rade Slovenskej republiky – zrušenie nemorálnych amnestií vtedajšieho premiéra Mečiara vtedajším prezidentom Kováčom, prejednávame. Tiež tam bol konflikt prezidenta, vtedajšieho premiéra Mečiara s vtedajším prezidentom Kováčom a viedlo to až k únosu, vražde a zasiahlo to našu vlasť na ďalších 20 rokov. A toto Mečiarovo dedičstvo zasiahlo mnohých z nás, ublížilo veľa ľuďom. A dodnes ho tu máme a v týchto dňoch sa ho snažíme aspoň mierne napraviť a umožniť priestor spravodlivosti.
Dámy a páni, Robert Fico prehral súboj s Andrejom Kiskom, súboj o prezidentský palác, ale to ho neoprávňuje rozdúchavať konflikt, ktorý zatiahne našu krajinu do politickej nestability. A vás, páni a páni poslanci zo SMER-u a SNS, to už vonkoncom nenúti k tomu, aby ste mu v tejto obsesii asistovali. Zároveň sa obraciam na poslancov strany MOST– HÍD a chcem oceniť, že sa nepodieľali na tomto, a chcem ich vyzvať, aby sa k tomu ani naďalej nepridávali, pretože to môže zle skončiť.
A teraz, ako z toho von, dámy a páni? (Zaznievanie gongu.) Smejete sa na vlastnej blbosti, aký ste hlupák. Prezident Slovenskej republiky má právo rozhodnúť sa, aký dopravný prostriedok si zvolí. Zákon zas ukladá Policajnému zboru, aby hlave štáte poskytoval ochranu 24 hodín denne a sedem dní v týždni. Ak nechcete, aby prezident využíval vládnu letku na súkromné účely, tak mu to stačí povedať a vráti sa k zaužívanej preprave súkromným lietadlom a za vlastné, tak ako to robil predtým, akurát štát bude musieť kupovať letenky pre ochranku. Otázku, kto vysvetlí daňovým poplatníkom, že ich to takto vyjde drahšie, nechávam otvorenú. Nechávam ju otvorenú pre vás, lebo to je vaša koaličná otázka.
A potom je tu druhá možnosť. Zmeňte zákon a umožníte prezidentovi lietať bez ochranky, to znamená, pôjde do Popradu za vlastné peniaze súkromnou spoločnosťou, ochrankár pôjde na služobnom aute. Je to jednoduchá zmena zákonom.
Pani Vaľová, nevykrikujte! Však ste dáma, alebo teda mala by ste byť. Osobne si myslím, že niet jediný dôvod, prečo by nemohlo to takto byť, že by prezident letel sám s tým lietadlom a ochrankár by išiel autom, pokiaľ si to prezident bude platiť sám. Mimochodom, presne toto isté sa dialo, keď pán prezident Schuster chodil vlakom. Tiež išlo jedno auto aj s ochrankou z Bratislavy do Košíc vždy. Takže presne...
Pán Kaliňák, nevyrušujte ma, tam si sadnite a seďte! A keď neviete vydržať, choďte si zapáliť! Ja vás tu teraz nepotrebujem. (Pobavenie v sále, potlesk, reakcie z pléna. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Hrnčiar, Andrej, podpredseda NR SR
Je sedemnásť...

Galko, Ľubomír, poslanec NR SR
Lebo vidím, že ste nervózny a poskakujete tu, jak, jak toto. No ak nechcete tu byť, tak choďte von. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Hrnčiar, Andrej, podpredseda NR SR
Dobre. Pán poslanec, prosím vás, pán poslanec...

Galko, Ľubomír, poslanec NR SR
Pán podpredseda, pána ministra upozornite najprv, mňa nemusíte. Ja viem, čo mám robiť.

Deň v parlamente

<- ->