Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
11. 2. 2016 14:51:25 - 14:52:59 61. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1872 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šuca, Peter (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem pekne za slovo, pán predseda. Vážený a ctený pán poslanec Hlina, ja už som niekoľkokrát povedal, že si vždy so záujmom vypočujem vaše diskusné príspevky, niekoľkokrát som to zopakoval, prosím, buďte taký veľmi láskavý, dajte mi odpoveď na dve otázky, keď ste tu teda diskutovali tak hutne, tak veľa konkrétne.

V zápale slova a v zápale tej diskusie ste povedali, že v závere poviete niečo k tomu za vašu skupinu. Prosím vás, tá vaša skupina sú teda kolegovia z Kresťanskodemokratického hnutia, na ktorých kandidátke kandidujete, alebo to ste vy a proste traja vaši občania?Dosť bolo zaujímavé, keď ste dotkli tej michalovskej vysokej školy, pán kolega Zajac sa k tomu pridal (Stropkov), máte taký pocit, že v Michalovciach a v Stropkove nemôže byť zdravá tá inštitúcia, ktorá vychováva vysokoškolákov? Dobre, len na vaše ozrejmenie, respektíve nový obzor keby ste prišli do Popradu, tak môžete ta, študovať sociálnu prácu v Starej Ľubovni, na Spišskej Kapitule, v Poprade. To sú filiálky Katolíckej univerzity v Ružomberku. Mne osobne to vôbec nevadí, keď naplnia ročník. A sú ľudia ktorí chcú študovať sociálnu prácu, nech ju študujú, ale z toho, čo ste povedali, to vyplýva z vášho kontextu, čo bolo povedané, že možno by ste porušili aj tieto školy. No neviem, čo na to povedia vaši kolegovia z Kresťanskodemokratického hnutia. Ďakujem pekne.
21. 12. 2015 15:50:47 - 15:52:38 60. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1868 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šuca, Peter (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
54.
Ďakujem pekne za slovo, pani predsedajúca. Pán poslanec Hlina, musím povedať pravdu, že keď idete do rozpravy, tak rýchlo dobehnem, aby som si vypočul váš diskusný príspevok. Vaše diskusné príspevky sú vždy takým oživením tej šedo-bielej diskusie, kedy niektorí páni poslanci z opozície, ani neviem, či už sú z opozície, sami sebe dávajú filozofické otázky, koho vlastne zastupuje SMER?
Je mi jedno, pán poslanec, ktorý vystupoval, z akej politickej strany je. Vystupuje tu za jednu stranu, medzitým druhá strana, taká platforma, hentaká platforma. Tak vy ste takým milým spestrením toho, čo sa tu deje. Slová diktatúra, policajný štát, pán poslanec Hlina, tak ja vám pripomeniem jednu vec. Bolo to v rokoch 2010-2012 za demokratickej vlády vašich pravicových kolegov, kedy predsedníčkou vlády bola pani Radičová, minister vnútra, myslím, pán Lipšic. Každý z nás, kto tu sedí, tak vie, že sa trikrát volil primátor Levoče.
Vážený pán poslanec Hlina, diktatúra SMER-u, drobní živnostníci, ľudia z ďalšieho sídliska, ktoré bolo, ktoré bolo ďalej od volebnej miestnosti, išli voliť, išli využiť svoje sväté právo v komunálnych voľbách, išli voliť. Zaplatili si taxík. To, že boli policajné manévre v Levoči, to sa nejako zabudlo. Policajné hliadky, vyzbrojení policajti chodili Krista krížom. Keď šiestykrát zastavil taxikár a policajná hliadka, zastavila taxikára policajná hliadka, tak povedal, že kašle na to. Všetko mu kontrolovali, pán poslanec Hlina, pretože niekomu sa nepáčilo, že tí ľudia idú voliť a vozia sa taxíkom. Takže, pán poslanec Hlina, čo to tu tárate za nezmysly? A skúste, prosím, niekedy k téme. Skúste, prosím, niekedy k téme. To bola vaša demokratická pravicová vláda, kedy policajti v Levoči robili manévre.
Ďakujem pekne.
8. 12. 2015 19:48:08 - 19:52:28 58. schôdza NR SR - 16.deň - B. popoludní Tlač 1806 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šuca, Peter (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
124.
Ďakujem za slovo. Vážený pán predseda Národnej rady Slovenskej republiky, vážený pán minister, ctené panie kolegyne, páni kolegovia, dovoľte, aby som predniesol pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslanca Petra Šucu k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony (tlač 1860).
1. V čl. III sa pred bodom 1 vkladá nový bod 1, ktorý znie: 1. V § 1 ods. 1 sa na konci pripája veta: "Informačná služba je všeobecnou bezpečnostnou a spravodajskou službou Slovenskej republiky."
Doterajšie body 1 až 11 sa označujú ako body 2 až 12.
Odôvodnenie: Ustanovenie explicitne upravuje charakter Slovenskej informačnej služby ako spravodajskej a bezpečnostnej služby štátu s rozsahom vecnej pôsobnosti na všetkých úsekoch spravodajského pôsobenia štátu pri zaručovaní bezpečnosti Slovenskej republiky. Všeobecný rozsah spravodajských a bezpečnostných úloh Slovenskej informačnej služby je zároveň odlišovacím znakom pôsobnosti tohto štátneho orgánu od špecializovanej spravodajskej služby v pôsobnosti Ministerstva obrany Slovenskej republiky.
2. V čl. V bod 1 znie: 1. V § 1 odsek 1 znie: "(1) Vojenské spravodajstvo je spravodajská služba, ktorá plní úlohy spravodajského zabezpečenia obrany, obranyschopnosti a bezpečnosti Slovenskej republiky v pôsobnosti Ministerstva obrany Slovenskej republiky."
Odôvodnenie: V ustanovení sa navrhuje upraviť postavenie Vojenského spravodajstva formou reflektujúcou pôsobnosť Ministerstva obrany Slovenskej republiky ako ústredného orgánu štátnej správy v rozsahu ustanovenom zákonom č. 575/2001 Z. z. s cieľom odlíšiť vecnú pôsobnosť Vojenskej spravodajskej služby od vecnej pôsobnosti civilnej spravodajskej služby. Návrh ustanovenia definujúceho postavenie Vojenského spravodajstva nadväzuje na ustanovenie upravujúce postavenie Slovenskej informačnej služby ako všeobecnej spravodajskej a bezpečnostnej služby štátu.
Pani spravodajkyňa, žiadam vás, aby ste o mojom pozmeňujúcom návrhu, o tých bodoch dali hlasovať spolu. Vo vzťahu k môjmu navrhnutému pozmeňovaciemu návrhu vás žiadam vyňať na osobitné hlasovanie body 23 a 24 zo spoločnej správy a dať o nich hlasovať spoločne. Body 23 a 24 vyňať na osobitné hlasovanie a dať o nich hlasovať spoločne.
Myslel som si, že už nebudem rozprávať k tomuto predmetnému návrhu zákona, ale nedá mi, aby som nepovedal pár viet. Nie je tu ani pán poslanec Lipšic, nie je tu ani pán poslanec Galko.
Je mi veľmi ľúto z priebehu diskusie k predmetnému návrhu zákona, hlavne členov výboru pre obranu a bezpečnosť. Je mi veľmi ľúto. Táto debata bola veľmi plytká, bola úbohá a bola populistická.
Budem chvíľu reagovať na pána poslanca Galka, ktorý v diskusii povedal, že ho nepresvedčil zamestnanec Vojenského spravodajstva, že tie jeho argumenty boli plytké. No klamal v priamom prenose, tak ako vždy. Legitímny priestor na výbore bol. Priatelia z opozície mohli tri hodiny rozprávať, s prestávkami zhruba tri hodiny trval výbor pre obranu a bezpečnosť. Pán Galko povedal za účasti pána Šufliarskeho, námestníka generálneho prokurátora, za účasti pani štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti, za účasti pána zo spravodajskej služby, zo SIS-ky, za účasti podpredsedu abo zástupcu šéfa legislatívneho odboru z Vojenského spravodajstva, za účasti ľudí z ministerstva vnútra, z ministerstva obrany. Trojhodinový legitímny priestor na vydiskutovanie si detailov zo zákona, čo páni poslanci aj využili.
Pán Galko na rokovaní bol, potom z rokovania odišiel, ale ten zástupca šéfa odboru legislatívy z Vojenského spravodajstva ho čakal. To znamená, že nie je pravda, že on nemohol alebo že ho nepresvedčil, lebo pán Galko sa na rokovanie nevrátil. Cítil som povinnosť toto povedať, lebo ten človek ho tam čakal.
Ďakujem pekne. Pán predseda, skončil som.
4. 12. 2015 12:23:44 - 12:24:41 58. schôdza NR SR - 15.deň - A. dopoludnia Tlač 1806 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šuca, Peter (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
126.
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Vážený a ctený pán poslanec Hlina, buďte taký láskavý a povedzte mi, odkiaľ ste mali informáciu, že tí teroristi, ktorí tu boli, boli pod vplyvom návykových látok. Je jedna moja otázka.
Veľa svojich diskusných príspevkov končíte tým, že pre občanov a pre záznam. Dnes to použijem aj ja.
Občania, pre vás a pre záznam, dnes ste pristihli pána poslanca Hlinu, ako v Národnej rade pred mikrofónom klame a zavádza. Vy veľmi dobre viete, že predseda parlamentu sa spýtal, či chcete hlasovať po ukončení rozpravy alebo či chcete hlasovať v utorok. Z radov opozície bolo povedané, že rozprava bude trvať dlho, že chcete hlasovať v utorok. Občania, pre záznam, pán poslanec Hlina v priamom prenose klamal.
Ďakujem. (Potlesk.)
2. 12. 2015 9:35:03 - 9:36:23 58. schôdza NR SR - 13.deň - A. dopoludnia Tlač 1806 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šuca, Peter (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
24.
Ďakujem za slovo, pani predsedajúca. Pani poslankyňa Nicholsonová, pôsobili ste ako štátna tajomníčka na ministerstve práce a sociálnych vecí. Pochopiteľne, že počas vášho pôsobenia ste sa snažili vykonať svoju funkciu najlepšie, ako ste vedeli. Bolo písané mnoho článkov o tom, ako ste pôsobili na ministerstve práce, sociálnych veci. Bolo by rozprávať, kto ste a čo ste. Vždy som si vás vážil, vážim si vás aj teraz, vážim si každého jedného človeka, ktorý sedí v Národnej rade. 
Pani Nicholsonová, u pani poslankyne Tomanovej absentuje ľudský faktor? Pani poslankyňa Nicholsonová, vy viete, kto je pani poslankyňa Tomanová? Absentuje ľudský faktor? Je šesťkrát súdne trestaná, kradla, vraždila, zabíjala? O čom to tu rozprávate, pani poslankyňa Nicholsonová?
Ja ďakujem, pán poslanec Lipšic, že ste povedali, že pani Tomanová je dobrý človek. Pani Tomanová je dobrý človek. Skúste sa zamyslieť nad tým, čo ste povedali, a zistíte, že keď niekto patrí na túto funkciu, tak tam patrí pani bývalá ministerka práce, sociálnych vecí pani Tomanová. 
Skúste bez politiky, bez podliatych očí krvou porozmýšľať o tom, čo ste povedali, pani poslankyňa Nicholsonová. 
Ďakujem.
1. 12. 2015 16:58:32 - 17:00:23 58. schôdza NR SR - 12.deň - B. popoludní Tlač 1806 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šuca, Peter (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem pekne za slovo, pani predsedajúca. Vážená pani podpredsedníčka Jurinová, no veľmi ste ma prekvapili vaším vystúpením k predmetnému návrhu zákona.
Na úvod ste rozprávali o tom návrhu zákona, o tom odškodnení obetí komunizmu, nazvem to tak slangovo, pracovne, protikomunistickom zákone. Ja musím povedať, že som sa vtedy zdržal hlasovania. A som na to hrdý. Je mi ľúto osudu pani poslankyne Šípošovej, jej blízkych, ale čisto, medzi nami Štátna bezpečnosť, štátny orgán, ktorý riešil násilné trestné činy, vraždy, znásilnenia, rozkrádačky, nebol iba na boj s vnútorným nepriateľom. Tam boli ľudia, ktorí niečomu verili, ktorí chodili do roboty a robili si svoju robotu. Preto som sa zdržal hlasovania o tomto vašom zákone. Stojím si za tým, čo som teraz povedal.
Vážená pani podpredsedníčka Jurinová, pri tomto zákone, ktorý predložil pán minister spravodlivosti, mali by sme sa baviť o filozofii skráteného legislatívneho konania. Rozprávali ste o všeličom možnom, nie o tom, o čom ste rozprávať mali.
Nie poslanci strany SMER šíria strach. Strach šírite vy. Strach šírite v diskusii hodinu, nie poslanci strany SMER ho šíria.
Položil som si filozofickú otázku, či máme alebo nemáme skúsenosti s terorizmom. Keď ich budeme mať, keď na Slovensku budú zomierať ľudia, potom bude neskoro niečo proti tomu robiť.
Spomenuli ste nákup samopalov. Myslím, sa spomínalo Francúzsko (Charlie Hebdo).. Keby ste pozorne počúvali, o čom sa bavíme, o čom rokujeme. Tak buďte taká láskavá, skúste si pozrieť novelu zákona o zbraniach a strelive, kde sme reagovali na nákup tých zbraní, expanzných zbraní. Skúste si ho, prosím, pozrieť. A nemýľte si pojmy s dojmami. Ďakujem pekne.
24. 11. 2015 9:56:24 - 9:58:19 58. schôdza NR SR - 8.deň - A. dopoludnia Tlač 1732 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šuca, Peter (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem za slovo. Vážená pani predsedajúca, vážený pán minister vnútra, ctené kolegyne, kolegovia, dovoľte, aby som predniesol pozmeňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Petra Šucu a Rastislava Čepáka k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 166/2003 Z. z. o ochrane súkromia pred neoprávneným použitím informačno-technických prostriedkov a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o ochrane pred odpočúvaním) v znení neskorších predpisov (tlač 1732).
Po prvé. V článku I sa za bod 4 vkladajú nové body 5 a 6, ktoré znejú:
Bod 5: V § 4a odsek 1 znie: „Na rozhodovanie o použití informačno-technických prostriedkov podľa tohto zákona je vecne príslušný krajský súd; to neplatí, ak ide o vec patriacu do pôsobnosti Špecializovaného trestného súdu“. Poznámka pod čiarou k odkazu 6 sa vypúšťa.
Bod 6: V § 4a ods. 2 sa vypúšťajú slová „písm. b)“.
Doterajšie body sa primerane prečíslujú.
Odôvodnenie.

Navrhuje sa zjednotiť pôsobnosť súdu pre Vojenské spravodajstvo pri rozhodovaní o použití informačno-technických prostriedkov s ostatnými oprávnenými orgánmi štátu. Doterajšia právna úprava pôsobnosti súdu vychádzala z čias, keď existoval Vyšší vojenský súd v Trenčíne.

Navrhovaná úprava odstráni uvedenú disproporciu, zjednotí všetky oprávnené orgány štátu do jednotného systému a v neposlednom rade sa z dôvodu zmeny príslušnosti súdu (Vojenské spravodajstvo má sídlo v Bratislave a súd oprávnený vo veci rozhodovať má sídlo v Trenčíne.) zefektívni časovo, finančne, personálne a technicky rozhodovanie o použití informačno-technických prostriedkov.
Žiadam vás o podporu tohto pozmeňujúceho návrhu.Ďakujem pekne, pani predsedníčka skončil som.
12. 11. 2015 9:38:33 - 9:42:52 58. schôdza NR SR - 3.deň - A. dopoludnia Tlač 1680 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šuca, Peter (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie spoločného spravodajcu  
20.
Ďakujem pekne za slovo, pani predsedajúca.
Vážená pani predsedajúca, vážený pán minister, kolegyne, kolegovia, dovoľte, aby som predniesol spoločnú správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní vládneho návrhu zákona o dobrovoľnej vojenskej príprave a o zmene a doplnení niektorých zákonov (tlač 1680) v druhom čítaní.
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť ako gestorský výbor k návrhu zákona podáva Národnej rade Slovenskej republiky v súlade s § 79 ods. 1 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov spoločnú správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky.
Národná rada Slovenskej republiky uznesením č. 1680 z 25. septembra 2015 pridelila vládny návrh zákona o dobrovoľnej vojenskej príprave a o zmene a doplnení niektorých zákonov (tlač 1680) na prerokovanie týmto výborom: Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady Slovenskej republiky a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť ako gestorskému. Výbory prerokovali predmetný návrh zákona v stanovenej lehote.
Bod II. Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol vládny návrh zákona pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko k predmetnému návrhu zákona podľa § 75 ods. 2 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov.
V bode III. Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky uznesením č. 696 z 3. novembra 2015 odporučil Národnej rade Slovenskej republiky vládny návrh zákona schváliť s pripomienkami.
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť uznesením č. 223 z 3. novembra 2015 odporučil Národnej rade Slovenskej republiky vládny návrh zákona schváliť s pripomienkami.
Gestorský výbor odporúča o pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhoch hlasovať takto: O bodoch 1 až 4 a 6 až 32 hlasovať spoločne a tieto schváliť. O bode 5 samostatne a tento neschváliť.
V bode IV. Gestorský výbor na základe stanovísk výborov k vládnemu návrhu zákona o dobrovoľnej vojenskej príprave a o zmene a doplnení niektorých zákonov (tlač 1680) vyjadrených v ich uzneseniach uvedených pod bodom III tejto správy a v stanoviskách poslancov vyjadrených v rozprave k tomuto návrhu zákona v súlade s § 79 ods. 4 a § 83 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov odporúča Národnej rade Slovenskej republiky predmetný vládny návrh zákona schváliť v znení schválených pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov uvedených v tejto správe.
Gestorský výbor určil spoločného spravodajcu výborov Petra Šucu vystúpiť na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky k uvedenému návrhu zákona v druhom a v treťom čítaní, predniesť spoločnú správu výborov a odôvodniť návrh a stanovisko gestorského výboru a predložiť Národnej rade Slovenskej republiky návrhy podľa § 81 ods. 2, § 83 ods. 4, § 84 ods. 2 a § 86 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku v znení neskorších predpisov.
Spoločná správa výborov Národnej rady Slovenskej republiky k vládnemu návrhu zákona o dobrovoľnej vojenskej príprave a o zmene a doplnení niektorých zákonov (tlač 1680) v druhom čítaní bola schválená uznesením Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť č. 241 na svojej 82. schôdzi.
Ďakujem pekne za slovo, pani predsedajúca, otvorte, prosím, rozpravu k predmetnému bodu rokovania.
29. 9. 2015 19:22:50 - 19:24:50 54. schôdza NR SR - 8.deň - B. popoludní Tlač 1566 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šuca, Peter (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem pekne za slovo, pani podpredsedníčka. Vám, pán poslanec Lipšic, veľmi pekne ďakujem za konštruktívne vystúpenie v rozprave. Áno, bavili sme sa o tejto predmetnej novele. Vy ste tam povedali, prečo tí horskí sprievodcovia, resp. Slovenská asociácia horských sprievodcov nemôže mať voľnú živnosť. No takáto živnosť v zákone nie je. Doteraz je tu iba jedna živnosť, a to viazaná živnosť horskí sprievodcovia. Práve týmto tu, ukotvením toho občianskeho združenia, teda keď bude odsúhlasený ten návrh zákona, vznikne stavovská organizácia, na základe certifikátu od nich, to sme sa už bavili, môžete to priznať a na živnostenskom úrade žiadať si živnosť.
A chcem povedať toto. Súhlasím so všetkým, čo ste povedali, my sme si to vysvetlili. Tak presne funguje legislatíva vo všetkých krajinách, ktoré združujú tieto dve medzinárodné organizácie. Toto nie je výsledok rozmýšľania našich sprievodcovských vodcov, to sú pravidlá tých dvoch medzinárodných organizácií, z ktorých zastrešuje jedna horských vodcov a druhá horských sprievodcov. Ideme podľa ich pravidiel. Oni dajú mustru, ako to má byť. Každá národná asociácia, ktorá je združená, mám na mysli horských sprievodcov, pod tou medzinárodnou strechou, v tej únii, o čom sme sa bavili, UIAA, je v zákone. Aj preto sme dávali do zákona horských sprievodcov, aby sme odstránili právny dualizmus, aby sme dodržiavali zákony v Slovenskej republike, nadviažem na zákon č. 293/2007 Z. z. o uznávaní odborných kvalifikácií. Doteraz môže prísť na Slovensko právnická osoba iná zo zahraničia a na základe oprávnenia dostane živnostenský list, teraz ide o horských vodcoch, zo zákona o horských vodcoch ešte z roku 2006. Problém je pozmeňovák zákona č. 293/2007 Z. z. 2007, kde vzniká rozpor uznaných odborných kvalifikácií. To nie je o tom, že niekto vytvára elitnú skupinu a ja rozhodnem o tom, či bude ten alebo ten horský sprievodca, my zosúlaďujeme týmto tu právne normy so zákonom č. 293/2007 Z. z. o.... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
29. 9. 2015 18:53:00 - 19:16:20 54. schôdza NR SR - 8.deň - B. popoludní Tlač 1566 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šuca, Peter (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem pekne za slovo, pani predsedajúca. Vážená pani predsedajúca, vážený pán minister, podpredseda vlády, ctené panie poslankyne, páni poslanci, dovoľte mi teda, aby som predniesol pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Petra Šucu, Jaroslava Bašku, Rastislava Čepáka k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 544/2002 Z. z. o Horskej záchrannej službe v znení neskorších predpisov.
Tento pozmeňujúci a doplňujúci návrh je veľmi jasný, veľmi konkrétny. Pri každej zmene paragrafu je tu odôvodnenie, takže bude zrejmé z toho, čo budem čítať, o čom tento pozmeňujúci návrh je. Chcem, aby ste ho vnímali tak, že vznikol ako výsledok odbornej diskusie troch zainteresovaných zložiek, a to Horskej záchrannej služby, Národnej asociácie horských vodcov a Slovenskej asociácie horských sprievodcov. Nie je to žiadny ideologický, politický pozmeňujúci návrh, je to pozmeňujúci návrh z kategórie vecných, pragmatických a konkrétnych.
Po prvé. V článku I sa vkladajú nové body 1 až 5, ktoré znejú:
Bod 1. V § 2c písm. c) a e) sa slovo „vykonávanie“ nahrádza slovom „výkon“.
Odôvodnenie. Ide o zjednotenie právnej terminológie s ďalšími ustanoveniami zákona o Horskej záchrannej službe, ktoré sa týkajú horskej vodcovskej činnosti.
Bod 2. V § 2c sa za písmeno e) vkladá nové písmeno f), ktoré znie: „f) rozhoduje podľa osobitného predpisu4a) o uznaní odbornej spôsobilosti na výkon horskej vodcovskej činnosti získanej v zahraničí". Doterajšie písmená f) až i) sa označujú ako písmená g) až j). Poznámka pod čiarou k odkazu 4a znie: „4a) Zákon č. 293/2007 Z. z. o uznávaní odborných kvalifikácií v znení neskorších predpisov.“
Odôvodnenie. Z dôvodu komplexnosti, prehľadnosti a zlepšenia systematiky zákona o Horskej záchrannej službe sa pôsobnosť Národnej asociácie horských vodcov Slovenskej republiky dopĺňa o uznávanie odbornej spôsobilosti na výkon horskej vodcovskej činnosti, ktorú fyzická osoba získala v zahraničí. Každý prípad sa bude posudzovať individuálne postupom upraveným v osobitnom zákone. Obdobné riešenie problematiky sa uplatňuje pri uznávaní odbornej spôsobilosti na výkon záchrannej činnosti Horskou záchrannou službou, ako aj navrhované uznávanie odbornej spôsobilosti na výkon horskej sprievodcovskej činnosti Slovenskou asociáciou horských sprievodcov v bode 5 [§ 2f písm. f)].
Bod 3. V § 2d odsek 2 znie: „Horskú vodcovskú činnosť môže vykonávať fyzická osoba, ktorá má platné osvedčenie o odbornej spôsobilosti na výkon horskej vodcovskej činnosti vydané asociáciou; osvedčenie má platnosť tri roky od jeho vydania.“
Odôvodnenie. V novom znení predmetného ustanovenia sa zohľadňuje skutočnosť, že horskú vodcovskú činnosť možno vykonávať len na základe platného osvedčenia, ktoré vydáva výlučne len Národná asociácia horských vodcov Slovenskej republiky. Vzhľadom na rôznu kvalitu procesu získavania odbornej spôsobilosti na výkon horskej vodcovskej činnosti v cudzine a s ohľadom na zdravie a život sprevádzaných osôb v náročnom horskom a vysokohorskom prostredí nie je žiaduce, aby túto činnosť mohla priamo zo zákona vykonávať aj fyzická osoba, ktorá má platné osvedčenie na výkon horskej vodcovskej činnosti vydané zahraničnou právnickou osobou, ktorá je členom Medzinárodného združenia asociácií horských vodcov. (Reakcia rečníka na navrhovateľa.) Tu toto je doteraz platné v návrhu zákona, my riešime uznávanie odbornej kvalifikácie týmto, zosúlaďujeme duálnosť a zosúlaďujeme zákon.
Bod 4. V § 2d sa vypúšťajú odseky 3 až 5.
Odôvodnenie. Navrhované riešenie súvisí s bodmi 2 a 3 (§ 2c písm. f) a § 2d ods. 2). Postup a pravidlá uznávania odborných kvalifikácií získaných v zahraničí, teda aj odbornej spôsobilosti na výkon horskej vodcovskej činnosti, upravuje príslušný zákon, a preto nie je dôvod na ponechanie tejto zastaranej úpravy v zákone o Horskej záchrannej službe. Zároveň sa zabezpečí aj súlad so Správnym súdnym poriadkom vo veci preskúmania právoplatného rozhodnutia Národnej asociácie horských vodcov Slovenskej republiky o neuznaní predmetnej odbornej spôsobilosti správnym súdom, čo vyplýva z uvedeného kódexu, a teda táto úprava nepatrí do zákona o Horskej záchrannej službe.
Bod 5. Za § 2d sa vkladajú § 2e až 2g, ktoré znejú:
§ 2e vrátane nadpisu „Zriadenie a postavenie Slovenskej asociácie horských sprievodcov“ znie:
Odsek 1: „Zriaďuje sa Slovenská asociácia horských sprievodcov (ďalej len „asociácia sprievodcov“) so sídlom vo Vysokých Tatrách.“
Odsek 2: „Asociácia sprievodcov je samosprávna neštátna stavovská inštitúcia, ktorej poslaním je presadzovať a chrániť práva a oprávnené záujmy svojich členov, ochraňovať ich stavovskú česť, podieľať sa na zvyšovaní ich odbornej úrovne a plniť ďalšie úlohy podľa tohto zákona.“
Odsek 3: „Asociácia sprievodcov je právnická osoba.“
Odsek 4: „Orgány asociácie sprievodcov sú predseda, predsedníctvo a snem asociácie sprievodcov. Snem asociácie sprievodcov je najvyšší orgán asociácie sprievodcov, ktorý tvoria členovia asociácie sprievodcov. Predsedníctvo je výkonný orgán asociácie sprievodcov. Predseda je štatutárny orgán asociácie sprievodcov, ktorý zastupuje asociáciu sprievodcov navonok a koná v jej mene. Predsedu a predsedníctvo volí snem.“
Odsek 5: „Podrobnosti o činnosti asociácie sprievodcov, práva a povinnosti členov asociácie sprievodcov ustanovujú stanovy, ktoré schvaľuje snem asociácie sprievodcov.“
§ 2f vrátane nadpisu „Pôsobnosť asociácie sprievodcov“ znie: „Asociácia sprievodcov najmä a) zastupuje svojich členov vo vzťahu k štátnym orgánom, orgánom územnej samosprávy a iným právnickým osobám, b) vykonáva odbornú prípravu osôb na výkon horskej sprievodcovskej činnosti, c) vydáva osvedčenie o odbornej spôsobilosti na výkon horskej sprievodcovskej činnosti, d) podieľa sa na zvyšovaní odbornej spôsobilosti osôb vykonávajúcich horskú sprievodcovskú činnosť, e) oznamuje príslušnému orgánu štátnej správy osoby, ktorým zanikla platnosť osvedčenia o odbornej spôsobilosti na výkon horskej sprievodcovskej činnosti, f),“ to je zmena, to tam doplňujeme, „rozhoduje podľa osobitného predpisu4a) o uznaní odbornej spôsobilosti na výkon horskej sprievodcovskej činnosti získanej v zahraničí, g) poskytuje informačné a poradenské služby, h) spolupracuje so štátnymi orgánmi pri tvorbe právnych predpisov týkajúcich sa horskej sprievodcovskej činnosti, i) spolupracuje s obdobnými právnickými osobami v zahraničí.“
§ 2g vrátane nadpisu „Horská sprievodcovská činnosť“ znie:
Odsek 1: „Horská sprievodcovská činnosť je sprevádzanie osôb v horskom prostredí a vysokohorskom prostredí bez použitia horolezeckého výstroja a horolezeckej výzbroje na zabezpečenie pohybu sprevádzanej osoby a) na turistických značených chodníkoch a trasách, b) mimo turistických značených chodníkov a trás 1. bez snehovej prikrývky do prvého stupňa horolezeckej obťažnosti podľa medzinárodnej stupnice Medzinárodného zväzu horolezeckých spolkov (UIAA), 2. so snehovou prikrývkou na snežniciach alebo bežeckých lyžiach.“
Odsek 2: „Horskú sprievodcovskú činnosť môže vykonávať fyzická osoba, ktorá má platné osvedčenie o odbornej spôsobilosti na výkon horskej sprievodcovskej činnosti vydané asociáciou sprievodcov; osvedčenie má platnosť tri roky od jeho vydania.“
Odôvodnenie. Zákon o Horskej záchrannej službe sa dopĺňa o problematiku horských sprievodcov. V navrhovaných ustanoveniach sa priamo týmto zákonom zriaďuje Slovenská asociácia horských sprievodcov ako neštátna stavovská inštitúcia s vlastnou samosprávou a dobrovoľným členstvom. Ustanovuje sa pôsobnosť uvedenej asociácie, z ktorej možno uviesť predovšetkým zabezpečovanie odbornej spôsobilosti na výkon horskej sprievodcovskej činnosti. Na odlíšenie od horskej vodcovskej činnosti sa vymedzujú pojmové znaky horskej sprievodcovskej činnosti, na výkon ktorej bude potrebné osvedčenie o odbornej spôsobilosti vydané Slovenskou asociáciou horských sprievodcov na určitý čas.
V súvislosti s vložením nových bodov 1 až 5 sa doterajšie body primerane prečíslujú.
Po druhé. V čl. I 3. bode § 4 ods. 2 písm. f) sa odkaz 6a nahrádza odkazom 4a a poznámka pod čiarou k odkazu 6a sa vypúšťa. V súvislosti s vypustením poznámky pod čiarou k odkazu 6a sa primerane upraví úvodná veta k poznámkam pod čiarou.
Odôvodnenie. Navrhovaná legislatívnotechnická úprava je potrebná vzhľadom na bod 2.
Po tretie. V čl. I 9. bode § 8 ods. 4 sa za slovo „činnosti“ vkladá čiarka a slová „preventívnej činnosti pri ohrození lavínou a pri dozore nad dodržiavaním ustanovení tohto zákona“.
Odôvodnenie. Navrhovaným doplnením predmetného ustanovenia sa zabezpečí jeho úplný súlad so 6. bodom návrhu zákona. Oprávneniu príslušníka Horskej záchrannej služby a inej osoby vykonávajúcej činnosť organizovanú Horskou záchrannou službou používať v zákonom vymedzených situáciách bezplatne a prednostne zariadenie určené na osobnú lanovú dopravu má zodpovedať recipročne v plnom rozsahu povinnosť prevádzkovateľa tohto zariadenia umožniť im takto konať.
Po štvrté. V článku I 13. bod znie: § 11a vrátane nadpisu „Odborná spôsobilosť na výkon horskej vodcovskej činnosti a odborná spôsobilosť na výkon horskej sprievodcovskej činnosti“ znie:
Odsek 1: „Odborná spôsobilosť je súhrn teoretických vedomostí, praktických schopností a získaných návykov, ktoré sú potrebné na výkon horskej vodcovskej činnosti.“
Odsek 2: „Odborná spôsobilosť sa získava úspešným vykonaním vstupného testu, osobitnou odbornou prípravou a úspešným vykonaním skúšky pred skúšobnou komisiou zloženou z členov asociácie, ktorých určí asociácia.“
Odsek 3: „Ak žiadateľ nevyhovie na vstupnom teste, nemôže absolvovať osobitnú odbornú prípravu.“
Odsek 4: „Žiadateľovi, ktorý splnil podmienky zdravotnej spôsobilosti podľa § 12 ods. 14 a úspešne vykonal skúšku, vydá asociácia osvedčenie o odbornej spôsobilosti na výkon horskej vodcovskej činnosti.“
Odsek 5: „Žiadosť o vykonanie vstupného testu, osobitnej odbornej prípravy a skúšky obsahuje meno a priezvisko, dátum narodenia a adresu trvalého pobytu žiadateľa. K žiadosti sa prikladá potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti, ktoré nesmie byt' staršie ako tri mesiace, a zoznam horských aktivít absolvovaných žiadateľom za posledné tri roky.“
Odsek 6: „Žiadateľ o vykonanie vstupného testu, osobitnej odbornej prípravy a skúšky môže opakovať skúšku iba raz na opravnej skúške; ak nevyhovie na opravnej skúške, môže vykonať novú skúšku až po opakovanom absolvovaní osobitnej odbornej prípravy.“
Odsek 7: „Odborne spôsobilá osoba je povinná opakovane najmenej raz za tri roky od absolvovania osobitnej odbornej prípravy zúčastniť sa ďalšej osobitnej odbornej prípravy a po jej skončení absolvovať preskúšanie; pri preskúšaní musí predložiť platné osvedčenie o odbornej spôsobilosti. Ak sa ďalšej osobitnej odbornej prípravy nezúčastní alebo nevyhovie na preskúšaní, stratí odbornú spôsobilosť. Osoba, ktorá stratí odbornú spôsobilosť, je povinná bezodkladne odovzdať asociácii osvedčenie o odbornej spôsobilosti na výkon horskej vodcovskej činnosti.“
Odsek 8: „Osobitná odborná príprava sa vykonáva za úhradu, ktorá zodpovedá nevyhnutným nákladom. Úhradu určuje asociácia a je jej príjmom.“
Odsek 9: „Ustanovenia odsekov 1 až 8 sa vzťahujú aj na odbornú spôsobilosť na výkon horskej sprievodcovskej činnosti, kde pôsobnosť vykonáva asociácia sprievodcov.“
Odsek 10: „Minimálny rozsah horských aktivít, obsah a rozsah vstupného testu, osobitnej odbornej prípravy, skúšky, ďalšej osobitnej odbornej prípravy, preskúšania a náležitosti osvedčenia o odbornej spôsobilosti na výkon horskej vodcovskej činnosti a horskej sprievodcovskej činnosti ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá ministerstvo.“.“
Odôvodnenie. Doteraz platné znenie tohto paragrafu sa bez podstatných vecných zmien upravuje tak, aby sa vzhľadom na príbuznosť právnych inštitútov jeho predmet úpravy vzťahoval nielen na odbornú spôsobilosť na výkon horskej vodcovskej činnosti, ale aj na účel odbornej spôsobilosti na výkon horskej sprievodcovskej činnosti. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)

Jurinová, Erika, podpredsedníčka NR SR
Prepáčte, pán kolega, iba sa chcem spýtať, na chvíľku vás preruším, je všeobecný súhlas, že budeme pokračovať do dorokovania tohto bodu? (Súhlasná reakcia pléna.) Tak nech sa páči.

Šuca, Peter, poslanec NR SR
Ďakujem pekne.
Odôvodnenie. Doteraz platné znenie tohto paragrafu sa bez podstatných vecných zmien upravuje tak, aby sa vzhľadom na príbuznosť právnych inštitútov jeho predmet úpravy vzťahoval nielen na odbornú spôsobilosť na výkon horskej vodcovskej činnosti, ale aj na účel odbornej spôsobilosti na výkon horskej sprievodcovskej činnosti. Pardon, zopakoval som odôvodnenie ešte raz?
Po piate. V článku I sa za 20. bod dopĺňa 21. bod, ktorý znie: „Za § 16a sa vkladá § 16 b, ktorý vrátane nadpisu „Prechodné ustanovenia účinné od 15. novembra 2015“ znie: „Ustanovujúci snem asociácie sprievodcov zvolá výkonný orgán Slovenskej asociácie horských sprievodcov tak, aby sa uskutočnil do 28. februára 2016. Zasadnutie ustanovujúceho snemu asociácie sprievodcov vedie do zvolenia orgánov asociácie sprievodcov predseda Slovenskej asociácie horských sprievodcov.“.“
Odôvodnenie. Navrhovanými intertemporálnymi ustanoveniami sa zabezpečí plynulé konštituovanie orgánov samosprávy Slovenskej asociácie horských sprievodcov v primeranom čase, čím sa utvoria nevyhnutné podmienky na plnenie jej úloh podľa tohto zákona.
Po šieste. Za článok I sa vkladá nový článok II, ktorý znie:
Zákon č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení zákona č. 231/1992 Zb., zákona č. 600/1992 Zb., zákona č. 132/1994 Z. z., zákona č. 200/1995 Z. z., zákona č. 216/1995 Z. z., zákona č. 233/1995 Z. z., zákona č. 123/1996 Z. z., zákona č. 164/1996 Z. z., zákona č. 222/1996 Z. z., zákona č. 289/1996 Z. z., zákona č. 290/1996 Z. z., zákona č. 288/1997 Z. z., zákona č. 379/1997 Z. z., zákona č. 70/1998 Z. z., zákona č. 76/1998 Z. z., zákona č. 126/1998 Z. z., zákona č. 129/1998 Z. z., zákona č. 140/1998 Z. z., zákona č. 143/1998 Z. z., zákona č. 144/1998 Z. z., zákona č. 161/1998 Z. z., zákona č. 178/1998 Z. z., zákona č. 179/1998 Z. z., zákona č. 194/1998 Z. z., zákona č. 263/1999 Z. z., zákona č. 264/1999 Z. z., zákona č. 119/2000 Z. z., zákona č. 142/2000 Z. z., zákona č. 236/2000 Z. z., zákona č. 238/2000 Z. z., zákona č. 268/2000 Z. z., zákona č. 338/2000 Z. z., zákona č. 223/2001 Z. z., zákona č. 279/2001 Z. z., zákona č. 488/2001 Z. z., zákona č. 554/2001 Z. z., zákona č. 261/2002 Z. z., zákona č. 284/2002 Z. z., zákona č. 506/2002 Z. z., zákona č. 190/2003 Z. z., zákona č. 219/2003 Z. z., zákona č. 245/2003 Z. z., zákona č. 423/2003 Z. z., zákona č. 515/2003 Z. z., zákona č. 586/2003 Z. z., zákona č. 602/2003 Z. z., zákona č. 347/2004 Z. z., zákona č. 350/2004 Z. z., zákona č. 365/2004 Z. z., zákona č. 420/2004 Z. z., zákona č. 533/2004 Z. z., zákona č. 544/2004 Z. z., zákona č. 578/2004 Z. z., zákona č. 624/2004 Z. z., zákona č. 650/2004 Z. z., zákona č. 656/2004 Z. z., zákona č. 725/2004 Z. z., zákona č. 8/2005 Z. z., zákona č. 93/2005 Z. z., zákona č. 331/2005 Z. z., zákona č. 340/2005 Z. z., zákona č. 351/2005 Z. z., zákona č. 470/2005 Z. z., zákona č. 473/2005 Z. z., zákona č. 491/2005 Z. z., zákona č. 555/2005 Z. z., zákona č. 567/2005 Z. z., zákona č. 124/2006 Z. z., zákona č. 126/2006 Z. z., zákona č. 17/2007 Z. z., zákona č. 99/2007 Z. z., zákona č. 193/2007 Z. z., zákona č. 218/2007 Z. z., zákona č. 358/2007 Z. z., zákona č. 577/2007 Z. z., zákona č. 112/2008 Z. z., zákona č. 445/2008 Z. z., zákona č. 448/2008 Z. z., zákona č. 186/2009 Z. z., zákona č. 492/2009 Z. z., zákona č. 568/2009 Z. z., zákona č. 129/2010 Z. z., zákona č. 136/2010 Z. z., zákona č. 556/2010 Z. z., zákona č. 249/2011 Z. z., zákona č. 324/2011 Z. z., zákona č. 362/2011 Z. z., zákona č. 392/2011 Z. z., zákona č. 395/2011 Z. z., zákona č. 314/2012 Z. z., zákona č. 321/2012 Z. z., zákona č. 351/2012 Z. z., zákona č. 447/2012 Z. z., zákona č. 39/2013 Z. z., zákona č. 94/2013 Z. z., zákona č. 95/2013 Z. z. zákona č. 180/2013 Z. z., zákona č. 218/2013 Z. z., zákona č. 1/2014 Z. z., zákona č. 35/2014 Z. z., zákona č. 58/2014 Z. z., zákona č. 182/2014 Z. z., zákona č. 204/2014 Z. z., zákona č. 219/2014 Z. z., zákona č. 321/2014 Z. z.,“ (Ruch v sále.) končíme, „zákona č. 333/2014 Z. z., zákona č. 399/2014 Z. z., zákona č. 75/2015 Z. z., zákona č. 79/2015 Z. z. a zákona č. 128/2015 Z. z. sa mení a dopĺňa takto:
Bod 1. V prílohe č. 2 v skupine 214 – Ostatné v živnosti poradové č. 31 stĺpec Preukaz spôsobilosti znie: „osvedčenie o odbornej spôsobilosti na výkon horskej vodcovskej činnosti vydané Národnou asociáciou horských vodcov Slovenskej republiky“.
Bod 2. V prílohe č. 2 v skupine 214 – Ostatné sa za živnosť poradové č. 31 vkladá živnosť poradové č. 31a, ktorá znie: „Horská sprievodcovská činnosť, osvedčenie o odbornej spôsobilosti na výkon horskej sprievodcovskej činnosti vydané Slovenskou asociáciou horských sprievodcov, § 2g ods. 2 zákona č. 544/2002 Z. z. v znení zákona č. .../2015 Z. z.“
V súvislosti s vložením nového článku II sa doterajší článok II primerane prečísluje a upraví sa aj názov návrhu zákona.
Odôvodnenie. V nadväznosti na navrhované úpravy v článku I sa v živnostenskom zákone spresňujú podmienky výkonu horskej vodcovskej činnosti a medzi viazané živnosti sa systematicky zaraďuje nová živnosť, ktorou je horská sprievodcovská činnosť.
Pán spravodajca, žiadam vás, aby ste o tomto pozmeňujúcom a doplňujúcom návrhu dali hlasovať spoločne en bloc.Pani podpredsedníčka, skončil som.
29. 9. 2015 18:23:57 - 18:25:57 54. schôdza NR SR - 8.deň - B. popoludní Tlač 1566 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šuca, Peter (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem za slovo, pán predseda. Pani podpredsedníčka Jurinová, ja som presvedčený, že toto, čo ste tu povedali, ste mysleli podľa svojho najlepšieho svedomia a vedomia. Áno, máte pravdu, tí dobrovoľní záchranári poslali niekoľko listov aj nám poslancom Národnej rady, aj vám. Ja mám taký pocit, že v tých listoch, možno sa mýlim, bol jediný cieľ a zámer podľa môjho pocitu, poškodiť dobré meno Horskej služby profesionálnej. A dosť konkrétne tam opisovali aj riaditeľa Horskej služby pána inžiniera Janigu, o ktorom si myslím, že principiálny, charakterný a rovný človek.
Ja len skúsim prečítať stanovisko iných dobrovoľníkov Horskej služby Kysuce, občianskeho združenia. „Občianske združenie Horská služba Kysuce trvá na svojom stanovisku a s predloženou novelou zákona súhlasí. Zároveň dupľujeme, že štatutári nášho občianskeho združenia sa na liste adresovanom poslancom neuvádzajú, takže nereprezentuje myšlienky uvedené v liste ani v pripomienkovom konaní, ani sa s nimi nestotožňuje. Horská služba Kysuce nevníma návrh geografického rozšírenia pôsobnosti Horskej záchrannej služby ako zásah do regionálnej pôsobnosti Horskej služby Kysuce, nakoľko spoluprácu s Horskou záchrannou službou profesionálnou na poli školiacom, pátracom či inom materiálovo-technickom považuje za obojstranne prospešnú a pre občianske združenie v záujme profesionalizácie záchrannej činnosti za perspektívnu. Horská služba Kysuce už doposiaľ v uvedených činnostiach s Horskou záchrannou službou, profesionálnou, podotýkam, úzko spolupracuje a nevníma túto spoluprácu za zásah do jej suverenity a právnej subjektivity.“
Chcem tým povedať, že, tak ako sme sa bavili, možno celý problém spočíva v nejakých osobnostných animozitách určitých ľudí.
A ešte raz opakujem, že cítim to tak a verím, že tieto veci riešite podľa svojho najlepšieho svedomia a vedomia, ale sú aj iné listy, ktoré dávajú podporné stanovisko tomuto zákonu o Horskej záchrannej službe. Ďakujem pekne.
25. 9. 2015 8:58:35 - 9:02:57 54. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 1049 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šuca, Peter (SMER – SD) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)

28.
Ďakujem pekne za slovo. Vážená pani podpredsedníčka, vážený pán minister obrany, ctené panie poslankyne, páni poslanci, dovoľte mi teda, aby som predniesol spoločnú správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní vládneho návrhu zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov (tlač 1049), druhé čítanie.
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť ako gestorský výbor k návrhu zákona podáva Národnej rade Slovenskej republiky v súlade s § 79 ods. 1 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov spoločnú správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky.
Národná rada Slovenskej republiky uznesením č. 1851 z 26. júna 2015 pridelila vládny návrh zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov (tlač 1049) na prerokovanie týmto výborom: Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady Slovenskej republiky, Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť ako gestorskému. Výbory prerokovali predmetný návrh zákona v stanovenej lehote.
Bod II. Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol vládny návrh zákona pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko k predmetnému návrhu zákona (§ 75 ods. 2 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov).
Bod III. Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky uznesením č. 645 z 8. septembra 2015 odporučil Národnej rade Slovenskej republiky vládny návrh zákona schváliť s pripomienkami. Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci uznesením č. 185 z 8. septembra 2015 odporučil Národnej rade Slovenskej republiky vládny návrh zákona schváliť s pripomienkami. Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť uznesením č. 205 z 10. septembra 2015 odporučil Národnej rade Slovenskej republiky vládny návrh zákona schváliť s pripomienkami.
Gestorský výbor odporúča o pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhoch hlasovať takto: o bodoch 1 až 82 hlasovať spoločne a tieto schváliť.
Bod IV. Gestorský výbor na základe stanovísk výborov k vládnemu návrhu zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov (tlač 1049) vyjadrených v ich uzneseniach uvedených pod bodom III tejto správy a v stanoviskách poslancov vyjadrených v rozprave k tomuto návrhu zákona v súlade s § 79 ods. 4 a § 83 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov odporúča Národnej rade Slovenskej republiky predmetný vládny návrh zákona schváliť v znení schválených pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov uvedených v tejto správe.
Gestorský výbor určil spoločného spravodajcu výborov Petra Šucu vystúpiť na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky k uvedenému návrhu zákona v druhom a treťom čítaní, predniesť spoločnú správu výborov a odôvodniť návrh a stanovisko gestorského výboru a predložiť Národnej rade Slovenskej republiky návrhy podľa § 81 ods. 2, § 83 ods. 4, § 84 ods. 2 a § 86 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov.
Spoločná správa výborov Národnej rady Slovenskej republiky k vládnemu návrhu zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov (tlač 1049) v druhom čítaní bola schválená uznesením Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť č. 217 na svojej 80. schôdzi.
Ďakujem pekne, pani podpredsedníčka, skončil som, otvorte rozpravu k predmetnému bodu rokovania.

25. 9. 2015 8:50:11 - 8:51:26 54. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 1680 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šuca, Peter (SMER – SD) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)

18.
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Vážený pán minister, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, vážení prítomní, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený Výborom Národnej rady pre obranu a bezpečnosť za spravodajcu k návrhu uvedeného zákona, (tlač 1680). Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a... (Reakcia z pléna.) Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali: Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre obranu a bezpečnosť. Odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 9. novembra 2015 a gestorský výbor do 10. novembra 2015.
Ďakujem pekne. Pani predsedajúca, skončil som, otvorte rozpravu k predmetnému bodu rokovania.

17. 9. 2015 16:59:57 - 17:00:59 54. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 1656 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šuca, Peter (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem za slovo, pani predsedajúca. Vážený a ctený pán poslanec Hlina, vaša arogancia a drzosť nemá hraníc, to sa stupňuje pri každom vašom diskusnom príspevku, pri každej vašej faktickej poznámke. Viete, čo je absurdita? Absurdita je to, že hodnotíte ošatenie, oblečenie svojho kolegu z Národnej rady. Viete čo je absurdita? Absurdita je to, že vy si dovolíte hodnotiť odbornosť diskusných príspevkov pána doktora Číža. Aby bolo jasné, pri odborných vystúpeniach pána Číža nesiahate pánovi Čížovi po články prstov, pán kolega. Neviete, o čom rozprávate, nemáte šajnu, o čom rozprávate. Vystúpite k zákonu a k zákonu ste nepodali pol slova.
Zobrali ste do úst popradské letisko, chlapcov z J&T. Máte predstavu, čo je popradské letisko za firmu? Je to akciová spoločnosť, kde má 98 % účasti štát. Nemáte predstavu, čo rozprávate. Viete, kde sa lieta z popradského letiska, viete, čo robia na popradskom letisku? Prosím vás, počúvajte sa, čo rozprávate, netárajte, nemá to zmysel. Ďakujem.
26. 6. 2015 9:06:31 - 9:08:16 53. schôdza NR SR - 8.deň - A. dopoludnia Tlač 1049 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šuca, Peter (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)

4.
Ďakujem pekne za slovo, pani predsedajúca. Vážená pani predsedajúca, vážený pán minister, vážené panie poslankyne, páni poslanci, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený Výborom Národnej rady pre obranu a bezpečnosť za spravodajcu k návrhu uvedeného zákona, tlač 1049. Predkladám informáciu o predloženom návrhu zákona. Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa, ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre obranu a bezpečnosť. Odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 10. septembra 2015 a gestorský výbor do 11. septembra 2015.
Ďakujem, pani predsedajúca. Otvorte rozpravu k predmetnému bodu rokovania.

15. 6. 2015 18:43:36 - 18:45:25 52. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1618 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šuca, Peter (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text nie je autorizovaný)
168.
Ďakujem za slovo, pani predsedajúca. Úprimne ďakujem všetkým, ktorí na mňa reagovali, je pre mňa asi okej, keď na mňa reaguje aj pán poslanec Lipšic, pán predseda Bugár, pán Osuský, pán Galko. Začnem trocha odzadu.
Pán Osuský, ďakujem za vašu reakciu. Skúste sa opýtať pána občana Sulíka, čo robil v byte s pánom občanom Kočnerom, skúste nám to v dvoch minútach povedať. Toľko k vám.
Pán poslanec Galko, reagovať faktickými poznámkami na vás, na to netreba mať vysokú školu z jadrovej fyziky. Stačí sa iba zamyslieť nad tým, čo ste vystrájali na ministerstve obrany, kam ste dotiahli Vojenské spravodajstvo, na tie vaše predaje samopalov, na vás netreba žiadnu špeciálnu prípravu, stačí sa jednoducho zamyslieť nad tým, čo ste tam vystrájali.
Pán poslanec Lipšic, vy sa pýtate, čo ma rozptyľuje na tom vašom návrhu uznesenia? Čo ma rozptyľuje? Ja absolútne s vami súhlasím, že padni, komu padni, ten, čo kradne, má byť v base, ten, čo rabuje, má byť v base. Absolútny súhlas.
Ja nemám taký pocit, a na rozdiel od poslancov, ktorí vystupovali v rozprave, a bolo to o tom, že majú obavu, že či teda Gorila vyšetrená bude, alebo nebude, ja na rozdiel od nich a možno od vás verím v právny systém Slovenskej republiky, verím v to, že sudcovia súdia, vyšetrovatelia vyšetrujú a verím v to, že táto kauza bude uznaná do konca a bude vyšetrená.
Mňa nemá čo znepokojovať, mňa nemajú čo znepokojovať kroky špeciálneho prokurátora Kováčika, ja do jeho práce nevidím. Keď dvakrát neprišiel na výbor a napísal list, tak podával preto, lebo tento spis je živý a tento spis sa vy-še-tru-je. Ja na rozdiel od vás a vašich kolegov verím v právny systém Slovenskej republiky, takže som presvedčený, že táto kauza do konca dotiahnutá bude. Na rozdiel od vás.
Ďakujem pekne.
15. 6. 2015 18:30:46 - 18:33:47 52. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1618 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šuca, Peter (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie spoločného spravodajcu   (text nie je autorizovaný)
154.
Pani predsedajúca, ďakujem pekne za slovo. Ctené dámy, vážení páni, ja nebudem predlžovať túto diskusiu, nebudem rozprávať dlho, ale nedá mi na záver nepovedať pár slov.
Je veľmi dobré, že dnešné rokovanie v pléne Národnej rady o Gorile bolo. Je to veľmi dobré, pretože tu sme si jasne demaskovali ľudí, ktorí, a povedali, rozprávali ľudia, ktorí z tejto témy vytĺkajú politický kapitál, ktorí sa snažia spojiť s kauzou Gorila stranu SMER - sociálna demokracia a strana SMER - sociálna demokracia a Robert Fico nemá absolútne nič spoločné s kauzou Gorila a treba pomenovať veci správnym slova zmyslom, preto som sa rozhodol podať vlastný návrh uznesenia, ktorý neskôr prednesiem.
Pán poslanec Lipšic, pán kolega Hlina, ktorého všetci máme veľmi radi, ako úprimne, vážený pán poslanec Lipšic, a myslím to úprimne, nie sarkasticky, je priam symbolické, že celý dnešný deň tu sedíte vy na lavici predkladateľa. A ja som presvedčený, že vy ste človek, ktorý má najviac informácií o kauze Gorila, tak presne ako to povedal poslanec Baška, už od roku 2005. Je zaujímavé, že v tom čase ste boli minister spravodlivosti, takže tie informácie ste mali. Je zaujímavé, že začali ste túto kauzu podľa vás intenzívne riešiť, nie kauzu podľa vás, ale intenzívne riešiť pár mesiacov pred koncom, chvalabohu, vašej krátkej pravicovej vlády a na tom si staváte pomník. Je veľmi dobré, že ste tu a je to priam symbolické. Vy máte najviac informácií, a nekonali ste. Preto si myslím, že je falošné a farizejské hádzať loptičku na druhú stranu ihriska, pretože, ešte raz opakujem, strana SMER - sociálna demokracia a Robert Fico s touto kauzou nemá absolútne, ale absolútne nič spoločné.
Keď som povedal, že je treba pomenovať veci správnym slova zmyslom, tak teraz by som si dovolil predniesť vlastný návrh uznesenia.
Uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky:
"Národná rada Slovenskej republiky po prerokovaní návrhu poslancov na 52. schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky konštatuje, že je potrebné dôsledne vyšetriť kauzu Gorila z III. volebného obdobia Národnej rady Slovenskej republiky a obdobia druhej vlády Mikuláša Dzurindu, zloženej z vtedajších koaličných strán SDKÚ - DS, KDH, SMK a ANO, za účelom potvrdenia princípov demokratického a právneho štátu v Slovenskej republike."
Ďakujem, skončil som.
15. 6. 2015 16:00:56 - 16:02:56 52. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1618 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šuca, Peter (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text nie je autorizovaný)

80.
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Pán poslanec Galko, to, čo ste tu predviedli zhruba tých 34 minút, to bol ten odborný diskurz, to bola tá odborná diskusia na tému Gorila, kauza Gorila, po ktorej ste tak srdcervúco žiadali na výbore pre obranu a bezpečnosť, asi to, tak to mám vnímať? Z môjho pohľadu ste tu robili časovú pracovnú snímku špeciálneho prokurátora Kováčika, z môjho pohľadu ste tu nazvali kauzy kauzami z vášho pohľadu, čo sa stalo, a líčili ste si svoje boľačky a lízali ste si svoje rany z čias ministrovania na obrane. Pretože som čakal, keď ste chceli odborne debatovať ku Gorile, že sa budete venovať kauzám ako privatizácia Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy SEPS, Slovenských elektrární, privatizácia teplární, Transpetrolu, bratislavskému letisku, resp. privatizácia polikliník. Čiže k tomu tu nedošlo.
Vaša optika, vaša optika, vaše videnie sveta a vaše boľačky, ako som povedal. Práve preto, že každý má nejakú svoju minulosť, aj vy máte svoju minulosť, a mám pocit, že aj za vami nie je nepopísaný list vo vašej knihe, ktorá sa volá fungovanie na Ministerstve obrany Slovenskej republiky, tak poďme chvíľu k vám.
Prvá kauza, vážna kauza, ktorá otriasla spravodajskými kruhmi a slovenskou spoločnosťou: odpočúvanie, zneužívanie Vojenskej spravodajskej služby, odpočúvanie politikov, novinárov, sekretárky, kdekoho, nákup nákladných áut Aktis, Man za niekoľko miliónov priamym zadaním, nákup pneumatík na sklad, ktoré nemajú žiadne opodstatnené využitie, predaj útočných pušiek SA-58 za 10 eur, mám taký pocit, že to bolo takisto napriamo, pretože nikto nemal záujem za takú smiešnu sumu kupovať tieto útočné pušky.
Možno, pán poslanec Galko... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)

15. 6. 2015 13:32:51 - 13:34:42 52. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1618 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šuca, Peter (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie spoločného spravodajcu   (text nie je autorizovaný)
6.
Ďakujem za slovo, pán predseda Národnej rady Slovenskej republiky. Ctené dámy, vážení páni, dovoľte mi predniesť informáciu Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť o výsledku prerokovania návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na prijatie uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky k postupu špeciálneho prokurátora Slovenskej republiky pri vyšetrovaní kauzy Gorila (tlač 1618).
Návrh skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na prijatie uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky k postupu špeciálneho prokurátora Slovenskej republiky pri vyšetrovaní kauzy Gorila pridelil predseda Národnej rady Slovenskej republiky svojím rozhodnutím č. 1635 z 9. júna 2015 na prerokovanie Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť. Taktiež určil Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť, aby pripravil informáciu o výsledku prerokovania uvedeného návrhu.
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť prerokoval návrh skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na prijatie uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky k postupu špeciálneho prokurátora Slovenskej republiky pri vyšetrovaní kauzy Gorila na svojej 76. schôdzi dňa 15. júna 2015. Výbor neprijal platné uznesenie, keďže navrhnuté uznesenie nezískalo potrebný súhlas požadovanej väčšiny poslancov podľa § 52 ods. 4 rokovacieho poriadku, za návrh hlasovali 5 poslanci, proti hlasoval 1 poslanec, hlasovania sa zdržali 6 poslanci. Z celkového počtu členov výboru 13 bolo prítomných 12.
Iné výbory o uvedenom materiáli nerokovali.
Pán predseda, skončil som, otvorte, prosím, rozpravu k predmetnému bodu rokovania.
15. 5. 2015 13:35:41 - 13:37:41 51. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 1479 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šuca, Peter (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text nie je autorizovaný)
142.
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Nedá mi, Richard, aby som k tomu nepovedal pár slov, pár svojich pripomienok, nikdy som nebol osobný, rešpektujem ťa, vážim si ťa. Pre túto chvíľu musím povedať, že som nesmierne rád, že v tejto rokovacej miestnosti sedia medzi nami dvaja bývalí ministri školstva, pán Fronc a pán Jurzyca. Richard, myslím si, že to nie je správny kurz, keď ideme vstupovať tým učiteľom a riaditeľom do toho, čo majú robiť, a chceme to riešiť zákonom. Môžem rozprávať o strednej škole, kde som učil na strednej škole desať rokov, učil som etickú výchovu a tam bol bod náboženská etika. Išiel som za pánom farárom a poprosil som ho, aby bol taký láskavý, či by neprišiel odučiť tých pár tém, vedel som to odučiť aj ja. Pýtal sa ma prečo. Hovoril som, pretože z vašich úst to bude znieť presvedčivejšie.
Chcem tým povedať to, že máme tu nejaký štátny vzdelávací program, učebné osnovy, učebné plány, je na majstrovstve učiteľa, ako podá decku tú látku, aby mu neublížil.
Učil som, bol tam aj blok výchovy k manželstvu, rodičovstvu a sexuálnych otázok alebo sexuálnej výchovy, no neviem si predstaviť, že by som ja tým deťom ukazoval, mal banán v ruke a navliekol naňho prezervatív. To znamená, že mám pocit, že chcete riešiť zákonom to, čo vyriešené je. Je to čisto na majstrovstve učiteľa, ako tým deckám tú tému podá, aby im neublížil a aby im pomohol. Toto podľa môjho názoru je hrubé vstupovanie do roboty učiteľa, do roboty riaditeľa školy.
Ďalší moment. Rodič má právo, že to decko sa nezúčastní tej sexuálnej výchovy. No dobre, desať detí sa z triedy postaví preč, čo potom? Riaditeľ musí zabezpečiť nejaký dozor. Ten učiteľ v rámci svojho voľna bude s nimi sedieť v nejakej triede, aby neurobili nejaký problém.
Čiže ja si myslím, že, dobre, tá vaša myšlienka, dobre, či vy alebo či Lojzo Hlina reagujete na to referendum alebo na niečo, neviem, z dobrých pohnútok, z dobrého srdca, z dobrej mysle, ale myslím si, že takým spôsobom by sme nemali zasahovať učiteľom do ich roboty.

Deň v parlamente

<- ->